Mannetje Grommelebrom DE ONZICH I BAREN Agenda voor Haarlem Buitenzintuigelijk contact tussen leraar en leerling Het Westen wil doorgaan met ontwapeningsoverleg in Londen NAAIMACHINES Ondertussen stellen Engeland en Frankrijk hun eisen aan Amerika Marjo Tal oogst groot succes in Israel Kort en bondig 4 J. G. van Bussbach kreeg voor zijn studie Amerikaanse William McDougall-award" Vele honderden vliegtuig botsingen nog juist vermeden Vervalsing van certificaten voor spekexport berecht Spanning in Nabije Oosten Weinig animo in V.S. voor bemiddelaarsrol Franse troepenconcentra ties aan Syrische grens? Kerkelijk Nieuws Weer Britse vliegtuigen naar Egypte Rapport over zwarte lonen WOENSDAG 17 JULI 1957 De heer J. G. van Busschbach uit Haar lem, die onlangs de door het parapsycho logisch laboratorium van de Duke-univer- siteit in Durham (Verenigde Staten) uitge loofde „William McDougallaward" van duizend dollar heeft gewonnen voor zijn parapsychologische onderzoekingen, heeft zich reeds van jongsafaan geïnteresseerd voor het onderwerp, waaraan hij zijn stu die wijdde: het buitenzintuigelijk contact tussen onderwijzer of leraar en leerlingen. De heer Van Busschbach, die zelf bij het onderwijs als rijksinspecteur voor het lager onderwijs te Amsterdam werkzaam is, heeft zich tijdens zijn langdurige onder wijsloopbaan bij voorkeur bezig gehouden met de pedagogische kant van het onder wijs. Toen hij in 1949 in zijn huidige functie werd benoemd, vond hij wat meer tijd om zich aan deze studie te wijden, omdat zijn onderzoekingen voor een groot deel parallel liepen met zijn werkzaamheden als inspecteur. Reeds van, de tijd af, dat hij van de Rijkskweekschool in Haarlem kwam en vele onderwijsfuncties in verscheidene delen van het land bekleedde, stelde de heer Van Busschbach zich de vraag, of het buitenzintuigelijk contact, dat ieder een in zijn eenvoudigste vormen wel eens heeft waargenomen, in de klas zo vaak voorkomt, dat van een regelmatigheid ge sproken kan worden, of dat het verschijn sel op louter toeval berust. De eenvoudigste vorm van buitenzin tuigelijk contact kent iedereen: één van de vrienden van de heer Van Busschbach, een onderwijzer, maakte zo'n geval mee. Op de blinde kaart wees hij de jongens van zijn klas de plaatsen van Spanje en Portu gal aan. Op een gegeven moment ging de stok naar Barcelona, maar de onderwijzer dacht aan Oporto. Op hetzelfde ogenblik zag hij, dat verscheidene jongens, die vooraan in de klas zaten Oporto op schreven Proefklassen De heer Van Busschbach heeft dit ver schijnsel op uitvoerige wijze willen be studeren. Hij heeft daartoe een aantal scholen in zijn inspectiegebied in Amster dam bezocht. De klassen, waarmee hij de proeven deed, waren normale klassen en de keuze van de onderwijzers liet hij ook aan het toeval over. Hij liet de onderwijzer achter in de klas plaatsnemen, die door een eenvoudige op bouw van wandkaarten aan het gezicht van zijn leerlingen werd onttrokken. Ver volgens kreeg de onderwijzer een vijftal kaarten, op ieder waarvan zich een een voudig teken bevond. Het ging hier om een plus-, een min-, een vermenigvuldig en een deelteken, alsmede een cirkel. Deze kaarten werden bedekt neergelegd, waar na zij werden genummerd van één tot vijf. Vervolgens kreeg de onderwijzer een volg ordelij st, aan de hand waarvan hij de kaart met het corresponderende nummer omdraaide. Dè kinderen moesten op het zelfde ogenblik opschrijven welk teken hun meester omdraaide. Later werd de zelfde proef herhaald met vijf kleuren en vijf eenvoudige woorden. In 1951 werd met deze proefnemingen in Amsterdam begonnen. Éénentwintig klas sen met 673 leerlingen werden op deze manier getest Deze kinderen maakten to taal 20.190 gissingen. De heer Van Bussch bach stelde vervolgens statistisch vast welk aantal goede gissingen op toeval be rustte en bepaalde het totaal aantal tref fers. De verhouding tussen deze twee uit komsten werd de „critical ratio" genoemd. Deze bedroeg voor de Amsterdamse test klassen: 2,79, hetgeen neerkwam op een toevalsverhouding van één op vijfhonderd. Een gecombineerde proefneming, die de heer Van Busschbach geassisteerd door vijf assistenten van prof. Tenhaeff in 26 klassen met 580 leerlingen en 26.680 gis singen in Utrecht heeft gedaan, leverde een uitkomst op met een „critica! ratio" van 4,07 en een toevalsverhouding van één op twintigduizend. Men ziet hieruit, dat het aantal toevalstreffers afneemt, naar mate de resultaten van een groter aantal proeven wordt samengevoegd. Bij een aan tal proeven met middelbare scholieren ge nomen, waren de resultaten geheel ver schillend. Het bleek, dat daar bijna geen buitenzintuigelijk contact tussen leraar en leerling bestond. Wat hiervan de oorzaak is, is nog niet bekend. Van deze resultaten heeft de heer Van Busschbach verslag uitgebracht in het Tijdschrift voor Parapsychologie, hetgeen hem een uitnodiging bezorgde van de Amerikaanse professor dr. J. B. Rhine, directeur van het parapsychblogische labo ratorium van de Duke-universiteit in Dur ham. Dank zij een tegemoetkoming van de Parapsychology Foundation en van de Ful- bright Foundation is het de heer Van Busschbach mogelijk geworden drie maan den in de Verenigde Staten te werken. Hij heeft in Durham en Burlington dezelfde proefnemingen gedaan als in Nederland en het verrassende was, dat de resultaten met die van de Nederlandse scholen over eenkwamen, ondanks de grote verschillen, die er bestaan in opvoedkundig en ander opzicht. Het resultaat van deze studies is verschenen in „The Journal of Parapsy chology". Dit artikel is de aanleiding ge worden van de toekenning van de „Wil liam McDougall-award", die voor de eer ste keer is uitgereikt. Het bedrag zal door de heer Van Busschbach worden besteed aan zijn verdere onderzoekingen op het zelfde gebied, waarbij hij, als hij nogmaals een studieverlof van de Nederlandse re gering kan krijgen, weer voor een tijd naar Amerika hoopt te gaan. Amerikaans onderzoek toont aan: WASHINGTON (UP) Gedurende de eerste drie maanden van dit Jaar konden in de V.S. 331 vliegtuigbotsingen, waarbij 5.200 personen betrokken zouden zijn ge weest, slechts op het nippertje worden vermeden. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de Amerikaanse Raad voor de Burgerlucht vaart instelde naar aanleiding van het on geluk op 30 juni van het vorige jaar, waar bij als gevolg van een botsing tussen twee vliegtuigen 128 personen om het leven kwamen. Ongeveer 52 percent van de ternauwer nood vermeden botsingen werd door mili taire vliegtuigen gemeld, het resterende deel door vliegtuigen van het burgerlucht- verkeer. In 37 gevallen passeerden de vliegtuigen elkaar op een afstand van 30 meter of minder, in 91 gevallen op 30 tot 150 meter. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 LONDEN (UP) De westelijke landen op de ontwapeningsbesprekingen te Lon den de Verenigde Staten, Canada, Enge land en Frankrijk zijn bereid de onder handelingen met de Sovjet-Unie tot na 1 augustus voort te zetten. De subcommis sie voor ontwapening der UNO moet de Algemene Vergadering van de UNO name lijk op 1 augustus rapport uitbrengen. Het is niet bekend of ook de Sovjet-Unie de besprekingen in augustus wil voort zetten. Men verwachtte, dat de Amerikaanse afgevaardigde Harold Stassen vandaag de voorstellen van zijn regering betreffende wederzijdse luchtinspectie en controle op het gebruik van geleide projectielen be kend zou maken. Engeland verwacht weinig heil van voortzetting der besprekingen. De Ver enigde Staten daarentegen, en met name minister Dulles, geloven niet dat er on overkomelijke moeilijkheden voor het be reiken van overeenstemming met de Sov jet-Unie bestaan. WASHINGTON (UP) De Engelse re gering heeft naar verluidt om Amerikaanse kernwapens of splijtbaar materiaal ge vraagd, teneinde de voorraad kernwapens groter te maken, voor het geval de ont- wapenlngs-conferentie in Londen het er over eens zou worden eventueel de ver vaardiging van die wapens stop te zetten. Het Engelse standpunt, zoals het hier wordt verstaan, is, dat Engeland pas kort geleden begonnen is met het nemen van proeven met kernwapens in de Stille Oce aan en dat dus, als er een wapenstilstand zou komen wat betreft de proefnemingen en eventueel een stopzetten van de ver vaardiging van die wapens, Engeland door de Verenigde Staten geholpen zou moeten worden. Uit betrouwbare bron verneemt men echter in dat verband, dat als Engeland zodanige compensatie van de Verenigde Staten zou krijgen, Frankrijk waarschijn lijk een dergelijke steun zou willen heb ben, als het er in toe zou stemmen geen begin te maken met de vervaardiging van kernwapens. Jules Moch, de leider van de Franse de legatie in Londen, zou dan wel om een bij eenkomst van de raad van de NAVO kun nen vragen, teneinde die kwestie, als de Verenigde Staten het Engelse verzoek zou den inwilligen, te bespreken. Probleem Tot nu toe heeft de regering van de Ver enigde Staten het verzoek van Engeland in zorgvuldige overweging genomen, maar is zij te dien opzichte nog niet tot een besluit gekomen. Een gunstige beslissing zou de goedkeuring van het Congres vereisen, dat zijn toestemming moet geven voor elke levering van kernwapens of van splijtbaar materiaal aan andere landen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Verenig de Staten op het ogenblik een methode be studeren, volgens welke NAVO-bondge- noten in oorlogstijd gebruik kunnen maken van voorraden kernwapens, onder controle van de opperbevelhebber van de NAVO. Men zoekt naar wegen om in NAVO-ver band een voorraad kernwapens te vormen teneinde ervoor te zorgen, dat de bondge noten in geval van een aanval niet de V.S. om kernwapens behoeven te vragen. Maar Amerika was van mening, dat men met de bestudering nog niet ver genoeg is om een definitief plan op te stellen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep uitspraak gedaan in drie van de vier Utrechtse zaken, waarby het ging om uit Frankrijk of België afkomstig spek, dat via valselijk ingevulde certificaten van oorsprong en keuringscertificaten van een veeartsenijkundige diénst, als Neder lands spek naar West-Duitsland was ge ëxporteerd. De 23-jarige im- en exporteur uit Utrecht H. B. J. werd overeenkomstig de eis ver oordeeld tot drie maanden voorwaarde lijk (met aftrek van het voorarrest), proef tijd van 2 jaar en een boete van 250 gul den subsidiair 50 dagen hechtenis. In eer ste instantie was J. na de eis van vijl maanden met aftrek tot drie maanden met aftrek veroordeeld. De inmiddels ontslagen directeur van een n.v., de 40-jarige W. W. van R. en de 34-jarige koopman W. C. V. uit Zeist, werden elk veroordeeld tot zes maanden met aftrek. In eerste instantie was beiden, na een eis van een jaar met aftrek, negen maanden met aftrek opge legd. Ter zitting van het hof waren bei den op verzoek van hun raadslieden uit de voorlopige hechtenis ontslagen. De pro cureur-generaal had tegen elk acht maan den met aftrek geëist. De zaak tegen de 50-jarige procuratie houder van een exportfirma te Zeist, A. K. uit Driebergen, werd aangehouden voor het doen uitbrengen van een rapport. Het ging bij de onderhavige transacties om een paar honderdduizend kg spek. Een getuige-deskundige van het ministerie van Landbouw had ter zitting verklaard, dat hem geen klachten van Duitse zijde over het spek bekend waren. Eervol ontslag burgemeester. Bij Ko ninklijk Besluit is aan de heer A. F. van Goelst Meijer op zijn verzoek met ingang van 1 september 1957 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Ros- sum, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. WASHINGTON (UP/Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft op zyn we kelijkse persconferentie verklaard dat de V.S. de situatie in het Nabye Oosten met grote aandacht blyven volgen, en dat zy, wanneer de tijd daartoe gekomen is, gaarne „iets nuttigs" zullen doen in de kwestie tussen Israel en de Arabische landen. Het was echter niet gezegd, aldus Dulles, dat dit openlyk zou geschieden. „Misschien kunnen andere landen een grotere rol spelen dan wy als bemidde laars in dit conflict", zo voegde hij hier aan toe. Met betrekking tot de kwestie van de Golf van Akaba verklaarde Dulles, dat Jordanië en Egypte zekere argumenten uit het volkenrecht kunnen putten. Ten eerste menen de Arabische landen, dat hun territoriale souvereiniteit tot zes mijl buiten de kustlijn reikt, en niet tot drie mijl, zoals bijvoorbeeld in de V.S. geldt. Daar Israel volgens deze landen geen „grenzen" heeft doch slechts bij wapenstilstand vastgestelde demarcatie lijnen, zou Israel geen rechten op de golf van Akaba kunnen doen gelden. De mi nister verklaarde met nadruk, dat dit n i e t de opvatting der V.S. is. Hij is van oordeel, dat zulk een twistpunt slechts door een uitspraak van het Internationale Hof kan worden beslecht. De V.V. blijven bij hun verklaring van augustus 1955, waarin hulp wordt aange boden bij de oplossing van vraagstukken als de vestiging van de Arabische vluchte lingen en het waarborgen van de grenzen tussen Israel en zijn Arabische buurlan den, aldus Dulles. Hij zei voorts, dat de leer van Eisen hower niet is ontworpen om het Palestijn se vraagstuk tot oplossing te brengen, maar slechts om het Nabije Oosten te helpen bij het uitbannen van de communistische in vloeden. Moskou meldt troepenconcentraties LONDEN (UP) Radio Moskou heeft dinsdagavond in een uitzending berichten uit Arabische bron geciteerd volgens wel ke Franse troepen geconcentreerd worden aan de Israëlische grens met Syrië, met het doel Syrië een oorlog op te dringen". Radio Moskou citeert als bronnen de Jordaanse radio, het Arabische persbureau en „bladen in enige Arabische staten". Volgens Radio Moskou hebben Israëli sche troepen reeds „een aantal aanvallen op de Syrische grens gedaan, doch zy wer den met kracht afgeslagen". Syrisch protest DAMASCUS (UP) - Naar aanleiding van deze berichten heeft premier Sabri el As- sali van Syrië verklaard, dat zijn land geen agressie jegens Israel zal plegen. De Israëlische premier Ben Goerion ver klaarde enkele dagen geleden dat Israel „krachtig" zou optreden tegen elke Syri sche actie. Syrië heeft tegen deze verkla ring van Ben Goerion gisteren een monde ling protest ingediend bij het secretariaat van de UNO in New York. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leerbroek P. J. Bos, kand. te Veenendaal; te Maasdam (toez.) J. Lalle- man, vicaris te Terneuzen. Geref. Kerken Beroepen te Groningen-Oost (vac. F. Vroon) dr. J. van den Berg te Zutfen; te Enumatil I. Stienstra, kand. te 't Zandt (Gron.); te Giessen-Rijswijk C. J. Tissink, kand. te Middelburg. Aangenomen naar Abcoude J. Kuiper, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Heer-Hugowaard, Roosendaal (N-Br.) en voor Vleuten-De Meern. Bedankt voor Avereest H. Dijkstra te Oosterend (Fr.); voor Klazienaveen (2de pred.pl.) Joh. Dijkstra te Schermerhorn. Gef. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (als miss. pred.) G. Mulders te Ulrum; voor Zwartsluis J. M. Kroes te Dalfsen; voor QSchildwolde J. Verkade te Voorburg. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Emmen (2de beroep) W. van Heest te Rozenburg. Diezelfde ochtend was Mannetje Grommelebrom opgestaan en hij liep met een emmer naar de waterput, om wat theeivater te putten. Maar toen kreeg hij opeens de spiegel in 't oog, die daar tegen het hek stond, en hij bleef verbaasd staan. „Wat is dat nou?", bromde hij. „Van wie is dat ding? Wie heeft dat in mijn tuin gezet?" Hij keek nijdig rond, maar er was niemand in de hele omtrek te bekennen. „Nouhet staat in mijn tuin, dus dan is het van mij.'", gromde hij. „Dan moeten ze 't er maar niet neerzetten". 30-31 (Van onze correspondente) De Nederlandse gezant te Jeruzalem was onlangs de beschermheer van het concert, dat de Nederlandse artieste Marjo Tal in Jeruzalem gaf en dat na afloop door de critici en het publiek met instemming werd beoordeeld. „Beethoven en Chansons" luid de het opschrift van het artikel, dat enige dagen voor haar optreden in „The Jerusa lem Post" verscheen. Tijdens haar derde bezoek aan Israel gaf Marjo Tal ook met succes concerten in Haifa, Tel-Aviv en voor de Israëlische radio. Talrijke beroemde gastdirigenten en solisten komen hier ieder jaar, zodat het concertpubliek tamelijk verwend is. Vele musici doen een keuze uit de zogenaamde successtukken van het overbekende reper toire. De werken die Marjo Tal vóór de pauze speelde en de voor het Israëlische publiek geheel nieuwe confrontatie met de sfeer van de Parijse chanson, zoals deze Nederlandse artieste die in de door haar zelf voorgedragen composities van bekende Franse dichters weet op te roepen, waren een grote verrassing. Marjo Tal gaf concerten in verscheidene landbouwnederzettingen, waar zij reeds in 1949 en 1951 opgetreden was. „Slechts die genen, die echt belangstelling hebben voor muziek kohien 's avonds", vertelde zij. Het viel haar op, dat het publiek in de land bouwkolonies meestal té moe is om iets nieuws in zich op te nemen. „Het zijn vooral de oud-ingezetenen, uit Rusland en West-Europa afkomstig, die verschijnen". Marjo Tal is van mening, dat de sabra (de in Israel geborene) in de landbouwkolonies de muzikaliteit van zijn ouders heeft, ech ter niet de muzikale' opleiding of ervaring om klassieke muziek zoals de oudere immi granten te begrijpen. „De jeugd, die pok de Franse chansons begreep, was meestal uit het Franssprekende gedeelte van Noord-Afrika afkomstig. Marjo Tal speelt graag in Israel, ook al zijn de technische moeilijkheden hier heel groot. „In Europa vraag ik mij altijd voor een concert af: hoe zal ik spelen? Hier was het grootste probleem: hoe kom ik er? Ik ben er altijd wel gekomen, maar af en toe op een vrachtwag ,n of tractor van een landbouw nederzetting!" Het is Marjo Tal volkomen gelukt het publiek in de grote steden met haar kunst te boeien. BEGRAFENIS MARIE VAN ZEGGELEN Het stoffelijk overschot van de schrijf ster Marie van Zeggelen zal vrijdagmiddag om 14 uur on de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag ter aarde worden be steld. Krachtens een bepaling van het Egyp tische ministerie van Financiën mogen Britse lijnvliegtuigen weer over Egyptisch gebied vliegen en in Egypte landen. Het convent der Christelijk-sociale orga nisaties, waarin samenwerken het verbond van Protestants-christelijke Werkgevers in Nederland, de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Christelijke Middenstandsbond en het Christelijk Na tionaal Vakverbond in Nederland, heeft een rapport het licht doen zien, waarin het vraagstuk van de zwarte lonen wordt behandeld. Het zwarte loon, aldus het rapport, draagt bij tot de verzwakking van het normbesef in brede lagen van ons volk. De stilzwijgende sanctionering van het be staan der zwarte lonen vormt een gevaar voor de handhaving van wet en recht in het algemeen. De zwarte lonen vormen eveneens een gevaar voor de nationale economie. Zo dra ergens zwarte lonen worden betaald heeft dit tot gevolg, dat andere onder nemingen niet achter kunnen blijven. Daardoor komt het algemene loonpeil der mate in beweging, dat ongewenste prijs- gevolgen niet of nauwelijks te vermijden zijn. Deze gevolgen van het euvel der zwarte lonen maken bezinning op dit vraagstuk dringend geboden en rechtvaardigen ten volle een appèl op werkgevers en arbei ders om met alle geoorloofde middelen dit kwaad uit onze samenleving te weren, al dus het rapport. 21. Ik kreeg de indruk, dat de lama hem nog wilde antwoorden, maar hij keek hem slechts lang en zwijgend aan en richtte zich toen tot mij. „In uw slaap zult u vannacht beelden zien, die u later zullen verrassen. U zult in het verleden blikken, in een ver land, dat u wel kent, maar dat niet uw vaderland is. U zult mensen zien, die u bekend zijn, maar die u toch niet zult herkennen. Neem deze droombeelden bij het ontwaken met u mee en bezwaar ze, want u zult ze pas later begrijpen. Ofschoon u al in het bezit bent van de sleutel, kunt u de deur niet zien, welke u met deze sleutel kunt openen en die toegang geeft tot een nieuw, schoon leven. Ik heb u eerder al eens gezegd, dat u vele wegen zult moeten afleggen om u zelf te kunnen vinden. Maar laat u toch waarschuwen, laat u goede raad geven. Keer om en vervolg niet langer de weg, die naar het onheil voert. Luistert ook niet naar mij, dan zal de vervloeking u treffen, terwijl u iedere keer weer ge dwongen zult worden terug te keren naar de plaats, waar het onheil u zal treffen. Waar u ook heen mag vluchten en in welk land u ook mag vertoeven, steeds en overal zal de roep u bereiken, de roep, die u tot terugkeren zal dwingen. Mijn stem zal u overal weten te vinden en die zal het dan zijn, die u moet volgen zolang de boze geesten van de vervloeking macht over u hebben. Lang is de weg, die u moet gaan, als u nu niet naar mij luistert. Lang en vol gevaar. Door een zee van leed en pijn zult u moeten gaan en leed, pijn en angst zullen u steeds omringen, gelijk de lucht, die uw longen opzuigen. Daarom smeek ik u: keer om op uw weg!" Hij draaide zich om, schoof het zware gordijn voor de ingang van de jurtte opzij en keerde zich toen nog één keer om, terwijl hij zonder nijd en wraakzucht, doch met treurige stem zei: „Richt u dan maar ten gronde!" De Rus hief het hoofd op en ik kreeg de indruk, dat hij deze woorden lang op zich liet inwerken. Een onverklaarbare angst overviel mij en ook in Komoroffs ogen lag afgrijzen. Spoedig lachte hij echter weer en verliet toen snel de jurtte. Ik volgde hem. De donkere nacht omringde ons buiten. De maan scheen niet en er fonkelde geen ster. De duisternis was ondoordringbaar, het zwijgen zwaar. Van de lama viel geen spoor te ontdekken. Het was, alsof de nacht hem had opgeslokt. Wij gingen de jurtte weer binnen en zetten ons zwij- (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) gend naast het vuur. De Rus stopte zijn pijp, wierp een blik op zijn horloge en vroeg toen ontsteld: „Is het mogelijk, dat het al tien uur later is?" Ik keek naar mijn horloge; ja, de tijd klopte, maar ik had het gevoel, dat er ten hoogste twee uur verlopen kon zijn sedert de komst van de lama. „Hoe laat ongeveer kwam de lama?", vroeg de Rus. „Ongeveer op het uur van de apen", zei onze gastheer, „en u zegt dat het uur van de honden nu al voorbij is?" Ook de Mongool kon het snelle verstrijken van de tijd niet verklaren. Hij schudde ongelovig het hoofd. De Mongolen verdelen de dag in twaalf dubbele uren, welke zij aanduiden met de namen van twaalf dieren. Het uur van de apen is volgens onze tijdmeting van 1618 uur, dat van de honden van 2022 uur. De volgende morgen ontwaakte ik bijzonder vroeg en ik zag toen tot mijn ergernis, dat wij de vorige avond vergeten hadden de lamp te doven. Dit was natuurlijk geen drama, maar wel onaangenaam, daar de walm, die de lamp verspreidde, zich overal had aangehecht zelfs aan neus, oren en ogen tè kwalijker omdat wij ons sedert Kiaktha niet meer behoorlijk hadden kunnen wassen. Het was nog vroeg en het vlammetje van de lamp ver lichtte de ruime jurtte maar schamel. Ik staarde na denkend naar de lichtbron en plotseling doken vreem de beelden uit mijn droom op, die mij deze nacht gekweld had. De profetische woorden van de lama schoten mij weer te binnen en ik kreeg het gevoel, alsof zich iets vreemds, iets eigenaardigs in mijn leven wilde indrin gen. Hoezeer ik mij echter ook inspande, ik kon geen samenhang ontdekken tussen al de beelden, die aan mijn geestesoog voorbij waren getrokken. Leek de oude vrouw uit mijn droom eigenlijk niet op de lama, die ons gisteravond bezocht had? Diep in de mens schuilt nog het geloof aan onzichtbare krachten. Plotseling moest ik echter lachen. Was ik nu zélf eigen lijk niet een oude vrouw, die een verband wilde ont dekken tussen een droom en de gebeurtenissen van alle dag? Ik rekte mij nog eens behaaglijk uit. Zou misschien de walmen de lamp met haar kwalijke reuk schuld heb ben aan die dromerijen? Men zegt toch altijd, dat men niet kan dromen tijdens een goede, gezonde slaap? Nog maals rekte ik mij uit en kon maar met moeite een luide geeuw onderdrukken. De gedachten lieten mij niet meer los Hoe zeker had het jonge meisje uit mijn droom in het zadel gezeten! En hoe plotseling had ze een ontstelde blik in de ogen gekregen. Vreemd, dat ik mij haar gezicht niet kon herinneren! Ook de gelaatstrekken van haar begeleider vervlogen steeds weer. Wat was het eigenlijk geweest, dat hij van de grond had opge raapt, toen hij het vertrek verliet? Een armband, een ring? Een sieraad was het in ieder geval wel. Het schit terde met gouden glans. Hoe langer ik aan deze droom beelden dacht, hoe vreemder ik het begon te vinden, maar toch was het alsof een snaar in mijn binnenste was aangeraakt, die nu, tijdens het waken, nog natrilde en mij in een zacht-weemoedige stemming bracht. „Dromen zijn bedrog", mompelde ik zacht.- „Wat had de grote Spanjaard toch al weer gezegd? Ja. „Het gehele leven is slechts een droom en zelfs de dromen zijn een droom". Ik wilde eigenlijk opstaan, maar ik bleef tenslotte toch nog even liggen en sloot de ogen. Wat hadden de droombeelden laten zien? Wie was dat geweest? On duidelijk klonken woorden door het donker van mijn ziel; dat, wat voorbij was, wat op dit uur gewacht had, begon zich te roerenIk droomde weer. Langzaam, met knikkende hoofden, klimmen de paar den zo droomde ik een duin op en als zij op de top zijn aangekomen, spreidt zich voor de ogen van de beide ruiters de oneindigheid van de zee uit. Witte wol ken snellen langs de blauwe hemel. Het zonlicht schit tert in brede banen op het woelige water. De dag is warm en winderig, de lucht trilt. Ver weg, aan de horizon, stijgt een zwarte muur van wolken op en de steeds in kracht toenemende wind stuwt steeds hogere waterbergen tegen de rotsachtige kust op, waar zij in wit schuim verstuiven. De man en het meisje zijn afgestegen, hebben de paar den aan een boom vastgebonden en kijken naar de steil naar beneden lopende kust en naar de met witte schuimkoppen bedekte zee. Hun ogen worden nu en dan verblind door het felle zonlicht, dat door het water weerkaatst wordt. (Wordt vervolgd). Winkeldievegges betrapt. Hoewel de hoofdcommissarissen van politie in de grote steden eind vorige week in gezamenlijk over leg nog waarschuwingen tegen de in uitver- kooptijd herhaaldelijk voorkomende winkel diefstallen hadden gegeven, werden alleen al in Den Haag op de eerste uitverkoopdag zes winkeldievegges op heterdaad betrapt. Alle diefstallen werden gepleegd in de grote wa renhuizen. Opleidingsschip voor koopvaardij. Het opleidingsschip „De Nederlander" te Rotter dam, aan boord waarvan jongens tussen de 14 en de 16 jaar een zesmaandse opleiding tot matroos bij de koopvaardij kunnen krij gen en dat aan de Spangensekade ligt zal op 22 juli worden vervangen door een nieuw schip van dezelfde naam, dat, gelijk in vroeger jaren het geval was, weer op de Maas zal komen te liggen en wel aan het Prinsehoofd. Het voormalige veerschip „C. Bosman", dat de dienst Enkhuizen-Staveren heeft onderhouden, is aangekocht en ver bouwd. Weduwen en weduwnarencongres. De heer G. Greijn, gemeentesecretaris van Gre- venbicht in Limburg, verwacht enkele dui zenden bezoekers voor het op 27, 28 en 29 september te Enschede te houden eerste we reldcongres voor weduwen en weduwnaren. Op het congres zal de maatschappelijke po sitie van de weduwnaar en de weduwe wor den besproken. Thans zijn er reeds 200 aan vragen binnengekomen. Verdronkene aangespoeld. Op het Texel se strand is het stoffelijk overschot aange spoeld van een naar schatting zestienjarig meisje. Het lichaam heeft vermoedelijk een dag of tien in zee gelegen. Boerderjjbranden. In de maand mei zijn 27 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd. Eén van deze branden brak uit in Groningen, twee in Friesland, drie in Drente, twee in Overijsel, vijf in Gelderland, één in Utrecht twee in Noordholland, twee in Zuidholland, zeven in Noordbrabant en t\yee inLimburg. De directe schade door deze branden, aangericht, wordt geraamd op 1.068.597. Burgètiieester van Rockanje overleden, In het Havenziekenhuis te Rotterdam "is geheel onverwacht overleden de heer H. E. Haak burgemeester van Rockanje. Hij was veertien dagen geleden in het ziekenhuis opgenomen met een gebroken knieschijf op gelopen bij een val met zijn fiets. De heer Haak was 59 jaar oud. Hij was burgemees ter van Rockanje sinds mei 1948. Hij was voordien resident op Bali. Lijk van Belg in Noordzee. Bij het lichtschip Texel is een stoffelijk overschot gevonden, dat door de reddingboot „Prins Hendrik" naar Den Helder is gebracht. Het is geïdentificeerd als dat van de Belgische kapitein-vlieger Symaeys, die onlangs tij dens NAVO-oefeningen boven de Noordzee vermist werd. Duitse stationeringsbydrage Tussen de Westduitse Bondsrepubliek enNederland zijn de voorwaarden inzake de betaling der stationeringskosten der Nederlandse troe pen in NAVO-verband vastgesteld voor het lopende begrotingsjaar. Een bekendmaking van het bondsministerie van Buitenlandse Zaken houdt in, dat West-Duitsland aan Ne derland over de periode 1 april 1957—1 april 1958 400.000 D. mark als bijdrage in de sta tioneringskosten zal betalen. YY-. Wolthers overleden. Te Sao Paulo in Brazilië is op 56-jarige leeftijd overleden de heer W. Wolthers president-directeur van S. A. Philips do Brazil. De heer Wolthers, die meer dan 30 jaar in dienst van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven is geweest, was commandeur in de orde van het Heilige Graf van Jeruzalem (Vaticaan), officier in de nationale orde van het Zuider kruis (Brazilië) en officier in de orde van Oranje Nassau. 7 Besmettelijke ziekten. In de week van 30 juni tot en met 6 juli zijn tien gevallen van paratyfus en 5 gevallen van difterie aangegeven Kinderverlamming met ver lammingsverschijnselen deed zich in zes ge vallen voor (zelde week vorig jaar 61). De opgaven kwamen uit Assen, Harenkarspel, Leiden. Wassenaar, Dussen en Tilburg. Be „Carla" vlot. De Nederlandse sleep boot „Carla" die dinsdagavond met een sleep in de Engelse haven Shoreham aan de grond was gelopen, is kort voor midder nacht vrijgekomen Het schip heeft geen schade opgelopen. WOENSDAG 17 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 7.30 uur.. Studio „Terwijl de stad slaapt", 18 jaar, 7 en 9 15 uur. Lido: „Vrouwen in boeien", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De bruid is niet bleu", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De koning der gangsters", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dokken van New Or leans", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het trottoir", 18 jaar, 8.15 uur. „Haarlem"-terrein Groot muziek-feest, 8 uur Grote Kerk: Avondstilte. Spreker dr. G'. Snijders, orga nist Klaas Bolt, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Italiaanse, Franse en Nederlandse volksdansgroepen, 8 uur. DONDERDAG 18 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 2 en 7.30 uur.. Studio: Vakantieprogramma voor de jeugd, 10.30 uur; „Terwijl de stad slaapt", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in boeien", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „De bruid is niet bleu'", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De koning der gangsters", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leef tijden 2, 7 en 9.15 uur. Roxy „De dokken van New Orleans", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6