Uitgaan in Haarlem (^Mannetje Grommelebrom^) Bourgès-Maunoury stelt de vertrouwenskwestie Groëiii &Co GEVAPAN DE ONZICHTBAREN m vow Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Renault Frégate Lezen en laten lezen Assemblee dokterde te veel aan zijn „speciale bevoegdheden Kort en bondig 5 DIVERSEN Gaat u met vakantie? Prins Bernhard opende de nieuwe munitiefabriek van „Artillerie-inrichtingen" GARAGE „DEN HOUT" Betoging voor behoud van Londense schouwburg Franse spoorwegtarieven binnenkort omhoog Centrale Verwarming Pow-R-Ma!ic Oliebranders Vliegbases aan Duitse luchtmacht overgedragen GEVAERT ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER VRIJDAG 19 JULI 1957 toneel EN DANS 7 terdag 20 juli, Openluchttheater, 20.30 u.: Het Spaanse danspaar Susana Audeoud n José Udaeta verblijft opnieuw in ons land en geeft in Bloemendaal twee voor stellingen gedurende het weekeinde. Hun programma bestaat uit oude en nieuwe Spaanse dansen. Voor de muzikale bege leiding zorgen de pianist Armin Janssen,. de flamencozanger Pepe de la Matrone en de gitarist Paco Hernandez. Zondag 21 juli, Openluchttheater, 20.30 uur: Het Spaanse danspaar Susana en José herhaalt een voorstelling van oude en nieuwe Spaanse dansen. Het programma bestaat uit klassieke en regionale Spaan se dansen en talrijke flamencodansen. Woensdag 24 juli, Openluchttheater, 14.30 uur: Een gezelschap uit Den Haag geeft een opvoering voor de jeugd van „De A van Abeltje" van Annie M. G. Schmidt. MUZIEK Vrijdag 19 j"15. Openluchttheater, 20 uur: Het Zweedse mannenkoor „Manskören Sangerbröderna" geeft een uitvoering in Bloemendaal,waaraan tevens wordt mee gewerkt door de Zweedse operazanger Dustin Ottosson en de Zweedse pianist Erling Skog, alsmede door het r.-k. ste delijk koor „Haarlem" en de harmonie ^Crescendo" uit Spaarndam. Het Zweed se koor zingt liederen van eigen bodem. Vrijdag 19 juli, Zandvoort, 21 uur: De pia nist Hans Henkemans speelt in „Zomer- lust" onder auspiciën van de stichting culturele kring ,,'t Helm" in Zandvoort, werken van Claude Debussy. Het pro gramma is gelijk aan dat wat Henke mans onlangs in het Holland Festival heeft uitgevoerd. Zaterdag 20 juli, Grote Kerk, 20 uur: De Oostenrijkse organist Anthon Heiller geeft nog een extra concert op het Mül- lerorgel met werken van Johann Sebas tian Bach. Maandag 22 juli, Grote Markt, 15,30-16.30 u. De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 23 juli, Grote Kerk, 20-21 uur: De organist Gustav Leonardt bespeelt het Müller-orgel met werken van Sweelinck, Giovanni de Macque, William Byrd, Peter Philips, John Buil, Thomas Tom- kins en Perquinio Merula. Donderda; 25 juli, Grote Markt, 20-21 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Donderdag 25 juli, Grote Kerk, 15-16 uur: Cursisten aan de Zomeracademie - te weten: Emmi Graf uit Bazel, Cécile Barth uit Zürich, Regine Hiller uit Wenen, Hanni Widmer uit Solothurn, Sven Olof Ohlsson uit Stockholm, Hanni Salis uit Wenen - in Haarlem bespelen het Müllerorgel met werken van Bach, Frescobaldi, Böhm en Thyrestam. FILMVOORSTELLINGEN Cinema Palace: Iedere ochtend om half elf wordt gedurende anderhalf uur een reeks tekenfilms vertoond, onder andere over de avonturen van Tom en Jerry in een speciaal voor kinderen bedoeld vakantie programma. Studiotheater: Iedere ochtend om half elf vertoning van een programma voor kin deren met tekenfilms, onder andere over Donald Duck, en films met Stan Laurel en Oliver Hardy en Charlie Chaplin. Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur ver toning van „Zij, die zich verkopen", een Franse film met Gisèle Pascal en Ray mond Pellegrin. Zondagochtend 11 uur vertoning van „Wonderman" met Danny Kaye en Virginia Mayo. Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de documentaire „Naar het rijk der Inca's", een film over een Duitse expeditie naar de binnenlanden van Mexico. De tekst wordt gesproken door de acteur Paul Steenbergen. Van maan dag tot vrijdag iedere ochtend om half elf „Montagne's jeugdvariété". Luxortheater: Iedere ochtend, behalve zon dag, om half elf vertoning van „The lady and the tramp", een kleurenfilm over het leven van een rashond en een vertegen woordiger van het zogenaamde vuilnis- bakkenras. De film is van Walt Disney. ANDERE BIJEENKOMSTEN Woljsdag 24 juli, terrein „Haarlem": Als onderdeel van de feestelijkheden, die de stichting „Haar-lem-Noord" van 17 juli tot 17 augustus organiseert, worden op het terrein van „Haarlem" atletiekwed strijden en gymnastiekdemonstraties ge houden, waaraan medewerking wordt verleend door Haarlemse atletiekvereni gingen en de gymnastiekvereniging „Gios" TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend dagelijks van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE Hieronder volgt een lijst van nieuwe aan winsten in de Stadsbibliotheek en -leeszaal: romans: Burèn, Vreemdeling tussen twee vrou wen; Jacobs, Hamer; Handwörterbuch der So- rialwissenschaften. Bd. 5 (Leeszaal); Pollock, Automation, de tweede industriële revolutie en haar economische en sociale gevolgen; Thom son, De voorspelbare toekomst; Juster, Tele visie-antennen; Finnisch-Deutsch, Deutsch- Lnnisch, Wörterbuch (Leeszaal): Polnisch- Doutsch, Deutsch-Polnisch, Wörterbuch (lees- ?aaD: Rumanisch-Deutsch, Deutsch-Rumanisch, wörterbuch (leeszaal); Van Heerikhuizen, Ge stalte der tijden, de wereldletterkunde In hoofdtrekken, dl. 2 (1825 tot heden); Salomons, Herinneringen uit den ouden tijd; Stuiveling, Het korte leven van Jacques Perk; Kouwenaar, Oe ondoordringbare landkaart; Dufy, Festliche "elt, Zeichnungen und Radierungen; Nolde, A- quarelle; Fabricius, Jezus Christus; Coon, Het verhaal der mens; zijn ontwikkelingsgang gedu rende een miljoen jaren; Lambrechts. Wat Hellas Rome ons gaven; Hertogin van Windsor. Een vrouw vertelt; Drost, Schetsen en verhalen; verslag over het boekjaar 1956 van de Neder- andsche Bank n.v.; Jaarboek van de Konink- Oke Vlaamse academie voor taal- en letter ende 1957. De Spaanse danser José Udaeta geeft in het komende weekeinde in het Bloemendaalse Openluchttheater met zijn danspartner Susana Audeoud twee voorstellingen van oude en nieuwe Spaanse dansen. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdags van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Op zaterdagen tot en met 7 september extra avondopenstelling met kaarslicht, flood light en oude muziek. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur. Huis Van Looy: Tot 22 juli exposeren ruim vijfentwintig Bergense kunstenaars schilderijen, tekeningen, aquarellen, gra fisch werk en kleinplastiek. Er is werk onder meer van Gestel, Radecker, Wieg man, Kuyten, Essers, Van Herwijnen, De Jong, Carpentier, Selhorst en Van den Idsert. De expositie is dagelijks ge opend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werkdag behalve maandag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met wérk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Vishal. Tentoonstelling van werken van Kees Verwey tot 12 augustus. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur en op dinsdag- en vrijdag avonden ook van 19 tot 22 uur. Vleeshal: Expositie van cultuurhistorische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, tot 4 augustus dagelijks geopend van 10 tot 12, 14 tot 17 en van 19.30 tot 21.30 uur, zondags van 14 tot 17 uur. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Prins Bernhard heeft donderdag de nieuwe munitiefabriek voor de vervaardi ging van de ,,.50"munitie van de n.v. Ne derlandse Machinefabriek „Artilleriein richtingen" te Zaandam in gebruik gesteld. De Prins reikte aan vier afdelingshoofden een viertal werkopdrachten (zogenaamde loonbonnen) uit, tezamen met de overige loonbonnen voor het personeel. De vier afdelingshoofden reikten daarna de werk opdrachten uit aan een zevental bazen, waarna het produktieproces begon, het geen zichbaar was door het aansteken van de verlichting en hoorbaar door het aan zwellend gebrom van de na elkaar inge schakelde motoren. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, deelde mede, dat het de Koningin had be haagd de president-commissaris, mr. H. L. WolterSom, bij bevordering te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau en het hoofd van de afdeling be- drijfsdienst, de heer P. Sjardijn, tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Prins Bern hard reikte de versierselen aan de beide onderscheidenen uit. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur, de heer Ph. Young hield zijn eerste offi ciële toespraak in Nederland. Hij zei on der meer dat*deze munitieproduktie door Nederland geschiedt in het grote geheel van de NAVO. De minister van Defensie, ir. Staf, noem de de nieuwe fabriek een waardevolle aanwinst voor de versterking van onze de fensie. Na de toespraken volgde een rond gang door de fabriek. Zichtbaar verrast was Prins Bernhard toen de directeur van de Fairchild-fa- brieken in Amerika, de heer Djck Boutel- le, hem als persoonlijk present een bijzon der fraaie jachtbuks (30-08 kaliber) met kijker offreerde. Bij het wapen was een in crème leer uitgevoerd foudraal en twee dozen met patronen van het NAVO-kali- ber. Lachend reikte de Prins de buks over aan minister Staf, die het wapen onmid dellijk in de aanslag bracht en naar bui ten richtte. De minister zag door de kijker evenwel niets anders dan de traag neer- plenzende regen. Na een lunch in de fabriek heeft de Prins nog in de 200 meter lange onder grondse schiettunnel van de fabriek met het Armalite-geweer geschoten. ADVERTENTIE Prachtige wegligging. Elegant Verbruik 13 liter op 150 km. Prijs vanaf 7.990. Vivien Leigh, de bekende Engelse actrice, die vorige week in het Hogerhuis demon streerde tegen de voorgenomen afbraak van het, oude St. James' Theater, heeft donderdag met de zakenman, die op de plaats van deze schouwburg een kantoor gebouw wil laten bouwen, een voorlopig compromis bereikt. De zakenman, Felix Fenston, bleef welis waar bij zijn voornemen om de schouwburg te slopen, maar hij verklaarde zich bereid, een door hem ontdekte oude schuur te Hereford, die in de tijd van Koningin Eli zabeth de Eerste een theater was, in de oude toestand te herstellen. Na afloop van het onderhoud lieten Vivien Leigh, haar echtgenoot Sir Laurence Olivier en Felix Fenston zich fotograferen voor het St. James' Theater. Dat de actie om deze schouwburg te be houden nog niet wordt gestaakt, blijkt uit de aankondiging, dat de vereniging van Britse toneelspelers zaterdag in de straten van Londen een protestbetoging zal houden waarbij ook enige parlementsleden het woord zullen voeren. (Van onze correspondent in Parijs) Als gevolg van de spanningen, die tussen lonen en prijzen in Frankrijk bestaan, zal dat land binnenkort ook de spoorwegtarie ven verhogen. Het goederenvervoer zal op een verhoging van 8 pet. moeten reke nen, terwijl het passagierstarief voor de eerste klasse vermoedelijk met 1 frank per kilometer en voor de tweede klasse met Yi frank zal worden verhoogd. De nieuwe regeling zal waarschijnlijk in oktober van kracht worden. Met, deze verhoging wil de regering het tekort der Franse spoorwegen, dat een bij zonder hardnekkig karakter heeft, ver lichten en tevens wordt gehoopt dat zo de tegenstellingen zullen kunnen worden overbrugd, die met het wegverkeer zijn ontstaan in verband met de recente ver hogingen van de benzineprijzen, waardoor het transport over de weg in een nadelige positie was gekomen. Intussen is het duidelijk dat de gepro jecteerde tariefsverhogingen de algemene levenskosten nogmaals zullen verzwaren, waardoor ongetwijfeld de nationale econo mie weer voor nieuwe problemen zal wor den gesteld. Ja, daar hing de spiegel nu aan de muur. Mannetje Grommelebrom borg zijn hamer weg, en toen ging hij recht voor de spiegel staan en keek er voor de eerste maal eens goed in. Maarmaartoen schrok hij opeens! Hij wreef zijn ogen uit en keek nogeens. En weer kon hij zijn eigen ogen niet geloven. Want daar gebeurde iets heel wonderlijksMannetje Grommelebrom zag in de spiegel zijn eigen gezicht; dat was natuurlijk heel gewoon, want daarvoor was 't een spiegel, nietwaar? Maar het vreemde was: hoewel Mannetje Grommelebrom zijn gewone grimmige gezicht had, keek zijn spiegelbeeld hem aanmet 'n heel vrien delijk lachend gezicht! 34-35 ADVERTENTIE PARIJS (Reuter) De Franse Nationale Vergadering heeft na een verhit debat met 337 tegen 177 stemmen het artikel goedgekeurd van het wetsontwerp tot ver ruiming van de politiële bevoegdheden, waarby de aan de regering-Mollet in maart 1956 verleende speciale volmacht voor het optreden tegen de opstand en het invoeren van hervormingen in Algerije wordt ver nieuwd. Vóór stemden de gematigden, de volksrepublikeinen, de socialisten en een deel van de radicalen. Tegen stemden de communisten en enkele radicalen. Het artikel houdt een bepaling in, dat als de regering valt, de bevoegdheden eveneens zullen vervallen, tenzij binnen tien dagen een wetsontwerp wordt goed gekeurd, waarbij zij aan de volgende rege ring worden toegekend. De Nationale Vergadering begon vervol gens met de behandeling van het artikel, op grond waarvan de speciale politie-vol- machten tot Frankrijk zélf worden uitge strekt. De vergadering nam een reeks amendementen aan; whardoor de 'door de regering verzochte bijzondere bevoegdhe den werden geperkt, in het bijzonder de bevoegdheden tot het aanwijzen van een verplichte woonplaats voor mensen, die schuldig zijn bevonden aan misdrijven als verboden wapenbezit. Volgens één amen dement zou alleen een gedwongen woon plaats aangewezen kunnen worden aan personen, die wegens een dergelijk mis drijf tot gevangenisstraf zijn veroordeeld en zou de gedwongen woonplaats alleen in het eigenlijke Frankrijk en niet in Algerije mogen liggen. Om zes uur in de ochtend zei de minis ter-president. Bourgès-Maunoury, dat, in dien de Nationale Vergadering door zou gaan met beknibbelen van de speciale be voegdheden, hij zal vragen om behande ling in tweede lezing van het oorspronke lijke ontwerp met kleine veranderingen en de vertrouwenskwestie zal stellen. Later werd het deel van het ontwerp be treffende de gedwongen woonplaats met 358 tegen 0 stemmen verworpen. Tegen 99 stemden de communisten, die vonden, dat de bepalingen te ver gingen, en de gema tigden en de meerderheid van de radica len, die van oordeel waren dat de tekst, na de amendementen, niet ver genoeg ging. De socialisten en de meeste volksre publikeinen onthielden zich van stemming. De regering verzocht vervolgens om be handeling in tweede lezing. (AFP) De Nationale Vergadering zal zich hedenmiddag uitspreken over de vertrouwenskwestie. De premier heeft de kwestie verbonden aan het gehele wets ontwerp, dat beoogt de regering speciale bevoegdheden te geven ten aanzien van aanhouding en inhechtenisneming in Frankrijk. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 FREISING (U.P.) De Amerikaanse luchtmacht heeft zijn eerste basis op West duits gebied donderdag overgedragen aan de Westduitse luchtmacht. Het vliegveld Freising werd plechtig onder gezag van de Bundeswehr gesteld onder het spelen van het Amerikaanse en het Westduitse volks lied. In de komende maanden zullen ook de bases te Erding, Fürstenbruck en Kauf- beuren overgedragen worden. Het vliegveld te Bonn, Wahn, dat tot nu toe onder verantwoordelijkheid van de Britse luchtmacht viel, is donderdagmor gen aan de Duitse burgerluchtvaart over gedragen. ADVERTENTIE V* - w rolfilm 23. Ja, dat weet men langzamerhand wel!" De waardin lacht stilletjes voor zich uit. Zelf is men toch ook eens jong geweest! Al is het dan ook lang geleden, men herinnert het zich toch goed. Maar al te goed! Ze heeft ook zo veel beleefd. Eerst was zij kokkin in de stad en toen ging zij hier buiten wonen. Ja, ja, zij kent de mannen, zij kent de vrouwen. Een waardin ziet niet alleen genoeg in haar leven, ze helpt ook vaak een beetje. Want dat behoort tot haar werk en het betaalt altijd goed. En waarom zouden de jonge mensen niet van het leven genieten? Hoe snel is toch de jeugd oud! De waardin zucht. Beneden in de gelagkamer heeft de wijn, die John had laten brengen, Mary in een overmoedige stemming gebracht. Als John het meisje in zijn armen trekt en haar kust, begint ze te lachen. Maar ze laat het niet toe, dat John al te vrijmoedig wordt. „Wees toch niet zo preuts", zegt hij lachend. „We zijn vannacht alleen en daar moeten wij van profiteren". Hij probeert haar weer in zijri* armen te sluiten, doch ze ontwijkt hem en vlucht naar een ander tafeltje. Even later zitten ze elkaar door het vertrek achterna en als hij haar tenslotte heeft verschalkt, kust hij haar vol verlangen. Krachteloos hangt Mary in zijn armen. Hij kust haar diep in de nek. Seconden lang staat Mary als vastgenageld. Maar dan stoot zij hem met kracht van zich af. „Ben je gek geworden? Wat bezielt je" Haar stem klinkt hard en scherp en doet John ont nuchteren. Later op de avond brengt de waardin een hete grog. „Heus, dat moet u opdrinken, wilt u tenminste niet verkouden worden", zegt ze. „Wanneer men zo nat geworden is, kan men maar al te gemakkelijk kou vatten". Mary wil eerst de vrij sterke grog niet drinken, maar ze laat zich tenslotte toch overhalen. Al gauw begint alles om haar heen te draaien. Is dat even vreemd! Alles schijnt haar plotseling zo licht, zo vrolijk toe. Ze lacht en drinkt, drinkt en lacht. Haar bloed klopt en als John haar weer naar zich toe trekt, verzet ze zich niet en laat ze zich kussen. Maar tenslotte wordt ze slaperig. Hij brengt haar naar haar kamer en moet haar ondersteunen; zo moe is ze plotseling geworden. Ze laat zich op het bed neervallen en wil slapen, (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) alleen maar slapen. John is op de rand van het bed gaan zitten. Maar dan.... Ze springt op, doodsbleek en plotseling klaar wakker en wil de kamer ontvluchten. Met een paar stappen heeft hij haar echter ingehaald, tilt haar op en brengt haar weer naar bed. Ze begint te huilen. John is door zijn zinnen bevangen. Ze weert hem nog af, maar tenslotte heeft ze geen kracht meer. Als John na lange tijd weggaat druppelen er tranen uit haar ogen. Het duurt nog lang voordat zij in slaap valt Ik droom verder; Half verdoofd ontwaakt Mary de volgende ochtend. Minutenlang kan ze zich niet voor de geest halen, wat er gebeurd is. Maar dan weet zij alles weer precies. Ze werpt zich in de kussens om de schaamte, het pijn lijke gevoel te ontlopen. Maar het lukt haar niet. Volkomen wakker ligt ze voor zich uit te staren. Ze denkt aan haar leventje, dat tot nu toe zo rustig en goed beschermd is geweest. Totdat plotseling het nood lot haar als een wild dier heeft overvallen! Het nood lot? Afschuw vervult haar. Het was haar verloofde, die zich als een dier op haar wierp en niet het noodlot! Nóóit wil ze hem meer zien, nóóit! Ze breekt in tranen uit. Maar al het geklaag, al het geween kan dat, wat geschied is, niet meer goed maken. Iets, dat sterker was dan zij zelf, heeft haar wil gebro ken. Haar rest nog slechts één weg: weg uit het huis, waar hij leeft, die haar dit heeft aangedaan, weg uit het land, waar het is gebeurd. Weg, weg! Een grenze loos heimwee naar haar vaderland overspoelt haar, naar het ouderlijk huis, dat zo stil en rustig ingebed ligt tussen weiden en akkers, en zó ver, zó ver van hier is De storm huilt en fluit rond het oude bouwwerk en de hoge olmen aan beide zijden van de weg worden heen en weer geslingerd. Het vuur in de open haard knettert, de lekkende vlammen werpen grillige, zwarte schaduwen op de muren. Een plotseling opflakkerende vuurtong verlicht de voorwerpen in de hal enkele ogenblikken op spook achtige wijze, waarna zij weer door de duisternis wor den omhuld. Zoals steeds, zit het oude vrouwtje weer in haar leun stoel en houdt haar vogelkopje naar het vuur gekeerd. Haar gezicht gelijkt op een masker en het verraadt niets van haar innerlijk. Mary's tante breit aan een trui, die voor John bestemd is. Licht tinkelen de pennen, vaak gelijk in ritme als het geknetter van de vlammen. De grootmoeder slaat haar ogen op. „Het is een kwade dag!" Dan zwijgt zij weer en sluit de ogen opnieuw, precies zoals oude mensen, die tussen twee zinnen inslapen. Maar zij is niet echt in slaap gevallen. Wederom door trilt haar broze stem de stilte. „Ja, ja, ik blik in het vuur, dat reinigt, en luister". Haar ogen worden groter, ze wendt het hoofd luis terend naar het vuur. Haar glimlach is verdwenen en ze schijnt vergeten te zijn wat ze wilde zeggen. Dan schudt ze treurig het hoofd. „Zo velen zijn al heengegaan, zo veel is al vergeten. En weer gaat iemand weg, ver weg, en komt niet weerom". „Ach, grootmoeder, hou toch op met die onzin!", zegt Mary's tante. „Noem je dat onzin, meisje? Zij luisteren mee, dege nen uit de andere wereld, de onzichtbaren, omdat ook ik hen dien. En noem je dat onzin?" „Dat mag wel waar zijn, grootmoeder, maar wees nou stil", zegt Mary's tante goedig. Het stokoude mensje opent echter wijd de ogen, als zag ze de onzichtbaren, en buigt het hoofd, als brachten zij haar een boodschap van reeds lang heengeganen, een boodschap voor de toekomst. „Ja, ja, ik ben een oude vrouw, dat weet ik, maar wie eenmaal de poorten van de andere wereld kan openen, wordt door hen belaagd en vastgehouden. Men is dan aan hen overgeleverd, helemaal overgeleverd. Ook de wind verheft eerst slechts het stof en draagt dat met zich mee als een vaandel, maar uiteindelijk bedekt hij daarmede de daken en ontwortelt krachtige bomen". Het oude meisje zwijgt, maar het is alsof de donkere hal, het gehele oude huis, waarom de wind huilt en kermt, bevolkt Is met schimmen uit het verleden. (Wordt vervolgd). Hulp aan Perzië. De Nederlandse re gering heeft 10.000 ter beschikking gesteld van de regering van Perzië voor de aan koop van goederen ter leniging van de nood ontstaan door de recente aardbevingen in dat land. Brand in Den Haag. Hedenmorgen omstreeks kwart voor vijf is een felle brand uitgebroken in een perceel in de Valkstraat in Den Haag. De brandweer rukte met twee autospuiten, een ladderwa gen en een materiaalwagen uit en was het vuur tegen zes uur geheel meester. Het be treffende perceel waarin de 25-jarige J. de Ruiter een atelier heeft waar rokken en blouses worden vervaardigd voor rekening van een Zwolse firma, brandde echter ge heel uit. Surinaamse verkenners. Achttien Su rinaamse verkenners zijn met de „Hydra" van de K.N.S.M. in ons land gearriveerd. Ze zullen hier enige dagen verblijven, voordat ze naar de wereldjamboree in En geland, die op 1 augustus a.s. begint, ver trekken. Gedurende hun verblijf hier wor den ze ondergebracht in enige troephui zen van de Amsterdamse padvinders. De Sticusa en de Nederlandse Padvinderij bieden de Surinaamse verkenners verschei dene excursies aan. Maaltje plastic. In een dierenpark te Rhenen heeft een olifant een plastic tasje met inhoud opgepeuzeld, dat een kind. even op een muurtje had gezet. Het tasje bevatte een wollen vest, een badpak, een badmuts en een handdoek. De directie van het dierenpark hoopt dat de ingewanden van de olifant sterker zullen zijn dan de opgepeuzelde goederen. Geluidsmuseum. In Utrecht bestaan plannen om te komen tot de oprichting van een geluidsmuseum. Het museum zal de naam dragen: Geluid en Gemeenschap. De gedachte tot het stichten van dit museum is opgekomen tijdens de voorbereidingen van het museum „Van speeldoos tot Piere ment", dat in september in Utrecht zal worden geopend. Wedstrijden in bosbouw. Ten behoeve van de vakantiegangers in Nunspeet heeft de plaatselijke vereniging voor vreemde lingenverkeer een wedstrijd op touw gezet tussen ploegen arbeiders van bosbedrij- ven onderling en tussen toeristen en bos- bouwarbeiders op maandag 29 juii 's avonds. De deelnemers zullen hun krach ten meten in het uitvoeren van bosbouw- werkzaamheden, zoals bomen vellen, hout zagen en hout hakken. „Het Zwin". Het natuurreservaat „Het Zwin" op de grens tussen België en Nederland is thans weer opengesteld voor het publiek, nadat het enige maanden ge leden tot verboden gebied was verklaard in verband met de broedtijd van de vogels die er dit seizoen meer hebben genesteld dan in vorige jaren. Ook het Belgisch ge deelte van „Het Zwin" is weer toeganke lijk hoewel de bezoekers daar entree moe ten betalen. VRIJDAG 19 JULI Minerva: „De vrouw van Rome", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Annie get your gun", 7 en 9.15 uur. Studio: „Je komt er wel uit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Stan Laurel en Oliver Hardy als dans meesters", alle leeft. 7 en 9.15 uur. Roxy. „De slag om het vrouwenfort", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „In de bus van Coronado", alle leeft., 7 en 9.15 u. Luxor: „The African lion", alle leeft.. 2, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Zweeds mannenkoor m.m.v. r.-k. stedelijk „Crescendo" uit Spaarndam, 8 uur. gemengd koor Haarlem en harmonie ZATERDAG 20 JULI Minerva: „Watervogels", alle leeftijden, 2.30 uur. „De vrouw van Rome", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Montagne's jeugdvariété, alle leeftijden, 10.30 uur. „Annie get your gun", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Jeugdpro gramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Je komt er wel uit", ale leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Zij, die zich verkopen", 18 jaar, 23.30 uur. Cinema Palace: Vakantie-kinderprogram ma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Stan Lau rel en Oliver Hardy als dansmeesters", ale leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slag om het vrouwenfort", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „In de bus van Coronado", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeftijden, 10.30 uur „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, - 4,15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Anton Heiller, 8 uur. Openlucht theater: Spaans dansensemble Susana y José, 8.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7