Kroesjtsjev: Ontwapening is de enige weg voor Oost en West Compensatie voor de huurverhoging OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook zonder liefde kan een huwelijk slagen, meent hij HET W Franse Kamer beslist heden over extra-volmachten „Hoe kan Eisenhower H-bom schoon noemen Minima en maxima voor de vijf gemeenteklassen vastgesteld I DIT JAAR: 599 DODEN §ee MORRIS beforei/oc/éist// „Passende baantjes" voor de afvalligen De strijd in Algerije Gevaar voor kabinets crisis gering geacht Stuurman Cohen VRIJDAG 12 JULI 1957 302e JAARGANG No 155 Regering waarschuwt Amsterdam Loop niet vooruit op bespreking over LI-tunnel Onbestendig Twee generaals met eervol ontslag Minister Staf over diensttij d verkorting Huis van de Bruid" Proces wegens handel in blanke slavinnen Joodse pleegouders mogen Hildy houden Elf doden in het verkeer V erkeersongelukken Het woord is aan Massa acties in V.S. tegen uitlevering van soldaat OMEGA-HORLOGES Prijsverlaging voor stookolie 72e JAARGANG No 2 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PRAAG, (Reuter). De Russische partijleider, Kroesjtsjev, heefl donderdag op een receptie in Praag gezegd: „Laat ons ermee ophouden elkaar als vijanden te zien, maar trachten vooruit te komen ik geloof dat er geen andere weg is. U zegt dat u tegen het socialisme bent. Wij zijn ervóór. Er zijn vele gevallen van mensen, die niet van elkaar hielden, maar toch trouwden en het samen best konden vinden. Zonder liefde, maar met begrip voor elkaar. De Verenigde Staten zijn een groot, sterk land. Wij geloven ook, dat we geen kleine en zwakke staat zijn. Derhalve kan men ons beschouwen als gelijkwaardige partijen", aldus Kroesjtsjev, die vervolgde: „Waarom hebben we behoefte aan vrede? Oorlog kan slechts tranen brengen en vernietiging van menselijke levens en waarden. Niet alleen willen wij geen oorlog, maar we willen ook geen tijd aan be wapening verspillen. Wapens verouderen zo snel en ze zijn niet essentieel voor het leven van de mens. De huidige bewapeningswedloop komt voort uit bepaalde historische ontwikkelingen, maar is geen wet voor de toe komst. Met deze ontwikkeling van de bewapening zou de toestand ramp zalig kunnen worden." „Laat ons daarom met elkaar wedijveren om te zien wat beter is, maar in vrede. Ontwapening is een moeilijk pad, maar het enige". Betogend, dat de goede verhoudin gen onder de landen van het socialistische kamp moeten worden versterkt, merkt hy op: „Ik weet dat de Joegoslaven niet op dit woord gesteld zijn. Zij houden meer van zoiets als gemeenschap. Joegoslavië is een socialistische staat. Zyn er twee socialis- men of één? Die vraag is herhaalde malen gesteld." Over Polen verklaarde de Rus sische leider dat de verhouding uitstekend is. Hij vergeleek de moeilijkheden van het vorige jaar met een puistje op de neus, dat spoorloos verdwynt. In het deel van zijn rede, dat over Joego slavië handelde, zei Kroesjtsjev, dat de Russische communisten ernstige ideologi sche meningsverschillen met de Joegosla- viërs hebben gehad „en wij hebben er nog". „Zij beweren, dat hun arbeidersraden het beste middel vormen om de socialistische industrie te leiden, maar wij zeggen, dat de arbeidersraden goed zijn op voorwaarde, dat men Amerikaans graan en Amerikaans vlees krijgt." Over zijn jongste bezoek aan Belgrado zei de partijsecretaris: „alleen onze marxis tische overtuiging dwong ons naar Joego slavië te gaan. Want wij wensen het socia listische front uit te breiden en Joegoslavië hierin op te nemen." Toen Kroesjtsjev een bezoek bracht aan de metaalfabriek „Stalingrad" in Praag, viel hij president Eisenhower aan, die vol gens hem domme dingen had beweerd over een „schone" H-bom. „Eisenhower is een principieel en integer mens, maar kijk nu eens, wat voor stommiteiten hij verkoopt, als hij het heeft over een schone H-bom. Bommen betekenen totale vernietiging voor kinderen en vrouwen. Wat een contradictio in terminis om smerige dingen schoon te noemen!" Naar Tito In deze zelfde toespraak bij het bezoek aan de metaalfabriek liet Kroesjtsjev we ten dat hij spoedig met Tito hoopt te spreken. Hij .ei, dat h t Sovjet-conflict met Joegoslavië alleen de vijanden van het socialisme plezier deed. Hij noemde daarbij de naam van Guy Mollet en zei: „Ik denk De Rijksvoorlichtingsdienst heeft in opdracht van de regering :et volgende bekend gemaakt: ..De regering heeft met verwondering kennis genomen van de nededelingen betreffende de plannen voor ie IJ-tunnel, die de indruk kunnen geven alsof het vast zou staan, dat thans met de uitvoering kan worden doorgegaan. In het standpunt van de regering, zoals het in de Tweede Kamer is uiteengezet, is geen verandering ge komen. Iïet kan voor haar oordeel ook niet beslissend zijn of voor een beperkt deel der kosten een lening kan worden 'lesloten. De regering heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met het Am sterdamse gemeentebestuur, zowel ove- de technische als over de financiële pro blemen. Zij betreurt het, indien daar op wordt voortuitgelopen". VERWACHTING, medegedeeld door bet K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op- ?emaakt om 11.15 uur: Nu en dan Buien afgewisseld door opklaringen. Matige tot ■i krachtige aan de kust aanvan kelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe- vatuur. o Volledige weerrapporten op pagina twee. 0^cc<xoc,oyayjoccocco3K>ocoocx>oococoDcoococxccocccccoo'- dit nummer bestaat uit ZESTIEN PAGINA'S niet dat Tito arg op dat gezelschap gesteld is". „De Amerikaanse bourgeoisie prees Joegoslavië niet met de bedoeling het socialisme daar te versterken, maar om het te verzwakken." Kroesjtsjev haalde de woorden aan van de bekende Duitse socialist uit de negen tiende eeuw, August Bebel, die gezegd heeft: „Als de bourgeoisie je ideeën prijst, ga dan na wat voor duivelse dingen je gedaan hebt." Toen wendde hij zich tot de Joegoslavi sche journalisten met het verzoek dit niet op te schrijven, omdat hij kameraad Tito het bij de eerste de beste gelegenheid zélf zou vertellen. „Verbazingwekkend" WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft naar aanleiding van Kroesjtsjevs rede voor het personeel van een machine fabriek te Praag verklaard, dat „het tame lijk verbazingwekkend is, dat de heer Kroesjtsjev de pogingen van Amerikaanse geleerden om de gevaarlijke radioactieve neerslag van kernexplosies te elimineren, als een dwaasheid beschouwt. Het vermij den van een massale vernietiging van men sen in een kernoorlog is en was steeds een eerste oogmerk van president Eisenhower en zijn regering", aldus de verklaring van het Witte Huis. Op hun verzoek heeft minister Staf eervol ontslag verleend aan luit.-generaal J. H. L. Bos, oud-directeur Materieel Landmacht en aan luit.-generaal J. G. Backer. Beiden hadden reeds twee jaar geleden de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, maar waren op verzoek van de minister in functie gebleven. Generaal Bos trad op als adviseur van ir. Staf. Enige tijd geleden heeft hij een studiereis naar Amerika gemaakt, ten einde de aankooptechniek van het Ame rikaanse leger te bestuderen. Hierover zal binnenkort een rapport worden uitge bracht. Generaal Backer heeft, na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de leiding gehad van het bureau Wapen controle van de Westeui-opese Unie. Hij beschikt over een buitenhuis in zuid- Frankrijk en heeft het voornemen te kennen gegeven zich daar definitief te vestigen. Van bevoegde zijde is ons meegedeeld, dat deze eervolle ontslagen in generlei verband staan met de affaire van majoor K. Tegen deze officier loopt een strafzaak, welke vermoedelijk in september zal dienen. Majoor K. heeft indertijd beschul digingen geuit tegen luit-generaal Bos. Het onderzoek daarnaar blijkt geen positieve resultaten te hebben opgeleverd. v- |f '/,/ysj. yfX'-y jg WMmM /'f/s De slerke man van het Kremlin, Nikita Kroesjtsjev, beantwoordt staande in een open auto het gejuich van de menigte, welke hem in Praag verwelkomt. Naar aanleiding van besprekingen in de Defensiecommissie over een eventuele verkorting van de duur der eerste mili taire oefening heeft de minister van Defensie aan de voorzitter en de leden van deze commissie en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer onder meer medegedeeld, dat indien bij ge lijkblijvend contingent de duur der eerste oefening wordt verminderd, de parate mankracht dienovereenkomstig zal afnemen. Het compenseren van deze ver mindering aan dienstplichtigen door het in dienst nemen van meer beroepsperso- neel zou uit militair oogpunt gewenst en uit een efficiency-oogpunt nuttig zijn, maar is in Nederland niet te verwezen lijken. In studie zijn thans twee nieuwe moge lijkheden om aan het nodige technische beroepspersoneel en vrijwillig dienend personeel te komen, namelijk de vorming van een geheel nieuwe groep beroeps militairen, een groep specialisten zonder de gebruikelijke militaire rangen. Voorts wil men voor dienstplichtigen de moge lijkheid openen vrijwillig in de rang van soldaat of korporaal een beperkte tijd na te dienen op dezelfde voet als reeds geldt voor jonge reserve-officieren en dienstplichtige onderofficieren. Een der gelijke wijziging in de personeelsstructuur zou echter tal van repercussies hebben op de belangen van de zeer velen, die in de reeds bestaande structuur hun plaats heb ben gevonden. Luisterend bij de radio in het smaak volle interieur te Santpoort, waar een der veertig „modelhuizen" staat: mevr. Zijlstra en haar echtgenoot, architect Roggeveen uit Heiloo en de heer J. Stuurman, directeur van de Velsense Dienst voor de Volkshuisvesting. iVoor bizonderheden zie pag. 2 lste kolom) Als de wetswijziging, die de huurverho ging regelt, op 1 augustus in werking treedt, zal het college van ryksbemidde- laars een beschikking „Compensatiebijslag huurverhoging 1957" uitvaardigen, die in werking zal treden met ingang van het loontijdvak, waarin 1 augustus 1957 valt. Volgens deze beschikking zal de werk gever een bijslag van twee percent van het loon moeten uitkeren aan in Neder land wonende werknemers van 23 jaar en ouder, met uitzondering van gehuwde vrouwen die geen kostwinster zyn, en aan werknemers beneden 23 jaar, als zy kostwinner zyn. Vast tijdloon, garantieloon, tariefver- dienste, produktiepremies en andere met de arbe1'of met de prestatie of produktie rechtstreeks verband houdende loonbe- standdelen zullen bij de berekening van de bijslag als loon worden beschouwd, echter niet extra-uitkeringen, vakantiebijslag, winstuitkeringen en dergelijke. Uitbetaling van de bijslag is niet ver plicht aan de werknemers, die meer dan f 10.400 per jaar verdienen en wier loon niet is geregeld in een C.A.O. of bindend vastgestelde loonregeling. Wel is het de werkgever toegestaan ook aan deze werk nemers de bijslag toe te kennen. Voor de bijslag worden zowel minima als maxima gesteld. In de vijf gemeente klassen volgens de Noodwet Ouderdoms voorziening zal de bijslag per week, res pectievelijk per maand niet minder mogen zijn dan: Klasse 1: f 3.10 en f 13,50; klasse 2: f 2,60 en f 11,30; klasse 3: f 2.60 en f 11,30; klasse 4: f 2.10 en f 9,10; klasse 5: f 2,10 en f 9,10. De bijslag mag per week respectievelijk per maand niet hoger zijn dan f 4 en f 17,40. Aan werknemers die niet in volledige dienstbetrekking zijn of niet gedurende de normale arbeidstijd werken wordt het mi nimum en/of maximum van de compensa tie in evenredige verhouding tot de norma le arbeidsduur bij volledige dienstbetrek king berekend. Voor afwijkingen van de in de beschik king voorgeschreven gemeenten-indeling moeten partijen, betrokken bij C.A.O.'s of loonregelingen, waarvoor een andere inde ling geldt, goedkeuring hebben van het college van rijksbemiddelaars. Voor werk nemers. die een uitkering op grond van de Algemene Ouderdomswet ontvangen, kan een aftrek worden toegepast van de reeds in deze uitkering begrepen huurcompensa- tie. Op voorstel van partijen bij een C.A.O. of bindende regeling kan het college van rijksbemiddelaars een hiertoe strekkende voorziening vaststellen. De regering staat op het standpunt dat de uit de maatregel voortvloeiende kosten niet in de prijzen zullen mogen worden doorberekend. De regering is van mening dat wijziging van bindende loonregelingen en C.A.O.'s, welke ten doel hebben de bijslag in het loon te verwerken, niet vóór 1 juli 1958 mogelijk zal zijn. Van die datum af zal de verwerking in bindende loonregelingen kunnen geschieden, mits tenminste een jaar verlopen is sinds de loonbepalingen voor het laatst zijn gewijzigd. Voor C.A.O.'s moet de verwerking samenvallen met de afloopdatum. In beide gevallen zal de verwerking bij voorkeur binnen een half jaar, nadat zij mogelijk is geworden, dienen te zijn gerealiseerd. De Kamer wijst de minister voorts op een probleem, dat nog schadelijker conse- kwenties heeft voor huurders van bedrijfs panden, n.l. op ontruimingen op grond van stedebouwkundige maatregelen van die panden, die niet meer onteigend behoeven te worden, doch onderhands reeds eigen dom geworden zijn van de vorderende in stantie. In vele gemeenten volgt men deze procedure, waardoor een latere onteigening wordt voorkomen. Enkele gemeenten zagen reeds in het tekort schieten van de wet aanleiding op grond van billijkheidsmotieven een rege ling vast te stellen die voor de betrokken huurders enige verbetering inhoudt. De Kamer vestigt de aandacht van de minis ter op de vele gemeentelijke uitbreidings- en saneringsplannen die in talloze geval len gedwongen ontruimingen van bedrijfs panden door huurders tengevolge hadden en in de toekomst nog vele ondernemers zullen duperen, zo lang een nieuwe wette lijke regeling nog niet van kracht is. Op grond hiervan vraagt de Kamer de minis ter om een wettelijke voorziening op korte termijn, die de positie van de huurders van bedrijfspercelen op bevredigende wijze regelt. ROME (UP) In Rome is een proces begonnen tegen de gedeporteerde Ameri kaanse gangster Ralph Liguro en tien Ita lianen, die beschuldigd worden van han del in blanke slavinnen. Zij zouden Ita liaanse meisjes die leerlingen van een dansschool waren, te werk hebben gesteld als „gastvrouwen" in plaatselijke bars en en vervolgens naar het Nabije Oosten hebben gestuurd, waar zij gedwongen werden protitué's te worden. Liguro werd in 1946 uit de Verenigde Staten gedeporteerd als ongewenste vreemdeling, nadat een gevangenisstraf van 15 jaar tegen hem was uitgesproken op beschuldiging van handel in blanke slavinnen. De andere hoofdbeklaagden zijn twee eigenaars van dansscholen, een dans- leraar en een eigenaar van een nachtclub. .Liguro was niet op de openingszitting. Hij geniet momenteel voorlopige vrijheid. Op deze zitting werd een aantal meisjes ver hoord. Vervolgens werd het proces ver daagd zonder dat een datum voor de "olgende zitting werd vastgesteld. MIAMI (UP) Een rechter in Florida heeft donderdag het joodse echtpaar Ellis aangesteld als voogden over de zesjarige Hildy McCoy. Hiermede is een einde ge komen aan deze geruchtmakende voogdij kwestie tussen de katholieke moeder van het meisje, en het joodse echtpaar dat het kind vijf jaar geleden adopteerde. In een voorlichtingsrapport voor de rech- '•er die de zaak behandelde, was verklaard I lat Hildy vijf en een half jaar lang slechts ■én paar ouders, de Ellissen, heeft gekend. ?n dat het voor de geestelijke gezondheid 'an het meisje allerminst bevorderlijk zou 'ijn, wanneer zij door een gerechtelijke beslissing weggehaald zou worden uit de ■mgeving die haar liefderijk heeft opge- /oed. Hildy's katholieke moeder, mevrouw McCoy die zegt hevig berouw te hebben van baar besluit om het kind vijf jaar geleden af te staan, heeft niets nagelaten om het meisje terug te krijgen. Zij heeft de steun gehad van enkele rooms-katholieke groe peringen in de V.S. Toen de 55-jarige mevrouw E. Kelder- Abels op de Strevelsweg te Rotterdam met haar fiets linksaf wilde slaan, is zij door een auto geraakt. Zij viel en moest met een schedelbasisbreuk naar het Zui derziekenhuis worden overgebracht. Bij aankomst bleek, dat zij was overleden. Tussen Maarsbergen en Veenendaal (De Klomp) is op een onbewaakte overweg te Renswoude een bromfietser door de sneltrein, die om 6 uur uit Utrecht naar Arnhem was vertrokken, aangereden en gedood. Het slachtoffer was de 61-jarige heer G. de Bruin uit Oudenberg. De 32-jarige wijkverpleegster, zuster Van Oosterwijk te Etten, is dodelijk veronge lukt toen zij op haar scooter de rijksweg Etten-Roosendaal overstak. Op weg naar het ziekenhuis in Breda overleed het slachtoffer. Bij Ees, op de weg OdoornBorger, is vannacht een Engelse personenauto uit de bocht gereden en tegen een boom ge komen. De inzittenden, de heer en mevrouw Hyde uit Manchester, werden zo ernstig gewond dat zij beiden tijdens het vervoer naar het Diaconessenhuis in Emmen overleden. Het echtpaar logeerde met twee kinderen, een van 3 en een van 5 jaar, ten huize van de familie Ten Hoff te Borger. De heer Hyde en zijn vrouw waren beiden ongeveer 30 jaar. Op de Rijksstraatweg te Buitenpost is een motor door nog onbekende oorzaak tegen een boom gevlogen, waarbij de bestuurder de 39-jarige heer A. Hegeman uit Slochteren het leven verloor, en zijn duo-passagier de 49-jarige J. K. uit Zuid broek zeer ernstig werd gewond. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kin deren achter. Op de Coevorderstraatweg te Hoogeveen is de 65-jarige landbouwer J. A. Everts uit Nieuweroord op zijn fiets tegen de voorkant van een veeauto gebotst. In het ziekenhuis te Hoogeveen is hij kort na aankomst overleden. Te Garsthuizen (Gr.) is de 7-jarige Jan Blok van zijn fiets gevallen juist op het moment dat hem een vrachtwagen met aanhangwagen tegemoet kwam. Het kind raakte tussen de vrachtauto en de aan hangwagen, waarna het een der wielen over zijn hoofdje kreeg en op slag werd gedood De 36-jarige motorrijder H. Walter, die te Amsterdam tegen een bestelauto botste, is in het Wilhplminagast.huis overleden. Te Harderwnk i de 36-jarige R. T. van D. oo zijn moto'- in botsine "«komen met oen noveenenTnto op OVPVl PTJ Op de onbewaakte overweg in de Den- nendijk te Winterswijk is vanmorgen een bestelauto bestuurd door de heer W. Tim mer uit Winterswijk door de elektrische trein die om 9.45 uur uit Winterswijk in de richting Zutphen was vertrokken, aan gereden. Ernstig gewond werd hij naar het Algemeen Ziekenhuis in Winterswijk over gebracht, waar hij na aankomst is over leden. j Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 599 personen, j van wie 118 kinderen. Gustave Le Bon: De uitverkorenen van een volk schep pen zijn vooruitgang, de middelmatigen vormen zijn kracht. WASHINGTON (UP) Het Amerikaan se Opperste Gerechtshof heeft vandaag beslist, dat de Amerikaanse regering het recht heeft soldaat Girard ter berechting uit te leveren aan de Japanse justitie. Girard wordt er van verdacl op 30 januari van dit jaar een Japanse vrouw vermoord te hebben, die op de schietbaan, waar hij als schilwacht bij een mitrail leur stond, naar hulzen en platgeslagen kogels zocht. Girard zou de vrouw nader bij gewenkt hebben, en haar toen het" i neergeschoten. In de V.S. zijn massa-acties ontketend om Girard „uit Japanse handen te redden" De "aak heeft in Japan veel opschud ding gewekt. De rechters van het Hoge Gerechtshof, die het besluit eenstemmig namen, verklaarden, dat „er alle reden is om te geloven dat het Japanse proces tegen Girard eerlijk zal worden gevoerd". De moeder en broer van Girard hebben een beroep op president Eisenhower ge daan, Girard niet door een Japanse recht bank te laten berechten. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 ,FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING KOPENHAGEN (UP) „Land og Folk", het blad van de Deense communistische party, heeft vandaag „uit welingelichte kring te Moskou" gemeld dat de vier com munistische hoofdfiguren, welke onlangs gezuiverd zijn, allen een functie zullen krijgen, die past in de sfeer van hun werk zaamheden en capaciteiten. „Land Og Folk" wist te berichten, dat Molotov waar schijnlijk als politiek deskundige voor het ministerie van Buitenlandse Zaken zal gaan werken, maar niet op een ambassa- deurspost. Kaganovitsj wordt directeur van een fabriek van bouwmaterialen. Sje- pilov wordt professor in de economie en een leerstoel voor hem is bereids ge vonden. Een lid van de Russische delegatie in Praag, Leonid Ilyitsjev, chef van de pers afdeling, zei, in antwoord op vragen van correspondenten, waarom de berichten van radio-Moskou over de benoeming van de oud-premier Georgi Malenkov op een post van minder belang in Kazakhstan niet in de Russische pers was vermeld: „Wat wij aan het buitenland vertellen, dat zeggen wij ook het land zelf, maar het is geen Russische gewoonte melding te maken van benoemingen op minder be langrijke technische posten, waarvan er nu eenmaal duizenden bestaan". (Van onze correspondent in Parijs) De Franse premier Bourgès-Maunoury heeft gisteren in de Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken een nederlaag van 15 tegen 11 stemmen geleden in verband met zijn verzoek om extra-bevoegdheden ten einde de Algerijnse terroristen ook in Frankrijk doelmatiger te kunnen bestrij den. Vandaag zal deze kwestie vermoedelijk al in het parlement ter sprake komen en het is niet uitgesloten, dat de minister president daarbij genoodzaakt kan worden, opnieuw de kwestie van vertrouwen te stellen. De boedel, die de huidige premier vijf weken geleden van zijn voorganger Guy Mollet, overnam, bevatte de verplichting, het parlement te verzoeken de speciale volmachten voor Algerije te vernieuwen. De resident-minister in dat land, Robert Lacoste, heeft het echter noodzakelijk ge acht, die volmachten nog eens aanzienlijk uit te breiden en er bovendien ook Frank rijk zelf in te betrekken. Het regeringsvoorstel voorziet nu onder meer in de mogelijkheid, verdachte ele menten zonder vorm van proces voor on bepaalde tijd in hechtenis te houden Tegen die clausule zijn de meeste bezwaren ge rezen. Vooral in liberale kringen wordt gevreesd dat met deze speciale volmachten de traditionele vrijheden van de mens, waarop de Franse grondwet gebaseerd is, zulen worden ondermijnd en de deur voor een dictatoriaal bewind geopend wordt. Niettemin werd gisteren in de Kamer wel verwacht, dat ook deze nieuwe obsta kels op de levensweg van de regering ver wijderd zouden kunnen worden. Lukt dat niet, dan zal de vertrouwenskwestie de Kamerleden er wel vermoedelijk van weer houden, aan de vooravond van de vakan ties een regeringscrisis te ontketenen, zo dat de premier dan langs die weg eveneens zijn doel zal hebben bereikt. Café's gesloten (Reuter). - De Parijse politie heeft 26 café's van Noord-Afrikanen in Parijs ge sloten, omdat het vermoedelijke verzamel plaatsen van Algerijnse nationalisten zijn. (UP). - De Franse regering heeft donder dag bekendgemaakt, dat zij een machtig propaganda-apparaat zal opstellen om de Arabische propaganda tegen Frankrijks rol in Afrika te bestrijden. Talloze voorlichtingsambtenaren zullen hiertoe naar het buitenland worden ge stuurd om lezingen te houden en pamflet ten te doen verspreiden. Tunesië's rol In Algerië vechten 25.000 Algerijnen met 15.000 vuurwapens tegen de Fransen en hun bewapening is in het afgelopen jaar als gevolg van de hulp uit Tunesië en Marokko, aanzienlijk verbeterd, aldus een verslag dat een Franse parlementaire com missie na een bezoek aan Noord-Afrika heeft opgesteld. De commissie gelooft, dat het verzet dei- opstandelingen als zij geen hulp van buiten af meer zouden krijgen ongetwijfeld ge broken zou kunnen worden. PARIJS (UP). - Abdel Madjid Tsjaker een Tunesische politieke leider, is donder dagavond bij zijn aankomst op het Parijse vliegveld Orly door de Franse politie ge arresteerd. Hij werd meer dan twee uur ondervraagd. De Tunesische ambassadeur diende telefonisch heftige protesten in bij de ministeries van Buitenlandse en van Binnenlandse Zaken. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM Met ingang van 15 juli zullen de prijzen van stookolie worden verlaagd met 7.50 per 1000 liter, of 1000 kg. Afhankelijk van de soort, zullen de prijzen voor dieselolie, lichtpetroleum, tractorpetroleum en huis brandolie worden verlaagd met 1.— per 100 liter. De prijzen van ki

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1