jtntfianie DE VLIEGENDE HOLLANDER Bloemlezing uit de correspondentie van een luchtvaartpionier Jongelingsjaren van een genie r Erbij ZATERDAG 29 JUNI 1957 PAGINA VIER ANTHONIE HERMAN GERARD FOKKER is op 6 april 1890 in Blitar, Oost-Java, geboren. Twintig jaar oud bouwde hij in een Zeppelin-hangar te Baden-Baden in Duitsland zijn eerste vliegtuig en vloog ermee. Op Koninginnedag een jaar later hoorde Nederland het eerst van hem, toen hij in zijn tweede toestel - de befaamd gebleven „Spin" - een vlucht boven Haarlem, de woonplaats van zijn ouders, maakte. Op vierentwintgjarige leeftijd was hij miljonair door de enorme bestellingen die de Duitse regering op zijn toestellen plaatste. In 1919 smokkelde hij zijn hele fabriek uit Schwerin in Duitsland in driehonderdvijftig spoorwegwagons de grens over en stichtte in Amsterdam een nieuw bedrijf. Na twintig jaren van steeds stijgende roem stierf hij in december 1939 in een ziekenhuis in New York aan een onschuldig lijkende neusontsteking. Ziedaar in het kort de levens geschiedenis van Anthonie H. G. Fokker, de grootste vliegtuigbouwkundige, die Nederland heeft voortgebracht. Vooral aan zijn jonge jaren, aan zijn periode van vallen en opstaan in het vliegbedrijf, wordt aandacht besteed in de film, die dezer dagen in vertoning kwam. Voor het scenariq tot deze film is gebruik gemaakt van gegevens uit brieven, die Fokker schreef aan zijn ouders en zusters. Felle, strijdwaardige, enthousiaste brieven, waarin deze krachtige doorzetter, die zich door geen enkele tegenslag of tegen werking liet weerhouden, maar alles beproefde om zijn doel te bereiken, onbewust een portret van zichzelf tekende. Deze zelfde brieven, thans aanwezig in het Luchtvaartmuseum Wm. Teuben in Voorburg, stonden ons ter beschikking voor het bijgaand artikel. FOKKERS bewaard gebleven correspon dentie begint in maart 1910, de maand waarin de jeugdige planterszoon uit Haar lem in Naarden onder de wapenen moest. Van vóór die tijd resteert slechts een „rekening" van de negenjarige Fokker voor zijn moeder toen hij de keukenkraan had gerepareerd. Deze was afkomstig van het „Elektrotechnisch Bureau Fokker en Co." te Haarlem en gericht aan mevrouw Fok ker, waarin het jeugdige genie haar veertig cents berekende voor het solderen van een nippel en een kraan aan een loden buis, benevens de kosten van aanleg. De reke ning was met lak gezegeld en keurig voor „voldaan" getekend. De militaire dienst beviel Fokker in het geheel niet. Hij hoopte spoedig afgekeurd te worden. Dit blijkt uit de volgende door hem geschreven brief, gedateerd maart 1910, adres van verzending: Fokker, 9de Compagnie, 2de Regiment, Vesting Artil lerie Naarden. „Van half negen tot drie uur niets uit gevoerd als wachten. Ik ben ingedeeld in Naarden waar we om 3.09 heen gingen per trein in gezelschap van een sergeant, die voor sigaren zeer vatbaar is. Omdat ik naar Naarden ging werd ik direct gekeurd en kreeg 'n hokje heelemaal achteraan in het donker, zoodat m'n scheeve poot in de haast niet tot zijn recht kwam. Echter word ik hier vrijdag weer gekeurd en heet de militaire dokter hier nogal streng vol gens de sergeant. Ik zal dus mijn best doen zoo voordeelig mogelijk uit te komen. Bij de foto's De foto boven dit artikel toont Anthonie Fokker op latere leeftijd in een zonnige stemming aan boord van zijn jacht. Elders op deze pagina ziet men hem als de onder nemende jongeman in zijn eendek ker, op wiens gelaat de zekerheid staat weerspiegeld dat hij iets goeds heeft gepresteerd. Ook vindt men een afzonderlijke afbeelding van de eendekker, die hij tijdens zijn verblijf in Berlijn-Dohannisthal bouwde, op een stellage gemon teerd. Verder staat bij dit artikel het horloge, dat hij van zijn vader ten geschenke kreeg na zijn ge slaagde vlucht boven Haarlem, zijn woonplaats. Hoe Fokker er hij was toen eenentwintig jaar in zijn „Spin" uitzag, daarvan geeft de vijfde prent een goede indruk. Steen van Ommeren bij de majoor worden voorgedragen voor afkeuring, maar door grote drukte wachtte ik van 9-11 uur te vergeefs op de gang van hel bureau, totdat St. v. Omm. me kwam zeggen dat het hem speet, maar dat het vandaag niet meer kon en morgen ook niet, maar aan het eind van de week, vrijdag of zaterdag, dus wachten.... Mijn chocoladepoeder is op en suiker ook. Zend u of brengt u s.v.p. een hele hoop, hoe eerder hoe liever ik heb niets meer. Ik gooi het heusch niet over de balk maar de koppen zijn hier reusachtig groot en het brood is bar dun gesmeerd en droog. Hulp van je oppasser is goud waard. Goede vriendjes met hem blijven is 'n eerste vereiste, want als zoo'n vent je tegen wil werken, kun je wel in pakken. Bij afkeuring heb ik hem f 25 be loofd. Dit lijkt in het eerste gezicht veel hè, maar vergeet niet wat je er mee wint en zijn hulp is hoofdzakelijk de oorzaak dat het met mij zoo vlug in zijn werk gaat (voor hier vlug n.l.). Hij is de eerste op passer en assistent van de dokter bij alle operaties en verdient hier goed, dus kan je hem niet met een fooi afschepen. Nu adieu, Ton". TOEN HET GELUKT WAS de militaire dienst te verlaten trok Fokker twintig jaar oud naar Duitsland. Zijn vader had vroeger al ingezien, dat boekenstudie voor deze woelwaterige jongen niets was, maar praktisch werk alles. Hij was daar om verheugd, dat de jonge Fokker ermee akkoord ging een autoschool in Duitsland te bezoeken. Zo komt er misschien nog iets van hem terecht, heeft vader Fokker ge dacht. Ziehier echter wat zoon Ton blij kens een brief van 30 juli 1910 van de autoschool in Bingen dacht, toen hij er één middag had rondgekeken! „Lieve Ma, na in Keulen een en ander gezien te hebben gingen we om 9 uur naar Bingen, waar we Koning opzochten, die, toen we vertelden wat we hier kwamen doen, in lachen en verbazing uitbarstte en ons het ten sterkste afraadde en ons van een en ander op de hoogte bracht, 's Mid dags hebben we een kijkje genomen in de chauffeursschool. Een kleine vierkante ga rage met twee automobielen, één rammel kast met vier cylinders en één cylinder, verder een troep oud ijzer, wagens van tien jaar geleden of ouder, niet berijdbaar en zonder banden. Alles wat in het pros pectus staat is opgesneden op zoo'n ma nier, dat ik er paf van stond. Verder sprak ik een pasgediplomeerde „Schüler" van de cursus en ondervroeg hem wat hij leerde en kende en wat voor het „Reichsdiplom" vereischt wordt. Er blijkt uit dat ik daar wat praktijk betreft verre boven sta, de theorie is niet veel bijzonders. Het ge- heele prospectus is humbug en het is geld wegsmijten om er naar toe te gaan MOGELIJK heeft de lezer Fokker tot hiertoe al voldoende leren kennen om te kunnen begrijpen, dat er geen sprake meer van was, dat hij naar de „Schauffeurs- schule" in Bingen zou gaan. Voortvarend als hij was had hij echter al een ander plan en daaruit blijkt in welke richting zijn hart begon te trekken: „Zaterdagmiddag zijn we naar Mainz gespoord en hebben daar de „Fachschule für Automobiltechnik" bezichtigd, die heel wat anders dan die in Bingen is. Ook is daar een afdeeling voor Fluglechnik en een ingenieursopleiding ANTHONIE FOKKER ging naar Mainz en het volgende voorjaar het is inmid dels april 1911 bouwde hij daar zijn eer ste vliegtuig. Zijn moeder schreef hij: ....Ik woon nu in de Krimm, waar ik eindelijk weer wat goedkoper woon, maar waarvoor het dan ook behoorlijk slecht is. 1-Iet enige voordeel is, dat het vlak bij het vliegveld is en midden in de dennenbos- schen, zoodat het zeer gezond is. De soep smaakt naar petroleum en elke dag „gibt es spinat". Zaterdag is mijn toestel klaar gekomen en heb ik er mee gerold, dit is rijden. De schroef trok 210 km, wat boven verwachting was. Ik had de motor nieuw afgesteld en zij liep uitstekend. Na een paar kleine veranderingen ben ik er van middag weer mee uit geweest cn maakte eerst een paar sprongen van 20 tot 30 me ter, waarna ik een paar honderd meter gevlogen heb. Ik moest echter een volgen de keer, toen ik de heele baan wilde af vliegen, wegens onvoldoende benzinedruk landen en ging met mijn zitvlak door de zitting van mijn stuurstoel, waardoor voor vandaag een eind werd gemaakt aan de vliegerij. Het toestel is kolossaal stabiel en ontzettend gevoelig op zijn sturen". IN JULI 1911 construeerde Fokker zijn tweede vliegtuig, de beroemd geworden „Spin". In het luchtvaartmuseum Wm. Teuben in Voorburg wordt een brief be waard van 2 juli 1911, waarin Fokker zijn moeder bedankt voor de toezending van een pakje met overhemden, boorden, schrijfpapier en speculaas, waarin hij naar een tegenprestatie belooft „als ik veel ver dien" en waarin hij onderaan met enkele krabbels het modei van de „Spin" heeft getekend. Op Koninginnedag 1911 maakte Antho nie Fokker zijn eprste vlucht boven Ne derland en wel om de Grote Kerk in Haar lem. Zijn succes was enorm. Na zijn lan ding werd hij luid toegejuicht, de kran ten schreven hoogdi-avende artikelen, de post bezorgde hem en zijn ouders vele brieven van bewonderaars. Een alinea uit één zo'n krantenartikel maakt ons nog eens duidelijk, hoe nieuw de vliegerij in die dagen was voor de mensen en tot welk een staat van vervoering zij de toeschou wer kon brengen: eeuwen al te dromen staat boven-uit het dakengewirrel en 't nog lagere mensen- geroes beneden, niet plots wakker ge schrikt en heeft hij niet, al is 't een ogen blik maar, zijn diamanlklokjes gebengeld van verrassing, toen daar over zijn hoofd heen, wel driehonderd meter er bovenuit, die vreemden vlinder omzoemde?" De meeste voldoening zal Fokker echter hebben geput uit het feit, dat ook zijn vader, tot dan toe bepaald geen voorstander van Ton's luchtvaartambities, hem na de demonstratie in Haarlem een horloge gaf met de inscriptie: „1911, A. H. G. Fokker vliegt op 350 m. om den St. Bavo". Ook dit horloge wordt in het luchtvaartmu seum in Voorburg bewaard. Kort na zijn terugkeer in Duitsland ging Fokker naar Johannisthal bij Berlijn, dat toen het Mekka der „aviatiker" was. Er werd daar veel gevlogen door Duitse en buitenlandse grootheden. Vooral de Duit ser Willy Rosenstein werd er als een held vereerd. Aanvankelijk hield Fokker zich op de achtergrond. Evenals de anderen had hij langs het vliegveld een loodsje ge huurd en daarin werkte hij van 's och tends vijf uur tot het donker werd aan zijn vliegtuigje. Aan de wilde feesten, die de andere vliegers hielden in de vele café's rond het vliegveld, deed hij niet mee. Als hij eens in de „Wirtschaft" kwam, dronk hij slappe koffie met veel melk. Dit drank je werd al spoedig bekend als „Fokker kaffee". Maar zijn teruggetrokkenheid was slechts camouflage. In zijn loodsje werkte hij als een paard en bovenaan het briefpapier, waarop hij aan zijn ouders schreef, stond „Fokker Aeroplanbau, Ber- lin-Johannisthal, Neuer Startplatz „Schup- pen 6". Op een zondag, toen er veel publiek was, maar weinig vliegers bereid waren op te stijgen, vanwege de sterke wind, greep Fokker zijn kans. Hij rolde zijn toestelle tje de grasmat op. Hij startte en vol voerde een vlucht, die hem in één slag tot de onbetwiste held van Johannisthal maakte. Het publiek sprak enthousiast over de Hollandse luchtduivel, het Duitse leger liet hem enkele demonstratievluch ten maken. Maar de resultaten? Opdrach ten tot de bouw van een serie vliegtuigen werden er niet gegeven. Fokker bleef ech ter vol goede moed. Kapitaal, dat was wat hij nodig had om zijn grote plannen vol ledig te kunnen verwezenlijken. Opnieuw porde hij zijn vadei; op. „Vanmorgen voor het eerst mijn 100 pk militaire machine naar buiten gebracht Door overmaat van bestellingen van mo toren kunnen de fabrieken niet. tijdig leve ren. Ik heb mijn motor nog zeer vroeg in vergelijking met andere bestellers, wel een bewijs dat de fabriek een toekomst in mijn toestel ziet en mij nog tegemoet komt. Bij het rollen kreeg ik een defect aan het on derstel en sloeg het toestel over de kop en ik er uit. De schade was behalve de schroef niet erg en vanavond weer gerepareerd tot verbazing iwn alle concurrenten, die des morgens het op zijn kop staande toestel in het veld zagen staan. Dit zijn ongevallen en onkosten, die iedere firma heeft en dik wijls onvermijdelijk zijn. In 8 a 10 dagen komt het 75 pk Dixitoestel ook klaar en behalve de oude schoolmachine is dan de machine van Baronin Leitner respectie velijk Cremer ook weer klaar en heb ik vier toestellen in bedrijf en kom ik einde lijk in de goede richting. Tot mijn spijt moet ik constateren, dat u nog steeds geen juist beeld kunt krijgen van de stand heeft uitstekende verbindingen met het Hollandse legerbestuur, dat volgend jaar ook de vliegerij opneemt en zal ik wel in de eerste plaats voor de levering van toe stellen in aanmerking komen. Zoodra de Duitsche armee bij mij toestellen bestelt, heb ik de levering van toestellen aan de Italiaanse, Russische, Bulgaarsche en Oos- tenrijksche regering ook gegarandeerd. Nogmaals, adio, Tonny." VADER FOKKER begon er inmiddels echter anders over te denken. Hij had van zijn kapitaal vijftigduizend gulden neerge legd ten behoeve van zijn zoon, maar meer wenste hij niet in diens zaken te steken. Bij Ton's volgende brief maakte hij aller lei kanttekeningen: „Waarde Papa, gistermorgen te Berlijn aangekomen, ging ik dadelijk naar de ten toonstelling, waar ik mijn stand niet kon bezoeken. Dubbel jammer daar iedereen verwachtte, dat ik ook zou tentoonstellen, maar deze groote onkosten moest ik me sparen. Daarvoor heb ik dan een extra groote reclame in de Berliner Zeitung, die echter ook veel kost. Door niet te kunnen tentoonstellen heb ik mijn firma (vader Fokker onderstreepte deze laatste woorden cn schreef er achter: sic!) een brevet van onmacht (idem: onzin!) verleend, dat zeer schadelijk werkt op koopers en voor het krediet (idem: larie). Gedurende mijn af wezigheid was hier een gevolmachtigde van de Italiaanse regering, met opdracht toestellen aan te koopen en te bestellen. Een juist gereed zijnde Taube, eigenlijk bestemd voor het Duitsche leger, werd na voorvliegen direct aangekocht cn verzon den. Deze gevolmachtigde was bekend ge worden met mijn toestel, bezocht mijn loods waar hem de snelle demontage der vleugels werd getoond en was vuur en vlam (vader Fokker, die iets meer inzicht in zaken had dan zijn zoon op dat ogen blik, schreef hier achter: komt dus wel terug). Er was niemand om het toestel voor te vliegen, daar ik er niet was en mijn pas aangestelde bedrijfsleider cn piloot heo ik nog niet zoover, om dit te kunnen doe». 1-Iad ik hem een maand of twee eerder kunnen engageren (idem: soep!) dan had ik nu mijn plaatsvervanger gehad en had ik zonder twijfel een (idem: wélk) toestel direct verkocht en baar geld kunnen in nemen. Zoo gaan overal vele goede kansen verloren, die bij een goed opgezette orga nisatie verdiend waren (idem: groote woorden). Morgen krijg ik bezoek van de Engelsche marine-attaché met militaire „sachverstandige" om mijn toestel te be zichtigen. Het tweede bezoek, wel een be wijs van interesse. Helaas heb ik mijn niet twijfelachtig. Voor het geval ik per soonlijk door een ongeluk het leven ver lies hebt u in geen geval financiële schade, zooals ik u door bijgaande opsomming der bezittingen en nog te maken zaken (idem: door wie?) hoop duidelijk te maken. U moet niet vergeten, dat mijn onderneming een groote waarde vertegenwoordigt, afge zien van de (idem: on-)waarde der aange melde patenten. Dat ik deze resultaten heb bereikt (idem: en heb te bereiken) en niet alleen dat, maar me de kennis en de', grondslag heb verworven ten alle tijdei zelfstandig te kunnen staan, daar ik, al is het dan geen diploma van een hooge-i school, me toch een naam heb veroverd, die me meer waard is dan een diploma,/ dit alles heb ik te danken aan het feit dat u me het vertrouwen schonk mij een eerste en later een tweede crediet te ver- leenen, waarvoor ik u ook veel dank ver schuldigd ben. Daar ik niet de gave heb om als geleerd koopman deze credicten te verantwoorden, hoop ik dat u er van over- 1 „Gisteravond laat is het gebeurd! Is het gebeurd, dat in de avondlucht, die zich welfde over den grijzen Sint Bavo op de Groote Markt, plotseling een eenzaam man kwam aanvaren, een man uit 't noorden, gekomen op den rug van een blankvleu- geligen luchtvogel. Heeft het windwakende haantje, dat er gloeiendgoud stond in de gulden stralen van de ondergaande zon, niet een ogenblik zijn winden vergeten om een slag rond te draaien van pure ver bazing7 En is de oude grijsaard, die van zaken en was een bezoek te Johannis thal zeker niet zonder belang. In een week of vier komt het bedrijf lot zijn volle ont wikkeling. Zoodra een militair-levering geschied is, is alles perfect en blijiwn de financiële resultaten niet uit. In ieder ge val staat het met hei oog op de direct op- vallende ontwikkeling en stijgende resul taten zeer gunstig en krijgt iedereen den indruk van een solide en toekomstrijke „sache". Mijn nieuwe leerling Von Bose vloog vandaag voor het eerst mee. Hij militaire toestel nog niet klaar. Dit wordt heden uit Mainz verzonden en woensdag neem ik mijn 100 ps. argus af (kost 4000 m. restbetaling). Dan heb ik door de re clame en de foto's in de tijdschriften groo te uitgaven, zoodat een spoedige toezen ding van een credietbrief ter bestrijding der eerste (vader Fokker onderstreepte dit woord) groote uitgaven me zeer welkom zou zijn. De Duitsche militair-commissie was gisteren op het veld en vroeg wan neer ik mijn toestel tc Döberitz kwam voorvliegen. Ik wil hieraan iets bijzonders verbinden om in het bijzonder mijn snelle monteerbaarheid te bewijzen. Ik haak het toestel aan een speciaal ingerichte (idem: moet onnoodig zijn) automobiel aan en kom op een bepaald tijdstip te Döberitz aan. Binnen tien minuten na aankomst moet het toestel vliegen. De vleugels wor den bij het transport zijdclingsch beves tigd. Zoodra het crediet door de Rijksdag toegestaan is, worden er 150 toestellen be steld. Daarom is het absoluut noodzake lijk dat ik tijdig klaar ben. Moet echter daarvoor de benoodigde maatrdfeelen kun nen uitvoeren. Ik heb absoluut nog meer werkkrachten in de werkplaats noodig. In de groote loods heb ik nu meer plaats, maar als de vier toestellen er in staan is het weer aardig vol. U kunt niet begrijpen hoe pijnlijk het voor me is u niet duidelijk te kunnen maken eirte overtuigen van de noodzakelijkheid van het beschikbaar heb ben van een zoo groot, als uwe financiële toestand het toelaat, mogelijk bedrijfskapi- taal (idem: niet te ramen). Met zulke uit stekende resultaten en goede vooruitzich ten en verbindingen is het risico, wat be treft de rentabiliteit en levensvatbaarheid van mijn onderneming (idem: woorden) Zaterdagmiddag ca. 4 uur krijg ik vrij tot zondagavond als ik niet wordt afgekeurd. Vanmiddag werden we bij aankomst ge voederd, aardappelen met 'ooonen en vleesch (zeer eetbaar). Daarna formali teiten bij de commandant en aanwijzing van ligplaats, keiharde stroozak, eigen vork, lepel enz. Alles even vet en vies! Uit twee volgende brieven citeren wij: „Lieve Ma, daar ik niet gekomen ben zondag zult u wel begrijpen dat ze me hier nog vasthouden. Ik vroeg of ik vrij kon krijgen een paar uur zondagmiddag om Toos (Fokkers zuster) op te zoeken, wat wel werd toegestaan, maar ik moest be loven om in de eerste twee maanden niet voor mijn 'voelen op 't ziekenrapport te komen, wat ik natuurlijk niet kon doen. De nieuwe luitenant dokter is een jonge geschikte kerel, die veel werk van de pa tiënten maakt en een goede behandeling weet voor te schrijven. Ik heb veel hoop op de nieuwe, die misschien wel zal voor stellen om me af te keuren. het is van avond juist 14 x 24 uur, dat ik hier ben opgesloten. Vanmorgen zou ik door dr. tuigd bent, dat ik steeds voorzichtig en juist daarmee heb gehandeld (idem: ge loven maar!) Gelooft u mij, ik heb moei lijke tijden gehad en heb ze nog, maar hoop die steeds te kunnen overwinnen. Ik strijd met de middelen, die ik heb en hoop dat u die middelen zult willen aanvullen (idem: in 't oneindige). De hoofdzaak is echter vertrouwen in mijn kunnen uwer zijds en verzoek ik u onattentneden mij nerzijds zacht te willen beoordelen. Niet op elk gebied kan men uitblinken. Rest mij nog u mijn dank uit te spreken voor het tot nu toe genoten vertrouwen en voor de verleende steun. Hoop deze verder te mogen genieten. Voor heden eindig ik met een handdruk van uw Tonny". P.S. In liet Kinotheater op de tentoon stelling is een prachtige film van mijn start naar de Miiggelsee en het afmonteren van mijn vleugels (idem: reuzenreclame, die niets inbrengt). DE KANTTEKENINGEN bij deze 'brief kreeg Anthonie Fokker natuurlijk niet te zien. Waarschijnlijk was dat ook niet de bedoeling van zijn vader, die in zijn rus tige Haarlemse huis dan wel mocht sput teren op die wonderlijke zoon daar in Berlijn, maar er diep in zijn hart toch wel bewondering en sympathie voor had. Het briefje, dat hij stuurde in plaats van de kanttekeningen klonk althans een stuk vriendelijker en in de laatste regel ont glipte hem zo waar een bedekte aanmoedi ging: „W.T. Mooie resultaten, maar 100 pk. is ook belachelijk. Is de datum van Döberitz nu nog niet vastgesteld? Hoop dat die de monstratie slaagt en tot bestellingen leidt, die uitgevoerd kunnen worden op tijd. An ders geeft het toch niets. Je bent natuu:- lijk niet van plan die auio te verkoopen, zoodra die zijn diensten gedaan heeft te Döberitz. 't Zal me benieuwen hoe lang het zal duren tot de 50 mille op zijn. Je kunt uitstekend uitgeven, alsof dat een kunst was. M.i. moet je op zoo'n manier failliet, gaan. Ploeter je alleen zoo door dan is dat zeker en help ik jc niet meer al ga je op jc kop staan, 't Behoorde bestellingen te regenen op je uitstekende machine. Nu doen ze niets dan praten en afkijken. Nu adio, 't beste!" it ENIGE MAANDEN LATER, op 30 sep tember 1912, toen Fokker een nieuw ver zoek om geld had gedaan schreef zijn va der een antwoord in dezelfde trant: „Waarde Ton, het doet me veel genoe gen, dat het zoo goed gaat nu in alle op zichten. Ook dat ge nu eindelijk kunt wij zen op leerlingen die hun brevet hebben gehaald, ik heb je maar niet gewaar schuwd (want dat sprak vanzelf) dat gc te zorgen had voor nieuw kapitaal tegen de tijd dat ge het door mij gestelde maxi mum van f 50.000 zoudt verbruikt hebben. Als je begreep wal het woord maximum beteekende. Zooals ik verwachtte, ben ik vereerd met een langen brief met de ge- woone klacht over te weinig kapitaal cn de mcdcdeeling dat je weer dadelijk ik weet niet meer hoe veel duizend marken moest hebben. Dit laatste liet me vol komen koud, omdat ik, niets van je zaken ooit vernomen heb bende, niet kan be oordelen of dit in orde was en omdat er een maximum be paald is. Nu krijg ik bericht van de bank dat je beschikt hebt over het maximum waaruit volgt dat de f 50.000 verbruikt zijn en de bank geen geld meer verstrekt. En ik natuurlijk evenmin. Dit bede - de ik toen ik beg met te beweren, i .t ge 't woord maxi mum niet schijnt te begrijpen. Je naïeve redenering dat ik toch gedwongen zou Zie verder pagina 5

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 20