Uitgaan in Haarlem v Mannetje Grommelebrom J Vereniging „Haerlem" bespreekt behoud van „Beeckensteyn" DE ONZICHI BAREN f NAAIMACHINES Schumann-avond in Amsterdam Maandagmorgen 9 uur begint de opruiming bij Kort en bondig toneel en dans muziek In Putte wordt een dorp van plastic gebouwd Dietrich Fischer Dieskau en Jörg Demus Ongeluk op Shelltanker; drie doden Kerkelijk Nieuws een mooie beloning voor geslaagde scholieren! GEVAERT diversen Gekleurde Shorts 3/4 Broeken SPORTHUS3 SC HOLTE GROTE HOUTSTRAAT 59, TEL. 21392 GEN. CRONJéSTRAAT 86, TEL. 14401 Lezen en laten lezen J Staking na vechtpartij met bedrijfsleider Agenda voor Haarlem VRIJDAG 12 JULI 1957 Vrijdag 12 juli, Bloemendaal, 20 u.: In het Bloemendaals Openluchttheater geeft de Zweedse dansgroep „Idla" de eerste van vier voorstellingen Het gezelschap be staat uit veertig meisjes van omstreeks twintig jaar en is in het noorden zeer populair. De voorstellingen vormen een onderdeel'van het Holland Festival. Zaterdag 13 juli, openluchttheater, 16 uur: J In het Bloemendaals Openluchttheater geeft het Nieuw Jeugdtoneel een voor stelling van „Het dansende ezeltje" van Erik Vos, waarvan door de AVRO een televisie-uitzending wordt gemaakt. Zaterdag 13 juli, Openluchttheater, 20 uur: De Zweedse dansgroep „Idla" geeft de tweede voorstelling in Bloemendaal on der leiding van prof. Ernst Idla, die zijn dansgroep in 1946 vormde. Hij is een uit geweken Est en was onder andere di recteur aan het instituut voor fysische vorming in Tallinn. Zijn groep heeft in vele landen reeds voorstellingen gege ven. De muzikale begeleiding geschiedt aan twee vleugels. Zondag 14 juli, Openluchttheater, 14.30 en 20 uur: De dansgroep „Idla" besluit haar optreden in Bloemendaal met twee voor stellingen. Woensdag 17 juli, Openluchttheater, 20 uur: Onder auspiciën van de NEVO, het overkoepelend orgaan van de volksdans- organisaties in Nederland, wordt van 13 tot 21 juli in ons land een internationale volksdansweek gehouden. In Bloemen daals Openluchttheater zullen Italiaan se, Baskische en Nederlandse deelne mers een demonstratie geven. Vrijdag 12 juli, Concertgebouw, 20 uur: Tot besluit van het zevende Internatio naal Orgelconcours, dat deze week als onderdeel van het Holland Festival plaats had in Haarlem geeft het Nooi-d- hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Anton Heiller en met mede werking van het N.C.R.V.-Vocaal En semble en het Collegium Musicum Am- stelodamense een uitvoering van de ,,Missa Brevis" voor koor en orkest van Kodalv, het „Marianisches Konzert" voor sopraan en orgel van Clemens Brink- mann, het Orgelconcert van Hendrik Andriessen, de „Sonata da Chiesa" voor viool, cello en orgel van Doppelbauer en „Te Deum" voor koor, koperblazers, pauken en orgel van Anton Heiller. So listische medewerking wordt verleend door de sopraan Annette de la Bije, de violist Nap de Klijn, de cellist Karei van Leeuwen Boomkamp en de organist Piet Kee. Maandag 15 juli, Grote Markt, 15.3016.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 16 juli, Grote Kerk, 20-21 uur: De organist Cor Kee speelt onder de titel „Drie facetten van de Nederlandse or gelmuziek" een programma van werken van Sweelinck, Schuyt, Speuy, Andries sen, Mul, Albert de Klerk, Jacob Bijster, Willem Vogel en een eigen compositie. Dinsdag 16 juli, Oosterkerk, 20 uur: In de tuin rond de Oosterkerk aan de Zomer- vaart wordt een programma van zang en muziek ten gehore gebracht door het christelijk gemengd koor Eben Haëzer en het gezelschap „De Plooimeiters". Woensdag 17 juli, Zandvoort, 20 uur: ïn de Hervormde Kerk in Zandvoort kan men luisteren naar Russische liederen op grammofoonplaten, gezongen door het Don Kozakkenkoor en de Mastreechter Staar. Donderdag 18 juli, Grote Kerk, 15-16 uur: De stadsorganist Piet Kee bespeelt het Müller-orgel met werken van Froberger, Pachelbel, Philip Emanuel Bach, Brahms, Reda en Reger. Donderdag 18 juli, Grote Markt, 20-21 uur: De stadsbeiaardier van Delft, Leen 't Hart, bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Het programma vermeldt werken onder meer van Tartini, Telemann, Schubert, Brahms en Pleyel. Vrijdag 19 juli, Zandvoort, 21 uur: De pia nist Hans Henkemans speelt onder aus piciën van de stichting culturele kring ,,'t Helm" in Zandvoort werken van Claude Debussy. Het programma is ge lijk aan dat wat Henkemans onlangs in het Holland Festival heeft uitgevoerd, i opend dagelijks van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdags van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur. Huis Van Looy: Tot 22 juli exposeren ruim vijfentwintig Bergense kunstenaars schilderijen, tekeningen, aquarellen, gra fisch werk en kleinplastiek. Er is werk onder meer van Gestel, Radecker, Wieg man, Kuyten, Essers, Van Herwijnen, De Jong, Carpentier, Selhorst en Van den Idsert. De expositie is dagelijks ge opend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werkdag behalve maanag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met werk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Vishal. Tentoonstelling van werken van Kees Verwey tot 12 augustus. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur en op dinsdag- en vrijdag avonden ook van 19 tot 22 uur. Vleeshal: Expositie van cultuurhistorische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, tot 4 augustus dagelijks geopend van 14 tot 17 en van 19.30 tot 21.30 uur, zondags van 14 tot 17 uur. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel 14444 Eel Belgische onderneming is van plan in het West-Brabantse grensdorp Putte aan de weg Bergen op ZoomAntwerpen een dorp te bouwen, waarin de onderne ming een overzicht wil geven van de mo gelijkheden van plastic voor de bouw nijverheid. Het gemeentebestuur van Putte heeft reeds toestemming verleend. Het ziet er een welkome uitbreiding in van het woningcontingent. Het „plastic dorp zal bestaan uit bungalows, zomer huisjes, woonhuizen en andere gebou wen, die zich lenen voor uitvoering in plastic. ■Het dorp zal permanent zijn en elk jaar worden uitgebreid met de nieuwste voorbeelden van toepassing van plastic in de bouwnijverheid. Er zal een woon huis van doorzichtig plastic verrijzen. Het dak kan weggeschoven worden, waardoor men bij goed weer in de open lucht kan wonen. Het is mogelijk beneden de door zichtige vloer vijvers aan te leggen. Oorspronkelijk wilde de onderneming haar expositie-dorp in Roosendaal bou wen, maar de onderhandelingen met deze gemeente stuitten af wegens gebrek aan bouwgrond langs de grote weg naar Ant werpen. Als een verlate Schumann-herdenking was de liederen-avond, die de zanger Dietrich Fischer Dieskan woensdag in het Concertgebouw te Amsterdam gegeven heeft. Het gehele programma was aan lie deren van Robert Schumann, die in 1856 stierf, gewijd. Liederen, waarvan de liefde het hoofdmotief is, in allerlei dichterlijke symboliek en als poëtische realiteit ver werkt. Liefde is een begrip van alle tijden, maar de interpretatie van dit begrip wis selt nog al eens. De generatie van de twin tigste eeuw, die twee wereldoorlogen ach ter de rug heeft, staat ver af van de negen tiende eeuwse liefdesromantiek van de liederen, die Dietrich Fischer Dieskan zong en die alle gecomponeerd zijn op de hyper-gevoelige tekst van Heinrich Heine. De moderne mens ziet in deze liederen de uitdrukking van een gekoesterde ramp zaligheid, maar hij kan niet meer mee gaan met die koestering. Wanneer men tracht hem een gehele avond in de ban te brengen van uitgezongen liefdesleed, komt er verzet tegen de negatieve zin, die er uit spreekt en tegen de geraffineerde bekoring van een poëzie, die geen uitweg biedt en die niet kan bevrijden. Het kwam er voor deze liederenvoordracht op neer, dat zij te eenzijdig van karakter en sfeer was, voor zover het de liederen betrof. De keuze van de balladen „Die feindliche Brüder en „Belsazar" en „Die beiden Grenadiere" was misschien als demonstra tie van een historische kunstvorm wel aantrekkelijk, in artistieke zin echter be denkelijk. De geschiedenis van de twee WILLEMSTAD (Curasao) (ANP) Bij een ongeval, dat zich donderdag heeft voorgedaan in de pompkamer van het tankschip „Kosicia" (12146 ton) van de Shell, dat gemeerd lag aan de steiger van de Curacaosche Petroleum Industrie Maat schappij op Curacao, zijn drie personen door gasverstikking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de tweede werk tuigkundige W. F. van den Houte, de pompman B. J. van de Pas en de matroos P. de Ruiter, alle drie Nederlanders. Zij zijn donderdagmiddag begraven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meerkerk: P. J. Bos, kand. te Veenendaal; te Middelharnis: J. Wieman te Oudewater; te Reeuw ijk: H. Jongerden, kand. te Baarn. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Blokzijl: J. Klamer, kand. te Roodeschool. Geref. Gemeenten Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: H. Rijksen te Vlaardingen. Mannetje Grommelebrom kwam maar zelden buiten zijn huis en tuin. Alleen als hij hoognodig een boodschap moest halen zag men hem in 't dorp. En voor de rest sloop hij door zijn tuin of zat hij brommend door het raam te loeren, of er niet een kind. of hond in de buurt kwam. Zijn dikke stok hield hij altijd bij de hand, om er mee te kunnen dreigen. En altijd keek hij even zuur. En altijd was hij alleen. Dan stapte hij 's avonds eenzaam in bed en blies met 'n sjagrijnig gezicht de kaars uit 22-23 ADVERTENTIE door „Grafin Lauras Augenfunken" op drift geraakte broeders, die elkaar met zwaarden gaan aftuigen tot een weder zijdse gesynchroniseerde aanval een radi caal, luguber einde aan het concurrentie- gevecht maakt, is een uitgezocht onder werp voor een beeldromannetje. En het verhaal van de koning Belsazar en dat van de twee grenadiers behoren al evenmin een plaats te krijgen op een als kunstzin nig bedoeld concert. De programmasamen stelling was het dus waartegen bedenkin gen bestonden. Zij konden zelfs door de magistrale uitvoering niet ongedaan ge maakt worden. Dietrich Fischer Dieskan is inderdaad een voortreffelijk zanger, een vocalist, die beschikt over een prachtige, expressieve stem, die hij met een vol maakte techniek beheerst. Wat in zijn zin gen bijzonder frappeerde was de rijke ver scheidenheid van klanktinten, die de zan ger uitnemend dienstbaar kan maken aan het scheppen van de bij een lied behoren de eigen sfeer. Maar daar kwam nog bij de grote zeggingskracht, die geheel uitdruk king kon geven aan de gevoelswaarde van het woord of aan de tekstgedachte, in een oneindige gradatie van intensiteit, welk voor de liederen uit opus 24 van grote be tekenis werd en vooral ook voor de cyclus „Dichterliebe" (opus 48). Bij deze liederenvoordracht kon men ook de grootheid van Schumann als liedcom ponist gaan beseffen. Onverbrekelijk werd in zijn liederen de eenheidtussen woord en melodie, maar ook tussen woord en de begeleiding, waarvoor hij muziek schreef van grote klankschoonheid, tevens met een expressieve diepte. De pianist Jörg Demus speelde deze begeleidingen en zijn eminen te vertolkingen stonden op gelijke hoogte als de zang van Dietrich Fischer Dieskan. die hem nadrukkelijk in de langdurige warme bijval betrok. De toehoorders wis ten van geen ophouden met hun waarde ringsbetuigingen en pas na drie toegiften (onder andere het zeer innig gezongen „Du bist wie eine Blume") lieten zij de kun stenaars, die wij gaarne nog eens zouden willen horen in een veelzijdiger program ma, gaan. F. Zwaanswijk 2 diafragma's 2 tijd-afstcllingcr. flits-aansluiting doorzichtzoeker handige zijsluiting, geheel metalen uitvoering GRATIS! Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „OllieB.Bommcl's Foto boek" de geestige handleiding voor foto-amateurs door Marten Toonder. In de donderdag in De Hoofdwacht aan de Grote Markt te Haarlem gehouden vergadering van de Vereniging „Haerlem" heeft een der leden de aandacht gevestigd op de toestand waarin het buiten „Beecke- steyn" te Velsen zich bevindt. De secreta ris, de heer H. E. Stenfert Kroese, deelde mee dat hij hierover reeds besprekingen heeft gevoerd, maar dat het niet mogelijk is een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen voor de restauratie. Velsen ligt weliswaar buiten het arbeidsterrein van de vereniging, maar zij heeft er toch be langstelling voor en werkt in dergelijke gevallen samen met de Bond Heemschut. Van de zijde van het bestuur werd toege zegd te doen hetgeen in deze mogelijk is. De vergadering stond onder leiding van dr. C. Spoelder, die het contact met de nieuwe gemeentelijke dienst voor monu mentenzorg- onder Teiding'^mm W''0 IfëhT Corneille F. Janssen memoreerde. In de loop van het verenigingsjaar bestond voor de excursies en lezingen grote belangstel ling. Het jaarboekje van de vereniging zal in september verschijnen. In het afgelopen jaar is afscheid genomen van de penning meester, de heer B. F. Enschedé en hem is, als dank voor de vele diensten aan de ver eniging bewezen, de zilveren erepenning aangeboden. Ereleden kent de vereniging niet, maar zij huldigt verdienstelijke le den met aanbieding van een penning. Dr. Spoelder eerde de nagedachtenis van de heer B. Cornet die vele jaren een trouw concierge van De Hoofdwacht is ge weest. Bij :in begrafenis was het bestuur vertegenwoordigd. Tenslotte sprak de voorzitter de beste wensen uit voor de toekomst; hij hoopte dat het aantal leden zal toenemen, want door stijging der kosten is geld nodig. Het bestuur heeft nog niet voorgesteld de con tributie te verhogen, maar het voorstel zal in de toekomst niet achterwege kun nen blijven. Voor het eerst bracht de heer H. E. Sten fert Kroese, die de heer P. A. Dykema als secretaris is opgevolgd, het jaarverslag uit. Hij memoreerde de activiteiten van het be stuur en besprak de af- en doorbraken in de stad. Zij zijn dikwijls noodzakelijk, maar het bestuur waakt er toch voor dat historische punten behouden kunnen blij ven. Met vertrouwen ziet de secretaris de vooruitziende blik van de planologen tege moet, maar het bestuur zal in de bres staan-als-het gaat over behoud van de his torie der stad De resultatenrekening van de penning meester, ir. D. J. Enschedé, vermeldde een nadelig saldo van f 1266. Naar aanleiding van dit verslag werd de mogelijkheid van contributieverhoging besproken. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren dr. C. Spoelder, mr. C. M. J. de Jongh en H. B. E. Warnaars, werden op nieuw gekozen. Bij de rondvraag deelde een der leden mee, dat de molen te Penningsveer gebre ken vertoont; hij vroeg pogingen in het werk te stellen, opdat de molen behouden blijft. De voorzitter zegde medewerking toe. ADVERTENTIE FILMVOORSTELLINGEN Lidotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van Wonderman" met Danny Kaye en Virginia Mayo. Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Duitse documentaire „Naar het rijk der Inca's", een film over een expeditie naar de binnenlanden van Mexico. De tekst wordt gesproken door de acteur Paul Steenbergen. Studiotheatcr: Zondagochtend 10.30, 11.30 en 12.30 vertoning van „Het wonder der geboorte", de pijnloze bevalling. TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge- ADVERTENTIE alle maten alle kleuren Gierstraat 59 - Tel. 21346 - Haarlem Extra koopjes overhemden v.a. 8.89 - Zelfbinders v.a. 0.98 - Sporthemden v.a. f9.98 - Regenjassen v.a. ƒ39.25 Costuums, de beste en modernste met 20% korting. Sportcolberts en pantalons. - Op alle artikelen welke niet voor de opruiming zijn afgeprijsd 10% korting! VOOR EXCLUSIEVE HERENMODE Hieronder volgt een lijst van de laatste aan winsten in de Stadsbibliotheek en -leeszaal: Romans: Bloom, Episode in Transvaal: Hein rich, De gouden tafel; de Landell, Versprongen ster; Majocchi, Leven en dood; Leip, Die Ber- i«ng Populair wetenschappelijk: Bevrijdend den- <kn, gedenkbundel van de vrijdenkersvereni ging „De Dageraad"; Parrot, Ninevé en het Oude Testament; Handwörterbuch der Soziai- wissensehal'ten, bd 1 leeszaal);Levisson, Her horen land; van der Maat, Vrij tekenen en schilderen voor kleuter en schoolkind; De la Rue, Bourlière en Harroy, De wonderwereld der tropen; Voorhoeve, Homoeopathie in de prak tijk; Macmillan, Automatisering vriend of vijand; Nossent, Automobiel-benzinemotoren; Dix, Bloemen in uw tuin;Henningsen, Deutsch- Diinisch, Wörtenbueh (leeszaal); de Vooys, Ne derlandse spraakkunst, 4e dr.; de Vooys. Mid delnederlandse stichtelijke exempelen; Paatz, De kunst der Renaissance in Italië; Julien, Toulou se-Lautrec, circus; Broekstra, Muziekonderwijs op de middelbare scholen; Gids voor Portugal; Weir, East of Katmandu; Scholl, De witte roos; t'he American workers fact book. 17. De Mongool, die naast mij lag, begon daarop luid te snurken, en verstoorde zodoende mijn gedachten- wereld. Ik stompte hem in de zij. Hij draaide zich om, mompelde wat onverstaanbaars en sliep weer verder. Mij overviel de slaap pas veel later. De volgende morgen ontwaakte ik vrij laat. Ik was alleen achtergebleven in de jurtte en vroeg mij af waar om de Rus mij niet gewekt had. Ik keek op mijn horloge. Volgens onze afspraak van gisteren hadden wij allang in het zadel moeten zitten! Wat zou er gebeurd kunnen zijn? Snel stond ik op en juist toen ik de jurtte verlaten wilde, schoof Tui-Jaroen het dikke gordijn voor de ingang terzijde en kwam met onze gastheer binnen. „Hai mai!", zei Tui-Jaroen. „De boze geesten hebben onze paarden ver weggelokt". En hij vertelde, dat vijf paarden gedurende de nacht zó ver waren afgedwaald, dat zij nog steeds niet waren gevonden. Dat kwam mij bijzonder vreemd voor! De paarden bleven altijd in de buurt van de mensen en verwijderden zich alléén van het kamp als de honger hen daartoe dreef. In dit geval was het echter niet mogelijk, daar om het kamp heen voortreffelijke weidegronden lagen. Met Tui-Jaroen verliet ik de jurtte. De vrouwen mol ken de koeien, waarbij zij op de maat zongen; paarden galoppeerden over de steppe, een paar honden blaften om de botten van de maaltijd van gisteren en de schapen, die rondzwierven op de sneeuwvrije bergwanden, leken op verspreide plukjes watten. Toen wij al onze dieren tenslotte weer bij elkaar gedreven hadden, was het zó laat geworden, dat het nog maar nauwelijks zin zou hebben verder te trekken. De onvrijwillige rustdag was ons echter niet onwelkom. Langzaam verbleekte het daglicht en wederom zaten wij in de jurtte rond het vuur geschaard. De maaltijd was voorbij en precies zoals op de vorige avond, kwamen ook nu weer de bewoners van de andere jurtten binnen druppelen. Half zittend en half liggend in het midden van de jurtte en beschenen door de lekkende vlammen, begon nen zij weer vragen te stellen en te vertellen. In de ketel borrelde het water en de uit de pijpen opstijgende rook vermengde zich met de walm, die de brandende mest verspreidde. Toen werd plotseling het gordijn voor de ingang ter zijde geschoven en trad een in het rood geklede lama binnen. (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) „Amorkhan sain, vrede zij met u!", zei hij, ons be groetend. „Sain irretje beino, u bent welkom", antwoordde onze gastheer enigszins verlegen. Om de linker pols van de binnengekomene zat een rozenkrans gebonden, terwijl hij in zijn rechterhand een koperen gebedsmolen droeg, waar hij onophoudelijk aan draaide. Geschrokken keek ik de late gast aan. Was dat niet de Chamba, die ik bij ons vertrek uit Kiakhta had gezien? Mongolen zijn zelden meer dan middelgroot en eerder dik dan mager. Deze was echter lang en zijn magere, uitgemergelde gestalte deed hem nóg langer schijnen. Ook zijn gezicht met de dunne, licht gebogen wenk brauwen had niets mongools. Hij heeft vast en zeker maar héél weinig of in het geheel geen mongolenbloed in de aderen, dacht ik, terwijl ik hem strak aankeek. Was hij het of was hij het nu niet? Volgens zijn kleding behoorde hij tot de lagere geestelijkheid, maar zijn gestalte en vooral zijn ogen Ja, die ogen, die glansden en vlamden schier bovenaards. Op het moment, dat de lama mij aankeek, werd ik door een onaangenaam gevoel overvallen. Maar hoezeer ik mij ook inspande om zijn dwingende blik te ontwijken. ik werd in de ban gehouden door de kracht, die van zijn ogen uitging. Pas toen de Rus een kreet van verrassing slaakte, kon ik mijn blikken van de vreemdeling afwenden, maar ik was ontsteld, toen ik zag hoe Komoroff, het boven lichaam naar voren gebogen, de lama met ontstelde ogen aankeek. „Wat is er, Komoroff?", vroeg ik en het viel mij op, dat er een vreemde klank in zijn stem lag. De Rus gaf echter geen antwoord en staarde onafge broken-naar de lama, die zich intussen bij het vuur had neergezet. Uit de houding van de Mongolen bleek, dat hun late gast, die zij vol eerbied behandelden, voor hen geen vreemde was. Langzaam week Komoroffs starre houding. „Is er wat, Komoroff?", vroeg ik nogmaals. Waarom weet ik niet, maar ik sprak ditmaal Engels. Komoroff wreef enkele keren over zijn door trans piratie nat geworden voorhoofd en zei toen zachtjes: „Mijn vermaner". „Wie?", vroeg ik verbaasd. „Ik heb je eergisteren toch verteld, dat iemand mij als het ware gebood te zwijgen, toen ik over ons reisdoel wilde gaan sprekenIk heb je toen ook gezegd, dat ik op een gegeven moment zelfs een lama voor mij zag staan, die waarschuwend de vingers op de lippen legde „Ja", onderbrak ik Komoroff, „dat heb je me allemaal al verteld. Maar ik begrijp niet, hoe deze „Maar dat is hij, de lama, die mij gewaarschuwd heeft. Daar zit hij", stootte Komoroff uit. „Hij?", vroeg ik. „Tsa", zei de lama plotseling. Ik schrok, draaide mij om, staarde hem aan en vroeg: „Spreekt u Engels?" „Wat zegt u?", zei hij met een diepe stem. Ik voelde mij alsof ik door de eeuwigheid werd aangekeken en slechts langzaamaan kreeg ik mijn kalmte en zelf beheersing terug, die mij seconden-lang in de steek hadden gelaten, toen de lama mij in het mongools geantwoord had op een vraag, die ik in het Engels tot Komoroff had gericht. „Of u Engels spreekt?" herhaalde ik in het mongools. „Nee, die taal ken ik niet", antwoordde hij, „maar als u mij soms niet begrijpt, kunnen wij Russisch spreken". „Ik spreek uw taal even goed als u. Ik vroeg u dat echter omdat u antwoordde op een vraag, die ik in een andere taal aan mijn vriend had gesteld". De lama boog het hoofd. „Als mijn antwoord juist is geweest dan heeft Boeddha dat gegeven en bediende hij zich daarbij van mijn mond". Komoroff en ik voelden ons alsof er een zware berg op ons was gevallen. De Rus schudde de beklemming, die hem de borst bijkans inéén drukte, snel van zich af en zei gelaten: „Ik heb u met een vriend verwisseld, vandaar mijn verrassing". De lama boog wederom het hoofd en antwoordde met een vreemde intonatie: „Met een vriend? Goed, dan zou ik graag uw vriend willen zijn!" (Wordt vervolgd) Vrijspraak. Het gerechtshof te Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak tegen de 40-jarige fabrieksdirecteur S. C. uit En schedé. Het hof achtte niet bewezen dat C. op 29 maart 1955 brand had gesticht in zijn fabriek te Enschedé en sprak hem van het ten laste gelegde vrij. Wolkbreuk boven Groningen. Gronin gen is gisteren verrast door een langdurige wolkbreuk. In drie uren van onophoude lijke stortregen vielen 72.8 mm. water. Dit is slechts eenmaal in de laatste hon derd jaar voorgekomen en wel op 12 juli 1932, toen er 75 mm. water viel. Gif. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft zich ge wend tot de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening met het ver zoek te bevorderen dat de vergiften, die in de landbouw worden gebruikt voor het bespuiten van planten zodanig worden samengesteld, dat ze zo min mogelijk ge vaar opleveren voor mens en dier. In Zee land sterven vele vogels die van de ver giftige gewassen aten. Gasexplosie. De 25-jarige mevr. M. KoelewijnDe Graaf uit Bunschoten is in het ziekenhuis De Lichtenberg bezweken aan de zware brandwonden, die zij dinsdag morgen heeft opgelopen toen in haar keu ken een gas-explosie plaatsvond. Premier. Op Schiphol arriveerde de Antilliaanse premier, de heer E. Jonckheer, vergezeld door zijn echtgenote en beide kin deren. De premier zal vier tot vijf weken in Nederland vertoeven voor besprekingen met de regering. Te Reuver heeft het 22 man omvattend personeel van een betonindustrie het werk neergelegd. Aanleiding hiertoe was het niet inwilligen door de directie van de eis der arbeiders, dat aan de bedrijfsleider Van der K. op staande voet ontslag werd verleend. Bij een meningsverschil tussen Van der K. en de arbeider M. over het werk, gaf de arbeider de wens te kennen telefonisch met de in Zwolle gevestigde directie te spreken. Van der K. volgde hem naar het kantoor. Daar kwam het tot een handgemeen, waarna een andere arbeider tussenbeide kwam. De politie heeft de bedrijfsleider in arrest gesteld wegens mishandeling. De directie heeft geweigerd de bedrijfsleider te ontslaan, maar daarentegen alle arbeiders ont slagen. Het bedrijf is gesloten. Later is de bedrijfsleider op vrije voeten gesteld. VRIJDAG 12 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 7.30 uur. Studio: „Terwijl de stad slaapt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in boeien", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De bruid is niet bleu", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Vlie gende Hollander, het leven van Anthony Fokker", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leef tijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tien van het vreemdelingenlegioen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: Holland Festival. Zevende Internationale Orgel concours. Concert voor orgel en orkest door N.Ph.O., NCRV-vocaal ensemble, het Collegium Musicum Amstelodamense o.l.v. Anton Heiller, m.m.v. Annette de la Bije, sopraan, Nap de Klijn, viool, Carel v. Leeuwen Boomkamp, cello en Piet Kee, orgel, 8 uur. Openluchttheater Bloemen daal: Holland Festival. Zweedse dansgroep Idla Flickorda, 8 uur. ZATERDAG 13 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Terwijl de stad slaapt", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in boeien", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De bruid is niet bleu", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Vliegende Hollander, het leven van Anthony Fokker", alle leef tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tien van het vreem delingenlegioen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Openluchtthea ter Bloemendaal: AVRO-televisie-uitzen- ding van „Het dansende ezeltje", een mu zikale comedie van Erik Vos door toneel groep Arena, 3.45 uur. Holland Festival. Zweedse dansgroep Idla Flickorna, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7