Verwanten van geredden naar Biak vertrokken I. KAN Grazioso Cecchetti uit Turijn Bestedingsbeperking en belastingverhoging CORA Vijftig jaar geleden Van dag tot dag y Het ongeluk met de „Neutron" WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN 29." 19.99 Vele Eerste Kamerleden zouden aan een staatslening de voorkeur geven VERMOUTH Actie wekt reactie I AsPIRIw(jj>) Auis/ Duitse Neo-nazi's weer in opspraak Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet9. Overleg over IJ-tunnel tussen Amsterdam en regering WHO-bulletin meldt Aziatische griep bijna overal afnemend DE SENSATIE VAN ONZE OPRUIMING voltooit de methode van zijn beroemde vader Moordaanslagen beraamd op Syrische leiders? Op de ^Praatótoel uit zonnig Italië Amerikaans schip in quarantaine Uit Haarlems Dagblad van 19 juli 1907 VKUDAC 19 JULI 1957 pe Amerikaanse journalistiek levert al maandenlang slag tegen de regering over een kwestie, die van min of meer prin cipieel belang is geworden, ofschoon zij in feit enkel een „grensformaliteit" betreft. is namelijk zo, dat Amerikaanse journa listen totnutoe steevast een afwijzend ant woord gekregen hebben op hun herhaalde verzoeken, een uitreisvisum te mogen ont vangen voor een journalistiek bezoek aan China. De Amerikaanse regering wenst niet, dat Amerikaanse journalisten „zich blootstellen aan de gevaren van een reis door communistisch China" en weigert haar medewerking, tot grote verontwaardiging van de Amerikaanse publiciteitsorganen. peZe verontwaardiging spruit niet voor namelijk voort uit een oprecht verlangen tot objectieve voorlichting van het Ame rikaanse volk over de toestanden in China - ofschoon die overweging uiteraard wel een bijkomende factor is doch in de eerste plaats uit wrevel over de bemoei zucht der Amerikaanse regering, die vol gens de persmensen niet het recht heeft de voorlichting op deze wijze aan banden te leggen. Thans heeft minister Dulles zich bereid verklaard, mede te werken aan een even tueel bezoek van een beperkt aantal uit gezochte journalisten aan China gedurende zes maanden. Hij deed dit voorstel tijdens een onderhoud, dat hij met een journalis tendelegatie voerde over deze kwestie. De delegatie heeft echter beleefd be dankt en wenst niet op dit voorstel in te gaan. Hieruit blijkt wel, dat de princi piële kant van de zaak de Amerikaanse persmensen hoog zit. Ongetwijfeld beoogt de Amerikaanse re gering door haar blokkering van het nieuws uit China bepaalde politieke doeleinden te dienen, welke samenhangen met haar kop pige weigering om het regiem van Peking te erkennen. Daarmee is weer de positie van China in de UNO, evenals de strate gische betekenis van de Amerikaanse hulp aan Tsjang Kai Tsjek, nauw verbonden. De journalisten wensen echter terecht deze politieke subtiliteiten niet te aanvaarden als een steekhoudend argument tot belem mering van de journalistieke taak, dat is: objectieve voorlichting en inlichting ver strekken over alles wat gebeurt, waar ook ter wereld. Natuurlijk betekent hun taaie verzet tegen de ingreep van Washington niet, dat de Amerikaanse pers een onverdeelde sym pathie voor China heeft wat trouwens in de Amerikaanse kranten duidelijk tot uiting komt. Doch „sympathie voor" en „verlangen tot begrip van" zijn twee ver schillende dingen. De eigenmachtige en dictatoriale pennestreek van de regering door alle mogelijkheden tot onthulling van Chinese toestanden en ontwikkelingen heeft de Amerikaanse journalistieke stand op de barricaden gejaagd en tot een reactie gebracht, die met méér vuur en vasthoudendheid wordt gevoerd dan het eigenlijke object in normale omstandig heden zou hebben kunnen opwekken. ADVERTENTIE BERLIJN (UP) De justitie in West- lerlijn meent een grote neo-nazistische organisatie op het spoor te zijn gekomen door de arrestatie van de uitgever Robert Kremer. Deze werd dinsdag in zijn Westberlijnse huis gearresteerd op verdenking, behulp zaam te zijn geweest bij de vlucht van de vroegere nazi Franz Rademacher' naar Syrië. Rademacher wist in 1952, ten tijde van een tegen hem gevoerd proces waarin hij werd veroordeeld wegens oorlogsmis drijven, te ontkomen. Kremer is de uitgever van het blad „Die Anklage", een publicatie van duidelijk neo- nazistisch karakter, dat zich het orgaan noemt van hen, „die hun rechten verloren in de na-oorlogse rechtspraak". Bij zijn eerste verhoor heeft Kremer ontkend, bij Rademacher's vlucht geholpen te hebben. Wel had hij in 1952 een „Spanjaard" als lifter in zijn auto meegenomen naar Mar seille, die erg op Rademacher leek en die in deze Franse haven scheep gegaan was naar Afrika. Bij huiszoeking in Kremers woning en, in de drukkerij die hij gehuurd had om er zijn„Anklage" te drukken, heeft men de hand gelegd op manuscripten en ander materiaal, dat volgens de justitie ontoe laatbaar is volgens de Westduitse pers wetten. Men meent nu, dat Kremer nauwe verbindingen onderhoudt met de kringen der vroegere nazi's. ADVERTENTIE Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Van de zijde van het Amsterdamse ge meentebestuur deelt men ons mede, dat de bespreking, die de loco-burgemeester van de hoofdstad, mr. A. de Roos, tezamen met de wethouders Van 't Hull en Van Wyck dinsdag heeft gevoerd met de minister president dr. W. Drees over de aspecten van de IJ-tunnelbouw, is gehouden op ver zoek van het gemeentebestuur. In de loop van de middag heeft het stadsbestuur nog vergaderd met de ban kiers over de IJ-tunnel-lening. Pas daarna hebben B. en W. het communiqué doen uitgaan, waarin bekend werd gemaakt dat de aanvankelijk op vrijdag 19 juli vastge stelde inschrijving op de IJ-tunnellening 1957 tot een nader te bepalen datum werd opgeschort. Vandaag hebben mr. De Roos en de bei de wethouders met minister Hofstra een bespreking over de financiële en dinsdag 23 juli met de minister van Verkeer en Waterstaat en enkele waterstaatsfunctio narissen over de technische aspecten. Na deze contacten zullen B. en W. hun stand punt over de verdere gang van zaken ten aanzien van de IJ-tunnelbouw bepalen en daarvan mededeling doen in de raadsver gadering van woensdag 24 juli. Op uitnodiging van de K.L.M. zijn gis teren familieleden van geredde passagiers van de „Neutron" met de superconstella- tion „Meson" naar Biak vertrokken. Het waren de ouders van de stewardess van de „Neutron", de heer en mevrouw Klein Klouwenberg, verder de heer en mevrouw J. de Boer, ouders van de heer S. M. de Boer van de K.P.M. te Biak, mevrouw G. Leiker, de moeder, en de heer F. R. de Vries, schoonvader van de gouvernements arts D. L. Leiker, wiens echtgenote en kinderen bij de ramp om het leven zijn gekomen. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. AJer, heeft zich voor hun vertrek geruime tijd met hen onder houden. De „Meson" vliegt via Rome, Cairo, Karachi, Rangoon, Bangkok en Manilla naar Biak, waar het toestel zater dagavond om kwart voor twaalf wordt verwacht. De „Meson" vertrok van Schiphol met 76 passagiers. Daarbij waren ook de des kundigen, die een onderzoek zuRen instel len naar de oorzaak van het ongeluk met de „Neutron". Het zijn de heren C. L. Gosen, inspecteur van de Rijksluchtvaart dienst, en A. W. Foürniè'r, Vidjünct-inspèc- teur van deze dienst en de K.L.M.-deskun digen de. heren G. C. Wansbeek, waar nemend hoofd van het bureau veiligheid, W. Geerling, routechef lijnbedrijf Azië en Australië, C. A. Bruynesteyn van de af deling Lockheed vliegtuigonderhoud en P. GENèVE (Reuter) De Aziatische griep epidemie, die zich in mei en juni over het Verre Oosten heeft verspreid, is in dc meeste landen op haar retour, aldus is donderdag bekendgemaakt in een bulletin van de wereldgezondheidsorganisatie te Genève. In Japan is de epidemie zo goed als uit gewoed. In Birma en Indonesië neemt zij snel af. In Noord-Borneo, Serawak, Thai land en Laos blijft het aantal gevallen constant. In India, waar naar schatting reeds 1.400.000 gevallen zijn geweest, breidt de epidemie zich in een aantal sta ten nog uit. In Australië doen zich zo goed als geen nieuwe gevallen van Aziatische griep voor. In Melbourne verspreidt zich echter als complicatie —een aandoening van de luchtwegen. De epidemie zou zich in Perzië onder de burgerbevolking en militairen nog uit breiden. Het virus is hier echter nog niet geïndentificeerd als Aziatische griepver- wekker. Tenslotte wordt in de bekendmaking van de WHO gesproken van melding van griepgevallen in Libanon. Het nieuwe Britse vaccin NEWCASTLE-ON-TYNE, (UP) Speci alisten die in een bijeenkomst van de Engelse artsenvereniging een uiteenzet ting gaven over de Aziatische griep, heb ben verklaard dat zij het onwaarschijnlijk achten dat men in Engeland over een af weermiddel tegen deze ziekte zal beschik ken wanneer er eventueel een epidemie zou komen. „Op het ogenblik wordt door het Wright-Fleming-Instituut een vaccin ont wikkeld, maar daarvan zijn, als er een epidemie losbreekt, enorme hoeveelheden nodig, die wij nog niet snel genoeg zullen kunnen vervaardigen", aldus professor C. H. Stuart Harris uit Sheffield. Inmidels zijn zestig vrijwiligers uit het Engelse leger reeds bijwijze van experi ment met het nieuw-ontwikkeld vaccin behandeld. ADVERTENTIE 15 STEENS ANKERS WATERPROOF HERENPOLSHORLOGES OERSTERKE MEISJESHORLOGES met één jaar garantie JUWELIER - HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM Wiersma, inspecteur van de dienst be- drijfsbeveiliging. De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea zal een commissie van onderzoek instellen. De beide vertegenwoordigers van de Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M-. deskundigen bieden bij aankomst op Biak hun diensten voor het onderzoek aan. Hoelang dit onderzoek zal duren is nog niet te zeggen, maar aangenomen mag worden, dat de luchtva'artexperts, die thans uit Nederland zijn vertrokken, pas over enkele weken zullen terugkeren. Na dat zij hun rapporten hebben uitgebracht, zal de Raad voor de Luchtvaart beslissen of er een openbaar onderzoek zal plaats hebben, hetgeen onder meer afhankelijk is van het feit, of het vooronderzoek posi tieve resultaten aan het licht heeft ge bracht. De heer G. C. Wansbeek, die als leider van de K.L.M.-deskundigen wordt uitge zonden, heeft gedurende zes jaar als in specteur bij de Rijksluchtvaartdienst ge werkt. Toen de heer Henk van de Wateren, de leider van de Haarlemse Volksdansfede- ratie, mij dezer dagen opbelde met de mededeling, dat de beroemde balletleraar Cecchetti bij hem logeerde, dacht ik eerst aan een grap of een misverstand. Enrico Cecchetti immers, de grondlegger van het technische systeem waarin de Italiaanse en de Franse stijil harmonisch verenigd zijn en dat vooral in Engeland en Amerika algemeen ingang heeft gevonden, is reeds in 1928 overleden. Al gauw bleek dat in Haarlem (als begeleider en instructeur van de groep „Famija Turineisa") diens zoon vertoefde, Grazioso Cecchetti ge naamd. Een afspraak was snel gemaakt en ik ontmoette een enigszins naar het corpu lente neigende gezellige prater die boven dien kan gelden als een balletdeskundige bij uitstek. Niet alleen leidt hij diverse dansscholen in Italië (hij gaat het volgen- Ais een voorwereldlijk zeemonster ligt het vroegere bevrachtingsschip „HA1" van de voormalige Kriegsmarine op de wal in Wilhelmshaven. In 1945 bracht de R.A.F. het tot zinken. Thans werd het gelicht voor herstelwerkzaam heden aan de Raedersluis. - - De Eerste Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de wetsontwer pen tot tijdelijke verhoging van de Ven nootschapsbelasting, de wijziging van de Omzetbelasting en van de Personele Be lasting, die verband houden met de be stedingsbeperking. Vele Kamerleden vroegen blijkens dit verslag of de budgetaire toestand deze voorzieningen noodzakelijk maakt. Zij maakten ernstig bezwaar tegen de gegeven budgetaire voorstelling van zaken, dat een gedeelte der voorgenomen belastingver hogingen, met name de 2 percent extraver hoging van de Vennootschapsbelasting, zal moeten dienen ter dekking van de lasten, welke voortvloeien uit het landbouwpro- gram. Hier wreekt zich thans naar het oordeel van deze leden de fout, dat het vraagstuk van de herziening van de uit gangspunten van het landbouwprijsbeleid in een niet geheel logisch verband was ge bracht met het program tot beperking van de bestedingen. Slechts monetaire overwegingen, welke ook ten grondslag liggen aan het rege ringsprogram inzake de beperking der bestedingen, kunnen volgens deze leden gelden bij een beoordeling van de voor gestelde belastingverhogingen. Zij meen den dat in beginsel een gedwongen lening de voorkeur verdient boven een belasting verhoging, waartoe de budgetaire situatie geen aanleiding geeft. Overigens achtten zij uitschrijven van een staatslening op vrijwillige grondslag met aan de rente stand aangepaste condities het aantrek kelijkst. Verscheidene leden waren zeer teleur gesteld door de bij de wetsontwerpen ge voegde staat van verlaging van uitgaven en verhoging van middelen. Zij konden moeilijk aanvaarden, dat de bezuinigingen bij het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen slechts 2,54 mil joen zouden kunnen bedragen. Verder was het deze leden opgevallen, dat de totale bezuiniging bij het departe ment van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid slechts 1 miljoen bedraagt. Het was hun niet ontgaan, dat de bezuining, welke de regering op de decoratieve aan kleding van rijksgebouwen meent te kun nen aanbrengen, slechts f 200.000 bedraagt. Vele leden stonden ook aarzelend tegen over de voorgestelde verdere differentiatie in het tarief van de omzetbelasting. Ten gevolge hiervan zullen zich, zo meenden zij, onvoorziene verschuivingen voordoen in industrie én handel. Hoewel vele leden zich konden vereni gen met de voorgestelde wijzigingen van de personele belasting, waren zij van mening dat deze belasting uit de tijd is. DAMASCUS (AFP) De dagbladen van Damascus melden, dat de Syrische politie een lid van de Mohammedaanse Broeder schap uit Jordanië, Adib Dassoeki, heeft geax-resteerd, die opdracht had een aantal vooraanstaande militaire en burgerlijke autoi-iteiten in Syrië te vei-moorden. On der hen waren de ministers van Defensie, Chaled Azem, de socialistenleiders Akram Horani en Michel Aflak, de minister van Buitenlandse Zaken, Salah Bitar, de com munistenleider Chaled Bagdasje en het hoofd van de inlichtingendienst, kolonel Abdoelhamid Sarradj. de seizoen naar Rome en Napels) en werkte hij met de journalist Fernando Reyna samen aan een boek over de ge schiedenis van de trainingsstijlen, boven dien heeft hij de schriftelijke uitwerking (door Cyril W. Beaumont begonnen) van de methode van zijn vader voltooid en van praktische commentaren voorzien een werk, dat binnenkort in twee delen te Parijs zal verschijnen. Deze publikatie kan voor de versteviging der fundamenten van de zogeheten academische balletkunst van zeer grote betekenis zijn. De methode im mers is een rechtstreekse voortzetting van de beginselen van de onvolprezen Carlo Blasis. De Cecchetti's vormen een indi'ukwek- kende dansersdynastie. Enrico Cecchetti was de zoon van de in zijn tijd bekende Cesare Cecchetti en de danseres Serafina Casagli, die uit een oud artiestengeslacht voortkwam. Grazioso Cecchetti, in het toenmalige St. Petersburg geboren, reisde als danser, balletmeester en choreograaf over de gehele wereld, een belangrijke rol bij de opbouw van het Sadler's Wells Ballet vervullend, alvorens zich na de tweede wereldoorlog definitief in Turijn te vestigen, waar thans zijn zoon de lei ding heeft over de door hem gestichte school. Hij hoopt de rest van zijn voorna melijk pedagogische activiteit in Italië uit te oefenen, omdat het reizen langzamer hand te vermoeiend, voor hem begint te worden. Zo heeft hij een uitnodiging om een jaar in New York les te komen geven op die grond afgewezen. Gi-azioso Cecchetti kent „iedereen" op balletgebied. Hij is als het ware in het theater opgevoed. Zijn vader debuteerde in Rusland in „De tulp van Haarlem" in 1887 en werd enkele jaren nadien leraar aan de keizei-lijke balletschool, waarheen hij na verblijven in dezelfde hoedanigheid te Warschau en Milaan in 1906 terug keerde. Grazioso Cecchetti heeft met Anna Pavlova, met Tamara Karsavina, met Vaslav Nijinski in de klas gestaan. De thans als pedagogen in Parijs werken de gewezen ballerina's Preobrajenska en Egorova zijn eveneens geschoold door zijn vader, die later in Londen onder meer Ni- nette de Valois en Anton Dolin als leer lingen heeft gehad. Ook Massine en Lifar zijn door hem opgeleid. Enrico Cecchetti is balletmeester geweest bij Anna Pavlova, bij Serge de Diaghilev en aan de Scala. Tijdens zijn vele reizen heeft Grazioso Ceccheti overal gegevens over de natio nale dansen verzameld, die hem thans goed te pas komen bij zijn lesgeven in Turijn, want de Italiaanse folklore is niet bijzonder rijk. De groep van meisjes, die hij naar het zomerfeest „Europa danst" vergezelt, bestaat geheel uit amateurs. Hij heeft bij de hier vertoonde dansen uit Piemont zoveel mogelijk verfijning aange bracht. Een Tarantella, aldus zijn mening, kan men eigenlijk alleen met in karakter- dans gespecialiseerde beroepsartiesten uitvoeren. Daarvoor heeft men trouwens ook mannen nodig. Overigens maken zijn werkzaamheden ten behoeve van de volksdans slechts een bijzaak in zijn drukke leven uit. Het klassieke ballet is voor hem nummer één. Geen wonder dat hij direct informeerde naar de stand daarvan in ons land. Ik heb hem vergezeld bij een bezoek aan de studio van het Nederlands Ballet waar hij onmiddellijk met Sonia Gaskell in een drukke Russische conversatie gewikkeld was. Voor de tijdens de les gedemonstreer de verworvenheden toonde hij grote be wondering: „Zoiets zou in Italië onmoge lijk zijn, daar is men veel te lui om hard te werken en bovendien te gauw van me ning tot de geledex-en der solisten te be horen. Als men geleerd heeft een behoor lijke plié te maken, beschouwt men zich al direct als prima ballerina". Als het doenlijk is zal hij vanavond de door het gezelschap in de Amsterdamse Stads schouwburg te geven voorstelling gaan bezoeken waai' Marianna Hilarides voor het eerst „Giselle" danst eri waar verder „Petroesjka" op het pi-ogramma staat. Als de charlatan daarin trad zijn vader, in 1926, voor het laatst op.... Nog één opmerking tenslotte uit onze gespi'ekken: „De belangrijkste choreo graaf van deze tijd is zonder twijfel George Balanchine, die niet alleen buiten gewoon muzikaal te werk gaat, maar bo vendien de glorieuze Russische traditie voortzet". Alleen bij hem en in Engeland treft men die volstrekte toewijding aan het vak aan. Ik ben er zeker van dat hij in latere intei-views zal zeggen: en in Nederland. David Koning Concert van Loeb. Een pianoconcert van de Nederlandse componist Paul Loeb is bij prijsvraag uit vijfentwintig inzen dingen uitgekozen voor uitvoering door een van zijn leerlingen op een in het na jaar te houden Zuidafrikaans Festival. De tjoekboks Het kroegje van Chiel in een kleine havenplaats is dezer dagen een opzienba rend apparaat rijker geworden. Men noemt het een „tjoekboks" en iedereen is er altijd even stil van, wanneer Chiel achter zijn tapkast vandaan sloft om er een dubbeltje in te werpen, want dan komt er steevast muziek uit. Een paar dagen geleden heeft Chiel het onthuld temidden van een stelletje oude vissers, die in afwachting van hun levens einde nog wat nakaarten op het droge. Zij stonden er onwennig aan hun pijpen sab belend bij en hadden aanvankelijk alléén oog voor de dooreenwriemelende pastel kleuren, die overigens slechts tot versie ring van zulke apparaten dienen. Maar Chiel openbaarde het geheim ervan. „Als je nou met déze knoppen opzoekt wat je wil horen en dan een dubbeltje in die gleuf gooithij maakte zijn zin niet af maar voegde de daad bij het woord. „Hier- zo, kijk", zei hij daarna en allen zagen toe hoe met zacht geritsel een paar armpjes een plaat uit de rij haalden en op de draaischijf legden, waarna axitomatisch de naald erop neerdaalde. „Hoor", zei hij toen. Het lied „Op de sleujze van IJmeujde" werd door enkelen stokkerig meegezongen. Toen het afgelopen was, zei Chiel: „Jullie weten dus hoe 't werkt. Je hoeft er maar een dubbeltje in te gooien en je hebt de mxLziek, die je wil". De oude vissers begaven zich weer naar hun stamtafel en hadden weldra een iso lerende tabaksnevel rondom zich geblazen. Terwijl zij hun eeuwige conversatie over het verschil tussen stoomloggers en mo- torloggers voort zetten, keek Chiel teleur gesteld naar zijn tjoekboks. Hij had mis schien gehoopt, dat zij met dubbeltjes in de rij voor de gleuf zouden gaan staan. Om hen te animeren liep hij er nóg eens heen en waagde er een tweede dubbeltje van zichzelf aan. Verrast keken al zijn klantjes op toen ineens de tedere stem van Christiani het lied „Want zo'n jeisje langs de Jijn is jewaje" ten gehore bracht. En dankbaar knikten al de mannetjes, toen Chiel hun hierna nog eens met de moed der wanhoop toevoegde: „hij staat er hele maal voor jullie, hoor!" Maar sindsdien is er nog steeds geen dubbeltje van de zijde der visserlieden in de tjoekboks geworpen. Het vreemde van Chiel is, dat hij niet durft uit te leggen, dat het om hun dubbeltjes gaat. Af en toe roepen zij argeloos om muziek, want zij vinden het leuk als achtergrond van hun schorre discussie. Maar zij zien de wrok niet in Chiels ogen als hij erheen sloft om er wederom een eigen dubbeltje in te doen. Meestentijds zwijgt de tjoekboks. Men ziet dan slechts het zoetige kleurenspel in de peïlglazen alsof er milkshakes in be reid worden. Henk Biersteker (ADVERTENTIE) BREMERHAVEN (UP) Het Ameri kaanse militaire transportschip „General Patch" is donderdag in Bremerhaven aan gekomen met 134 personen aan boord die aan Aziatische griep lijden. Geen der 942 opvarenden mag aan wal gaan en alleen medisch personeel mag zich aan en van boord begeven. Londen. In het graafschap York vormt een zevenjarig meisje, Francis Bradley het gesprek van de dag. Zij is het twaalfde kind uit een zeer eenvoudig arbeidersgezin. lederen zon dag verdringen honderden menschen zich om de woning. Het meisje staat dan bij een tafeltje, waarop een Bijbel ligt. Op eenvoudige en voor elkeen be grijpelijke wijze verklaart zij de Spreu ken uit het Evangelie en ontwikkelt daarbij zoo'n welsprekendheid en weet haar beelden zoo treffend te kiezen, dat zelfs hooge geestelijken naar het huisje komen en geboeid naar haar blijven luisteren. Het verbaast daarom zoo, om dat het meisje uiterlijk allerminst aan een wonderkind doet denken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5