Autobus met zevenenveertig passagiers in een sloot langs Schipholweg Bestevaer Michiel landde opnieuw in Vlissingen Fransen hebben Euromarkt liever dan Euratoom Twintig licht-gewonden naar ziekenhuizen vervoerd Dulles neemt Frans beleid in Algerije in bescherming Matige belangstelling in Franse Kamer Vooral militair verzet tegen binding met atoomgemeenschap Reactie op resolutie van Kennedy voor Algerijnse onafhankelijkheid Gebeurtenis uit 1666 herleefde in een fleurig schouwspel 5 Twee Belgische straaljagers spoorloos verdwenen Introductie ter beurze van Inland Natural Gas Vragen in de Bondsdag over toestand in Elten Prins Bernhard lid van Kon. Spaanse Academie KAUWGOM Brandstichting in hotel te Haren berecht Nieuw onderzoek in Anjumse moordzaak Faillissementen Gaat u met vakantie? WOENSDAG 3 JULI 1957 BRUSSEL (Belga). Tijdens een vlucht, boven de Noordzee, zijn dinsdag twee Belgische straaljagers van het type Thunderstreak verdwenen. Op de Schipholweg nabij de Prins Bern- hardlaan in Haarlem-Oost is dinsdagavond een personeel-autobus van de n.v. Maarsc en Kroon uit Aalsmeer in een sloot ge raakt. Van de zevenenveertig passagiers zijn er twintig per ziekenauto of particu liere auto naar ziekenhuizen vervoerd. Een der gewonden is ter observatie in het Sint Elisabeths Gasthuis opgenomen en de anderen konden nadat hulp was verleend huiswaarts keren. Verder zijn enkele ge wonden ter plaatse verbonden. Het ongeluk is omstreeks zes uur ge beurd. Uit de richting Schiphol naderde een Leylandautobus, waarin leden van het personeel van de Fokkerfabrieken waren gezeten. Zij maakten met een bus van Maarse en Kroon hun dagelijkse tocht van Schiphol naar Haarlem, waar een ge deelte zou overstappen naar Bloemendaal, Santpoort en IJmuiden. Uit de richting Haarlem kwamen een zandauto en een kleine personenwagen die cp de hoek van de Prins Bernhardlaan stopten, om de autobus te laten passeren. Het was de bedoeling van de bestuurders vafl beide voei'tuigen links af te slaan naar de Prins Bernhardlaan. Geschrokken Bij het naderen van de twee auto's is de bestuurder van de autobus, de zevenen- twintigjarige H. K. uit Amstelveen, naar links uitgeweken. Als reden daarvan heeft hij aan de politie opgegeven, dat hij ge schrokken is, maar waarvan kon hij niet verklaren. De autobus raakte eerst de zandauto aan de achterzijde, reed de kleine personenwagen aan en draaide daarna achter de voertuigen om naar links in de richting van de sloot die aan de zuidzijde van de Schipholweg ligt. De chauffeur is er niet in geslaagd de macht over het stuur te herwinnen. De bus kwam in de sloot tot stilstand en viel op haar kant. Geen paniek De voorzijde van de autobus was in de modder gedrongen en de chauffeur werd onder de kleimassa bedolven. Toen hij zich vrijgeworsteld had, was hij de situatie spoedig meester en maande de passagiers tot kalmte aan. „De bus zit vast en ligt bo ven de sloot, zodat er niet te vrezen is", was zijn opmerking. Een paniek ontstond er daardoor niet in de autobus. De inzittenden werden door de hevige Beels en Co., De Clercq en Boon Hart- sinck en n.v. Bankierskantoor Furnee en Co berichten, dat zij van woensdag 10 juli 1957 af ter beurze van Amsterdam zullen doen verhandelen certificaten aan toonder van 10 gewone aandelen met een nominale waarde van Can. dollar 1,per aandeel van Inland Natural Gas Co Ltd., gevestigd te Vancouver, Canada. De koers te Van couver bedroeg op 28 juni Can. dollar 10% per aandeel, hetgeen zou overeen komen met een notering van U.S. dollar 123/2 per aandeel te Amsterdam. Dit is 475 gulden per certificaat van 10 aandelen. De maatschappij werd in 1952 opgericht met als doelstelling het bouwen en exploi teren van aardgaspijpleidingen en -distri butienetten in British Columbia en Alberta en in het bijzonder het leveren van aardgas aan enige industriële en bevolkingscentra in Brits Columbia. Dit aardgas zal worden betrokken van de Westcoast Transmission Company, de maatschanpij die de hoofd- gaspijpleiding in Brits Columbia bouwt en zal exploiteren en die aan Inland Natural Gas het alleenverkoopsrecht voor aardgas heeft verleend voor geheel Brits Columbia met uitzondering van Vancouver en om geving. Reeds bestaande contracten voor zien in de levering van aardgas tot 69.5 miljoen kubieke voet per dag. Door middel van een tweetal dochtermaatschappijen is Inland Natural Gas ook betrokken bij de oosooring en winning van aardgas en aardolie en twee andere dochtermaat schappijen exploiteren reeds bestaande kleine pijpleidingen. De afzet- en winstvooruitzichten wor den als zeer gunstig aangemerkt en een totale afzet ten bedrage van 25 miljoen dollar voor het hoofdbedrijf wordt tegen 1959 mogelijk geacht. Men verwacht, dat tegen 1959 de netto winst per aandeel on geveer 1 dollar zal bedragen, berekend over een aandelenkapitaal waarbij reke ning wordt gehouden met volledige con versie van de uitstaande converteerbare obligatielening en uitoefening van opties en „warrants". Verwacht wordt dat tegen 1981 aardgas in circa 25 percent van de Canadese energiebehoeften zal voorzien, tegen slechts 4 percent in 1953. Op basis van de reeds bestaande industriële behoef ten valt een zeer snelle toeneming van de aardgasverkoop te verwachten, aldus het introductiebericht. BONN (U.P.) De F.D.P.-fractie in de Westduitse Bondsdag (54 van de 497 zetels) heeft de regering vragen gesteld over oersberichten, als zouden de Duitsers in Zelfkant en Elten en andere „grenscor- rectiegebieden" leven onder omstandig heden, die gelijkstaan aan een vreemde bezetting. „Het optreden der „bezetters" is een flagrante schending van de rechten van de mens", aldus deze berichten. Voorts wordt gevraagd, hoe de regering de in deze gebieden wonende Duitsers aan de algemene verkiezingen van 15 Septem ber wil laten deelnemen. De F.D.P. (Vrije Democratische partij)- 'ractie verzoekt de Westduitse regering 'evens maatregelen te nemen om de boe- "en in Zelfkant tegen onteigeningsproce- lures te beschermen. Voor de aanleg van ^en weg, die gedeeltelijk over Zelfkant laat. zouden een aantal landerijen moeten worden onteigend. Naar het oordeel van de F.D.P. duidt de aanleg van deze weg er op, dat de Neder landse regering niet bereid is, nog ooit afstand te doen van Zelfkant. schok door elkaar geschud en de meesten van hen liepen wonden op. Gebleken is later, dat de wonden niet van ernstige aard waren. Het ongeluk gebeurde in een dichtbe volkte buurt en spoedig kwam van vele kanten hulp opdagen. Omwonenden ver schenen met emmers en teilen water, an deren met een verbandtrommel. De politie was ook gealarmeerd en kort na het on geval verschenen drie artsen, leden van de Ongevallendienst, de brandweer met twee materiaalwagens en de afdeling zieken- vervoer van de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst met zes ambulancewagens ter plaatse. De chauffeur is het eerst uit de auto bus gestapt, waarbij omstanders hulp heb ben verleend. Een ruit werd vernield, waarna hij de wagen kon verlaten. Hij was gewond aan een van zijn handen. Daarna konden de passagiers de autobus verlaten; het schuifdak werd geopend, ruiten werden ingeslagen en ook werd de deur voor de nooduitgang aan de achter zijde geopend. Naar drie ziekenhuizen Ter plaatse werden enkele lichtgewon den verbonden en twintig dames en heren werden per ziekenauto's en particuliere auto's naar Haarlemse ziekenhuizen ver voerd; dertien gewonden werden naar de Mariastichting overgebracht, zes naar het Sint Elisabeth Gasthuis en een naar het Diaconessenhuis. Negentien gewonden zijn na in een der ziekenhuizen verbonden te zijn huiswaarts gekeerd. De vijfentwintigjarige mejuf frouw I. A. Kok, wonende Batavieren plantsoen 50 in Haarlem-Noord, was ge wond aan de rug. Zij is ter observatie in het Sint Elisabeths Gasthuis gebleven. In de loop van de avond is eerst ge tracht de bus met twee lichte takelwagens te lichten, maar dit gelukte niet; een zwaardere takelwagen heeft de bus op de Schipholweg getrokken, waarna zij naar het terrein van de Gemeentereiniging aan de Oudeweg is vervoerd. De politie heeft de autobus voor een onderzoek in beslag genomen. De voorzijde van de autobus was in de modder van het weiland verdwenen. Prins Bernhard is dinsdag op de Spaan se ambassade in Den Haag geïnstalleerd als lid van de Koninklijke Spaanse Aca demie. Uit handen van de hertog van Baena, die optrad als vertegenwoordiger van de Koninklijke Spaanse Academie, ontving hij zijn insigne en zijn geloofs brief. Na de installatie gebruikte de prins de lunch op de Spaanse ambassade. ADVERTENTIE WASHINGTON (A.F.P.) Minister Dulles heeft dinsdag op een persconfe rentie verklaard, dat de Amerikanen, die zich met het vraagstuk van het kolonia lisme willen bezig houden, een beter doel wit kunnen vinden dan de verhouding tussen Frankrijk en Algerije. Dulles zei dit in commentaar op een ontverp-reso- lutie, welke de democratische senator Kennedy juist op het bureau van de senaat had gedeponeerd en waarin de regering verzocht wordt haar invloed aan te wenden opdat Algerije onafhankelijk wordt. De minister was van mening, dat men beter het kolonialisme in „de landen on der het communistische juk" kan bestrij den. Hij legde er de nadruk op, dat de Amerikaanse regering het dienstiger acht, zich niet te mengen in een probleem, dat niet tot haar bevoegdheid behoort. Boven dien achtte hij het onrechtvaardig Frank rijk er van te beschuldigen, dat het reac tionair op het gebied van koloniale kwes ties zou zijn, terwijl dit land in de afge lopen jaren aan vijf landen onafhankelijk heid heeft verleend, namelijk Vietnam, Laos, Cambodja, Tunesië en Marokko. Men moet, aldus Dulles, erkennen dat het vraagstuk-Algerije moeilijk en ge compliceerd is. Het probleem werd be moeilijkt door de aanwezigheid van een miljoen Europeanen en door het feit, dat de Mohammedaanse bevolking sterk ver deeld is, waardoor het moeilijk is, gezag hebbende vertegenwoordigers te vinden om over de toekomst van Algerije te spreken. „Ernstige diplomatieke impasse „Indien Frankrijk in het bijzonder en het. westen in het algemeen hun invloed in Noord-Afrika willen behouden dan dient Algerije eenzelfde status als Tunesië en Marokko te verkrijgen", aldus de resolutie van de democratische senator John A. Kennedy. „Wij moeten anti-Frans noch anti- nationalistisch zijn. Doch hetgeen ik thans ga zeggen is in het belang van het Franse volk. en steeds meer Fransen -ijn zich er van bewust, dat dit zo is. De oorlog in Algerije heeft de Amerikaanse regering met de ernstigste diplomatieke impasse sinds Indo-China geconfronteerd. Niet alleen, dat wij tot op heden niets hebben gedaan aan de oplossing van dit pro bleem maar wij hebben het zelfs niet als probleem aanvaard. Als gevolg van de oorlog zijn de NAVO-strijdkracht,en in Europa tot een minimum verminderd, is de verwerkelijking van de gemeenschap pelijke markt in gevaar gebracht en de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking benadeeld", aldus Kenne dy. Zoals bekend is, heeft Frankrijk zijn import als gevolg van de ooi-log in Alge rije moeten beperken. „Het standpunt, dat wij in de UNO bij de bespreking van de Algerijnse kwestie hebben ingenomen, heeft de tenuitvoer legging van het Eisenhower-plan bemoei lijkt, onze buitenlandse hulpverlening in diskrediet gebracht, kortom ons prestige in het Nabije Oosten verminderd", zo zei de Kennedy. Senator Kennedy zeide, dat de Alge rijnen niet rijp zijn voor zelfbestuur, „doch het is niet aan de Franse regering, die de inheemsen onderwijs heeft ont houden, de politieke leiders heeft gevan gen gezet, geëxecuteerd en verbannen en de politieke partijen heeft verboden, dit na: r voren te brengen". Oude argumenten „De argumenten, die de Franse regering thans aanvoert om Algerije geen onaf hankelijkheid te verlenen, zijn ook inzake Tunesië en Marokko gebruikt. De onaf hankelijkheid heeft deze landen econo mische chaos, noch rassenhaat of politieke anarchie gebracht", zo concludeert Ken nedy. Het probleem van een samenleving met. meerdere volksgroepen bestaat niet alleen in Algerije. „Het probleem is niet langer de mythe van het Franse imperium te redden. Het probleem is het redden van Frankrijk en een vrij Afrika", zo zeide Kennedy. ORAN (Reuter) Twee wegens terro risme ter dood veroordeelde Algerijnen zijn dinsdagochtend te Oran terechtge steld. Zij waren in maart schuldig bevon den aan het plegen van een bomaanslag op een auto van de gendarmerie. Franse strijdkrachten hebben in de afge- lonen 24 uur in een gevecht bij de Tune sische gren= >n Algerije zeventig opstan delingen gedood. Spoedig na het ongeluk waren artsen en leden van de Ongevallendienst ter plaatse om de eerste hulp te verlenen. (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk's nationale vergadering is dinsdagmiddag om drie uur in een smoor- heet Palais Bourbon en onder geringe be langstelling dit keer eens als eerste der zes betrokken landen met de debatten be gonnen over de ratificatie der verdragen inzake een eenheidsmarkt en een atoom gemeenschap in klein-Europa. Aan de dis cussies, die tenminste dertig uur en tot zaterdagavond zullen duren, is het onder zoek voorafgegaan van een veertiental par lementscommissies, waarvan slechts één commissie, die voor de nationale verdedi ging, zich tegen de verdragen heeft uit gesproken. Over het lot van beide ver dragen zal gelijktijdig worden gestemd en een vertrouwenskwestie zal er hoogst ver moedelijk niet aan worden verbonden. De uitkomst van de debatten, zaterdag, wordt over het algemeen met vertrouwen tegemoet gezien. In sommige Europese kringen werd de laatste dagen nog wel gevreesd dat de krachtige en gezagheb bende stem van generaal De Gaulle zich tegen de verdragen zou verheffen om ze het droevige lot van wijlen het Europese leger deelachtig te doen worden. Maar Frank rijk's nationale vrijheidsheld, ofschoon nog steeds fel tegenstander van Klein-Europa, schijnt zich nu wel bij een onvermijdelijke aanvaarding te hebben neergelegd. Een aanvaarding, die daarom nog niet auto matisch door een uitvoering der verdragen zal behoeven te worden gevolgd. Als eerste sprekers kwamen dinsdag vier rapporteurs aan het woord, die zonder uit zondering de ratificatie aanbevolen. De socialistische oud-minister Alain Savary, die zich indertijd als een scherp tegen stander van de Europese Defensie Ge meenschap had gedragen, gaf nu als zijn mening te kennen, dat Frankrijk zich on mogelijk langer afzijdig zal kunnen hou- d' ci.Torrr-vd'iriH ?.mrJ 'tnfr tod nsv toog j "7-- 'jj'"""" Vlissingen viert feest, nu het 350 jaar geleden is dat een zijner grootste zonen: Michiel Adriaanszoon de Ruyter, werd ge boren. Een der hoogtepunten van deze feestelijke herdenking was: de historische landing van De Ruyter, een getrouwe her haling van de landing in 1666 na de Vier daagse Zeeslag, waarin De Ruyter de ster ke Engelse vloot vernietigde. Het tweede hoogtepunt, de opvoering van het door Louis Lockefeer geschreven openluchtspel: „Bestevaer Michiel". De oude St. Jacobs- kerk, op welks toren Michiel eens klom, doet in dit openluchtspel waarvan heden avond de première wordt gegeven, als decor dienst. Gisteren landde Michiel de Ruyter op nieuw in Vlissingen, een schouwspel dat werd gadegeslagen door vele duizenden Vlissingers en niet-Vlissingers. Meer dan duizend schoolkinderen, gestoken in zeven tiende eeuwse kledij, verleenden aan dit schouwspel een extra fleurige noot. Bur gemeester en wethouders van Vlissingen deden voor de schooljeugd niet onder en verschenen eveneens in zeventiende eeuw- se kledij. De kruiser „De Zeven Provinciën", die dienst deed als admiraalschip, meerde op ongeveer 300 meter uit de wal. Drie saluutschoten weerklonken als eer betoon aan de stad Vlissingen. Een kust- batterij beantwoordde deze groet. Zes ze- De arrondissementsrechtbank te Gro ningen heeft de 36-jarige P. J. G. uit As sen wegens brandstichting in het voorma lige hotel „Van der Woude" te Haren in de nacht van 15 op 16 november van het vorig jaar, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. G. had, in samenwerking met N. A. van H„ directeur van de Stichting Nederlandse Bouw- en Exploitatiemaatschappij, in het hotel brand gesticht, opdat op de plaats van het hotel sneller met de bouw van flats en winkels zou kunnen worden be gonnen. De officier van Justitie had veer tien dagen geleden drie jaar gevangenis straf geëist. De 21-jarige N. A. van H. uit Haren, werd voor hetzelfde feit veroordeeld, tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk, geëist. De rechtbank te Leeuwarden, die he den uitspraak zou doen in de moordzaak te Anjum, heeft in de zaken tegen de vier verdachten een nieuw onderzoek gelast. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tegen A. S. 5 jaar en tegen J. D. 7 jaar gevangenisstraf geëist, omdat zij een 47-jarige grondwerker van het leven hadden beroofd. Tegen de moeder van D. was wegens uitlokking tot moord 5 jaar geëist. In de zaak tegen vader D. was we gens gebrek aan bewijs vrijspraak ge vraagd. ventiende eeuws sloepen maakten zich los van „De Zeven Provinciën" en zetten koers naar de wal met de onderbevelhebbers van admiraal De Ruyter. Op de landingsplaats stond een vendel van musketiers, pieke- niers, tamboers en een vaandeldrager. Op het moment dat de sloepen de aanlegplaats naderden, weerklonken van „De Zeven Provinciën" zeventien saluutschoten: het eerbetoon aan de raadspensionaris Johan de Witt, die met zijn gevolg op de lan dingsplaats arriveerde en de onderbevel hebbers begroette. Korte tijd later weerklonken elf saluut schoten van „De Zeven Provinciën". De admiraalsloep maakte zich los van de kruiser en naderde langzaam de wal. In de sloep, fier rechtop: Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Ook de kustbatterij loste elf saluutschoten en onder daverend gejuich van de toeschouwers zette admiraal De Ruyter voet aan land in zijn geboorte stad, hartelijk begroet door raadspensio naris Johan de Witt. Michiel de Ruyter bracht dank voor deze begroeting. Daarnd begaf het gezelschap zich, voorafgegaan door het vendel muske tiers en piekeniers en omstuwd door poor ters en ooorteressen, door het oude stads deel van Vlissingen naar het huis der Lampsings op de Nieuwedijk. Daar bracht de burgerlijke overheid van Vlissingen hulde aan zijn grote zeeheld bij monde van burgemeester Kolff. Admiraal de Ruyter beantwoordde ook deze redevoering, bracht dank voor de goede woorden, wees op de dood van Cor- nelis Evertsen en het sneuvelen van 2000 opvarenden en de noodzaak van herstel der vloot. Het gezelschap ging hierna naar het beursgebouw, waar een feestmaaltijd wachtte. De matrozen en andere gekostu- meerden werden in een ander etablisse ment een feestmaaltijd aangeboden. Tot slot van deze eerste herdenkings dag heeft de marinierskapel der Koninklij ke Marine eet taptoe gehouden. den. De keuze ging, zo zeide hij, tussen een Europese Gemeenschap van 160 mil joen mensen en het isolement. Hij vestigde er evenwel speciale aandacht op, dat een uitvoering van de verdragen voor Frank rijk aan een tweetal gewichtige condities bleef onderworpen. In de eerste plaats zou het Franse economische leven en de positie van de franc de komende tijd veilig moe ten worden gesteld. En vervolgens zou de Algerijnse oorlog zo spoedig mogelijk die nen te worden geliquideerd. Mochten die voorwaarden niet tijdig zijn vervuld, dan zou, zo liet de rapporteur doorschemeren, de ratificatie in de praktijk nog weinig waarde hebben. Dit inzicht wordt, zo leek het, gedeeld door de gaullisten en de generaal zelf en zou zelfs het zwijgen van De Gaulle kun nen verklaren. Stappen achteruit? Over het algemeen zo was onze in druk gisteren in de Franse Kamer ondervindt de Euratoom meer reserve en zelfs verzet dan de Europese Eenheids- markt. Ten aanzien van de eenheidsmarkt heeft de vorige regering van Guy Mollet bijzonder waardevolle voordelen weten te bedingen, terwijl inzake het kernonderzoek, waarbij Frankrijk een aantal stappen op zijn vijf bondgenoten vooruit is, integen deel enkele concessies moesten worden ge daan. Vandaar dan ook, dat men in mili taire kringen nog de sterkste tegenstand tegen de ratificatie ontmoet. Niettemin schijnt de weegschaal, zoals gezegd, nu toch wel naar de Europese zijde over te hellen. Van een actie tegen de verdragen in de geest van de campagne van indertijd tegen het Europese leger is nu geen of nauwe lijks sprake. Zo'n campagne zou trouwens ook weinig effect sorteren bij de publieke opinie, die momenteel veel sterker door Algerije, dan door Europa in beslag wordt genomen. En tenslotte schijnen de heren kamerleden zelf weinig warm te willen lopen voor de nieuwe Europese verdragen, want vannacht moest de zitting worden opgeheven wegens gebrek aan belangstel ling en afwezigheid der tien rapporteurs, een gang van zaken, waarop Pineau, de minister van Buitenlandse Zaken felle kri tiek uitoefende. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: Pieter Cornelis Deen, schilder, te Haarlem, Van Zeggelenplein 65. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. C. Blan kevoort, Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de Rechtbank te Haaiiem, waarbij Jan Vlaming, kruidenier, te Sant poort, Middenduinerweg 16, zaakdrijvende te Utrecht, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. B. J. Lambers te Haarlem tot curator. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is het verzoek van Karei Gerard Wonder, tekenaar, te Haarlem, Leidsevaart 466 roodw, om hem surséance van betaling te verlenen, afgewezen, en is diens faillis sement uitgesproken met benoeming van mr. H. J. M. Cokart tot rechter-commissa ris en van mr. G. H. Veenhoven te Haar lem tot curator. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam- vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE Vlissingen viert feest, omdat daar drie-en-een-halve eeuw geleden Michiel Adriaanszoon de Ruyter werd geboren. Het liet dinsdagmiddag de historie her leven: in de Koopmanshaven landde Bestevaer Michiel, net als in 1666, na- zijn roemruchte zege in de Vierdaagse Zeeslag. Raadspensionaris Johan de Witt was de eerste die hem begroette.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9