FILATELIE m „Overheid loopt achter de verkeersontwikkeling aan" B R Y L C REE®* Otello" met Ramon Vinay onder directie van Rafaël Kubelik Voorzitter van commissie uit Amerikaans Congres bezorgd Minister moet niet blijven bestuderen en overwegen, maar regeren" VAKANTIEPAKKET geeft u kansen! Gevolgen van kernproeven Niet-ontplofte atoombom onschadelijk gemaakt 5 Scherpe critiek van A.N.W.B.-voorzitter UIT ANDERE BLADEN Randolph Churchill breekt met de Evening Standard Geschil over grondrecht van de burgers Mendès-France met ere uit de leiding der radicalen •^rpmtr «pps»ua Welke koers?" Win een reis-voor-twee naar zonnig Italië! BRYLCREEM "TÜe perfect hairdressing Twee arbeiders gewond toen in aanbouw zijnde garage instortte Brand in depot voor dumpmaterialen Jeugdige onderwijzer speel de voor „Zwarte Ruiter" Predikant werd uit pastorie gezet Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 2 9 JUNI 195 7 99 In zijn rede, waarmede hij heden dc jaarvergadering van de A.N.W.B. te Scheve- ningcn opende, heeft de voorzitter, de heer P. F. Zimmerman gezegd, dat de officiële onverschilligheid tegenover het in beslagnemen van recreatieruimte voor vliegvelden, wegenbouw en dergelijke schrikbarend is. Met belangen van vakantie- en recreatie zoekenden wordt weinig rekening gehouden, getuige het plan straaljagers op Deelen bij de Hoge Veluwe te stationeren. De heer Zimmerman wenst een ambtelijke instantie op hoog niveau, die over re- creatie- en vakantiebelangen moet waken. Het werk van liet ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Rijkswaterstaat voor de verkeersbelangen acht de heer Zimmer man in hoge mate teleurstellend. Men loopt rustig achter de dynamische ontwikke ling van het verkeer aan. Voor 1970 moeten, gezien cle prognose van de verkeersontwikkeling, nog meer dan 550 km rijksweg worden veranderd in kruisingsvrije autowegen met dubbele ge scheiden rijbanen. Bovendien moeten nog 450 kilometer weg van drie rijstro ken worden aangelegd. Hij vroeg zich af of Rijkswaterstaat eigenlijk wel een plan heeft om die 1000 km weg in 12 jaar te verwezenlijken. De heer Zimmerman zei voorts dat ons wegennet het zwaarst belast is van geheel Europa. Goede en doelmatige verbindingen inplaats van steeds te laat komende voor de hand liggende voorzieningen zijn nodig. Het ergste is, dat gevaarlijke situaties niet verbeterd worden, omdat ze niet op de be groting staan of wegens investeringsbe perking niet worden uitgevoerd. Daar vallen de doden en gewonden. „De rijks overheid belast zich door dit soort bezui nigingen wel met een heel grote verant woordelijkheid", zo riep de heer Zimmer man uit. Hij hekelde voorts het gebrek aan daad kracht op liet gebied van de verkeerswet- geving. Het tempo houdt geen rekening met de dynamiek van het verkeer. Deze nalatigheid kost mensenlevens. Hij noem de in dit opzicht de regelingen op ver keerspleinen, van fileverkeer, de voor rangsregeling, de aanduiding van afmeting van vrachtauto's en de reflecterende be- bakening daarvan. Hij noemde het tempo waarin aan verbetering van de wet wordt gewerkt „ontstellend laag". „Hel gaat om mensenlevens" „Daar het gaat om mensenlevens, heeft men het recht te verlangen, dat noodzake lijke voorschriften niet jarenlang achter- LONDEN, (AFP) Randolph Churchill, zoon van Sir Winston, heeft ontslag ge nomen bij de „Evening Standard", waar aan hij sedert een jaar verbonden was. In een open brief aan de leiding van het blad zegt hij dat hij zijn mening niet meer vrije lijk in de kolommen van het blad tot uiting kon brengen. De ware reden van zijn ont slag zou verband houden met de kwestie van het afluisteren van telefoongesprekken van overheidswege. Randolph Churchill schreef onlangs in de „Evening Standard", die het eigendom van Lord Beaverbrook is, dat er geen reden is zich in beginsel, tegen het afluisteren van telefoongesprekken te verzetten aangezien het briefgeheim sedert lang door de veiligheidsdiensten van het land geschonden wordt. Op deze opvatting werd heftige critiek geleverd door het weekblad „Spectator". Randolph Churchill wilde hierop antwoorden maar de directie van de „Evening Standard" stemde hier niet in toe. Naar aanleiding daarvan zou Randolph ontslag hebben genomen. LONDEN, (Reuter) Premier Mac- Millan heeft een commissie van drie be noemd, die een ondex-zoek zal instellen naai de vraag in hoeverre de overheid het recht heeft particuliere telefoongesprekken af te luisteren. De commissie, zal bestaan uit le den van de kroonraad. Volgens politieke kringen is dit overeengekomen op een bij eenkomst van MacMillan, de minister van Binnenlandse Zaken Butler, de leider van de Labouroppositie Gaitskell en de leider van de liberale partij Grimond. De kroon raad is het hoogste adviserende staatsrech telijke orgaan in Groot-Brittannië. PARIJS (UP) Het dagelijks bestuur van de radicale partij heeft vandaag blijk gegeven van een opmerkelijke trouw aan de oud-premier Mendès-France, die eer der op de dag verklaard had, dat zijn be sluit om af te treden als vice-voorzitler van de partij onherroepelijk was. Het nam namelijk het besluit, dat de radicale ka merleden het recht hebben tegen de re gering van hun partijgenoot Bourgès-Mau- noury te stemmen. Verder prezen verscheidene sprekers Mendès' leiding van de partij. Jean Mas- son, oud-staatssecretaris in de regering van Mollet. verklaarde dat 12 van de 1(5 oostelijke partijfederaties hun vertrouwen in Mendès hadden uitgesproken. Mendès hoeft er overigens volgens waarnemers niet op te rekenen opnieuw de leiding van de hopeloos gespleten partij in handen te krijgen. De breuk is voor het grootste deel te wijten aan verschil van mening over de Algerijnse kwestie. Édouard Daladier. die destijds al als eerste minister van Frankrijk in Münchcn met Hitier confereerde en die nu geldt als volgeling van Mendès, zal diens post als vice-voorzitter overnemen, hetgeen ook gezien kan worden als een zege voor de Mendès-groep. Mendès-France zal waarschijnlijk voor lopig weer op de achtergrond blijven, zo als in de tijd die voorafging aan zijn pre mierschap. Vaticaan als decor. Voor het eerst is door het Vaticaan toestemming verleend voor het gebruik maken van een gedeelte van zijn gebied als achtergrond bij het maken van opnamen voor een grote film waarin beroepsacteurs optreden. De film, getiteld „De Zeven Heuvelen van Rome" wordt door een Italiaans-Amerikaanse combinatie uitgebracht, aldus meldt de „Times". wege worden gelaten. Onbetekenende de tails worden maandenlang bestudeerd. Voorschriften moeten ingevoerd worden in het tempo, waarmee in ieder bedrijf vei ligheidsmaatregelen genomen worden als vrucht van overleg van enkele deskundi gen, die daarvoor enkele uren nodig heb ben", aldus de heer Zimmerman. Toe te juichen is het feit, dat de minis ter zich verzekerd heeft van de voorlich ting van een aantal deskundigen. Maar deze commissieprocedure schijnt volgens de heer Zimmerman uit te groeien tot een eindeloze zaak. Men kan als minister niet blijven „bestuderen" en „overwegen". Er moet een stadium komen, dat men moet „regeren". Beter iets doen, dan niets doen. Met perfectionisme komen we erjiiet. Da delijk kan een dozijn maatregelen worden afgedaan, waardoor mensenlevens ge spaard blijven en de rechtszekerheid zal zijn gediend. „Wij mogen van de minister, gezien zijn verantwoordelijkheid voor de verkeersveiligheid, vragen, dat nu zonder verder dralen gehandeld zal worden", al dus de heer Zimmerman. X»OCCCCOD! JOEGOSLAVIë. - De eerste Gym naestrada de internationale gymna- stiekdemonstratie, werd in 1953 te Rot terdam gehouden. In Zagreb vindt van', 10 tot 14 juli de tweede Gymnaestrada plaats. Om hieraan meer bekendheid te geven brengen de Joegoslavische posterijen op 1 juli een serie postzegels van vier waarden in omloop. Het zijn', de 10 din. (olijfgroen), 15 din(bruinkar- mijn), 30 din. (groenachtig blauw) en[ 50 din. (bruin). In hel embleem van de' Gymnaestrada zijn de figuren van een man en een vrouw voorgesteld, die op elke zegel een verschillende gymnasti sche oefening maken. HONGARIJE. - Zeventig jaar geleden j - in 1SS7 - stelde de Poolse taalkundige en arts Ludwik Lazer Zamenhof een internationale hulptaal, hel Esperanto, samen. De Hongaarse posterijen hebben 1 ter herinnering aan dit feit een serie postzegels van twee waarden het licht doen zien. Op de 60 f. (bruin) ziet men' voor een ellipsvormige wereldbol de koppen van twee mensen van verschil lende nationaliteit die met elkaar in het Esperanto spreken en op de 1 ft. (groen) het portret van dr. Zamenhof. WEST-DUITSLAND. - Ter gelegen heid van het 350-jarig bestaan van de Ludioigsuniversiteit te Giessen, die se- dert 1950 ae naam Justus Liebig-hoge- 8 school draagt, verschijnt op 3 jidi een postzegel vo,n 10 pf. (groen), die een8 -j irontaal gezicht geeft op het oude Lie- big-laboratorium in Giessen. De zegel is ontworpen door Helmut Lortz uit% Darmstadt en gegraveerd door Egonft Falz uit Berlijn. De oplage bedraagt 20 miljoen exemplaren. SUEZKANAAL, - Ongeveer gelijk- 8 tijdig met de uitgifte van een postzegel, waarmede de Egyptische regering de j aandacht wil vestigen op haar streven, o de vrije vaart door het Suezkanaal te'-: waarborgen, heeft het „instituut voor scheepvaart en luchtvaart" te Rotter- 'J dam een serie postzegels in bruikleen verworven, die in 1869 ter gelegenheid van de openstelling van dat kanaal in omloop werd gebracht. Deze serie is thans te zien op de Suezkanaaltentoon- stelling, welke in het instituutsgebouw te Rotterdam wordt gehouden. ANTILLEN. - Van 1 juli af zijn bij- 8 zondere postzegels verkrijgbaar in deg waarden 7l!i, 15 en 25 cent, die de heel- 8 tenis van landschappen der Bovenwind se Eilanden dragen. Deze serie wordt uitgegeven om het toeristenverkeer te 8 stimuleren. 8 S! O xxooooooooococoook>oo20ooccoooooooooocooocooooooooooooo; In een hoofdartikel in „De Katholieke Werkgever" getiteld „Welke koers zeilen de vakcentralen?", schrijft drs. H. A. M. Eisen, dat het potentieel herstel van een raad van vakcentralen niet iets is van plaatselijk belang. Het regardeert niet al leen de vakbeweging en het georganiseerde bedrijfsleven zelfs niet alleen ons land onder sociaal-economisch gezichtspunt, doch het raakt Nederland in den brede, zo 'stelt hij. Na er enige woorden aan te hebben ge wijd dat het thans mogelijk blijkt, dat hoofdbestuurders van de socialistische vakcentrale en de Rooms Katholieke pri maat van Nederland in het belang van de goede verhoudingen geconfereerd hebben, met behoud van ieders principiële stand punt, over de interpretatie van een tot de gelovigen gericht herderlijk schrijven, schrijft drs. Eisen, dat de resultaten van dit overleg en de wijze waarop zij in de verklaring van het N.V.V. zijn geformu leerd. alle lof verdienen. „Het zullen niet in de laatste plaats de katholieke Neder landers zijn, die hierover zich verheugen, wat ook uit opnieuw te openen bèsprekin- gen tussen de vakcentralen moge resulte ren". De schrijver haalt dan in zijn artikel de commentaar aan van een gezaghebbende vakbondsbestuurder voor de i~adio, waarin gesteld werd dat een hernieuwd samengaan van de werknemers zo belangrijk is nu het ovei-leg met de werkgevers in de Stich ting van de Arbeid stroever en moeilijker is geworden. „Met bezorgdheid moet men zich afvragen", zo gaat het ai-tikel verdei-, „of deze uitlating waarbij het element van de machtspositie van de vakbeweging on- vei-holen naar voren komt, een gelukkige interpretatie is van wat thans is geschied. Het is een zoeken en tasten, een aan voelen en meten van krachten. Maar als bij het herstel van de samenwerking der drie vakcentralen het accent zou komen te liggen op een stex-kere positie in het overleg, dan geloven wij dat de historisch bepaalde visie op de eigen situatie te kort doet aan de snelle evolutie der maatschap pelijke en structuele verhoudingen, te kort doet aan de kracht der eigen positie", aldus drs. Eisen. ADVERTENTIE BRYLCREEM Ziet u uzelf al in een gondel, onder de palmen, aan de eeuwig-blauwe zee? Wat een zorgeloze vakantie als u een van de droomreizen wint! Doe mee: de prijsvraag-kaart bevindt zich op ieder Brylcreem vakantiepakket. En dat pakket hebt u toch nodig! Twee grote tubes Brylcreem om deze zomer geen „haar-zorgen" te hebben. Ook in zon, zand en zee blijft uw haar glanzend en gezond met Brylcreem. Dubbelop zorgeloze vakantie! Voor 3.70 twee grote tubes in het leuke vakantie-pakket met gratis kans op 4 sprookjesachtige vakantiereizen. Haal 't meteen! Dc vakantie op de bekende perfecte wijze verzorgd door Ncerlands oudste reisbureau USSONE/LINDEMAN. Beecham (Nederland) N. V. - Voor engros: Jacq. Mot N.V. - Amsterdam 99 Verdi's meesterlijke opera „Otello" houdt als festivalstuk bij de Nederlandse Opera repertoire. Ditkeer zijn er vijf opvoeringen in het programma opgenomen. De eerste hiervan had vrijdagavond plaats in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Weer was de titelrol toevertrouwd aan de fameuze baritonale tenor Ramon Vinay, die ook als figuur en acteur alles mee heeft om de tragische Moor, zoals Shake speare en na hem Boito en Verdi hem te kenden en psychologisch uitdiepten, le vensecht uit te beelden. Gré van Swol- Brouwenstijn was als voorheen de Desde- mona, een van haar glansrollen. De derde hoofdrol, die van Jago, die als bewerker van alle onheilen in het stuk door V erdi eigenlijk centraal gesteld wordt, althans tot aan het einde van het voorlaatste be drijf, werd nu door Otakar Kraus vertolkt. Voorheen was Scipio Colombo de markan te interpreet van deze partij. Er waren nog andere wijzigingen. Zo trad nu ook Mimi Aarden op als Jago's vrouw Emilia, de rol die eerder door Anny Delorie ge speeld werd. Verder traden Chris Schei'f er, Jan van Mantgem, Guus Hoekman, Sie- men Jongsma en Gé Genemans in neven partijen op. De mise-en-scène van Herbei-t Graf bleef behouden en men zag het werk zich in dezelfde décors van Cesare Cris- tini afspelen. Het ballet, dat de actie in III onnodig ophoudt, was wijselijk geschrapt. Er had echter nog een belangrijke rolver wisseling plaats, namelijk die van de man aan het roer. Men had Rafaël Kubelik bereid gevonden de muzikale leiding van deze operamanifestatie op zich te nemen en ik geloof mij niet te vergissen dat, bij al de voortreffelijke kwaliteiten die deze première scènisch en vocaal bezat, de ver klanking van de rijkgetinte partituur door het Concertgebouw-Orkest onder de im pulsen van een vertrouwde dirigent, de doorslag gaf om deze jongste interpretatie van „Otello" boven alle vorige bij de Ne derlandse Opera te mogen stellen. De milde en volle klank van de strijkers, het kleurrijke „hout" en de uiterst beheerste sonoriteit van het „koper", het virtuoze samenspel, de warme romantische gloed het trok onze aandacht naar de orkest ruimte, waar Verdi's drama op intrinsieke wijze zuiver muzikaal zijn beslag kreeg. Vinay's interpretatie van de achterdoch tige Otello is het hoeft eigenlijk niet meer herhaald te worden - een kapitale creatie. Ze zou dit zelfs zijn met minder machtige stemmiddelen. Hij had in Otakar Kraus een mannelijke tegenspeler die vocaal en scènisch tegen hem opgewassen is. Het leek op een gegeven moment zelfs (in hun samenzang aan het slot van II) dat de sonore bariton de tenor zou over troeven. Kraus vei*mijdt in zijn uitbeelding de verleidelijke neiging om van Jago een oeiTomantische „marqué" te maken. Zijn beruchte „credo van het kwade" mag wel- is-waar deze richting uitgaan, maar overi gens is hij de koel-beheerste schurk die omzichtig en geslepen op zijn doel afgaat. Ondertussen is het een der lastigste rollen om psychologisch uit te diepen. De Desde- mona van Gré Bi-ouwenstijn is vooral dra matisch sterk, maar ook van haar zuiver lyrische passages als het „Wilgenlied" en het „Ave Maria" gaat heel wat bekoring- uit. Mimi Aarden profiteerde met succes van de kansen die zij in het slotbedrijf kreeg. En Guus Hoekman maakte van zijn rol als Venetiaanse gezant wat er van te maken is: een sympathiek sonoor geval. Chris Scheffer, als Cassio, kon ruim vol doen, evenals de vertolkers der kleinere partijen. Behoudens het feit dat de klank van het meisjeskoor in II niet van het beste gehalte was, kunnen wij de koorprestaties in een woord van hulde aan de leider van het ensemble, Henk van Wielink, samen vatten. Het mannenkoor van de openings scène klonk in al zijn beweeglijkheid prachtig. Toneelbeeld, verlichting, figura tie, kortom de omlijsting van het drama, door de drie hoofdfiguren uitgebeeld, alles werkte mee om het uitbundige succes van Ramon Vinay in de titelrol en Otakar Kraus als Jago in de reprise van „Otello" van Verdi bij de Nederlandse Opera. deze première verklaarbaar te maken. Het publiek was namelijk opgetogen en gaf ook duidelijk blijk de geraffineerde en tem- peramentrijke muzikale leiding van Rafaël Kubelik te hebben begrepen en gewaar deerd. Jos. de Klerk In Woerden is vrijdag een in aanbouw zijnde grote garage ingestort. Het ongeluk gebeurde toen werklieden van een aanne mer uit Capelle aan de IJsel bezig waren met het aanbrengen van de uit betonplaten bestaande dakbedekking. De 25 meter lan ge ijzeren kapspanten draaiden als touw tjes in elkaar en trokken in hun val de muren mee. Er waren zeven arbeiders op het dak, waarvan er twee gewond werden, name lijk de 36-jarige A. Breedveld en de 20-ja- x-ige T. Verkaik, beiden uit Capelle aan de IJsel. Beiden hadden meer of minder ern stige schaafwonden opgelopen. Deskundigen stellen een onderzoek in naar de ooi'zaak van de instorting) die voor vele duizenden guldens schade heeft aan gericht. Schade geraamd op half miljoen Te Nieuwerkerk aan de IJsel is vrijdag- het dumpmaterialendepot van de firma De Sutter uit Rotterdam uitgebrand. Er gin gen onder andere drieduizend jeepmotoren en andere auto-onderdelen, die zich in een loods, bevonden, verloren. Aan het na burige bedrijf van de Dako, dat eveneens dumpmaterialen herbergt, werd schade aangericht. Vijftig leden van de brand weren van Nieuwerkerk aan de IJsel, Ka palle IJsel, Moordrecht en Gouda bestre den met twintig stralen het vuur. Officiële inlichtingen over de oorzaak- van de brand konden nog niet worden ge geven. Wel is bekend dat arbeiders van de Dako met snijbranders gewerkt hebben op het voorterrein van dit bedrijf, waai de brand begonnen is. De schade wordt op tenminste een half miljoen geschat. De be drijven zijn verzekerd. De officier van Justitie bij de rechtbank te Dordi-echt heeft tegen een 22-jarige on derwijzer uit Vianen wegens afpersing acht maanden gevangenisstx-af geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. In de tijd, dat dc „Zwarte Ruiter" spoor loos was, schx-eef hij aan een plaatsgenoot een dreigbrief, waarin hij duizend gulden eiste en die hij ondertekende met „Zwakte Ruiter". Hij schreef, dat hij voor niets terugdeinsde en de geadresseerde in zijn eigen belang' en in dat van zijn kind aan raadde de duizend gulden in een sigaret tendoosje op een bepaalde plaats neer te leggen. Hij dx-eigde met „vreselijke wraak" voor het geval de politie in de zaak ge mengd zou worden. De aldus bedreigde liet zich door dit epistel niet imponeren en stapte toch naar de politie. Die behoef de niet lang te zoeken. Zij ging eens met de onderwijzer praten en deze viel al spoedig door de mand. Voor de rechtbank gaf hij het ten laste gelegde toe. Als ver ontschuldiging zei hij, dat hij in geldnood had verkeerd. De officier van Justitie merkte op, dat de politie geen ogenblik in de mening had verkeerd, dat de dreig brief van de echte „Zwarte Ruiter" afkom stig was geweest, maar direct verdenking tegen de onderwijzer koesterde. De recht bank zal over veertien dagen uitspraak doen. Ds. T. Cabax-et is door een deux-waarder uit de pastorie van de Gereformeerde Ge meente te 's Gi-avenpolder op Zuid-Beve land gezet. Vorig jaar oktober is ds. Caba ret geschorst als predikant van deze ge meente, waarna hij een groepje hem trouw gebleven gemeenteleden om zich heen verzamelde in de Gereformeerde Gemeente in Hersteld Verband. Hij kreeg van de kerkeraad der Gex-eformeei'de Gemeente aanzegging, de pastorie te ontruimen en liet zich daarom inschrijven bij de plaatse lijke woonruimtecommissie, doch slaagde er tot nu toe niet in, een andere woning te krijgen. De inboedel is opgeslagen in de pastorie- tuin. Er staat een schoolbord bij, waarop een gemeentelid enkele verzen heeft ge schreven uit psalm 133: „Ziet, hoe goed en hoe lieflijk is het, dat broeders ook tezamen wonen". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elim (Di\) (toez.) M. J. Kal- verhaar, kand. te Wierden. Aangenomen naar Duivendrecht A. J. Lamping, vie. te Blaricum; naar Bloemendaal (bijz. pred. voor „Kinderzoi'g") J. O. Norel te Bevex-- wijk. Bedankt voor Ridderkerk G. H. v. Kooten te Genemuiden. WASHINGTON (UP) De voorzitter van de subcommissie uit Huis en Senaat voor de kernenergie, de democratische senator Holifield, heeft vrijdag te Washing ton verklaard, dat de die dag afgelegde verklaringen liem de overtuiging hebben gegeven, dat er reden tot bezorgdheid is met betrekking tot de nadelige gevolgen van kernproeven. Holifield, die benadrukte dat zijn oordeel een persoonlijk oordeel was, zei dat de Amerikaanse commissie voor kernenergie in haar verklaring over het uiterst klein risico bij kernproeven, blijkbaar tegen beter weten in een door de partij voorge schreven standpunt huldigt. De senator vroeg zich af of de Ameri- kaanse president wel precies op de hoogte was van de gevaren, die aan de radio actieve neerslag, welke op kernproeven volgt, verbonden zijn. „Toen ik me realiseerde hoe weinig ex- eigenlijk over ströntium-90 (het afval-pro- dukt in de radio-actieve neerslag) bekend is, vroeg ik me af of sommige regerings functionarissen wel zeker van zichzelf waren, toen zij verklaarden dat de kern proeven geen gevaar opleveren". NEVADA (UP) Een team van drie specialisten is vrijdag op de 150 meter hoge toren geklommen om de atoombom onscha delijk te maken, die des morgens niet tot ontploffing kwam. Spoi't voor sport klommen de dx-ie man nen met een zware uitrusting op de rug de 150 meter lange ladder, op. De klim duurde bijna drie kwartier. Het onschadelijk ma- j ken nam slechts minuten in beslag. Om 7.30 uur Amerikaanse tijd begon de expe ditie, om 8.15 uur kwam de melding' „bom onschadelijk gemaakt". Tweede maal Dit was de tweede keer, dat een atoom bom niet afging. De eerste keer was in 1952. Toen is de assistent v-leider van de proefnemingen, dr. Jack Clark, in de toren geklommen om de bom onschadelijk te maken, een ervaring, die, volgens zijn eigen woorden, niet voldoende beschreven kan worden met uitdrukkingen als „bevende handen". De geleerde, die deze maal de atoombom onschadelijk maakte, heeft later gezegd, dat hij „niet bijzonder zenuwachtig" was en dat de kansen, dat de bom zou ontploffen, terwijl hij met zijn werk bezig was, er „ongeveer een op het miljoen waren". De geleerde Robert Burton van het Sandia- laboratoi'ium in Albuquerque (New Mexico) zeide, dat die één-miljoenste kans zich zou hebben voorgedaan als „wat op gehoopte elektriciteit" de tx-ansistors zou hebben bereikt. Bux-ton zei verder, dat het niet ontploffen van een atoombom waarschijnlijk „nooit weer voor zou komen", omdat in de toe komst de energie-voorraad voor het doen ontploffen van de bom, voorzien zou kun nen worden van een alarmsysteem dat zou waarschuwen indien de energie-voorraad niet afdoende zou zijn. Toen hem gevraagd werd of hij aan het gevaar gedacht had, dat hem bedreigde, toen hij langs de toren naar boven klom, antwoordde Burton: „Ja, ik zou van de ladder hebben kunnen vallen." ADVERTENTIE gemakkelijk! móóier, jonger frisser haar!

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9