Brits machtsvertoon in gebied van de Perzische Golf labour tegen optreden van Britse dienstplichtigen HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stakende Parijse slaags met b ankbedienden de politie John Vickers is opgehangen Dulles wanhoopt niet aan een akkoord over ontwapening Rebellie in sultanaat Muscat en Oman Ongekende verkeersknoop het gevolg Het zou veel riskanter zijn uit angst helemaal niets te doen „Zinkend" schip onvindbaar ee MORRIS êeforepotféty/ Gewonde passagiers van de „Neutron" zijn buiten levensgevaar Rustig weer Restauratie van het Middelburgs Stadhuis GAAT U VERHUIZEN? V erkeer songelukken DIT JAAR: 646 DODEN I Drie doden in het verkeer AVONDSTILTE Voor zijn misdaad gold de doodstraf nog Lading voor Israel in het Suezkanaal toegelaten Het woord is aan Huurwet vandaag in Eerste Kamer Nederlandse planter in de Preanger beroofd Arrestaties in Bandung en Djakarta 72e JAARGANG No 11 DINSDAG 23 JULI 1957 302e JAARGANG No 164 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NORFOLK, (Reuter) De Amerikaanse kustwacht heeft maandag het zoeken naar een onbekend schip, dat zich na een aan varing ter hoogte van Kaap Hatteras aan de Amerikaanse oostkust in zinkende toe stand zou bevinden, gestaakt. De kust wacht neemt aan, dat de zondag ontvangen berichten over een zinkend schip een mys tificatie zijn. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft besloten hulp te zenden aan de sultan van Muscat en Oman. Vanochtend komt de Britse luchtmacht in actie. Eerst zullen pam fletten boven het rebellengebied worden uitgeworpen, welke een waarschuwing inhouden. Vervolgens zullen straaljagers laag over de dorpen en bergtoppen vliegen. Een dergelijke demonstratie heeft in het protectoraat Aden destijds de gewenste uitwerking gehad. Als dat niet helpt, zullen andere pamfletten worden uitgestrooid, waarin ernstiger actie wordt aangekondigd, indien de rebellen de door hen bezette strook niet verlaten. De strijdkrachten van de sultan zijn te zwak om de rebellen te verdrijven. Ook de Britten zouden dit alleen kunnen doen door middel van een grootscheepse militaire operatie. Het wordt in Londen van het grootste belang geacht, dat Groot-Brittannië vastberadenheid toont om zijn prestige rond de Perzische Golf te behouden. Het gaat vooral om Koeweit, voor Groot-Brittannië het belangrijkste oliegebied. Achter de actie van de rebellen ziet men in Londen Nasser van Egypte en zelfs in zekere zin de Verenigde Staten, wier commerciële oliebelangen nog altijd met die van de Britten botsen, al erkent men dat de Amerikaanse invloed in het Nabije Oosten sinds Suez heilzaam is geweest. Het Britse besluit om de sultan bij te staan lijkt het vertrouwen in de omliggen de gebieden, waar de bevolking aarzelde, te hebben hersteld. Er wordt gemeld, dat in een dorp waar de zwarte vlag van de heilige oorlog was gehesen, deze weer werd neergehaald, zodra de Engelsen in bewe ging waren gekomen. Daarna hield men zich rustig. Dat in de ondragelijke hitte van dit jaar getijde een campagne zou beginnen, was geheel onvoorzien. In december 1955 heeft de sultan een vorige revolte in de kiem gesmoord, maar zijn ambitieuze broeder heeft sindsdien Saoedi-Arabië en Caïro bezocht. Wapens en geld stroomden uit Saoedi-Arabië het rebellengebied binnen. De gevechten zijn op het ogenblik tot stil stand gekomen. In het Lagerhuis heerste gisteren beroe ring, toen de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zijn verklaring over de Britse hulp voor „een trouw vriend" aflegde. Groot-Brittannië is niet bij ver drag verplicht te helpen, maar het feit, dat de actie tegen de sultan van buitenaf wordt gesteund, gaf voor de Britse regering de doorslag. Overigens is het algemeen bekend, dat de Britse belangen en de Britse invloed in dit gebied groot zijn. Groot- Brittannië is er in feite de baas, al is het land van Muscat en Oman formeel zelf standig. Selwyn Lloyd's verklaring werd door de conservatieven toegejuicht. Labour echter protesteerde en eiste een debat vóór Britse troepen aan de strijd zouden deelnemen. Selwyn Lloyd weigerde de toezegging te geven, dat hij het huis zou inlichten, voor dat Britse strijdkrachten in actie gaan in Oman. Verdere ontwikkelingen zullen van daag in het Lagerhuis ter sprake komen. De oppositie is vooral gekant tegen het ge- ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÖLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 PLASTIC REGENJASSEN 9.75 Dr. J. G. Wester, de chirurg die de ge wonde overlevenden van het bij Biak ver ongelukte K.L.M.-vliegtuig „Neutron" be handelt, heeft medegedeeld, dat alle ge wonden sinds zaterdagmorgen buiten di rect levensgevaar zijn. Van enkelen is de toestand nog ernstig. Over het algemeen was dr. Wester zeer tevreden. Binnen niet al te lange tijd zullen enkele jewonden uit het ziekenhuis te Biak kun nen worden ontslagen. Mr. J. O. de Rijke, zijn zoontje Frank en de heer Wagenaar zijn zondag met het vaartuig „Oranje" uit Biak in Hollandia aangekomen. Verwacht wordt dat alle thans nog in Biak verpleegden zondag 28 juli met het m.s. „Bengalen" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd van Biak naar Hollandia zullen worden overgebracht. 'K*303<V)OCCCCOCX>3C*DOOOaXxyrvv-)rxXXX>0'XX)CCCOOOOCOCCCOO'X3C< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. ■^WXCCOOOXOOOOOCOOOOOOOOOOOCOOOCXXJOOOOOOOOOOOOOCOOO DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S bruik van dienstplichtigen bij wat zij een intern conflict op buitenlands grondgebied noemt. T we ede Suez Er heerst in het parlement een ongerust heid, dat dit een tweede Suez kan worden. De conservatieven eisten krachtig optreden en oefenden critiek op de regering, dat dit was nagelaten. Dit conflict heeft volgens hen opnieuw aangetoond, dat in het Nabije Oosten onmiddellijke paraatheid noodzake lijk is, wil Groot-Brittannië zijn vertrou wen niet verspelen. Selwyn Lloyd sprak over een beperkte lokale actie, waartoe de Britten eventueel zouden overgaan. Op het ogenblik zijn slechts kleine voorzorgsmaat regelen genomen. De revolte zou, volgens de inlichtingen waarover de Britse regering beschikt, een primitief karakter dragen. Als eerste stap zullen vier transportvlieg tuigen twee kwamen van Aden en twee vertrokken uit Engeland - troepen van Kenya naar Trucial Oman overbrengen, een gebied dat onmiddellijk grenst aan het door onlusten geteisterde Muskat en Oman. Voor de Britten betekent deze gebeurtenis een waarschuwing, dat conventionele wa pens nog niet kunnen worden gemist, zoals sommigen denken. WASHINGTON (UP) De Amerikaanse regering gelooft niet dat de opstandelingen in Oman beschikken over Amerikaanse wapens, die Saoedi-Arabië volgens het Amerikaans-Saoedisch-Arabische verdrag heeft ontvangen, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken medegedeeld. (Deze bewering was in de Britse pers gepubli ceerd. - Red.) Het stadhuis te Middelburg staat nog voor een goed deel in de steigers. Deze K.L.M. aerocarto-foto geeft echter ook een goed beeld van de reeds gerestau reerde voorzijde van het fraaie bouwwerk. (Van onze correspondent in Parijs) Tweeduizend Parijse bankbedienden, die gistermiddag betoogden voor een pand in de Parijse binnenstad, waar de commissie vergaderde, die moet bemiddelen in het reeds twee weken durende conflict tussen de bankiers en hun bedienden, zijn in bot sing gekomen met de politie in de rue La Fayette. Juist op het ogenblik dat het per soneel van de grote warenhuizen naar huis ging, ontstond een verkeersopstopping, zoals Parijs in lange tijd niet heeft gezien. De rijen auto's, die niet verder konden, waren kilometers lang. Scooters en brom fietsen werden onder de voet gelopen. Na dat de agenten de menigte, die luidkeels kreten als „De bazen moeten betalen" en „Geef ons vijfduizend francs" uitten, met zachte drang uit elkander had gedreven, werden ongeveer vijftig arrestaties, wegens het niet voldoen aan het bevel tot door lopen, verricht. Het conflict is daarmede nog niet afge lopen. Steeds meer grote en kleine banken werken slechts met een paar man perso neel, hetgeen vooral voor de buitenlandse toeristen, die ook hun benzinebonnen bij de banken in ontvangst moeten nemen, veel ongerief met zich brengt. En nu de laatste van de maand in zicht is, dreigen vele betalingen, onder andere van salaris sen en lonen, niet te kunnen worden ver richt omdat de bedrijven niet over vol doende kasgeld beschikken. In het bijzon der voor het personeel van de grote in dustriële ondernemingen ziet het er som ber uit. Bovendien is het betalen per bank giro in Frankrijk meer gebruikelijk dan bij ons en ook vele middenstanders zitten in moeilijkheden. De bankiers willen wel aan de eisen van het personeel tegemoet komen, voorzover het de jaarlijkse opsla gen betreft, en het toekennen van een maand vakantie na tien jaar diensttijd in plaats van na vijftien, zoals thans. Met be trekking tot de salarisverhoging van 5000 francs per maand beroepen zij zich echter op het veto van de minister van Financiën. De staking zal dus nog wel enige dagen duren. Ook de vakbonden van het kantoorper soneel van de assurantiemaatschappijen hebben voor vandaag een staking afge kondigd om him eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. Er zijn nog meer categorieën van stakers en de jaarlijkse stakingsgolf schijnt nog niet ten einde. De douanebeambten leggen nog steeds bij toerbeurt het werk neer, al begint hun betoging te verlopen. Van de cipiers der gevangenissen is een deel geretireerd. Nadat dit aan het werk was gegaan, is het ministerie bereid ge bleken de besprekingen over de loonsver hogingen te hervatten. Ernstiger is de situatie bij de gas- en elektriciteitsbedrijven. De vakbonden zijn het met het ministerie voor Energie niet eens kunnen worden en voor donderdag hebben zij een algemene staking van hun leden aangekondigd, die onbepaalde tijd zal duren. ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uit gevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41, Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 646 personen, van wie 125 kinderen. Een aantal jongemannen hield maan dagavond op de Westerdijk in Hoorn een snelheidswedstrijd op de fiets. Een van hen, de 19-jarige Evert Bron, boog zich daarbij zo diep over zijn stuur, dat hij een geparkeerde vrachtauto niet opmerkte en daar in volle vaart tegenop reed. De jon gen kreeg een schedelbasisfractuur. Hij is in het stadsziekenhuis overleden. Op de Bredaseweg te Tilburg is de motorrijder A. Geuks in botsing gekomen met een auto. Hij werd op slag gedood. De 60-jarige wielrijder Van Gestel is in B a a r 1 e-N a s s a u met zijn fiets onder een auto gekomen. Hij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. ADVERTENTIE Voor stadgenoot en vreemdeling: Korte kerkdienst woensdag 24 juli 88.45 uur Spreker: Ds. J. v. d. BERG (IJmuiden) Organist: Klaas Bolt Bas: Hans van der Leeuw (Van onze correspondent in Londen) De laatste pogingen van een groep La gerhuisleden om de 22-jarige John Vickers van de galg te redden, hebben gefaald. Vickers is hedenochtend om elf uur in de gevangenis van Durham opgehangen. Hij is de eerste misdadiger, die sinds augus tus 1955 toen het wetsontwerp inzake af schaffing van de doodstraf aan de orde kwam, werd geëxecuteerd. Hoewel zelfs opperrechter lord Goddard twijfelde, of Vickers met voorbedachten rade de moord heeft gepleegd, kon zijn terechtstelling niet worden voorkomen. Vickers had zich in de stad Carlisle in Noord-Engeland schuldig gemaakt aan winkelroot. Toen hij door de ruim 72-jarige winkelierster was ontdekt had hij haar waarschijnlijk uit angst neer geslagen. Hij gebruikte daarbij geen wa pen, maar de oude vrouw stierf. De klap pen, die hij haar had toegebracht, waren volgens de patholoog „matig tot licht". Niemand heeft sympathie voor de jonge Vickers, maar voor de tegenstanders van de doodstraf is dit een zwarte dag. Velen hebben ten onrechte gemeend, dat de galg voorgoed tot het verleden zou behoren. Het belangrijkste argument tegen de dood straf is altijd geweest, dat het immoreel is om moord te doen vergelden met een an dere moord uit naam van de gemeenschap. Het parlement heeft destijds geweigerd het voorstel tot algehele afschaffing van de doodstraf te aanvaarden. Zij bleef onder andere bestaan voor moorden, die worden gepleegd als onderdeel van een ander mis drijf, zoals inbraken, maar daarbij zou moeten vaststaan, dat de moord met voor bedachten rade was gepleegd. Er heerst twijfel, of dit in het geval van Vickers zo was. De regering weigerde haar goed keuring te hechten aan een beroep van Vickers op het ïTogerhuis, dat in Engeland de hoogste juridische instantie is. Gezien zijn jeugdige leeftijd, het feit dat hij geen enkel ander misdrijf had gepleegd en dat hij niet met opzet had gemoord, zouden argumenten zijn geweest voor gratie. Het geval-Vickers heeft tot een nieuwe felle agitatie geleid tegen de doodstraf. Zo goed als zeker zal het Lagerhuis trachten de doodstrafwet te amenderen om een her haling onmogelijk te maken. Waarschijn lijk is totale afschaffing van de doodstraf de enige logische oplossing, omdat deze halfslachtige regeling niemand bevredigt, maar deze is weer een gevolg van de nog steeds bestaande aarzeling van de publie ke opinie. Een belangrijk deel van het En gelse volk blijft nog altijd geloven in de afschrikwekkende kracht van de doodstraf. Er is zelfs een kentering ten gunste ervan waar te nemen, gezien de enorme toene ming van het aantal ernstige misdrijven. Sinds de gedeeltelijke afschaffing van de doodstraf in maart van dit jaar werd er gemiddeld dagelijks een moord gepleegd. Een paradox is echter, dat volgens de nieuwe wet misdadigers, die doelbewust vergiftigen of wurgen niet door de dood straf worden getroffen. SUEZ (Reuter) Het Egyptische gezags orgaan voor het Suezkanaal heeft bekend gemaakt, dat het Deense vrachtschip „Bir- gitte Toft" (2500 ton) dat met een lading goederen van Rangoon op weg is naar de Israëlische haven Haifa, door het Suez kanaal verder mag varen. De Israëlische zeeman Rafi Eylon, die zich aan boord van het schip bevond, werd aangehouden voor een ondervraging. Egyptische douane autoriteiten verklaarden dat zij de film van het fototoestel van Eylon in beslag hebben genomen. Tot heden heeft de Egyptische kanaal autoriteit geweigerd faciliteiten te ver lenen voor de bevoorrading van de sche pen, die op weg zijn naar Israël of daar vandaan komen. De kanaalautoriteit heeft deze schepen echter niet belet door het Suezkanaal te varen. (U.P.) Het is het eerste schip, waar- Anonymus: Zin voor humor te hebben betekent eigenlijk: verdraagzaam te zijn. van de lading officieel aangegeven is als bestemd voor Israël, dat door de waterweg vaart, sedert de heropening van het kanaal onder Egyptisch beheer. NEW YORK (Reuter) Egypte heeft de UNO meegedeeld, dat het in juridische geschillen over de exploitatie van het ge nationaliseerde Suezkanaal de jurisdictie van het Internationale Gerechtshof erkent. Dit besluit is niet van invloed op het we ren van Israëlische schepen uit het Suez kanaal, zo hebben UNO-functionarissen verklaard. Het geldt geschillen tussen Egypte en de andere ondertekenaars van de conventie van 1888 over de interpretatie of de toepasselijkheid van de bepalingen van die conventie. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft in een door radio en televisie uitgezonden toespraak gezegd, dat er geen enkele reden bestaat te wanhopen aan het welslagen van de Londense ont wapeningsconferentie, maar zolang de Sovjet-Unie geen bewijs van goede trouw geeft moet Amerika zyn defensie op peil houden, voornamelyk door collectieve vei- Hedenmiddag is de Eerste Kamer be gonnen met de behandeling van de wets ontwerpen inzake de huurverhoging. Ver wacht wordt dat donderdagmiddag de stemming kan worden gehouden. Intussen zijn bij de Eerste Kamer en bij de ministerraad telegrafische bezwaren in gediend tegen de voorgenomen huurver hoging van ongeveer 250.000 na de oorlog gebouwde woningen. Het percentage van deze verhoging is afhankelijk van de financieringsmethode, die indertijd voor deze woningen is toegepast. Deze percen tages variëren van tien tot vijftien percent. Naar aanleiding hiervan heeft het N.V.V. het volgend telegram aan de Raad van mi nisters gezonden: Het N.V.V. is ernstig verontrust door de aangekondigde verhoging van huurprijzen, met name van de Amsterdamse woning wetwoningen, waarvoor steun is verleend op grond van de beschikking 1950. Het evenwicht tussen huren van oude en nieu we woningen dreigt hierdoor verstoord te worden. Talloze gezinnen hebben dure nieuwe woningen betrokken in de ver wachting, dat deze vrijgesteld zouden zijn van de aangekondigde huurverhoging. Deze gezinnen dreigen in ernstige moeilijk heden te geraken. Het N.V.V. dringt met klem aan op strikte beperking van de huurverhoging voor de woningwetwonin gen gebouwd onder de steunregeling 1950 tot wat verantwoord is, teneinde een even wichtige verhouding tot de huren van oudere woningen te bewerkstelligen". Het bestuur van het wijkcentrum Geu zenveld te Amsterdam heeft een telegram gezonden aan de leden der Eerste Kamer, waarin medegedeeld wordt dat de thans bij de bewoners aangekondigde huurver hoging 10 tot 24 pet. bedraagt. Voor velen, wier nieuwe huizen slechts enkele maan den geleden gereed kwamen, bedraagt de verhoging 24 pet. Het bestuur meent dat een en ander niet in overeenstemming is met de door de minister gegeven toelich ting op het bij de Eerste Kamer ingediende wetsontwerp. Het hoopt en verwacht, dat door de behandeling in de Eerste Kamer de situatie ten gunste van de huurders ge wijzigd zal worden. ligheidsverdragen. Wy zullen niets doen, aldus de minister, dat de veiligheid van West-Europa in gevaar brengt, de gedeeld- heid van Duitsland bestendigt of de mense lijke vrijheid en de onafhankelijkheid der naties beknot onder de naam van ont wapening. Hy sprak de hoop uit, dat de Kussen de Amerikaanse ontwapenings voorstellen zullen aanvaarden. Naar zijn mening is er op de ontwapeningsconferen tie enige voortgang te bemerken. Dulles zei dat Amerika bereid is inspec tie van zijn gehele gebied toe te laten, als de Amerikanen het Russische gebied mogen inspecteren. Met Canada is overleg gaande om ook dit land bij de Noordamerikaanse inspectiezone te betrekken. Amerika is ook bereid te beginnen met kleinere zones', die later kunnen worden uitgebreid. Ook aan een zone in Europa wordt gedacht, maar daar is de zaak echter veel ingewikkelder. Amerika wil niet voorstellen, aldus de minister, de bestaande kernwapens te ver nietigen of het gebruik er van te verbie den, daar op die punten geen zekerheid kan worden verkregen. De omvang van het kernwapenprobleem zou echter kun nen worden verkleind en men zou kunnen voorkomen, dat zulke wapens zich over de gehele wereld verspreiden. Wat Amerika wel wil, is dat: a. na een bepaalde datum geen splijtbaar materiaal voor kernwapens meer wordt geprodu ceerd: b. een systeem wordt ontworpen om de bestaande voorraden kernwapens gelei delijk te verminderen door overgang op vredesdoeleinden, mogelijk onder auspiciën van het internationaal atoombureau; en c. bij wijze van proef de proefnemingen met kernwapens voor tien maanden worden gestaakt, samen met de maatregelen onder a en b. In deze proefperiode zou een in spectiesysteem moeten worden ingevoerd. Amerika is voorts bereid een overeenkomst te sluiten, op grond waarvan het gebruik van ruimteprojectielen wordt beperkt tot vreedzame en wetenschappelijke doel einden. Dulles zei, dat de ontwapening vergezeld moet gaan van de regeling van politieke kwesties. Het zoeken naar de mogelijkheid van ontwapening houdt altijd een zeker risico in, aldus de minister, maar het zou veel riskanter zijn uit angst helemaal niets te doen. Boelganin antwoordt (Reuter) De Britse minister-president, MacMillan, heeft een persoonlijke brief ontvangen van de premier van de Sovjet- Unie, maarschalk Boelganin, in antwoord op zijn brief van juni met voorstellen voor ontwapening. Naar verluidt stelt Boelga nin het Westen en in het bijzonder Groot- Brittannië verantwoordelijk voor vertra ging bij het bereiken van een overeenkomst over ontwapening. De Sovjet-premier dringt aan op nauwere betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië, vooral op sociaal en cultureel gebied. De deelnemers aan de 41e Vierdaagse arriveerden maandag te Nijmegen, 13.000 in getal. Limburgse kompels sloten al spoedig vriendschap met een drietal Groningse meisjes. DJAKARTA (ANP) De heer J. Weber, planter op de onderneming „Dajeuh Mang- gung", in de Preanger, werd vrijdag, toen hij van een bezoek aan Bandung naar de onderneming terugkeerde, door een gewa pende bende aangehouden. Onder bedrei ging met een revolver, moest hij 88.000 rupiah afstaan. DJAKARTA (ANP) Een legerwoord- voerder in Bandung heeft bekendge maakt, dat in Bandung en Djakarta twaalf officieren en burgers zijn gearresteerd, die beschuldigd worden van plannen tot ge wapende acties. De woordvoerder maakte de namen van de gearresteerden niet be kend, doch zeide, dat een aantal wapens in beslag werd genomen, evenals een plan voor een actie, „die slachtoffers onder de onschuldige bevolking zou hebben ge maakt".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1