IN DE KEUKEN VAN DE TOEKOMST— Poolse meisjes vliegen uit ZATERDAG 29 JUNI 1957 Erbij PAGINA ZES HET IS ALLEEN NOG MAAR ZAAK HET GOEDE KNOPJE OM TE DRAAIEN TUIN- EN KAMERPLANTEN OP EEN STRALENDE morgen in de zomer ontdekte de huiskabouter Leo nard, dat er iets voor hem te doen was. Hij kroop haastig uit zijn hoekje op de stoffige zolder en riep: „Er is iets te doen! Er is iets voor mij te doen. Ik voel het kriebelen in mijn handen". Je moet weten dat hij haast nooit iets te doen had. Huiskabouters zijn er om de mensen op te vrolijken of te troosten wanneer ze treurig zijn, maar in het huis van Leonard woonde een heel stel kinderen, die altijd lachten en vrolijk waren en daarom kon hij meestal rustig op zijn zolder blijven zitten. Zo vlug als zijn korte beentjes hem dragen kon den rende hij een paar keer alle kamers in en uit, trappen op, trappen af tot hij overal geweest was. Toen stond hij stil. „Hé", zei hij verbaasd, „ik voel mijn handen nog altijd kriebelen. Er is dus iets te doen, maar in hel hele huis is geen mens te vinden. Ze zijn allemaal naar het strand en de zee. Waarom zou den ze mij nu nodig hebben?" Hij liep het huis nog eens helemaal door en ging toen op de bovenste trede van de trap zitten luisteren of er toch niet ergens een mens om hem riep. En ja, toen hij daar zo stil zat hoorde hij opeens huilen. Heel, héél zachtjes snik te een hoog stemmetje. „Wie huilt daar?" riep Leonard en hij kwam meteen overeind, want hij be greep dat er nu werk voor hem was. „Ik", riep een klagerig stemmetje terug. „Wie is ik en waar ben jé?" vroeg Leonard en hij spitste zijn oren. „Ik sta op de schoorsteen naast de kiok.antwoordde het stemmetje weer. „Wat?" Leonard was er helemaal stil van. Wie van die drukke vrolijke kinde ren was er op de schoorsten geklommen en naast de klok gaan staan? Hij bedacht dat het wel één van de kleintjes zou moeten zijn, want voor de groten was er niet eens plaats naast de klok. Verbaasd liep hij de trap af en gluurde in de huiskamer naar binnen. „Nee maar", zei hij, „ben jij het?" Hij moest een beetje om zichzelf lachen. „Ik dacht dat het één van de kinderen was", riep hij, „maar nu zie ik het. Het stenen danseresje! Ben jij het? Maar waarom huil je zo?" „Lach me niet uit, nare kabouter", huilde het danseresje, „ik zou heus niet huilen- als ik niet echt bedroefd was". „Maar wat is er dan toch?" Leonard klom naar boven om dichterbij te zijn. Goed, het was dan wel geen echt mens, maar het danseresje hoorde toch ook bij het huis en als zij verdriet had moest hij haar net zo goed troosten als één van de kinderen. „Och", zei ze, „terwijl ze met haar kanten zakdoekje langs haar wangen veegde „ik verlang zo naar buiten. Vroeger stond ik in de vensterbank en dan kon ik de tuin, de bomen, de bloe men en de vogels zien. Maar hier, op die nare schoorsteen zie ik niets, hele maal niets. Ik ben bijna vergeten hoe een bloem eruit ziet". „Tja", zei Leonard en hij bekeek het danseresje van top tot teen, „je bent groter dan ik. Ik wil wel proberen om je naar de vensterbank te dragen, maar ik ben bang dat ik je niet houd en je laat vallen. En als je gebroken bent zijn we nog verder van huis". Hel danseresje luisterde niet eens. „Eén bloem", snikte ze „als ik nou maar één bloem had om naar te kijken, dan zou ik ine alles wel weer herinne ren: de bomen, de tuin en de vogels. Maar nu. De handen van Leonard kriebelden. H Hij voelde, dat hij iets moest doen, maar wat? „Luister", zei hij, „ik zal proberen een bloem voor je te pluk ken, maar er is één moeilijkheid. Ik weet niet hoe een bloem er uit ziet. Ik ben een huiskabouter, zie je. Ik woon tussen de balken van de zolder en ik ben nog nooit verder geweest dan deze kamer. Zeg maar, hoe ziet een bloem er uit?" „Hij zit op een groen steeltje", zei het danseresje, „soms lang, soms kort". „En wat voor kleur heeft een bloem?", vroeg Leonard. „Soms rood, soms wit, soms blauw, soms wel vier kleuren tegelijk. Soms ruiken ze en soms niet. Maar o, als je buiten komt en je ziet iets moois op een groen steeltje dan kan je er zeker van zijn dat het een bloem is". „Mooi zo", zei Leonard vrolijk, „huil nou maar niet meer. Ik ben dadelijk te rug en mèt een bloem!" Zijn hart klopte toen hij buiten kwam want voor een huisk"'-outer is dat iets heel bijzonder 7 'oemen hoefde hij niet te zoeken v.r de tuin stond er vol mee. Hij wist alleen niet welke Ik droom ik droom ik droom ik droom boven een optelsom., bij taal, bij schrijven, lezen, de andren slaan een bladzij om, ik niet, ik droom maar door, al leest de juffrouw prachtig voor. Ik droom... ik droom... ik droom.. Waarvan? Waarvan? Waarvan? Ik- zie mijn schooltas zonder werk, ik zie de school verlaten, zó stil, zó stil, als in een kerk, waar niemand durft te praten. Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet, alleen in dromen, echt is 't niet. Ik droom, ik droom, ik droom van lopen door een groot groen land, van zwemmen in de zee, van liggen op het xvitte strand, van fietsen met een boterham mee. Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet 't Wordt heel gauw ivaar, maar nu nog niet. Mies Bouhuys hij kiezen zou want hij vond ze alle maal mooi. „Meneer", fluisterde opeens een zacht stemmetje bij hem, „meneer, weet u wat ik ben?" Leonard keek omhoog. Op een groen steeltje zat de mooiste bloem die hij tot nu toe gezien had. Alle kleuren van de regenboog had ze en bovendien een stemmetje! „U", zëi Leonard, „u bent de mooiste bloem van de hele tuin!" „Een bloem? Ben ik een bloem? O, dat wist ik niet. Ik ben nog maar net geboren, ziet u. Maar wat voor bloem ben ik? Hoe heet ik?" „Een fluisterbloem", zei Leonard, die niet wou laten mei-ken dat hij voor 't eerst bloemen zag. „U fluistert prachtig en' omdat u daarbij nog zo mooi bent ook ga ik u cadeau geven aan het dan seresje!" Hij plukte voorzichtig de fluister bloem af en bracht haar naar binnen, naar het danseresje toe. „Oo", riep die, „oo, waar kom je nu mee aan?" „Een fluisterbloem", wou Leonard zeggen, maar zijn mond bleef open staan van schrik. De fluisterbloem be gon te bewegen, waaide met haar blaad jes en ging opeens omhoog tot aan het plafond toe. „Oo, domme huiskabouter", riep het danseresje, „dat is helemaal geen bloem, dat is een libelle". Ze begon weer te huilen, want ze zei dat de libelle dade lijk weg zou vliegen en nooit me^;, zou terugkomen; „nu heb ik niets", Snikte ze. „Wat zei u daar?" fluisterde de libelle aan het plafond, „zei u dat ik een libelle was? O, wat heerlijk! Maar waarom huilt u zo?" Leonard vertelde haar over het dan seresje dat de tuin, de bomen, de bloe men en de vogels vergeten was, maar nog vóór hij had uitverteld begon de libelle te gonzen van plezier. „Wacht maar, wacht maar", fluisterde ze „ik zal jouw fluisterbloem zijn, de hele zomer lang. Iedere dag kom ik bij je op de schoorsteen en dan vertel ik je alles v/at ik buiten gezien heb". Leonard en het danseresje straalden van blijdschap. „Wat heerlijk, wat heer lijk", mompelde Leonard toen hij de trap naar de zolder weer opklom. „Wat heerlijk, wat heerlijk", zuchtte het danseresje terwijl ze haar zakdoekje wegborg en weer hoog op de teentjes ging staan. „Wat heerlijk, wat heerlijk", gonsde de libelle, die boven de bloemen zweef de op zoek naar verhaaltjes die ze het danseresje zou influisteren, „wat heer lijk om een fluisterbloem te zijn". Mies Bouhuys Tekst en foto's behorende bij het artikel „In de keuken van de toekomst" nemen zoveel plaats in dat wij genoodzaakt zijn de aflevering van „Mijn tweeling en ik" een week te verschuiven. De commandopost in de keuken van de toekomst. 7.o ziet de keuken van de toekomst er uit. De eenjarige zomerbloemen die u mis schien een maand geleden heeft gezaaid zullen nu wel zo ver gegroeid zijn dat ze gedund moeten worden; de meeste plantjes staan veel te dicht op elkaar en zitten el kaar maar in de weg. Hoewel de onder linge afstanden voor vele soorten niet ge lijk zijn moet u toch wel rekenen op een onderlinge afstand van ongeveer tien cen timeter. Hoogop en breed uitgroeiende soorten zullen nog wel meer ruimte nodig hebben. Dimorphoteca pleegt men ook wel de satijnbloem te noemen; een leuke een jarige plant die vroeg gezaaid binnen en kele weken al volop kan bloeien, doch die men nu ook nog in eigen tuin kan zaaien. Deze satijnbloem komt eigenlijk in ver schillende tinten voor, doch ze bewegen zich wel vbornamelijk van geel naar oranje; deze laatste kleur is warm en mooi. Ik kan u aanbevelen daarmee eens een proef te nemen. Dit gewas groeit nogal breed uit. U moet dus wel op een onder linge afstand van twintig centimeter re kenen. De satijnbloem verlangt een voed zame grond; oude stalmest onderspitten is heel nuttig, rpaar u kunt ook heel goede resultaten bereiken met de rose tuin- en gazonkorrëlmest. Stop die niet te diep in de grond. De satijnbloem voldoet ook als snijbloem uitstekend. G. Kromdijk IIET JONGE VROUWTJE zet zich achter haar commandopost, het centrale punt in haar keuken. Het is een combinatie van een bureau en een kaptafel met als bijzonderheid een speciale telefoon, waardoor men, na slechts een knopje te hebben ingedrukt, zowel met huisgenoten als met leveranciers buiten de deur gesprekken kan voeren. Er komt geen hoorn aan te pas. Heeft de leverancier in zijn zaak eveneens zo'n apparaat, dan kan men elkaar ook nog bekijken: een televisie ont vangst- en zendapparaat zorgt daarvoor! Op het televisiescherm kan de huisvrouw de winkelvoorraad bekijken en verse carbonadcn of blozende appeltjes aanwijzen, die ze wil hebben. Hiermee klaar schakelt ze even op de kinderkamer in om te controleren of het kroost geen kattekwaad uithaalt en daarna kiest ze een van de vele beschikbare amusementsprogramma's. Het komt weliswaar enkele malen voor, dat ze een ogenblik in een hoek A'an haar domein moet zijn, van waar ze het scherm niet zou kunnen zien, maar ook daarop is iets bedacht: met één druk op een knop draait het toestel zich in haar richting. Tineke Raat Heeft de leverancier de bestelling van de huisvrouw opgenomen, dan kan hij later de boodschappen mits zij hem de sleutel toevertrouwt deponeren in het gedeelte van de draaibare koelkast, dat zich buiten bevindt. Men hoeft dus niet meer op hem zitten wachten om open te doen. Bukken om iets uit de ijskast te halen is ook niet nodig, want door één beweging komt een bepaald gedeelte op gelijke hoogte met het aam-echt. Dat aanrecht is voorzien van een uittrekbare vrieskast (bijvoorbeeld voor diepvriesgroente) en er staat een hakbord, dat evens dienst kan doen als brievenwe- ger en weegschaal. Een speciale gootsteen maakt de groente zelfstandig schoon en men droogt de handen onder een droogap- paraat, dat warme lucht uitblaast. Voor- raadkastjes treffen we aan boven de goot steen en keukengereedschap springt te voorschijn, als er weer op zo'n wonder- knopje wordt gedrukt. Het vlees wordt met infra-rode stralen gebraden. De oven is afgedekt met een halve bol van onbreekbaar glas. keuken trouwens ook uw hand niet meer om te draaien: ook die wordt electrisch behandeld. Er wordt alleen maar van u verlangd de wol; zijde en nylon; of de ka toen in aparte afdelingen te stoppen. De machine begint automatisch te wei-ken, zo dra er vier kilo wasgoed in is gedeponeerd voor een was van minder dan vier kilo zult u zich even moeten inspannen door op een knop te drukken. De temperatuur en de duur van het wassen worden afhanke lijk van het soort goed geregeld. De droog- en strijkmachine zorgt verder voor de af werking. IN DEZE IDEALE KEUKEN van mar mer, staal, formica en glas, die er heel rustig uitziet met zijn ingebouwde verras singen, is letterlijk aan alles gedacht. Als u moe en warm thuiskomt en naar een koele dronk verlangt, dan loopt u maar even naar het zogenaamde tankstation voor dranken. Bukken hoeft u zich alweer niet: u raakt de strip achter het kastje slechts aan en de glazen vliegen omhoog. Druk op de knop en er stroomt naar wens bier of een andere verfrissing in uw glas. Het komt er nu alleen nog maar opaan de betekenis van alle knoppen te kennen en achter uw commandopost uw hersens te gebruiken. Dan kan het werk in een wip gedaan zijn en kunt u de rest van uw tijd besteden aan wat uw hart u ingeeft. De afwas in de machine. Binnen drie minuten aan kant! jaar. Misschien zullen we het in het jaar 2000 wel de gewoonste zaak van de we reld vinden onze routinekarweitjes op te knappen met een enkele druk op de knop. Thans zal het u waarschijnlijk net zo ver gaan als ons, wanneer u de tentoonstelling bezoekt: u zult zich vermoedelijk aan al ait fraais vergapen. Deze wonderkeuken is eigenlijk een ge deelte van een woning met een overdekte binnenhof, een tuin en een eetkamer. Het meest fascineert ons allerlei wonderbaar lijkheden aanschouwelijk te worden voor gesteld. Om u hiervan te laten meegenie ten keren wij terug naar ons beginfanta- sietje. WARSCHAU, (Reuter) Poolse meisjas geven zich in grote getale op voor emigratie naar Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Australië, waar zich grote kolo nies Polen bevinden; zij hopen aldaar met een landsman in het huwelijk te treden. Sinds er in Polen een minder, star com munistisch bewind is gevestigd, zijn er huwelijksbureaus ontstaan, die onder meer een onderzoek hebben ingesteld naar bo vengenoemde mogelijkheid. Een dergelijk te Poznan gevestigd bu reau stelde een advertentie, waarin dertig Poolse meisjes werden gevraagd, die gene gen zouden zijn met Polen in het buiten land in het huwelijk te treden. Zestig meis jes reageerden hierop. De meisjes moeten een 'zekér honorarium betalen. Verder moeten zij bijzonderheden over zichzelf mededelen en haar „mooiste foto" insturen. De meeste meisjes willen naar Frankrijk en Australië emigreren. IN DE KEUKEN VAN DE TOEKOMST hoeft u niet meer te worstelen met het pro bleem: wat zullen we eten? Een automaat met een ponskaartensysteem met een keu ze van duizend gerechten helpt u op dreef. Wanneer u zo'n kaart in de gleuf van de machine stopt, ziet u een afbeelding van het gekozen gerecht in kleuren op het beeldscherm met het recept erbij. Automa tisch kan men de droge ingrediënten uit zoeken en afwegen een ingebouwde mixer zorgt voor de rest.' Het fornuis heeft een marmeren boven- plaat. Schakelt u het in, dan wijzen licht puntjes de plaats aan waar u de pannen die u door een druk op de knop uit een voorraadkastje hebt getoverd, neer kunt zetten. In twintig seconden maakt dit for nuis van ijswater met blokjes ijs erin ko kend water! Door inductie worden de ge rechten verhit, terwijl men toch de vingers niet aan de marmeren plaat kan branden, want deze blijft koud. Onder een glazen halve bol zit de oven, die de temperatuur automatisch regelt en met infrarode stra len in enkele seconden uw kippetje dicht schroeit of uw ossenhaas braadt. Een serveerboy met afstandsbediening brengt de gerechten naar de eetkamer. In zijn binnenste bevat hij een koffiemachine, een verwarmd dienblad, aan broodrooster en dé nodige ijsblokjés. De tafel is intussen gedekt met het linnen en het serviesgoed uit kasten, die uit de grond zijn komen op rijzen. Wat zegt u er wel van om in drie minu ten de hele afwas kant en klaar te heb ben? Dat doet de machine, die met ultra sonische golven de in vakken geplaatsle vaat wast, spoelt, droogt en stei-iliseert. Voor de gezinswas hoeft u in de wonder- De Satijnbloem. DE COMMANDOPOST is ook nog een soort telexapparaat, waarop men geschre ven berichten, recepten of borduurpatro nen kan ontvangen of uitzenden, al naar men wenst. Hoe zou u het vinden in een dergelijke keuken te kunnen heersen? Zo'n voor proefje van het jaar 2000, wanneer de mensheid in het volautomatische tijdperk zal leven en alle wensen door het drukken op een knopje kunnen worden verhoord, staat momenteel ter bezichtiging op de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. Wij hebben er rondgedwaald met gevoe lens van diep ontzag voor het vergevor derde technisch vernuft, dat deze dingen mogelijk maakt. Er komt echter aan deze keuken geen atoomkracht te pas, maar electriciteit. Deze toekomstfantasie moet men zien als een realisatie van de enorme technische vooruitgang van de laatste tien, twintig

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 18