Raad Bloemendaal bespreekt opnieuw financiële positie EEN BEETJE VRIENDELIJKHEID DOET WONDEREN „Betere vooruitzichten op ont wap enings akkoord" Verbetering der verlichting en een aantal scholen Verrassend Brits witboek HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 15 Immunisatie in Bloemendaal tegen kinderverlamming Bloemendaal en de circulaire van Binnenlandse Zaken A. Heiller geeft zaterdag bijzonder orgelconcert Nu reeds parkeren op het Roemer Visserplein I.F.L.-leden leren Nederland kennen Ook dit jaar weer zandbouwen en ballonnen oplaten Twee modelflats worden zaterdag geopend P. E. Keur overleden Onbeheerde fietsen naar het politiebureau Zwemwedstrijden Kring Haarlem KNZB Toelichting op punten, waarover men 't eens is Veel belangstelling voor beide exposities Parlementscommissie in V.S. begint sigarettenonderzoek Amerikaans Huis halveert voorgestelde hufo-bedrag Verkoop van huizen UIT STAD EN STREEK LAATSTE NIEUWS Syrische dreiging bij Israëlische grens Indonesische beschuldiging over executies in „Irian" LarrMa^ katholieke landbouwjongeren Oplichting VRIJDAG 19 JULI 1957 Evenals in de vorige vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal is donder dag in de maandelijkse bijeenkomst de bestedingsbeperking besproken, waarbij in het bijzonder de financiële toestand van de gemeente aan de orde kwam. Er is onvol doende geld in kas en daarom waren enkele raadsleden van mening, dat bepalingen vastgesteld moesten worden, als de verplichte vergoedingen uitgekeerd dienen te worden. „Het is niet mogelijk een overzicht te geven van de financiën", aldus wet houder A. van Geluk, die wegens vakantie van dr. D. H. Peereboom Voller als waarnemend burgemeester optrad. „We hebben pas een meevaller ontvangen, doordat „Caprera" is verkocht en binnenkort zullen wij een daad stellen, om aan middelen te komen, maar er blijft een tekort aan geld om de uitgaven te dekken". pe raad zal verrast zijn geweest, toen - nadat een aantal leden zijn mening had 'zegd over de wijziging, overeenkomstig rijksregeling, van de bezoldigingsveror- dening ambtenaren op weekloon - de heer \ran Geluk meedeelde, dat B. en W. besloten hebben het voorstel van de agenda te voeren, om het nog eens nader te bestu deren. B. en W. waren dankbaar eerst de mening van de raadsleden gehoord te heb ben. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) herinnerde er aan, dat aan het besluit een bedrag van negenduizend gulden per jaar verbonden is. Daar de uitkering geen ver plichting inhield, wilde hij het voorstel wel in principe aanvaarden, maar de uitkering pas laten geschieden als het mogelijk is. Hiertegen verzette de heer S c h u 1 z (Arbeid) zich. Kort geleden zijn besluiten genomen om salarissen van beter gehono reerde betrekkingen dan die der leden van groep, waarom het gaat, te verbeteren, j het gaat om de laagst bezoldigden achtte hij het moreel ontoelaatbaar het voorstel aan te houden. De heren Pinxter (K.V.P.) en Lagen- dijk (A.R.) vielen de heer Schulz bij, maar mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) wilde eerst afwachten tot de gemeente in staat was het geld uit te keren. Nadat de voorzitter mededeling had «edaan van afvoering van het punt van de igenda, kwamen twee moties aan de orde. De heer Schulz stelde in de motie voor lat het in het voorstel bedoeld gemeente- personeel gelijk gesteld wordt met het rijkspersoneel, dat reeds een verhoging leeft ontvangen en mr. DeJongSchou- wenburg wilde uitkering doen geschie- na daadwerkelijke samenwerking tus sen overheid en de gemeente. Bij de stemming over de motie-Schulz staakten de stemmen (7-7). De motie-mr. De Jong Schouwenburg werd met 8-6 stemmen verworpen. In de volgende ver gadering komt de motie-Schulz opnieuw in behandeling. Vergoedingen volgens onderwijswet De voorstellen over het verstrekken van vergoedingen volgens bepalingen van de iager onderwijswet gaven deze middag veel stof tot bespreking. Voorgesteld was toekenning van een voorschot op de exploitatievergoeding over en 1957 aan besturen van bijzondere sleuterscholen. De heer Sm id t van Gelder advi seerde B. en W. aan de besturen te schrij ven: „Het spijt ons, maar we hebben geen Gemeenteraad verleent medewerking De gemeenteraad van Bloemendaal keft besloten de nodige medewerking te verlenen, zodat in het najaar kan worden overgegaan tot immunisatie tegen polio- myelitus van in het jaar 1955 geboren kinderen. In een ten raadhuize gehouden bespre- ing onder leiding van de wethouder van sociale zaken en volkshuisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, tussen een aantal ver tegenwoordigers van de kruisverenigingen uit Bloemendaal alsmede enige artsen, in tegenwoordigheid van de commissie van sociale zaken uit de gemeenteraad, hebben degenen, aan wie een taak bij de uitvoe ring van de actie wordt toegedacht, hun medewerking toegezegd. Tevens is een voorlopig schema opgesteld. Naar het zich aanzien kan wat betreft de gemeen te Bloemendaal de vaccinatie op eenvou dige wijze geschieden, daar hier een kleine doch ervaren staf onder leiding van dr. Kroon en het materiaal ter beschikking staan. Het is voorhands de bedoeling de in entingen in drie centra (Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout) te doen geschie- 1. Ten aanzien van Vogelenzang dient I te worden nagegaan of misschien sa menwerking met de gemeente Bennebroek. zich hiertoe bereid heeft verklaard, de voorkeur verdient. Het vaccin wordt van rijkswege ter be schikking gesteld aan de plaatselijke in stellingen en personen, welke de uitvoe rig op zich nemen. De kosten van het vaccin voor een serie van drie injecties sedragen ongeveer 7.50, welk bedrag ten •sste van het rijk kan worden gebracht. In ^kosten van plaatse1:jke uitvoering (ho norering artsen, huur lokaliteiten, admi nistratiekosten enzovoorts) zal plaatselijk den worden voorzien. Ter dekking niorvan mag een beroep op de ouders wor- gedaan tot vrijwillige betaling van «n bedrag van maximaal een gulden p^r injectie. Het staat nu reeds vast dat het ^ntal in 1955 geborenen in Bloemendaal njet meer bedraagt dan tweehonderdvijftig anderen, waarvan reeds een deel buiten oo onderhavige landelijke actie om op ei?en verzoek en voor eigen rekening werd geïmmuniseerd Daar voorts het vereiste mstrumentarium in voldoende mate aan lig is, zullen de kosten beperkt kunnen olijven to* de honoraria van het medisch ,,rrn. huur lokaliteiten, aanschaffing ,e- ?istratiemateriaal en dergelijke. 'ij de bespreking over het voorstel van B on W. in de vergadering van de ge- ["oentetraad, zeide de heer K a p t e ij n Arbeid), dat hij een beetje huiverig staat ogenover de plannen. Hij wil liever wach- en tot meer ervaring over inenting be- send js. Wethouder m r. H ij s z e 1 e r (A.R.) ant- vmordde, dat het rijk achter deze ac*ie s'aat en aangenomen mag worden, dat de deskundige inspectie voor een goede voorbereiding heeft gezorgd. Tenslotte ■kelde spreker mee, dat de immunisatie Seheel op basis van vrijwilligheid zal ge bieden. middelen." Anders moet afwijzend beschikt worden op de verzoeken. De heer F ij e n (K.V.P.) zeide de gedach- tengang van de heer Smidt van Gelder te kunnen volgen, maar voor het openbaar onderwijs zijn de uitgaven gedaan en dan kan men moeilijk tot de besturen der bij zondere scholen zeggen, dat geen uitkering zal volgen. De heer Schulz merkte op dat de ge meente wettelijk verplicht is de voorschot ten te doen. Later volgt een vergoeding van het rijk aan de gemeente. De voorzitter deelde mee, dat de gemeente pas over enkele maanden weet of zij de bedragen betalen kan. Zij is echter verplicht voorschotten te verlenen. Wethouder mej. dr. N o 11 e (K.V.P.) zette uiteen dat de gemeente tot betaling ver plicht is. Later betaalt het rijk terug. Dat kan enige maanden duren. Het voorstel werd aangenomen. Verlichting in scholen De verlichting van enkele openbare en bijzondere scholen zal verbeterd moeten worden. B. en W. hadden daarvoor kredie ten gevraagd. Mej. N o 11 e deelde mee, dat drie katholieke schoolbesturen bereid ziin de kosten voor te schieten en dat in de onenbare Julianaschool de verlichting in de klassen wel maar in het gymnastiek lokaal niet verbeterd behoeft te worden. Dat betekent een bezuiniging van 7100. Spreekster beval het voorstel aan. Ver betering der verlichting is nodig, omdat er klachten zijn binnengekomen over de ogen van leerlingen. Ook hierbij kwam het te kort aan kasgeld ter snrake. maar tenslotte stelde de raad de kredieten beschikbaar. Looncompensatie huurverhoging Het voorstel van B. en W. tot toekenning van een looncompensatie aan het gemeente- personeel wegens de huurverhoging gaf de raadsleden eveneens gelegenheid tot een uitvoerige gedachtenwisseling. Het voorstel van mr. De Jong Schouwenburg om het besluit aan te houden, ondervond geen steun. Dit raadslid stemde tegen het voorstel. De voorzitter deelde mee, dat het politiepersoneel en de onderwijskrachten de verhoging volgens de rijksregeling zul len ontvangen en daarom is het billijk het gemeentepersoneel de compensatie te geven. Doordat de gemeente woningen heeft, zal zij ongeveer 6000 per jaar ont vangen; de uitgaven bedragen "f '30.000. _(De heer K a p t e i.i n (Arbeid): „Waarom fieb'beh B. én W. wëf vÖ'eè'W'ère*h 9Ö00 te vragen voor de bezoldigingsverordening voor ambtenaren op weekloon en niet om 30.000 beschikbaar te stellen voor de looncompensatie?" De voorzitter: „Omdat het eerste voorstel gaat over optrekken van salarissen naar leeftijd en niet naar prestatie." Vuilnisstortplaats Het voorstel van B. en W. om de vuilnis stortplaats aan de Noordlaan op te heffen, werd met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. De heer Schulz brak een lans voor de bewoners uit Bloemendaal-Noord, die er bij behoud voordeel van hebben, maar de meerderheid van de raad schaarde zich achter het voorstel van B. en W. De vergadering verenigde zich met de voorstellen tot vaststelling van het partieel uitbreidingsplan in onderdelen „Midden Duin en Daalseweg" en „Vogelenzang III". Bezwaren zijn niet binnengekomen. Voor het aanbrengen van een ventilator op de zolderverdieping van de Bornwaterschool stelde de raad een krediet van 350 be schikbaar. In de vergadering van het college van B. en W. van Bloemendaal is de circulaire besproken, die de minister van Binnen landse Zaken aan de gemeentebesturen heeft gezonden inzake de financiering van investeringen. Aanstaande woensdag zul len de besprekingen in het college worden voortgezet en overwogen zal worden al of niet een protest te laten horen, aldus heeft wethouder A. van Geluk in de donderdag gehouden vergadering van de gemeente raad van Bloemendaal meegedeeld. Behalve de traditionele zomcrorgelcon- certen, die twee keer per week op dins dagavond en donderdagmiddag in de Grote Kerk te Haarlem door de Haarlemse stadsorganisten worden gegeven, zal deze zomer ook aan organisten van elders ge legenheid worden geboden het Mtiller- orgel in de Grote Kerk te bespelen. Het eerste concert in deze reeks heeft lanstaande zaterdagavond plaats en zal worden gegeven door Anton Heiller, één der jury-leden van het Haarlerr e orgel concours Zijn programma vermeldt acht tien koralen van Joh. Seb. Bach. Dinsdag 23 juli zal Gustav Leonhardt des avonds een programma uitvoeren, dat werken vermeldt van G. de Macque, J. P. Sweelinck, W. Byrd, P. Philips, J. Bull, T. Tomkins en T. Merula. Donderdagmiddag 25 juli zullen deel neemsters en deelnemers aan de Interna tionale Zomeracademie voor Orgel een concert geven, dat werken omvat van .T. S. Bach, G. Frescobaldi, G. Böhm en G. Thy- restam. Dit concert zal worden uitgevoerd door Emmi Graf uit Bazel, Cécile Barth uit Zürich, Regina Hiller uit Wenen, Hanni Widm«r uit Solothnrn, Sven-Olof Ohlssen uit Stockholm en Hanni Salis uit Wenen. Naar wij vernemen is de puinfundering van het Roemer Visserplein in Heemstede gelegd; het plein zal nu reeds als parkeer terrein dienst doen, hetgeen een aanzien lijke verbetering is. De duiker aan de Houtvaart zal vandaag voltooid zijn. Ook het rioleringswerk in de onmiddellijke omgeving van het in aanbouw zijnde hal tegebouw nadert met rasse schreden zijn voltooiing. De wegverbeteringen aan de Zandvoort- selaan, die in zeven fazen worden uitge voerd, vorderen geheel volgens schema. Het noordelijke weggedeelte aan de zijde van de Leidsevaart, ten oosten van de spoorbomen, is zo goed als gereed en zal waarschijnlijk vanavond worden vrijge geven voor het verkeer. Naar ons van de zijde van Openbare Werken van Heem stede werd meegedeeld, zullen de weg verbeteringen in september hun beslag hebben gevonden, dus op het tijdstip, dat de busdienst AmsterdamZandvoort van de N.Z.H.V.M. in gebruik zal worden ge nomen. De vijfentwintig deelnemers aan het I.F.L.-centrum, dat op het ogenblik in Aer denhout wordt gehouden, zijn onderge bracht in het internaat „Aerdenhout" aan de Slingerweg. Hier treden als gastheren op de heer C. Bos, directeur van het internaat en de heer R. Band een onderwijzer en inwonende in het internaat. Beiden maken het hun gasten zeer naar de zin: de heer Bos leidt de grote excur sies en de heer Band, die tevens de zorg voor de inwendige mens op zich heeft ge nomen, treedt op als vraagbaak voor ieder een. De deelnemers aan het kamp hebben een voortdurend contact met de Haarlemse leden van de International Friendship League, waardoor een vriendschappelijke internationale sfeer ontstaat, die het doel is van dit centrum. Afgelopen zondag hebben de deelne mers een bezoek gebracht aan „Kraantje Lek". Ook maakten zij een rondtocht door Kennemerland. Dinsdag is het gezelschap naar Aalsmeer geweest, waar een bezoek aan de bloemenveiling werd gebracht. Voorts werden nog bezocht Den Haag en Scheveningen, Volendam, Marken en het feestvierende Edam en Amsterdam en Schiphol. Ook Haarlem werd niet vergeten waarbij het gezelschap zeer opgetogen was over het bezoek aan het Frans Hals museum. De jaarlijkse zandbouwwedstrijden voor kinderen van badgasten en inwoners, ge organiseerd door de stichting „Touring Zandvoort", zullen niet, zoals oorspronke lijk werd gemeld, plaats hebben op don derdag 25 juli en donderdag 15 augustus, maar op woensdag 24 juli om 9 uur op het Noorderstrand bij bad Termes te Zand voort en op woensdag 14 augustus om half één, eveneens op het Noorderstrand. Voof 4§. wedstrijd van woensdag kan men zich van maandag af opgeven op het kan toor van „Touring Zandvoort" aan het Raadhuisplein in Zandvoort. Er zullen v/eer drie groepen worden gevormd, van zeven tot en met negen jaar, van tien tot en met twaalf jaar en van dertien tot en met zestien jaar. De deelname is gratis. Mooie prijzen zullen weer ter beschikking worden gesteld. De jaarlijkse ballonnenwedstrijd van de Rotonde af, zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 3 augustus. Precies om één uur zal het startschot worden gelost. Van 29 juli af kan men zich hiervoor eveneens ten kantore van „Touring Zandvoort" op geven. De ballonnen moeten op de dag van de wedstrijd van negen uur af worden af gehaald bii de heer Waterdrinker, Dorps plein 2. Ook voor deze wedstrijd is de deelname gratis. Zaterdagmiddag om drie uur zullen een tweetal modelflats van het flatcomplex aan de Noordboulevard in Zandvoort, te genover paviljoen Kiefer, met enig cere monieel worden geopend. De flats zullen gedurende het seizoen voor het publiek gratis te bezichtigen zijn. Dit flatcom plex wordt gebouwd door Smit's Aanne mersbedrijven te Beverwijk en werd ont worpen door prof. ir. H. T. Zwiers. De eerste vleugel, die vrijwel voor de helft gereed is, omvat 36 flats; het resterende deel zal dit jaar nog gereed komen. Een aantal flats werd reeds verkocht, doch om het publiek enig idee te geven van een comfortabele inrichting, die aangepast is aan de omgeving, werd een tweetal flats door Stoutenbeek's woninginrichting te Be verwijk compleet ingericht. Elke flat om vat een zit-, eet-, slaap- en kinderkamer, een prachtig ingerichte keuken en badka mer met badkuip en douche. Het publiek zal in de komende weken elke dag óók 's zondags van 10 tot 12, van 2 tot 6 en van 7 tot 9 uur in de gelegenheid worden gesteld, deze modelflats te bezichtigen. De bouwer en woninginrichter zullen dan alle gewenste inlichtingen verstrekken. De heer P. E. Keur, ambtenaar bij het P.E.N. te Zandvoort die op maatscnappe- lijk gebied in Zandvoort grote populari teit genoot, is donderdagmiddag na een langdurig ziekbed op 62-jarige leeftijd overleden. De overledene was ondermeer penningmeester van het Zandvoorts man nenkoor, bestuurslid van de afdeling Zandvoort van de V.A.R.A. en jarenlang bestuurslid van de afdeling Zandvoort van de Algemene Bond van Ambtenaren. De heer Keur die zich altijd zeer interes seerde voor maatschappelijke toestanden genoot in de gemeente een grote bekend heid. De begrafenis zal vermoedelijk maan dag plaatshebben. In Vleeshal en Vishal De laatste tijd worden op het Stations plein en het Kennemerplein in de omge ving van het Haarlemse station vele fiet sen gestald van hen die hun werkzaam heden elders verrichten. Het komt voor dat de fietsen niet op slot worden gedaan. De politie treedt hiertegen op en heeft don derdag twaalf fietsen naar het bureau van politie overgebracht. Om halfzes meldde de eerste forens zich met de mededeling dat zijn fiets verdwenen was. Hij werd in de gelegenheid gesteld zijn fiets aan te wijzen en nadat proces-verbaal was opge maakt wegens het onbeheerd laten staan van zijn rijwiel kon hij met zijn fiets huis waarts keren. In de loop van de avond hebben zich tien van de twaalf eigenaren gemeld. De vierde en laatste ontmoeting van de zwemwedstrijden om de kampioenschap pen en beste prestaties kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond wor den maandagavond floor VZV in het zwembad „De Heerenduinen" in Velsen georganiseerd. De volgende wedstrijden zullen ge zwommen worden: 50 meter schoolslag meisjes; 50 meter vrije slag jongens; 400 meter vrije slag da mes (beperkt tot drie series); 100 meter rugslag heren; 50 meter rugslag meisjes; 200 meter schoolslag heren; 5 x 50 meter vrije slag estafette jongens. ADVERTENTIE Een vriendelijke attentie voor vriendelijke mensen ^OALS bekend zal er vanwege de geza menlijke fabrikanten van koolzuurhou dende, alcoholvrije dranken (de vriendelijk ste verkwikking: „drink fris!") van 20 juli tot 3 augustus a.s. in geheel Nederland een grote vriendelijkheidsactie gehouden worden. Het motto luidt: „Een beetje vriendelijkheid doet wonderen"! In het kader van deze vriendelijke actie wordt het Nederlandse publiek in de gele genheid gesteld, namen en adressen van bij zonder vriendelijke mensen op te geven. Wie de laatste tjjd in zfjn omgeving „een sterk staaltje" van vriendelijkheid heeft meegemaakt of er over gehoord heeft wordt verzocht daarvan vóór 26 juli melding te maken bij het Bureau Vriendelijkheidsactie Leidseplcin 13, Amsterdam-C. Uit de aard der zaak met vermelding van alle ter zake doende bijzonderheden en duidelijke opgave van naam en adres van degene over wiens of wier vriendelijkheid het gaat en die dus voor een verrassing in aanmerking kemt. Want de sterkste staaltjes van vriendelijk heid zullen door de fabrikanten van fris dranken beloond worden met een aardige attentie. LONDEN (Reuter) „De vooruitzich ten op een beperkt akkoord over de ont wapening zijn sedert maart, toen de sub commissie van de UNO voor ontwapening haar werk hervatte, verbeterd", zo ver klaart de Britse regering in een witboek over de stand van zaken bij de besprekin gen. Dit witboek is donderdag gepubli ceerd met het oog op een debat over deze kwestie, dat volgende week in het Lager huis zal worden gehouden. De Britse regering stelt vast, dat er in beginsel overeenstemming bestaat over een aantal kwesties. Zo zouden de Sovjet- Unie en de V.S. in het eerste stadium van de ontwapening hun troepensterkte tot 2.500.000 man moeten verminderen. Voor Engeland en Frankrijk zou een plafond van 750.000 man gelden. (Men moet ech ter nog vaststellen, wat er in dit verband onder „troepen" moet worden verstaan). Voorts moeten alle staten in dit eerste sta dium hun klassieke bewapening beperken door een uitwisseling van lijsten met wa pens, die onder internationaal toezicht in depót zouden moeten worden gehouden. (De gang van zaken met deze lijsten moet echter pog worden geregeld). Ook zou den de militaire begrotingen moeten wor den besnoeid. Tevens is men het er over eens dat door middel van controle van uit de lucht en te land gewaakt moet worden tegen een eventuele verrassings aanval. Tenslotte schijnt men de mening te delen, dat men in eerste instantie beter naar een gedeeltelijk dan naar een volledig ontwapeninpsakkoord kan streven. Op het gebied van de kernwapens en de proeven is men het nog niet eens De Rus sen willen de proeven onmiddellijk laten staken, terwijl de Westelijke afgevaardig den een dergelijke maatregel willen ver binden aan een verbod om kernwapens te vervaardigen. In het witboek worden niet de Ameri kaanse voorstellen voor een gedeeltelijke ontwapening behandeld, omdat Stassen nog niet het gehele plan heeft ontvouwd. O ptimistischrr (U.P.) Dit is het eerste gedetailleerde rapport over de gemaakte vooruitgang van een der vijf regeringen, die hier sedert 18 maart bijeen zijn gekomen om te proberen tot een „eerste stap" ter beperking van de bewapening te komen. De expositie van diorama's in de Vlees hal te Haarlem heeft reeds haar vijfen- twintigduizendste bezoeker geboekt. In het begin van deze week werd de duizendste bezoeker van de expositie van Kees Ver- wey genoteerd. WASHINGTON (UP) De Amerikaan se regering gaat ernst maken met het onderzoek naar de vraag of sigaretten roken schadelijk is voor de volksgezond heid. Een speciale commissie uit het Huis van Afgevaardigden is al begonnen met het horen van een aantal kankerspecialis ten en vorsers, die het probleem bestu deren. De eerste die gehoord werd was een des kundige van de Amerikaanse vereniging voor kankerbestrijding, dr. E. Cuyler Hammond. Deze verklaarde, dat het over duidelijk is, dat sigaretten roken een oor zaak is van longkanker en van aantasting van de kroon-hartslagader. Voorzitter Blatvik van de Huiscommis sie uitte zich in dezelfde zin, hoewel hij er bij zei, dat sigaretten niet de enige oor zaak van longkanker hoeven te zijn. „Negentien van elkaar onafhankelijke studies in Amerika en elders hebben aan getoond", zei hij, „dat het aantal rokers onder longkankerpatiënten hoger was dan het van niet-rokers". In het Huis van Afgevaardigden zijn al suggesties geuit wettelijke maatregelen tegen het roken te nemen. Senator Richard Neuberger uit Oregon stelde woensdag voor, de regeringssteun voor de tabaks- verbouw in te trekken, omdat het belache lijk was, de burgers te waarschuwen tegen het roken en tegelijkertijd miljoenen uit te geven om de tabaksteelt te bevorderen. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw noemde dit voorstel volkomen onrealistisch. „Als we belemmeringen gaan scheppen voor de tabaksteelt van wege een mogelijk gevaar voor de open bare gezondheid, moeten we ook het ver bouwen van koren moeilijkheden in de weg gaan leggen, omdat daar sterke drank van gemaakt wordt", zo zei hij. Een der kwesties die de Huiscommis sie beoordelen moet, is of de adver tenties waarin beweerd wordt ''at filtersigaretten geen kwaad kunnen, misleidend zijn en verboden moeten worden. Engelse woordvoerders hadden duide lijk van hun pessimisme blijk gegeven toen de Russische gedelegeerde, Valerian Zorin, op 8 juli de Westerse voorstellen inzake de controle op kernproeven ver wierp. Maar de laatste dagen is men in kringen van de conferentie weer wat opti mistischer geworden. Het Witboek mijdt ook het probleem van dit ogenblik, dat hieruit bestaat, dat men nog niet weet, wat men moet doen, als de eerste augustus aanbreekt. Deze da tum werd vastgesteld vooï een terugver wijzen van de resultaten naar de ontwape ningscommissie van de UNO (de bespre kingen in Londen worden door de sub commissie gevoerd). De Westelijke mogendheden voelen voör een uitbreiding van de onderhandelingen, maar het Russische standpunt te dien op zichte is nog niet duidelijk. De Engelse delegatie is van mening, dat de besprekingen geschorst zouden moeten worden, zodra de formulering van de Wes terse voorstellen volledig is, tenzij Zorin zou laten blijken, dat hij onmiddellijk be reid is een nieuwe belangrijke stap in de richting van een overeenkomst te maken. De Amerikaanse gedelegeerde verwacht, dat hij zijn nieuwe voorstellen ongeveer 1 augustus of een paar dagen later klaar zal kunnen hebben. De Verenigde Staten hebben zich al openlijk tegen een belang rijke onderbreking van de conferentie verzet. Verklaard werd, dat Stassen van oordeel is, dat men tot' een overeenkomst zou kunnen geraken, vóórdat de algemene vergadering van de UNO deze herfst bij eenkomt, als Rusland tenminste zo'n over eenkomst zou willen. Lunch De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en de minister van Staat. Commander Percy Noble hebben met de Russische gedelegeerde. Valerian Zorin, geluncht. Llovd én Noble, die aan het hoofd staan van de Engelse delegatie ter ontwape- nings-conferentie, deden dit als de gasten van het hoofd van de Russische delegatie. WASHINGTON (UP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 106 tegen 100 stemmen geadviseerd 500 miljoen dollar voor buitenlandse militaire hulpverlening uit te trekken 400 mil joen dollar minder dan waarom president Eisenhower verzocht en 200 miljoen dollar minder, dan de commissie voor Buiten landse Zaken nodig oordeelde. Vandaag komt het wetsontwerp in laatste stemming. Naar aanleiding van de stemming ver klaarde president Eisenhower, dat door een dergelijke besnoeiing „bijna de helft" „de veiligheid van de Verenigde Staten en de vrije wereld in gevaar wordt gebracht". „Ik vertrouw er op dat u akkoord zult gaan met het bedrag dat de Senaat nodig oordeelde 800 miljoen dollar", aldus Eisenhower. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft voorts een amendement aan het wetsontwerp inzake hulp aan het bui tenland verworpen. Het amendement beoogde herziening van de gesloten verdragen inzake de status der Amerikaanse troepen in het buitenland en werd verworpen met 134 tegen 134 stemmen. De pogingen om het amendement er door te krijgen vloeiden voort uit de pu blieke reactie op het geval Girard, de Amerikaanse militair, die spoedig door een Japanse rechtbank zal worden berecht wegens het doden van een Japanse vrouw Kernwapens voor NAVO (Reuter) President Eisenhower heeft zich op zijn wekelijkse persconferentie over de voorgenomen vorming van een voorraad kernwapens voor de NAVO- bondgenoten in dezelfde geest uitgelaten als minister Dulles dinsdag Hii verklaar de. dat dit plan het voor andere landen overbodig maakt kernwapens te gaan ver vaardigen, waarmee een toestand zou wor den geschapen waarin elkeen onafhanke lijk handelt. Dat zou erg gevaarlijk zijn, zei hij. De uitslag van de donderdag in het Nota rishuis te H'lem gehouden veiling is: Leidse- straat 131, Haarlem 2050, C J. Jacques qq. Casteleijnstraat 22, Haarlem ƒ7100, B. M. Giffard, Gen. Cronjéstraat 127, Haarlem 25.000 J. J. Haye jr. qq. De Genestetweg 6a, Bloemendaal 27650 D. de Vries qq. Brugstraat 13, Zandvoort. opgehouden. Lange Margarethastraat 4 rd, 6 en 6rd. 9. 11, 11 rd. en 11 B rd opgehouden. Nieuws in het kort Aanbesteding. Het architectenbureau L. Kraak te Hoofddorp heeft aanbesteed het bouwen van vier praktijklokalen van de Technische School te Hoofddorp. Ingeko men wartn twintig biljetten: laagste in- schrijfster n.v. Aannemingmaatschappij Noordholland te Haarlem voor 223.322. Voor het verrichten van glas- en schilder werk was de laagste inschrijf ster de firma N. van Duin te Hoofddorp voor 1895. Israëlische bladen melden, dat steeds meer Syrische troepen bij de bestandsgrens van Israel worden samengetrokken. Vissers in het Meer van Tiberias hebben moderne tanks van Russische makelij aan de Syri sche grens waargenomen. DJAKARTA (ANP) Naar in Djakarta is bekend gemaakt, heeft de Nederlandse regering vrijdag krachtig geprotesteerd tegen de door Indonesië geuite beschuldi ging, dat de Nederlanders hun toevlucht hebben gezocht tot wreedheden tegen en executies van Indonesische burgers in Nederlands Nieuw-Guinea. De betreffende protestnota werd door het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer Hagenaar, overhandigd aan de waarne mend secretaris-generaal van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumowidagdo. „De Nederlandse regering protesteert na drukkelijk", aldus de nota, „tegen de offi ciële uitzending van radio Republik Indo nesia op 3 juli jongstleden, waarin de Ne derlandse regering wordt beschuldigd van wreedheden en de executie van achttien Indonesische burgers in Nederlands Nieuw Guinea." De woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Dja karta. de heer Pekelharing, zeide, dat deze beschuldigingen volkomen ongegrond zijn. In de protestnota verklaart de Nederlandse regering, dat in Nederlands Nieuw Guinea nooit Indonesische burgers zijn geëxecu teerd. noch personen van enige andere nationaliteit. In bedoelde uitzending voor radio Repu blik Indonesia had een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlich ting gezegd, dat de Nederlanders voortgaan met deportaties, arrestaties en moorden en dat berichten waren ontvangen over het ter dood h-eneen van achttien personen, die beschuldigd werden van pogingen tot om verwerping van het Nederlandse bestuur in West-Irian. De jaarlijkse landdag an de katholieke L.T.M. en de katholieke L.T J. uit de bis dommen Haarlem en Rotterdam zal zon dag 21 juli worden gehouden op de ter reinen van het semenarie „Hageveld" te Heemstede. De dag wordt ingezet met een mis in de kapel van het semenarie, waar na een aanvang zal worden gemaakt met diverse sportdemonstraties en -wedstrij den Moderator A. C. Raadschelders houdt des middags een toespraak over „Uw aan deel in de ophouw van de nieuwe wereld" Verder staat nog een iefilé door de lande lijke ruiters op het programma, waarna de landdag zal worden besloten met een afscheidswoord van de bondsvoorzitter, de heer T. van Moorsel. Een boekverkoper uit het centrum van Haarlem heeft bij de politie aangifte ge daan van oplichting. Op 13 juli kreeg hij bezoek van een ongeveer dertig- tot twee- endertigjarige man, lang 1,75 meter, don kerblond achterover gekamd haar, bruine gelaatskleur en gekleed in een donkerbruin costuum. Hij bestelde acht boeken ter waarde van negentig gulden en verzocht die op zicht te mogen meenemen. Hij deel de mee Van den Berg te heten en in Heem stede te wonen. Enkele dagen later begaf de boekverkoper zich naar het opgegeven adres in Heemstede, maar daar was de heer Van den Berg niet bekend. Uit een onderzoek van de politie is gebleken, dat iemand, die zich Van den Berg noemde, op 13 juli de acht boeken tweedehands ver kocht bij een verkoper, die in tweede hands boeken handelt. Deze had de acht boeken gekocht en er negenentwintig gul den voor betaald. Zeven boeken waren reeds verkocht en het achtste is in beslag

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11