Albert Heijn Vlees hélt erbij Geslaagd voorproefje van busdienst naar Zand voort do or tramstoring SLAVINKE Viering jubileum „Nooit gedacht" Provinciale Staten behandelen streekplan Zuid-Kennemerland Viering honderdjarig bestaan Adventskerk te Santpoort Geen recorddrukte aan het strand Amsterdamse Beurs i/lees ^^uperMals- dees per Mort Spanjaarden hadden het nog warmer. MAANDAG 1 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT T eraardebestelling van B. Cornet Programma orgelbespeling 125 - 100 - 79 Zo eet U lekker en voedzaam: Hoe 't ook zij: Aziatische griep in Bussum Van 100 meis]es in een pensionaat zijn er 30 ziek Haarlemmer redt jeugdige drenkeling Scheepvaart '9 By een zondagmorgen tussen half tien en half twaalf opgetreden storing in de voedingskabel ter hoogte van de Kenne- mer Golfclub heeft de N.Z.H. het klaarge speeld met zes bussen de reizigersstroom op het traject Haarlem (Remise Leidse- vaart) en Zandvoort (Grote Krocht) vlot te vervoeren. Het overstappen van de tram op de bus was het enige ongerief dat de reizigers van deze storing ondervonden. In de middag was de uitzettingsgraad door de hitte zo groot, dat men bij de halte Waterleiding een stukje spoorstaaf moest afbranden. Ook deze maatregel gaf geen aanleiding tot stagnatie in de tramdienst. Intussen deed het merkwaardige feit zich voor, dat op deze gloeiend hete zondag met het strandbezoek geen records werden ge broken: waarschijnlijk hebben velen het zelfs te warm gevonden om erop uit te gaan. Natuurlijk was het druk, maar ook al omdat het pas aan het eind van de mid dag hoog water werd, waren er nog tal van open plekken op het strand, waar het trou wens op enige meters afstand van de vloedlijn zeer heet was. De betrekkelijk matige drukte vindt zijn weerspiegeling in de statistiek der zoekge raakte kinderen, het waren er „maar" ruim honderdzeventig, terwijl het er op de recorddag van twee weken geleden meer dan het dubbele waren. Aan één jongetje van die honderdzeventig heeft de Zand voortse politie de handen vol gehad: het werd om twee uur als vermist aangegeven en om zeven uur 's avonds was het nog niet terecht. De hele Zandvoortse red dingsbrigade en een groot aantal politie agenten werd ingeschakeld om deze Am sterdamse knaap te zoeken. Om tien uur werd door lichtkogels en per mobilofoon bekend gemaakt, dat de verloren zoon ge vonden was: hij had al die tijd op de post van de Bloemendaals politie aan de kop van de Zeeweg gezeten. Daar de temperatuur met het verstrij ken van de dag milder werd, bleef de grote massa der strandbezoekers veel lan ger dan anders. Dat had weer tot gevolg, dat het topvervoer in de namiddag ach terwege bleef en de stroom der terugke- renden veel meer gespreid werd. De bus van Zandvoort naar Heemstede had tussen vijf en zes uur geen versterking nodig, maar veel later op de avond wel. Datzelfde gold ook voor het bezoek aan het wandel bos „Groenendaal" in Heemstede. Waterski Er was een nieuwe attractie aan het Zandvoortse strand, namelijk de mogelijk heid om te waterskieën achter een zeer snelle motorboot. En verder trok zowel des middags als 's avonds de Zandvooi'tse mu ziekkapel met zijn populaire concerten op het Raadhuisplein vele belangstellenden. Vanavond concerteert het Zandvoorts mannenkoor met medewerking van het Zaterdagmiddag werd op de Algemene Begraafplaats. aan de Vergierdeweg te. Haarlem het stoffelijk overschot teraarde- besteld van de heer B. Cornet, die woens dag in de leeftijd van drieëntachtig jaar te Haarlem was overleden. De heer Cornet is tot zijn pensionering suppoost bij het Frans Halsmuseum geweest en heeft zich na die tijd nog vele jaren vei-dienstelijk gemaakt voor het Scheidsgerecht van de Eloembollenhandel en de vereniging „rlaerlem". Deze laatste vereniging werd bij de teraardebestelling vertegenwoordigd door de voorzitter dr. C. Spoelder, de secretaris de heer P. A. Dijkema, en mr. C. M. J. de Jongh. Terwijl de met talrijke bloemstukken bedekte kist in de aula stond opgebaard, werd door dr. C. Spoelder een woord van afscheid gesproken. Dr. Spoelder herdacht de ovei'ledene als een eerlijk en actief man, die zijn geboortestad Haai'lem steeds een grote liefde heeft toegedragen. Met het oog op zijn hoge leeftijd de heer Coi-net is in zijn jonge jaren nog lid van de schut terij geweest was hij daarom in een milieu als de vereniging „Haerlem" uitste kend op zijn plaats en fungeerde hij dik wijls als een betrouwbare vraagbaak op het gebied van de Haarlemse historie om streeks de eeuwwisseling. Zijn inlichtingen wist hij door zijn di'oge humor steeds een interessant cachet te verlenen. Dr. Spoel der herinnerde verder aan de voorbeeldige wijze, waarop de overledene de Hoofd wacht op de Grote Markt verzorgde; alle maal redenen waardoor hij bij de leden in een dankbare herinnering zou blijven voortleven. Daarom ook wenste spreker thans afscheid te nemen als een van zijn vele vrienden met een „Rust in vrede!" Namens de familie sorak daai-op de oud ste zoon van de ovei'ledene, de heer B. Cor net, welke spreker ook aan de groeve zijn hartelijke dank betuigde voor de grote be langstelling, die zijn vader tijdens ziekte en overlijden van zo vele zijden heeft mo gen ondervinden. 3'/j °/o Nederl. '47 3 u/n Nedl. 196'2'64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref. Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers vrijdag 86% 90% 198V» 190 302 271V® 287 290 155% 470 246 1050 220,20 76 f 124,— 179Vs 159% 269 125% 93% 204% ia8 170'/2 I 1 697/io 194 68"/i« 42% 87% 39% Heden 13.45 uur 86% 90% 198 356 190 304 271 287 293% 155%* 470 246 1052 220,20 75 128,— 179»/» 162 269 125% 93 204 160 170 174% 68% 194% 68' 42% 86% 37% exst Zandvooi'ts kinderkoor op het Gasthuis plein. Er was zondagmiddag nog wat nieuws onder de zon: tussen de door vliegtuigen voortgetrokken aanbevelingen voor kauw gom, geestrijke dranken, asperine en der gelijke, verscheen nu ook een herinnering aan de anti-atoombomactie te Haarlem aan de hemel. Tussen de velen, die van de vroege mor gen tot de eerste nachtelijke uren op het strand verbleven, waren er natuurlijk ook weer onvoorzichtigen. De Bloemendaalse reddingsbrigade moest zaterdag bij het op komen van de vloed een gezin van een bank voor de kop van de Zeeweg halen. De man kon in het geheel niet zwemmen, zijn vrouw en twee dochters slechts een beetje. Met medewerking van het Haarlems Bachensemble onder leiding van George Robert zal de stadsorganist Piet Kee dins dagavond in de Grote Kerk in Haarlem een uitvoering geven van het tweede ge deelte der grote Orgelmis van Johann Sebastian Bach. ADVERTENTIE Alleen dinsdag cn woensdag 2 en 3 juli a.s. Gehakt half om half 500 gram 0 58 Doorregen Varkens lappen 500 gram 128 Slavinken 3 voor 9© Speciaal aanbevolen bij de bloemkool onze heerlijk gekruide saucijzen In onze vleeswarenafd. uit eigen slagerijen Haagse Leverworst ..2QQ, gram 59. Gebraden gehakt 150 gram 48 «■■■■■■•■■■■■■«■■■■■•■■■■■■tMaaaaaaaaaa Veiling-verse groenten ■HSPIBHvP<el9nBH 2 en 3 juli a.s. Gesneden andijvie 500 gram 25 Zomer rodekool per kg 29 Uit onze afd. kruidenierswaren HEERLIJK VERFRISSEND AH- Limonadesiroop grote fles Tomatensap Del Monte per blik 65 Ananassap Sunpearl _a per blik 49 Sinaasappelsap Del Monte per blik 75 O Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen 0 Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Hoe warm Nederland het gisteren ook d had (op het vliegveld Gilze-Rijen werd in de loop van de dag 34 graden geno- 8 teerd), tot Europese hitterecords kwam 8 het in ons land niet. Spanje staat aan de top van de lijst met temperaturen van ,8 45 graden in de schaduw (in Zamora), 8 en 39 in Córdoba, vergeleken waarbij 8 het zelfs in Madrid - met 32 graden, 8 nog lekker koel was. Ook in Engeland, Portugal, Italië, 8 België, Duitsland en Frankrijk steeg het j kwik tot boven de dertig. Verhoudings- gewijs koel was het in Zwitserland en de Scandinavische landen, waar men als hoogste uitschieters 28 graden opmat. ;1 In ons land schommelden de tempera- 8 turen van 25 gr. in IJmuiden tot 34 a g 35 op de vliegvelden Volkel en Gilze- x Rijen. Maar zelfs dat was nog geenx 8 nationaal record, want in juni 1947 werd 8 er in de Bilt op de warmste dag 37 gra- den genoteerd. Eén ding hadden alle Europese lan-ï 8 den gemeen op deze tropische zondag: 3 overal waren de steden oorden van - 8 doodse verlatenheid en krioelde het op p o de stranden, in de zweminrichtingen enB d in de bossen van lieden, die verkoeling 3 zochten, doch slechts zeer ten dele von- y, 3' den. Pas laat in de avond begon aller- 3 x wege de terugtocht van het legioen naar 8 de grote steden, waar ook na het vallen p van de avondschemering nog tempera- ADVERTENTIE Publikatie van de verenigde Slagers in Haarlem e.o. turen van 25 of meer graden heersten. 8 <XXXXX>MCOOOCOX»OOOCCCCCOCOOCOCCCOOOCOCCOCCCCOOOCCOCOCO Heden, maandagmorgen, zijn de Provin ciale Staten van Noordholland in het ge bouw der provinciale griffie aan de Dreef te Haarlem bijeengekomen ter behandeling van het streekplan Zuid-Kennemerland. Van 3 oktober tot 1 januari heeft het ont werp ter visie gelegen en men was in de gelegenheid bij Gedeputeerde Staten be zwaren in te dienen. Negenenvijftig be zwaarschriften zijn binnengekomen en aan een aantal bezwaren zyn Gedeputeerde Staten tegemoet gekomen. Later is de voor dracht in een commissie uit de Provinciale Staten behandeld. Zij kon zich met de voorstellen verenigen met uitzondering van dat inzake de bestemming van de Mooie NeL Ingekomen was een brief van het ge meentebestuur van Zandvoort, bevattende bezwaren tegen het advies van Gedepu teerde Staten tegen het door de gemeente raad ingediende bezwaarschrift. Genodigden, directie, staf, verplegend personeel en vele patiënten vulden zondag morgen de Adventskerk (Ziekenhuiskerk) van het Provinciaal Ziekenhuis te Sant- nnort ter gelegenheid van het feit, dat dit bedehuis honderd jaar geleden in gebruik werd genomen. Feitelyk geschiedde dit in de herfst van 1856, maar het herdenkings comité heeft de viering uitgesteld, totdat de nieuwe predikant van dit ziekenhuis de dienst kon leiden. Uit de brief van de Profeet Jesaja las ds. G. H. van Willenswaard, die in deze herdenkingsdienst voorging, hoofdstuk 35 en uit het nieuwe testament de brief van de apostel Jacobus, hoofdstuk I, 19-27 voor. Na het zingen van gezang 87 1, 2 en 3 las ds. Van Willenswaard uit de brief van Jacobus hoofdstuk 22 voor: En zijt daders des woords, en niet alleen hoorders, uzelve met valse overlegging bedriegende", dat hij tot tekst van deze dienst had gekozen. De tekst had juist op deze dag te meer zin, omdat zij staat geschreven boven de ingang van de Adventskex-k. Er zijn in de loop van de tijd in dit ziekenhuis vele spreuken aangebracht, maar deze bleef gespaard. Was dit uit traditie of uit piëteit tegenover wijlen prof. dr. G. C. van Walsum of uit ongeïnteresseerdheid voor deze bij de in gang terzijde staande kerk? Neen, aldus ds. Van Willenswaard, dit geschiedde om dat dit gebouw een vreemd gezag heeft, dat bo.ven menselijke wijsheid uitgaöt. Hier in dit kerkgebouw spreekt het gezag van God ons mensen aan en krijgt in ons leven autoriteit. Er is reden voor, dit te ver onderstellen, want de oprichters van dit ziekenhuis wilden aan de geestelijke ver zorging van allen, die daar wonen, aan dacht besteden. Deze gedachte werd ook in later jaren gehandhaafd en genoot de gemeenschappelijke belangstelling van het bestuur en de directie. En zo is het thans nog. Namens de Hervormde kerk bracht ds. Van Willenswaard dank voor de kans haar geboden hier gedurende honderd jaar te kunnen arbeiden in godsdienstige zin, zij het ook met hoogte- en dieptepunten. „Thans gaan wij een tweede eeuw in van de geschiedenis van deze kerk", aldus ds. Van Willenswaard. Ook de Hervormde ge meente van Santpoort is nu nauw betrok ken bij dit gebouw. De naam Adventskerk is tekenend voor de vijftiger jaren van deze eeuw Wij denken nu in beelden, ont leend aan de Openbaring van Johannes. Wij staan thans voor een onbekende toe komst en kunnen nu getuigen van een brug over ons geloof, die ons hoop geeft om verder te gaan. Moge in deze volgende eeuw velen het woord van God tot het hunne maken. De receptie Na de dienst in de Adventskerk volgde in „Musis Sacrum", de feestzaal van het Provinciaal Ziekenhuis een bijeenkomst, waar ds. D. ter Steege, hervormd predi kant te Santpoort, ds. Van Wllenswaard, de heer Jac. Rustige, namens de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland en als voorzitter van de commissie van bestuur van het Ziekenhuis toespra ken hielden en tevens geschenken voor de jubilerende kerk werden aangeboden. Het kwartet „Melodia", onder leiding van de heer J. Melis en bestaande uit de dames C. J. Melis-Verhage, sopraan; S. Vlaming- Kok, alt; M. Bakker, tenor en A. Schram, bas, brachten enige liederen ten gehore. De heer J. Burger bespeelde het orgel. Ds. D. ter Steege zeide zeer verheugd te zijn zovele vertegenwoordigers van corpo raties bij deze herdenkingsdienst aanwezig te zien. In het bijzonder heette hij de heer De hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" te Vogelenzang heeft zatei'dagmiddag het twintigjarig bestaan geviei'd met een recep tie en zondagmoi'gen met een groot concours, waaraan niet minder dan tien verenigingen uit de omgeving deelnamen. De zustervere nigingen uit de omliggende gemeenten heb ben zaterdagmiddag tijdens de receptie hun belangstelling getoond door een groot bloem stuk, alsmede een gi'ote beker aan te bie den. Van de kiencommissie, die de* kien- avonden organiseert, ontving het bestuur een grote fruitmand. Verscheidene afgevaardigden van hengel- verenigingen hebben het bestuur van „Nooit Gedacht" gecomplimenteerd en gewag ge maakt van de vriendschapsbanden, die tus sen de verschillende vei-enigingen bestaan. Namens de organisatie van vrijstaande hen gelsportverenigingen werd een zilveren draagmedaille aangeboden vooi dat lid van „Nooit Gedacht" dat in dit seizoen de mees te baarzen vangt. De voorzitter, de heer J. Apswoude, werd gehuldigd om de wijze, waarop hij de vereniging leidt. O.m. spraken J. Koster, voorzitter van „De lustige visser", die wees op de kwaliteiten van de leden van „Nooit Gedacht" als klaverjassers en de heer T. Balk, voorzitter van de kiencommissie, waarna mevrouw J. Hemel een tinnen wand- schotel aanbod, Het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" zorgde voor een serenade, waarna bestuur en leden nog enige tijd gezellig bij een bleven. Zondagmorgen hield „Nooit Gedacht" on der begunstiging van buitengewoon fraai weer de aangekondigde jubileumwedstrijd, waaraan tien verenigingen deelnamen, die elk vijf van de beste vissers hadden gezon den. Dank zij de goede organisatie had deze ontmoeting een buitengewoon vlot verloop zodat reeds voor half tien door de voorzitter vaij „Nooit Gedacht" de prijzen, die uitslui tend uit bekers bestonden konden worden uitgereikt, welke uitreiking in het clublo kaal geschiedde. De uitslag luidt: 1 Morgen rood 341 stuks, 2 De Lustige Visser 286, 3 't Karpei-tje 282, 4 Nooit Gedacht 267, 5 De Vin 261, 6 VZOD 198, 7 Morgenstond 188, 8 DOV 160, 9 Corodex 127, 10 De Vrije Hen gel 42. Alle deelnemende verenigingen kre- gen een beker. Held van de dag werd de heer P Stoof, die met 97 stuks gevangen witvis het' record van deze zeer warme dag behaalde. Hij ver overde daarmee een nikkelen sigaretten- standaard. Intotaal werden 2142 stuks wit vis gevangen, die echter onmiddellijk nadat ze van het haakje waren verwijderd, in hun oorspi'onkelijk element werden terugge bracht, zodat er niet één het leven bij heeft ingeschoten. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, in het komend najaar een feestavond te ge ven met een zeer bijzonder px-ogramma. Jac. Rustige, de heer W. A. van der Donk lid van Gedeputeerde Staten, mr. M. A Stufkens, griffier der Staten en verder de commissie van bestuur van het Ziekenhuis en de geneesheer-directeur, dr. W. Ploegs- ma en vele burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. Ook de gemeentebesturen van Velsen en Bloemendaal waren vertegen woordigd. Ds. Van Willenswaard eerde in de per soon van de heer Rustige alle bestuurderen, die deze kerk hebben gesticht en onder houden. Hij had veel waardering voor deze visie en wijsheid. Wij zijn dankbaar, zeide ds. Van Willenswaard, te mogen werken voor deze kerk in dit ziekenhuis. De her vormde gemeente heeft gemeend deze dankbaarheid in een geschenk te moeten uitdrukken, dat nog niet klaar is. Als sym bool bood spreker een foto aan van een knielbank voor de kerk. Deze knielbank geeft het meest wezenlijke weer, wat in de kerk gebeurt. Want knielen doet de mens op hoogtepunten van zijn bestaan en het is het wezenlijke van de eredienst. Namens de patiënten bood de heer jhr. J. Andringa de Kempenaer aan de com missie van bestuur een houten kruis op standaard voor de kerk aan. De heer Rustige gaf een uitvoerig over zicht van de geschiedenis van deze kerk, aan welke historie wij reeds eerder in ons blad een uitvoerig artikel wijddën. Hij bracht dank aan allen, die aan - de tot standkoming en het welzijn van dit zieken huis hadden medegewerkt. Tenslotte deel de hij mede, dat Gedeputeerde Staten bij wijze van geschenk besloten hebben de kerk inwendig te laten opknappen. Ds. Ter Steege las enige gelukwensen voor. onder meer van mevrouw Visser, de weduwe van ds. H. J. Visser, die zoveel voor deze kerk en voor het ziekenhuis in de vijfentwintig jaar van zijn predikambt aldaar betekend heeft Ook waren er ge lukwensen binnengekomen van het ge meentebestuur van Velsen en van pastoor dr. A. Olierook van de Bloemendaalse r.k. parochie. In een pensionaat te Bussum, waar hon derd meisjes van acht tot zeventien jaar verblijven, doen zich dertig gevallen van de zo genoemde Aziatische griep voor. Het ziekteverloop is zeer goedaardig. Bij onderzoek is gebleken dat de eerste ziektegevallen zich reeds twee weken ge leden hebben voorgedaan. Hoe de meisjes in Bussum zyn besmet is niet duidelyk ge worden. Men neemt aan dat het virus is overgebracht door iemand die per vliegtuig uit een der Aziatische landen naar Neder land is gekomen. Prof. dr. J. Mulder van het virologisch laboratorium van het Academisch Zieken huis te Leiden, die een onderzoek instelde naar het virus dat de influenza in het pensionaat in Bussum heeft veroorzaakt, acht het zo goed als zeker, dat hier spi-ake is van Aziatische griep. Ten behoeve van de epidemiologie van deze ziekte, die blijkbaar een grote be smettingskracht heeft, doet prof. Mulder een dringend beroep op alle artsen in Ne derland, gedurende de eerstkomende we ken nieuwe soortgelijke ziektegevallen te melden aan de afdeling inwendige genees kunde van het Academisch Ziekenhuis. Op Nieuw-Guinea In het westelijk deel van Nederlands Nieuw-Guinea, in de omgeving van de olievelden van Sorong, zijn 2300 gevallen van Aziatische griep geconstateerd. Geen der patiënten verkeert in ernstige toe stand. Men neemt aan dat de besmetting is overgebracht van een schip uit Singa pore, dat op 18 mei Sorong aandeed. Uit Tokio meldt United Press, dat de Aziatische griep, waaraan in het oosten miljoenen ziek geweest en meer dan 2000 mensen gestorven zijn, nu aan het afnemen is. In medische kringen is men echter be vreesd, dat de griep tegen het eind van het jaar terug zou kunnen komen en dan in een ernstiger vorm. De epidemie is het ernstigst geweest op de Philippijnen, waar ruim 900.000, of 4 percent van de bevolking ermee besmet is geweest. Er zijn daar 2249 slachtoffers, meest jonge kinderen en oude mensen. Deze cijfers gelden voor een periode van vijf weken tot 15 juni. Naar schatting hebben totaal 5 miljoen Philippino's aan de ziekte geleden. Op Formosa werden ruim een miljoen besmettingsgevallen ge meld. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Noite, zal aanstaande dinsdagmiddag geen spreekuur houden. Opbrengst collecte P.I.T. De jubileum collecte voor het Tehuis voor Militairen (P.I.T.) heeft in Haarlem en omstreken in totaal f9.871,75 opgebracht. De heer J. A. Schippers (K.V.P.) opende als voorzitter van de commissie uit de Provinciale Staten de besprekingen en bracht hulde aan hen, die het plan ontwor pen hebben. Er is veel werk verricht en in het bijzonder richtte hij zich tot mejuf frouw mr. Ribbius Peletier, ir. Van Meurs en mr. Drooglever Fortuin. Spreker deelde mee, dat de commissie tegen de gedachte is een tweede basis-industrie in het plan op te nemen. De streek is er niet geschikt voor. Het maken van het streekplan is een hachelijke taak; eer mooie streek moet im mers in stand worden gehouden. Het ver keer neemt steeds toe en aan een dicht- bewoond gebied mag zo weinig mogelijk schade worden aangebracht. Het algemeen belang dient behartigd te worden en daar door zullen niet allen, die bezwaren heb ben ingediend, tevreden zijn gesteld. De commissie heeft zich op vele wijzen laten voorlichten en excursies gemaakt. De door de gemeente Bloemendaal voorbereide ex cursie had daarom weinig zin. Mr. H. Westermann (Arbeid) merkte op, dat men kon zeggen, dat het plan ach ter de feiten aanloopt. Daarvoor kan men Gedeputeerde Staten geen verwijt maken, echter wel de rijkswetgever, die pas enkele jaren geleden besloten heeft streekplannen te laten ontwerpen. Het plan is niet zo gedetailleerd als de streekplannen Zaan streek en IJmond-Noord. Gedeputeerde Staten geven de gemeenten meer vrijheid dan in vorige plannen. Dat blijkt bijvoor beeld uit het feit, dat Gedeputeerde Staten hun voorstel inzake stichting van recreatie tussen Zandvoort en Kraantjelek op ver zoek van Bloemendaal hebben gewijzigd Ook verzette spreker zich tegen vestiging van een tweede basis-industrié. Afgewacht moet worden of de Kroon de zienswijze deelt de basis-industrie niet in het streek plan op te nemen. Wegen Wat de wegen betreft zeide spreker, dat de kans bestaat dat het verkeer op den duur zal vastlopen. Gelukkig zullen de westelijke en de oostelijke randwegen bui ten de bebouwing blijven. Moeilijker wordt het met de oost-westverbinding die door Haarlem loopt; zij is echter noodzakelijk In de toekomst zal een weg om de agglo meratie nodig zijn. Of daarbij het plan-De Ranitz uitgevoerd kan worden is de vraag, want er zijn diverse bezwaren tegen op te noemen, speciaal ten aanzien van de weg- kruisingen. Ook zouden kostbax-e gronden verloren gaan. Over de weg in Aerden- hout-Noord is spreker evenmin enthousiast maar de weg is goed geprojecteerd. De Zandvoortselaan (Zandvoorterweg) zal enigermate verbeterd moeten worden. Ten slotte zeide spreker zich met het voorstel over het zuidelijke deel van de westelijke randweg (tussen Aerdeh'hoirt en Vogelen zang) te kunnen verenigen. Buitenplaatsen blijven behouden en een deel van de bol- len»rond zal moeten verdwijnen. Mr. Westex-mann deelde mee, dat. zijn fractie zich kon vex-enigen met de mening van de meerdei'heid der commissie de Mooie Nel als recreatiegebied te behouden. De heer G. de Vries (Comm.) hex'- innerde er aan, dat in het streekplan IJmond-Noord agrai'ische belangen zijn geschaad; dat doet zich in het plan Zuid- Kennemerland niet in die mate voor en daarom kon spreker zich met het plan verenigen. Hij achtte het nodig een strook langs het Noordzeekanaal te reserveren voor verbreding. Dit is in het belang van Amsterdam. Het is jammer dat bollen- grond in Vogelenzang door de westelijke randweg verloren zal moeten gaan, maar het voorgestelde nlan is het aantrekke lijkst. De Mooie Nel wenste spreker als agrarische bestemming aangemerkt te zien. zoals de meerderheid der commissie geadviseerd heeft. Zandvoort Mr. Proper (Comm.) zeide met ge noegen vernomen te hebben, dat Gedepu teerde Staten afgezien hebben de tweede basisindustrie op het plan te plaatsen. Naar aanleiding van de brief van B. en W. van Zandvoort over de bebouwing in Zandvoort-Noord deelde spreker mee, dat zijn fractie het standpunt van Gedepu teerde Staten over bescherming van het duingebied kan steunen. Ook brak spreker een lans voor Amsterdam ten aanzien van verbreding van het Noordzeekanaal. Ten aanzien van de weg in Aerdenhout- Noord vroeg spreker of de Vondelschool en de kleuterschool afgebroken moeten worden. Bloemendaal heeft dus problemen, maar die heeft Haarlem ook als de weg door Haarlem-Zuid loopt. Vijftig midden standswoningen staan op de nominatie af- gebx-oken te worden, als de oost-westver binding tot stand komt. Voorts beval mr. Proper een zuidelijke „uitgang" voor Schalkwijk aan. Ir. W. M e r k x (K.V.P.) verheugde zich over de voortvarende wijze, waarop Ge deputeerde Staten zich wijden aan het ont werpen van streekplannen. De bevolking wordt echter te weinig voox-gelicht en een eenvoudige brochure over het huidige plan was van belang geweest. Volgens spreker kan niet worden gesproken van een beëin digingsplan, ook wat betreft de industriële ontwikkeling. Haarlem is geen stad voor een grote ontwikkeling van industrieën. Het wegenvraagstuk achtte spreker zeer precair en hij kondigde twee voorstellen aan ten aanzien van het zuidelijk deel van de westelijke randweg, waar goede bollen- grond verloren gaat en ten aanzien van de oostelijke randweg nabij de Liede. (De zit ting duur-t voort). Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen is de tienjarige Cornelis Braber uit de Spaarnwouderstraat te Haarlem bij het spelen aan de waterkant in het water van de Garenkokerskade gevallen. Een in de nabijheid wonende handels agent, de 58-jarige heer A. A. Goedings, sprong gekleed te water en wist de jeug dige drenkeling veilig op de kant te krijgen. Bij een bewoonster van de Pieter Kies- straat is de jongen van droge kleren voor zien, waarna hij per ambulance naar zijn ouderlijke woning is vervoerd. Aegis, 29 v. Rotterdam, 30 te Bremen. Algenib, 30 te Rotterdam. Arendsdijk, 29 v. Rotterdam n. Houston. Alblasserdijk, 30 te Le Havre. Alcor, X'7 te Santos. Alioth, pass. 30 Fernando Noronha n. L. Palmas. Alphacca. 30 te Santos. Alwaki, 30 te Singapore. Ampenan, 30 te New York. Amstelbrug, 30 te Makassar. Amsteldiep, 1 te Las Palmas. Amstelland, 30 v. St. Vincent n. Recife. Amstelmeer, 30 te Moji. Antonia, 29 v. Penang n. Pladju. Arendskerk, 29 v. Kaapstad n. Las Palmas. Albireo, 29 te Muskat v. Dubai. Alblasserdijk, 30 te Le Havre v. Houston. Alpherat 30 te Paranagua. Argos, 29 te Haifa v. Famagusta. Aardijk, 29 te Belawan. Adonis, 29 te Willemstad. Aldabi, 29 te Buen. Aires v. Villan Constibutlon. Alhena. 9 7 te Rio de Janeiro verw. v. R'dam. Alnati, verm. 18/7 v. Rotterdam n. Buen. Aires. Argos 29 te Haifa van Famagusta Alkaid 29 van Rotterdam naar Hamburg Aalsum 29 te Pladju verwacht. Beninkust, 30 v Amsterdam n. Bordeaux. Bintang, 30 te Amsterdam. Bali. 30 te Surabaja. Banda, 30 te Rastanura. Bantam. 1 te Sungeigerong. Bawean, 30 te Manilla. Billiton, pass. 30 Gibraltar n. Le Havre. Bloemfontein, 30 v. Southampton n. Las Palmas. Bussum. 30 te Sydney. Bennekom, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Bonaire, 30 v. Dover n. Amsterdam. Breda, 29 te La Guaira. Boskoop, verm. 5 7 v. Cristobal n. Amsterdam. Bengkalis. 29 v. Hamburg n. Antwerpen Caltex Delft, 30 v Abadan n. Karachi. Caltex Leiden, 29 v. Rastanura n. Rotterdam. Caltex Utrecht. 30 v. Rastanura n. Antwerpen. Carrillo, 29 v New Orleans n. Havana. Casamance. 30 te Dakar. Ceronia. 1 te Dunedin. Congokust. 1 v. Pt. Harcourt, 2 te Lagos verw. Coryda, 30 v. Sydney n. Melbourne. Camerounkust, 23 ap rede Accra. Charis, 28 v. Caracol n. Mobile. Cottica. 5/7 te Madeira verw. n. Amsterdam. Dordrecht, 29 v. Rotterdam, 1 te Hamburg. Esso Nederland, 2 te Fawley verw. Esso Rotterdam, 29 v. Rastanura n. Antwerpen. Esso Den Haag, 29 te Antwerpen v. Sidon. Eemland, 29 te Bahia. Ganymedes, 30 te Rotterdam. Ghanakust. 30 te Rotterdam. Gaasterland, 1 te Rio de Janeiro. Gabonkust, 29 v. Lagos n. Grandbassa. Guineekust, pas. 30 Las Palmas n. Le Havre. Groote Beer. 29 v. Montreal te Rotterdam verw. Hispania, 30 v. Rotterdam n. Bilbao. Hera p. 28 San Salvador. Hathor, 1 te Amsterdam. Hoogkerk, 29 te Hoek v. Holland n. Rotterdam. Hydra 29 te Brighton n. Trinidad. Helicon, 29 te Caripito. Hector, 1 te Tunis. Hilversum. 2 te Kwinana verw. Iberia. 29 v. Castrourdiales n. IJmuiden. Ittersum, 30 te Takoradi. Jagersfontein, verm. 6'7 v. Durban n. A'dam. Johan van Oldenbarnevelt, 9/7 v. New York te Rotterdam verw. Karimata, 30 te Penang. Kota Agoeng, 30 te Semarang. Kota Baroe, 30 v. Singapore n. Tj. Priok. Kota Inten, 1 te Kobe. Kalydon, 30 te Suez n. Landsend. Kaloekoe, 1/7 te Merauke v. Kaiman. Kenia. 29 te Willemstad. Langkoeas, pas. 29 Perim n. Belawan. Leersum, 30 dw. St. Paulsrock n. Cardiff. Leto, 30 te Wabana. Laurenskerk, 1 v. Mufattah n. Mombasa. Lissekerk, 30 te Dar Es Salaam. Loenerkerk, 1 te Marseille. Lombok. 30 te San Francisco. Lutterkerk, 1 te Kuwait Maaskerk, 29 te Rotterdam. Musilloyd, 29 v. Rotterdam, pass. 30 Casquets n. Bona. Maas, 30 v. Beyrouth n. Sibenik. Maaslloyd, 1 te Marseille. Malvina, 30 v. Singapore. 6/7 te Colombo verw. Merwede, 30 te Le Havre. Mitra, 30 te Willemstad. Modjokerto, 30 te Surabaja. Moienkerk, 1 te Karachi. Moordrecht, 29 te Port Said. Muiderkerk, pass 30 Ouessant n Duinkerken Mijdrecht. 1 te Finnart Myonia, 30 te Surabaja n. Balikpapan. Merak N. pass. 29 St. Paulsrock n. Sao Francisco Do Sul. Montferland. 30 te Santos. Maasdam, 1/7 te New York verw. v. Rotterdam. Mentor, 26 te New Orleans. Markelo p. 29 Lindèsness n. Méthil. Nieuw Amsterdam 29 te Rotterdam v. Le Havre. Nw. Amsterdam, verm. 2-7 v. R'dam n. N. York. Noordam, 29 v. Rotterdam n. New York. Notos. 28 v. Lissabon n. Genua. Omala, 30 v Malta n Berre Ondina, 2 te Curasao verw. Ootmarsum, 28 Tv. Galveston n. New Orleans. Osiris, 28 v. Paramaribo n. Puerto Ordaz. Orion, 30 te Amsterdam. Oranje, 4/7 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Oranjefontein, 3/7 te A'dam verw. v. Durban. Oranjestad. 4 v. Amsterdam n. Pto. Limon. Peperkust, 30 dw. Las Palmas n. Amsterdam. Poelou Laut, 29 v. Baton Rouge n. Colon. Polyphemus, 30 v. Surabaja n. Rejang River. Poseidon. 29 te Curagao. Purfina Nederland 1 te Genua. Prins Alexander, pass. 30 Lizard n. Le Havre. Prins Willem IV. 29 te Chicago. Prins Caslmir, 30 te Montreal. Pr Willem van Oranje, 29 te Helsinki v. Maceio. Prins Willem George Frederik, pass. 30 Landsend naar Montreal. Prins Willem V, 30 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso 29 n. Port Alfred Prins Willem George Frederik, 29 te Le Havre. Pygmalion, 29 te Amsterdam. Rijndam 2 te Southampton verwacht Rempang, 29 v. Casablanca n. Antwerpen. Ridderkerk, pas. 30 Ouessant n. Antwerpen. RoeDat, 1 te Lyttleton. Rotti, 1 te Port Said. Sibajak, 17 v. Tj. Priok te Rotterdam verw. Statendam. 6/7 te Rotterdam verw. v. New York. Soestdijk, 29 te Bremen v. Hamburg. Stad Gouda, 30 te Vlaardingen. Senegalkust, 29 v. Dakar n. Freetown. Stad Breda, 29 te Seven Islands. Stad Leiden, pas. 30 Ouessant, 2 te IJmuid. verw. Stad Schiedam, 30 v. Bont n. Vlaardingen. Statue of Liberty. 30 te Mena Al Ahmadi. Straat Lombok, 30 te Fremantle. Straat Madura, 29 v. Colombo n. Singapore. Straat Soenda, 30 te Santos. Sunetta, 29 te Hakata. Sarpedon, 29 te Amsterdam n. Bremen. Teiresias. 30 te Penang. Ternate, 3 v. Suez n. Colombo. Tjisadane. 30 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Trajanus 30 te Alexandrië. Tabinta, 30 te Amsterdam. Tawali, 29 v. Amsterdam. 30 te Hamburg. Thelidomus, 29 te Portpire. Themis. 29 v. Houston n. New Orleans. Tamo v. 6 juli v. Santos n. Montevideo. Tero 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Tjisondari p. 28 Okinawa n. Hongkong Tiberius, 27 v. Curagao n. Trinidad. Van Cloon, 29 te Tientsin v. Shanghai. Van Riemsdijk. 29 te Makassar v. Ambon. W. Alton Jones, 1/7 te Rotterdam. Westertoren, 30 te Curagao. Wonosobo, 30 te Singapore. Westland, 29 v. Amsterdam n. Zutd-Amerika, Westertoren, 29 te Puerto La Cruz. Waterman. 5 7 v. New York te Rotterdam verw. Westerdam, 29 v. New York n. Rotterdam. Willem Ruys, 1/7 rede Belawan verw. v. R'dam. Willemstad, verm. 30 v. Cristobal n. Amsterdam. Wieldrecht 29 van Portsaid naar Rotterdam Willemstad, 29 m. Port Limon n. Cristobal. IJssel, 29 te Philadelphia. Zaankerk 30 te Singapore Zuiderkruis. 4/7 te New York verw. n. R'dam. Zeeland. 1 v Calcutta n. Tj. Priok. Zonnekerk 30 te Antwerpen. Zuiderkerk, pass. 30 Finisterre n. Marseille. KLEINE VAART Alcetas, 28 60 m. n.o. Kp. Baugaroni n. Palermo. Adora, 29 te Dyck n. Duinkerken. Arak, 29 v. Le Havre te Rouen. Cito, 29 bij Goeree n. Dordrecht. Bermuda, 29 ten anker bij Midway n. Middles- borough. Birmingham, 29 85 m. w. IJmuiden n, A'dam. Driebergen, 29 30 m. o. Kp. Dagato n. Brussel. Deni, 29 v. Londen n. Rotterdam. Elsa, 28 v. Hernosand n. Sundsvall. Eljo, 28 te Thorshaven. Flevo 28 v. Tarragona n. Valencia. Fivelborg, 29 60 m. m. Tersch.bank n. Colchester. Frida Blokzijl, 29 te Shipwash n. Grangemouth. Geziena Hendrika, 29 n. Swansea. Gaasterland. 29 20 m. n.w. Waterweg n. R'dam. Geestdijk. 29 15 m. o. Smihtknoll n. Maassluis. Hecuba, 29 v. Paramaribo n. Demerara. Harold, 29 Lista v. Aalesund n. Stettin. Henrica B. 29 dw. Calais n. Zaandam. Ilias, 23 v. Guanta n. Caripito. Joost. 27 v. Sodertalje te Hamina. Kaap Falga, 27 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent. 25 v. Skutskaer n. IJselmonde Leliegracht, 29 te Abo. Marathon, 29 te v. Rotterdam n. Gdynia. Maria Theresia, 29 te Antwerpen. Marietje Boehmer, 29 te Hamburg n. A'dam Midas, 28 v. Piraeus n. Volos. Nero, 2 te Amsterdam n. Rotterdam. Notos, 28 te Lissabon n. Huelva. Phidias, 17 v. Lissabon n. Famagusta. Pavo, 28 v Lubeck te Ostrand Ponza, 27 v. Hudiksvall n. Zaandam. Tilly, 25 v. Norrsundet n. Zaandam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3