OOK U Gemeente Zandvoort eist een inmiddels verkocht huis op Feestelijkheden van Stichting „li a ar 1 em - Noor d" in de zomer Aanleg van westelijke randweg tussen Delftlaan en Zijlweg Muziekfestijn, wieier- en atletiek- wedstrijden en turndemonstraties Tweede gedeelte van Bach's Orgelmis grieven aan de redactie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 3 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hengelen ten bate van kankerbestrijding Nationale politie- zwem wed stri i d en Visuitzetting in Haarlem Vondelschool krijgt betere behuizing Teleurstellende finale in schoolhonkbaltoernooi Twee straaltrainers boven Andelst tegen elkaar gebotst Jehovah's Getuigen uit Haarlem naar congres heeft een W.A. verzekering nodig J. DE JONG Twee jaar geëist tegen gewezen secretaris van Heino KORT GEDING OVER WONING A. J. de Waal Malefijt bevorderd Noodweer boven Haarlem Zolang het rijk zich niet tot bijdrage verbindt begint de provincie niet Ontsparing in juli Ledental van Haarlemse N.V.V in 1956 gestegen UIT STAD EN STREEK Leerlingen Muziekschool besluiten cursusjaar De stichting „Haarlem-Noord" heeft een zomerprogramma samengesteld, dat zich uitstrekt van 17 juli tot en met 17 augus tus en sportdemonstraties en een muziek festijn bevat. Op de slotbijeenkomst wordt ook de jeugd in het programma betrokken. De nog niet zo lang geleden opgerichte stichting „Haarlem-Noord", die zich ten doel stelt de belangen van alle inwoners van het stadsdeel te behartigen, is van me ning, dat in de zomervakantie behoefte bestaat manifestaties te laten houden. Er wordt geen feestweek voorbereid, maar een serie demonstraties gedurende een maand. Voor enkele avonden heeft het bestuur de beschikking gekregen over het veld van de voetbalclub „Haarlem"; andere bijeenkom sten worden in het Noorder Sportpark ge houden. Aan de voorbereiding der plannen hebben vertegenwoordigers van vereni gingen hun medewerking verleend. Voorafgegaan door een stertocht van twaalf verenigingen zal op woensdag 17 juli op het terrein van „Haarlem" een mu ziekfestijn worden gehouden. De techni sche leiding berust bij de heer W. van der Peijl. Na een vaandelparade zullen de deelnemende verenigingen het terrein be treden. Tenslotte zullen de korpsen na elkaar een nummer ten gehore brengen. De deelnemende korpsen zijn: Harmonie Crescendo uit Spaarndam, de Harmonie „Crescendo" uit Haarlem, Harmonie Sint Bavo, Harmonie Kunstkring Apollo, Har monie Haarlem, Christelijk Fanfarekorps Arti et Religioni, Mondaccordeonvereni- ging „Door Vriendschap Sterk", Sint Joris- band, Tamboer- en Hoornblazerskorps Bato, Tamboer-Hoornblazers- en Pijpers korps „Haarlem", Tamboerkorps Speel tuinvereniging „Frans Hals" en de Hille- gomse Harmoniekapel. Enkele nummers zullen gemeenschappe lijk gespeeld worden. Wegens vakantie van de voorzitter zal de vice-voorzitter van het bestuur, mr. Chr. F. M. van Koppen, een inleidend woord spreken en de musici en gasten be groeten. Woensdag 24 juli worden op het terrein van „Haarlem" atletiekwedstrijden en gymnastiekdemonstraties gehouden, waar aan medewerking verlenen Haarlemse atletiekverenigingen en de gymnastiekver eniging „Gios". Als het nieuwe wielercircuit bij de sport velden Noord-Akendam op tijd gereed is, zal daar op donderdagavond 8 augustus een wielerwedstrijd worden gehouden voor amateurs, onafhankelijken en beroepsrij ders. De Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" heeft zich bereid verklaard de organisatie te verzorgen. De wedstrijd wordt gehouden onder auspiciën van Haar lems Bloei ter gelegenheid van de Haar lemse feestweek'. Op zaterdag 17 augustus wordt in het Voor de vierde achtereenvolgende maal wordt zondag 7 juli in de Ringvaart tussen Bennebroek en Haarlem een groot hengel- sportfestjjn gehouden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kan kerbestrijding. Het initiatief dat destyds door de hengelsportverenigingen „Tussen 't Riet" en de Haarlemse Hengelaars Bond werd genomen wordt thans voortgezet en het comité dat thans deze unieke wedstrijd organiseert vertrouwt er op, dat het succes nog groter zal worden dan verleden jaar toen een groot aantal deelnemers aan de waterkant zat. Aan deze viswedstrijd kan een ieder deelnemen, lid of geen lid van een hengel sportvereniging. De ware liefhebberij - visser is even welkom als de leden van de bestaande hengelsportverenigingen want het doel van deze wedstrijd is, zoveel mo gelijk het Wilhelmina Fonds te steunen. Voor één gulden kan men deelnemen en de inleggelden komen ten bate van het fonds. Verleden jaar waren er 550 deel nemers die met de van particuliere zijde bijeengebrachte prijzen en gelden ruim duizend gulden in de kas van het fonds deden vloeien. Er bestaat nu al een goede kans dat het record van verleden jaar verbeterd wordt omdat elk jaar de deel neming groter wordt en de belangstelling steeds stijgende blijft. Er wordt gevist op bovenmaatse witvis. Talrijke prijzen zijn reeds beschikbaar ge steld. De hoofdprijs is een dames- of herenrijwiel, beschikbaar gesteld door de Hengelsportvereniging „Haarlem" en deze prijs wordt gewonnen door de visser die de grootste vis verschalkt. Vervolgens ko men diegenen in de prijzen die het groot ste aantal bovenmaatse witvis vangen. Men dient zich, wil men aan dit vis- festijn deelnemen, van een deelnemers kaart te voorzien welke verkrijgbaar zijn in de hengelsportzaken alsmede bij het secretariaat van de Hengelsnortverenigin? „Haarlem". Rollandstraat 36. bij welke vereniging tevens de technische verzor ging van dit grootse visfestiin berust. De wedstrijd vindt plaats in de Ringvaart tus sen Bennebroek en Haarlem en begint om vijf uur des morgens. De feestelijke prijs uitreiking zal plaatshebben in het Con certgebouw op woensdagavond 10 juli welk gebouw belangeloos voor dit doel beschikbaar wordt gesteld. De nationale politie-zwemwedstrijden. die donderdag in het Richebad te Zand- voort zullen worden gehouden, beloven een zwem-evenement van bijzondere bete kenis te worden. Deze wedstrijden zullen bestaan uit de zwemkampioenschappen in het district-West van de Nederlandse Politiesportbond en worden georganiseerd door de Zandvoortse Politiesportvereniging (Zwemcommissie). De wedstrijden vangen om 1 uur aan en worden om 10 uur vooraf gegaan door onderlinge zwemwedstrijden voor het Zandvoortse politiekorps. Aan de districtskampioenswedstrijden wordt door niet minder dan dertien vere nigingen deelgenomen: uit Amsterdam, Den Haag. Rotterdam, Haarlem, Schiedam. Zaandam, Velsen, Alkmaar, Veenendaal en Zandvoort. Een onderlinge polowedstrijd zal de wedstrijden besluiten. De prijsuitreiking zal plaats hebben in paviljoen Riche door de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. Noorder Sportpark een slotavond gehou den, dat besloten wordt met een „vuur- festijn". Het park zal feeëriek verlicht worden en de jeugd zal een aandeel heb ben in het feest. Het bestuur van de stich ting verwacht van dit programma-onder deel veel. Het is mogelijk, dat op woensdagavond 31 juli nog een programma verzorgd zal worden. De organisatoren hopen, dat de inwo ners van Haarlem-Noord de plannen op prijs zullen stellen en in grote getale naar de velden zullen komen. Voor Johann Sebastian Bach was het be roep van canto-organist een roeping. Met zijn werk kan hij uitdrukking geven aan een onwankelbaar geloof, dat hij gefun deerd wist op beginselen, die door het Evangelie hun formulering hadden gekre gen. In zijn kerkmuziek, inzonderheid in zijn meest individuele uitdrukkingsvorm van het koraalvoorspel of algemeen ge zegd: de koraalbewerking, heeft Bach die beginselen in een schone vorm met een zeer expressieve en een beeldende inhoud uitgewerkt. De associatie van de vrijwel steeds als cantus firmus klinkende koraal- melodie, al of niet gevarieerd, met de tekst van het koraal werd bij het luisteren naar deze muziek door de gelovige mens een bij zondere ervaring, die zijn religieus besef richting en zin gaf. Bach's Orgelmis is van deze koraalbewer- kingskunst een prachtig voorbeeld. De stadsorganist Piet Kee heeft het eerste ge deelte van dit werk verleden week dinsdag op een gemeentelijk orgelconcert in de Haarlemse Grote Kerk ten gehore gebracht. Gisteravond heeft Piet Kee het tweede gedeelte van de Orgelmis gespeeld. Het be staat uit zes koraalbewerkingen van kerk zangen, waarvan de tekst, geschreven door Maarten Luther, verhalend, beschouwend, overwegend of belijdend was, maar ook op gesteld als een gebed, als een gezamenlijke aanroeping van God door de kerkgemeente bedoeld. Evenals bij de vorige orgelbespe ling verleende voor het zingen van deze teksten het Haarlemse Baoh-Ensemble on der leiding van George Robert zijn mede werking. Als inleiding voor de orgeluitvoe ring klonken deze koralen in hun prachtige zetting ook nu bijzonder schoon en indruk wekkend. In de koraalbewerkingen beluis terde men de kunstenaar Bach, die de roer selen van de menselijke ziel kent en her kent en die weet wat zij van node heeft. Wie goed luisterde hoorde de tekstgedachte van het koraal bevestigd in de omspelingen van de doorklinkende melodie in „Christ unser Herr zum Jordan kam" en „Jesus Christus unser Heiland" bijvoorbeeld. En hij kon medeleven in de verslagenheid, die uit „Aus tiefer Not" sprak, of de bevrij ding ervaren van „Wir glauben all an einen Gott". Tenslotte kwam de samenvatting van het geloof in de Drieëenheids-symboliek van de indrukwekkende Tripelfuga in Es met haar magistrale contrapuntische bouw. Piet Kee speelde dit tweede gedeelte van de orgelmis met een voortreffelijke technische beheer sing, uitnemende registraties en vooral met een zuiver stijlbegrip, dat aan de muziek een natuurlijke uitdrukkingskracht ver leende, welke de voorwaarde is voor een gelukkigmakende ontroering. P. Zwaanswijk Door de Hengelsportvereniging „Haar lem" zijn reeds grote hoeveelheden pootvls uitgezet in de door deze vereniging gehuur de viswateren, n.l. 3000 edelkarpertjes in Amsterdamse- en Leidsevaart, 12.000 door- gekweekte snoekjes in de Ringvaart en 5500 snoekjes in de Kromme Mijdrecht. Boven genoemde vereniging bericht thans dat vrijdag wederom doorgekweekte snoekjes zullen worden uitgezet, n.l. om half zes des avonds in de Amsterdamsevaart bij Liede brug en tegen half zeven in de Leidsevaart omgeving Amsterdamse Waterleiding. In beide gevallen 2500 stuks. Tijdens de schoolvakantie zullen twee van de vier noodlokalen, die bij de St. Jo- zelfschool naast de r.k. kerk te Bloemen- daal staan, naar de Vondelschool aan de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout worden overgebracht, zodat daarmede aan het noodgedwongen lesgeven op de zolder verdieping een einde zal komen. De finalewedstrijd van het jaarlijkse schoolhonkbaltoernooi werd dinsdagavond op het gemeentelijk sportterrein Noorder sportpark voor enkele honderden toe schouwers een grote teleurstelling. Hoewel reeds verwacht kon worden dat ook deze laatste ontmoeting in een overwinning van finalist Lorentzlyceum zou eindigen, mocht in elk geval op een afdoende tegen stand gerekend worden van het Christelijk lyceum. Van al deze verwachtingen is helaas niets uitgekomen want in deze wedstrijd speelden slechts de jongens van het Lo rentzlyceum en het was dan ook zeker geen grote verdienste om tegen de fina- de Schoolhonkbalcommissie na afloop ning te behalen. Reeds in de eerste innings nam het Lo rentzlyceum een grote voorsprong en door regelmatig de honken te bezetten door dik wijls fraaie honkslagen en vele keren vier wijd bleef de grote voorsprong gehand haafd. Slechts in de laatste innings slaag de het Christelijk lyceum er nog in een drietal spelers over de thuisplaat te krijgen. Jammer van deze finalewedstrijd, doch kampioen Lorentzlyceum heeft zich een waardig schoolkampioen getoond en de fraaie wisselbeker die de aanvoerder van het winnende Lorentzteam uit handen van de heer C, G. Jonkergouw, voorzitter van de Schoolhankbalcommissie na afloop mocht ontvangen, was dan ook zeker een verdiende beloning. Beide toestellen neergestort alle vier vliegers ongedeerd Boven Andelst, ten noordwesten van Nij megen, zijn vanmorgen omstreeks half elf twee T33 Lockheed straaltrainers van de basis Volkel met elkaar in aanraking geko men. Een der toestellen stortte neer tussen Beuningen en Ewijk op de zuidelijke uiter waard van de Waal. De beide inzittenden redden zich met de schietstoel. Het tweede toestel stortte neer bij Otterlo; beide inzit tenden konden zich redden met de schiet stoel. De beide vliegtuigen vlogen in een for matie van vier toen zij elkaar raakten. Van de twee piloten van het eerste toestel, die met de schietstoel hun toestel verlieten, kwam de een in de Waal, waaruit hij spoedig werd gered; de ander kwam neer op de Betuwse oever van de Waal en bleef eveneens ongedeerd. (ANP) De beide straaljagers zijn vernield. Op de grond is geen schade van betekenis aan gericht. De namen der vier vliegers zijn: eerste luitenant-vlieger A. Snijders, tweede luitenant-vlieger T. H. de Groot, sergeant vlieger H. Peerenboom en sergeant-vlieger P. Vrolijk. Hoe zij over de twee toestellen verdeeld waren is niet precies bekend. De heer J. van Doorn uit Haarlem, die gemeente-opziener is over een der vier gemeenten van de getuigen van Jehovah in deze stad, heeft van zijn beweging een bijzondere aanstelling ontvangen. Op 21 juli zal hij tijdens een vierdaags congres in Leeuwarden twee- tot drieduizend van zijn geloofsgenoten toespreken. Behalve de heer Van Doorn zullen ver der nog de heren G. Piet, H. Toonstra, Ch. van Riel en E. A. Broerse, allen uit Haar lem, een aandeel aan het programma in Leeuwarden leveren. Ongeveer 370 afgevaardigden uit Haar lem zullen deze heren naar Leeuwarden, dat een van de twee centrums is waar de getuigen in Nederland voor hun toekom stige bedieningswerk dit jaar worden ge schoold, vergezellen. ADVERTENTIE Assurantiekantoor JUDITH LEYSTERSTRAAT 38 - HAARLEM De officier van Justitie bij de Zwolse rechtbank heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de gewezen gemeentesecreta ris van Heino, de 36-jarige D. van der B. Hij werd begin van dit jaar gearresteerd wegens financiële onregelmatigheden. Twee gevallen van valsheid in geschrifte waren hem ten laste gelegd. Het eerste geval betrof een rekening van een aanne mingsfirma, die hij van een valse hand tekening van de gemeentearchitect had voorzien. Het tweede geval betrof de ver andering van een privérekening voor on derhoud van zijn auto in een rekening aan de gemeente. Hiervoor maakte hij een betalingsmandaat, waaronder hij de hand tekening van de burgemeester en een van de wethouders plaatste. Dit soort verval singen zou hij tussen 1953 en 1957 vele keren hebben gepleegd. Hij vergreep zich ook aan collectegelden, aan verenigings- gelden. Voorts diende hij gefingeerde of te hoge reis- en verblijfkosten in. Volgens het onderzoek zou hij zich on geveer f 11 000 hebben toegeëigend. Het geld werd gebruikt voor de inrichting van zijn woning en voor het onderhoud van zijn auto. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie dat de verdachte in zijn vroegere standplaats Waddinxveen en Breukelen ook reeds kleine diefstallen pleegde en daarvoor werd veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. De raadsman, mr. J. P. Hogerzeil uit Zwolle, betoogde dat de verdachte in Heino veel goeds tot stand heeft gebracht. Hij vroeg de gevangenisstraf zo kort mogelijk te doen zijn en de verdachte psychiatrische hulp te bieden. Op 16 juli zal de rechtbank uitspraak doen. (Verkort weergegeven) Openbare speelplaatsen. Naar aan leiding van het ingezonden stukje van de h'eer P. H. F. in uw blad van 29 juni mag ik opmerken, dat de gepubliceerde foto van de speelplaats aan de Dijkstraat in Amsterdam nu juist niet de geschiktste is om de toevoer van licht en lucht tot uiting te laten komen. Voordat deze speel plaats aan de Dijkstraat was aangelegd, lagen hier echter puin en vuilnis, waarop de jeugd zich „amuseerde". Wil de heer P. H. F. in Amsterdam eens gaan zien, naar de openbare speelplaatsen op Ber- telmansplein, Transvaalplein en Kostver- lorenkade hoek Hazebroekstraat, in Frederik Hendrikplantsotn, in Hugo de Vrieshof, Zaanhof of Slotermeer? Dan zal hij wel milder oordelen. L. A., Haarlem. (Wij hadden vele foto's kunnen afdruk ken van ruime, zonnige openbare speel plaatsen in Amsterdam, doch dit hebben wij niet gedaan, om het contrast met de openbare speelplaatsen in Haarlem niet te scherp te doen uitkomen. Wij hebben het daarom gelaten bij de foto van de speelplaats aan de Dijkstr., die illustreert, dat ook in de oude Amsterdamse binnen stad openbare speelplaatsen worden aan gelegd, meestal op terreintjes, die door afbraak van huizen zijn ontstaan. Red.) Klanten ronselen. Gelukkig dat u de „waardebonnen"-truc in uw blad van gis teren aan de kaak hebt gesteld. Al velen zijn het argeloze slachtoffer van deze geld- klopperij geweest. Moge de bekendmaking een waarschuwing voor iedereen inhouden. W. Voor de fungerend president van de Haarlemse rechtbank, mr. C. E. Muller, diende dinsdagmiddag een kort geding tus sen de gemeente Zandvoort en Ten Berge's confectie-industrie n.v.. te Amsterdam. De directeur van de vennootschap had dit ge ding tegen de gemeente aanhangig gemaakt omdat hij niet akkoord ging met de vorde ring van een woning in de Dr. Gerkestraat in Zandvoort, welk huis eigendom is van de vennootschp. De gemeente heeft dit huis gevorderd ten behoeve van de heer C. Bos man, hoofd van de r.-k. Mariaschool, die als zodanig per 1 februari is benoemd. Thans woont hij te Vogelenzang, doch de gemeente acht het zeer gewenst, dat hij zo spoedig mogelijk in de gemeente wordt gehuisvest, temeer daar de opvolger van de heer Bosman in Vogelenzang ook met huisvestingsmoeilijkheden kampt. Aan vankelijk was voor de heer Bosman een ander huis gevorderd, doch deze vordering werd ingetrokken, ondermeer omdat dit huis voor de zomermaanden voor het grootste gedeelte was verhuurd door de thans overleden eigenaresse. Enkele weken geleden vorderde de ge meente de woning in de Dr. Gerkestraat, welk huis enkele jaren geleden door Ten Berge's confectie-industrie n.v. als bedrijfs woning werd gebouwd. De vordering werd op formele gronden ingetrokken, omdat de handtekening van de gemeentesecretaris ontbrak. Toen de directeur van de confec tie-industrie enkele dagen na het intrekken van de vordering weer door de gemeente lijke adviescommissie voor vordering van woonruimte werd gehoord, deelde hij mede, het huis inmiddels te hebben ver kocht. En wel.... aan het nieuwe school hoofd van de (protestants-christelijke) Wil- helminaschool, de heer P. K. van den Hou ten, die per 1 september in zijn functie te Zandvoort is benoemd. Thans woont de heer Van den Houten nog in Den Helder. Namens de confectie-industrie heeft mr. A. Steinhauser uit Amsterdam de president van de rechtbank verzocht, de gemeente lijke vordering ongedaan te maken, omdat merkt als een onrechtmatige daad. Hij deze naar zijn oordeel kan worden aange voerde aan, dat de woning in de Dr. Gerke straat aanvankelijk bestemd was als be drijfswoning. Thans is het huis als zodanig niet meer in gebruik. De vennootschap wil nu bij het bedrijf in Sassenheim een huis bouwen, te financieren met de verkoop opbrengst van het huis in Zandvoort. Het huis in de Dr. Gerkestraat moet niet gezien worden als beleggingsobject, doch als een bedrijfspand en daar het als zodanig niet meer wordt gebruikt, wil de vennootschap dit thans afstoten. Door de vordering van de gemeente is dit niet mogelijk, omdat het huis wordt gekocht voor bewoning door de koper. Mr. Steinhauser had het vermoeden, dat de gemeente sanctie wil uitoefenen tegen de directeur van de vennootschap, de heer Ten Berge. Hij meende, dat naar willekeur was gehandeld en de belangen onvoldoende waren afgewogen. Namens de gemeente bestreed mr. J. H. J. Simons uit Haarlem de stelling, als zou de woningvordering onrechtmatig zijn. In tegendeel: het Zandvoortse gemeentebe stuur tracht juist een doeltreffende ver deling van de woongelegenheid te bevor deren. Dat overigens het gemeentebestuur het nieuwe hoofd van de Wilhelminaschool niet kwaad gezind is, wordt wel duidelijk, als men weet, dat enkele leden van het college in het protestants-christelijke schoolbestuur zitting hebben. Het ge meentebestuur heeft echter de woning in de Dr. Gerkestraat gevorderd, omdat het schoolhoofd van de r.-k. school zo spoedig mogelijk in de gemeente moet worden ge huisvest. Reeds te lang verblijft hij buiten de gemeente. Hierbij komt dat dit huis dicht bij het schoolgebouw is gelegen. Het nieuwe schoolhoofd van de Wilhelmina school zal pas in september in functie tre den en dan reeds zal mogelijk voor hem een woning in de Kostverlorenstraat gereed staan. Naar het oordeel van mr. Simons had de directeur van de vennootschap, toen hij door tussenkomst van een makelaar de woning verkocht, kunnen vermoeden, dat de vordering niet definitief was ingetrok ken. „Men wist, dat de tweede vordering op komst was en daarmee had men reke ning moeten houden," aldus mr. Simons, die overigens stelde, dat van sanctie tegen de heer Ten Berge in het geheel geen sprake is. „Ik heb de indruk, dat de heer Ten Berge wil gaan zitten op de stoel van B. en W.". Tenslotte stelde mr. Simons, dat de vordering onvermijdelijk en noodzake lijk was en vroeg hij de president de eise res niet ontvankelijk te verklaren in de eis. Vrijdag om tien uur zal uitspraak worden gedaan. Naar wij vernemen is de heer A. J. de Waal Malefijt uit loemendaal bevorderd tot administratief hoofdambtenaar van de Rijksverkeersinspectie. De heer De Waal Malefijt is .an 194. af werkzaam bij de Rijksverke< sinspectie, kantoor Amsterdam, waar hij chef is van de afdeling personenvervoer. Als zodanig geniet hij een grote bekendheid wegens zijn veelzijdige kennis van zaken op ver voersgebied, met name op het ingewikkel de terrein van het vergunningsrecht met betrekking tot autobusdiensten, groeps- vervoer en toerwagen- en ongeregeld ver voer. Zijn benadering zow 1 van de pro blemen als van de personen in deze sector van het maatschappelijk leven getuigt steeds van een juist en menselijk inzicht in de belangen welke daarmee gemoeid zijn, zodat velen de promotie welke hem thans geworden is JLs een verdiende erkenning van zij:, werkzaamheden zullen beschou wen. Vanmiddag om kwart voor twee ont lastte zich boven Haarlem en omgeving een noodweer. Het werd zo donker dat de winkeliers in de binnenstad de etalage verlichting ontstaken en dat ook de be stuurders van auto's hun lichten inscha kelden. Door de sterke westenwind ver- r'aatste het onweer zich betrekkelijk snel in oostelijke richting. Met de aanleg van het gedeelte van de westelijke randweg tussen de Heussensstraat bij de Delftlaan en de Zijlweg in Haarlem Zal geen begin worden gemaakt zolang niet vaststaat, dat het rijk zal bijdragen in de kosten, zoals in het voorstel aan Provin ciale Staten van Noordholland is omschreven, namelijk een derde deel van de wer kelijke kosten, welke thans op ongeveer 7,6 miljoen gulden worden geraamd. De defi nitieve regeling kan pas worden gemaakt, wanneer de Staten daartoe hebben be sloten, hetgeen in de vergadering van de volgende week dinsdag verwacht wordt. In de principiële toezegging van de minister van Financiën is echter geen bijdrage be grepen voor de aanleg van de tweede rijbaan van het wegvak tussen Zijlweg en Wagenweg, waarvan één rijbaan thans wordt aangelegd. Dit is vé de zijde van Gedeputeerde Staten meegedeeld, in de vergadering van de commissie voor de wegen uit Provin ciale Staten, welk het voorstel tot de aan leg van het noordelijke gedeelte van de westelijke randweg heeft besproken. Daarbij zijn nog de volgende bijzonder heden meegedeeld: Het wegvak tussen Heusensstraat en Zijlweg is 1700 meter lang. De verharding zal bestaan uit twee gescheiden rijbanen, elk 7,25 meter breed. Aan beide kanten van de weg is een fietspad ontworpen ter breedte van vier meter; voorts is er ruimte om aan weers zijden een voetpad aan te leggen. De Kleverlaan zal gelijkvloers worden gekruist met aansluitingen. Bij de kruising met de spoorbaan Haarlem-Uitgeest wordt de weg door middel van een onderdoor gang (een tunnelbak) onder de spoorlijn doorgevoerd. De spoorbaan moet daardoor plaatselijk worden verhoogd. De Domp- vloedslaan in de gemeente Bloemendaal zal niet aan de weg worden aangesloten. Zij loopt als ventweg langs de aan te leg gen weg tot vlakbij de Zijlweg. De Julia- nalaan wordt gekruist door middel van een te maken onderdoorgang de kosten hier van zijn in de raming begrepen en er komen geen aansluitingen. Bij de kruising met de spoorlijn Haarlem-Zandvoort wordt de weg onder de spoorlijn doorgevoerd. De spoorbaan moet daardoor plaatselijk wor den verhoogd. De Zijlweg zal gelijkvloers worden gekruist met aansluitingen. We- Waarschijnlijk mede ten gevolge van extra uitgaven voor de vakantie is bij de Nutsspaarbank te Haarlem in de afgelopen maand meer spaargeld terugbetaald dan ingelegd. De inleggingen bedroegen f2.003.187 en de terugbetalingen f 2.251.372, zodat een bedrag van f248.185 meer werd terugbe taald dan ingelegd. Het totale inleggerste goed bedroeg per ultimo juni f48.122.567. In juni werden 447 nieuwe spaarders in geschreven, waarmede het aantal spaar ders per ultimo juni een totaal bereikte van 82.389. Het aantal spaarbusjes in om loop vermeerderde met 79 tot een totaal van 12.683. gens de aan te leggen kunstwerken en wegkruisingen welke dicht bij elkaar lig gen, wordt voor het gehele wegvak tus sen Heussensstraat en Zijlweg gerekend op twee gescheiden rijbanen met elk twee rijstroken. De commissie heeft zich met het voorstel verenigd. Vorig jaar is het aantal in Haarlem wo nende leden van het Nederlands Verbond voor Vakverenigingen gestegen. Dit blijkt uit het jaarverslag ^ver 1956 van de N.V V Bestuurdersbond Haarlem, dat zojuist is verschenen. Het N.V.V. vierde het gouden jubileum en daaraan wordt in het jaar verslag uiteraard aandacht geschonken. Het ledental groeide van 11044 tot 11368. een vooruitgang dus van 324 leden. Deze uitbreiding van het ledental werd voor namelijk bereikt., doordat de Politiebond zich bij het N.V.V. aansl -<t. De grootste aangesloten bedrijfsbond is die van de metaalarbeiders met 1789 leden. In grootte van ledental volgt de ambtenarenbond Haarlem met 1614 leden. Diverse vergaderingen, cursusavonden en feestelijke bijeenkomsten ..erden in het verslagjaar belegd. Het jaarverslag wijdt daaraan aandacht en somt de activiteiten van aangesloten afdelingen op. Vuorts wor den cijfers vermeld, die betrekking hebben op de grootte van de bevolking, de woning bouw, het verkeer, werkgelegenheid, enz. Het regionaal mreau voor arbeidsrecht aan de Kruisweg werd door 1485 leden be zocht. In het verslagjaar werd het N.V.V. bedrijfsjeugdwerk ter hand genomen. Het aantal leerlingen, dat de lessen van de arbeidersavond- en kaderschool volgde, bleef beneden de verwachtingen. Slechts 59 arbeiders lieten zich inschrijven; dit aan tal is echter toch nog groter dan het lan delijk gemiddelde. Bestudeerd wordt, of het houden van contactavonden een nog hechtere binding tussen kader en leden kan bewerkstelligen. In de jaarvergade ring van de N.V.V. bestuurdersbond op donderdag 1 augustus, te houden in het wijkgebouw van de Nederlands hervorm de gemeente aan de gedempte Oude Gracht, zal het jaarverslag worden bespro ken. Nieuws in het kort Gymnastiek. De gymnastiekvereniging VOLO geeft donderdagavond 4 juli op het schoolplein van de Jan Pieterszoon Coen- school aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat in Oud-Schoten een openluchtdemonstratie. Scheidsrechtercursus. Evenals vorige ja ren zal in het Centraal Instituut Opleiding Sportleiders (CIOS) te Overveen onder auspiciën van de KNVB in de week van 19 tot en met 23 augustus een opleidingscursus voor scheidsrechtes gehouden worden. Dinsdagavond 9 juli zullen leerlingen van de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst in Haar lem in het Haarlems Concertgebouw de laatste uitvoering geven ir. dit cursusjaar. Medewerking wordt verleend door het Toonkunstorkest. Het programma bevat werken van onder meer Grétzy, Haydn, Mozart, Beethoven, Schumann en Poulenc. Van de laatste componist wordt een uit voering gegeven van „De geschiedenis van het olifantje Babar" voor spreekstem en piano. AMSTERDAM De algemene beursstemming was vrij wel gelijk aan die van maandag, hetgeen betekende dat de affaire gering was. De ondertoon van de markt was niet on gunstig. De koersen handhaafden zich merendeels goed en hier en daar trad een vastere stemming aan de dag zoals bij voorbeeld in de scheepvaarthoek waar vooral aandelen Holland-Amerika Lijn be langstelling genoten. Ingevolge aankopen van bepaalde zijde, waarschijnlijk voor buitenlandse rekening, liepen aandelen H.A.L. drie punten omhoog tot 183 Vi na dat zij de laatste dagen reeds een opwaart se richting waren ingeslagen. Dit had ook zijn invloed op de andere scheepvaartaan delen met uitzondering van Van Ommeren, die zich moeilijk kon handhaven. De beurs verwacht heel veel van de claimhandel Billiton, die vandaag gaat be ginnen. Over de claimprijs valt nog niets te zeggen. Men tast daarover volkomen in het duister wegens de heersende onzeker heid of de institutionele beleggers zullen inschrijven op de converteerbare obligatie lening. De taxatie bleef gehandhaafd op f 80 tot f 100. Orders op claims waren nog niet binnengekomen. In de vergadering van Billiton werd de verwachting uitge sproken dat het dividend over 1957 niet lager behoeft te zijn dan dat van 1956. Internationale fondsen hadden een zeer rustige markt en waren ietwat onregel matig. Grote koersverschillen deden zich echter niet voor. K.L.M. was maandag bo ven de f 130 gekomen maar bleef thans weer daaronder. Cultures bewogen zich een kleinigheid boven het vorige niveau maar ontmoetten nauwelijks enige belang stelling. De maatschappij ..De Kondor", die ver leden jaar- het dividend- passeerde, stelt nu 6 percent voor. Dit maakte uiteraard een zeer goede indruk. Kromhout maakt in zijn verslag melding van een record omzet in 1956 Het nieuws uit het bedrijfs leven blijft derhalve vrij gunstig. In de koersen en in de affaire ter beurze komt dit echter nauweliiks tot uitdrukking. De markt sloot stil. Staatsfondsen prijshou dend. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK De totale waarde der ter beurze geno teerde fondsen nam toe met meer dan een miljard dollar tijdens een actieve han del, die gestimuleerd werd door olie-, staal- en bouwbedrijf-fondsen en een groot aan tal geselecteerde aandelen. In de groep chemische fondsen ontstond laatbeurs enige activiteit door het nieuws, dat zes samenwerkende bedrijven een vac cine hebben ontwikkeld tegen de Azatische griep, die naar men verwacht in de herfst in Amerika een probleem zal wor den. De snelle stijging van de chemische fondsen gaf meer va: rt aa.i de avans, tij dens welke winsten van ongeveer twee tot vier dollar bij de oliewaarden werden genoteerd, van een tot twee dollar bij de staalwaarden en van ongeveer twee tot drie dollar bij de bouwbedrijven. Er waren volgens beurscommentators verschillende redenen voor de opleving, zoals de gunstige ontvangst in bouwkrin- gen van de nieuwe woningbouwwet waar bij de federale leningen worden verhoogd en afbetalingen verlangzaamd; de ver hoogde autoproduktie in de eerste helft van 1957; de verwachte spoedige verbete ring in de staalproduktie; vergrote televi- sieproduktie en hoop op een betere inven tarissituatie voor de olies. Het industriegemiddelde kwam van 503.29 507,55; dat voor spoorwegen van 146.49 op 147 en dat voor openbare nuts bedrijven van 70.28 op 70,76 (UP). 3)4 Vo Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 86% 90 s' i6 198«/a 360 19314 311 276 28614 293'/! 158 473 24914 1058'/2 t 220,- 7514 f 129, 183 164 266 124Vs 92 203 159% 171 17454 6814 194% 6814 42^4 8672 3714 Heden 13.45 uur 86ls/io 9014 198)4 362 194 311 278 288 302 158* 482 250 1080 226,40 75% f 131,— 180 1637» 266 12414 94 203 159%* 17072 174)4* 6814 195 6972 42% 89 37 Yk

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7