N.Z.H. liquideert pensioenfonds nfeWrt Niemeijer half zware shag" Mannetje Grommelebrom DE ONZ IC HTBAREN Agenda voor Haarlem Rechten van personeel overgedragen aan Pensioenstichting Transport Handig rollen Heerüfk roken! Kort en bondig Stalen meubelen worden duurder Lof voor afgetreden dr. W. C van Binsbergen Romantiek en bloemen in Leiden De viering van het 600-jarig bestaan van Edam Samson voordelen: Gemeenten mogen niet meer met „kort geld" investeren ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED IKOSTNER 4 RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" Kabel van baggermolen in Gothenburg geknapt Verbod van huisarbeid wordt uitgebreid DINSDAG 16 JULI 1957 Naar wy vernemen is vandaag aan alle personeelsleden van de Noord-Zuid-Hol landse Vervoermaatschappij per dienstorder de opheffing van het eigen pensioen fonds van de maatschappij bekend gemaakt. De ouderdoms- en weduwen- en wezen voorziening wordt overgedragen aan de Pensioenstichting Transport, welke het per soneel van de N.Z.H. nagenoeg dezelfde rechten zal waarborgen. De reeds pensioen- trekkenden worden overgebracht in Pensioen Risico, een groot verzekeringsorgaan, dat de betaling van de bestaande pensioenen in de toekomst zal regelen. Deze maat regelen werden door de directie van de N.Z.H. in overleg met de erkende vakorga nisaties, het bestuur van het Pensioen- en Spaarfonds en de commissie van bijstand van dat fonds getroffen. Het eigen pensioenfonds van de N.Z.H. heeft ongeveer dertig jaar bestaan en heeft goede voorzieningen geboden, vooral ook wat betreft de wachttijden. De laatste ja ren heeft het pensioenfonds echter voort durend in moeilijke omstandigheden ver keerd. De rechten groeiden steeds bij voorbeeld door de verbetering van de we- duwenpensioenen maar de lasten groei den in steeds sterker mate, omdat elke loonronde, welke in de pensioengrondslag werd opgenomen, het wiskundig tekort deed stijgen. Elke percent loonsverhoging kwam overeen met een wiskundig tekort van een ton. In de afgelopen jaren wer den enige keren belangrijke bedragen ge reserveerd voor storting in een fonds voor bijzondere voorzieningen om aan deze wiskundige tekorten het hoofd te bieden, in 1954 vier en in 1955 twee ton. Voor 1950 nam de N.Z.H. deze tekorten rechtstreeks voor haar rekening, daarna volgden de loonsverhogingen elkaar zo snel op, dat bijbetalen onmogelijk werd, zodat op 1 ok tober 1954 overgegaan moest worden tot het blokkeren van de pensioengrondslag. Onbevredigend Deze laatste maatregel heeft niemand ooit kunnen bevredigen. Een andere oplos sing was er echter niet om paal en perk te stellen aan het steeds oplopende tekort en de daarmee groeiende onzekerheid over de mogelijkheid de rechten te kunnen handhaven. Gezocht hebbende naar een oplossing meent de directie deze in overleg met de erkende vakorganisaties te hebben gevon den in een overdragen van de ouderdoms- en weduwen- en wezenvoorziening aan de Pensioenstichting Transport. Deze stichting, die voor enkele jaren door verscheidene vervoersondernemingen in het leven werd geroepen, geeft nage noeg dezelfde pensioenrechten als het fonds van de N.Z.H., maar heeft uiteraard een veel groter draagvlak door meer deel nemers. Tevens bestaat het grote voordeel, dat aan ieder personeellid, ongeacht zijn leef tijd, pensioenrechten kunnen worden toe gekend, zonder dat betaling van een in koopsom noodzakelijk is. Het oudere per soneel heeft dus ook de mogelijkheid als nog pensioenrechten te verwerven. Bo vendien zal de blokkering van de pensioen grondslag komen te vervallen. De reeds pensioen-trekkenden zullen worden over gebracht in Pensioen Risico, een groot ver zekeringsorgaan, dat de betaling van de bestaande pensioenen in de toekomst zal regelen. ,Met de Pensioenstichting Transport, Pen sioen Risico, de vakorganisaties, het be stuur en commissie van bijstand van het fonds van de N.Z.H. werd in principe over eenstemming bereikt. Wanneer alle noodzakelijke berekenin gen hebben plaatsgevonden en formalitei ten zijn vervuld zal dus het Pensioen- en Spaarfonds worden geliquideerd. Ten aanzien van de invaliditeitsverzeke- 12 maanden volle garantie inclusief arbeids loon. Prijzen vanaf f 7.990.—. Vraag eens nadere inlichtingen bij Spannende redding van onder water gesleurd bemanningslid Toen een der kabels van de emmerket ting van de Nederlandse baggermolen „Afrika" knapte, werd het 51-jarige be manningslid Abraham de Haar onder wa ter getrokken. Zijn been was bekneld tus sen de kabels, die de emmerketting had den opgehouden. Het ongeluk gebeurde in de haven van Gothenburg (Zweden), ter wijl de bemanning bezig was met onder houdswerkzaamheden. In de nabijheid waren tien man van de kustartillerie in een boot op patrouille; toen zij zagen wat er op de baggermolen gebeurde snelden zij toe. Tien mannen hebben toen de kabels omhoog getrokken tot een hunner de heer De Haar met zijn hoofd boven water kon houden. De ande ren werkten koortsachtig om de kabel, die het slachtoffer onder water trok, door te hakken. Na een half uur van uiterste krachtsinspanning was de kabel doorge- veild, en kon men de heer De Haar in vei ligheid brengen. Van zijn eerste onderdompeling had de heer De Haar water in de longen gekre gen, en toen het reddingswerk eindelijk voltooid was, verkeerde hij in een toestand van volkomen uitputting. Hij is naar een ziekenhuis in Gothenburg gebracht. De oorzaak van het ongeluk op de „Afrika", die een van de grootste bagger molens ter wereld is, heeft men nog niet ontdekt, hoewel de Zweedse autoriteiten direct na het ongeluk een onderzoek heb ben ingesteld. De baggermolen graaft een nieuwe vaargeul langs het eiland Alevs- borg, naar Gothenburg. De minister van Economische Zaken heeft toegestemd in een verhoging van de prijzen van staaldraadmatrassen, ledikan ten, buismeubelen en plaatstalen meubelen. De prijzen van staaldraadmatrassen en ledikanten zullen gemiddeld met 5^ per cent en van buismeubelen en plaatstalen meubelen met 4^ percent mogen stijgen. De minister heeft voorts nadrukkelijk bepaald, dat de prijsverhoging niet tot verhoging van de bruto-handelsmarges mag leiden. De aanleiding tot deze prijsverhoging, de stijging van de materiaalprijzen, houdt in, dat bij dalende grondstoffenprij zen de netto-prijzen weer verlaagd zullen worden. ring, welke niet door de Pensioenstichting Transport wordt gedekt, wordt een oplos sing gezocht door het sluiten van een her verzekering op basis van de bestaande rechten. Op deze wijze is bij de N.Z.H. en ook bij de Westlandse Stoomtrammaatschap pij, welke thans eveneens tot de Pensioen stichting Transport toetreedt de sociale zekerheid der toekomstige gepensioneer den hersteld, terwijl tevens een eerste stap is gezet op de weg naar de vorming van een algemeen bedrijfspensioenfonds voor het vervoer. Opgemerkt dient nog te wor den, dat de Pensioenstichting Transport wordt geleid door een bestuur, waarin werknemers en werkgevers op paritaire grondslag zijn vertegenwoordigd en dat deze stichting uiteraard geen winstoog merk kent. Het Hof van Justitie in de Nederlandse Antillen heeft in een openbare zitting hul de gebracht aan de advocaat-generaal en waarnemend procureur-generaal, dr. W. C. van Binsbergen, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Dr. Van Bins bergen was niet bij de zitting aanwezig, daar hem op 8 juli „vrijstelling van dienst" is verleend tot 1 augustus, de dag waarop zijn ontslag ingaat. In zijn rede roemde de president van het hof, mr. F. R. Povel, de scheidende ambtenaar als een sieraad van het parket en een bij uitstek kundig jurist, die zijn taak met de grootste toewijding vervulde. Geen moeite was hem te veel, indien zij kon leiden tot een juiste rechtsbedeling, aldus de president. Mr. Povel schetste dr. Van Binsbergen als een man van grote bescheidenheid en eenvoud, die zich nim mer op de voorgrond drong en anderer mening ten volle respecteerde en een lei dinggevende functie voortreffelijk -uit oefende, een man, aldus de president, die aan hetgeen zijn overtuiging en zijn gewe ten hem als zijn plicht voorschreef zijn persoonlijke belangen zonder aarzeling opofferde. Het Hof betreurt het diep, zo besloot mr. Povel, dat aan de samenwerking met dr. Van Binsbergen thans een einde is geko men. (Dr. Van Binsbergen heeft ontslag ge nomen na een geschil met de landsrege ring van de Antillen over de uitwijzing van de journalist A. de Wit. De landsre gering had deze uitwijzing gelastwégëns publicaties van de hger De Wit, die haar onwelgevallig waren. Dr. Van Binsbergen had als fungerend procureur-generaal ge weigerd het uitwijzingsbevel te onderteke nen, omdat naar zijn mening niet de landsregering, maar een onafhankelijke rechter over uitwijzing dient te beslissen. De landsregering wilde daarna dr. Van Binsbergen ontslaan, doch een dergelijk ontslag kan alleen door de rijksregering worden verleend. Onlangs is in Den Haag door de rijksregering een bespreking over deze kwestie gehouden, waarbij ook de Antilliaanse premier, de heer Jonckheer, aanwezig was. Dr. Van Binsbergen heeft daarna zelf ontslag gevraagd. Hij zal naar Nederland terugkeren en in een departe mentale functie worden belast met de her ziening van de militaire wetgeving). Demonstratie Bij hun terugkeer uit Venezuela, waar zij de „Semana de la Patria" bijwoonden, werden de Antilliaanse afgevaardigden premier Jonckheer, minister Yrausquin, statenvoorzitter Isa en gedeputeerde Kroon zondag door een grote groep partijgenoten op het vliegveld afgehaald. Bij de begroe ting werden borden vertoond met opschrif ten „Weg met De Wit", „Van Binsbergen is weg, spoedig volgt De Wit", „Wij zijn baas in eigen huis" en „Het volk eist de verwijdering van De Wit". In Leiden heeft men het Van der Werf- park herschapen in een sprookjestuin, die woensdag wordt opengesteld. De tuin heeft tot motto „Romantiek en bloemen", dat ook het motto is van het Rijnsburgse cor so, dat op 3 augustus zal rijden. Het vo rig jaar was er in de Burgerzaal van het stadhuis een tentoonstelling van bloemen- sierkunst. Thans heeft men gezocht naar een uitbreiding, zowel wat de duur van de tentoonstelling betreft als de expositie zelf. Het Rijnsburgs corsocomité en de artis tiek ontwerper, George Kiersch, vonden een geschikte plaats: het Van der Werf- park. Het romantische element wordt gevormd door de achtergrond van het park en door de voorwerpen, die in het park geplaatst zijn, zoals arresleden, een oude water put, oude sjezen en vele andere antieke wagens. Het geheel wordt gecompleteerd door verscheidene oude vazen en andere antieke gebruiksvoorwerpen. Er zijn ongeveer 35.000 stuks planten aangebracht van de meest uiteenlopende soorten. In de arrangementen zullen 150.000 tot 200.000 stuks bloemen verwerkt zijn. Het park wordt des avonds verlicht door ruim 400 schijnwerpers, die verbor gen zijn in de bomen. Bij dit alles wordt het corso niet verge ten. Op 3 augustus zal het door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden trekken. Het motto is ook hier „Romantiek en bloemen", het geen onder meer tot uitdrukking komt in de praalwagens „Spinnewiel", het „Prieel tje", „De Postkoets", „Maanlicht" en „Hu welijksfeest". Het corso vertrekt van Flora in Rijns burg om 2 uur, komt in Oegstgeest aan om 3 uur en is omstreeks 3.45 uur in Leiden. Het verlichte corso vertrekt weer om 9.15 uur. Op de corsodag zal Leiden bloemen stad zijn: op de dag zelf en enkele dagen daarvoor zullen de Leidenaars voorzien worden van corsage-anjers. De Leidse middenstand zal etalages en straten ver sieren. Duizenden bezoekers aanschouwden maandagmiddag op het Damplein te Edam een kleurrijk tafreel. Drieduizend middel eeuwse geklede poorters defileerden voor de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester C. G. M. van Baar en stelden zich daarna in carré op het plein op. In een plechtige raadszitting, die aan dit schouwspel was voorafgegaan, gaf burgemeester Van Baar een historisch overzicht van zijn gemeente. Dr. Prinsen wees op de vele monumenten, die de stad rijk is. Overigens was het de dag voor de kinderen: 's morgens een aubade met speciale feestliederen, in de middaguren volop vermaak met een ballon wedstrijd, kindercircus en spelen. De keurturners van Volendam en damesleden van de plaatselijke gymnastiekvereniging gaven 's avonds op het damplein turndemon- straties. Met ingang van 1 augustus wordt het huisarbeidsbesluit 1936 uitgebreid. Onder het verbodvan huisarbeid wordt thans ook gebracht het bewerken, verwerken en verpakken van geeneesmiddelen, van be strijdingsmiddelen tegen plantenziekten en ongedierte, alsmede van ontplofbare stof fen en artikelen zoals klappertjes, allerlei soorten vuurwerk, lonten, vuurkoord en patronen. Voorts is het bestaande verbod om aar dewerk in huisarbeid te beschilderen uit gebreid tot het gehele proces van vervaar diging en afwerking. In bepaalde gevallen, wanneer waarbor gen aanwezig zijn, dat het gevaar voor de gezondheid en de veiligheid tot een mini mum is beperkt, kan vrijstelling worden verleend. 2. geen stuktrekken van de tabak 3. de shag droogt niet uit, blijft soepel en lang van draad 4. prettig in de zak te dragen 5. moderne plastic verpakking S U P E R-KW A L I T E I T I N S U P'E R-V E RPAKKING! In een circulaire aan de gemeentebestu ren hebben de ministers van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie en van Financiën er met nadruk op gewezen, dat de situatie met betrekking tot de financiering van de investeringen der gemeenten verontrus tend blijft. De ministers zyn van mening, dat alleen reeds de last van de financie ring van onderhanden zijnde werken en aangegane verplichtingen noopt tot verder strekkende maatregelen dan die, welke midden januari van dit jaar moesten wor den genomen. Daarom wordt financiering met „kort geld" alleen nog toelaatbaar ge acht voor investeringen, die niet meer kunnen worden stopgezet. Nieuwe investe ringen kunnen voortaan alleen geschie den als de financiering met vast geld ver zekerd is. Financiering van woningwetbouw an ders dan met vaste leningen acht de rege ring niet meer toelaatbaar, nu de voor nieuwbouw bestemde gelden van de grote woningbouwlening 1957/'58 van de Bank voor Nederlandse Gemeenten ter beschik king van de gemeenten komen. Dit geldt eveneens voor de kosten van aankoop en bouwrijpmaken van voor woningwetbouw bestemde gronden. Andere woningbouw dan ingevolge de woningwet, met name premiebouw, wordt eveneens slechts toelaatbaar geacht indien zij gefinancierd wordt met een vaste lening. Deze maatregelen wil de regering voors hands zien toegepast tot aan het einde van het jaar. Inmiddels zal aan de hand van de ontwikkeling van de vlottende schuld der gemeenten en van de financiële situ atie in het algemeen worden nagegaan wat daarna gedaan moet worden. De circulaire, die thans aan de gemeen tebesturen is gezonden, werd reeds aange kondigd in de bespreking, die op 4 juli werd gehouden tussen de ministers van Binnenlandse Zaken, van Volkshntsves--- ting en Financiën en Bouwnijverheid en afgevaardigden-.van de.colleges van Gede puteerde Staten en vertegenwoordigers van gemeenten en provincies. In de nieuwe circulaire wordt medege deeld. dat de gemeentelijke bruto vlotten de schuld naar schatting reeds ongeveer f 1500 miljoen bedraagt. Deze stijging werd toor een zeer groot deel veroorzaakt door de nakoming van betalingsverplichtingen voor werken, die nog onderhanden zijn. Gebleken is dat in vele gemeenten, on danks de beperking, die men zich heeft opgelegd, de voorgenomen investeringen voor 1957 aanzienlijk uitgingen boven die van vorig jaar. Tn dat jaar overtrof het bedrag der investeringen het aanbod van leenkapitaal reeds aanmerkelijk. Boven dien is het aanbod van kapitaal geringer dan in 1956. Aan de colleges van Gedeputeerde Sta ten is verzocht slechts goedkeuring te ver lenen aan nieuwe kredieten on de kapi- taaldienst en aan de overbrenging van zo danige k»-pdipten naar een volgend dienst jaar, indien tegelijkertijd een besluit tot het aangaan van een vaste geldlening ter goedkeuring wordt aangeboden. De ministers dringen er bij de gemeen tebesturen ten zeerste opaan, alle pogingen in het werk te ste'len een verdere uitbrei ding van vlottende sehuld te voorkomen en zodra dit mogeb'ik blijkt vlottende schuld te consolideren. v 20. Versuft keken Komoroff en ik elkaar aan. De stijf heid was uit onze ledematen verdwenen en slechts een zwakke duizeligheid was overgebleven, die echter snel verdween. De lama zat nog steeds vlak bij het vuur. Hij ademde zwaar en scheen volkomen uitgeput te zijn. Hij hield de ogen gesloten en zat ineengedoken. Een vale kleur trok over zijn gezicht, waaruit al het bloed weggevloeid scheen te zijn. Met een snel gebaar wreef Komoroff over de ogen en begon toen te lachen. Spottend riep hij naar mij: „Nu, wat zeg je van deze tovenaar?" Hij sprank Mongools en wees naar de lama. „Voortreffelijk, vind je ook niet? Een Mongoolse bioscoop, heerlijk! Ik voelde mij nog enigszins beneveld en beheerste de situatie niet zo snel als mijn vriend, zodat ik liever zweeg. De Mongolen, die met ons om het vuur geschaard waren, zaten met wijd opengespalkte ogen zwijgend voor zich uit te staren. Zouden zij het spookbeeld ook gezien hebben? „Dat heeft u goed gedaan, mijn vriend", zei de Rus tot de lama, „maar ik begrijp het niet helemaal. Uw kracht is groot, ongetwijfeld, maat wat heeft u ons laten zien?" „Heeft u hem niet herkend, de Onoverwinnelijke Heerser?" „Ja, nu begrijp ik het", riep Komoroff uit. „Dat moet dus Temoedsjin geweest zijn. Dzjengis-Kahn! Prachtig, voortreffelijk! U bent ongetwijfeld een grote lama hier in het land. In mijn vaderland kan dat echter ieder kind!" Met een duistere blik keek de lama hem aan. Komo roff deed echter of hij het niet merkte en sprak verder: „Ook ik kan u iets laten zien, wat niemand van u mij kan nadoen". Hij pakte de ijzeren ketel op, waarin de thee werd bereid, reikte haar één der Mongolen toe en zei: „Haal wat water, uw verhemelte zal straks gestreeld worden". „Komoroff, zei ik waarschuwend en met zachte stem. De ogen van de Rus lachten mij toe. „Maak je maar geen zorgen! We moeten ons over wicht behouden. Hulp dus zo veel je kunt! We lopen anders gevaar, dat onze begeleiders, die bijgelovig en angstig zijn, ons in de steek zullen laten. Daarom moet ik een sterk stukje vertonen. Wij mogen in géén geval ons gezicht verliezen". Hij stond op, verliet de jurtte en kwam enkele ogen blikken later weer terug, vergezeld van Tui-Jaroen, die zich naast het vuur zette. Dat wij ons gezicht niet mochten verliezen, begreep ik maar al te goed. Ik kende de bijgelovige en bange Mongolen beter dan wie ook en ik wist dat zij alles, wat een lama zegt, zonder critiek en blindelings geloven, ja, zelfs hun fantastische voorspellingen voor zoete koek slikken. De religie oefent een dwingende macht op de geesten van deze primitieve nomaden uit, maar toch voelde ik mij bezwaard. Ik wist niet wat Komoroff van plan was en als zijn opzet zou mislukken, dan zou onze positie volkomen onhoudbaar geworden zijn. De met vers water gevulde ketel hing weer boven het vuur en de vrouw van onze gastheer bereidde op verzoek van Komoroff de thee op Mongoolse wijze: met vet, melk en soda. Ieder van ons kreeg een halve beker van de hete drank en toen deze leeggedronken waren, vroeg de Rus: „Nu, hoe smaakte de thee?" „Goed", luidde het antwoord, dat uit één mond scheen te komen. Iedereen keek gespannen naar de Rus en was vol verwachting van wat nu zou komen. Komoroff boog zich echter eerst over de nog ruim half volle ketel heen en telde met steeds luider wordende stem in het Engels van één tot tien. Daarna zweeg hij, spreidde de armen uit en beschreef met de handen wijde kringen boven de ketel, precies zoals de lama had gedaan. Ik werd onrustig. Wat had dat allemaal te betekenen? De ogen van de Mongolen lieten Komoroff geen moment los. „Iedereen geeft mij nu zijn beker", zei Komoroff ten slotte. „Niet allemaal tegelijk, maar één voor één. En niemand mag drinken, voordat ik het zeg, want anders werkt de betovering niet". Eindelijk was ook de laatste beker gevuld en keek iedereen weer gespannen naar Komoroff. „Ja, nu mag u drinken", zei hij met krachtige stem. En wérkelijk! Bij iedereen verscheen een brede grijns op het gelaat en men slurpte met kennelijk welbehagen de thee op. Nieuwsgierig bracht ook ik de beker aan de lippen. Verrast zette ik hem even later weer neer en keek naar Komoroffs lachende gezicht. „Smaakt het?", riep hij mij toe, het rechteroog even dichtkijpend. „Voortreffelijk", antwoordde ik, waarop iedereen, óók de lama, mij bijviel. Komoroff, de schelm, had, zonder dat iemand het was opgevallen, een grote hoeveelheid sacharine-tabletten in de ketel geworpen. De Mongolen kennen slechts een minderwaardig, nauwelijks zoete soort kandij, waarvan men grote brok ken moet nemen om de bittere thee een enigszins zoete smaak te geven. Sacharine is iets volkomen onbekends voor hen, zodat ze nu wel aan Komoroffs toverkracht moesten geloven! Nog tweemaal moest Komoroff de spreuk boven de volle theeketel uitspreken en beide keren werkte de toverkracht voortreffelijk, tot groot genoegen van de Mongolen. De lama was verslagen en ik zag aan de gezichten van de Mongolen, dat de toverij van Komoroff hun meer geïmponeerd had dan de visuele toverkracht van de lama. Toen tenslotte de eigenaar van de jurtte voor de lama een slaapplaats in gereedheid wilde brengen, sloeg deze het aanbod af. „Ik kan niet blijven, ik moet vandaag nog verder". Vóórdat hij vertrok, verhief hij nog éénmaal zijn waarschuwende stem en probeerde opnieuw Komoroff en mij op andere gedachten te brengen. Wij lachten hem echter uit. „Doet u dan maar wat u niet kunt laten", zei hij ten slotte. „De toekomst is nog onzeker en ieder van ons kapselt zich in zijn geheim in". „Morgen zult u naar iets gaan zoeken", zei hij ten slotte nog tot Komoroff, „waaraan u uw hart verpand heeft. Ik zie hoe u uw paard laat keren en over de weg, die u zojuist hebt afgelegd, laat voortdraven. Vindt u het verlorene weer terug, dan is de toekomst niet meer onzeker en de versperde weg vrij, maar keert dan niet op uw schreden terug, doch rijdt verder, steeds verder, want anders....". „Zwijgt u toch, in hemelsnaam, zwijgt u toch", zei de Rus, de lama in de rede vallend. „De mens kan slechts één weg afleggen, namelijk die, welke door het lot wordt aangewezen. Dat zegt één van uw eigen spreekwoorden". Goudvondst. Een 15-jarige scholier heeft in Den Haag in een vuilnisbak een doos gevonden, waarin vele glazen potjes lagen. In een van de potjes zat een groot aantal gouden tientjes. De jongen bracht zijn vondst naar de politie. De eigenaar van de gouden tientjes heeft zich echter nog niet gemeld. Vondeling. In een berm van een weg in Slotervaart bij Amsterdam vond een voorbijganger een in doeken gewikkelde baby aan, die daar te vondeling was ge legd. Het jongetje, dat naar schatting slechts één uur oud was, is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. Helihaven. De burgemeester van Maastricht heeft de vergrote helihaven van de Sabena geopend, die thans de mo dernste helihaven van West-Europa is en die volkomen is aangepast aan de eisen van het moderne helikopterverkeer. Plotseling overleden. Tijdens een be zoek aan een kaatswedstrijd te Franeker is ten gevolge van een hartaanval zater dag op 50-jarige leeftijd overleden de heer J. Siebesma, hoofd van de bijzondere school te St. Anna Parochie.' In Oostenrijk overleden. De 75-jarige Nederlandse zakenman H. van Kralingen uit Amsterdam, is zaterdag in Innsbruck in zijn hotelkamer plotseling overleden. De heer Van Kralingen was met echtgenote en dochter uit Italië op de terugreis naar Ne derland. Benzine in Frankrijk. Op zijn laatst op 20 juli zullen alle banken in de grote Franse steden bevoorraad zijn met benzinecheques voor buitenlandse automobilisten en motor rijders, die langer dan drie dragen in Frank rijk verblijven en op deze wijze reductie op de benzineprijs krijgen. Men kan maximaal voor 50.000 francs (500 liter) aan cheques opnemen. Voor een cheque van duizend franc betaalt men in Nederland 6.15, in Frankrijk fr. 555. Bloedtransfusie. Evenals de Rotterdam- sche Lloyd in 1926 de eerste rederij was, die op haar passagiersschepen een rön'tgenappa- raat liet plaatsen, zo is zij ook thans dt eerste die op al haar- passagiersschepen nu over een eigen bloedtransfusiedienst be schikt. De maatschappij beschikt onder haar bemanningsleden over 131 geregistreerde donors. Alle gebruikelijke bloedgroepen rnet variaties staan ten dienste van passagiers en bemanning indien dit nodig mocht zijn, Ondergronds. In Den Haag bestaan plannen voor de bouw van een grote garage voor 200 auto's op het De Savornin Lohman- plein Deze garage zal grotendeels onder gronds zijn. Op het dak komt een thee- schenkenj. Het rijk heeft reeds toestemming verleend voor de bouw. Opgegeten. De Nederlandse ballonvaar der Boesman, die in Sellingen in West-Duits- land, dat zijn 1100-jarig bestaan viert, was opgestegen, had van verzamelaars een aan tal prentbriefkaarten meegekregen, die van een speciaal stempel waren voorzien Toen de heer Boesman later op een weiland bij de Duitse Bocht landde en de ballon even alleen moest laten, hebben Duitse koeien de mand nagesnuffeld en een groot deel van de kaarten opgegeten Keersluis. In Brouwershaven is een keersluis in het havenkanaal in dienst ge- steld. De sluis is gebouwd na de overstro mingramp van februari 1953 en kan met een dubbel stel deuren het water tot zes meter boven Amsterdams peil keren. Tariefcommissie. Bij Koninklijk Besluit is als opvolger van mr. C. W. Thöne benoemd a voorzitter van de Tariefcommissie mr. A. C. N. P. Ruys te Amsterdam, voordien onder-voorzitter van de commissie. Met vakantie. Prinses Margriet is be vorderd tot de derde klasse gymnasium van het incrementum van het Baarns Lyceum. Prinses Marijke is bevorderd tot de vijfde klasse van de Nieuwe Baarnse School Beide prinsessen zijn vertrokken voor een vakan tie in Frankrijk. Verscherpte controle. Evenals vorig jaar zal een verscherpte controle worden ge houden op autobussen, die toerritten voor clubs, verenigingen en scholen maken. De controle zal zodanig worden uitgeoefend, dat de te vervoeren gezelschappen er zo weinig mogelijk hinder van zullen hebben. DINSDAG 16 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 7.30 uur. Studio: „Terwijl de stad slaapt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in boeien", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De bruid is niet bleu", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De koning der gangsters", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De Afri kaanse leeuw", alle leeftijden, 8, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dokken van New Orleans", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het trot toir", 18 jaar, 8.15 uur. Grote Kerk: Cor Kee bespeelt het orgel, 8 uur. WOENSDAG 17 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: Vakantieprogramma voor de jeugd, 10.35 uur; „Terwijl de stad slaapt", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in boeien", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandi: „De bruid is niet bleu", 18 jaar, 2, 4.15,1 en 9.15 uur. Frans Hals: „De koning der gangsters", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leef tijden, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dokken van New Orleans", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het trottoir", 18 jaar, 8.15 uur. „Haarlem"-terrein: Groot muziekfeest, 8 uur. Grote Kerk: Avondstilte. Spreker dr. G. Snijders; organist Klaas Bolt, 8 uur. ADVERTENTIE WAGENWEG HAARLEM ADVERTENTIE De vreemdeling had ernstig geluisterd naar de dingen die de dorpelingen over Mannetje Grommelebrom hadden verteld. De volgende morgen trok hij zijn lange mantel aan en liep het dorp door tot de plaats, waar het aardige huisje van Mannetje Grommelebrom stond. Toen hij bij het hek stond, haalde de man een groot voorwerp onder zijn wijde mantel vandaan; dat was een spiegel. En die spiegel zette hij tegen het hek in de tuin van Mannetje Grommelebrom.28-29 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6