Cor Kee met drie facetten van Nederlandse orgelmuziek ^Brieven aan de redactie Adlai Stevenson prijst verlicht kolonialisme" Bandjir op Luzon Twee baders in zee verdronken Gevangenisstraffen geëist tegen drie automobilisten „Zang en Vriendschap" zingt bi j laatste rit NACO verhoogt tarieven per 1 Augustus Zes mensen verdronken in Engelse hadplaats G.N.V. wil restitutie van tandartskosten Jeugdorkest debuteerde in Arnhem Koninklijk bezoek in vakantieoord van Het Vierde Prinsenkind" Brazilië-tentoonstelling te Amsterdam geopend Ballet der Lage Landen besluit het seizoen Belastingfraude door leider van Evipan-instituut De melkbezoröin£ in flats De 100.000ste bezoeker op „Het Atoom" Haags scholier pleegde dertien inbraken Utrechtse student nog niet in Pyreneeën gevonden Dierenverwaarlozing in hoger beroep berecht Drie grote projecten bij de NOVIB in studie Boze schipper bond lastige knaap aan boom vast Faillissementen Notities over het Poolse V olksdanstheater WOENSDAG 17 JULI 1957 99 De Amerikaanse Democratische leider Adlai Stevenson is, na een studiereis van enkele maanden door Afrika, in Italië aangekomen. In een vraaggesprek met United Press sprak Stevenson met grote waardering over het „verlichte kolonialis me vol verantwoordelijkheidsbesef" van Engeland, Frankrijk en België, zoals hij dat in Midden-Afrika had waargenomen. „Wij in de V.S. hebben er geen idee van, hoe ver de Fransen gegaan zijn bij het verwezenlijken van plaatselijk bestuur en zelfbestuur in Frans-West-Afrika. Ook de Britten gaan in die richting snel voor waarts, sneller dan sommige mensen ver standig achten. Zij verdienen daarvoor grote lof, inplaats van de critiek, die hen herhaaldelijk probeert af te schilderen als koloniale uitzuigers", zei Stevenson. Min der gunstige indrukken had hij ge kregen in Zuid-Afrika welks apart heidspolitiek hij „noch praktisch, noch verstandig" noemde en in Noord-Afrika. „Ik geloof niet, dat de Fransen zich vol ledig de pijnlijke werkelijkheid van de Algerijnse situatie gerealiseerd hebben. Evenwel heb ik juist deze dagen in Parijs een wijziging kunnen constateren in de onbuigzame houding van sommige Fransen ten aanzien van Algerije. Nergens in Midden-Afrika had Steven son „veel sporen van enige communis tische invloed" aangetroffen. Dit hele ge bied heeft volgens hem grote behoefte aan Amerikaanse steun voor onderwijs, me dische hulp en industrialisering. Stevenson achtte het daarbij vóór alles nodig, dat Amerika de schrille tegenstel ling tussen zijn Afrika-politiek en de be handeling van de niet-blanke burgers in bepaalde gebieden van de V.S. zelf, uit de wereld helpt. Wind sloeg om BARMOUTH (UP) Een plotseling om slaan van de wind heeft gisteren aan het strand van de Engelse badplaats Bar mouth in Wales een zeer sterke onder stroom doen ontstaan, waardoor vier meis jes, een jongen van negen en een man van 37 jaar verdronken. Naar twee baders wordt nog gezocht. Men bracht ogenblikkelijk boten te wa ter om de zwemmers bij te staan toen zij door de sterke stroom werden weggezogen. Bij drie drenkelingen had kunstmatige ademhaling geen resultaat meer, twee per sonen worden nog vermist en zijn hoogst waarschijnlijk omgekomen. Ruim duizend woningen door watervloed vernield MANILLA (UP) Ten minste 230 per- sonen zijn om het leven gekomen in de Philippijnse stad Mabini op het eiland Lu- zon die maandag door een wervelstorm gevolgd door overstromingen is getroffen. Men vreest dat het aantal doden tot een veelvoud van dit getal zal stijgen. Even eens in Luzon werden de steden Bugallon, Labador, Tayug, Alaminosa en Sanquetin getroffen. Het aantal personen dat hier is omgekomen is nog niet bekend, maar om trent het lot van ten minste duizend men sen verkeert men in onzekerheid. Vijfduizend mensen zijn dakloos gewor den doordat zeshonderd woningen vernield en zeshonderd ernstig beschadigd werden. De politie had eerder al bericht, zonder nadere motivering, dat in de provincie Ba- tangas 75.000 personen „door hongersnood worden bedreigd". Het Philippijnse persbureau meldde la ter, dat de dorpen Carzada, Baclit, Pisoe- koel, Poelo, Initegnan en een gedeelte van de stad Mabini vrijwel geheel door de overstroming vernietigd zijn toen de rivier de Nagno als gevolg van de tyfoon buiten haar oevers trad. „In Mabini lagen de lichamen van de slachtoffers bij stapels in de straten", zo bericht het agentschap. Het schat het aan tal door het water weggeveegde woningen op een duizendtal en zei verder te vrezen, dat er meer dan duizend mensen omgeko men zijn. Het water steeg dinsdag nog steeds. Honderden mensen hebben op daken en in bomen moeten klimmen om aan de ver drinkingsdood te ontkomen. Nader meldt UP uit Manilla, dat het aantal doden vanochtend reeds de vier honderd overschreden heeft. Het leger is opgeroepen voor hulpver lening in het overstromingsgebied. Men vreest dat ongeveer 1500 personen h leven hebben gelaten bij deze natuurramr). een der ergsten die de Philippijnen ooit getroffen hebben. De verbondsraad van het Christelijk Na tionaal Vakverbond heeft zich beraden over het conflict tussen de tandartsen en de ziekenfondsen. Zeer onbevredigend acht het C.N.V. het, dat de verzekerden premie betalen voor een verstrekking welke niet gehonoreerd wordt. Naar de mening van het C.N.V. dienen verzekerden, die in de periode na 1 april af noodzakelijk tandheelkundige hulp moesten inroepen, na de oplossing van het conflict een tegemoetkoming in de door hen gemaakte kosten te ontvan gen op basis van de tarieven die vóór 1 april golden. Ter hoogte van de golfbrekers 21 en 22 tussen Kijkduin en Monster zijn twee kam peerders van het kampeerterrein „Ocken- burgh", een Zweed en een Nederlander, in zee verdronken. Om 17.00 uur ongeveer kwam een Zweed, die tijdens zijn vakantie op „Ockenburgh" kampeerde, bij het politieposthuis op de grens bij Monster vertellen, dat hij zijn zwager, de 46-jarige monteur B. Linquist, met wie hij in zee was gegaan, was kwijt geraakt. Anderhalf uur later is het lijk aangespoeld. Kort daarna kwam een jonge Duitser, die eveneens op „Ockenburgh" kampeerde, bij dezelfde politiepost met de mededeling, dat bij het baden in zee zijn 19-jarige Ne derlandse vriend, de bankwerker K. H. Kersten, verdwenen was. Deze laatste wordt nog vermist. Allen ervan verdacht onder invloed van drank gereden te hebben Te^en de 36-.1artee ex-directeur H. van een automobielbedrijf in Alkmaar beeft de officier van Justitie bii de Alkmaarse rechtbank een gevangenisstraf geëist van vier maanden en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tüd van twee jaar. Od Koninginnedag was H. na cafébezoek met zijn auto tegen een boom gereden. Een me de-inzittende uit Alkmaar werd daarbii zo zwaar gewond, dat hij enige tiid in het ziekenhuis moest worden verpleegd. De 62-jarige garagehouder Corn. J. G. te Purmerend hoorde een maand gevangenis straf en één jaar ontzegging van de rijbe voegdheid tegen zich eisen. Hii had zondag 14 anril onder invloed een auto bestuurd en in de Kolkstraat een stilstaande auto aangereden. Tegen P. B. uit Andijk. die on 16 anril te Purmerend en 2 mei toen zijn rijbewijs reeds was ingetrokken te Andiik onder invloed had gereden, werd bij verstek twee maanden gevangenisstraf en twee iaren ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Onder leiding van dirigent N. Hermans heeft het Nationaal Jeugdorkest dinsdag avond in het Arnhems Gemeentemuseum zijn eerste openbare uitvoering gegeven, die veel bijval heeft gekregen. Achtereen volgens werden uitgevoerd: de Parijse Ouverture van Mozart, de symfonie nr. 104 van Haydn, het „Sardana" en „Oekrain- ka" uit de Orkestsuite van Karei Men gelberg. Voor dit eerste optreden in het openbaar hebben de jongeren geoefend in het Oolgaardtshuis in Arnhem. Voor dien is reeds met Pasen een ontmoetings samenkomst gehouden in het C.J.M.V.- centrum in Arnhem, waar toen het begin is gemaakt met de repetities. De leeftijd van de achtenzeventig in het orkest mee spelenden varieert van dertien tot drie ëntwintig jaar en ze zijn voor het meren deel afkomstig van middelbare scholen in ons land. In Brussel zal het jeugdorkest zich volgend jaar kunnen meten met de buitenlandse jeugdorkesten. Jos de Klerk schreef „Requiem" bij afscheid van de tram Naar wy vernemen heeft de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem een gelegenheidswerk van Jos de Klerk in studie genomen, dat by de officiële laatste rit van de tram op de lyn ZandvoortHaarlemAmsterdam by de belangrijkste stopplaatsen ten gehore zal worden gebracht. Het ongeveer tachtig man sterke koor zal daartoe aan deze laatste rit, waarvoor de belangstelling zo groot is, dat waarschijnlijk niet met één tramstel kan worden volstaan, deelnemen. Jos de Klerk schreef de tekst en de mu ziek voor een „Requiem voor de Blauwe" bij wijze van parodie op het thema uit de finale van de Eroïca, de derde symfonie van Van Beethoven. Op het thema wordt het refrein „Trem, trem, trem, trem, dit is je requiem" gezongen, waarop twee variaties volgen, waarin de namen van de belangrijkste stopplaatsen zijn verwerkt: En de laatste regels van de finale luiden: „En is zijn stervensuur ook na, Hij leve in memorial" Overigens staat omtrent de officiële laatste rit nog niet vast op welke dag deze zal worden gereden, wel wanneer hij in elk geval niet zal plaatsvinden, namelijk op de laatste dag van de tramexploitatie, 31 augustus. Het N.Z.H.-personeel zal het namelijk op de laatste dag voor de opening van de busdienst van hoog tot laag zo druk hebben met alle aan de omschakeling verbonden moeilijkheden en werkzaam heden, dat er van een ongedwongen feeste lijkheid, zoals die aan een laatste rit ver bonden is, niets zal kunnen komen. Het officiële afscheid van de tram zal dus op een iets eerder tijdstip plaatsvinden. De Koningin heeft gisteren een onver wacht bezoek gebracht aan het jeugdhuis „De Leemkule" te Hattem, waar 45 minder valide meisjes van 14 tot 21 jaar hun va kantie doorbrengen. Samen met de kinderen gebruikte de vorstin de broodmaaltijd. Daarna voerde een zestal kinderen een lekespel op, geti teld: „Waaruit de mensen leren" van Leo Tolstoi. De Koningin vertrok na een bezoek van ruim twee uur, na alle kinderen op gebak jes te hebben getracteerd. Zij kreeg van een 16-jarig meisje, een oorlogsinvalide, een drietal door de kinderen vervaardigde bal len van vilt, bestemd voor prinses Marijke. „De Leemkule" is één der vakantie-oor den van de stichting „Het Vierde Prinsen kind". De ambassadeur van Brazilië in ons land, de heer J. de Sousa-Leao, heeft in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam officieel de „Brazilië-tentoon stelling" geopend die een economisch, cultuur-historisch en ethnologisch beeld geeft van Brazilië en zijn bewoners. De tentoonstelling omvat een groot aan tal foto's, maquettes, boekwerken, beelden en grafische voorstellingen, waarmee een beeld wordt gegeven van de ontwikkeling van deze Zuidamerikaanse staat. Zij bevat sociografische gegevens, overzichten van de belangrijkste bestaansbronnen, de ter ritoriale voortbrengselen en belangrijke kunstwerken, waaronder grote prenten van de moderne architectuur. De relaties tussen beide landen handel, bankwezen, scheep- en luchtvaart vincien op ge- eigende wijze hun illustratie. De tentoon stelling zal tot oktober duren. Op de woensdagmiddagen in augustus en septem ber zullen uitvoeringen worden gegeven van Braziliaanse folkloristische muziek. Vijf voorstellingen in Amsterdam Het Ballet der Lage Landen onder lei ding van Mascha ter Weeme besluit het tiende seizoen met een reeks voorstellin gen in de Amsterdamse Stadsschouwburg van woensdag 24 tot maandag 29 juli. In de vijf te geven voorstellingen is het hele re pertoire vertegenwoordigd. Op woensdag 24 juli wordt een uitvoering gegeven van „Coppélia", donderdag 25 juli vermeldt het programma „Kaleidoscoop", „Pavane voor een dode geliefde", ,.De kennisma king" en de tweede akte uit „Het zwanen- meer". Vrijdag 26 juli wordt gedanst „Hoe pels", „De dood en het meisje", „Bartlemas dances", „Impromptu for twelve" en „De eenzame". Het programma van zaterdag 27 juli bevat: „Sonatina", „Het geschenk", de tweede akte uit „Coppélia", „Pavane in- terrumpida" en „Impromptu for twelve". Zondag 28 juli wordt besloten met „Hoe pels', „Het geschenk" en „De notenkraker". In deze serie worden twee premières ge geven. „Pavane voor een dode geliefde" van Walter Gore od muziek van Albert Bocaï in een landelijke première en „Bart lemas dances" van Walter Gore op muziek van Gustav Holst in een eerste uitvoering voor Amsterdam. Begeleiding op twee vleugels geschiedt door Wim de Soet en Albert Bocaï. De veertigjarige J. van W., tot voor kort eigenaar van het Evipan-instituut te Rot terdam, heeft voor de Rotterdamse recht bank terecht gestaan wegens te lage be lastingaangifte. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij een valse belasting aangifte door zijn accountant had uitge lokt en dat hij een aangiftebiljet voorzien had van een valse handtekening van de arts, die bij hem in dienst was. De president van de rechtbank infor meerde of de accountant nooit eens ge vraagd had, waarom verdachte's inkomen zo laag was. „De man was bij mij in dienst en zal wel gedacht hebben dat het maar beter was niets te vragen", antwoordde de verdachte. De officier van Justitie eiste een gevan genisstraf van tien maanden. De verdedi ger, mr. H. de Waard, vond dat zijn cliënt wel bijzonder zwaar getroffen was. Tijdens zijn detentie heeft men zijn gehele zaak verkocht. Zij heeft een ton opgebracht. Van W. moet nu aan de fiscus 200 pet. meer betalen dan de werkelijke aanslag zou zijn. Pleiter vroeg een voorwaarde lijke straf. Op 31 juli zal de rechtbank uit spraak doen. Lage prijzen voor tomaten. Op de Ne derlandse groenten veilingen zijn de laatste dagen de prijzen voor tomaten vrij sterk teruggelopen. De aanvoer is op het ogenblik zeer ruim. Export naar België is nu niet meer mogelijk en ook naar Ierland kan niet worden geëxporteerd. In de landen, waar heen export nog wél mogelijk is, komen vrij veel tomaten van eigen bodem op de markt. Bij de lagere prijzen blijkt de bin nenlandse handel zeer grote partijen toma ten te kunnen -gebruiken. Het is niet altijd even goed gegaan met de orgelkunst in ons land. Na een periode van grote bloei - van 1550 tot 1650 onge veer - kwam er een inzinking, vooral op compositorisch gebied, die een paar hon derd jaar lang duurde. Vrijwel niets be langrijks is er uit de tijd na 1650 bewaard gebleven. En toch was er in ons land vol doende belangstelling voor het orgel en in het bijzonder voor de bespeling ervan. Daarvan getuigen de prachtige grote or gels die bijvoorbeeld in de achttiende eeuw - te Gouda en Haarlem! - gebouwd wer den. Daarvan getuigen ook de functie van stadsorganist, die in verscheidene steden bestond. Maar ondanks die belangstelling zou het met de orgelkunst toch bergaf gaan naar een dieptepunt van smaak, in welke nederwaartse gang een kentering zou komen in het begin van onze eeuw. Die kentering was misschien onbewust al voorbereid door die enkele organisten, die met begrip zorgden voor de handhaving van goede kunsttradities. Zij hadden het niet gemakkelijk in hun strijd tegen de algemeen gewaardeerde wanprodukten als „De Zeeslag bij Doggersbank" en „De slag bij Waterloo" - maar zij hebben er toch toe bijgedragen dat het zuivere inzicht in de orgelkunst ging groeien en dat tenslotte een renaissance doorbrak omstreeks 1920, die gepaard ging met de vorming van een generatie van uitstekende Nederlandse orgelcomponisten. Het programma voor de gemeentelijke orgelbespeling in de Grote Kerk op dins dagavond te Haarlem, gaf een duidelijk beeld van die historische ontwikkeling. De organist Cor Kee, de vader van de stads organist Piet Kee, had dit programma in kunstzinnige, maar ook in didactische zin zo samengesteld. Het was daarom begrij pelijk, dat de deelnemers aan de Haar lemse zomeracademie voor orgel bij deze bespeling allen aanwezig waren. Maar ook was het verheugend dat er zovele andere belangstellenden waren gekomen. Cor Kee gaf zijn programma als onder titel: drie facetten van de Nederlandse orgelmuziek. Het eerste facet werd ge vormd door de Fantasie op de manier van een echo van J P. Sweelinck (1562-1621), een Madrigaal van Cornel is Schuyt (1557- 1616) en door een Psalmduo (over Psalm 116) van Hendrik Speuy (omstreeks 1600). Het tweede facet betrof werken van Hen drik Andriessen (Troisième Choral), van Jan Mul (Adagio) en Albert de Klerk (drie Inventionen). In de derde afdeling werden ondergebracht composities van Jacob Biister (Allegro vivace), van Cor Kee zelve (77ste Psalm) en van de jonge organist Willem Vogel (Preludium en fuga). Uit deze indeling volgt de conclusie dat Cor Kee de geloofsrichting van de genoemde componisten leidinggevend heeft doen zijn bij de groeperingen, want verschillen van generaties en stijlen vervallen voor de laatste twee „facetten". Deze gaven vooral een indruk van de situatie, waarin de or- gelcompositiekunst in Nederland verkeert In de vanmorgen gehouden openbare vergadering van het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel is tijdens de rond vraag het vraagstuk van de melkbezor- ging in flatgebouwen ter sprake gebracht. De voorzitter deelde mede, dat men bezig is aan een rapport over deze kwestie Bin nen enkele weken zal een begin worden gemaakt met de tijdstudies. Verwacht wordt, dat het rapport over enkele maan den gereed is. Het bestuur van het produktschap aan vaardde een advies van de kaascommissie om voorlopig geen uitvoervergunningen voor kaas in het zogenaamde „vierkante model" af te geven. Eerst zal de mening van de diverse organisaties op het gebied van de kaasproduktie en -afzet worden gehoord. De 17-jarige constructie-bankwerker •Tan Muusse uit Koog aan de Zaan passeer de vanmorgen als 100.000ste bezoeker de controle op de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. Mr. A. A. Land, secretaris van het stichtingsbestuur, bood de ver bouwereerde jongeman een draagbaar radiotoestelletje aan. De politie te 's-Gravenhage heeft een 16- jarige scholier aangehouden, die sedert maart een dertiental inbraken heeft ge pleegd, voornamelijk in Scheveningen. De jongen drong de huizen binnen door in klimming of verbreking van ramen. De buit bedraagt een f 2000 en bestaat onder meer uit geld, foto- en filmattributen. en deze Indruk was zonder restrictie ver heugend. Dat bij de laatste twee groepen van in totaal zes, vier Haarlemse componisten aangetroffen werden, bewijst weer eens de betekenis van Haarlem als orgelstad. Over het werk van deze Haarlemse componisten is reeds veel geschreven. Van de bewer king van de 77ste Psalm van Cor Kee moe ten de zuivere orgelstijl en de geïnspireer de omspelingen van de cantusfirmus ver meld worden. Het Preludium en Fuga van Willem Vogel zal zijn weg als bondig, fris en pittig werk wel vinden. Wat Sweelinck, Schuyt en Speuy bijna vier eeuwen gele den begonnen, heeft in onze dagen zijn voortzetting gevonden, zij het dan met nieuwere middelen en uiteraard met een persoonlijk accent. Cor Kee toonde zich bij de uitvoering van al deze orgelmuziek een voortreffelijk instrumentalist in zijn technische beheer singen een eminent kunstenaar door de muzikale geladenheid van zijn spel. De bespeling werd besloten met een vrije im provisatie over een opgegeven thema, dat in zijn wisselende melodische betekenis grote problemen opwierp. Cor Kee pakte het thema echter aan op een gedurfde, haast Messiaense manier. Hij liet zich niet binden door dit uitdagende gegeven, maar hij bond dit juist van zijn kant met een ongebreidelde fantasie, die ontleedde waar het nodig was, maar die ook samen wist te bundelen als dit logisch werd voor de gehele ontwikkeling. Deze improvisatie, grillig door allerlei contrasten klonk als een revanche op de opgelegde moeilijkheid, ja als een glorieuze overwinning. P. Zwaanswijk De Nederlandse student J. F. Smoor uit Utrecht, die in de Pyreneeën in de omge ving van Torla sedert enige tijd wordt vermist, is nog niet gevonden. Drie compagnieën van het Spaanse leger, de civiele garde, en medestudenten van de jonge geoloog speuren het bergland af naar een spoor van hem. De politie maakt daarbij gebruik van speurhonden. Men weet niet precies, hoe lang de heer Smoor niet op zijn kampeerbasis is terug geweest, maar uit de toestand waarin de achtergebleven leeftocht verkeert, schat men dat hij twaalf dagen weg is. Hij heeft geen bijzondere uitrusting voor een lange tocht meegenomen. Het terrein is bijzonder moeilijk te doorzoeken, vol spleten en kloven, met veel begroeiing, en bovendien uitgestrekt. (UP). Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep het vonnis - een boete van 1.000 gulden subsidiair een maand hech tenis - dat de Utrechtse rechtbank de 25- jarige jkvr. M. T. C. D. C. B. van D. uit Baarn terzake van dierenmishandeling had opgelegd, bevestigd. In eerste instantie had de officier van Justitie, die in appèl was gegaan, twee maanden voorwaardelijk, een boete van 3.000 gulden en publicatie van het vonnis geëist. De procureur-generaal had dezelfde voorwaardelijke straf en een boete van 1.000 gulden gevorderd. Op haar landgoed in de Lage Vuurse was de freule in mei van het vorig jaar een hoenderpark met kipkuikens, jonge hennen en kalkoenen begonnen. Het was echter te groot opgezet. Het trieste resul taat was, dat de dieren onvoldoende ver zorgd werden en bij tientallen tegelijk door voedsel- en watergebrek stierven. De Nederlandse Organisatie voor In ternationale Bijstand (NOVIB), die zich ten doel stelt „het bevorderen van inter- nationele gerechtigheid en solidariteit door het verlenen van technische, economische en financiële bijstand waar dit gewenst wordt" in overleg met de desbetreffende internationale organisaties, heeft thans drie objecten in studie. Men denkt aan een proefpolder In Griekenland, welke past in een landont- ginningsproject van de Verenigde Naties. De polder zal liggen rond het stadje Chrysopoulis in Thracië. De bevolking behoort tot de armste van Europa. Een tweede project komt in het gebied langs de Blauwe Nijl in de nu zelfstan dige staat Soedan. Hier is vruchtbaar land, geschikt voor katoen- en tarwebouw. Het gaat er om vaste, dorpsgemeenschappen te vestigen, waardoor een constante bewerking van de bodem mogelijk wordt. Dit NOVIB-project past in het Geziera-plan (bevloeiing en ontginning), dat reeds in 1908 door Enge land werd opgezet. Een derde concreet plan van de NOVIB betreft de totaal verwaarloosde stads delen van de steden Fez en Casablanca in Marokko. Gedacht wordt aan de bouw van de daar passende woningen. Een 56-jarige Amsterdamse schipper on dervond er steeds hinder van dat een knaap het pontje, waarmee de schipper over de Haarlemmertrekvaart langs de Haarlemmerweg in Amsterdam naar zijn huis roeide, stevig vastbond. De schipper betrapte de jeugdige plaaggeest op heterdaad, nam een stuk touw en bond de jongen niet zachtzinnig aan een boom. Toen belde hij de politie en vertelde dat men de jongen naar believen kon bevrij den. Twee agenten van het bureau Slo- termeer hebben de jongen na ongeveer drie kwartier uit zijn onprettige positie verlost. De knaap had diepe striemen van het touw in zijn enkels en polsen. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Er is nog geen proces-verbaal /tegen de schipper opgemaakt. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft dinsdag in staat van faillisse ment verklaard J. H. Willemse, wonende te Beverwijk, Munnikenweg 71 en zaak drijvende te Uitgeest, Middelweg 3. Rechter-commissaris: mr. H. G. Ram- bonnet. Curator: mr. J. O. Baron te Bever wijk. De minister van Economische Zaken heeft goedgevonden, dat de autobusonder, neming NACO uit Alkmaar, die autobus. l\jnen exploiteert in Noordholland boven het Noordzeekanaal, per 1 augustus haar tarieven verhoogt. Naar wy vernemen u\ deze verhoging voornamelyk betrekking hebben op de pryzen van abonnementen maand- en weekkaarten. Op sommige tra- jecten zullen de enkele reizen met een ge- ring bedrag worden verhoogd. Deze laatste prijsverhoging zal in het algemeen niet meer dan vyf cent per traject bedragen omdat het tarief van drie cent per kilo. meter, dat tot dusverre gold, zal worden gebracht op 3,1 cent per kilometer. De abonnementen zullen met bjjna acht percent in prys worden verhoogd, de weekkaarten met tien en de maandkaarten met twaalf percent. De reden, waarom de NACO deze prijs- verhoging heeft aangevraagd, is gelegen in de omstandigheid, dat het spitsurenvervoer voor de autobusmaatschappij zeer onren dabel is geworden. Voor de oorlog werden dè diensten op de spitsuren als aanvullend vervoer gekenmerkt, thans is het nodig go- worden voor dit vervoer veel extra auto bussen en personeel aan te houden, die op de andere uren van de dag nauwelijks dienst kunnen doen. Van de zijde van de NACO deelde men ons mee, dat als het spitsurenvervoer rendabel zou moeten worden gemaakt, een verhoging van veer tig percent nodig zou zijn. Ook in Groningen Ook het gemeentelijk autobus- en trol- Ieybedrijf in Groningen zal zijn tarieven verhogen. Met ingang van 1 september wordt een enkele reis- en overstapbiljet van vijftien op twintig cent gebracht. Ook de vroegritweekkaarten en vijf-rittenkaar- ten zullen in prijs worden verhoogd. 4 augustus in Bloemendaal Het Poolse Volksdans- en Volkszang theater van de Polytechnische Hogeschool in Warschau, dat binnenkort op verschil- lende plaatsen van ons land zal optreden in het Bloemendaalse Onenluchttheater op zondagavond 4 augustus geeft op dinsdag 30 juli in de Kurzaal in Scheve ningen een bijzondere avond, die onder bescherming staat van de Poolse gezant. Voor deze gelegenheid wordt een apart programma samengesteld. Dit volksdanstheater introduceert hier te lande de volksdans en het volkslied van de noordelijke groep der Slavische volken. Het zijn kunstuitingen, die ritmisch en melodisch moeten worden onderscheiden van soortgelijke uitingen bij de zuidelijke Slavische volken. Met de laatste heeft ons land kennis gemaakt bij het vroegere op treden van <|e Joegoslavische en Bulgaarse volksdanstheaters. Een dansvorm, die de Polen met de Joegoslaven gemeen hebben is de zwierige rij,dans 'n slingerende be weging. de „kolo". Ook zijn de dansfigu ren anders. De verschillende uitingen van volksmuziek in de diverse gewesten van het Poolse land geven een afspiegeling van de verschillende cultuurinvloeden, die de laatste zes- tot zevenhonderd jaar in dit land werkzaam zijn geweest. Polen kent verschillende volksdanstheaters, onder andere de groep ..Mozowsze", die nog kort geleden Frnnkriik en Engeland bezochten de groep „Slosk". Het werk van de onder havige groen beweegt zich langs geheel dezelfde lijnen als dat van „Mazowsze" en zij gebruikt ook sommige volksliederen- bewerkingen van de dirigenten Hadyna en Sygietynski, die respectievelijk aan het hoofd staan van de koren van „Sloek" en Mazowsze". (Verkort weergegeven) Maximumsnelheid. Gaarne zou ik mijn warme instemming willen betuigen met het artikel in Haarlems Dagblad van enige tijd geleden over de nieuwe ver keerswet en met name over het daar tegenover door de A.N.W.B. ingenomen standpunt wat betreft de maximumsnel heden in bebouwde kommen. Persoonlijk acht ik het monsterlijk, dat op deze wijze god snelheid zo ten troon wordt verheven. En waar blijft de argumentering van de stelling, dat in het verkeer de ene mens geen rekening behoeft te houden met het feit, dat er jonge en oude mensen nog niet of niet meer in staat zijn zich op feilloze wijze aan de eisen van het snelle wegver keer aan te passen? Ik rijd, sinds ik twee keer, geheel buiten mijn schuld, een kind heb aangereden, als gewoonte langzaam, d.w.z. in bebouwde kommen niet harder dan vijftig kilometer per uur. Hierdoor heb ik in ten minste twee ge vallen een dodelijk ongeluk voorkomen. Waarom toch die hoge snelheden in de bebouwde kommen, waarvan kinderen en stuntels wel het slachtoffer móeten wor den? Dr. M. J. HEERING Ouderdomspensioen. De ouden van da gen, die ouderdomspensioen ontvangen, zijn deze maand weer teleurgesteld. Zij zouden in juli een verhoging krijgen met terug werkende kracht van januari af. Maar op de postkantoren is er van de verhoging niets bekend. Waar ligt dat aan? TH. KATERBERG Akelige lucht. Herhaaldelijk worden de bewoners van het uiterste noorden van de stad geplaagd door een akelige lucht van lijken, rotte vis of andere kadavers, welke lucht met noordelijke winden komt aanwaaien en wel speciaal in latere avonduren, zoals ook weer woensdagavond 10 juli na negen uur het geval was. Wij waren daardoor genoodzaakt ramen en deuren gesloten te houden. Mogelijk a" een onderzoek worden ingesteld, opdat van dit onhygiënisch en hinderlijk stin'"" worden verlost. RB- (Inlichtingen, die wij bij gemeentel'ike instanties hebben ingewonnen, hebben geen enkele aanwijzing verstrekt omtrpnt de oorzaak van de hinderlijke lucht. Men heeft verzekerd, dat getracht zal worden door middel van een onderzoek de or>--","'< vast te stellen. Red.) „Zandvoort, Bentveld, Haarlem, Halfweg, Emsterdèm. daar gaat je blauwe trem. Aerdenhout en Kostverloren, Krommert, Zing nu met droeve stem: Requiem!" Dinsdagmiddag om 1 uur liep in Hoek van Holland het Braziliaanse vliegtuig moederschip de „Minas Gerais" binnen. De „Minas Gerais", een zusterschip van de „Karei Doorman", is uit Engeland door de Thames en de Barentz Zee ge sleept om in Rotterdam verbouwd te worden. Donderdagavond zal de heer Rouwe Dijkstra uit Den Haag, Nederlands kampioen in het langdurige pijproken, de strijd aanbinden met de Amerikaan se recordhouder op dat gebied, de heer Robert Rudl in Michigan. Aangezien het alleen een kwestie van tijd is, kun nen de beide kampioenen rustig in hun eigen land blijven. Het contact zal radiografisch tot stand worden ge bracht en de scheidsrechters zullen hun bevindingen via de aethergolven uit wisselen. De heer Dijkstra rookt zijn pijp in een Haags café, de heer Rudl doet het thuis in zijn sigarenwinkel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10