Veertig tentoonstellingen, onder meer in Santpoort en Zandvoort, geopend AGFA films rV rip 't eerste plan ^<want... alles'kan met ISOPAN Onbestendig weer PANDA EN HET DING „het huis van de bruid" De radio geeft zaterdag Wereldnieuws CocA ió Uet zo Schade van een ton door brand in houtzagerij Geen herwaardering van de Duitse mark Zweeds disconto verhoogd 2 Dividendvoorstel „Ngombezi" Staal- en kolen-produktie der E.G.K.S. in 1957 Landbouwoverschotten uit Amerika naar Sovjet-landen Juni was recordmaand voor Billiton Maatschappij De Franse exploitatie van de Sahara-olierijkdom Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland VRIJDAG 12 JULI 1957 'V In aanwezigheid van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft de heer Schouten te Baarn donderdagmiddag zijn bruid over de drempel van zijn woning gedragen, de tienduizendste woning die is gebouwd door het n.v. Bouwfonds der Nederlandse Ge meenten. Dit gebaar was het slot van de plechtigheid waarmee in Baarn deze wo ning in gebruik werd gesteld. In de toespraak, die drs. Schmelzer ter gelegenheid hiervan hield, stelde de staatssecretaris vast, dat de regering vooral waarde hecht aan de eigen woning als een vorm van bezitsvorming. De heer Schmelzer vervolgde: „De regering is voorstander van het bevorderen van duur zaam persoonlijk bezit. Men kan zich dit in een aantal verschillende vormen den den; de regering, die nog dit jaar met enkele concrete voorstellen voor de be zitsvorming zal komen en wel in de eerste plaats met een jeugdspaarregeling met premie, deze regering wil geen voorkeur laten gelden voor één bepaalde vorm van duurzaam bezit". Na er vervolgens de aandacht op te heb ben gevestigd, dat zich onder de eigenaren van de bouwfondswoningen mensen uit alle maatschappelijke geledingen bevin den, sprak drs. Schmelzer als zijn mening uit, dat de eigen woning een voorname factor is in de strijd tegen de massificatie. Ook als men de woning niet naar eigen inzicht heeft laten bouwen, dan toch is de eigenaar, eerder dan de huurder, geneigd aan de inrichting extra kosten en moeite te besteden. Spreker vond het een voor treffelijke gedachte, dat het bouwfonds ter gelegenheid van het gereedkomen van de tienduizendste woning in Baarn en nog op 39 plaatsen elders in Nederland, een ten- mum aan ruimte een maximum aan com fort en ruimtewerking kreeg. Bloemen voor de beide „bruiden", die bij dit officiële gedeelte aanwezig waren, de dames Meyer en Zijlstar begeleidden deze woorden en daarna is men in het eigenlijke tentoonstellingshuis bij de radio gaan zitten om te luisteren naar de rede voering van staatssecretaris drs. Schmel zer. Te Zandvoort In de Fazantenstraat te Zandvoort, in de nieuwe woonwijk „Zuid" is de tentoon stelling geopend door burgemeester mr. H. M. van Fenema. Voordat de genodigden naar de radio toespraak luisterden, merkte mr. Van Fenema op, dat door het leuke initiatief van het bouwfonds der Nederlandse ge meenten romantiek en techniek waren samengevoegd, namelijk de bruid en haar huis. Spreker vroeg zich af, of de aandacht van de doorsnee-mens tegenwoordig meer uitgaat naar scooter en televisie, dan naar goed wonen. Een oorzaak van dit ver schijnsel zou kunnen zijn, dat de mens gaat wanhopen aan het verkrijgen van een goede woning. De bouwkas-organisatie brengt echter uitkomst en uitzicht, want deze brengt het artikel „huis" aan de man en het begrip „huis" onder ieders aan dacht, hetgeen door spreker als een bui tengewone verdienste werd gezien. Na dank te hebben gebracht aan allen, die aan de bouw en inrichting hadden mede gewerkt, verklaarde spreker, dat goed wonen veel belangrijker is dan alle andere prettige dingen van het leven. Daarbij dient ook de jeugd te worden ingeschakeld, want de jeugd heeft een eigen ruimte nodig, waar zij zich in kan terugtrekken, omdat het leven tegenwoordig zó agressief toonstelling onder de titel „Het huis van is,. De mens moet in het algemeen kunnen de bruid" heeft ingericht waar voorlich-~j ting wordt gegeven over smaakvolle in richtingsmogelijkheden voor moderne, niet al te grote woningen. Te Santpoort Op het ogenblik van de opening in Baarn waren aan de Biallosterksilaan te Santpoort de directeur van de Dienst voor de Volkshuisvesting en Woningstichting Velsen, de heer J. Stuurman, architect J. Roggeveen, de aannemer J. Smit uit Be verwijk en diverse genodigden bijeen in een van de bouwfondshuizen, die daar net gereed zijn gekomen. Als gasten van het echtpaar Meyer, dat deze woning binnen kort gaat betrekken en naast het „tentoon stellingshuis" op nummer acht heeft de heer Stuurman de grote belangstelling van het Velsense gemeentebestuur voor de activiteiten van het Bouwfonds der Ne derlandse gemeente onder woorden ge bracht. Velsen, zelf een actief bouwheer, juicht elke activiteit daarnaast uiteraard toe. Hij memoreerde, hoe hiermee het 6144e nieuwe huis sinds de bevrijding in gebruik kan worden genomen, waardoor de Velsense woningvoorraad met 60^ per cent steeg en wees er vervolgens op, dat het bouwfonds twee meesters dient. In de eerste plaats wordt aandacht besteed aan het bouwen van woningen en verder aan het sparen. Zich bepalende tot de char mante naam van deze landelijke, veertig- voudige tentoonstelling vroeg de heer Stuurman zich met enige droefenis af, hoeveel bruidjes heden ten dage een echt nieuw huis kunnen gaan betrekken, maar hij plaatste daar tegenover, dat het Bouw fonds een dergelijk kostelijk bezit moge lijk maakt. Verder heeft de heer Stuur man de binnenhuisarchitect Aardewerk geprezen voor zijn ruimtelijke indeling van dit pand, waarbij hij met een mini- HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nws. 7 10 Gym. 7.20 Platen. 8.00 Nws. 818 Platen, è.50 V. d. vrouw. 9.05 Platen. (9.35-9.40 Waterst.). 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Zigeunerork. 10.50 Buitenl. weekoverz. ll.Oo Promenade ork. 11.35 en 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinb.mêded. 12.33 Platen. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14 00 Amerikaanse- muz. 14.25 V. d. jeugd. 19.00 Orgelspel. 15.20 „De gevaren van atoombomproeven", causerie. 15.35 Philh.ork., koor en sol. 16.20 Lichte muz. 16.50 Vakantietips. 17.30 Radio week- journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18 45 Regeringsuitz. Atlantisch Allerlei: Een en' ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Gods dienst voorheen en thans", caus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Nws. 20.05 Vlieg er eens uit. 21 00 Gevar. progr. 21.45 Socialitstisch comm.' 22.00 Ballroom ork. 22.30 Platen. 22.40 Klankb. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 m 7 00 Nws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde muz. 7.45' Morgengebed en litkal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Platen. 8.50 V. d. vrouw 10.00 V. d. kleuters 10.15 Platen. 10.30 Ben je zes tig? 11.00 V.'d. zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Platen. 14.00 V. d. jeugd. 14 20 Dansmuz. 14.40 Boekbespr. 14.50 Fanfare-órk. 15.15 Krona v. letteren en kunsten. 15.40 Zangver. 16-00 V. d. jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Musette-ork. en solist. 17.40 Napolitaanse volksliedjes. 18 00 Instr. trio. 18.15 Journalistiek week overz. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overz. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Omr. ork koor en sol. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30' Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. muz. en vakantietips. 21.30 Ronde v. Frankrijk. 21 40 Lichte muz. 22.00 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna avond gebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.32-24.00 Nieuwe platen. TELEVISIEPROGRAMMA'S 16.00—16 50 V. d. kleuters. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Liedjes. 20.50 Filmverz.prog. 21.15 Weet wel wat je waagt. BRUSSEL, 324 m 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.35 Gespro ken aperitief. 12.45 Platen. 13.00'Nws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Pla ten. 15.30 Weense muz. 16.00 Ork. conc. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Platen. 17.30 Gevar. muz. 18.00'Jazzmuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Platen. 20.00 Amus.muz. 21.00 Platen. 22.00 Nws. 22.11 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Platen. verpozen in een eigen milieu. De bruids paren Hogendoorn en Pimentel uit Zand voort, die nieuwe woningen zullen betrek ken, werden vervolgens door de burge meester gelukgewenst met de nieuwe woning; zij ontvingen bloemen. Te Putte (N.B.) heeft in de houtzagerij van de firma Hendrickx in twee houtlood- sen een felle uitslaande brand gewoed. Het vuur werd bestreden door de vrijwil lige brandweren van Putte, Ossendrecht en Braschaet (België), alsmede door de brandweer van de vliegbasis Woensdrecht. Na vier uur hard werken was men de brand meester. De schade wordt geschat op tachtig tot honderdduizend gulden. Aan de binnenkort te houden algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Cultuur Maatschappij „Ngombezi" te Am sterdam zal worden voorgesteld over boek jaar 1956 een dividend uit te keren van 11 percent in contanten (v.j. 12 percent, waarvan 5 percent in aandelen en 7 percent in contanten). .-Ur.doz ad' is* De totale produktie van staal in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) bereikte gedurende de eerste zes maanden van 1957 een hoeveel heid van 29.384.000 ton, volgens voorlopige cijfers, die door de statistische afdeling van de Hoge Autoriteit zijn gepubliceerd. Dit betekent een vermeerdering van 5,2 percent, vergeleken met de eerste zes maanden van 1956. De kolenproduktie gedurende de eerste zes maanden van 1957 bedroeg 124.795.000 ton, of 0,73 percent minder dan gedurende de eerste zes maanden van 1956. Geduren de de eerste zes maanden van 1957 ver minderde de kolenproduktie in alle lan den van de gemeenschap met een gering percentage in vergelijking met de eerste zes maanden van 1956; een uitzondering vormt hierop Frankrijk, waar de produk tie met 2,21 percent toenam. Het Amerikaanse Huis van afgevaardig den heeft zonder debat zijn goedkeuring gehecht aan het verzoek van de regering om machtiging tot de verkoop van land bouwoverschotten aan landen achter het IJzeren Gordijn. Krachtens het wetsontwerp, dat nog door de senaat bekrachtigd moet worden, zal het ministerie van Landbouw een extra hoeveelheid landbouw-overschotten ter waarde van een miljard dollar aan het bui tenland verkopen tegen buitenlandse valu ta en nog een hoeveelheid ter waarde van 300 miljoen dollar schenken aan noodlij dende volken in het buitenland. Juni was opnieuw een recordmaand voor de Billiton Mij. In deze maand werd 86.355 ton bauxiet verscheept, waardoor de totale verscheping over het eerste halfjaar 1957 Voor deze maatschappij op 382.16F 'tdft kwam. Door de Surinaamse Bauxiet Mij. werd gedurende juni 260.476. m.t. ver scheept, dat het totaal van de éérste"helft 1957 bracht op 1.369.714 m.t. Moengo leverde uiteraard het leeuwen aandeel, te weten 1.048.668 m.t. en Paranam produceerde 321.046 m.t. De Franse minister voor de Sahara heeft medegedeeld, dat de Franse regering in september een grote lening zal uitgeven .YQPr.. het. lot ontwikkeling brengen van dé rijkdommen van de Sahara. De minister wees er op, dat als Frankrijk zich de no- dige financiële offers zou willen getroos ten de olielagen in de Sahara Frankrijk binnen drie jaar onafhankelijk zouden kunnen maken van invoer van olie. Een tamelijk actieve oceaandepressie be- WEERRAPPORTEN reikte gistermiddag de Ierse kust en trok Temperaturen: buiten- M daar in een vertraagd tempo naar de Ierse land maxima van giste- c zee. Op de nadering van het front van de rve^urBl^eeenr1s1^:: depressie begon donderdagavond de be- 24 uur. S n wolking toe te nerren en omstreeks mid- Stockholm geheel bew. o dernacht begon het in het zuidwesten van Oslo zwaar bew. ono het land te regenen. De regenzone ver- Kopenhagen onbewolkt plaatste zich daarna in oostelijke richting Aberdeen regen naar Duitsland. De regenhoeveelheden Londen waren tamelijk groot. Tot vanmorgen 7 uur Amsterdam viel in Ypenburg 12 mm. Luxemburg De wind nam toe uit richtingen tussen Parijs zuidoost en zuid. De depressie zal het ko- Bordeaux mende etmaal verder naar de Noordzee Grenoble trekken maar waarschijnlijk iets gaan op- Nice vullen. De lucht die achter het front met Berlijn een matige tot krachtige zuidwestelijke Frankfort wind binnenstroomt is enigszins onstabiel. München Zodat naast opklaringen ook enkele buien Zürich tot ontwikkeling komen. Overigens komt Genève er in de temperatuurverdeling niet veel Locarno verandering. nno o regenbui zzw regen zzo zwaar bew. z regen zzw zwaar bew. zw onbewolkt windst. 23 onbewolkt nnw 27 geheel bew. nnw 18 licht bew. windst. 23 no Zaterdag 13 juli Zon op 4.37 uur, onder 20.58 uur. Maan op 21.15 uur, onder 6.27 uur. Maanstanden 20 juli 03.17 uur laatste kwartier. 27 juli 05.28 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 juli Hoog water: 4.31 en 16.57 uur. Laag water: 0.15 en 12.34 uur. Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt geheel bew. wnw half bew. wnw onbewolkt ono onbewolkt no onbewolkt zw 16 windst. 17 windst. 22 27 19 14 windst. lichte regen z lichte regen z zwaar bew. zw zwaar bew. ozo regen z zwaar bew. zzo lichte regen z Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z De Westduitse centrale bankraad heeft verklaard dat geruchten over een herwaar dering der Westduitse mark in opwaartse richting van alle grond ontbloot zijn. Deze verklaring werd afgelegd na de wekelijkse bijeenkomst van dit hoogste orgaan der Westduitse circulatiebank. Voor de tweede maal binnen een jaar is het Zweedse disconto verhoogd, ditmaal van 4 tot 5 percent. Op 23 november 1956 werd het disconto van 3JA tot 4 percent verhoogd. De maatregel is een onderdeel van de Zweedse anti-inflatiepolitiek om over schotgelden onder controle te krijgen en het sparen aantrekkelijker te maken. Gesprek Rusland-Duitsland. De West duitse regering heeft woensdag verklaard, dat zij bereid is met de Sovjet-Unie handels besprekingen te beginnen. In Bonn wordt op het ogenblik een delegatie samengesteld, zo heeft een regeringswoordvoerder bekendge maakt. Hij voegde hieraan toe, dat de be reidheid van de Sovjet-regering om ook de kwestie van de repatriëring van Duitse bur gers uit de Sovjet-Unie op de agenda te plaatsen voor de Bondsregering doorslagge vend is geweest. Dividendvoorstel Vervuiling. De strijd tegen de vervuiling van de Rijn zal de komende jaren naast de woningbouw het voornaamste pro grammapunt van de regering van Noordrijn-Westfalen uitmaken. Men wil de volgende drie jaar 154 miljoen mark voor zuiveringsinstallaties be steden, waarvan de industrie 62 miljoen voor haar rekening moet nemen. Vlot. tiet 17.872 ton metende Britse pas sagiersschip „Reina del Pacifico", dat maandag op een koraalrif bij de Ber muda-eilanden liep, is donderdagavond weer vlot gekomen. Met het onderzoek van het schip zullen nog verscheidene dagen gemoeid zijn. Voorzorg. In het graafschap Fermanagh (Noord-Iei'land) zijn twintig jongeman nen gearresteerd als voorzorgsmaat regel tegen mogelijke ordeverstoring die kan plaatsvinden op vrijdag, de dag waarop de Noordierse Orangisten" het feit zullen herdenken dat Ulster nog steeds deel uitmaakt van het Verenigde Koninkrijk. Griepvaccin. De Amerikaanse regering heeft donderdag het sein gegeven tot de massa-produktie van een vaccin te gen de zeer besmettelijke „Aziatische griep", die zich op het ogenblik over de gehele wereld aan het verspreiden is. Regering en industrie hebben nauw samengewerkt om voor het begin van het „griep-seizoen", in het najaar, het vaccin gereed te hebben. Vlucht. De vier bemanningsleden van een kleine Estlandse treiler hebben donder dag koers gezet naar de vrijheid, na eerst de schipper vastgebonden en op gesloten te hebben. Zij bereikten het Zweedse eiland Gotland, waar zij asiel vroegen. Later werden zij naar Stock holm gevlogen. Ze wachten thans de beslissing van de Zweedse regering af. Negers. Een groot aantal gewapende blan ken heeft in Birmingham in de Ameri kaanse staat Alabama, twee negers, 19 en 21 jaar oud, onder bedreiging met pistolen ontvoerd naar een bos waar zij de beide kleurlingen met tuin slangen afranselden. Polio. Uit Boedapest is aan het Internatio nale Rode Kruis bericht, dat er in Hon garije meer dan 750 gevallen van kin derverlamming zijn, en dat de meeste patiënten behoefte hebben aan kunst matige ademhalingsapparaten. Twaalf Westduitse en twee Engelse „ijzeren longen" zijn via Genève onderweg naar Hongarije. Er zijn dringend nog twintig ijzeren longen nodig. Protest. Vivien Leigh, echtgenote van de Britse Shakespeare-vertolker Sir Lau rence Olivier, is donderdag uit het Britse Hogerhuis verwijderd wegens verstoring van het debat. Zij pro testeerde van de publieke tribune te gen het afbreken van het 122 jaar oude St. James Theatre om plaats te maken voor een kantoorgebouw. Orde. Het Russische persbureau Tass meldt, dat dr. Wowsi, die in januari 1953 met andere artsen door Stalin be schuldigd werd van samenzwering te gen het leven van Sovjet-leiders, op zijn zestigste verjaardag de orde van Lenin heeft gekregen voor zijn werk op medisch gebied. Qudstryders. Bijna zeventien jaar na de „luchtslag om Engeland" zijn de laatste drie Spitfires, die bij het afslaan van dé Duitse luchtaanvallen een belang rijke rol hebben gespeeld, naar Biggin Hill in Zuid-Engeland overgevlogen, waar zij zullen worden opgeborgen. Zij zullen alleen bij herdenkingen nog dienst doen. Ontsnapt. Radio-Boedapest heeft vandaag bericht dat 3 gevangenen, die binnen kort zouden worden berecht, donder dag zijn ontsnapt uit de centrale ge vangenis van Boedapest, een zwaar be waakt instituut dat midden in de stad ligt. Hun waren moord en beroving ten laste gelegd. Hun namen zijn Zsigmond Sipos, Pal Bakosi en Joszef Erdos. Ballonraket. De Amerikaanse luchtmacht is voornemens een raket te lanceren vanaf een luchtballon en op een hoogte van dertig kilometer. De proef zal in oktober plaats hebben. Een woordvoer der deelde mede, dat de raket „vele, vele malen" hoger zal vliegen dan wel ke andere raket ook. Te duur. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat de verdere expe rimenten met het intercontinentale ge leide projectiel „Navaho" zullen wor den gestaakt. De „Navaho" kan een snelheid van 1700 mijl per uur be reiken. Hij wordt door raketten gestart en legt dan de verdere weg door de atmosfeer af voortgestuwd door twee straalmotoren. De stopzetting der proe ven is toe te schrijven aan budgetaire overwegingen. 11. Pétillon :fi m ADVERTENTIE AnVFPTFMTJF „Goed voor dames, die filter sigaretten", zei mijn man, maar sinds ik Essex filter meebracht, is hij even en thousiast als ik Ja, ik ben chauffeur en kom zo'n beetje door heel Europa. Ik weet wat er te koop is op sigarettengebied. En dat is nou precies waarom ik Essex filter rook. Zelfs met geen duizend ar gumenten praten ze mij een sigaret aan. Ik rook wat ik lekker vind en dat is Essex filter, die is prima en altijd gelijk van kwaliteit. Als tekenaar kijk je natuur lijk naar het uiterlijk. Bij Essex is dat in orde. Maar ik koop dat pakje toch in de eerste plaats, omdat die sigaret mij geweldig goed smaakt. J «ssr Heel wat klanten vragen me: „Geef nu 's een werkelijk lekkere filter sigaret". Moei lijk? Nee hoor, „Essex filter" is er immers! Het prettige van Essex filter is, dat je keel fris en koel blijft. Dat is zo belangrijk, als je, zoals ik, je stem veel moet gebruiken. v:--wXv Hoe ze 't doen weet ik niet, maar die Essex filter laat werkelijk de smaak van de tabak volledig tot je komen. es 2057 Essex filter bewijst dat „zui ver roken" en „heerlijk ro ken" samen kunnen gaan: 't is een heerlijke, koele sigaret! Als telefoniste heb je 't soms op eens razend druk. Geluk kig ligt mijn doosje Essex altijd klaar; even een geurig trekje en je bent de kalmste en vriendelijkste telefoniste. Ik geloofde niet in filter si garetten, maar sinds ik Essex filter rook, zeg ik: „eindelijk een lekkere filter sigaret!" 28 26 Aan de algemene vergadering van aandeel houders der n.v. handelmaatschappij Güntzel en Schumacher zal worden voorgesteld over 1956 een dividend uit te keren van 10 pet. in contan ten, waarvan 6 pet. uit de dividendreserve (v.j. werd 12 pet. betaald, waarvan 2 pet. in contan ten en 10 pet. in aandelen). DE IN 1938 overleden Amerikaanse ro- j net alsof wij dat hele leven op een plane- manschrijver Thomas Clayton Wolfe heeft I taire afstand en vanuit een onmetelijke 18. In het café begon zich een ernstig POLITIE!!!" Reeds enkele seconden later meningsverschil af te tekenen; het Ding stormde er een gealarmeerde brigadier aan. bleef namelijk (zoals het dat altijd deed) De ordebewaker zag er niet naar uitdat zijn rare pakje opdringen aan de café- hij met zich liet spotten; en tijdens het eigenaar, die het met een even grote hard- voorbijrazen dacht Panda dan ook tevre- nekkigheid van de hand bleef wijzen en den: „Ziezodie zal wel raad weten met daarbij een aantal scherpe opmerkingen dat Ding! Ik zal er geen last meer van maaktePanda, die zich haastig van het hebben!" Een ogenblik later ging hij pret- terrein der ongeregeldheden verwijderde, tig op een bankje in het park zitten om hoorde nog uit de verte hoe deze heer Van eens uit te blazen - maar nu moeten we Slokvloed verontwaardigd uitriep: „Zwen- opmerken, dat de gedachte aan dat Ding del! Vals geld! Vreemde rommel! Politie! hem niet met rust liet. „Wat zou die agent met hem doen?", vroeg hij zich af. „In de gevangenis stoppen zeker! Fijn! Net goed! Dan kan 't me niet meer lastig vallen. Maar ehhm! Het is wel naar in de ge- uv.il ue.ee lul ue yetuuyee *cue/ etu uuur vangenis! En dat Ding kan het toch ook zeer kleine verschillen veroorzaakt wordt, niet helpen dat het een beetje raar is! De verschillen in afmeting, die deze ver blijkbaar geleden onder het feit dat hij een beetje boven de normale lichaams lengte uitkwam. Zo bijzonder lang was hij niet, in vergelijking althans met de maten die we de vorige keer genoemd hebben. Een man van twee meter mag zich in een dergelijk gezelschap zeker niet over zijn lengte beklagen. Maar in het gezelschap van normale mensen, voelde Wolfe - die een aantal jaren voor de klas Engels heeft gedoceerd en door de lieve jeugd wel be hoorlijk in het ootje zal zijn genomen - zich allesbehalve op zijn gemak. En in zijn novelle „Gulli ver" heeft hij op ondubbelzinnige wijze daaraan uitdrukking gegeven. „Op een goede dag" - zo zegt hij daarin - „zal ie mand een boek schrijven over een man die te lang was geworden en die op geen enkele manier paste in de ruimte- en lengteverhoudingen van zijn omgeving, een man, voor wie de maten van tal van din gen te klein waren: de stoelen, bedden, deu ren, kamers, schoenen, kleren, hemden, sokken, de slaapgelegenheden in treinen en schepen. De wereld waarin die man leefde, is de wereld van hen die twee meter lang zijn; d.at is de zonderlingste, eenzaamste wereld die er bestaat, ondanks het feit dat de af stand van deze tot de gewone wereld door Eigenlijk is het toch wel een aardig Ding. Het liep zo trouw achter me aan, alsof het een beetje van me hield en nu gaat het in de gevangenis En zo kunnen we ons voorstellen, dat Panda zich toch niet meer helemaal gelukkig voelde. schrikkelijke uitwerking hebben, kunnen met een hand, met een passer of een kleine duimstok worden gemeten. Desondanks kunnen juist deze kleine verschillen ons buiten de wereld en buiten het leven, dat wij zo liefhebben, sluiten. Daardoor is het leegte bekijken. Zodoende worden wij door onze eigen woede opgedreven en door onze eigen humor verteerd, zijn wij gevangenen tussen de ijzeren, onwankelbare muren van onze eenzaamheid". Voor mensen van normale lichaams lengte lijkt dit een overdreven visie, maar de twee meter lange Wolfe was zich op de meest ongelegen momenten bewust van zijn lengte. Hij voelde dat de mensen hem aangaapten, elkaar aanstieten en hem nakeken en met ver baasde blikken zijn gestalte opnamen, hij hoorde het gefluister achter zijn rug en het onderdrukte lachen om humorloze opmerkingen en flauwe banali teiten die echter diepe sporen achter lieten in het hart van deze binten de maat ge groeide man, die volgens eigen zeggen de mensen het liefst met de koppen tegen el kaar had geslagen om hen er van de over tuigen dat hij precies zo was als andere mensen, zij het dan dat zijn lichaamslengte enige decimeters van de normale maat af week. We willen zeker niet beweren, dat het caramboleren der hoofden tot het gewen ste inzicht zou hebben geleid, maar menen wèl dat het publiek in het algemeen wat minder onwennig tegenover de afwijkingen van het normale zou kunnen staan. En dan vraagt een lezer ons, of de spor tieve prestaties van de oude Grieken ver geleken kunnen worden met de verrichtin gen der hedendaagse atleten. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2