N.Z.H. vervoerde meer, maar verdiende minder in 1956 Albert Heijn Installatie predikant-directeur van „Lindenheuvel" te Overveen Tien percent dividend voor aandeelhouders Resultaten van collectief muziekonderwijs '^Brieven aan de redactie ^uperMarb vlees ^ytperMals i/lees Afscheid van mevrouw E. v. d. Braak Snip en Snap zijn weer bijzonder op dreef WOENSDAG 3 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuw onderzoek ongeluk op Hoogoventerrein BurgetTike Stand van Haarlem Teeltrecht overschreden Basketballers krijgen hun eerste buitenveld Anjercollecte bracht 1800 gulden op Twee leraren met pensioen bij Lorentzlyceum Kerkelijk Nieuws V erkeersdiploma's uitgereikt Dag der epilepsie in Meer en Bosch Examens Feest op Bloemendaalse Schoolvereniging Nieuw terrein in gebruik bij Unie van watertoeristen Samenkomsten Jehovah's Getuigen in nieuwe zaal Uitstekende verstrooiing 9 de n.z.h. heeft in 1956 ruim drie miljoen reizigers meer vervoerd dan het jaar daarvoor, waardoor de vervoersomvang tot niet minder dan 59.753.000 passa giers steeg. Dit getal krygt nog meer betekenis, wanneer men bedenkt, dat met ingang van 1 oktober van het vorige jaar het net in Waterland niet langer door de n.z.h. werd geëxploiteerd. Dit toegenomen vervoer komt evenwel niet tot zijn recht in de exploitaliecyfers. Stegen de opbrengsten met drie percent tot f 13.150.000, de exploitatiekosten stegen nog sterker, namelyk met niet minder dat zes percent. Tengevolge daarvan daalde de nettowinst van f 1.520.519,51 tot f 819.552,43. Des ondanks besloten de aandeelhouders dinsdag het voorstel van de directie tot uit kering van wederom tien percent dividend te volgen. Daarmee is een bedrag van zes ton gemoeid. De personeelsverenigingen krygen evenals vorig jaar twintig duizend gulden, terwyl twee ton wordt toegevoegd aan de algemene reserve. De algemene reserve bedraagt daarmee 8,6 miljoen, de vervangingsreserve bijna 3,3 miljoen, zodat de financiële positie van de n.z.h. wel een stootje kan velen. Het jaarverslag besteedt behalve aan het krapper worden van de winstmarge na tuurlijk ook veel aandacht aan moeilijk heden op de arbeidsmarkt. Het woning tekort in het westen vormt een belemme ring voor het aantrekken van personeel uit andere streken en was er ook oorzaak van, dat het uit Waterland vrijkomende en te Haarlem tewerk gestelde personeel na korte tijd voor een groot deel de N.Z.H. verliet. Door de aanstelling van werk studenten kon men in de zomer de perso- neelsverloven honoreren; men hoopt dit ADVERTENTIE ^BEMAND behoeft meer thuis te blijven; ieder trekke er op uit per spotpr. Koopt slechts in Hoboca-winkels U reist dan gratfis* Geeft dit door! Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft bepaald, dat in de zaak tegen een vierendertig jarige chauffeur uit Velsen, die zich op 20 juni te verantwoorden heeft gehad wegens het hoogst roekeloos rijden op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden, waardoor een bewoner uit Wieringen om het leven is gekomen, een nieuw onderzoek zal worden ingesteld. De rechtbank zal zich op 20 september naar de Hoogovens begeven om zich ter plaatse door een verkeersdeskun- dige te laten voorlichten. De chauffeur had bij een aannemersbe drijf, dat op het terrein van de Hoogovens gevestigd is, gesolliciteerd en moest"'oji' 28 januari proefrijden in een grote dump auto. Bij het naderen voor een spoorweg overgang kreeg hij een teken van een wachter, die met een rode vlag zwaaide, om te stoppen. Hij vermoedt, dat hij in plaats van op de rem op het gaspedaal heeft getrapt. Ter plaatse werkten drie ar beiders aan de weg. Een van hen is aan gereden door de auto en kort daarop over leden. De officier van justitie had een hechte- nisstraf van twee maanden geëist. Inbraak in kantoor ontvanger te Velsen Wegens poging tot diefstal in vereniging door middel van braak heeft de Haarlem se rechtbank een vijfentwintigjarige vis handelaar uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaardelijk. In november van het vorig jaar was hij in gezelschap van anderen naar het kantoor van de ge meenteontvanger te Velsen gegaan. Men had hem verteld, dat er een geldkistje met f50.000 stond en dat het gemakkelijk was dat weg te nemen. In het kantoor was echter geen geldkistje te vinden. Een ge tuige deelde de rechtbank mee, dat hij de hele zaak maar op touw had gezet, om de vishandelaar en een ander eens te toet sen op hun geschiktheid voor dit soort zaken. De eis van de officier van Justitie luidde een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Afpersing Tof een gevangenisstraf van zes maan den en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering heeft de Haarlem se rechtbank een vierentwintigjarige vis serman uit IJmuiden veroordeeld wegens afpersing. In de nacht van 11 op 12 april had hij na het verlaten van een café, waar hij sterke drank had gebruikt, een dertig jarige IJmuidenaar bedreigd. Deze heeft de man zeventien gulden vijftig cent afge staan. Inbraken in IJmond De Haarlemse rechtbank heeft een zes entwintigjarige varensgezel uit Beverwijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaarde lijk wegens medeplichtigheid aan diefstal en poging tot diefstal. Verdachte behoorde tot een groep van acht persoren, die in het laatst van vorig jaar en in het begin van dit jaar een aantal inbraken heeft ge pleegd in de IJmond. De zaken tegen an dere verdachten waren reeds behandeld. ONDERTROUWD: 2 juli K. van Bergen en E. J. Lode. D. Tump en S. G. Breukel. GEHUWD: 2 juli J. M. G. van Waveren en W. M. Timmers. J. K. Bouman en L. H. Scheffer. T BEVALLEN van een ZOON: 30 juni: J. H. E, Roose-van der Reep. G. C. M. van Vliet-Montagne. 2 juli D. E. van Ameron- gen-Standen. BEVALLEN van een DOCHTER: 30 juni J H Bogaart-Saarloos, P. H. Boot-Warmer. 1 juli J. Chr. Langeveld-Eulink. E. M. van Weel-Berg. 2 juli D. L. Severijnse-Derr. OVERLEDEN: 28 juni C. Weelden, 77 j. Gasthuisvest. 30 juni: D. Ie Febre, 85 j. Schotersingel. A. Steenbergen, 79 j. Ge dempte Oude Gracht. D. Eikerbout-Zijlstra. 70 j. Olivierstraat. 1 juli: V. Hoed, 80 j. Eendrachtstraat M. Krabbendam, 9 j Duin oordstraat. H. E. Dirks-Laaper, 84 j. Gene raal Joubertstr. jaar wederom deze regeling te kunnen toepassen. Het materieel bestond op 31 december 1956 uit honderdnegentig autobussen en toerwagens (ongewijzigd), waarmee op de ruim 236 kilometer geëxploiteerde bus lijnen meer dan dertien miljoen kilometers werden gereden om 34.653.000 reizigers te vervoeren. Het aantal tramrijtuigen daalde in de loop van 1956 van 182 tot 154, het aantal kilometers der tramlijnen van 101 tot 79. Motor- en aanhangrijtuigen legden tezamen ruim tien miljoen kilometers af, waarop meer dan 25 miljoen reizigers werden vervoerd. Economische politierechter De Haagse economische politierechter heeft vandaag een aantal gevallen te behan delen gekregen van bollenkwekers uit Noordwijk, Noordwijkerhout en Sassenheim die in het seizoen 1955'56 meer grond voor het telen van tulpenbollen gebruikt hadden dan waarvoor zij teeltvergunning hadden. Zij hadden daarmee de belangen van vak genoten, die zich wèl aan de bepalingen houden, geschonden en zich buitendien schuldig gemaakt aan een strafbaar econo misch delict. De politierechter veroordeelde de overtreders tot 9 geldboeten, variërende van f 500 tot f 600. Naast het individuele onderricht in zang en op allerlei muziekinstrumenten, heeft ook het meer collectief bedoelde, algemeen vormende onderwijs een plaats gekregen op het programma van de Haarlemse Mu ziekschool van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst: een groot aantal leerlingen wordt door de lerares Alie Mi- chielsen volgens dit pedagogische principe de weg gewezen. Dat de leerlingen hier al heel wat merkwaardigs ontdekt hadden, hebben zij bewezen bij een demonstratie in de tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw, die het grote aantal belang stellenden maar nauwelijks kon bevatten. Na een welkomstlied ep, een wandellied mochten de kinderen hun natuurlijke aan- legteenS3tonen irHhöb improviserend zingen en verder een indruk geven van hun vor deringen in handzingen, vervolgens de no ten zingen en verder eens laten zien hoe ver hun begrip al ging van de notatie symbolen. Gehooroefeningen waren voorts een belangrijk onderdeel van deze open bare les. Dit alles gold in hoofdzaak de jongere leerlingen van deze afdeling. Wat de oudere leerlingen na de pauze lieten horen en zien was eigenlijk een uit breiding van wat er in het meest elemen taire stadium werd geleerd. Die ontwikke ling was inderdaad duidelijk merkbaar. De blokfluiten, trommen, het klokkenspel, de xylofoon en alle andere instrumenten en instrumentjes, die bespeeld werden, kregen bij het verhaal van „De haas en de schildpad" een omvangrijke taak om deze leerzame geschiedenis te illustreren. Ook werden zij met grote toewijding ge hanteerd bij de op veler verzoek herhaal de uitvoering van „Een Kazengeschiede- nis". P. Zwaanswijk Reeds enige maanden werd besloten dat ook in Haarlem enkele buitenvelden aange legd zouden worden voor het beoefenen van de basketbal sport. Het is thans zo ver dat het eerste fraaie buitenveld geopend zal worden, hetgeen niet onopgemerkt voor bij zal gaan. Woensdag 3 juli zal dit eerstse buitenveld aan het Drilsmaplein in Haarlem-Oost of ficieel in gebruik worden genomen en van zelfsprekend heeft het bestuur van het Haar lemse basketbal district aan het organise rende wijkcomité Haarlem-Oost gaarne alle medewerking toegezegd voor deze avond. Enkele teams uit Haarlem (dames en he ren) zullen enkele demonstratiewedstrijden spelen, waarvoor het volgende programma is vastgesteld: 19.30 uur DAMES: HOC—The White Stars (district eerste klasse). 20.30 uur HEREN The TyphoonsThe Flamingo's (district eerste klasse). ADVERTENTIE I (Verkort weergegeven) Ouderdomspensioen. In Haarlems Dagblad van 26 juni hebben we kunnen lezen dat het ouderdomspensioen in drie étappes omhoog gaat. De gehele verhoging bedraagt f 108 per jaar of f 9 per maand voor gehuwden. Iemand die thans f 36 per maand aan huishuur betaalt, komt dus met de gehele verhoging uit. In de meeste ge vallen is de tegenwoordige huur echter meer dan f 36 per maand en is dus de huurverhoging meer dan f9 per maand. De gepensioneerden van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van het Spoorwegpensioenfonds komen evenwel heel slecht uit, daar van elk dienstjaar 2 pet. van het ouderdomspensioen wordt ingehouden. Het ligt dus voor de hand dat dit ook van deze verhoging wordt inge houden en dan blijft er weinig over. Van een gehuwde met 40 dienstjaren wordt dan 80 pet. ingehouden. Hij ontvangt dus 20 pet. van f9 per maand, of f 1.80. Dit is f 21.60 per jaar. MisJeleuyH-HottoSHeL HAAS uzi/K acAtezAc^t Uk W/ De te Haarlem gehouden collecte voor het Anjerfonds heeft ongeveer achttien honderd gulden opgebracht, de neto-op- brengst van het concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest inbe grepen. Daarmee heeft de Anjerdag in Haarlem een heel wat beter, zij het nog geen schitterend resultaat, opgeleverd dan het vorige jaar het geval was. Dit is mede te danken aan de bereidwilligheid van een onder de tegenwoordige omstandig heden betrekkelijk groot aantal collec- trices en collectanten, aan wie het Anjer comité dan ook veel dank is verschuldigd. Donderdag zullen twee leraren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nemen van het Lorentz lyceum te Haarlem. Het zijn dr. W. G. L. Wieringa, leraar wiskunde, die sinds 1930 aan de school is verbonden en de heer W. D. J. Mar- chant, die na een loopbaan bij het mid delbaar onderwijs in het toenmalige Nederlands Oost-Indië, sinds 1950 als leraar in de Franse taal bij het Lorentz lyceum werkzaam is geweest. Om drie uur 's middags zal het officiële afscheid in de hal van het schoolgebouw plaats hebben, gevolgd door een samenzijn in intiemere kring. ADVERTENTIE 4 juli a.s. Biefstuk-Tartaar _n per stuk 5U Doorregen Runder- lappen 500 gram 20o ln onze vleeswarenafd. Lunchworst 0 150 gram Gekookte worst per stuk S>w Cervelaatworst 4e_ per stuk 300 gram 1 3 SPECIAAL AANBEVOLEN ons vet gemest Kalfsvlees Veiling-verse groenten Alleen donderdag 4 juli a.s. Geschrapte wortelen keurig gekopt 500 gram Gesneden andijvie 500 gram Grape fruit per stuk 44 23 37 Uit onze afd. kruidenierswaren Roompudding met stukjes Ananas groot pak Ananas Summer Isles per blik Vanille Toffee's 200 gram Vruchten drups 100 gram, vanaf 49 69 50 25 O Garantie voor kwaliteit 0 Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Musselkanaal (toez.) dr. J. W. Doeve te Holwierde; te Amersfoort (wijk Bergkerk) dr. P. A. Elderenbosch te Voorburg. Geref. Kerken Beroepen te Klazienaveen (2de pred. pl.) Joh. Dijkstra te Schermerhorn. Aangenomen naar Bandung (Indonesië) L. Ringnalda te Borne; naar Leeuwarden (7de perd. pl.) H. van Benthem te Wie- ringerwerf. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen (4de pred. pl.) H. D. Bakker te Tholen-Poort- vliet. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Biezelinge W. Ruiter te Baarn. Resultaat van cursus Veilig Verkeer voor „Haarlem Zuid-W est" Dinsdagavond zijn aan zesenveertig ge slaagden voor het examen van de Vereni- niging voor Veilig Verkeer, afdeling Haar lem en omstreken, in het gebouw van de buurtvereniging Haarlem-Zuid-West de verkeersdiploma's uitgereikt. Dank zij het initiatief van één van de leden van deze buurtvereniging, de heer A. Polak, die een artikelenreeks over het verkeer in het maandblad van H.Z.W. pu bliceerde, werd door deze actieve buurt vereniging een verkeerscursus georgani seerd, die vier weken duurde en waaraan alle bewoners van deze buurt konden deel nemen. De cursus startte met zesenzeven tig deelnemers, waarvan er wel enkelen afvielen, maar waarvan er toch zesenveer tig slaagden. Nog nooit eerder werd door een buurtvereniging een dergelijke cursus georganiseerd. De diploma's werden met een persoonlijk woord voor iedere deelnemer uitgereikt door de heer E. H. Tenckink, vice-voorzit- ter van de Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Haarlem en omstreken, wegens ziekte van de voorzitter, kolonel b.d. A. M. M. van Loon. Ook de secretaris van deze afdeling, de heer D. Verhaar, was bij de diplomauitreiking aanwezig. De heer Tenckink zei het zeer te appreciëren, dat zovelen de moed hebben opgebracht deze cursus te volbrengen. Hij wees er nog eens op, dat in het eerste half jaar van 1957 niet minder dan 559 doden als slachtoffer van het verkeer te betreuren waren, zodat dergelijke cursussen geen overbodige luxe zijn. Inspecteur van politie, J. van Zijl, die deze cursus op prettige en zeer instructieve wijze leidde, kreeg op deze avond menig complimentje te incasseren. Mevrouw H. Koning bood hem namens alle cursisten een kist sigaren aan. Mevr. Van Zijl ontving een doos bonbons. Het bestuurslid van H.Z.W., de heer G. J. Dahlkamp. werd dank gebracht voor het vele administratieve werk door hem ver richt in verband met deze cursus. De heer R. Fruitema, voorzitter van Haarlem-Zuid-West, merkte in zijn dank woord op. dat hij gehoopt had, dat van de zevenhonderd gezinnen, die lid zijn van H.Z.W. er nog veel meer aan deze cursus zouden hebben deelgenomen. Hij deed daarom de suggestie te trachten in het volgend winterseizoen weer een dergelijke cursus te houden, opdat nog veel meer be woners met de regels van de weg bekend zouden raken. Na het officiële gedeelte, werd de ver keersgeluidsfilm Carol ientje" vertoond, gewijd aan de knipperbollen. de bescherm de oversteekplaatsen voor voetgangers. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van „Meer en Bosch" wordt aanstaande zaterdag in de gebouwen van deze vereni ging een voordrachtencyclus over de epi lepsie gehouden. Sprekers zijn prof. M. David, hoogleraar in de neurochirurgie te Parijs, dr. G. F. Henriksen en dr. H. Lan- dolt, geneesheer-directeuren van zuster instellingen van „Meer en Bosch", respec tievelijk te Oslo en te Ziirich. Tenslotte spreekt dr. A. M. Lorentz de Haas, ge- neesheer-directeur van „Meer en Bosch" over een onderzoek, verricht in samenwer king met dr. O. Magnus. De vergadering wordt bijgewoond door ruim tweehonderd artsen uit Nederland en enkelen uit België. Dit zijn, huisartsen cn beoefenaars van verschillende specialismen, maar in hoofd zaak zenuwartsen en neurochirurgen. Prof. David spreekt over de operatieve behande ling van epileptici door middel van in grepen aan de slaapkwab der hersenen De drie andere sprekers behandelen het probleem van periodieke psychische stoor nissen, zoals deze bij sommige lijders aan epilepsie gevonden kunnen worden. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen economie: P. A. J. Wijnmaalen. Rijs wijk (Z.H.)Nazar Mauntju, Amsterdam, mr. P. W Huizinga, Loppersum, P. J. v. d. Meer. Rotterdam, C. J. Rageltlie. Zaandam. Kan didaatsexamen theologie: H. Kuiper, Arn hem, J. D. de Vries, Stadskanaal, A. J. Aaf- tink, Amsterdam, L. Zwaan, Amerongen, D C. van Geest. Naaldwijk Groningen. Kandidaatsexamen genees kunde 2 B: mej. T. G. Zandstra. Warffum. T G. Dierick, Denekamp, L. J. H. M. Smeets, Helden-Panningen, M. G. M. L. van Oirschot, Helvoirt, M. Bierens dè Haan, Almelo, P. Stoel. Groningen. Kandidaatsexamen eco nomische wetenschappen: P. J. Hommes, Ha ren (Gr.), P. A. J. de Groot, Nijega (Fr.). Doctoraalexamen economische wetenschap pen: F H. Bok, Oldenhove (Gr.). Delft'. Kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: H. A. M. Hendriksen, Eindhoven, kandidaatsexamen mijningenieur: H. An dreas. 's Gravenhage, G. A. E. M. Hermans, Venlo, C. Kwantes, 's Gravenhage, H A. Mostert, Pijnacker, D. Muntendam. Wasse naar. M. M. Oosterveld, Amsterdam, J. van Put, Delft, W. H. Stheeman, Zeist. J. H. Ver- steegh. 's Gravenhage, J. J. M. Vlek, Delft. Ingenieursexamen mijningenieur: L. A. G. L. Arests. Terwintselen. F. J. Beeftink, Gro ningen, J. F. P. van Bloemen Waanders, 's Gravenhage, A J. M. Brabers, Roosendaal. Nijmegen: kandidaatsexamen rechten: mej. A. M. B. Guinee .Den Bosch, R. C. Barfoed, Amsterdam. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde 2de gedeelte: J. P. A. Admiraal, Amsterdam, J. G. van Beek, Amsterdam. H. G. Bessem, Singkawang. mej. K. A. Bos, Amsterdam, J Kool, Klaten (Java), J. van der Meer (cum laude), Leeuwarden, mej, K. S. S. B. Pape, Zandvoort, R. J. G. Ponsen, Loeboek Pakam, B. Roding, Amsterdam, C. L. van Schaik, Amsterdam, mej. M. J. Schoorl, Haarlem, H. Braat, Haarlem, B. Kok, Am sterdam. Geslaagd voor het doctoraalexa men aardrijkskunde (vrije studierichting) J. J. Nossin, Santpoort. Haarlem. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-A de dames I. Hoekstra, J. B. Lamfers, C. Rienstra en de heren: R. I. Altma, J. A. C. Hoog, J. H. Jansen,P. Looyen allen uit Haar lem uit' Heemstede: dames A. G. Blom, H. E. Fikkert, A. E. Geitenbeek, M. M. Rabé, G. Sluiter en J. C. A. Vorster, heren J. C. R. Bus, A. F. Slim; E. H. Bonnewit te Zand voort; mej. H. C. C. Leemhuis en de heer H. Moltzer te Bloeméndaal. Afgewezen één kandidaat. Bij de eind examens HBS-B werden afgewezen: twee kandidaten. Het was maandag voor „Lindenheuvel", het centrum van rust en bezinning aan de Ter Hoffsteedeweg te Overveen, een be langrijke dag. Afscheid werd genomen van mevrouw E. van de Braak-Sonnenberg als chatelaine van dit huis, die de zware taak van het verzorgen der gasten en de zorg voor haar gezin, met de steun van haar man, ds. Van de Braak, gedurende vyf jaar steeds uitstekend wist te combineren. Verder is ds. J. C. Sickesz als predikant directeur van „Lindenheuvel" door dr. J. H. Stelma, voorzitter van het bestuur, ge ïnstalleerd en mevrouw C. J. Sickesz-Sny- der als chatelaine. Dr. J. H. Stelma zeide dat mevrouw Van de Braak in de afgelopen vijf jaar heeft meegeholpen het werk van „Lindenheuvel" op te bouwen. Jubileum C. Fris Maandagmorgen was het feest in de school van de Bloemendaalse Schoolver eniging aan de Lage Duin en Daalseweg, want de bij het bestuur, directie, ouders en vooral de leerlingen en ook de oud leerlingen zo populaire concierge, de heer C. Fris, herdacht het feit, dat hy vijf entwintig jaar geleden tot concierge van de school werd benoemd. Mr. J. C. P. Vrij, voorzitter van het schoolbestuur, merkte op, dat de heer Fris in hoge mate de gave om met mensen om te gaan bezit. Hij heeft steeds zijn beste krachten gegeven aan deze school en daar is het bestuur hem dankbaar en er kentelijk voor. Voor vele kinderen is hij een vaderlijk vriend. Kenmerkend voor zijn persoon is, aldus de heer Vrij, dat elk kind dagelijks, bij het komen op school en het verlaten daarvan, een hand van de ju bilaris krijgt. Dat heeft hij al die vijf entwintig jaar lang volgehouden als een teken, dat elk kind welkom is op deze school. Ook is de jubilaris altijd goedge mutst. Als tastbaar bewijs van erkente lijkheid bood de heer Vrij namens het be stuur een geschenk onder couvert en ter keuze een actetas of een reisnecessaire aan. Mevrouw M. FloorZwikker sprak na mens de ouders en wegens verhindering van de voorzitter van de oudercommissie, de heer Arn. De Vita, las zij een brief van deze voor. Namens de leerlingen bood een van de jongens een camera aan. Van de Montessori-afdeling kreeg de jubilaris een zelfgemaakt gedenkboek en van een van de jongens een bladerenkrans. Het hoofd van de school, de heer G. Stüvel. roemde ook de vele verdiensten van de heer Fris als concierge. Na mens de leerkrachten bood de heer Stüvel een elektrisch scheerapparaat en een boek aan. In zijn dankwoord tot de verschillende sprekers memoreerde de heer Fris hoe hij indertijd tot concierge-, werd benoemd, na dat hij aanvankelijk in de bouwvakken werkzaam was-geweest- De school heeft steeds een grote rol in zijn leven gespeeld, en nooit is hij in deze gemeenschap be schouwd als iemand, die er maar bij hangt. Voor dit vertrouwen was hij het bestuur, het hoofd, de leerkrachten en ook de ouders zeer dankbaar. Mevrouw H. P. Bierens de HaanFran sen van de Putte, lid van het schoolbe stuur en gedurende zeer vele jaren secre taresse daarvan, memoreerde, dat zij, tot de oudere garde behorend, de heer Fris van de eerste dag af, dat hij de school betrad, had meegemaakt. Zij had hem in al die jaren leren kennen als iemand met een grote mensenliefde en een sterke verbondenheid aan zijn werk. Als een per soonlijk geschenk bood zij eer fotoalbum aan. Het vroegere schoolhoofd, de heer S. A. Wilson, haalde herinneringen op uit de his torie van deze school, die vijf concierges heeft gekend. Met het echtpaar Fris had de heer Wilson steeds prettig samenge werkt. „De Kwakelakker" in Aalsmeer De Unie van watertoeristen een ver eniging van watersportliefhebbers met een bijna duizenc. leden, heeft zondag in Aals meer een nieuw recreatieterrein met enige plechtigheid in gebruik nenomen. In een lange rij voeren de motorboten van de L .'.en (de zeilboten moesten bij ge brek aan wind aan de wal blijven) van het oude terrein „De '"lui te", naar het nieuwe „De Kwakelakker, dat groter is en dichter bij de Westeinderplassen ligt. Op de eerste boot, de „Lauren", werd de Unievlag mee gevoerd, die na aankomst op De „Kwakel akker" plechtig werd gehesen. De voorzitter van de Unie, ir. N. E. Ser- vatius, had tevoren in een korte toespraak de vreugde van de leden over dit nieuwe recreatieoord vertolkt en dan gebracht aan al degenen, die in de voorbereidingen tot de ingebruikneming een werkzaam aan deel hadden gehad. Leden van de kring Amsterdam van de Unie hebben dit voor jaar vijfhonderd bomen en heesters ge plant en er is honderdvijftig meter nieuwe schoeiing aangebracht. Het recreatieter rein omvat, behalve een eiland, rietvelden, moerasbos-en, wallen, poeltjes, vaarten en sloten en is aan de Westeinde^zijde be grensd door een in aanleg zijnde dam, van waar men een ruim uitzicht over de plas sen heeft. De Unie heeft in het westen des lands nog vijf terreinen in bezit. De grootste aan tallen leden wonen in de kringen Amster dam, Haarlem-Leiden, Den Haag en Rot terdam. De gemeente Haarlem-west van het wachttorengenootschap „De getuigen van Jehova" heeft een nieuwe koninkrijkszaal betrokken aan de Kamerling Onnestraat 83, welke zaal eigendom is van de buurt vereniging Haarlem-Zuid-West. In deze zaal, die 150 zitplaatsen heeft, zal de gemeente, die thans 111 leden telt, twee keer in de week samenkomsten hou den, gewijd aan gemeenschappelijke bijbel studies cn bestudering van de opleidings programma's in het predil -gswerk. Daarnaast vroeg haar gezin aandacht. Ds. Van de Braak hield vaak de avond sluitingen en dr. Stelma bracht hem daar voor dank. Twee eigenschappen zijn'ka rakteristiek voor mevrouw Van de Braak: zij combineerde een korte zakelijkheid met een warme moederlijkheid. Namens het bestuur bood ds. Stelma geschenken aan. Mejuffrouw ir. E. J. Manson vertolkte de gevoelens van de gasten en bood namens enkele gasten het boek „Overvloedig leven" van Stanley Jones aan. De heer L. G. Bagnay, administrateur van „Lindenheuvel", sprak namens al die genen, die met mevrouw Van de Braak hadden samengewerkt, welke samenwer king steeds van prettige aard was. Als dank van het personeel bood hij een boek aan. Mevrouw Van de Braak bracht het be stuur dank voor het goede begrip in deze jaren getoond. Zij was blij haar taak over te kunnen dragen aan mevrouw Sickesz, waarmede de eigenlijke opzet van „Linden heuvel" waar zal worden gemaakt, omdat dit huis nu een predikantsechtpaar rijk is, dat de leiding zal hebben. Daarna installeerde ds. Stelma het echt paar Sickesz. „Lindenheuvel" is gebo ren uit de pastorale praktijk. Aanvanke lijk werd het pastoraal centrum genoemd, maar later verviel dit woord pastoraal, omdat het ten onrechte aanleiding tot mis verstand gaf. Steeds is in d; huis het na gestreefde doel voor ogen gehouden, name lijk de pastorale zorg. Psychotherapie en zielszorg grijpen hier in elkaar. De mens, die psychisch en lichamelijk vermoeid is en van dit jachtige leven tot zichzelf wil komen, vindt op „Lindenheuvel" een plek waar rust en een goede sfeer heersen. Ds. A. M. Nortier, predikant-directeur van het ziekenhuis „Bronovo" te Den Haag, waar ds. Sickesz geestelijk verzor ger is geweest, richtte enige woorden van dank namens „Bronovo" tot het echtpaar Sickesz. Tenslotte sprak ds. Sickesz een dank woord, waarin hij onder meer zeide, dat zijn vrouw en hij dankbaar waren nog een goede gezondheid te genieten, waar door zij de taak op „Lindenheuvel" had den kunnen aanvaarden. Zij waren buiten gewoon getroffen door de hartelijke wijze, waarop zij waren ontvangen. ADVERTENTIE Vrijdag 12 juli beginnen de „dames" Snip en Snap in theater Gooiland in Hil versum met hun nieuwe revue „Daar zit muziek in.al twintig jaar!" en zoals het bij dit gezelschap de laatste jaren gebrui kelijk is geworden gaan Willy Walden en Piet Muyselaar daarvoor eerst met een klein bezet ensemble op tournee in de pro vincie, ten einde de nieuwe nummers op hun succes bij het publiek te kunnen toet sen. Een systeem, dat in Amerika gewoon lijk voor de grote theaters op Broadway wordt gevolgd. Vandaar dat dinsdagavond in het Miner va Theater in Heemstede een opvoering werd gegeven van een kleine revue, welke de toepasselijke titel „Een vol ijk zomer- programma" had verkregen. Want het ge heel was er voornamelijk op ingesteld de lach tot een parool te verheffen, waarvoor uiteraard in de eerste plaats de beide be kende komieken Willy Walden en Piet Muyselaar verantwoordelijk zijn ge weest. Mede door de radio is hun stijl zo bekend geworden, dat deze niet nader meer behoeft te worden omschreven. Op nieuw kon het steeds geamuseerde publiek hierbij vaststellen, dat zij in dit genre een voortreffelijk op elkaar ingespeeld duo vormen, dat bovendien de beschikking schijnt te hebben over een grote hoeveel heid geestige teksten voor lied en schets. Met het gevolg dat een dame achter uw recensent zich de lachtranen uit de ogen wiste met de opmerking: „Waar halen ze het vandaan!" Zo slagen zij er bijvoorbeeld in een schetsje van twee straatzangers te spelen met behulp van een enorm rekwi siet, dat wellicht voordien nog nimmer op de Nederlandse planken is verschenen. Laten wij het maar een onderkomen noe men, dat in de Franse roman „Clochemerle" zulk een amusante deining veroorzaakt. Zonder grof of banaal te worden maakten zij dit tafereeltje tot het grootste lach succes van de avond, hoewel het daarvoor reeds uitgesloten leek. dat in hun optreden nog een overtreffende trap kon worden bereikt. Teddy en Henk Schol ten hebben bij dit gezelschap eveneens vaste voet verkregen, hetgeen niet anders dan verheugend kan worden genoemd. Want zij brengen een schijnbaar eenvoudig, maar hoogst origi neel en beschaafd répertoire, waarvan de dikwijls bijzonder knap geschreven liedjes zich met genoegen laten beluisteren. Bij hen vergeleken had men Bert van Dongen slechts onbelangrijk werk laten verrich ten. Nieuw voor Nederland is een Spaans danstrio, dat zojuist ook voor de reeds aan gekondigde grote revue werd geëngageerd. Wanneer het grote succes van dit trio in Heemstede als waardemeter mag gelden is dit een gelukkige keuze geweest, die straks ongetwijfeld nog ruimschoots de aandacht zal trekken. Deze twee nog jeug dige dames en een jongeman hebben de Spaanse volksdansen als uitgangspunt ge nomen voor een variété-show, waarin charme, passie, grandezza, vaart en humor tot een virtuoze combinatie werden samen gevoegd. Een nummer van klasse dus. Dit amusante programma wordt hedenavond nog één keer in het Minerva Theater her haald, waarna donderdag de beurt is aan het Kennemer Theater in Beverwijk. Het publiek is hiermee dus voldoende inge licht, waar een kostelijke zomeravondver strooiing te beleven valt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13