Canada, omstreden door machtige landen, beërfd door emigranten Van dag tot K Protest Hiuilp uit Sen belang; e]lL CANADESE FEDERATIE 90 JAAR Honderdduizenden vonden toekomst in land, dat Spanjaarden versmaadden CHoe is het ontstaan A ZATERDAG 29 JUNI 1957 3 ,A cd nada Speciaalzaak LABOR n.v. 't Silver Stoepke doet het voor u Van Acker poogt stakingen in België te bezweren Zinspeling op politieke redenen en anarchie 9 Duitslands na-oorlogse schulden aan Amerika VERWEM U ZELF! PERMANENT WAVE TON TNOOLEN Steenbergen adopteert dorp in Povlakte Dit woord: VERBOUWEREERD De recente terechtstellingen in I-Iongarije hebben de herinnering aan de onmense lijke wijze, waarop het marionettenregiem in samenspel met de Russen de oklober- opstand heeft neergeslagen, opnieuw ver levendigd. liet neerslaan gaat nog steeds voort en op dezelfde, niets-ontziende en van alle menselijk mededogen gespeende manier. Wanneer het ombrengen van ge vangengenomen verzetsstrijders als de jonge Ilona Toth, Ference Gönci en Miklós Gjöngjösi gemotiveerd wordt met de be schuldiging dat zij moorden op hun ge weten hebben, dan is er toch zeer zeker geen argument te vinden voor de doodstraf van degenen, die slechts het verspreiden van illegale geschriften op hun naam had den, zoals de schrijvers Obersofski en Gali. Hun doodvonnis is intussen weliswaar op geschort, doch hun leven hangt aan een zijden draad en er is weinig kans dat het Hongaarse regiem gehoor geeft aan de ver zoeken uit het westen om de doodvonnissen ongedaan te maken. Thans komt het in Nederland verschij nende blad voor Hongaren „Magyar Szo" met een oproep tot leidende Nederlandse figuren op litterair, journalistiek en ar tistiek gebied om zich te scharen achter het westelijke protest in het belang van de twee veroordeelde Hongaarse schrijvers. Het is jammer dat dit op deze openlijke en ondoordachte wijze gebeurd is. Een der gelijke oproep had niet in het openbaar mogen verschijnen en zeker niet in de be woordingen, waarin het Hongaarse blad meent dit protest te moeten aanbevelen. Deze bewoordingen ontnemen namelijk de Hongaarse machthebbers de gelegenheid - voor zover zij althans van plan waren die waar te nemen - om „hun gezicht te red den" door de doodstraf voor de twee schrij vers te wijzigen onder het motief, dat hun schuld kleiner is gebleken dan werd ver ondersteld. Ter aanbeveling van het protest wijst het blad er namelijk op, dat de twee Hongaren „voorvechters waren van de revolutie en in de voorste linie van de strijd stonden". Verder wordt betoogd, dat „de commu nistische machthebbers gevoeliger zijn voor de publieke opinie dan in het westen wordt beseft." En bovendien zegt het blad, „dat de uitvoering van de doodvonnissen onder druk der westerse protesten is opgeschort". Dit lijkt voldoende om een eventueel protest al bij voorbaat onwerkzaam te maken. In een overmaat aan ijver heeft dit blad de twee ter dood veroordeelden een slechte dienst bewezen. Dit neemt echter niet weg, dat de noodzaak tot protesteren in ieder geval aanwezig blijft en dat een massaal geluid uit het westen - doch dan tactischer geformuleerd in het levensbelang van de twee slachtoffers - de enige manier Is waarop van hier uit kan worden getracht de barbarij in te perken. Het onafhankelijke rijk Nepal, ten noord-oosten van India, stamland van de bekende „Ghurka's" of Indische beroeps soldaten in het Engelse leger, heeft volgens de laatst bekende gegevens ongeveer ze ven miljoen inwoners, doch dat cijfer zal wel aan de hoge kant zijn, aangezien de inwoners van Nepal omkomen van honger. Het bericht van de hongeropstanden in Kathmandu, de Nepalaanse hoofdstad, dat dezer dagen tussen het andere wereld nieuws nauwelijks aandacht kreeg, tekent de primitieve situatie die op vele plaatsen in het Verre Oosten heerst en die, naast het onschatbare menselijke leed, grote ge varen in zich bergt. Nepal ligt tussen India en Tibet. Tibet is door de Chinees- communistische troepen bezet en het re giem daar is omgevormd naar model van Peking. Nepal is een primitieve staat, die zeer ontvankelijk zal zijn voor drastische sociale hervormingen. De dreiging van de hongerdood maakt de keuze van politieke aard zeer simpel: wie brood brengt, brengt heil. Wie kans ziet de bestaansmiddelen van Nepal te saneren en de bevolking een draagbaar bestaansminimum te garande ren, heeft de politieke wind al bij voorbaat in de zeilen. De Chinese communisten zijn de naaste buren van Nepal de maha- radja van het onafhankelijke rijkje, iemand met een zeer welklinkende naam doch met blijkbaar geringe successen op het gebied van „regeren .tot welzijn van het volk" zal bij een eventuele toespitsing der politieke tegenstellingen in zijn land waarschijnlijk weinig prestige overhouden. De uitbreding van de machtssfeer dei- Aziatische communisten in de richting van India en Pakistan zal dus wel via de Ne palaanse wegen leiden, wa..r gebrek en ellende de hinderpalen voor het „volks- democratische" streven wegruimen. In dit en dergelijke gevallen schiet het Westen schromelijk tekort. Hulp aan on ontwikkelde gebieden is niet een charita tieve leuze, die nu en dan wordt aange heven om de Westerse humaniteit te de monstreren, doch een bittere, politieke noodzaak onderdeel van het Westerse defensieprogram tegen een vijandelijke ideologie. Maandag 1 juli viert Canada zijn negentigste verjaardag als zelfstandige staatkundige eenheid. Op 1 juli 1867 werden namelijk op grond van de British North America Act Ontario, Quebec, Nova Scotia en Nieuw Brunswijk ver enigd tot één staat met een eigen grond wet. Ter gelegenheid hiervan is hierbij een artikel aan de ontwikkelingsgang van Canada gewijd. (Van een bijzondere medewerker) AZIË komt de eer toe, de eerste en eigenlijke ontdekkers van Canada te hebben geleverd. In het grijs verleden kwamen namelijk Eskimo's en Indianen uit het noordoosten van Azië naar het Amerikaanse vasteland. Vermoedelijk kozen zij hun weg over de Bering Straat. Oudheidkundige vondsten in het noor den van Canada hebben merkwaardige bijzonderheden betreffende die oudste Canadese cultuur aan het licht gebracht. De Eskimo's verbreidden zich over het hoge noorden van het Amerikaanse continent. De Indianen kozen de weg naar het zuiden. Strikt genomen zijn dus ook de Eskimo's en de Indianen evenals de blanke Canadezen nazaten van immigranten. Niettemin gelden zij praktisch als Canada's inheemse bevolking. Wie de eerste Europeanen waren, die Canada ontdekten, laat zich niet met zekerheid zeggen. Misschien waren het Ierse kluizenaars en monniken, die in de achtste en negende eeuw in ranke bootjes de Atlantische Oceaan overstaken en zich in de Nieuwe Wereld vestigden. Misschien ook waren het Noormannen, die omstreeks 1000 Amerika bereikten en een kolonie stichtten (Vinland geheten) ter plaatse van het huidige Massachusetts. Als de officiële ontdekker geldt een Vene- tiaan, Cabot geheten. Cabot was in Engelse dienst. Hij bereikte Canada in 1497. ADVERTENTIE SMYRNA- on SOEDANWERK NYLONS en SOKKEN Haarlem - Büksstraatwcg 127 - Tel. 24642 De Spanjaarden, die in 1497 in Midden- en Zuid-Amerika reeds enigermate vaste voet hadden gevat, hoor den van Cabot's ont dekking. Zij besloten toen om zélf eens een kijkje in Canada te gaan nemen. Goud was de magneet, die hen aantrok. In de Canadese kustgebie den vonden zij even wel goud noch zilver. „Aca nada!" zouden zij hebben uitgeroe pen („Hier is niets!") en zo zou de naam Canada zijn ontstaan. Andere geschiedvor sers menen echter, dat het Indiaanse woord „kanatha" (verzameling hutten) de oorsprong is van de naam Canada. Hoe dit ook zij, de Span jaarden waren geen blijvers in Canada. Na hen gingen de Fransen naar Canada. Wel vernamen zij van de Indianen de Spaanse uitroep „aca nada", maar zij beslo ten niettemin om zélf hun ogen de kost te geven. Zij waren min der begerig naar édele metalen dan de Spanjaarden en zochten in de eerste plaats avontuur en veroveringen. In 1534 namen zij Canada in naam van hun koning Frans I in bezit. De bekende zeevaarder en ontdek kingsreiziger Jacques Cartier noemde het nieuw verworven gebied Nieuw-Frankrijk. In 1608 volgde de stichting van de eerste Canadese stad, namelijk Quebec. Dat jaar geldt thans als het begin van de „vader landse geschiedenis" der Canadezen. An derhalve eeuw lang - tot 1763 - was Canada een Franse kolonie. De Fransen waren geen „vestigingskolonisten". Zij offerden de be langen van landbouw, vorming van neder zettingen en ontplooiing van het land op aan hun eerzuchtig verlangen om grote gebieden te veroveren en te exploreren. Soldaten, missionarissen, pelsjagers, koop lieden en ontdekkingsreizigers doorkruisten in de Franse tijd Canada. Zij trokken stroomopwaarts langs de rivieren en dron gen door tot diep in de binnenlanden. Zij ontsloten Canada voor de toekomst. Hun werk was pionierswerk in de échte zin des woords; pionierswerk, dat gepaard ging met, soms bloedige, romantiek. De Engelsen kwamen later dan de Fran sen naar Canada. Nova Scotia (Nieuw- Schotland) was het eerste brokje Canadese grond, waarvan zij zich meester maakten. Dat was in 1628. Vier jaar later pakten de Fransen het van de Engelsen af. De strijd tussen beide Europese grote mogendheden om Noord-Amerika was daarmede ont ketend. Zij golfde heen en weer tot 1713. Toen kwam (bij de Vrede van Utrecht) Nova Scotia in Franse handen. Aan de En gels-Franse rivaliteit in Canada was echter in 1713 geen einde gekomen. Engelands koloniën aan de oostkust van Amerika breidden zich uit. In 1670 hadden de Engel sen de Hudsons Bay Company opgericht. In het haar verleende octrooi verkreeg deze maatschappij nagenoeg het gezag over alle gebieden, die afwateren op de Hudson Baai. Er deden zich talrijke conflicten met Franse voorposten in het binnenland voor. In 1756 brak opnieuw een Engels-Franse oorlog uit. Deze duurde zeven jaar. In 1763 stond Frankrijk bij de Vrede van Parijs al zijn Noord-Amerikaanse gebieden met uit zondering van Louisiana aan Engeland af. Frankrijk had opgehouden een koloniale mogendheid in Canada te zijn. De Engelse periode De Fransen lieten hun Engelse tegen standers een verre van gemakkelijke erfe nis na. Wel had een verlichte Franse geest Canada lichtvaardig bestempeld als „quel- ques arpentes de neige", maar de Engelsen kregen niet alleen met de sneeuw, maar ook met de in Canada woonachtige Fran sen te maken. Afgezien van de paar hon derd Engelse handelaren en soldaten, die zich na de Vrede van Parijs in Montreal en Quebec vestigden, waren bevolking en maatschappelijke organisatie Frans. De Franse taal was toonaangevend. De Franse cultuur had haar stempel op land en volk gedrukt. De rooms-katholieke godsdienst werd er beleden. Na de Amerikaanse On afhankelijkheidsoorlog - de geboortestond van de Verenigde Staten - begaven vele Engeland trouw gebleven kolonisten zich naar Canada. Het Franse overwicht werd hierdoor - en werd ook later - kleiner, maar tot op de huidige dag is Canada een „dualistisch land", waar de Engels spre kende en de Franstalige bevolkingsgroepen aparte gemeenschappen vormen. De betrekkingen tussen Canada en de Verenigde Staten - die thans zo uitstekend zijn - waren vroeger wel eens gespannen. Toen Engelands Noord-Amerikaanse kolo niën zich losscheurden van het moederland vielao Amerikanen Canada binaaa. Ca- Van liet landschap in de uitgestrekte onbewoonde gebieden van Canada gaat een majesteitelijke rust uit, die door een paar automobilisten nauwe lijks wordt verstoord: de herten, die terzijde van de weg door een stroom waden, schrikken er in het geheel niet van. nada was immers Engels gebied! Blijvende successen boekten zij echter niet. Een twee de Amerikaanse invasie volgde in 1812. Toen is er geruime tijd verwoed gestreden tussen de Canadezen en de Amerikanen. De eersten wisten zich echter te handhaven. Ook slaagden zij er in om een paar gevaar lijke opstanden, in 1838 en 1839 ontketend door ontevreden Canadezen van Franse af komst, te onderdrukken. Waarschijnlijk werd nieuwe wrijving met de Verenigde Staten voorkomen doordat in 1846 de 49ste breedtegraad als grens tussen beide landen werd vastgesteld, dwars door de prairies van de Atlantische Oceaan tot de kusten der Stille Zuidzee. Ware dit grensverdrag niet tijdig totstandgekomen, dan zou waar schijnlijk tien jaar later strijd zijn ont staan. Toen werden namelijk in Canada (bij de Thompson Rivier en de Fraser Riviei-) belangrijke goudvondsten gedaan en zwermden duizenden goudzoekers uit Cali- fornië en andere Amerikaanse staten Cana da binnen. Z elfstand igw or d ing Reeds vroeg betrad Canada de weg, die leidt van kolonie tot onafhankelijke mo gendheid. De eerste stap op die weg werd OCOC<XXXXXXXXXXX)OOCCOCOOCOCCOC<X)aXXOCOOOCCCOOOOCOCOOCC Toen de Spanjaarden voor het eerst in Canada kwamen, riepen zij uit: „Aca nada" („Elier is niets!") Het gebrek aan inzicht en de voorbarigheid, die uit deze woorden spraken, zijn wel eens ge kenschetst als de grootste blunder, die de koloniale geschiedenis kent. 8 Er is alle reden om deze ken- schetsing als geheel en al juist te 8 bestempelen. OCXXX7CCCCGOCCCC030CCCOCCCGCOCOOCCCOCOOCCCCCOCOCCCOCGCCCO gezet op 1 juli 1867. Op die dag zag name lijk een, op grond van de British North America Act opgestelde koninklijke pro clamatie het licht, waarbij de kolonies Opper-Canada (voortaan Ontario geheten), Neder-Canada (voortaan Quebec genaamd), Nova Scotia en Nieuw-Brunswijk werden verenigd tot één staat met een grondwet, die in hoofdzaken overeenkwam met de Engelse constitutie. Het bestuur werd in handen gelegd van een plaatsvervanger van de Engelse koning, de gouverneur- generaal, die moest worden bijgestaan door een staatsraad. De eerste juli geldt als Canada's verjaardag en telken jare vieren de Canadezen die dag. In 1871 sloot Brits-Columbia zich bij Canada aan. In 187.3 vplgde Prins. Edward Eiland (Canada's „tuinprovincie") dit voor beeld. Ruim twintig jaar later volgden twee nieuwe provincies: Alberta en Saskatche wan. Zij heten in de wandeling de „Prairie- Provincies" en werden in het voorjaar van 1905 door de regering te Ottawa tot zelf standige landsdelen en leden van de Cana dese Federatie verklaard. In 1949 werd de Canadese eenheid voltooid, doordat toen Newfoundland - Engelands oudste Ameri kaanse kolonie - als jongste provincie tot Canada toetrad. De Britse Rijksconferentie van 1926 be paalde de huidige status van Canada, na melijk die van een autonome gemeenschap en zelfstandige staat binnen het Britse rijk, gelijkwaardig aan het moederland en de andere dominions, en met deze verbonden door trouw aan de Britse Kroon. Het Sta tuur van Westminster - door het Britse parlement aanvaard op 30 juni 1931 - ruim de de laatste resten van onzelfstandigheid op. Sedertdien is Canada een vrije, onaf hankelijke staat binnen het Britse Gemene best van Naties. Bloei ALS gevolg van een verstandige vesti- gingspolitiek en de aanleg van de Canadian Pacific Railway naar de kusten van de Stille Zuidzee gingen vele duizenden kolo nisten in het laatste kwart der vorige eeuw naar de Canadese prairies om daar een bestaan op te bouwen. Hoger nog steeg het getij der immigratie in de jaren 18961913. Toen moedigde de Canadese ADVERTENTIE A>adéh^ tu/ U.<f.A. fbcLOtibrf, cU/vuzaut-e. i/yv h&yucti*,, linl-f- fAtvné Pirlc dUjsyy e<vi>fau, Cvt /yyi>CUislch. S'tufthS b-êid), bovoOjoaXke^y straw bcwU Ai lAAeii 4-vrvJv h/oe c^-e^yu^Jdal^jlc bfX/Mktrj /e /Wi<*Wib&w bunh /iaaa, /mnn AOleXj oj/mru-ycle, IcmcWiin oie. beul - J'hsOuwoiyyiPCte /uXJ /tteJèAMsu. Qsn&z fl&viClwa bcuUb^stub Jkm/u kA, X /ruzJ- t^jz/iTLvveencl. Eë*t> /u^Uytcle cLe**YVL4> Aszrtru cU lo/Ujdb -w, «5". 9^ jo. tf-Ui. GROTE HOUTSTRAAT 14 HAARLEM Dwars door Ottawa, Canada's hoofd stad, loopt het Rideaukanaal, dat de Rideaurivier verbindt met de Ottawarivier. overheid de komst van landverhuizers sterk aan. In 1896 kwamen er 17.000 immi granten Canada binnen. In 1905 bedroeg dit cijfer 141.000. In 1913 vonden meer dan 400.000 mensen in Canada een nieuw vaderland. De snelle groei van Canada's bevolking wijzigde de Canadese samenleving ingrij pend, De kolonisatie van West-Canada be zorgde het land een vooraanstaande plaats onder de graan-producerende gebieden. In de periode tussen de eerste en de tweede wereldoorlog en vooral na 1945 ontplooide Canada zijn mijnbouw, zijn industrie, zijn transportwezen, zijn handel, zijn financieel apparaat en alles wat hiermee samenhangt in zulk een tempo, dat Canada thans be hoort tot de belangrijkste industrie- en mijnbouwlanden ter wereld. De tegenstellingen van vroeger zijn, zo al nog niet ten volle verdwenen, aanmerkelijk verzwakt. De Franse en andere bevolkings groepen in Canada kunnen het best met elkaar vinden. De natuurlijke rijkdommen des lands zijn onmetelijk groot. De hon derdduizenden Europeanen van diverse nationaliteit, die Canada zijn binnenge stroomd, hebben hun beschavingsbezit ge- ent op de oude Frans-Engelse Canadese stam. Kortom, Canada is niet slechts staatsrechtelijk, maar ook feitelijk een volk met een eigen karakter geworden. ADVERTENTIE Ook voor gecompliceerde uurwerken hebben wij een zeer modern Atelier. Echte vaklieden kunnen u adviseren. Vraagt eerst vrijblijvend prijsopgave. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem BRUSSEL (AFP) De Belgische eerste minister. Van Acker, heeft in een radiorede met het oog op de staking van metaal bewerkers in België, een beroep gedaan op het gezonde verstand en degenen gewaar schuwd. die „een toestand van anarchie" willen scheppen of „moeilijkheden willen uitlokken om politieke redenen". Het is ook nog niet zeker, dat maandag alle bouwvak arbeiders aan het werk zullen gaan. Het akkoord sluit niet de christelijke vakbon den in, die verklaren er zich niet mee te verenigen en zeggen de strijd te willen voortzetten. (Belga) Van vakbondszijde wordt ver nomen, dat de staking van metaalbewer kers zich tot de Philipsfabrieken te Hasselt heeft uitgebreid. Het aantal stakers be draagt meer dan 150.000. Tussen werkgevers en werknemers van acht bedrijven in het gebied van Antwer pen zijn overeenkomsten gesloten, waarbij twaalf dagen vakantie met behoud van loon aan de werknemers worden toege staan. Dee stakingsaanzegging in die be drijven is ingetrokken. Blijkens een verklaring, die Van Acker in de Kamer heeft afgelegd, steunt de re gering het standpunt van de werkgevers, dat de eisen van de arbeiders in strijd zijn met de wet. De liberale ministers verlan gen, dat de regering op grond van genoem de wet, verordeningen afkondigt, waarbij de lonen worden „bevroren". De socialis tische ministers voelen hier niet voor met het oog op de macht van de vakbeweging. Vervroegde betaling overwogen Een nieuw plan tot regeling van het vraagstuk van het Duitse eigendom in de Verenigde Staten is volgens het Duitse persbureau DPA uit Amerikaanse kringen te Bonn bekend geworden. Volgens deze kringen zal West-Duitsland zijn na-oorlogse schulden aan Amerika vervroegd terug betalen, waarna Washington zich dan be reid zal verklaren een aanzienlijk deel van dit geld beschikbaar te stellen voor het terugkopen van onteigende Duitse eigen dommen. Van Duitse zijde was de suggestie gedaan, dat Amerika zou afzien van terug betaling dezer schulden tot het totale be drag van het door Amerika tijdens de oor log onteigende Duitse vermogen tot een bedrag van ongeveer 600 miljoen dollar. De Amerikaanse regering zou echter niet be reid zijn op deze suggestie in te gaan. Qp cle <~Praatótoel Nimmer water! Altijd staan wij in deze rubriek voor u gereed met raadgevingen en interessante wetenswaardigheden. Ditmaal dan eens iets over die eigenaardige muizenissen die u (blijkens uw talrijke brieven om advies) telkens weer overvallen als u uw eerste dagen doorbrengt in uw vakantieoord, liet zijn rare muizenissen. Zo ziet gij in uw verbeelding bijvoorbeeld, zonder daartoe enige reden te hebben, hoe de kinders van uiv buurman met ratachtige snelheid alle appeltjes van uw boom roven en hoe, op ditzelfde moment, een groot, wild zwart dier een diep gat graaft in uw gazonnetje. Gij hoort verder hoe er ineens een lek ontstaat in uw gasleiding en hoe het water neerstroomt uit de kraan die uw Liesje open heeft laten staan in de badkamer. Kom: gij ziet dan spoken, lezer. Spoken. Wij weten het. Gij zijt uit uw doen „Hij is gewoon zichzelf niet", zeggen uw reis genoten, terwijl gij tandenknarsend van allerlei onrusten, onbegrepen twijfels en angsten neerzit in uw hotelkamer en u nerveus de lippen bijt. Gij vraagt nu: „Wat, mijnheer, is dat nu toch? Wat maakt mij zo eng als ik met vakantie ben? Waarom ben ik dan toch steeds zo uit mijn doen? Waarom bijt ik naar mijn Mien en naar Liesje? Waarom?" Wij antwoorden u hier van deze plaats gaarne. Want wij weten wat de oorzaak is. Wij weten! Wij weten ook hoe geheel anders gij u alles hadt voorgesteld: gij hadt u voorge steld dat u schrijden zou door zonnige ge bieden boven van heerlijke warmte tril lende bergdalen, die gevuld zouden zijn met het lied der krekels. In de verte -zou een heel klein mannetje bij wat piepkleine huisjes, tezamen met een hond als een vlo en koeien als torren, geluidloos staan te bewegen en een wagentje als een lucifers doosje zou, als een onschadelijk slakje, voortkruipen over het zilveren spoor van de wegen. Gij zoudt zuchten en legen uw Mien uitroepen: HEERLIJK! VAKAN TIE!" en op de verten wijzen. Ach Nu is dat geheel anders. Nu blijkt dat landschap ineens minder mooi dan het gedroomd is. Nu blijkt dat de klim naar dat hoge punt u lillijk aanvreet aan de ademhalingsbanen en hartklepjes. Tevens blijkt dat uw Mien ineens een u geheel onbekende jurk heeft aangetrokken, welke vanmorgen aan het ontbijt het ei in de keel uwer medegasten deed stokken. En zo is er meer Wij kennen de oorzaak. Wees gerust, het is niets ernstigs. Terwijl gij daar, als een Niels Holgerson zo hoog, toekijkt naar het landschap in het dal met zijn koekoeks klokhuisjes, zijn watjes hooischelf en de slapende reus waarop het bos-ginds wel lijkt, gebeurt er allerlei in u. Jazeker. Want... Gisteren hebt gij (wij hebben u met wetenschappelijke oogmerken nauio- lettend gadegeslagen) een ferm en mooi glas wijn gedronken. Goed. Dat kan geen kwaad. Daarna hebt gij uw Mien in een wereld, die zeer schoon was, naar uw hotel geleid en toenWat toen? Juist: hier zwijgen wij even met zuiver retorische bedoelingen. Toen hebt gij, onnadenkend, dorstig nog, het glas van de wastafel ge pakt, dat vol laten lopen en vervolgens als een dier leeggezwolgen. En zonder nu onmiddellijk over te wil len gaan tot een verhandeling over de vreemde fauna welke uiterst driftig be weegt door elke, élke waterdroppél, moeten wij hier in deze courant toch wel even uiteenzetten, dat elke druppel uit dat uit heemse glas water eenvoudig bulkte, BLèRDE van de bacillen, de beesten, tor ren, garnalen, coccen, staafjes, slingertjes, dingetjes en wurmpjes. Van de rakkers, zeg-maar-gerust. En nu gij dus, mèt uw Mien in die jurk, het wijde uitzicht zoekt, planten deze we zentjes zich waanzinnig-snel voort tussen uw darmflora. En vanavond reeds smaakt het eten minder goed, En begint de bad kamerkraan al een beetje open te staan. Stelen buurman's schelmen de onrijpe ap peltjes al. En vannacht schrikt gij wakker met de dood (van de Keizer en de Nachte gaal) schrijlings op de borst en morgen zijt gij een vodderig persoon met een laag kruis in de broek en een lichte aandoening in de stofwisselingskanalen en dan zal noriet uw enige levensvervulling beteke nen. Daarom: drink nimmer water! Het is een even dringend advies als men vroeger aan jonge meisjes gaf: ga nooit met vreem de kerels mee. Want dat gaf toen ook altijd allerlei narigheid. Duif ADVERTENTIE Neem 'n van Marnixstr. 119 - Haarlem - Tel. 25138 Exclusieve modellen. - Aparte coupe Cosmetica Dr. P. H. v. d. Hoog en Max Factor Hollywood. In een buitengewone vergadering heeft de gemeenteraad van Steenbergen gister avond besloten een dorpje in de Italiaanse Po-vlakte te adopteren. Welke plaats het zal worden is nog niet bekend. Verbouwereerd betekent: ontsteld, onthutst, paf. Het is het voltooide deel woord van een niet meer bestaand werkwoord dat verbaureeren luidde en dat is ontleend aan het oudfranse es- baubir, nieuwfrans ébaubir: verstomd doen staan. In het Middelnederlands komen ook de vormen: verbabeert en verbabbeert voor. Al deze woorden gaan terug op het Latijnse woord: bal bus, dat: stamelend, hakkelend be tekend. De eigenlijke betekenis is dus: zo geschokt dat men slechts stamelend ^uit zijn woorden kan komen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5