Sparen door de jeugd wordt gestimuleerd door regeringspremie van tien percent Geen slepers maar duwers HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Brits plan om ontwapenings- overleg gaande te houden EERSTE VAN DRIE REGELINGEN TER BEZITSVORMING Wetsontwerp van spaarregeling thans aan Tweede Kamer aangeboden Premie wordt uitbetaald boven de spaarbankrente $ee MORRIS fjeforet/ot/éi/t// Gesprek tussen Zjoekov en Wilson volgens Eisenhower wellicht nuttig Jé J. VAN KOOTEN Solex de eerste en de deste v.a. 349.S0 Duitse zonegrens was 48 uur dicht voor buitenlandse bussen Alles nu weer normaal Van moord verdachte vrouw weer in Huis van Bewaring Leverplicht voor boeren in Hongarije afgeschaft bij goedkeuring van Euromarktverdrag Zes doden in het verkeer V erkeersongelnkken DIT JAAR: 621 DODEN j Het woord is aan Pleidooi voor voorbehoud Geen Franse troepen aan Syrië's grens Israel wil overleg met Arabische leiders Uitgestoten Bulgaren nu ook uit regeringsfuncties Enkele buien 72e JAARGANG No 7 DONDERDAG 18 JULI 1957 302e JAARGANG No 160 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 g I 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Rb—g i yV> fl B ff I Verschijnt dageHjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I M M I j f-f I 1 V I li lfj I 1 I f J I 1 Abonnement p. week 59 ct„ p. kwartaal 7 65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. A A 4 Ak# VA A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (AFP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, heeft op de Londense ontwapeningsbespre kingen voorgesteld enkele groepen deskun digen te belasten met de bestudering van de punten waarop de leden van de sub commissie het in beginsel zyn eens gewor den. De Amerikaanse, Russische en Canadese gedelegeerden deelden mede over het voor stel te willen nadenken. De Franse afgevaardigde Jules Moch stelde voor zeven groepen deskundigen te vormen voor de bestudering van de on derscheidene vraagstukken: 1. De sterkte van de strijdkrachten; 2. De controlelijs ten van de bewapeningen; 3. Het verband tussen deze lijsten en de troepensterkte; 4. Begrotingsvraagstukken; 5. De technische controle op de stopzetting van de proef- ontploffingen van kernwapens; 6. De tech nische controle op het stopzetten van de vervaardiging van splijtbare stoffen en 7. De bestudering van de eigenschappen der projectielen, die boven de stratosfeer komen. Selwyn Lloyd noemde de vijf voornaam ste punten waarop enige overeenstemming was bereikt, en waarop de werkcomités zouden kunnen studeren: 1. Inkrimping van de troepensterkte; 2. Conventionele bewapening; 3. Inspectie uit de lucht; 4. Waarnemingsposten op de grond; en 5. De opschorting van kernproeven. De minister en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, alsmede de minister van Financiën hebben aan de Tweede Kamer een ontwerp-Jeugdspaarwet aangeboden. Het ontwerp behelst een gepremieerde spaarregeling. De hoogte van de premie is niet in de wet vastgelegd, maar wordt bepaald by Algemene Maatregel van Bestuur. Het ligt in het voor nemen der regering deze premie op tien percent te bepalen nadat de wet aangenomen zal zyn. De leeftyd van toetreding wordt in het wetsontwerp bepaald op 15 tot en met 20 jaar. De minimumspaarperiode zal in het algemeen op zes jaar worden ge steld en de maximumperiode op negen jaar. Het minimum spaarbedr'ag is f 30 per jaar. Het maximumbedrag der inlagen is f 200 per jaar. Met de indiening van dit wetsontwerp beoogt de regering uitvoering te geven aan de eerste van de drie con crete maatregelen van bezitsvorming. De andere twee zyn een spaarpremieregeling voor ambtenaren en een wetsontwerp voor vrystelling van sociale en fiscale lasten van de werkgeversbijdrage in de spaarfondsen der werknemers. Met de gepremieer de spaarregelingen wordt aldus de Memorie van Toelichting in het algemeen een tweetal doeleinden nagestreefd, namelyk het aankweken van een regelmatige spaargewoonte en het leveren van een bijdrage tot de vorming van een bezit, dat hoe bescheiden het ook moge zijn, toch van betekenis kan worden geacht voor de ontplooiing van de persoonlijkheid. Tot heden is de omvang der besparingen door jeugdigen teleurstellend. Pas als de jeugd huwelijksplannen heeft, blyken aldus de Memorie de besparingen te stijgen. In het ontwerp wordt de regeling ter be vordering van het jeugdsparen niet alleen toepasselijk verklaard op jeugdigen, die een beroep uitoefenen, maar op alle jeug digen ten einde elke discriminatie te ver mijden. Tengevolge van deze nieuwe rege- ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 .Grote Houtstraat 140 Tel. 12349 BERLIJN (U.P.) Zonder enige vooraf gaande waarschuwing, en ook zonder de minste opgave van redenen, hebben de Oostduitse autoriteiten maandag plotseling alle verkeer van buitenlandse autobussen naar en op het grondgebied van de „Duitse Demokratische Republiek" verboden. Tal rijke touringcars met gezelschappen va kantiegangers uit België, Frankrijk en de Skandinavische landen, werden aan de zonegrenzen tot omkeren gedwongen, maar wel kregen de inzittenden toestemming, hun reis naar Oost-Duitsland desgewenst per trein voort te zetten. Westduitse bus sen mochten gewoon passeren, daar deze niet als buitenlandse voertuigen beschouwd werden. Even onverwacht als dit verbod werd afgekondigd, is het gisteren weer opge heven. Westduitse douane-ambtenaren za gen woensdagavond dat de communisti sche volkspolitie in Helmstedt een der grensstations aan de autosnelweg naar Berlijn een Franse bus met bestemming Polen na acht uur oponthoud de zonegrens liet passeren. Andere bussen ondervonden daarna geen moeilijkheden meer. ling zullen beleggingsverschuivingen op treden. De bewindslieden verwachten ech ter, dat dit verschijnsel geen belangrijke vormen zal gaan aannemen, aangezien men slechts voor een spaarpremie in aanmer king komt. indien men zijn spaargeld ge durende een aantal jaren grotendeels on aangeroerd op zijn spaarrekening laat staan. Er behoeft voorts niet voor te worden gevreesd, dat de van overheidswege gepre mieerde jeugdspaarregeling, afbreuk zal doen aan de jeugdspaarregelingen in het bedrijfsleven. Integendeel kan worden ver wacht dat de rijksregeling voor vele be drijven een stimulans zal vormen eigen gepremieerde jeugdspaarregelingen tot stand te brengen en deze aan de rijksrege ling te verbinden. De op de jeugdspaarrekening ingelegde bedragen zijn niet geblokkeerd. Neemt men echter meer dan eenmaal per jaar gelden op of neemt men meer op, dan in dat jaar werd ingelegd, komt de jeugd spaarrekening en, indien dit feit zich voor de afloop van het zesde spaarjaar voor doet, daarmede ook het recht op premie te vervallen, tenzij een gedeelte van het tegoed werd opgenomen ter gelegenheid van een huwelijk. Sociaal-economisch effect Op een persconferentie heeft de staats secretaris van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelijke Organi satie, drs. W. K. N. Schmelzer, een toe lichting gegeven op het ontwerp jeugd- spaarwet. De heer Schmelzer zei onder meer, dat dit ontwerp twee bedoelingen had; ten eerste om bij de jeugd de ge woonte aan te kweken regelmatig te spa ren en ten tweede het bevorderen van een klein bezit, dat zeer welkom zou zijn, wan neer de spaarder in het huwelijk treedt. Het sociaal-economische effect van de jeugdspaarwet achtte de staatssecretaris zeer groot. Aannemende dat deze wet op 1 januari 1958 in werking zou treden, houdt men er rekening mee, dat in dat jaar 300.000 jeugdigen tussen 15 en 20 jaar dan f 45.000.000 zullen sparen. Veronder steld wordt dat dit bedrag in 1959 f 57.000.000 zal bedragen en in 1960 f 69.000.000. Niet waardevast Om de financiële rompslomp niet over bodig groot te maken, heeft men geen „perfectionisme" in het ontwerp willen toe passen. De clausule van de waardevastheid van het geld is niet in het ontwerp opgeno men. De propaganda voor dit sparen door de jeugd zal zowel door het departement als door de spaarbanken worden gevoerd. De spaarbanken hebben nu de mogelijk heid er de jeugd op te wijzen, dat wan neer deze van de nieuwe methode van sparen gebruik maakt, zij iets extra's kan krijgen. In dit verband zal ook een appèl op de ouders moeten worden gedaan om hun kinderen tot sparen op te wekken. Nadat na het tiende jaar het effect van de toetreding van zes jaarklassen tegelijk bij de invoering van de regeling zal zijn uitgewerkt, zullen de kosten per jaar voor de regering rond 8,5 miljoen gaan bedra gen. Haarlemse rechtbank beslist over verlenging van arrest Naar wy vernemen heeft de rechter commissaris bij de Haarlemse rechtbank, mr. H. J. Ferwerda, woensdag een bevel tot bewaring verleend tegen de Haarlemse vrouw, die ervan wordt verdacht op 3 juli haar zoontje van zes maanden om het leven te hebben gebracht. De Haarlemse rechtbank zal dinsdag 23 juli over de ver lenging van dit bevel beslissen. Dit betekent, dat het onderzoek tegen de genoemde vrouw thans een nieuwe fase is ingegaan. Zoals wij hebben bericht was zij tijdens de verhoren welke de Haar lemse politie haar na het overlijden van het kind heeft afgenomen zo overspannen, dat de officier van Justitie haar opneming in de psychiatrische inrichting de Willem Arntzstichting in Den Dolder beval. Haar toestand was de laatste dagen weer zo, dat de geneesheer-directeur van deze inrich ting meende, dat zonder bezwaar de jus titiële procedure kon worden voortgezet. Daartoe heeft zij woensdag in Haarlem een eerste verhoor ondergaan. De verdachte verblijft nu wèer in een Huis van Bewa ring in deze omgeving. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag op zyn weke lijkse persconferentie verklaard, dat een ontmoeting tussen de Amerikaanse minis ter van Defensie, Charles Wilson, en zyn Russische collega Zjoekov wellicht nuttig kan zyn. De reden hiervoor is, dat hij alles wil proberen om betere betrekkingen tussen beide landen tot stand te brengen. Maar, zo voegde de president hier aan toe, het moeten geen bijeenkomsten zijn, die alleen al om het feit, dat zij gehouden worden, aanleiding geven tot grote ver wachtingen, welke een grote golf van pes simisme veroorzaken, als zij niet bewaar heid worden. Eisenhower zei voorts, dat men optimistisch en enthousiast moet blij ven bij de pogingen om tot een begin van ontwapening te komen. Het alternatief is zo vreselijk, dat alle risico's, die genomen worden om op dit punt verder te komen, helemaal in het niet verzinken vergeleken bij een passieve houding, die neerkomt op nietsdoen, aldus Eisenhower. Eisenhower herinnerde aan de oorlogs tijd, toen hij betrekkingen met maarschalk Zjoekov destijds Russisch bevelhebber in Berlijn onderhield. Hij verklaarde, dat hij met Zjoekov zeer bevredigende relaties had onderhouden en noemde maarschalk Zjoekov een zeer oprecht mens. Eisenhower verklaarde er tegen gekant te zijn, dat de Londense ontwapeningsbe sprekingen worden opgeschort, alleen om dat men een beetje ontmoedigd en ver moeid raakt. (UP) De wisseling van leiders in het Kremlin zei hij'te zien als een gevolg van rivaliteit tussen de harde kern van oud- bolsjewistische traditionalisten en hen, die decentralisatie voorstaan en een soepeler reactie op de verlangens en wensen van het volk. Hij beschreef Zjoekov als iemand, die blijkbaar ernstig overtuigd is van de waarde van het communisme. En hij voegde daaraan toe, dat zij het Russische systeem verschillende keren samen be sproken hebben in vergelijking met het Amerikaanse systeem. Een keer duurde die samenspraak wel drie uren. Dat was op de conferentie van Genève. ADVERTENTIE SAR TEUORISSTR. „HAARLEM TEL 43439 FERD. BOL5TR. 48 A' DAM TEL. 717162 TWEKA LASTEX BADKLEDING WENEN (Reuter) Het orgaan van de communistische partij in Hongarije schrijft, dat de regering besloten heeft, de ver plichte leveranties van de landbouw niet opnieuw in te voeren, omdat „dit systeem meer na- dan voordelen heeft". „Het zal echter moeilijk zijn," aldus het blad, „in de bevoorrading van het land langs commerciële weg te voorzien, aan gezien driekwart van de landbouwproduk- tie van kleine verbouwers komt." Veertien doodvonnissen WENEN (UP) Volgens in Wenen ont vangen berichten zijn in Miskolc (N.O. Hongarije) veertien vrijheidsstrijders ter dood veroordeeld, en zeven anderen tot langdurige vrijheidsstraffen wegens het ter dood brengen van zes leden van de geheime communistische politie (A.V.H.) in oktober 1956. Tijdens de zitting zou het tot bewogen tonelen gekomen zijn. Een van de veroor deelden, Laszlo Todt, riep tot de rechters: „Laat me nog één keer met, mijn vrouw spreken." Todt's vrouw riep van de publie ke tribune: „Ik wil met hem opgehangen worden." De ondertekening van het Tsjechisch- Russische gemeenschappelijke commu niqué door Kroesjtsjev (links) en de eerste secretaris der Tsjechische com munistische partij Novotny (rechts), waarmee het bezoek van de Russische c.s. gekozen leiders aan Tsjechoslowakije werd af gesloten. Op de achtergrond rechts ziet men Boelganin, die volgens nog steeds aanhoudende geruchten op weg is naar de vergetelheid nadat hij bij de recente paleisrevolutie de zijde van Malenkov zou hebben. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam en Rotterdam heb ben een zeer uitvoering adres, voorzien van bijlagen, gericht tot de Tweede Ka mer der Staten Generaal betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring van het ver drag tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap. Daarin komen zij tot de slotsom, dat zo ons land mocht besluiten tot de E.E.G. toe te treden, dit toch niet zonder voorbehoud zou dienen te geschieden. Ook al zou men, z" zegt het adres, tegen zulk een oplossing bezwaren kunnen inbrengen, dan moet toch worden bedacht, dat de partnerlanden evenzeer deze weg hebben bewandeld. De Kamers wijzen er op dat vier landen, Frankrijk, Duitsland, Italië en Luxemburg in het verdrag en zijn bijlagen reserves hebben gemaakt ten aanzien van de vol ledige werking van het verdrag, zulks in verband met de bijzondere positie, waarin zij menen te verkeren. Er is naar het oor deel van de beide Kamers van Koophan del geen twijfel aan, dat ook Nederland in een bijzondere positie verkeert. Het is, zeggen zij, het enige land van de gemeen schap, dat zijn overzeese'investeringen in cultures en daarop gebaseerde handel grotendeels buiten de gemeenschappelijke markt geplaatst ziet, met alle nadelige consequenties van dien. Nederland, zeggen zij, is bovendien het enige land in West-Europa dat een zo sterke bevolkingsaanwas moet opvangen op een zo beperkt en van zo weinig na tuurlijke rijkdommen voorzien grondge bied. En Nederland is ook het enige land van de gemeenschap, waar --en zo groot deel van welvaart en werkgelegenheid samenhangt met, en afhankelijk is van, de internationale handel, het internationale transport en de zeehavens. Naar het oordeel van genoemde kamers bestaat derhalve ook voor Nederland de noodzaak zich ervan te verzekeren, dat bij de tenuitvoerlegging van het E.E.G.-ver- drag rekening zal worden gehouden met de speciale positie, waarin ons land zich bevindt. THANS REEDS 19 DODEN DOOR VERKEERSONGELUKKEN TE HAARLEM Woensdagmiddag omstreeks halfvier is op de Schoterweg te Haarlem de een- enzeventigjarige mevrouw W. Booms-Van Eyk uit de Indischestraat 129 door een auto aangereden en op slag gedood. Zij fietste in de richting van de stad en ter hoogte van de Kleverlaan week zij ver moedelijk zonder op het verkeer te letten en een teken te geven naar links uit. Mevrouw Booms werd aangereden door een auto, bestuurd door een tweeënveer- tigjarige inspecteur van een levensver zekeringsmaatschappij uit Den Haag, die in dezelfde richting reed als de wielryd- ster. Het stoffelijk overschot is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Aangezien mevrouw Booms niet in het bezit was van identiteitspapieren heeft het enige uren geduurd alvorens bekend was wie het slachtoffer was. Van 1 januari 1957 tot heden zijn by verkeersongelukken in Haarlem negentien doden te betreuren: in het gehele jaar 1956 waren er zestien. Op de weg Zwolle-Hoevelaken, bij de overweg onder de gemeente Putten, is gisteravond, door nog onbekende oorzaak, een particuliere auto met vier tweede lui tenants tegen een boom gereden, met het gevolg, dat twee der inzittenden het leven verloren. De omgekomenen zijn de onge huwde 21-jarige J. M. C. Jacobs uit Den Haag en de 21-jarige eveneens ongehuwde J. A. Kolstee uit Rotterdam. De overige twee inzittenden zijn de 20-jarige J. E. Heesbeen uit Haarlem en de 20-jarige L. A. A. Veraart, eveneens uit Haarlem. Zij zijn beiden in het Centraal Militair Hos pitaal opgenomen. De toestand van de twee gewonde militairen is bevredigend. Zij hebben beiden een zware hersenschud ding en vleeswonden. Levensgevaar is op het ogenblik niet aanwezig. De slacht offers maakten alle vier deel uit van het 102 infanterie zware mortierbataljon uit de legerplaats Ermelo. Op de Pieter de Hooghlaan te Apel doorn is de 34-jarige verzekeringsagent J. J. Schut met zijn bromfiets, terwijl hij een hooiwagen wilde passeren, tegen een van tegenovergestelde richting naderende bestelauto gebotst. Hij overleed enkele ogenblikken na het ongeluk. Op de Nieuwe Hemweg nabij de Spiarn- dammerdijk te Amsterdam is de 72- jarige wielrijder A. v. d. S. uit Amsterdam, toen hij de rijweg wilde oversteken, door een personenauto aangereden. In het Wil- hnlminagasthuis is hij in de loop van de rmddag overleden. Op de splitsing St. Agnietenweg-Nieuw- stadweg te N ij m e g e n is een bromfietser uit Beuningen, die in een moment van on bedachtzaamheid verzuimde voorrang le verlenen, aangereden door een autobus van de N.Y.MA. en daarbij zo ernstig ge wond, dat hij weinig ogenblikken latei overleed. De bromfietser, de 59-jarige op perman W. de Haardt, was vader van 15 kinderen. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 621 personen, j van wie 118 kinderen. André Gide: Vóór alles moet men trouw blijven aan zichzelf. De scheepsbouwers Nicolaas Witsen en Fis te Alkmaar hebben in opdracht van een petroleummaatschappij in Den Haag een aantal duw-boten in de maak, die bestemd zijn voor de rivieren van Sumalra. Deze „duwslepers" zijn 40 voet lang en uitgerust met twee Diesel motoren. De eerste duwboot heeft op het IJ een proefvaart gemaakt, waar van hier een foto. PARIJS (UP) „Een toppunt van fan tasie", zo betitelde de Franse regering woensdag officieel de berichten van radio- Moskou, als zouden Franse troepen worden samengetrokken langs de Syrisch-Israeli- sche grens. „Er is geen kruimeltje waarheid in heel dat bericht", zei een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, „want er zijn helemaal geen Franse troepen in Israel." Ook .het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken en de waarnemende UNO- stafchef, kolonel Leary, hebben de Rus- sisch-Syrische berichten over Franse en Israëlische troepenconcentraties aan de Syrische grens tegengesproken. Leary zei: „wij hebben hierover geen officiële klacht van Syrië ontvangen." Een onderzoek had geen bewijzen voor de aan wezigheid van Franse of Israëlische mili tairen in het grensgebied opgeleverd. Op een persconferentie verklaarde de Israëlische woordvoerder Mosje Lesjem van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Israel gaarne rechtstreeks met de leidende figuren uit de Arabi sche wereld wil spreken over een be ëindiging van de spanning in het Na bije Oosten. Libanees protest De Libanon heeft bij de Syrische rege ring een formeel protest ingediend tegen recente grens-schendingen door Syriërs. Naar verluidt heeft de Libanese regering haar troepen bij de grens laten versterken om „de vrede te bewaren" en „op te treden tegen Syrische rovers". LONDEN (Reuter) Georgiu Tsjankov, ile Bulgaarse eerste vice-premier, is door het presidium van de Bulgaarse nationale vergadering uit zijn ambt gezet. In zyn plaats benoemde het presidium Raiko Da- mianov tot eerste vice-premier. Damianov was eerst minister van Han del, zijn plaats aan het hoofd van dat ministerie wordt ingenomen door Boris Taskov, een lid van het politbureau van het Centrale Comité der Bulgaarse com munistische partij. Het presidium onthief Stanko Todorov uit zijn functie van minister van Land- en Bosbouw met het oog op zijn op handen zijnde overplaatsing in andere functies. Ivan Prymov, vroeger eerste onder minister van Land- en Bosbouw, is in de plaats van Todorov benoemd. x^^^O^CCOOOOOCOCOCCCCOOCOOOOOCOOCOOOOOCOCOOOCOOOCOCXXXX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Hier en daar met onweer. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend ma- tige wind aanvankelijk tussen 5 oost en zuid, later uit uiteen lopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee --'^OOOCOGCCOOOOCOOOCCCOOOOCOOCCOCOCCOCOCCOOOOOOOCCOCCCOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1