Woningtekort in gaat vestiging Haarlem tegen Einde van de schooltijd op vele Haarlemse lagere scholen stemmig gevierd Stank van visafval in IJmuiden zelfs in Haarlem merkbaar Excursie naar Aalsmeers oemenproefstation Langzame bevolkingsgroei door groot vertrekoverschot Vismeelfabriek kan overstelpende aanvoer van zandspiering niet aan ALBA Boekhandel VEKO N.E.I.-bevolkingsstatistiek over 1956 Restaurant „Bolwerk" in Haarlem in het zilver Internationaal progressief Joods jeugdleiderskamp 1 kilometer wedstrijd in Van Merlevaart Gemeentekwekerij te Aerdenhout geopend ONDRAGELIJK EN AFSCHUWELIJK Even rust met n Zweeds mannenkoor zingt in het Openluchttheater Jeugd-tenniskampioenschap van het district Haarlem Raleigh - Phoenix - luncker - Union - Burco VRIJDAG 19 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 kJ Ook in de loop van 1956 is de Haarlemse bevolking slechts in geringe mate toege nomen, namelijk met 0,3 percent (500 personen) van de totale bevolking. Voor geheel Nederland bedraagt dit percentage 1,24. De oorzaak hiervan is gelegen in de rela- lief lagere geboorteoverschotten en de relatief hogere vertrekoverschotten, die in Haarlem de laatste jaren zijn geconstateerd. Deze gegevens ontlenen wy aan de zojuist verschenen jaarstatistiek van de Haar lemse bevolking over 1956, samengesteld door het Nederlands Economisch Instituut j„ Rotterdam. Wat de langzame groei van de bevolking in Haarlem betreft: deze tendens is niet nieuw. Ook in de voorafgaande jaren heeft zich dit verschijnsel voorgedaan. Uit de gegevens over deze jaren blijkt, dat de bevolking in Haarlem in de jaren 1850—1950 sterke groei heeft doorgemaakt. Van 19501956 is de toeneming vrij gering ge neest. Uit de door het N.E.I. gemaakte bevolkingsprognose is gebleken, dat deze geringe bevolkingsgroei moet worden toegeschreven aan de achterstand, die Haar lem, vergeleken met de rest van Nederland, heeft verkregen bij het opheffen van het woningtekort. Het relatief grote woningtekort van de laatste jaren heeft de vestiging in Haarlem tegengegaan en het vertrek uit Haarlem gestimuleerd. Voor de toekomst is door het N.E.I. eveneens een prognose opgesteld. Hieruit kt, dat het inwonertal, na aanvankelijk j enkele jaren vrijwel stabiel te blijven, aanmerkelijk, zij het in geringer mate dan ide periode 1927-1950, zal toenemen. Aan tot eind van 1975 kan worden verwacht, tat Haarlem ongeveer 197.000 inwoners zal hebben. Bij de stand van de bevolking op 31 de cember 1956 valt op, dat het aantal vrou wen in Haarlem dat van de mannen over treft: op ieder honderd mannen wonen ruim 107 vrouwen in de Spaarnestad. Dit vrouwenoverschot doet zich vooral -•oor in de leeftijdsgroepen van 2045 jaar en van 45 jaar en ouder. In de leeftijds groep van 0-20 jaar is zelfs sprake van een aannenoverschot. „Vergrijzing" Uit gepubliceerde bevolkingspiramiden -lijkt, dat de Haarlemse bevolking in de jatste jaren ir. toenemende mate ver- adert. Sinds 1909 is de bevolking van 65 -ar en ouder toegenomen van 5.7 percent tot 10,4 percent. Tegengesteld hieraan is de beweging in de groep tot 20 jaar: in behoorde hiertoe 41,7 percent van de bevolking, in 1956: 33,7 percent. Deze „vergrijzing" van de bevolking vindt haar oorzaak in dalende geboorte en sterfte per duizend inwoners, in de laatste jaren versterkt door de migratie. Deze mi- iratie was in de laatste vijf jaar voor 92 percent afkomstig van de leeftijdsgroepen beneden de 45 jaar. Wat de indeling naar kerkgenootschap betreft heeft een geringe stijging plaats ge had van het aantal rooms-katholieken, ge reformeerden en buiten-kerkelijken. Dit is voornamelijk een gevolg van de relatief note geboorte-overschotten van deze be- olkingsgroepen. De andere kerkgenoot ehappen bleven in 1956 gelijk, of vertoon- :?n een geringe daling. Per stadswijk viel de grootste groei waar nemen in Haarlem-Oost en in Ter Kleef, •Zaanen en Oud-Schoten. Dit is een ge volg van de in dit tijdvak in deze wijken iereedgekomen nieuwbouw. Geboorten Het aantal geboorten is in Haarlem sterk ichtergebleven by dat van de rest van Nederland. In 1956 waren er 33,5 geboor ten per 1000 vrouwen in Haarlem. Voor Nederland was dit cijfer 42,5. Per duizend vrouwen in de leeftijdsgroe pen van 15 tot 50 jaar waren deze cijfers respectievelijk 72,7 en 89,4. Het aantal onwettige geboorten was in voor Haarlem 1,9 percent van het to- aantal geboorten. Dit is 0,2 percent Kwart eeuw Zweeds eten 0p 30 juli zal het café-restaurant „Bol werk" aan het Kennemerplein in Haarlem een kwart eeuw bestaan. Dit jubileum is taarom zo opmerkelijk, omdat het restau- 'ant het enige Zweedse in ons land is. De heer E. Ekman, afkomstig uit Malmö, heeft het in 1932 in een voormalige villa aan het Nennemerplein geopend en sindsdien wap pert daar iedere dag de Zweedse vlag. Hij had echter de tijd niet mee, want in de ••"isisjaren werd weinig verkocht, terwijl ie eisen van de gasten talrijk waren. Een hapje koffie kostte 0,20, een borrel 0,25 vn menu's werden opgediend vanaf 0,90. Maar voor 1,35 at men heerlijk en hier toe ging men werkelijk niet over, dan er rich eerst van te hebben overtuigd, dat de keuken prima en de bediening vlot en aed was. -.Bolwerk" is thans een restaurant met een gerenommeerde keuken, die een grote fear® heeft, speciaal in Zweden. De heer Sman heeft dit bereikt door de bereiding fan bijzondere gerechten. Nog bewaart hij vergeelde velletjes papier, waarop zijn moeder recepten heeft geschreven. Zij was namelijk naaister in Malmö en reisde de •andgoederen af, waar altijd een voortref- relijke maaltijd werd opgediend. De samen stelling van de menu's schreef zij op en later kreeg haar zoon die recepten. Be heer Ekman heeft steeds de Zweedse nationaliteit behouden, hetgeen hem voor al in de oorlog goed te pas is gekomen, omdat zijn café-restaurant onder de spe cie bescherming van de Zweedse ambas sade in Berlijn stond. Nog altijd worden vele kruiden en ook naring uit Zweden aangevoerd en het be faamde Zweedse wittebrood, waaraan ve- nog uit de laatste oorlogsmaanden zo'n 'oede herinnering hebben, bakt de heer ^man in eigen oven. Het zijn echter niet alben Zweden, die men geregeld in het "a-restaurant of op het grote terras aan heft, ook vele andere buitenlanders treft men hier steeds aan. Vooral vele zaken 'vorden hier afgedaan; de geregelde be- oeker vindt hier trouwens een intieme 'eer en hij weet, dat met zijn persoonlijke maak rekening wordt gehouden, want ?le bestellingen in de keuken staan op aam van de gast, zodat de kok aan de speciale verlangens kan voldoen. Ter gelegenheid van het jubileum zullen heer en mevrouw Ekman op 30 juli ^middags van drie tot vijf uur recipiëren, 'Wens welke receptie wel enkele Zweedse akkernijen op tafel zullen verschijnen. hoger dan in 1955. Voor geheel Neder land bedroegen deze cijfers in beide jaren 1,2 percent. De sterfte daarentegen was in Haarlem groter dan in de rest van Nederland. Per duizend inwoners bedroeg het aantal sterf gevallen in de Spaarnestad 8.7 en in Ne derland 7.8. De belangrijkste oorzaak van deze afwijking is gelegen in het relatief grotere aantal ouderen in Haarlem. Op 1 januari 1956 was 27,1 percent van de Haarlemse bevolking ouder dan 50 jaar. D't percentage was voor geheel Nederland 22,5. Vergeleken met 1955 is het vertrekover schot uit Haarlem in 1956 met 88 gevallen toegenomen. Voor het laatstgenoemde jaar bedroeg dit vertrekoverschot 940 personen. De meesten hiervan vertrokken naar an dere plaatsen in Noordholland, vooral naar het IJmond-gebied, of naar het buitenland. In 1956 werden in Haarlem 1417 huwe lijken voltrokken, hetgeen ten opzichte van 1955 (1412) een geringe stijging betekende. Het aantal echtscheidingen bedroeg 122, die uitsluitend betrekking hebben op hu welijken, die te eniger tijd in Haarlem wa ren gesloten. Het aantal echtscheidingen was lager dan in enig ander na-oorlogs jaar. Vergeleken met 1955 (158) is zelfs van een aanzienlijke daling sprake. Van 21 tot 28 juli bij Vogelenzang Onder auspiciën van de Youth section of the world union for progressieve Ju daism zal van 21 tot 28 juli in het Teylin- gerbos te Vogelenzang een internationaal jeugdleiderskamp worden gehouden. Aan dit kamp zal worden deelgenomen door jeugdleiders uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Israel, de Verenigde Staten van Noord-Amerika, Zuid-Afrika, Brazilië en Nederland. In de laatste jaren heeft zich in deze jeugdleiderskampen een traditie ontwik keld om naast de normale problemen van de verscheidene jeugdorganisaties ook enkele bijzonder op de voorgrond treden de vragen van de joodse jeugd te behan delen. Dit zal niet alleen worden gedaan door discussies en inleidingen, maar ook door deze problemen in kleine toneel stukken („Sociodramas") naar voren te brehgen. Dit zal de eerste keer zijn, dat in Nederland op deze wijze zal worden getracht belangstelling voor deze vraag stukken te wekken. Op het ogenblik staat vast, dat in totaal ongeveer honderd jeugdleiders en leidsters aan dit kamp zullen deelnemen. Voor belangstellenden bestaat er ge legenheid om een of meer dagen de inlei dingen en discussies te volgen. De leiding voor Nederland berust bij de heer Leo Schloss. Rich. Wagnerstraat 1. Amster dam-zuid Zaterdagmiddag wordt in de Van Mer- lenvaart in Heemstede de jaarlijkse één kilometer zwemwedstrijd door de Heem- steedse Zwem- en Polo-Club H.P.C. gehou den om de Haarlems DagbladOprechte Haarlemsche Courant wisselbeker. Onge veer 200 dames en heren hebben voor deel name aan deze wedstrijd ingeschreven. Bij de brug aan de Glipperweg wordt om half drie het startschot gelost. De gemeente-kwekerij van Bloemendaal aan de Veldlaan te Aerdenhout zal met in gang van maandag 22 juli voor het publiek te bezichtigen zijn. 's Morgens om elf uur en 's middags om drie uur zal er een rond gang onder deskundige leiding zijn. Onder meer zullen er vele tropische gewassen te zien zijn. Er is een banaan, die vruchten draagt en één die in bloei staat. Binnenkort zal de Victoria Regia in bloei staan, zij heeft al knoppen gemaakt. DE LAATSTE DAGEN hangt er in een groot gedeelte van het uiterste noorden van Haarlem een afschuwelijke stank, een geur van rotting, de specifieke geur van kada vers. Vooral by noordelyke winden en wel speciaal in de latere avonduren is de stank in het noordelijke stadsdeel nauwelijks uit te houden. Veie bewoners zagen zich daarom genoodzaakt, zelfs tijdens de afgelopen hitteperiode, deuren en ramen te sluiten, wilde men nog enigszins „genieten" van de avondlijke rust. De oorzaak van de schier onverdraaglijke stank is gelegen in enorme partijen rottende zand spiering, die overwegend 's nachts in IJmuiden worden gelost en welke vis bestemd is voor de chemische fabriek „De Toekomst" aan de Haringhaven in IJmuiden om tot vismeel te worden verwerkt. Deze onaangename geur is zo sterk, dat hij bij een vleugje wind reeds in Haarlem(!) merkbaar is. Talrijke klachten van inwoners heb ben ons reeds bereikt, die reeds tot uiting kwamen in een ingezonden stuk, dat woens dag in een van onze edities werd geplaatst. De onaangename geur zal naar de directie van de IJmuidense chemische fa briek hoopt in de loop van deze week minder worden en tot normale „propor ties" worden teruggebracht. Ook in vroe ger jaren kende IJmuiden bij zuidweste lijke en westelijke wind de geur van deze fabriek, maar bij de enorme groei van de industrievisserij op zandspiering voor de Nederlandse kust door Urker, Wieringer en Texelse kotters nam de onwelriekend heid in het IJmuidense havengebied in hevigheid toe, in dergelijke mate zelfs, dat de bewoners van Haarlem-Noord er zelfs in grote mate hinder van onder vonden en nog steeds ondervinden. Het is echter niet te wijten aan de in stallatie van de vismeelfabriek, dat een dergelijke ondraaglijke stank ontstaat. De oorzaak moet worden gezocht in grote par tijen zandspiering, die tot ontbinding over gaan. Zandspiering, die door de onver wachte grote aanvoeren van de Urkers niet tijdig kon worden verwerkt. Contract met buitenlanders De directie van de chemische fabriek heeft er jarenlang bij de schipper-eigena- ren van de kotters op gehamerd eens een proef te nemen op de Nederlandse kust met de vangst van zandspiering. De Ne derlanders wilden er echter niet aan en daarom werd besloten een contract af te sluiten met enige Noren en Duitsers, waar bij werd overeengekomen, dat zij hun vangsten in IJmuiden zouden aanvoeren. Onverwacht lagen er tussen de Noren en de Duitsers ook twee Urkers aan de los- ADVERTENTIE Neem 50 zeldzaam lekkere Everest sigaretten mee in het rode blikje met de witte berg. Dat is de ideale vakantie-verpakking! Niet uitdrogen, niet natworden, niet breken, altijd vers. kade; enige weken later was het aantal Urkers tot liefst dertig aangegroeid. Al deze schepen waren volgeladen met zand spiering voor de industrie. De vismeelfa- brieken van Beverwijk. IJmuiden, Over- schie en Eindhoven konden deze onver wachte overstelpende aanvoer niet meer aan, zodat enorme voorraden zandspiering zich ophoopten en binnen korte tijd tot ontbinding overgingen. Vandaar de onver draaglijke lucht, die geheel IJmuiden en een groot gedeelte van Haarlem-Noord overlast bezorgt. De vismeelfabriek in IJ muiden kon de grote hoeveelheid zand spiering niet meer verwerken, omdat de fabriek tot nu toe uitsluitend is ingesteld op de verwerking van haring, afval en vis. De zandspiering. die nu zo onverwacht met honderden tonnen tegelijk werd aan gevoerd, vereist echter een geheel andere bewerking. Hiervoor zou een nieuwe in stallatie moeten worden gebouwd, waar van de levertijd echter negen maanden be draagt. Volgend jaar zou de verwerking van zandspiering dus vlotter kunnen ver lopen. Om aan de narigheid een einde te ma ken heeft de directie van de vismeelfa briek er by de Urkers op aangedrongen de aanvoer meer te spreiden. Voorts zal uit sluitend zandspiering worden geaccep teerd, die goed geconserveerd - met ys of een ander middel - wordt aangevoerd. Verscheidene bewoners van Haarlem- Noord zouden voorts gezien hebben, dat auto's met visafval hun lading stortten op open plekken in dit stadsgedeelte. Deze hopen visafval zouden eveneens een af schuwelijke stank verspreiden. De directie van de ^cmeentereiniging was hieromtrent niets bekend. Ook kunnen de wagens met afval niet van het slachthuis afkomstig zijn, omdat deze hun lading naar Purme- rend brengen, waar de afval wordt ver werkt. De tocht van deze wagens verloopt onder controle; bovendien ligt Haarlem- Noord niet in de route, die de wagens al- leggen. Vanavond zal in het Bloemendaals Openluchttheater een Zweeds mannen koor optreden. Het heet „Manskören Sangerbröderna" en is afkomstig uit Jöng- köping. Aan de uitvoering zal tevens wor den deelgenomen door het r.k. stedelijk gemengd koor „Haarlem" onder leiding van de heer Gerard Barbason en door de har monie „Crescendo" uit Spaarndam onder leiding van de heer J. Hoffman. Het Zweeds mannenkoor staat onder leiding van Harald Legerstrand, het zingt liederen van eigen bodem. Ter afwisseling zal de met het koor meereizende Zweedse opera zanger Dustin Ottosson enkele aria's z'ngen met begeleiding van de Zweedse pianisi Erling Skog. Het programma van Cres cendo" vermeldt de mars „Je Mai.itien- drai", Divertimento en Antiqua van Gerard Boedijn en de mars „Klankenfestijn". Op de banen van de HLTC aan de Span jaardslaan in Haarlem werd deze week gespeeld om het jeugdtenniskampioen- schap van het district Haarlem. Bij de meisjes werd Kea Okker die ook in het seniorentoernooi de districtstitel be haalde onbedreigd eerste. Zij versloeg in de finale haar tegenstandster Ria Smids met 61 en 62. Bij de jongens won H. Steffelaar in de finale van zijn clubgenoot H. Schreuder met 6—2 en 6—1. De kampioenen zullen het district Haar lem vertegenwoordigen op het nationale jeugdkampioenschap dat op 1, 2 en 3 augustus in Hilversum wordt gehouden. De resultaten van de eindstrijden luid den: Meisjes (laatste ronde): K. Okkers sl. M. Sikkes 60 en 62, W. van Houten sl. J. Smids 16—14 en 6—2, R. Smids sl. N. Dingemans 62 en 63 en N. Dingemans sl. C. Lamp 6—3 en 6—3. Halve finale: K. Okker sl. W. v. Houten 6—1 en 6—0, R. Smids sl. N. Dingemans 62 en 63. Fi nale: K. Okker sl. R. Smids 61 en 62. Jongens (laatste ronde): H. Steffelaar sl. W. van Duinen 6—1 en 6—2, G. v. d. Meu- len sl. F. Dooddeheefver 63 en 75, H. Schreuder sl. W. Cense 62 en 6—1 en R. Kammeijer si. R. Bromelow 9—7 en R4. Halve finale: H. Steffelaar sl. G. v. d. Meu- len 64 en 64, H. Schreuder sl. R. Kam meijer 7—5 en 6—3. Finale: H. Steffelaar sl. H. Schreuder 6—2 en 6—1. ADVERTENTIE Haarlems meest gesorteerd adres voor TOPMERKEN RIJWIELEN GROTE HOUTSTR. 158 - TEL 15426 Gedipl. rijwiel- en bromfietshersteller De leden van afdeling Haarlem en om streken van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging maakten woensdagavond een ex cursie naar de tuinen en kassen van het „Proefstation voor de Bloemisterij" in Aals meer. De rondleiding werd verzorgd door de heer J. Bakker uit Haarlem, die als leraar aan de Tuinbouwschool en medewerker van het proefstation op bekend terrein was en zijn medeleden een zeer interessante avond be zorgde. De excursie beperkte zich tot het zoge naamde oude gedeelte van het Proefstation, dat ongeveer zestig jaar bestaat. In de kas sen maakte men kennis met nieuwgewon- nen anjervariëteiten, die kwekers uit bin nen- en buitenland beschikbaar hadden ge- In deze laatste weken van het schooljaar wordt op tal van Haarlemse scholen op min of meer feestelijke wijze afscheid genomen van de leerlingen van de hoogste klassen. Deze feestelijke bijeenkomsten met een ernstige ondertoon betekenen in vele gevallen niet alleen het einde, maar ook het hoogtepunt in het leven van de schoolgemeenschap. In sommige gevallen viert men het einde van het schooljaar niet alleen met een bescheiden fuifje, maar ook met een expositie van de op school gemaakte werkstukken. Op deze wijze be houden duizenden Haarlemse jongens en meisjes een mooie herinnering aan hun lagere schooltijd, welke in de meeste gevallen de basis vormt voor hun maatschappelijke positie. Linnausschool De leerlingen van de hoogste groep van de Linnaeusschool voor Montessori-onder- wijs, die op het punt staan de school te verlaten, hebben woensdag tijdens de af scheidsavond in de aula van het Marnix van St. Aldegonde-lyceum aan de Plane- tenlaan in Haarlem-Noord hun ouders en andere genodigden enige bijzonder genoeg lijke uren bezorgd. Deze avond had boven dien een bijzonder karakter vanwege het feit dat het hier de eerste groep leerlingen betrof, welke in haar geheel op de Lin naeusschool Montessori-onderwijs heeft ontvangen. De voorzitter van de oudercommissie, de heer K. A. Fuchs, herinnerde aan de dag in 1951 waarop onder de enthousiaste lei ding van mejuffrouw H. Joosten met de eerste Montessorigroep v/erd gestart. Alle scepticisme ten spijt heeft deze groep uit stekende resultaten geboekt. De zesendertig leerlingen slaagden allen voor hun toe latingsexamen voor het middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs met goede cijfers. Het deed de heer Fuchs daarom veel genoegen dat mevrouw Van Omme- ren-Joosten van deze afscheidsavond van haar leerlingen getuige kon zijn. Spreker bracht dank aan het hoofd der school, de heer P. van Zandwijk, en aan zijn leerkrachten voor het waardevolle dat zij de kinderen voor hun verdere leven hebben meegegeven. „U hebt het bewijs geleverd dat progressief onderwijs met be houd van Hollandse degelijkheid zeer goed tot succes kan leiden." Tot de scheidende leerlingen zei de heer Fuchs dat zij de spreuk van dr. Maria Montessori „Leer mij het zelf te doen" waar hebben gemaakt. De voordrachtskunstenaresse mevrouw Aafje Top leidde hierna met een korte toelichting de door de leerlingen op te voeren toneelstukjes „De pruimenjongen" en „Pietje in de perelaar" in. De aan wezigen hebben zich met deze stukjes kostelijk vermaakt. De wijze waarop de spelers, met inachtneming van de grote lijn van het gegeven, hun tekst en handelingen improviseerden, gaven dikwijls aanleiding tot grote hilariteit. Het spel van de kinde ren kenmerkte zich door een natuurlijke spontaneïteit, waardoor men vaak zeer ver rassende èn vermakelijke dialogen te horen kreeg. Wij menen dan ook dat mevrouw Top, onder wier leiding de kinderen heb ben gerepeteerd, in haar opzet, de „vrije expressie" op de voorgrond te doen treden, volkomen is geslaagd. Aan het eind van de avond ontvingen de scheidende leerlingen uit handen van het hoofd der school, de heer P. van Zandwijk, en de heer H. Toller, een van de leer krachten, een fraaie postmap met inscriptie als aandenken. P. H. van der Leyschool De „uitvliegers" van de P H. van der Ley school uit Oud-Schoten hébben woensdag avond de periode welke zij op deze school hebben doorgebracht afgesloten met een ge zellig afscheidsfeest in de aula van de Wet houder Westerveldschool aan de Overton- straat. Na een kort welkomstwoord van het hoofd der school, de heer A. M. J. Mol. zorg de het schoolorkest voor de goede stemming met een aantal populaire muziekstukjes. Een aardig schetsje en het zingen van bekende schoolliedjes bij het kampvuur hadden veel succes. Voor een vrolijk intermezzo zorgden de ouders zelf door onder leiding van de heer Mol te laten horen dat zij de liedjes uit het boekje „Kun je zingen, zing dan mee" nog niet vergeten waren. Veel succes oogstte de balletgroep met een dans welke was ge ïnspireerd op de Haarlemse bloemenmeis jes. Aan het eind van de dans begaven de meisjes zich in de zaal om aan de aanwezigen een kleine bloemengave te brengen. Na de pauze ontlokte de door de leerlingen der zes de klasse voor het voetlicht gebrachte „Ver- keersrevue" een verdiende bijval. Na het gezamenlijk zingen van het school lied hield het hoofd der school, de heer A. M. J. Mol, de afscheidstoespraak. Hij ge tuigde van de goede geest welke steeds on der de leerlingen, die straks naar alle rich tingen zullen uitzwermen, heeft geheerst. Ook herinnerde de heer Mol aan de vele sportieve successen welke de leerlingen van de P. H. v. d. Leyschool in voetbal- en korf- baltoernooien, bij estafettes en tijdens de Avondvierdaagse hebben behaald.. Hij dank te alle medewerkenden die deze afscheids avond voor de scheidende leerlingen tot een prettige herinnering hebben gemaakt. De voorzitter van de oudercommissie, de heer J. Kampman, sprak woorden van dank tot leerkrachten en medewerkers, in het bij zonder tot de „geestelijke vader" van de verkeersrevue, de heer Molenkamp. Als her innering aan hun verblijf op de P. H. v. d. Leyschool ontvingen de scheidende leerlin gen van de oudercommissie een getuigschrift, een herinneringstegel en een klassefoto. J. van Stolbergschool De leerlingen van de zesde klasse van de Juliana van Stolbergschool aan de Slachthuisstraat in Haarlem-oost hebben tijdens een afscheidsbijeenkomst een caba retprogramma onder het .motto „Klasse zes staat voor u klaar" ten beste gegeven onder leiding van de heer H. T. van Ek en met medewerking van mejuffrouw T. van de Wateren (dans) en de heer C. Brink (piano). Met genoegen constateerden de bezoe kers, dat er op school ook tijd overblijft om aandacht te besteden aan ontspanning in de vorm van het instuderen van een cabaretprogramma. Veel bewondering had men voor het talent van de heer Van Ek, die na de pauze in een monoloog van ongeveer veer tig minuten fragmenten uit een historisch spel opvoerde, waarin hij negen karakters op bijzonder goede wijze vertolkte. De heer Verdonk bracht de medewer kenden dank, waarna het hoofd van de Juliana van Stolbergschool, de heer M. Groot, zich met een afscheidswoord tot zijn leerlingen uit de zesde klasse richtte. De heer Velema bood de kinderen een bijbel aan. Tot besluit van het schooljaar volgt nog een reisje en over enkele weken bezoeken de leerlingen de HBS, de mulo, ambachts- of huishoudschool. Vermeld zij nog, dat de heer Van Ek binnenkort zijn loopbaan bij het onderwijs zal eindigen, aangezien hij met ingang van 1 oktober emplooi zal vinden bij de toneelgroep „Podium" van de NCRV. Lorentzschool Er heerste donderdagavond op het af scheidsfeest van de leerlingen der zesde klasse van de Lorentzschool aan het Leid- seplein in Haarlem een gezellige onge dwongen sfeer. De kinderen hadden voor een afwisselend programma gezorgd. Nadat het hoofd der school, de heer J. M. Ver- cruysse, de aanwezigen hartelijk welkom had geheten, zongen de leerlingen het Lo- rentzsch ooilied. Een aantal van hen voerde hierna enige aardige volksdansen uit. Een orkestje zorgde met populaire melodietjes, dat de goede stemming er in bleef. Veel vrolijkheid veroorzaakte de koe, die midden in de voordracht van Marijke Linthout doodleuk het toneel kwam opwandelen. Robbie Blom toonde zich een vaardig snel tekenaar. Het hoogtepunt van de avond was het balletstukje „De poppentovenaar", dat bij de aanwezigen zo zeer in de smaak viel, dat de opvoerenden aan een herhaling niet konden, ontkomen. Een van de meisjes bood mevrouw To Venema, onder wier leiding de leerlingen dit stukje hadden ingestudeerd, bloemen aan. Aan het eind van de avond richtte de heer Vercruysse zich met een woord van afscheid tot de scheidende leer lingen en zei: „Zorgt dat je altijd het ant woord klaar hebt op de vraag hoe je tegen over je medemens moet staan". De voorzitter van' de oudercommissie, de heer W. J. Oversteege, sprak tenslotte na mens de ouders een woord van dank tot het onderwijzend personeel. Centrale school II Wat snippers papier, lijm, enige hout spaanders, een paar verdorde boomtakken en een overvloed aan fantasie, blijken vol doende te zijn om in miniatuur een geheel dorp te vervaardigen, compleet met huis jes, mensjes-in-het-klein en palmen. Dat ook op ander gebied met behulp van af- valmateriaal en andere eenvoudige ma terialen zeer veel is te bereiken kan men zien op de tentoonstelling van werkstuk ken, die leerlingen van de tweede centrale school aan de Linschotenstraat in Haar lem ontwierpen. Woensdagavond werd de tentoonstelling eeoDend. F.r werd een steld voor proefnemingen. Verscheidene soorten, die hier thans bloeiden, zullen pas over drie jaar in de handel komen. Ook in de cyclame-afdeling trof men een nieuwigheid aan: een kruising tussen de in ons land zo bekende cyclame met de in de Kaukasus in het wild bloeiende soort Cy clame persicum. Het resultaat was een fraaie cyclamevariëteit, die weliswaar een kleinere bloem heeft, dan de tot heden bekende soort, maar langer houdbaar is en rijker bloeit met bloemen, die een aangename geur versprei den. Dit jaar is het zaad hiervan aan de kwekers verstrekt, zodat deze nieuwe cy clame volgend jaar in de handel verkrijg baar zal zijn. In Aalsmeer wordt op grote schaal ge- experimenteerd met minder gewone „grond soorten" waarbij soms merkwaardige re sultaten werden verkregen. Zo zijn er bij voorbeeld anjers vanaf de stek op grint ge kweekt; anthuriums (die een humusrijke bodem vragen) groeiden op grint op tot for se, rijkbloeiende planten en zelfs was het mogelijk om orchideën op grint te telen, mits aan al deze planten in het toegevoerde wa ter maar de juist voedingsstoffen worden verstrekt De excursie werd besloten met een be zoek aan het internationale gedeelte in de buitenlucht, waar een veld met niet minder dan honderdtwintig verschillende soorten petunia's een verrukkelijk kleurenschouw- spel opleverde ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 grote belangstelling getoond door de leer lingen zelf, van de kant van de ouders en van de zijde van menig oud-leerling. Vooral op de afdeling steenplastiek ston den bijzonder aardige, vaak speelse, soms karikaturale werkstukjes, tentoongesteld. Met behulp van een schroevendraaier en een vijl werden beeldjes uit een zachte witte steensoort gemaakt, hetgeen een grote mate van geduld vereiste. Vaak had den de leerlingen een plaat tot voorbeeld bij het wrochten van hun „beeldhouw werk". Ondanks deze vereenvoudiging van hun opdracht hadden zij toch nog altijd met de moeilijkheid te kampen aan een vlak beeld vorm en diepte te geven. De meeste moeilijkheden konden met een beetje fantasie wel worden opgelost. Het merendeel van de werkstukjes ge tuigt nog van een kinderlijk naïveteit, ze zijn eenvoudig van vorm en primitief van lijn. Er zijn er echter ook bij, die meer durf, meer ervaring en soms kunstzinnig heid verraden: originele, enigszins ab stract aandoende figuren De werkstukjes zijn praktisch alle met de hand vervaar digd. Tevens werden enige tekeningen en twee alleraardigste diorama's geëxposeerd. De meisjes hadden eveneens hun bijdrage aan de tentoonstelling geleverd en wel in de vorm van een groot aantal handwerkjes en jurkjes. Op aanschouwelijke wijze werd voorgesteld hoe hun de eerste beginselen van het naaien (op papier met lijntjes) worden bijgebracht en tot welke resultaten dit na enige ervaring kan leiden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15