„Vanguard" is nog niet gereed om de kunstmaan omhoog te brengen Wel of géén Aziatische griep in Nederland? FILATELIE I fliSI 1 NEDERLAND Vijftig jaar geleden vi Van dag tot dag RODE® KRUIS Franco's zorg Drieledige vuurpijlen in aanbouw ter verwezenlijking van stoutmoedig plan Dr Banning herhaalt, dat er geen reden voor ongerustheid is CPraatótoel 3 DUBBELE WINST 3EUGD-HORLOGES Algerijnse rebellen voeren verschroeide-aardetactiek Bus terecht Amsterdammer slaat zijn echtgenote de schedel in RAF-officier vermist N BS R LA N D 4 - ♦•RODE k RU li'4 N E D 0p de Kerkelijk Nieuws Uit Haarlems Dagblad van 16 juli 1907 DINSDAG 16 JULI 1957 pe grenzeloze minachting, die generaal Franco altijd voor de democratische rege ringsvorm aan de dag heeft gelegd, is er bij het klimmen zijner jaren niet minder op geworden. Dat blijkt wel uit de rege ling, die hij nu al heeft gemaakt, betref fende de wijze waarop Spanje na zijn dood moet worden geregeerd. Pat deze regeling neerkwam op een herstel van het koningschap, was reeds lang bekend. Maar toch bevatte de ver klaring, die vice-admiraal Carrero Blanco hieromtrent gisteren heeft afgelegd, enkele opmerkelijke details. Ten eerste deelde hij mee, dat de toekomstige Spaanse ko ningen minder macht zullen krijgen dan Franco nu heeft (want „Franco is een uit zonderlijk man," zei Carrero Blanco, het geen nfèt al te complimenteus ten aanzien van die toekomstige koningen klonk). En voorts kondigde hij aan, dat de nieuwe monarchie „niet absoluut en niet liberaal" zal zijn, maar zal lijken op die van Ferdi nand van Aragon en Isabella van Castilië. Er is enige moed voor nodig om in de twintigste eeuw het koningschap van Ferdinand en Isabella „niet absoluut" te noemen, al was het dan iets minder abso luut dan dat van hun onmiddellijke voor gangers. Het regime van Ferdinand en Isa bella, al heeft het Spanje een periode van macht en welvaart gebracht (hetgeen voor Franco genoeg is om het aantrekkelijk te vinden), is tevens het regime geweest dat op de onbarmhartigste wijze gebruik maakte van de inquisitie om de konink lijke macht te handhaven. De leider van deze bloedraad, Thomas de Torquemada, heeft het vorstenpaar daarbij geholpen, een van de afschuwelijkste bladzijden in de geschiedenis van Spanje te schrijven. Deze regeringsvorm is nu door Franco voor zijn opvolgers uitverkoren. Het Spaanse volk wordt niet gevraagd of het een dergelijke monarchie wenst en of het er wel mee accoord gaat, dat op deze ma nier de klok van de Spaanse geschiede nisvijf eeuwen terug wordt gezet. Het wordt in 't geheel niet geraadpleegd omtrent de wijze, waarop het geregeerd zou wensen te worden. „De caudillo heeft zijn voorzie ningen getroffen", heeft vice-admiraal Blanco gezegd, en daarmee is de discussie gesloten. Maar is zij wel gesloten? Ook andere dictators hebben in het verleden „voor zieningen getroffen", waarvan na hun dood bijzonder weinig terecht is gekomen. Ook andere dictators hebben gemeend, dat de door hen met geweld geregeerde natie zo onmondig was, dat zij voor die natie moes ten denken, zelfs met betrekking tot kwesties die pas na hun dood aan de orde zouden komen. En ook in die gevallen heeft de natie er gewoonlijk de voorkeur aan gegeven, na het heengaan van de dic tator haar eigen „voorzieningen" te tref fen. „Er is maar één zorg," heeft Blanco ge zegd. „Iedereen vraagt zich af wat er zal gebeuren wanneer de caudillo zal zijn heengegaan." Men zou daaruit kunnen af leiden, dat het vooral de huidige regering zelf is, die zich daar bezorgd over maakt. Maar zij zal die zorg niet van zich af kun nen zetten door eenvoudig te verwijzen naar de beslissing van Franco om zich te laten opvolgen door een monarchie a la Ferdinand en Isabella. Als het zo ver is, zal het Spaanse volk zelf daarover onge twijfeld een woordje mee willen spreken. ADVERTENTIE geeft een met een goed gevolg doorlopen examen. Een diploma voor de toekomst en een nieuw horloge om bij de tijd te blijven juweeltjes van horlogemakerskunst in de nieuwste modellen vindt u bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Haarlem, Tel. 20049 (door dr. J. J. Raimond jr.) Het omlwogbrengen van een kunstsatelliet is wel het verwoedste gevecht met de zwaartekracht, dat. ooit is gestreden. Wil de kunstmaan aan haar doel beant woorden, dan moet zij tot de duizelingwekkende hoogte van vijfhonderd kilo meter stijgen vóór zij haar baan kan gaan beschrijven. (Er is maar één voertuig, dat deze krachtmeting met moeder aarde aan kan: de vuurpijl. Helaas is in onze taal het woord „raket", sprekend, gelijkend op het Duitse „Rakete", binnenge slopen. En dat, terwijl onze taal een goede benaming rijk is. Reeds in de voor gaande eeuw zijn de voorgangers van wat thans raket wordt genoemd, vuurpijlen genoemd. In dit en de volgende artikelen zal ik de naam vuurpijl bezigen en het woord raket vermijden. ALGIERS (UP) In de omgeving van Saïda en Le Telagh, 100 km ten zuiden van Oran, hebben Algerijnse opstande lingen tien boerderijen in brand gestoken, ds oogst vernield, het vee gedood en 170 telegraafpalen omgehakt. Tot nu toe waren de rebellen in deze bergachtige streek hoe genaamd niet actief geweest. Het Franse bestuur heeft in Laghouat waar zondag een elektrisch kracht- station werd opgeblazen - en in Ghardaia, dat eveneens door dit krachtstation werd aediend, noodmaatregelen getroffen voor de energie- en drinkwatervoorziening. tn Batna, 100 km ten zuiden van Con- "tantine, werd een bom geworpen op een caféterras. Vier Fransen werden gewond. Voor het eerst sedert het uitbreken van d® opstand heeft een Frans militair tribu naal te Algiers twee vrouwen, schuldig bevonden aan het plaatsen van bommen, ter dood veroordeeld. Ook twee Algerijnen, die bij de bomaanslagen betrokken waren toerden tet dood veroordeeld. Na vele mislukte pogingen die de laat ste halve eeuw zijn ondernomen, is het de Duitse militairen tegen het einde van de tweede wereldoorlog gelukt een bruikbare en tamelijk bedrijfszekere vuurpijl te ver vaardigen In het bijzonder de bewoners van Den Haag en omgeving hebben slechts onaangename herinneringen aan dit. ove rigens geslaagde, voertuig met zijn weer zinwekkende naam: V 2, de bekorting van de woorden „Vergeltung zwei". Het we zenlijke verschil tussen de vuurpijl en alle andere voertuigen schuilt in de wijze van voortstuwen. Alle voertuigen zetten zich af op iets in hun omgeving, de wielen van een locomotief zetten zich af op de rails, die van een auto op de weg, de schroef van een schip duwt tegen het v/ater, de schroeven van het vliegtuig trekken zich door de lucht. De vuurpijl heeft geen omgeving van node, hij zet zich af op de gassen, die hij zelf wegstoot. In een stevig stalen vat wordt een heftige verbranding een ont ploffing tot stand gebracht. Het on middellijke gevolg is een uiteenspatten van de gassen, die bij de verbranding ont staan. Is het vat gesloten en van ste vige makelij! dan zal het vat niet in beweging raken. Links: een ontploffing in een gesloten vat heeft geen beweging van het vat ten gevolge. Rechts: is het vat aan één zijde open, dan braakt het tijdens de ontploffing snel bewegende gassen uit. Dit gaat gepaard met een reactie, die het vat in beweging brengt. De beweging van de wegstuivende gassen loopt dood op de wanden. Is er daaren tegen een opening in het vat, dan zal het bewegende gas hals over kop deze opening verlaten. Het uitstoten is wederkerig: het vat stoot de gassen weg en de gassen stoten het vat weg. Dit is een rechtstreekse toe passing van de wet: actie is tegengesteld gelijk aan reactie. Als een spuitgast op rolschaatsen ging staan, zou hij met spuit en al achteruit bewegen, terwijl de straal vooruit spuit. Zo eenvoudig is de voort stuwing van de vuurpijl, er komt geen krukas, geen tandwiel aan te pas. De oorspronkelijke vuurpijl zoals ze thans nog bij vuurwerk gebruikt wordt - bestond inderdaad uit een vat. De V-2 en al zijn grotere en kleinere nakomelingen bestaan echter uit drie vaten: een vaas- vormig vat, dat de voortstuwing verzorgt, en twee grote vaten met brandstoffen. Steeds hoger Vuurpijlen zijn machtige voertuigen als het gaat om grote hoogten te bereiken. In de jaren 1933 en 1934 waren grote ballons de voertuigen die de hoogte-records sloe gen. Dit waren de jaren, waarin strato- sfeervaarders van allerlei nationaliteiten tot tien, vijftien, twintig kilometer boven het aardoppervlak stegen. Onlangs is een officier van de Amerikaanse luchtmacht in zijn eentje met een ballon tot negenentwin tig kilometer hoog geweest. Dit is de groot ste hoogte tot nu toe ooit door een bemand voertuig bereikt. Onbemande vuurpijlen, zoals de V-2 en de Viking, hebben de ballon verre over troffen, zij kunnen tot hoogten van onge veer tweehonderd kilometer stijgen. Waar om niet hoger? Omdat nu eenmaal aan alle voortbrengselen van de techniek grenzen gesteld zijn. Om nóg hoger te geraken zou de vuurpijl meer brandstof moeten mee nemen. Doch het is niet mogelijk een voer tuig zwaarder te belasten dan technisch toelaatbaar is. Ook zouden de gassen met groter snelheid moeten worden uitgestoten. Doch ook aan deze snelheid is de grens van het mogelijke gesteld. Wellicht zal het gebruik van kernenergie juist in dit opzicht nieuwe en grotere mogelijkheden openen, maar zover zijn we nog niet. Tweehonderd kilometers omhoog, adem benemend! Maar toch niet hoog genoeg. De kunstmaan moet een hoogte van vijfhon derd kilometers bereikt hebben, vóór zij haar omgang rond de aarde kan beginnen. Geen vuurpijl, die dit klaar speelt. Wat echter de kracht van een enkele vuurpijl te boven gaat, is wèl te verwezenlijken met een meerledige vuurpijl. Een drieledige vuurpijl Laten we eens stellen, dat de V-2 of de Viking door allerlei verbeteringen tech nisch vrijwel volmaakt is geworden, wat zal er dan gebeuren als het voertuig twee maal zo groot wordt gemaakt? Zal het dan ook twee maal zo hoog kunnen stijgen? Zal het een twee maal zo grote snelheid kun nen ontwikkelen? Neen. In zijn strijd met de zwaartekracht is de kleine gelijkwaardig aan de grote. De grote heeft, slechts één voordeel boven de kleine: hij kan de dub bele vracht instrumenten naar boven bren gen. Wat zal er gebeuren, indien een Viking in plaats van instrumenten een tweede vuurpijl naar beven brengt? Dan zal de tweede vuurpijl een enorme sprong verder omhoog kunnen maken. De proef is enkele malen genomen. Op de neus van een V-2 werd een kleinere vuurpijl bevestigd, en wel zodanig, dat de kleine - het voorste lid - zelfstandig het luchtruim koos, toen de grote - het achterste lid - zijn brandstof had verbruikt. Er kwam heel wat vernuft aan te pas om deze proef te doen slagen, maar het is gelukt. Het voorste lid bereikte een hoogte van vierhonderd kilometers en een snelheid van ruim twaalfduizend kilo meters per uur. Het is niet moeilijk in te zien, waarom het voorste lid sneller gaat en hoger komt dan een enkelvoudige vuurpijl. Het achter ste lid geeft het voorste lid een aanvangs- snelheid van een kleine zesduizend kilo meter per uur, een snelheid waarop het voorste lid met zijn eigen voortstuwing kan voortbouwen. En dit zal hem gemakkelijk afgaan, omdat het achterste lid hem door de dichtste lagen van de dampkring heen geloodst heeft. Het voorste lid heeft erg ijle lucht boven zich, lucht waarin het slechts geringe weerstand ondervindt. De tweeledige vuurpql heeft een belang rijke overwinning op de aantrekkende kracht van de aarde behaald, maar het is nog niet de eind-overwinning. Want, ik herhaal het, het „plan-kunstmaan" vergt een hoogte van 500 km en dit niet alleen! De kunstmaan moet, wil ztf haar weten schappelijke taak naar behoren vervullen, een snelheid hebben van 28.000 kilometer per uur. Aan beide eisen kan worden vol daan als de kunstmaan een drieledige vuurpijl ter beschikking wordt gesteld. Er zijn thans zowel in de Verenigde Staten als in Rusland drieledige vuurpijlen in aan bouw of in gereedheid ter verwezenlijking van dit stoutmoedige plan. Het project-V'anquard De uitvoering van het „project Vanguard" (plan-„voorhoede") is in handen gelegd van de sterrenkundige dr. John Hagen, verbon den aan het naval research laboratory- laboratorium van de marine - te Washing ton. Het is in de Verenigde Staten gebrui kelijk de industrie in te schakelen. Een van de eerste daden van Hagen was dan ook een overeenkomst te sluiten met Glenn L. Martin Company te Baltimore, Maryland, de bouwers van de Viking. Voorzover thans bekend is, zal de Ame rikaanse drieledige vuurpijl Vanguard be staan uit een Viking met een lengte van 13.5 m en een gewicht met inbegrip van de brandstoffen van 6500 kg. Het middel ste lid zal een Aerobee een „luchtwesp" - zijn, waarin alle besturingsinstrumenten worden ondergebracht. Het voorste lid ten slotte, zal een nieuwe uitvoering zijn van de ouderwetse vuurpijl met vaste brand stof. Het gehele voertuig zal bijna 4000 kg wegen. De kunstmaan zelf zal een bolletje zijn met een middellijn van een halve Het schema van een viking. Twee pom pen, aangedreven door een stoomtur bine, zuigen de brandstoffen uit de twee grote vaten en spuiten de vloei- - stoffen in het vaasvormige vat, waar de heftige verbranding aanleiding geeft tot een 12 meter lange vlam. die, met bijna ondragelijk lawaai, een reactie of populair uitgedrukt, een druk van tien ton (10.000 kg) verwekt. Het lege voer tuig weegt bijna 900 kg. Het beladen voertuig weegt 6500 kg. De hoeveel heden brandstof worden in ruim een minuut verbruikt. Het voertuig kan een kleine vijfhonderd kilogram aan in- strwiri.entén: vervoeren. De grootste hoogte, ooit. door een Viking pereikt, .8561 -iw6 idoeérdtigb'253 km.' -o ~- meter en een gewicht van ongeveer tien kilogram Met zijn lengte van tweeëntwintig meter en zijn dikte van een meter zal de drie ledige vuurpijl ongetwijfeld een sierlijke verschijning zijn. Sierlijk, maar oersterk en volkomen opgewassen tegen de belangrijke taak, die hem wacht. Een voertuig van tien ton, dat tien kilogram aan wetenschappe lijke instrumenten in staat zal stellen weken, misschien wel maandenlang waar nemingen van ongekende waarde te ver richten. 's-GRAVENHAGE Een bulletin van de wereldgezondheidsorganisatie W.H.O. bevat het volgende bericht: „Rapporten, uit Ne derland ontvangen, geven aan. dat, hoewel een hoog percentage schoolmeisjes in twee kostscholen door de „Aziatische griep" is aangestoken, en er een zeker aantal ver spreide infectiehaarden in verscheidene steden is, de ziekte zich niet snel ver spreidt. De Nederlandse volksgezondheids- autoriteiten geven te kennen dat slechts enige verspreide lichte gevallen zijn gecon stateerd, in dezelfde mate als dit andere jaren 's zomers het geval is. Over het alge meen is de gezondheid van de bevolking in Nederland niet in het minst gestoord en het leven gaat zijn gewone gang." Om commentaar gevraagd op dit bulle tin, gaf dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, als zijn mening te kennen dat de laatste twee zinnen van het bericht van de W.H.O. wat hem betrof, „gerust achterwege gelaten kunnen wor den." Eerste volwassen geval „Tot nu toe," aldus dr. Banning, „heb ik van geen van de provinciale inspecties een alarmerend bericht ontvangen. De inspec teurs hebben opdracht iedere dag te melden hoe het er mee staat, en juist vandaag (lees: maandag) is het eerste geval van „Aziatische griep" aangegeven. Dit is ech ter, volgens dr. Banning, een dubieus geval, dat waarschijnlijk longontsteking betreft. De patiënt in kwestie is 59 jaar. De labora- tariumgevallen van het a-virus betroffen daarentegen uitsluitend patiëntjes beneden de 16 jaar. Over de griep die op de kostscholen zou zijn voorgekomen, zei hij, dat er op een kostschool in Amersfoort ongeveer 10 tot 12 kinderen influenza hadden gehad en op een kostschool in Maassluis ongeveer 30 leer lingen. Toen echter de provinciale inspec teur van de volksgezondheid naar hen ging kijken, waren zij weg: op een schoolreisje. Volgens dr. Banning zijn er inderdaad in Nederland enige influenzagevallen. Zij zijn echter verspreid, moeten gezien worden als incidentele gevallen, hebben een uitermate mild verloop en geven geen aanleiding tot besmetting. „Wie zegt overigens", vroeg dr. Banning, „dat het influenza-virus, dat thans is ont dekt, niet al veel eerder in Nederland is voorgekomen: dat niet vele gevallen van griep die Nederland ieder jaar heeft en die hier tot de dagelijkse dingen des levens behoren, veroorzaakt zijn door dit virus? Het is nu actueel geworden, doordat in Singapore, Calcutta en Vietnam zoveel dui zenden er door zijn besmet en men eens is gaan onderzoeken welk virus deze griep heeft veroorzaakt," aldus dr. Banning. „Gevaarlijke publikatie" In iedere provincie hebben de inspecteurs van de volksgezondheid een aantal peil- stations. De door deze stations wekelijks verstrekte cijfers van het aantal influenza gevallen vertonen, zo vertelde dr. Banning, van de winter tot de zomer een dalende lijn. Dat is ook nu het geval. In Friesland bijvoorbeeld kwamen dit jaar van 13-19 januari ongeveer 50 gevallen voor van 2-8 juni 8 gevallen; van 9-15 juni 15, van 11-22 juni 5 en van 23-29 juni 2. Voor Overijssel zijn deze getallen van 24 februari tot 3 maart 82 gevallen; van 9-15 juni 6, van 16-22 juni 32 en van 23-29 juni 26. In Gelderland telde men van 3-9 maart 20, van 16-22 juni 8, van 23-29 juni 6 en van 30 juni tot 5 juli 10 gevallen en in Noordholland en Utrecht: van 10-16 fe bruari 71, van 9-15 juni 45, van 16-22 juni 40 en van 23-29 juni 31 gevallen. Er is volgens dr. Banning nagenoeg geen verschil met andere jaren. Hij meende dat een zin als: „Over het alge meen is de gezondheid van de bevol king in Nederland niet gestoord en het leven gaat zijn gewone gang" een ge vaarlijke mededeling is, die de indruk zou kunnen wekken alsof er toch iets aan de hand is of geweest is. NEW YORK (AFP) De vermiste stalen bus met radioactief afval, die niet was ge zonken toen zij zondag met 25 andere 185 mijl buiten de Atlantische kust van de V.S. in zee was geworpen, is gistermiddag door een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht teruggevonden. Zij zal alsnog tot zinken gebracht worden. De 45-jarige bankbediende J. L. G. heeft maandag in zijn woning aan de Bredeweg te Amsterdam zijn 46-jarige vrouw M. G.- N., van het leven beroofd door haar met een hamer de schedel in te slaan. De man was herstellende van een operatie. Het echtpaar heeft vermoedelijk aldus de politie onenigheid gekregen, waarna beiden tijdens een vechtpartij van de trap en door een glazen deur zijn gerold. Daar na zou G. zijn vrouw met een hamer do delijk hebben getroffen. De politie werd pas van de moord in kennis gesteld, toen het 11-jarig zoontje dat na twaalf uur uit school kwam, de buren had gewaarschuwd. Deze hebben de politie gebeld, die de man in zijn woning heeft aangehouden. De politie vermoedt, dat de man geeste lijk gestoord is. Hij is na de moord apa thisch in zijn woning gebleven en heeft zelf zijn 11-jarig zoontje binnengelaten toen deze na twaalf uur van school thuis kwam. Bij zijn arrestatie heeft de dader zelf de hamer aan de politie gegeven. De eerste vci-klaringen die hij aflegde boden aldus de politie nauwelijks houvast. Van de zijde van de Justitie hebben in de loop van de middag nog de officier mr. W. Tonckens, de substituut mr. H. Bouma en de rechter-commissaris, mr. W. A. de Koe op de plaats van het misdrijf de situatie in ogenschouw genomen. LONDEN (AFP) De Britse majoor vlieger Ogilvie, die zich in de tweede we reldoorlog vele malen heeft onderscheiden, wordt sinds drie weken vermist. Hij had op 24 juni van verlof moeten terugkeren. De politie heeft kunnen vaststellen, dat Ogilvie tijdens zijn verlof niet naar Glas gow is gegaan, zoals hij tevoren had gezegd. cocccccc© cccccooco Ter gelegenheid van het negentig jarig bestaan van „het Nederlandse Rode Kruis" zal PTT een serie bijzon dere zegels met een toeslag boven de frankeerwaarde uitgeven. De serie be staat uit vijf zegels namelijk het jubi leumzegel, dat een rood kruis toont met de jaartallen 1867 en 1957, temidden van vier zegels, die elk een facet van het Rode Kruis symboliseren. De waarden met bijslagen, voorstel lingen, kleuren en ontwerpen zijn: 4 3 cent: Pelikaan met jongen. Witte vo gels op lichtblauw fond. Rode vlek op de borst van de moederpelikaan. Rood kruis. Ontwerp mevr. J. Bitter-Harmant te 's Gravehhage. 6 0-4 cent: Wit va- 3 kantieschip voor chronische zieken en 3 invaliden op donkergroen fond. Rood .5 kruis. Ontwerp mevr. J. Bitter-Hartman 3 te 's-Gravenhage. 7 5 cent: Een rood kruis en de jaartallen 1867-1957. Het kruis rood en de tekst, jaartallen en waardecijfers in donderbrons - het ge heel op een licht-rose fondOntwerp: J. van Krimpen te Haarlem. 10 8 cent: Rood kruis gevat in witte lauwerkrans, met kroon en gesp. Het geheel op goud geel fond. Ontwerp mevrouw J. Bitter- 3 Hartman te 's Gravenhage. 30 8 cent: Rood kruis op wereldbol. Fond uitge voerd in een krachtig blauw. Ontwerp: P. Wetselaar te Haarlem. De zegels zijn gedrukt door Joh. Enschedé en Zonen, grafische inrichting N.V. te Haarlem. De zegels zijn groot: 24.25 bij 31.55 mm. De beeldrechthoek meet 21.25 bij 28.55 mm. Kamtanding: 1212 - Vs. Zij zijn gedrukt aan vellen van 10 X 10 100 zegels, op papier zonder watermerk. De gomming is normaal. De zegels zijn verkrijgbaar aan de postkantoren van 19 augustus tot en met 18 oktober 1957 en zijn geldig voor frankering tot en met 31 december 1958. Ken je me niet meer? Het was een wit, week en wat wazig mannetje met iets zwemmerigs in zijn ogen, dat op me afkwam toen ik uit de auto stapte. Een brede lach legde zich om zijn mond, hij knikte enige malen achter een en zei: „Ken je me niet meer?" Nee, dat deed ik. beslist niet. Deze vage figuur riep geen enkel beeld op in mijn herinnering. Mijn duidelijke aarzeling bracht een zacht verwijt in zijn ogen. Als een geblinddoekte tastte ik daarom alle wegen af, die naar een herkenning zouden kunnen voeren„Wacht es evener be gint me iets te schemerenwanneer was het ook weer?" Hij koos een veilige afstand: „Veertig jaar geleden". „Was het in dienst?" „Juistum". „Brabant?" „Je wordt warm". Ik was het al. De vlammen sloegen me uit. „In Breda soms?" „Dat is het". We waren dus om zo te zeggen thuis, al was zijn persoon nog geheel in een mist bank gehuld. Ik ging, nog steeds voorzich tig tastend, verder. „Ja, ik herinner het me weer. Je was bij de „De keukenAls hulp van de kok". Dat was weer een stap terug, want dat zijn in dienst altijd gezichtsloze figuren op de achtergrond. „Is die van jou?", vroeg hij toen, met iets misprijzends in zijn ogen kijkend naar de glimmende wagen, waar ik zojuist uit gestapt was. Ik zag zijn afgetrapte schoe nen en zijn gerafelde broekspijpen en loog: „Nee, van een rijke vriend". Maar dat was blijkbaar ook al niet goed. ,,'t Is mooi", zei hij. „Heb jij rijke vrienden? De één alles en de ander niks. Toen was je ook maar een gewone jongen". - Ik begreep het al. Om genade in zijn ogen te vinden, had ik moeten zorgen, geen succes in het leven te hebben. - „Toen had je ook al veel praatjes". Nu overleed de laatste welwillendheid, die nog in me aanwezig was. Praatjes heb ik - helaas - nooit gehad. Ik bracht het gesprek op een algemeen vlak: „Hoe gaat het?" „Beroerd. Je hebt zeker geen brood in je tas? Ik heb in geen drie dagen brood gegeten". Zijn adem, die me rijkelijk om gaf, sprak dit niet tegen: het was géén broodlucht, die me tegemoet kwam. Ik werd het gesprek opeens heel erg moe en zei: „Ga dan wat brood kopen. Hier heb je een gulden". Hij pakte het geld aan met zo'n veron gelijkt gezicht, dat ik opeens wroeging kreegIk had hem natuurlijk beledigd. „Dat 's ook niet te veel", zei hij toen. Toen stond er opeens een positieve en niet meer weg te praten onwelwillendheid in me op, gevoed door een zwaar wan trouwen. Ik besloot tot de truc: „Je was toch bij de artillerie?" „Nou en of. De hele dag door maar boem boem". „Ik was anders bij de infanterie", zei ik. Hij begreep, dat hij er met zijn „boem boem" lelijk naast had geschoten en zocht een redelijke aftochtsmogelijkheid. „Nou, do.n ga ik maar es wat brood kopen. Tot ziens". Ik hoop van niet, dacht ik, tamelijk hardop. Hij scharrelde onzeker de straat dieper in, waar beslist geen broodwinkels waren. Toen ik een half uur later klaar was met mijn werk, zei het duiveltje in me: „Ga nou es kijken". Het eerste café was al raak. Daar zat hij, achter een groot glas jenever. Hij schrok nog wel even, toen hij me zag en deed een zwakke poging om zijn figuur te redden. „Het was toch geen Breda", zei hij vaag. Ik zei: „Nee, ik wist het al. Het was Schiedam". Hij knikte berustend en maakte een moedeloos gebaar van: Zo ben ik nou een maal. Ik bestelde ook een glas en zei: „Proost". Voor het eerst kwam er iets van waardering in zijn ogen. Hij gaf me een knipoog en zei: „Op onze gezamenlijke herinneringen aan Schiedam". Toen pas kenden we elkaar. Chiel de Boer xoocxx>oaxxxxx>x»30oooocoooooooooooo<xoMooooooooooooo3< Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Maartensdijk (toez.) A. van Brummelen, kand. te Barneveld. Aangenomen naar Woudenberg: J. C. Stelwagen te Hillegersberg, die bedankte voor Papendrecht. Benoemd tot vicaris te Lisse: J. Schip per, kand. te Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerken Beroepen te Emmen (vak.-R. Ypma) mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Beroepen te St. Anna-Parochie: H. J. van Duinen te Willemstad. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Goes: W. Vis, kand. te Bo- venknijpe. Evang. Luth. Kerk Drietal te Amersfoort: mejuffrouw Da. M. E. Monsees te Dordrecht; G. Fafie te Amsterdam en C. H. Lindijer te Rotterdam. Amsterdam Het zeer talrijke pu bliek, dat Zaterdagavond den Amster- damschen schouwburg „Frascati" vul de, in het vooruitzicht een genoege- lijken avond te beleven met het kluch tige toneelstuk „De Bedrieger Bedro gen", is daarin wel zeer bedrogen uit gekomen. Toen men kort voordat de voorstelling zou beginnen, het ijzeren brandscherm wilde ophalen, bleek dit onverwrikbaar te zijn. Het toneelper- soneel trok vruchteloos aan de ophaal- touwen en ook toen men eenige man netjesputters uit het publiek om assis tentie had verzocht, wilde het ijzeren gordijn niet rijzen. Na een half uur moest men verdere pogingen opgeven. Het publiek, dat het geval nogal ge moedelijk opvatte, kreeg aan de kassa de toegangsgelden terug.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5