Cultuurhistorische diorama's in Haarlems Vleeshal HISTORISCHE PERSPECTIEVEN Marinus Adam dirigeerde het tweede zomerconcert Over honden en katten Schoolgebouw aan de Cruquiusstraai kreeg gemoderniseerd interieur VOOR GOUDEN RINGEN MOET U ZIJN 8 BII STUURMAN COHEN, HOUTPLEIN In Frankens restaurant worden vele besluiten genomen... Van Ichnaton en Babyion tot Napoleon Voor het eerst het werk van dr. Wieringa volledig te zien Werk compleet REGEN OVER „REPELSTEELTJE" NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Burgerlijke Stand van Haarlem Mr. G. Sluis overleden Haarlem etappe-plaats voor Toer van de Verenigde Naties Rooms-katholieke Schoolvereniging Vrijdag heeft de officiële opening plaats Bespreking met minister over tandartsenconflict Exclusieve modellen, solider.vervaardigd in eigen ateliers, dus.véél voordeliger 3 Examens DONDERDAG 4 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Zoals wij hebben meegedeeld zal van 5 juli tot 3 augustus de Vleeshal een merkwaardige verzameling „bouwwer ken" herbergen, die evenals het bouw werk aan Lieven de Key, aan de Gouden Eeuw en aan vele andere tijdperken der historie - van Ichnaton en Babyion tot Napoleon - zullen herinneren. Tenminste: wij menen die bouwwerken daar te „z ien!" En hoe langer wij er ver toeven, des te meer denken we ons ver plaatst in die wondere tijd van glorie en nood. We wanen ons te midden van trotse regenten en hoofse joffers, we zien de schutters van Frans Hals, we vieren met boeren een bruiloft mee - we zien de wan hopige strijd, in onder water gezet land; met pieken en hooivorken, tegen Franse overmoed, onder aanvoering van Willem Willems, de jonge 22-jarige stad houder. - En dan enige stappen verder, huiveren we van kou in de sneeuwsteppen van Rusland, met de Grande Armée van Napoleon, in 1812. Een paar stappen terug: wij zijn met Jacoba van Beieren in de Ridderzaal van ons Stadhuis. Nog een stap: en we voelen ons op dezelfde plek waar we nu staan, waar we nu in de Vleeshal staan, maar waar 600 jaar geleden nog geen steen van stond. We zien de ridders op elkaar in rennen in het toernooi op 't Sant van Haarlem in 1345. Nog een stap terug - vele stappen - en we zijn in Babyion en bewonderen, met Nebukadnezar, diens schone danseressen. We luisteren naar So crates op de markt van Athene. Het is wel een zéér merkwaardige verza meling: deze historische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, wiskundeleraar aan het Lorentz Lyceum, hier in Haarlem. Van 1931 af, tot op de huidige dag, heeft hij, naast het vervullen van zijn schoolplich ten, ook getracht te voldoen aan de inner lijke behoefte, ontstaan uit zijn belang stelling voor cultuurgeschiedenis, om niet alleen te weten hoe de mensen vroeger leefden, maar ook om dat te zien, en aan de anderen te laten zien, hoe de wereld -van-toen zich vertoonde aan de mensen van-toen. Een ruïne, als die van Brederode, werkt op hem, zegt hij, neerdrukkend, als hij ADVERTENTIE nemen. Als o aarzelt tus sen een prachtige petty-coat en een beeldige blazer, ga dan naar FRANKENS restau rant. Daar zult u bij een bijzonder fijn etentje het uiste besluit Lunchroom-Restaurant Gr. Houtstraat 2-Haarlem denkt aan de burchtheer-van-toen, met welk een wanhoop deze de bouwval van zijn trots kasteel zou aanschouwen, als hij die nu nog eens terug kon zien. Hoe zou hel geweest zijnIioe leefden de beivoners? Hoe zagen zij er uit? Die behoefte om te weten hebben velen van ons zeer zeker ook. En talloos zijn de reconstructies, de tekeningen en de schil derijen, de fantasieën op papier, waarin de wereld-van-toen herrijst. Maar: papier is „p 1 a t!" En de wereld heeft „ruimte"! Die „ruimte" is hier herrezen! Zo nauw keurig als mogelijk was. Ten minste: de maker heeft naar zijn beste kunnen daar naar gestreefd. Maar de mensen-van-toen? Die kon hij - en kan men (wat de meesten onzer niet weten) kopen! Al of niet be schilderd. Volgens hem is dat schilderen een plezier op zichzelf, „zilveren" poppe tjes te herscheppen in „levende" mensen. Het maken van een diorama is echter z'n grootste vreugde. En zijn grootste beloning voor al dat werk is wel het feit, dat het aan anderen vreugde gééft. Van 1931 af heeft hij, steeds op verzoek, op „recommandatie", al 53 tentoonstellin gen gehouden in bijna alle grote en vele kleine plaatsen van ons land. Dit wordt, dan de 54e, waar voor het eerst al zijn werk te zien zal zijn, óók dat uit het eerste jaar: 1931. Hij vertoonde dit in de toen malige tweede gemeentelijke H.B.S.-B aan het Santpoorterplein, als „Een onbekend illustratiemiddel bij het geschiedenisonder wijs" in de hoop, dat onderwijzers en lera ren hem, ten bate van hun onderwijs, zou den navolgen. Dat is inderdaad hier en daar het geval, maar nog steeds al te spo radisch! Intussen is de doelstelling enigszins door de praktijk, gewijzigd, ruimer geworden. Ieder, die met genoegen een historische roman leest, ieder die zich een ogenblik wil terug dromen in andere tijden en andere streken, zal aan deze diorama's ge noegen beleven. Hij of zij trekke op naar de Vleeshal, die staat op de plek waar eens het tournooiveld was, waar de „Roos van Dekama" met kloppend hart de strijd aan zag tussen haar minnaars: Seerp van Adee- len en Deodaat van Verona; waar de Bur- gemeesteren hun verontwaardiging lucht ten op de trap van hun - van óns - stad huis, omdat ze niet werden toegelaten tot de tribune van de adel! Ils sont passés, ces jours de fêtes mais: ils revivent ici! De voorstelling van „Repelsteeltje" in het Bloemendaalse Openluchttheater kon woensdagmiddag blijkbaar geen genade vinden in de ogen van de weergoden. Drie kwartier voor de aanvang brak het tor ment los, dat heel wat kinderen een diepe teleurstelling zal hebben bezorgd. En angst. Gelukkig kon men de bui zien aankomen en hielden de meeste moeders haar schaap jes thuis. Maar toch was er nog een hon derdtal - om maar een goede plaats te krijgen - in het theater aanwezig of ernaar onderweg, toen de eerste bliksemstralen de duistere hemel doorkliefden en de regen in stromen neerviel. Zij hebben in dit noodweer dank zij de goede zorgen van directie en personeel van het Openlucht theater een veilig onderkomen kunnen vinden. De jeugdige bezoekertjes en hun bege leiders, die bij de ingang door de bui wer den overrompeld, kregen onderdak in de portiersloge en de loodsen, welke even binnen de omheining zijn gelegen. Wie boven in het theater was, kon in het res taurant terecht. Zodoende kreeg niemand een spatje wanneer hij dat niet wilde be halve dan de controleur aan de ingang - die als reddende engel stond opgesteld om de laatsten, die een goed heenkomen zoch ten. zijn loge binnen te loodsen - en zijn loodsen. De functionaris van het Rode Kruis, aanwezig om eventuele ongemakken te verhelpen, welke bij het verwachte grote bezoek en de warmte niet denkbeel dig waren, kon rustig zijn eerste hulphoop laten varen. Er viel niemand flauw. De enige, die het vreselijk druk had was de telefonisteZij werd overladen met vragen, wanneer de voorstelling nu door zou gaan. Men heeft het al kunnen lezen: op woens dag 10 juli om half drie. Mits het weder ons weer niet onaangenaam verrast. Wie dan niet meer van zijn reeds gekochte plaatskaarten gebruik kan maken, wissele ze in. De bij ons blad tegen gereduceerde prijs genomen biljetten brenge men terug aan ons kantoor. Voor de andere kan men terecht bij het Openluchttheater. En nu maar hopen, dat het volgende week niet donderen wordt! En het, om een zegswijze van een vrolijkerd aan te halen „geen repelsteeltjes regent" Op zondag. De kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk, onderhoudende artikel 31 K.O, te Voorburg, heeft besloten trouw- diensten voortaan niet meer te houden op een werkdag, maar deze als regel te stellen op zondag. De kerkeraad is van oordeel dat wanneer de trouwdiensten in de week wor den gehouden, maar een klein deel van de gemeente getuige is. De kerkeraad meent, dat hij de gemeenteleden ook niet mag op roepen hun arbeid voor zulke diensten te onderbreken. ONDERTROUWD: 3 juli W. Christianus en A. B. Postel. J. J. de Koning en Chr. J. van der Smissen. P. M. Giebels en A. Jonker. W. M. Lips en H L. M. Kamoen. A. B. Roosen en J M. Nelléstein. P. A. van der Horst en M. E. Hurkmans. I. Konings en E. den Nieu- wenboer. J. J. Sebregts en A. J. TI. van der Weerdt. J. Rëthmeier en E. A. de Vries. S. Nijssen en E. Meulenberg. W. Boeser en G. Rinkel S. P. J. Stevens en M. Spijkerman. J. Busser en W. Kubbelmeijer. H. Vrugt en J. M. Verkaaik. G. Schippers en M. A. An- dringa. R. D Emanuels en A. A. M. Grij- mans. J. F. Braam en F. G. van Tiggelen. H. Molenaar en II. M. Westerman. J. Ver kerk en J. M. Rijnders. A. K. Kil jan en W. van de Kreeke. H. Boonacker en J. Vreden- burg. J. Miedema en C. van der Plas. S. van der Oord en J. Klingers. G. TI. van Eerden en M. E, Liebbers. B. G. M. Kimman en J. de Rooij. P. E. Larson en E. I. Emanuel. H. M. Steffers en D. Egmond. GEHUWD: 3 juli Th. M. Lasschuit en A. M. L. Burm. J. B. Th. van Wees en M. G. Th. Hoogenboom. L. G TIabers en H. van Wijhe. J. C. Tol en E. H. Bergman. W. van Alphen en G. C. Tigchelaar. L. G. Smit en L. van Rijswijk. C. P. Bel en' B. G. van Roon. W. Piepenbrink en P. A. Teunisse. Th. F. Oerlemans en J. Chr. M. E. van TIalst. A. B. Wissing en A. Canton K. Pondman en W. van der Velden. F. J. Vaars en A. W. Smit. J. Joosten en R. de Jong BEVALLEN van een ZOON: 1 juli E. S. A. de Winter-Jonkman. 2 juli M. E. A. Koning- Pigmans. J. H. Lingg-Bosch. J. Broertjes-van Leeuwen. N. Kranenburg-Ravensberg. N. M. Passchier-Blokker. A. Knol-Kerzaan. J. M. van Schie-Stokman BEVALLEN van een DOCHTER: 3 juli C. A. van der Linde-Jansen, 1 juli A. Kalkhuis- Boontje, 2 juli M. Zwaneveld-Theel. 3 juli J. E. Klink-Krikke. OVERLEDEN: 1 juli H. C. J. Holtkamp, 56 j. Billitonstraat. 2 juli C. van Teylingen- Goedhart, 72 j. Jëlgersmastraat. J. Bakker- Harkema 43 j. Merovingenstraat. I. Bot-Kok 90 j. Westerhoutstraat. Het tweede zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest werd woensdagavond door Marinus Adam met het symfonisch gedicht „Tasso, Lamento en Triomfo" van Liszt geopend. Ik vraag mij af welke overweging de keuze van dit stuk bepaald heeft, dat mijns inziens be ter in het muzikale rariteitenkabinet had kunnen blijven liggen tussen „Die Schlacht bei Vittoria" van Beethoven en zoetgevooisde Parijs salonromances anno 1840. Geen enkel procédé uit het arsenaal van de grootscheepse spullebaas die de abbé Liszt was, blijft de toehoorder be spaard. Sidderend gedeclameerde recitatie ven de rechterhand zaalinwaarts gericht met het vlak van de hand naar boven ge keerd, de linker tegen het stevig toege- knoopte vest op de plaats van het hart en hymnisch gestemde apotheosen van het koper, de pastorale schalmei onder een zacht gaas van tremolerende violen, licht mefistofelische walspassen van de celli te gen een fond van pizzicati: dit alles kan eventjes amusant zijn, maar wordt op den duur het eind komt pas na volle twin tig minuten net zo vervelend als een gedicht van Tollens dat, fragmentarisch, de lachlust prikkelt doch door geen mens meer gelezen, laat staan genoten, kan worden. Muziek als deze spreekt alleen nog aan als een geheel orkest letterlijk meedeint op de golven der hartstocht. En ook dan blijft het bad Boekelo Gelukkig ademde men weer frisse lucht met het Pianoconcert van Schumann, dat steeds weer met jeugdige veerkracht rea geert op de aanvallen van de programma routine die in ieder concertseizoen twee a drie uitvoeringen van dit werk eist. Ria Groot gaf zich in het eerste deel te weinig rekenschap van het orkest dat in de op bouw een volkomen gelijkwaardig aandeel heeft. Vrij storende schommelingen, vooral in het as-dur-intermezzo in I, waren dan ook aan haar, niet aan de dirigent of het orkest te wijten. Een betere harmonie tus- Oud-president van Haarlemse rechtbank In Heemstede is op drieëntachtigjarige leeftijd mr. G. Sluis overleden, oud-presi dent van de Haarlemse rechtbank. Mr. Sluis werd op 6 april 1874 te Appin- gedam geboren. Hij studeerde rechten en vestigde zich na zijn promotie als advocaat in Assen. In 1906 verliet hij de balie om als substituut-griffier bij die rechtbank in die stad werkzaam te zijn. Vier jaar later werd hij tot rechter in Dordrecht benoemd. Op 11 mei 1920 werd mr. Sluis benoemd tot rech ter in de Haarlemse rechtbank, waarvan hij in 1930 vice-president en enkele maanden later president wex-d. Dat ambt heeft hij bijna twaalf jaar vervuld. Mr. Sluis was als rechtsgeleerde en als mens zeer gezien, het geen bij zijn afsheid op 30 juni 1942 op in drukwekkende wijze tot uiting kwam. In 1953 werd de thans ontslapene benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De teraardebestelling heeft zaterdagmid dag 6 juli om kwart over twee plaats op de Noorderbegraafplaats in Assen. sen soliste en orkest heerste in het tweede deel. Het élan van de finale was blijkbaar een kolfje naar de hand van Ria Groot, die hier al haar niet geringe technische en mu zikale kwaliteiten demonstreerde. Na de pauze was het orkest in een twee tal werken uit de Franse romantiek, de ouverture tot „La Croisade des enfants" van Gabriel Pierné en de Tweede Sym fonie van Saint-Saëns zeer goed op dreef. Het stuk van Pierné getuigt van een sterke lyrische bewogenheid, een lyriek die zich niet alleen uit in de melodievorming maar ook in de genuanceerde, impressionis- tisch-getinte harmonie-opeenvolgingen. Ook de doorzichtige instrumentatiekunst is een kenmerk van de beste Franse tradities. Vermelding verdient de door Jan Hes- merg fraai gespeelde vioolsolo. Van meer klassicistische allure is de Twede Symfonie van Saint Saëns, een stuk dat Adam klaarblijkelijk na aan het hart ligt, want de uitvoering was zeer ver zorgd en gaf kleur en beweging aan deze in ieder opzicht „schone" muziek, die bij een mindere vertolking slechts oppervlak kig lijkt. Bijzonder mooi klonk het adagio, mede dankzij het zeer zuivere en exacte spel der soloblazers. De gehele uitvoering was echter doortrokken met dat gevoel voor de juiste dosering, in sterktegraad, in de spanning tussen de onderdelen, dat zo typerend voor de compositiekunst van Saint-Saëns is. Adam en het orkest be haalden met deze uitvoering een zeer ver diend succes. Sas Bunge De stad Haarlem zal op donderdag 25 juli de vierde etappe-plaats zijn van de „Toer de Frats", de jeugdronde door Gel derland, welke door de heer Legerstee wordt georganiseerd. De nieuwe toer, die door heel Nederland zal leiden, zal een experiment vormen voor de heer Legerstee. Het was hem namelijk gebleken, dat er steeds meer Nederlandse jongens geïnteresseerd waren in zijn Toer de Frats. Dagelijks ontving hij tientallen brieven van jongens uit alle windstreken van het land om mee te mogen rijden in een volgende jeugdronde. De heer Leger stee kwam toen op de idee om een Toer der Verenigde Naties te organiseren, waar in een aantal jongens van 15 tot 17 jaar zou mogen uitkomen. Het zou voor de knapen een heerlijke vakantie worden. Het bleef niet alleen bij de jeugd uit Nederland, want als straks op maandag 22 juli aan burge meester Matser van Arnhem gevraagd zal worden het startschot te lossen, zullen zich onder de coureurtjes ook rennertjes bevin den uit Parijs, Antwerpen en Keulen. Het schema van zo'n „Toer" is de Haar lemmers wel bekend: dat is gelijk aan dat van de Muggenronde. In Haarlem loopt op de Harmenjansweg de vierde etappe af van een „monsterrit" door Nederland, welke twaalf dagen zal duren. De jongens hebben enige moeite ge had om in Haarlem onderdak te vinden. Zij zullen nu buiten Haarlem op een boerderij aan de rijksweg naar Velsen overnachten. Vandaag wordt in de Vleeshal de laatste hand ge legd aan een tentoonstelling van 44 historische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, wiskundeleraar aan het Lo- rentzlyceum. Tezelfdertijd neemt deze 68-jarige leraar afscheid van het middelbaar onderwijs, dat hij 41 jaar van ganser harte heeft gediend. Aan de historische perspec tieven die hij voor talrijke scholieren en ouderen heeft geopend met zijn diorama's kan men overigens wel zien, dat hij nooit een volbloed „wiskundeman" is geweest. Hij erkende dat zelf met de woorden „ik heb me nooit zozeer leraar wiskunde ge voeld, maar wel altijd léraar", en dat laatste woord kreeg een nadruk, waar een heleboel toewijding uit bleek. Het feit, dat wiskunde zijn specialiteit nooit is geweest, maakte het hem alleen maar eenvoudiger om zich in de gedachten van een niet-be- grijpend leerling te verplaat sen, zodat zijn leraarschap er altijd nog voller door is uitgekomen. Dr. Wieringa komt er rond voor uit, dat hij als leerling van de vierde klas van de Groningse rijks-hbs nog heel graag met tinnen soldaatjes speelde. En wij konden ons voorstellen hoe dat moet zijn gegaan: met een half toege knepen oog vlak boven het tafelblad om een zo reëel mogelijke voorstelling van de figuren te krijgen. Al heel gauw ging de voorkeur voor allerlei gevechtsopstellingen er bij hem af, maar gelukkig waren er ook burgers-in-tin verkrijgbaar. Toen hij allang leraar was en gepromoveerd in wis kunde drong zijn jeugd- liefhebberij zich weer zo on- weerstaanbaar aan hem op, lllllllll dat hij in Heinrichsen (de befaamde fabriek van tinnen figuren in Neurenberg) om een catalogus schreef. Zijn blijdschap was groot toen de fabriek niet alleen nog bleek te bestaan, maar haar pro- duktie bovendien zodanig had uitgebreid, dat hem ver schillende catalogi werden aangeboden: „Vorkriegsuni- formen, Nachkriegsunifor- men, friedliche Darstellun- gen, figuren uit de tijd van Frederik de Grote, Napoleon, de Griekse oudheid, de Mid deleeuwen zegt u het maar!" De tinnen figuren uit al lerlei beschavingsperioden drongen echter steeds krach tiger bij hem aan op een pas sende entourage en dr. Wie ringa kon goed tekenen. Zo werden zijn diorama's gebo ren. „Ik heb altijd heel re delijk kunnen tekenen, alleen van mensen bracht ik nooit iets terecht. Maar geen nood, die leverde Heinrichsen me wel!" De voorstudie waar hij zich voor elk diorama met bijzon der veel genoegen op wierp heeft de historische werken in zijn bibliotheek het wis kundige gedeelte verre doen overwoekeren: „Niet" alleen bij mijzelf maar ook bij mijn leerlingen, mét wie' ik som mige diorama's samen ge maakt heb, heb ik gemerkt hoeveel interesse men bij zo'n opdracht ineens voor geschiedenis gaat krijgen!" Weldra begonnen zijn dio rama's een triomftocht langs allerlei onderwijsinstellingen en musea in ons land. Dr. Wieringa heeft er een grote verzameling opgetogen be oordelingen van overgehou den. „Het geheim van deze diorama's is heus niet in de eerste plaats de nauwgezette historische weergave hoe wel ik daar zo goed mogelijk naar streef", zei hij „het is de ruimte die het doet. De ruimte geeft de toeschouwer het gevoel, dat hij zo'n voor avond voor Napoleons ne derlaag bij Smolensk of zo'n intocht van Maximiliaan I in een middeleeuwse stad méé- beleeft. En geschiedenis moet men kunnen meebeleven..." Dr. Wieringa heeft zijn collectie aan de gemeente Haarlem ten geschenke aan geboden, zij het onder enige voorwaarden. Een daarvan is uiteraard, dat de diorama's een passende plaats krijgen. Het overleg hierover is nog Voor de radio Haarlem staat vooral bij de NCRV in een goed blaadje. De microfoons en opname-apparatuur ver- n schijnen hier geregeld, zoals g voor het Interscholair M Jeugdtoernooi, het Inter- g nationaal orgelconcours en g andere evenementen. Nu j| komen de mensen van de Hilversumse Schutters weg J aanstaande zaterdag 6 juli g naar het gebouw van de j| Nederlandse Protestanten- bond, waar opnamen wor- - den gemaakt van het orkest van het Haarlems Muziek- g instituut. Wie. wil, mag er g gratis naar toe, maar moet de moeite nemen bij het In- m stituut, Wilhelminastraat 51, g kaarten af te halen. Zingen voor bejaarden Wanneer het morgen, vrij- g dagavond 5 juli goed wéér g is, zal het Oosterkerkkoor g een paar nummers ten ge- g hore brengen in de gemeen- g schappelijke tuin van het bejaardencomplex bij de g Oosterkerk. Als het geen g goed weer is, wordt de uit- m voering later gegeven: wat g in het vat zit, verzuurt niet. g Fietsrallye g De Vereniging van Chris- g tenjongeren in Haarlem- g Noord en Spaarndam gaat j| de aanstaande zaterdag- avond bést besteden door g een fietsrally te houden door g Haarlems mooie omgeving, g Wie mee wil doen, kan zich g van zaterdagavond zes uur g af bij de jeugdkapel van de g Sionskerk aan de Ekster- g straat in Oud-Schoten voor g een luttel bedragje laten in- schrijven. Een uur later g heeft de start plaats en om g half negen kan men weer g terug zijn om de prijzen in g de wacht te slepen. gaande. Het is te hopen, dat g het inderdaad tot een plaat- g sing van deze diorama's in g Haarlem zal leiden, want ook g in Groningen, Deventer en g Utrecht wel men ze heel g graag onderbrengen. De Haarlemse Dierenbe scherming heeft tegenslag bij de herstelling van het dak van het hondenverblijf in het asiel aan de Ridder straat. Het is nog lang niet klaar en daarom doet de Dierenbescherming nog maals een beroep op de Haarlemse dierenvrienden om tijdelijk of nog liever voor goed zo'n viervoeter in huis te nemen. Men kan zich wenden tot het asiel, Rid derstraat 11, telefoon 12823. Intussen hebben de Die renbeschermers ook gedacht aan de honden, die wél een baas hebben, een baas of IPTïlïiFnT*i bazin die hun trouwe huis genoot meenemen in de auto of op de fiets. Dat is best, maar men vergeet nogal eens, dat het dier dan ook zijn dorst moet kunnen les sen. Men neme dus een fles water mee, ook wanneer men naar zee gaat, want zeewater is bijzonder scha delijk voor een hondl Tenslotte: er is op het ogenblik weer een katten- invasie in het asiel, hetgeen zeer veel problemen geeft. Het bestuur van de Dieren bescherming raadt dan ook een ieder, die een nest met jonge katjes in huis heeft, om overtollige diertjes ter stond na de geboorte te doen afmaken. Wachten tot ze half volwassen zijn, werkt slechts wreedheid in de hand. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Ter gelegenheid van de verbouwing van de lagere school aan de Cruquiusstraat te Haarlem, heeft het bestuur van de rooms- katholieke Schoolvereniging besloten de verbouwde en vernieuwe school met enige feestelijkheden te openen op vrijdagavond 5 juli. Deze voor de school bijzondere dag zal 's morgen worden geopend met een mis, waarna voor alle kinderen een gemeen schappelijk ontbijt zal worden gegeven. Om half elf zal de plebaan H. W. Agterof de school inwijden. Des avonds heeft de officiële opening plaats. De zaterdag daar op zal voor de leerlingen van de school een sportdag worden gehouden. Het gebouw, dat van 1912 dateert, heeft onder leiding van de Haarlemse architect B. Ooms, een ingrijpende uitbreiding en vernieuwing ondergaan. Tot de opmerkelijkste verbeteringen be horen onder meer de bouw en inrichting van een moderne gymnastiekzaal, waar voor een gedeelte van een bestaande loka liteit kon worden gebruikt en waarvan het andere gedeelte uit nieuwbouw bestaat. De gymnastiekzaal is voorzien van de meest moderne toestellen en heeft een technische De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft heden vertegenwoordigers van de tandart sen en van de ziekenfondsen ontvangen ter bespreking van het. nog steeds niet opge loste conflict over de honorering der tand heelkundige hulp aan ziekenfondspatiënten. ADVERTENTIE installatie, waardoor het mogelijk is ge worden warme (of desgewenst koude) lucht in het lokaal te blazen en de afgewerkte lucht af te zuigen Verder is een zaal gebouwd, die gebruikt kan worden voor het geven van toneel opvoeringen, filmvoorstellingen en con certen. Hierin is een uitneembaar toneel geplaatst, dat door leerkrachten van de school in elkaar is gezet. Leerlingen hebben voor een passende achtergrond decoratie gezorgd. In totaal kunnen 150 mensen in deze zaal een zitplaats krijgen. Behalve deze verniewingen is de gehele school van een fris, helder verfje voorzien, waardoor het gehele interieur een lichte in druk maakt. De deuren, die op de gangen uitkomen zijn in verschillende kleuren ge schilderd waardoor een gevarieerd effect is verkregen. Voorts is in alle klassen het oude plaat werk verwijderd, dat vervangen is door een aantal bijzonder geslaagde reproduc ties van goede schilderijen, die de lichte toets van de klasselokalen accentueren. De grote kasten, die tot dusverre in de gangen stonden en waarin het natuurkun- demateriaal werd bewaard, zijn leegge maakt en naar de diverse klasselokalen overgebracht, waar zij thans dienst doen als opbergkasten. Verder is in het gehele gebouw een nieuwe lichtleiding aange bracht en is de centrale verwarming voor kolen omgebouwd tot oliestook. In de nabijheid van de nieuwe gymnas tiekzaal is een moderne kleed- en was gelegenheid gebouwd en twee klasseloka len zijn voorzien van moderne tafeltjes en stoeltjes in plaats van de traditioneel ge worden houten schoolbanken. Het hoofd van de school, de heer J. K. van Velsen, die 1 december van het vorige jaar de heer H. A. A. Reith is opgevolgd, speet het echter, dat de veelbesproken be stedingsbeperking voorlopig het verder in richten van de andere klasselokalen on mogelijk maakt. Met wat er echter thans bereikt is kan de r.-k. Schoolvex-eniging, die als enige rooms-katholieke school in Haarlem voor jongens, zowel als meisjes toegankelijk is, met vertrouwen de ope ningsdatum van de vernieuwe school teg'e- moetzieü, Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: mej. L. M. Dalderup en de heren G. J. Buers. E. A. Cohen, P. Bieren broodspet, A. A. Vreede, W. Q. J. G. Claes- sen, J. A. J. Vergi-oesen, L. G. Fransman en O. Kluft, allen te Amstesrdam. Artsexamen lë gedeelte, mej. Oei Kiem Giok, mej. W. van der Wal, mevr. M. E. Smorenberg- Schoorl en de heren G. Snuif, A. G. G. van Gemert, A. M. van der Heyden, R. C. Boon, P. Brakman. A. A. Loedin, E. G.'E. Egger, H. W. R. Siebbeles. J. W. C. M. Vaessen al len te Amsterdam, 'D. Mulder Heemstede. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: de dames E. M. ter Kuile-van Eek te Leiden, K. S. van Heuven Goedhart, Amster dam en E_ A. Quist, Rotterdam, de heren W. Faber, Den Haag, W. F. J. Westermann, Amsterdam. Doctox-aalexamen geschiedenis: G. A. J. Giezeman. Poeldijk. Kandidaats examen A wis- en natuurkunde: J. G. Waar denburg, Leiden, A. P. Hoogerbrugge, Lei den.. Mej. A. M. T. Haanappel, Leiden, A. C. Posthumus, Leiden, J. L. Dubbeldam, Den Haag, M. A. C. J. v. d. Maat, Oegstgeest H. L. Vos, Leiden. Doctoraalexamen scheikunde: P. A. Greve, Leiden. Doctox-aalexamen psy chologie: A. Prent, Warmond, W. H. Noox-d- man. Leiden. Utrecht. De heer K. J. H. Vei'sehoof te Utrecht is gepi-omoveerd tót doctor in de geneeskunde, op een proefschrift, getiteld: „Over de functie van de bijnierschors in de gynaecologie en vex-loskunde en over de eosinofiele-cel-proef van Spiers en Meyer". Groningen. Geslaagd voor het kandidaats examen geneeskunde II B: F. Pelikaan, Nijehorne, H. W. Andx-iessen, Heemstede, B. G. ten Cate, Enschedé, II. Maarsingh, Muntendam. 's Gravenhage, Geslaagd voor het staats examen voor muziek.piano-A: J. M. Appel, Rotterdam, O. P. N. Blom, Lage Vuursche, mej. B. Bosch, Haarlem, mej. M. C. Th. Bur gers, Hees (Nijmegen), W H. van Bijnen, Rotterdam, H. W. Carmigchelt, Zutphen, J. Feenstra, Bussum, L. Grandia, Rotterdam, mej. J. E. Huynen, Heerlen, mevr. H. W. In- genhousz-Neef, Ede, mej. A. G Kan, Eind hoven, J. G. Kwant, 's Gravénhage, mej. G. J. van der Linde, Rotterdam, J. Molenaar, Wormerveer, mej. E. Tenhaeff, Schevenin- gen, mej. A. J. Visser, Haarlem, mej. B. van der Weerd, 's Gravenhage. Solozang: mej. M. E. van Bavel, Eindhoven, mevr. M. F. Heineken, Noordwijk, J. B. Hessenhouwer, Amsterdam. Viool-A: mej A. J. Bakker, Leeuwarden. Contrabas W. Nekkers, Utrecht. Viool (O): mej. H. Kleefstra, Leeu warden. Nijmegen. Geslaagd voor het kandidaats examen geneeskunde II: de dames M. Th. A. van de Bilt, Arnhem, A. H M. Bolsius, Santpoort, L. M. Th. Brentjeris, Nijmegen en M. A. C. Hölschex-, Breda en de heren M. A. Kolster, Vught, J B. Luiken, Den Bosch, G. J. L. van der Maas, Bergen op Zoom, H. E. M. Rozemeyer, IJzendijke en F. J. G. M, Schermer, Heerlen. 1

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9