B. en W. van Haarlem besluiten tot sloping Beijnes en „Royal" Huldiging Nederlandse Tour de France-ploeg j Oudervereniging wendt zich tot Coornhertlyceum G edeputeerden GORDIAANSE KNOOP DOORGEHAKT Indirect gevolg van in '58 uitte voeren werk: meer ruimte aan de Raaks DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Met twee maten gemeten 11 Winst bij Van Waveren's graanhandel te Haarlem in 1956 gehalveerd Volksdansfeest in Montessorischool Montagne's jeugdvariété in Rembrandt-theater I OLYMPISCH STADION, Examens Edammers in middeleeuws costuum in Haarlem Jubileum C. Steenbrink Burgerb'ike Stand van Haarlem VRIJDAG 19 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlem hebben in principe besloten over te gaan tot het slopen van de gebouwen van het voormalige hotel-café-restaurant „Royal" en de spoor- wegrijtuigenfabrick „Beijnes" aan het Stationsplein. De daardoor vrijkomende ruimte ruim 6400 vierkante meter zal worden gebruikt om te voldoen aan de toe nemende verkeersbehoeften. Uiteraard zal dit in een voorlopige vorm gebeuren, in afwachting van het definitieve reorganisatieplan, waaraan op het ogenblik hard wordt gewerkt. Daar voor de huidige huurders en gebruikers van de fabriekshal van Beijnes en van het tot het complex van „Royal" behorende winkelhuis aan de Kruisweg eerst andere opslagplaatsen en huisvesting gevonden moeten worden, zal het wel 1958 worden voor deze sloping kan worden geraliseerd. Het amoveren van de betrokken gebouwen brengt voor de gemeente geen kosten met zich. De hosten van de voorlopige bestrating der vrijkomende terreinen kunnen uit de post voor onderhoudswerken worden bestreden. Naar Haarlems wethouder van Openbare Werken en Stadsontwikkeling, de heer W. F. H a p p ons vanmorgen verklaarde hebben B. en W. na aankoop van „Royal" welke aankoop zoals wij hebben bericht inmiddels door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en door de overdracht van de panden en de betaling der koopsom is ge volgd de drie mogelijkheden welke zich voordeden onder ogen gezien, namelijk slopen, tijdelijke verhuur aan derden of huisvesting van gemeentediensten en -be drijven. Bij die overwegingen viel het laatste punt het eerste af: met de huisvesting, zelfs in de vorm van een noodoplossing, van gemeentelijke kantoren in „Royal" is, gezien de vervallen toestand van het ge bouw, zoveel geld gemoeid, dat men voor hetzelfde bedrag beter een noodgebouw kan zetten of andere huisvestingsmogelijkheden zoeken. Vooral wanneer men deze huisves ting ziet tegen de achtergrond van de on vermijdelijke reorganisatie van het Sta tionsplein, komt men tot het inzicht, dat deze oplossing zeer duur wordt, gezien de korte tijd, waarvoor deze investeringen ge daan moeten worden. De tweede mogelijkheid, die van de tij delijke verhuur van het voormalige hotel aan derden, is vooral bestudeerd in 't licht van het verlangen van de Hervormde Diaconie te Haarlem om op de étages van „Royal" de bejaarden uit het rusthuis aan de Jansstraat onder te brengen gedurende de tijd, dat dit rusthuis verbouwd moet AMSTERDAM De discontoverhoging van woensdag schijnt toen meteen in de koersen op het Damrak 'erdisconteerd te zijn. Dit bleek gisteren heel duidelijk bij de opening. Met een lager afkomend Amerika, zou het nor maal zijn geweest, indien A -■sterdam hierop met lagere koersen reageerde. Hier van was echter, behoudens voor de aan delen Kon. Olie, geen sprake. Zelfs waren de staatsfondsen ten opzichte van woens dag in herstel. Dat Kon. Olie gistermiddag lager was, lag voor de hand, omdat dit fonds in Wallstreet afbrokkelde evenals trouwens alle oliewaarden aldaar. Er wordt in Amerika verwacht, dat de vraag naar het produkt in het resterende deel van 1957 kleiner zal zijn, dan in april werd voorspeld. Aandelen Kon. Olie wer den op lagere prijzen gesteund door lichte aankopen van de arbitrage, maar er bleek één grote verkoper in 'de markt te liggen, die de koersbepaling vrijwel in handen had. Gehandeld werd rond de f 220,80 tegen woensdag f 223, Philips hield zich prima en werd weer voor buitenlandse rekening in kleine mate uit de markt genomen, terwijl ook wat locale vraag bij de opening aanwezig was. Hetzelfde dient gezegd te worden over de Unilever die na een opening op 452 1/4 aantrok tot 453%. AKU bood goede weer stand en verloor het eerste kwartier slechts een half percent. KLM had van aanbod te lijden en moest zich met ongeveer f 2, verlies tevredenstellen. Tegen het slot, van de markt kwam er wat aanbod in Uni lever, Philips en Staatsfondsen waardoor deze papieren iets op de koers moesten prijsgeven. In de scheepvaarten waren a- fluctua ties bij de opening gering. In het verdere beursverloop kwam hier en daar wat aan bod los en zodoende verloor Van Nievelt 2 punten. De overige fondsen om en nabij het vorig slot. Staatsfondsen openden over de gehele linie ongeveer een kwart per cent hpger, welke avance in het verdere beursverloop moest worden prijsgegeven. De omzetten waren ook hier wederom van weinig betekenis. Cultuurwaarden werden genegeerd en fractioneel lager geadviseerd. Het onveranderde dividendvoorstel van 3 percent op de aandelen Aniem n.v. was voor de beurs enigszins teleurstellend. De koers werd geadviseerd op 58 tegen woensdag 60 laten. De 5 percent conver teerbare obligat es Billiton werden ver nomen op 112% a 113 (112 1/4). Aandelen Blaauwhoed, waarop door een bekende beursfirma nog eens extra de aandacht was gevestigd, werden 2 punten hoger ge adviseerd op 118. Prolongatie 1/4 per cent. (ANP). NEW YORK Wederom kwam er geen herstel van de beursavans tot stand. Slechts enkele indi viduele fondsen konden een deel van hun winsten behouden toen zich tegen het beurseinde winstnemingen voordeden. De gehele week is het beursverloop beheerst geweest door de invloed van de barrière der recordhoogten en bij gebrek aan enig stimulerend nieuws door winstne mingen en een afwachtende houding der beurslieden. Alleen het industriegemiddelde sloot gisteren hoger (0,53) op 515,64; het hoogste daggemiddelde had een winst te zien gege ven van twee punten. Spoorwegen sloten 0,52 lager op 151,64. Echter boekten preferente aandelen Mis souri-Kansas-Texas vlak voor beurseinde een winst van 5!4 dollar na de door de president van deze maatschappij uitge sproken verwachting, dat de winsten aan zienlijk hoger zullen zijn dit jaar. Het gemiddelde openbare nutsbedrijven onderging nauwelijks een wijziging: het sloot 0,01 lager op 70,94. Van de 1148 verhandelde fondsen sloten er 473 lager, 405 hoger en 270 onveran derd. (UP). worden. Ook deze tijdelijke verhuur stuit op moeilijkheden. De huurders kunnen zich dan immers op de huurbescherming be- Onderstaande door de afdeling Stads ontwikkeling van het bedrijf van Open bare Werken vervaardigde tekening toont duidelijk aan hoeveel ruimte er aan het Stationsplein beschikbaar zal komen na het slopen van hotel „Royal" en van de vroegere fabriek van Beijnes. Op de hoek van de Kruisweg en het Stationsplein komt 540 vierkante meter vrij, aan de oostzijde van het Stations plein, op de hoek van de Jansweg, 5890 vierkante meter. De vrijkomende ruimte kan gebruikt worden ter uit breiding van het thans zeer krappe autobusstation en als parkeerruimte. Wij herinneren eraan, dat in augustus in de Vleeshal een belangwekkende expositie wordt gehouden, waar de Haarlemmers door middel van tal van in maquette gebrachte voorbeelden ge toond wordt aan welke eisen een goed ingericht stationsplein moet voldoen. Ook de grondgedachte voor het toe komstige Haarlemse Stationsplein zal daar te zien zijn. o k x k so WM roepen, hetgeen voor de gemeente moeilijk heden, tijdverlies en kosten met zich kan brengen. Het is trouwens de vraag of ook de Hervormde Diaconie niet zal terug schrikken voor de grote kosten welke een tijdelijke huisvesting van de bejaarden met zich zal brengen. Maar bovendien is deze „tijdelijkheid" van rekbare aard: er kunnen wel twee of drie jaar met de betrokken werkzaamheden gemoeid zijn. Intussen verzekerde wethouder Happé ons, dat het gemeentebestuur de Diaconie terzijde zal staan bij het vinden van een andere tijdelijke huisvesting voor de be woners van het rusthuis. Ten aanzien van de derde, nog overge bleven mogelijkheid, namelijk om op korte termijn tot sloping van „Royal" over te gaan, stelde de heer Happé, dat deze maat regel wel enige verruiming zou geven, maar weinig soulaas zou bieden voor de verkeersproblemen. Van veel meer bete kenis zou het zijn wanneer tegelijkertijd ook de hallen van Beijnes gesloopt zouden kunnen worden. Weliswaar betekent dit op zichzelf nog wel geen eindoplossing voar de reorganisatie van het Stations plein, maar toch in elk geval een verbete ring ten opzichte van de bestaande toe stand. Daarmee wordt ook het programma duidelijk, zoals B. en W. dat voor ogen hebben: thans de maatregelen nemen om „Beijnes", dat aan derden verhuurd is en gedeeltelijk door de gemeente zelf wordt gebruikt als opslagplaats voor het bedrijf van Openbare Werken en garage voor de brandweerauto's van de Bescherming Be volking, te ontruimenopdat de oude fa briek het volgend jaar kan worden ge sloopt. Daarna kan de daardoor ontstane ruimte zo doeltreffend mogelijk over de verkeersbehoeften worden verdeeld. HollandN antic Met de ontruiming van „Beijnes" hangt de centralisatie van de opslagplaatsen van materialen van Openbare Werken samen. Door het inrichten van een centrale op slagruimte in een nog beschikbare hal van de vroegere scheepswerf en machinefa briek „Holland-Nautic" aan de Spaarn- damseweg kan namelijk niet alleen plaats worden gevonden voor de materialen wel ke nu nog in Beijnes zijn opgeslagen, maar ook voor die welke zijn ondergebracht op het terrein aan de Raaks. Het beschikbaar komen van dit terrein aan de Raaks voor uitbreiding van de par keergelegenheid en als geschikte plek voor de bloemenmarkt wordt reeds lang als ge wenst gevoeld. Wij herinneren eraan, dat 3 A °/n Nederl. '47 3 "/n Nedl 1962 64 A. K. U Caivé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Kr.nkl Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Dell Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Gesplitst 1 4 Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 85% 85)4 837/i6 87 K' 187 188 351 351 192 191 300 301 265 261 281 280 293 293 155 155* 452 454 244% 243 1048 1057 f 220,4( 221,70 73/ 73 134,5u 135,5 180 179 165 165 260 259 116 116 90 90 198 198 157/4' 157 166 165)4 167 167* 68 67 197)4 50*" 69)4 70 46)4 45 89% 89% 38)4 38 de hoofdingang van het toekomstige po litiebureau ook aan die zijde is geprojec teerd en dat er in het daarop betrekking hebbende plan een ruim voorplein is ge projecteerd voor die ingang. Om deze ruimte nuttig te gebruiken behoeft men dus nu niet te wachten tot het politiebu reau is gebouwd. Geen investeringen Voor het slopen van de bebouwing aan het Stationsplein zijn geen kapitaalsinves teringen nodig. Het betreft hier bovendien onroerende goederen welke speciaal met het doel ze te slopen zijn aangekocht. Na tuurlijk zullen de egalisatie en bestrating van de vrijkomende terreinen wel kosten met zich brengen. In deze tijd van beste- dings- en investeringsbeperkingen zullen deze bestreden worden door het onderhoud aan andere straten en wegen, welke van een minder groo' algemeen belang zijn dan het Stationsplein, op te schuiven. Voorts is men in gemeentelijke kringen van oordeel, dat lege plekken op het Sta tionsplein welke ongetwijfeld ook niet fraai zullen zijn aanvaardbaarder zijn dan de aanblik van verval, welke huidige bebouwing biedt. Een lege plek wil im mers zeggen, dat men bezig is met een stadssanering voor te bereiden en uit te voeren. Een dergelijk teken van activiteit wordt door stadgenoot en vreemdeling meer gewaardeerd en geaccepteerd dan een toestand van achteruitgang en ver waarlozing. En bovendien vormen derge lijke lege plekken juist door hun weinige fraai aspect een voortdurende aansporing om ze zo snel mogelijk te laten verdwijnen. Uitbreiding van belangen bij Argentijnse ondernemingen Van Waveren's Koninklijke Graanhan del n.v te Haarlem heeft na afschrijving en reservering over 1956 een winst behaald van f 99.909 (v. j. f 196.410). Voorgesteld wordt een dividend van 6 pet. op de pri- riteits-, preferente en gewone aandelen (v. j. werd 6 pet. uitgekeerd op de priori- teits- en preferente aandelen en 9 pet. op de gewone aandelen, waarvan naar keuze 4 pet in contanten en 5 pet. in aan delen). Over de buitenlandse granen zegt het verslag, dat 1956 zich kenmerkte door een zeer strenge winter en een uitermate natte zomer, waardoor de oogsten in Europa zeer nadelig werden beïnvloed. De graanaan- voeren in Nederland toonden een aanzien lijke stijging, hetgeen veelvuldig aanlei ding gaf tot ernstige stagnatie in de Rot terdamse haven. Het silo- en veembedrijf „Concordia" was het gehele jaar goed be zet. De directie acht het hoopgevend, dat in regeringskringen wordt overwogen het stelsel van monopolieheffingen op geïm porteerde voedergranen af te schaffen en te vervangen door een toeslag per ha. De export van fijne zaden was bevredigend. De bedrijfspanden in het binnenland wa ren goed van werk voorzien. Van Waveren heeft het belang bij Ar gentijnse ondernemingen uitgebreid door omzetting van een gedeelte der vorde ringen in aandelen in een aldaar geves tigde handels- en industrie-onderneming. De deelnemingen in het binnenland werk ten teleurstellend; het belang in één ervan is van de hand gedaan. Wegens de slechte weersomstandigheden van gisteravond is de openluchtuitvoering van de Italiaanse volksdansgroep „Famija Turineisa" in de Haarlemse Doelen niet doorgegaan. In de plaats daarvan is een geanimeerde voorstelling gegeven in de gymnastiek zaal van de Montessorischool in de Louise de Colignylaan, waaraan niet alleen door de Italiaanse dansgroep, maar ook door tal van Haarlemse volksdansers is mee gewerkt. De Turijnse meisjes hebben enige de monstraties van Piemontese volksaansen gegeven en verder gezamenlijk met leden van de Haarlemse Volksdansfederatie ge danst onder leiding van Henk Honhof. Ook verscheidene Haarlemse pleegouders na men aan de danseb deel.- Het werd voor de 150 aanwezigen een waar internationaal volksdansfeest en daar werd door de voorzitter van de Haar lemse Volksdansfederatie de heer F. van der Wind, in zijn slotwoord dan cok op gewezen, toen hij de Italiaanse groep dank bracht voor de in Nederland gegeven dansdemonstraties. De directeur van „Famija Turineisa", de heer G. Trossi, beantwoordde deze toe spraak en „decoreerde" de voorzitter en secretaresse van de H.V.F. de heer P. van der Wind en mejuffrouw I. Hoogendoorn, alsmede de heer Henk van der Wateren met de Turijnse carnavalsspeld en cara mel plak. Vandaag maken de leden van de Tu rijnse groep een excursie naar Alkmaar en morgenochtend zullen zij in Breuke- lerveen een laatste demonstratie in Neder land geven die door de N.C.R.V.-televisie zal worden uitgezonden. Dezelfde dag nog zullen zij weer naar Italië terugkeren. Padvinders kamperen De leden van de Hoofddorpse Padvinders- groep „De Meervogels" zullen van 17 tot 24 augustus kamperen op de Veluwe bij Nun- speet. De verkenners slaan hun kamp op op het kampeerterrein aan het Vennepad en de welpen worden ondergebracht in het Brams- troephuis. De ouders worden in de gelegen heid gesteld het kamp te bezoeken in de mid dag van 21 augustus. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de oudervereniging van het Coorn- hertlyceum te Haarlem zich opnieuw tot Gedeputeerde Staten van Noordholland gewend om de voltooiing van dit nieuwe schoolgebouw in Haarlem-Zuid te beplei ten. Men wijst er daarbij op, dat het Coorn- hertlyceum in dit geval bepaald ongunsti ger is behandeld dan talrijke nieuwe bij zondere scholen. Met name in het zuiden des lands zyn er voorbeelden van bijzon dere middelbare scholen, welke na decem ber 1956 nog voltooid zyn en waarvan de financiering werd verzekerd met door het ryk gegarandeerde kortlopende leningen. Toen omstreeks de jaarwisseling bekend werd, dat de gemeente Haarlem door de geldschaarste haar voor de voltooiing van het Coornhertlyceum beschikbare kapi taalskredieten niet mocht gebruiken, heeft de oudervereniging van het Coornhert lyceum het initiatief genomen om een deel der middelen uit particuliere bron aan te „Montagne's Jeugdvariété", dat vier jaar gedurende de zomervakantie kindervoor stellingen in Haarlem gaf, zal ook in de komende weken optreden, evenals verle den jaar in het Rembrandttheater. De eerste voorstelling is bepaald op maandagmorgen 22 juli en zal geopend worden door „Tante Leen", de bekende Jordaanzangeres. Tante Leen zal de prijzen uitreiken aan de winnaars van de jeugd wedstrijd, die in het programma is opgeno men. De hoofdprijs is een album met grammofoonplaten van liedjes gezongen door „Tante Leen". Aan het „Montagne's Jeugdvariété" wer ken mee de clowns Coco en Co, de radio accordeonist Wim Bos, de sneltekenaar Franly, het wonderpaard Maxi, de geheim zinnige Chinees mr. Motang; na de pauze geeft Gerry Montagne een poppenkast voorstelling. Als conferencier treedt op Henny Roeland. bieden. Met name de Nutsspaarbank te Haarlem bleek bereid een lening van een half miljoen te verstrekken binnen het door het rijk toegestane rentegamma. Op deze wijze zouden de financieringsmoei lijkheden van de gemeente overbrugd kun nen worden. Gedeputeerde Staten lieten evenwel aan het gemeentebestuur van Haarlem weten, dat de ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid hieraan hun goedkeuring niet verleenden. Men stelde zich in Den Haag op het stand punt, dat de lening gebruikt moest wor den voor de consolidatie van de vlotten de schuld. Daarbij werd over het hoofd gezien, dat de lening van de Ouderver eniging slechts verstrekt werd onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de daaruit voortvloeiende middelen uitsluitend ten goede mochten komen aan de voltooiing van het Coornhertlyceum. Ook dit punt heeft de Oudervereniging thans weer on der de aandacht van Gedeputeerde Staten gebracht. Wanneer men bedenkt, dat na de oorlog in Haarlem wel een rooms-katholiek Men- delcollege en een protestants-christelijk Marnix van St. Aldegondelyceum gebouwd konden worden, kan men ten aanzien van de behandeling van het openbare Coorn hertlyceum, waarvan de voltooiing door het gemeentebestuur als zeer urgent wordt beschouwd, moeilijk van een „gelijkstel ling" spreken. Wij herinneren eraan, dat het Coornhertlyceum reeds in 1946 werd opgericht en dat de bouw pas in 1952 kon beginnen. In 1955 stelde de gemeenteraad twee miljoen gulden beschikbaar voor het vierde en laatste gedeelte van het school complex, dat de noodzakelijke ruimten voor het gymnastiek- en muziekonderwijs, het leven van de schoolgemeenschap en de directie- en administratieruimten omvat. Indertijd besloot het gemeentebestuur de bouw van het Coornhertlyceum etappe- gewijs te doen uitvoeren, juist ter wille van een geleidelijke financiering. Van die voorzichtigheid is men mede door de steeds gestegen bouwkosten de dupe ge worden. ADVERTENTIE MAANDAGAVOND A.S. 8 UUR INTERESSANT WI E L E R P R O G R A M M A 3 Omnium; Grote Tour de France-prijs; Wedstrijd achter kleine motoren; J Sprint en Achtervolging voor Amateurs. e 8 •MNUNNMMNMmMtMMMMMMMttMMttmMtMM Haarlem. Aan de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool zijn de volgende diploma's en getuigschriften uitgereikt: Primaire opleiding: A. H. van Bakel, M. A. Bons, A. H. v. Esveld, H. C. M. de Jager, H. Kamstra, G C. Kuyper, 'C. P. de Leeuw, A. Maliepaard,'A. J. Mulder, A. E. van Noor den, P. v. d. Oever, S. v. d. Staay, G. Steu nenberg, A H. v. d. Voort. G. Wamsteker, C. W. Westhoff, E. van Wieringen, M. J. Bos, G. Hobo, C. C. Hoefsmit, C. M. van Hol land, M. C. Koper, G. Kuiper, M. de Kwaa- steniet, G. M. Lammens, F. S. Meijer, N. A. J. de Muinck, J. J. Parlevliet, T. M Ramke- ma, J. Schutte, A. R. J. Slim, M. N. E. v. d. Vlies, J. E. de Vries, L. van Wees, L. v. d Wetering, E, E. Post, P. H. v. d. Aa, F. H. E. Beck, I. Groosjohan, W. I. Heemskerk, E. F, J. Heesemans, W. Hoek, N. A. v. d. Hooft, C'. M, Jansen, C. J M. Klumper, P. G. Kuipers, H. J. de Liefde, W. E. Stathi, S. Theel, T. Wil- kens, J. van Zeist, J. F. H. van Geijlswijk, T. Hagedoorn, T. I. W. Jansen, M. Kerkhof, H. Klinkenberg, J. F. Mathijssen, J. Melius, J. M. Möring, M. Röben, P. Roozen, A. Ten- sen, A. J. van Tongeren, E. I. M. Wouterson, E. H. Wijkhuizen, J. H. E. v.'d. Wal, C. v. d. Berg, S. G. van Graas. M. C. J. Heiligers, C. Koger, G. Kruyer, M. K. Langeveld, A. Pee- ters, I. J. Prins, C. J. van Puivelde, H. A. Stienstra, H. J. Walter, L. Bergman, G. P. Blok, W. A. Box. R. Delchambre, R. Emous, A. Gardien, S. Geilings, I. van Gooi, L. H. v. d. Graft. H. Kerkhof, M. H. Peen. A. C. Stol, E. Wezel, G. M. v. d. Woestijne, T. Wijn- rox. Opleiding Assistente in de Huishouding: W. Dollé, I. de Feber, J. van Gelder, A. J. Glas, C. J. Hotting, E. Kamerman, E. C. Keur, A. Koppen. C. Korthals. H. Meyvis, M. L. Philippus, S. M. v. d. Veen, D. de Vries, M. Wester, E. C. Wijers, E L. Zwemmer. Opleiding Huisnaaister: H. A. Bols, S. W. J. Dekkers, L. de Geus, G. H. Hoekstra, J. P. Kummer, W. Spek Opleiding Costuiimnaaister: M. v. d. Aar, E. Balder, C. van Blankenstein, M. B. Ver boon. Opleiding Coupeuse: N. Frischalowski, H. van der Horst, T. Nieuwenhuis. Opleiding Kinderverzorgster: C. E. Bal kenende, K. Bouman. I. van Ginkel, M. de Grauw, H. R. de Groot, G. E. van Halst, E. v. d. Klinkenberg, T. R. v d. Kuil. E. H. Le Maire, A. T Mantel, W. v. d. Mije. G. A. van Oeveren, H. M. Priebee, A. v. d. Steen, T. Vosshard, W. Waanders, A. Wijnrox. Het diploma Centrale Raad voor Kinder uitzending verwierven: R. Baan, W. v. d. Duyn Schouten, M. de Grauw, E. van Halst, T. R. v. d. Kuil. E. H. Le Maire, D. Priebee, A. v. d. Steen, E. Slobbé, D. Waanders, C. Balkenende. Opleiding Leerlingverkoopster: R. v. d. Bos, P. C. Drommel, J. E. Karsenbarg, L. Mensink, M. Stoute. M. E. Strijbis, W. J. B. I. Walbeek, C. v. Wijngaarden. Vormingsklasse: C. E. Bakker, J. H. M. M. Borst. M. W. C. Bückmann, T. Engelsman, C. J. Gilbau, A. M. T. de Haas van Dorsser, J. L. C M. Heerkens Thijssen, A. E. C. Lohr, W. A.'Smit, G. Sybring, I. Vandehoek, E. Veth, E. Waanders. Huishoudkundige: B. de Boer. Huishoudkundige voojr. inrichtingen: C. H. 'v. d. Boom, T. G. Brommersma, A'. de Jong. P'. E. van Rosmalen, E. C. C. M. R. Schots, M Slot, C. W. Snater. Gezinshulpen volgens het leerlingstelsel: J. J. de Boer, W J. van Geest, A. I. de Jonge, M. Koer, M. M. Martens, E. H. Roest, M. Ver steeg, C. C. M. Zoon. Avondopleiding Kinderjuffrouw: H. M. Das, J. E. v. d. Gaag, J. Gorter, W. H. Graas kamp, L. Haveman, J. de Jager, F. de Jong, M. Masereeuw. H. A. Roke, J. A. de Waard, H. C. Waasdorp, J. 'J. Wiersema, W. v. d. Zwan, M. J. C. Almoes, A. Bergstra, I, M. W. Burgers, J. W. v. d. Dool, S. L. Gootjes, C. M. Klijn, M. Koedam, P H. Kruiswijk, J. Oerlemans. Voor het examen lerares bij het Nijver heidsonderwijs, akte Na (lingerie- en cos- tuumnaaien) slaagden de dames: M. E. v. d. Berg. A. Beukers, W. Beukers, A. J. Kruk, H. M. Mulder, G. Ploeger, J. M. C. Rutte, C. van Slooten, A'. G. Terpstra-Gjaltema, H. v. d. Veen, A. Zwemmer. Voor het examen lerares bij het Nijver heidsonderwijs akte N2 (kunstnaaldwerk) slaagde mej. L. M. Luyten. Haarlem. Voor het examen handenar beid te Haarlem zijn geslaagd de heren J. P. Becht te Amsterdam, C. G. M. Buters te Alphen a/d. Rijn en J. A. v. d. Griendt te Heiloo; en de dames: M. A. A. M. Danko te Hilversum, W. J. Th. Hertsig te Eg- mond a/d. Hoef, H. M. Peltenburg te Uit geest, A. G. G. Prijs, te Amsterdam, M. H. Walrabenstein te Velsen en W. M. Zonne veld te Bergen. Den Haag. De heer R. Groenveld uit Overveen is geslaagd voor het examen handelswetenschappen m.o. Haarlem. Voor het examen hoofdakte te Haarlem zijn geslaagd voor de gehele akte: Mej. R. Chateau te Amsterdam, de heren R. Band te Aerdenhout, J. Holleman te Haarlem, J. M. H. Carpay te Haarlem, J. de Graaf te K og a. d. Zaan, N. Niele te Aalsmeer, W. F. Bueno de Mesquita te Amsterdam, P. J. van Dam te 't Zand, C. Dorland te Marken, P. Dijkstra te Over veen. Voor gedeelte B: de dames M. C. Hoyers te Amsterdam, L. H. P. Wijngaarden te Santpoort, H. M. v. d. Hoek te Purmerend, J. Hogenkamp te Kwadijk en de heren: A. G. Huisman te Amstelveen, J. W. F. Bultje te Haarlem, J. Gras te Venhuizen, F. F. E. H. Glas te Haarlem, E. Graves te Amster dam, H. Groen te Haarlem, A. de Haan te Ilpendam, J. Groen te IJmuiden. Haarlem. Voor de examens voor het mulo diploma, die in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat in Haarlem werden gehouden, slaagden de vol gende dames: T. Dijkstra, L. Boekei en J. A. Kusters, Haarlem, M. W. Oosthoek, Benne- broek, J. M. W. Zwarter, Heemstede, R. No bel, Velsen, H. J. Koster. Bloemendaal en K O. Groen, Zandvoort en de heren W. J. L. Lodder, W. H. Karreman, H. M. Giliam, D. Eylders, P. A. de Groot, W. J. Baan en T. C. van Schagen uit Haarlem, H. W. J. de Groot. D. Brands, E. J. Dernier en C. G. Bruin uit Velsen. De volgende dames behaalden met mulo diploma, alsmede het middenstandsdiploma: M. E. Frietman, Zandvoort. A. C. Spoor, Heemstede en de heren J. W. van Goor en J. E. de Vries, Haarlem, A. J. Akkerman, Zandvoort en K. de Vos uit Heemstede. Haarlem. Bij de hoofdakte-examens te Haarlem zijn geslaagd voor de gehele akte: Mej J. E. Wijdenbosch te Haarlem, de heren E. Korf te Texel, C. M. Frenay te Zand voort, F. J. Benjamins te Halfweg, IJ. de Boer te Zaandam en W. de Bos te Westzaan. Voor gedeelte A: Mej. M. L. v. d Ben te Amsterdam en de heer N. J. van Haren te Amsterdam. Voor gedeelte B: Mej. E. v. Eek te Santpoort, de heren J. C. de Geus te Ber gen, Th. J. Dijkstra te Alkmaar, K. Flens te Oostzaan, Th. v. d. Horst te Castricum.F. v d. Hulst te Diemen, Th. J. de Boer te Amster dam. Amsterdam. Voor het examen Handelswe tenschappen M. O. zijn geslaagd G. Romke te Overveen en A. A. Schoorl te IJmuiden. Haarlem. Voor de mulo-examens, die in de Haarlemse Kegelbond werden gehouden slaagden de volgende dames: G. de Boer, Hoofddorp, G. van Tuyl, Bloemendaal, e. van Veelen en M. C. Dorsman, Zandvoort, Y. van Bienema, R. G Koster en M. A. Kruis man, Velsen, A. G. Broekhoff, M. Lammers en E. H. Anker, Haarlem en de heren: M. Reitsema, Lijnden, G. J. Beinshuizen en W. E. van Gelderen, Haarlem, A. K de Vries Heemstede. De volgende dames behaalden het mulo diploma, alsmede het middenstandsdiploma: S. T. Visscher, Lisse en A. G. Sjardijn, Heem stede. De volgende heren behaalden het mulo-diploma, alsmede het middenstandsdi ploma: N. G. Molenaar, J. van de Boven- kamp, T. Holthuis. C. J. Hulshof, L. J. J. W. Schuller, P. Nol en M. J. R. Duiterhof, Haar lem en A. H. M. van der Waart, Velsen. Vier kandidaten werden afgewezen. Utrecht. Doctoraalexamen tandheelkunde: G. W. van Andel, Ede, J. J. den Engelsen, Breda, M. van Gastel, Zierikzee, H. M Go- Vaert, Breskens, V. H. L. Jeurissen, Valkens- waard, F. A. J. Leemans, Oss, D. H. Limburg, Baarn, R. van Inschoten, Rotterdam, P. r! van Mens, Hilversum, G, J. Nuys, Velp, G. H. Schols, Geleen, J. F. Schieck. Oud-Beijer- land, B. van Wijk, Alphen a.d. Rijn. A. J. H. Zegwaard, Andel. Utrecht: Geslaagd voor de akte m.o. licha melijke oefening, de dames e M. J. van Geijtenbeek, Beverwijk, M. Ma'arse, Heem stede en mej. E. H. Duyser, Heemstede. Amsterdam. Aan de Hogere Technische School aan de Dongestraat in Amsterdam zuid slaagden de heren R. Bax, J. P. M. Eer denburg, L. J. Schuurman en N. K. Visser uit Haarlem. Hoofddorp. Aan de Nijverheidsschool voor meisjes te Hoofddorp is het getuig schrift uitgereikt aan de dames: H. v. d. Bosch, W. Bras, W. Bijl, P. Cardol, D. Hart man, e. Ippel, N. Kost, N. Kosten, G. H. Kroon, L. Lievaart, J. v. d. Linden, R. Ma liepaard, H. v. d. Mooren, J. e. Muilwijk, A. Pols, D. Rijlaarsdam, H. M. van Rijswijk T. Saarloos, C. Verbeek, N. M. Verbeek,'e! Verhulst, e. Verschoor, allen uit Haar lemmermeer; A. Biesheuvel, e. M. Maarsen en A. de Ruiter uit Aalsmeer. Diploma huisnaaister: M. Bokhorst, S. I. Dijkstra, I. Hogenbirk, W. P. v. d. Kommer, H. J. A. Koole, P. Maliepaard, G. A. Schee ring, J. P. van Tol, allen uit Haarlemmer meer. Getuigschrift vervolgcursus: N. Bies heuvel, H. J. Jansen en A. Roubos, allen uit Haarlemmermeer. Vandaag is de jaarlijkse Statentocht van Dordrecht gehouden ter herdenking van de eerste vrije statenvergadering in 1572. Een toertocht wordt gehouden door een aantal steden in het westen van ons land en Haarlem wordt ook bezocht. De deel- mers konden zelf de startplaats uitkiezen. In Haarlem moesten zij zich melden aan het hoofdbureau van politie in het Flora park en om tien minuten over vijf meldde zich de eerste deelnemer. Zijn kaart werd afgestempeld en verder ontving hij een reep chocolade en een vlaggetje van Haarlems Bloei, waarop met gouden letters „Haarlem 1957, staten tocht" is vermeld. De grootste drukte ontstond tussen zeven uur en halfacht en de portier, de heer J. N. Bos, moest vele stempels zetten en vaantjes en chocolade uitdelen. Om tien uur verschenen vele bewoners uit het feestvierende Edam in middeleeuws kos tuum. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, toonde zijn belangstelling voor het bezoek. Omstreeks halfelf hadden zich reeds meer dan tweehonderd van de tweehon derdzestig ingeschreven toerrijders gemeld. De meeste van hen begaven zich rechts- streeks naar Edam, waar een défilé werd gehouden. Hierbij was ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land. dr. M. J. Prinsen, tegenwoordig. Donderdag heeft de heer C. Steenbrink, bedrijfsleider in de zelfbedieningswinkel van Albert Heyn aan de Zandvoortselaan te Aerdenhout, het feit herdacht, dat hij een kwart eeuw geleden bij Albert Heyn in dienst getreden is. Hij begon in 1932 als winkelbediende in een filiaal te Breuke- len; later was hij chef in filialen te Hil versum en Utrecht en in april 1954 werd hij naar Aerdenhout overgeplaatst. Het personeel was gisteren vroeger dan anders aanwezig om zijn chef te complimenteren en een geschenk aan te bieden. Even later vervoegden zich mevrouw Heyn en de heer A. Heyn aan het woonhuis van de jubila ris; gevolgd door de voltallige directie de heren G. Heyn, Daalhuizen, De Ridder en Terwee. De heer G. Heyn heeft een gouden horloge overhandigd met het diploma voor vijfentwintig jaren trouwe dienst. In de loop van de dag hebben vele cliën ten de heer Steenbrink gelukgewenst. De jubileumviering werd besloten met een intiem feestje voor familie, personeel en collega's in de bovenzaal van „Boekenrode" aan de Zandvoortselaan. GEHUWD: 18 juli, J. J. M. van Elferen en M. C. Henneke; H. A. van den Hurk en M. C. Koster; S. P. J. Stevens en M. Spij- j kerman; G. Schippers en M. A. Andringa; I C. Haneveld en L. M. Witkamp; G. H. van I Eerden en M. E. Lubbers; S. Nijssen en E. Meulenberg; F. W. van de Laarschot en Kr. J. A. Strijland; J. van Duuren en J. P. van Putte; K. van Bergen en E. J. Lode; J. Miedema en C. van der Plas; P. Coule en J. Schouw; J. F. Braam en F. G. van Tiggelen. BEVALLEN van een zoon: 17 juli, M. J. Th. Bemelman-Scholten; C. M. Rooijers- van den Boogaard; H. M. van den Berg- Verdonk; Th. B. A. M. Hoenderdos-van Maris; M. Chr. M. Seignette-Wilmering; 18 juli, W. Ph. Knotter-Rost. BEVALLEN van een dochter: 16 juli, M. Kool-van den Ban; 17 juli, A. M. Timmers- van Eek; N. Verheul-Beneker. OVERLEDEN: 17 juli, J. H. Warneke, 72 jaar, Orionweg; 18 juli, E. Hamburg, 59 j., Gasthuisvest.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13