Een kwart van alle telefoonabonné's in Haarlem krijgt een nieuw nummer binnenkort verschijnt de nieuwe telefoongids Nieuwe centrale Haarlem-Noord zvordt 8 augustus in dienst gesteld DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Zomercursussen van de Woodbrookers Bromfietser rijdt dame aan Jongen laat projectiel ontploffen Afscheid van leerlingen van Beatrixschool Amsterdammer aangehou den verdacht van auto diefstal Hagenaar verspeelde erfenis van f 26.000.- Echtelijke ruzie loopt uit op ware „veldslag'' Vechtersbazen zakken door de vloer Zomer-schaaktoernooi van Haarlem begonnen Bevel tot gevangenhouding verleend tegen vrouw, verdacht van moord Treinongeluk bij Bollène: reeds 23 doden Wrak van vermiste Neptune in de Alpen gevonden Kerkelijk Nieuws Drie broers zetten Blokzijl op stelten UIT STAD EN STREEK Burgemeester van Tilburg benoemd DINSDAG 23 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Deze nieuwe centrale zal de met ingang Van dezelfde datum op te heffen centrale in Bloemendaal gaan vervangen. Behalve de 4000 abonné's van deze centrale neemt de nieuwe aan de J. P. Coenlaan ook on geveer 1300 abonné's van de centrale- Als over twee a drie dagen de telefoonabonné's van Haarlem, Heemstede, Aerden- liout, Overveen en het grootste gedeelte van Bloemendaal de nieuwe telefoongids thuisgestuurd krygen, zal een kwart van hen daarin kunnen lezen, dat hun telefoon nummer is gewijzigd. Ook zullen er duizend nieuwe aansluitingen in staan, maar dit jal op het eerste gezicht niet door iedereen gemerkt worden: hoogstens door de duizend nieuwe abonné's, die na lang wachten eindelijk de begeerde telefoonaan sluiting krijgen. Aan de nieuwe gids zal echter een strookje bevestigd zijn, waarop te lezen staat: „Niet gebruiken vóór 8 augustus". Dit korte uitstel wordt veroorzaakt door de technische problemen, die verbonden zjjn aan de voltooiing van de nieuwe telefooncentrale aan de J. P. Coenlaan in Haarlem-Noord, die in de nacht van 7 op 8 augustus in bedrijf zal worden genomen. weer en dan hoopt men de zaak tegen de tijd, dat het „drukke verkeer" op de lijnen begint, voor elkaar te hebben. Op het ogen blik is het al zo, dat verscheidene abonné's in Haarlem-Noord via de nieuwe centrale met die in Bloemendaal zijn verbonden. Abonné's uit Bloemendaal zijn thans via de bestaande met de nieuwe centrale ver bonden en hetzelfde geldt voor verschei dene abonné's uit Haarlem-centrum. In deze gevallen is het voldoende een deel van de totale verbinding af te sluiten om de nieuwe centrale geheel aan te sluiten. In andere gevallen zullen de bestaande kabels gebruikt kunnen worden voor „doorscha keling". Hierbij zullen de einden van de verbindingen moeten worden „omgelast". Dat dit echter geen eenvoudig werkje is, moge blijken uit de omstandigheid, dat het hier gaat om kabels met 900 dubbele dra den erin, hetgeen per kabel dus 1800 draadjes betekent Een „mooi" nummer Dit zijn dan nog alleen maar de techni sche moeilijkheden, die natuurlijk verre weg de belangrijkste zijn. Er zijn echter ook moeilijkheden van andere aard: men sen, die de directie van het telefoondistrict Haarlem opbellen of de directeur van dit district, ir. J. M. de Vos, komen bezoeken met verzoeken om hun oxide nummer te mogen houden. „Het is anders zo lastig met bekenden en relaties en bovendien moeten wij het nieuwe telefoonnummer op al ons briefpapier laten drukken". Anderen willen een eenvoudig of een „mooi" nummer heb ben en zijn dan hoogst verbaasd als zij horen, dat de P.T.T onmogelijk met al hun wensen rekening kan houden. Bij de reorganisatie, die de technische apparatuur van de telefoon in Haarlem ondergaat, is het nu eenmaal onvermijde lijk, dat velen een nieuw nummer krijgen en het is lang niet altijd mogelijk het be staande nummer enigszins te wijzigen, zo- Centrum over en geeft zij de zozeer be geerde aansluitingen aan 1000 nieuwe abonné's, die voor het merendeel in de om geving van de Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord wonen. Op 8 augustus zal de nieuwe centrale dus gaan werken voor 6300 abonné's. De aanvangscapaciteit is echter berekend op 8000 aansluitingen en het ligt zelfs in de bedoeling onmiddellijk na indienstneming van de centrale over te gaan tot het uitbreiden van dit aantal tot 10.000. Het gebouw is dusdanig gecon strueerd, dat zelfs met een eind-capaciteit van 18.000 rekening is gehouden. De aansluiting van de centrale zal de P.T.T. in de nacht van 7 op 8 augustus veel werk geven. Oorspronkelijk was men van plan de aansluiting in de nacht van een iaterdag op zondag te doen plaats hebben, maar men heeft hiervan afgezien, omdat men dan in de loop van de zondag talloze controlegesprekken zou moeten voeren met de aldus aangesloten abonné's teneinde te kunnen vaststellen, of de nieuwe aanslui ting aan alle eisen voldoet en zich geen ongewenste storingen voordoen. Weinig last Teneinde de betrokkenen zo weinig mo gelijk last te bezorgen, zal de P.T.T. nu woensdagavond 7 augustus omstreeks vijf uur met de werkzaamheden beginnen, die dan tot. 's avonds twaalf uur zullen worden voortgezet. De volgende morgen begint men De zomercursussen van de arbeidersge meenschap der Woodbrookers in Bentveld zijn'begonnen met een uitvperigè discussie' over-'het onderwerp „De-, inhoud van het socialisme nu", die deze gehele week wordt gehouden. Deze discussieweek staat onder leiding van dr. A. van Biemen, mejuffrouw ds. W. H. Buijs en dr. N. F. Noordam. Als sprekers zijn onder meer uitgenodigd prof. dr. Ph. J. Idenburg, dr. F. de Jong, drs. J. Koopman, dr. N. F. Noordam, ds. L. H. Ruitenberg en ir. H. Vos. Van 27 juli tot 3 augustus wordt een weekeinde voor Duitsers, Nederlanders en Zwitsers gehouden, dat gewijd zal zijn aan „Der Mensch in der industriellen Gesell- schaft". Hierover zullen onder meer spre ken prof. dr. W. Banning, dr. A. van Bie men, Alfred Mozer, Jelle Troelstra, H. Roelfsema en dr. H. Umrath. Aan „Ontmoetingen van levensovertui gingen" zal de week van 3 tot 10 augustus zijn gewijd. Over dit onderwerp zullen on der meer ds. J. J. Buskes, mejuffrouw ds. IV. H. Buijs, ds. W. G. Overbosch, de heer P. Reckman, Dr. B. W. Schaper en prof. mr. L. W. G. Scholten het woord voeren. Van 10 tot 17 augustus zal een aantal cursusdeelnemers onder leiding van me juffrouw ds. W. H. Buijs, de heer en me vrouw Termaat-Bartelds en ds. Jan Wit en echtgenote het onderwerp „Mens leer leven" behandelen. Een algemeen gesprekonderwerp „De mens in gesprek" wordt in de week van 11—24 augustus besproken. Inleidingen hopen hier te houden mejuffrouw ds. W. H. Buijs, mevrouw dr. E. Flesseman-Van Leer, de heer Th. H. Oltheten en ds. en mevrouw Postma-Hondius. Getuigen gevraagd Maandagmiddag omstreeks vijf uur is een 48-jarige dame in de Spaarnwouder- straat in Haarlem aangereden door een 48-jarige bromfietser, die onder invloed van sterke drank zou hebben verkeerd De bromfietser is na de aanrijding door gereden, nadat hij aan de dame zijn naam en adres had opgegeven. De dame liep een wond aan haar hoofd op en klaagde over hoofdpijn. De bromfietser zou later aan de poli tie hebben verklaard vijf glazen bier te nebben gedronken. Getuigen van het on geval wordt verzocht zich in verbinding «stellen met de politie. Brandje in Haarlem fn de afgelopen nacht is ir. een woning aan de Wilgenstraat in Haarlem brand ontstaan. Het kostte de brandweer niet veel moeite de brand te blussen. Er ont stond enige brand- en waterschade in het gasmeterkastje, aan de deur en aan de trap. Bovendien was de gasleiding door de h'tte gesmolten. Verscheidene bewoners van de Harmen- 'answeg in Haarlem schrokken maandag middag van een hevige knal van een ont ploffend projectiel, dat een negenjarig ,0ngetje in de lucht had gegooid. Enige da- ?en geleden heeft de jongen het projectiel op het _olwerk in Haarlem gevonden en van deze vondst geen melding gedaan bij he politie. Maandagmiddag speelde hij er J?ee op de Harmen Jansweg. De jongen lleP brandwonden op aan zijn armen en werd ter observatie in het Grote Gasthuis opgenomen. dat het nieuwe nummer er gemakkelijk van kan worden afgeleid. De laatste tijd zijn er vele klachten ge weest over het lange wachten, vooral op zaterdagmorgen, bij pogingen een inter lokale verbinding tot stand te brengen. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de beperkte capaciteit van de districtscentrale, die de interlokale gesprekken totstand- brengt. Deze beperkte capaciteit is op haar beurt weer het gevolg van het ruimtege brek, waarmee deze dienst in het gebouw aan de Raaks te kampen heeft. Met de overbrenging van de administra tie en de magazijnartikelen naar het door de P.T.T. gehuurde gedeelte van het voor malige Holland-Nautic-complex is hierin gelukkig wat verandering ten goede ge komen, zodat de ergste euvelen thans ach ter de rug zijn. Een algehele verbetering zal echter pas tot stand kunnen komen als tegen eind 1958 nog meer ruimte is vrij gekomen en de bestelde apparaten zyn geleverd. Ruimtegebrek ondervinden ook de cen trales, die de lokale gesprekken „verzor gen". Zoals gezegd wordt de nieuwe cen trale aan de J. P. Coenlaan ruim opgezet. Doordat deze 1300 abonné's van de cen trale-Centrum overneemt, krijgt ook deze centrale weer wat lucht. De centrale Heem stede wordt thans voor haar volle capaci teit gebruikt, maar die in Aerdenhout zou nog ongeveer 400 abonné's kunnen hebben. Dan is de topcapaciteit van 2000 ook hier bereikt. Inmiddels echter vordert de uit breiding van de centrale goed: het nieuwe gebouw zit al onder de kap en men hoopt, dat tegen het einde van het volgende jaar de capaciteit vermeerderd kan worden tot 3000. Dit is de toestand van de vier bestaande centrales en de directie van het telefoon district is van mening, dat zij, na de uit voering van alle voorgenomen verbeterin gen, de vraag voorlopig kunnen opvangen. Tenzij zich echter wederom een enorm sterke stijging in het aantal aanvragen om telefoonaansluitingen zal voordoen. Als te zijner tijd het plan-Schalkwijk is voltooid, zal ook in deze stadswijk een nieuwe centrale moeten worden gebouwd. Over de plaats hiervan zijn reeds onder handelingen gevoerd met de gemeentelijke dienst van Openbare Werken. Als de duizend nieuwe abonnés enige dagen na 8 augustus allen zijn aangeslo ten en de vrijgekomen 1300 plaatsen van de centrale Haarlem-Centrum zullen zijn bezet is aan het grootste gedeelte van wen sen van de ruim 2400 wachtenden voldaan. Pas dan zal de P.T.T.-telefoondienst in Haarlem wat ruimer kunnen ademhalen. Als tenminste geen investeringsbeperkin gen roet in het eten gooien. In de Italiaanse Dolomieten bij Cortina d'Ampezzo zijn koning Leopold van België en prinses Liliane de Rethy aan de dood ontsnapt toen de auto, waar mee zij een proeftochtje maakten, ver ongelukte. Zowel de koning als de prinses liepen slechts lichte verwon dingen op. De foto geeft een beeld van de omgeslagen auto. Ter gelegenheid van het vertrek van de zesde klas-leerlingen van de Haarlemse Beatrixschool bood de oudercommissie van deze school leerkrachten, ouders en schei dende leerlingen een afscheidsavond aan, die één dezer dagen werd gehouden in het schoolgebouw aan de Gilles Schoolmeester laan. De avond werd bijgewoond door de gemeentelijke inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer E. J. Lodewijks, als mede door twee vertegenwoordigers van de Haarlemse ouderraad. De voorzitter van de oudercommissie opende met een kort welkomstwoord, waar in hij de zeer gunstige resultaten, die de Beatrixschool dit jaar boekte bij de diverse examens voor de middelbare scholen, noemde- Deze resultaten schreef de spreker toe aan de capaciteiten en de persoonlijk heid van het hoofd der school, de heer J. Adams, aan de goede geest, die in de zesde klas heerste en aan de goede samenwer king tussen school en ouders. De afscheidnemende leerlingen brachten vervolgens een gevarieerd programma, dat door de aanwezigen zeer werd gewaar deerd. Aan het slot van de avond sprak de heer Adams temidden van zijn zesdeklassers een pittig slotwoord, waarin hij de ouders opwekte de eerste maanden van het nieu we schooljaar veel aandacht aan het wer ken van hun kinderen te besteden teneinde de voor velen zo moeilijke overgang naar het hoger onderwijs te verlichten. Aan de leerlingen van de zesde klas werd namens de oudercommissie een boek naar eigen keuze overhandigd als tastbare herinnering aan hun Beatrix-schooljaren. Toen de Haarlemse politie maandagmid dag op het Soendaplein in Haarlem een personenauto aanhield om het rijbewijs van de bestuurder, een 27-jarige Amster damse vertegenwoordiger, te controleren, bleek, dat de papieren niet in orde waren en dat de auto op naam stond van iemand uit Scheveningen. De man vertelde, dat hij de auto 's morgens in alle vroegte op het Rembrandtplein had gekocht. De politie geloofde het relaas van de Amsterdammer niet en onderwierp hem aan een nader verhoor. De auto bleek in de nacht van zondag op maandag in Scheveningen te zijn gestolen. De vertegenwoordiger was echter tevens in het bezit van autopapie ren, die op naam stonden van een inwoner van Naarden, die enige tijd geleden bij de Amsterdamse politie aangifte had gedaan van poging tot diefstal van zijn auto en vermissing van zijn autopapieren. De vertegenwoordiger is aan de Haagse politie overgegeven. De rechtbank te Rotterdam heeft een 66-jarige Rotterdammer veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. Hij werd ervan verdacht in een gehuurde ka mer aan de Roovalkstraat in de Maasstad gelegenheid te hebben gegeven tot roulette spel. Een 50-jarige koopman uit Rotter dam, die hieraan had medegewerkt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. Er werd gespeeld met twee roulettes. Een ervan had een dubbele bodem waarin een mechaniekje zat, waardoor vals ge speeld kon worden. Een Haagse pension houder had aan deze roulettetafel een er fenis van f 26.000 verspeeld. Een 42-jarige handelaar, die de kamer in de Roovalkstraat had verhuurd, werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot vier maanden. De rechtbank besliste voorts dat de in beslag genomen roulettes vernietigd moe ten worden. Het ging er heet aan toe Maandagavond is het er in een straat in de Rozenprieelbuurt in Haarlem heet aan toe gegaan. Een ruzie tussen twee echte lieden liep uit op een complete vechtpartij, waarmee enige familieleden en omstanders zich tenslotte gingen bemoeien. Ook moest er een agent van politie aan te pm komen, die er na veel moeite in slaagde de ruzie te beslechten. Omstreeks elf uur kwam een opgewon den vrouw aan een surveillerende agent vertellen, dat er een hevige ruzie was uit gebroken in een straat in het Rozenprieel. De agent spoede zich naar de plaats des onheils en zag voor een woning een ware oploop van mensen, die de verrichtingen volgden van twee ruziënde echtelieden. De agent verdween hierop weer om zijn chef van het gebeurde in kennis te stellen. Toen hij weer in de straat was teruggekeerd zag hij een hevig schreeuwende man in de deuropening van het huis staan. Inmiddels was het aantal belangstellenden reeds aan gegroeid tot ruim dertig, die de afloop van de „veldslag" met stijgende interesse, on derwijl vele op- en aanmerkingen ten beste gevend, volgden. Nadat de man, die in de deuropening stond, aanvankelijk had geweigerd de agent toe te laten, liep deze naar binnen om te trachten de vrede te herstellen. Toen hij daarmee in de woon kamer bezig was kwam de broer van de hoofdbewoner, een °2-jarige kolenwerker, eraan hollen, en gaf hem een klap, zodat zij gezamenlijk de gang intuimelden. Daar werd in overvloedige mate een aantal „linksen en rechtsen" uitgedeeld. Het ging er op een gegeven ogenblik zo heftig aan toe, dat de beide „vechtersbazen" door de vloer zakten. De agent kwam ijlings toe snellen en verwijderde de twee vechtenden met veel moeite uit de gang, waarna zii op straat de vechtnartij voortzetten Toen ging ook het publiek zich ermee bemoeien. Ondanks alles slaagde de agent er tenslotte in de ruzie bij te leggen. De vechtende mannen, die broers van elkaar bleken te zijn, liepen enige dichtgeslagen ogen en vernielde kledingsstukken op. De agent kwam er eveneens niet zonder kleerscheuren af: zijn uniform werd danig gehavend. Het echtpaar was eerder op de avond op bezoek geweest bij familie. Toen de man weer naar huis wilde gaan. bleek de vrouw niet met hem mee te willen. De man heeft zijn echtgenote toen maar beetgepakt en naar huis gesleurd, waar een heftige ruzie ontstond. Een broer van de kolenwerker. eveneens een kolenwerker. was het niet met diens gedrag eens en besloot het maar uit te vechten. Het jaarlijkse zomer-toernooi van de schaakclub „Haarlem" mag zich ook dit jaar weer in een ruime belangstelling ver heugen. Vooral in de eerste en tweede klasse..is,een groot aantal deelnemers. In de hoofdklasse waar het aantal deel nemers iets minder is, zijn nog maar wei nig beslissingen gevallen. De Ha.S.G.'er R. Faase, die de strijd om de derde plaats in het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem tegen J. v. d. Berg met 20 in zijn voordeel besliste, boekte reeds een goede zege op de sterke Haarlemmer E. J. de Ree. Zijn partij tegen G. B. v. d. Velde werd afgebroken in een betere stelling voor de laatste. De nieuwe eersteklas kampioen van Haarlem, de H.W.P.'er N. Huyboom, speelt ditmaal ook mee in de hoofdklasse en boekte reeds een voortreffelijke zege op J. J. H. Bauer (Haarlem). De Santpoort vertegenwoordiger K. Steijn versloeg J. J. H. Bauer maar moest zijn meedere erken nen in E. J. de Ree. De uitslagen in de hoofdgroep luiden: E. J. de ReeR. Faase 01; R. FaaseG. B. v. d. Velde afgebr.; N. HuyboomJ. H. Bauer 10; J. Bauer K. Steijn 0—1; K. Steijn—E. J. de Ree 0—1. In de eerste klasse valt het goede spel van de Ha.S.G.'er J. Jonckbloedt op. Na zijn enigszins teleurstellend optreden in het persoonlijk kampioenschap van Haar lem heeft hij er blijkbaar zijn zinnen op gezet zich te revancheren. In het bij dit toernooi toegepaste „Zwitsers-systeem" krijgt hij daartoe tegen de sterkste tegen standers de volle gelegenheid. Indien hij er in slaagt ook de H.W.P.'er J. v. Emmerik op veilige afstand te houden maakt hij stellig een goede kans om één der fraaie wisselbekers mee naar huis te nemen. W. Kievit (Haarlem), die in het kam pioenschap van Haarlem voortreffelijk spel te zien gaf blijft in dit toernooi tot nu toe beneden de verwachtingen. De uitsla gen in de eerste klasse luiden: K. H. v. BrederodeJ. Geus 01; F. W. Barthel J. Jonckbloedt 01; W. KievitF. J. v. Tongeren 10; J. v. EmmerikIr. B. A. Geerlings 10; W. KievitP. Pancras 01; P. PancrasJ. Jonckbloed 01; B. Halber- stadtG. J. Geus 10; F. J. v. Tongeren— A. D. v. Steenis 01; F. W. BarthelW. Kievit 1—0. De stand in de kopgroep luidt: I. J. Jonckbloedt 3 2 10 2l/z 2. F. W. Barthel 3 2 0 1 2 3. B. Halberstadt 2 1 1 0 W2 4. J. v. Emmerik 110 0 1 In de tweede klasse ontlopen de meeste spelers elkaar niet veel in kracht. De vele remisepartijen in deze lagere klasse be wijzen dat er fel om de punten (en de beker) gestreden wordt. De uitslagen luiden: H. SlentersJ. C. Anderson 10; J. v. d. MeerA. Hercken- rath V2—V2, A. J. A. Hendricks—Linden- berg VzV2J- BokWagener 10; J. Bok—P. Koeze V2V2] J. C. Andersen— Th. Slijkerman 0—1; H. Slenters—A. J. A. Hendricks 01; LindenbergA. Hercken- rath 10; WagenerJ. v. d. Meer 01; ThijsselingA. J. v. Twisk 10. De stand in de kopgroep luidt hier: 1. A. J. A. Hendricks 3 2 2. Th. Slijkerman 2 2 3. P. Koeze 2 1 4. Dr. Lindenberg 2 1 5. J. Bok 3 1 6. J. v. d. Meer 3 1 7. Thijseling 1 1 2% 2 V/2 IV2 1V2 iy2 1 De wedstrijden worden donderdag 25 juli in gebouw „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat in Haarlem voortgezet. Geen visum meer. In Rabat is officieel meegedeeld, dat er tussen Marokko en Ne derland een overeenkomst is gesloten waar door onderdanen van beide landen geen visa meer nodig hebben voor toeristische en zakenreizen die niet langer dan drie maanden duren. Naar wij vernemen heeft de Haarlemse rechtbank vanmorgen een bevel tot gevan genhouding verleend tegen de Haarlemse vrouw, die ervan wordt verdacht op 3 juli haar zoontje van zes maanden om het le ven te hebben gebracht. Op woensdag 17 juli heeft de rechter commissaris bij de Haarlemse rechtbank een bevel tot bewaring verleend te gen deze vrouw- Het bevel tot gevangen houding geldt voor de gebruikelijke perio de van dertig dagen. Mocht het in het be lang van het onderzoek zijn, dan kan de officier van Justitie voor het verstrijken van deze termijn opnieuw verlenging van dit bevel aanvragen. Zoals men zich zal herinneren is de vrouw ten tijde van de eerste verhoren op bevel van de officier van Justitie opgeno men in de psychiatrische inrichting de Willem Arntz-stichting in Den Dolder, om dat zij in een overspannen toestand ver keerde. Haar toestand verbeterde echter na korte tijd, zodat de geneesheer-direc teur van deze inrichting geen bezwaar zag in een voortzetting van de justitiële pro cedure. De vrouw is daartoe in de loop van de vorige week overgebracht naar een Huis van Bewaring in de omgeving van Haar lem. (Van onze correspondent in Parijs) Het aantal doden als gevolg van het spoorwegongeluk bij Bollène is tot drie entwintig gestegen. De toestand van vijf reizigers, die brandwonden hebben opge lopen, is zorgwekkend. In de ziekenhuizen van Lyon, van Orange en van Avignon worden bij elkaar nog zeventig gewonden, bij wie de vijf voor wier leven wordt ge vreesd, verpleegd. Bij velen is bloedtrans fusie toegepast. Omtrent de oorzaken van het verschrikkelijke ongeluk is men nog niet volledig ingelicht. Anderhalve kilo meter voor de wissel, die naar een zij spoor leidde, waarop de trein is veronge lukt, is een oranje lichtsein gegeven: het teken voor de machinist, dat hij zijn snel heid tot dertig kilometer per uur moest verminderen. Misschien heeft hij het, daar de trein juist onder een onweersbui was doorgereden, niet gezien, of heeft hij ge dacht dat het voor de ParijsNice was be stemd. Even verder is er weer een sein geweest, ditmaal een bel, die op de machine is te horen, doch toen was het blijkbaar al te laat. Daar de machinist ook is omgeko men, zal men over dit punt moeilijk zeker heid kunnen krijgen. Een bijkomstige, on gelukkige omstandigheid is het springen van de ketel geweest en het feit dat de rei zigers, zoals begrijpelijk, direct uit de wa gon, die vlak bij de locomotief lag, hebben willen klimmen en dus in de kokende stoom terecht kwamen. Verscheidene an deren hebben gelaat en handen in kleding stukken gewikkeld en zij konden, nadat de stoom was afgekoeld, worden gered. Twintig Amerikanen gedood MILAAN (UP/Reuter) Het wrak van het Amerikaanse Neptune marine-vlieg tuig, dat sedert vrijdag vermist werd, is vandaag op een bergtop van de Italiaanse Alpen gevonden. Volgens de eerste berich ten zijn alle elf mannen, die zich aan boord bevonden, dood. Zondag vloog een Amerikaans marine toestel met tien in zittenden nabij Turijn tegen een berg wand. Slechts een lid van de beman ning overleefde het onge'uk. De man ligt met ernstige brandwonden in een zieken huis. Het toestel nam deel aan de speur tocht naar het andere Amerikaanse vlieg tuig, dat op een vlucht van Marokko naar Venetië verdween en thans is gevonden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudega en Eernewoude H. Alkema te Winschoten; te Bredevoort (toez.) R. Boerma, legerpredikant te Schaarsbergen. Bedankt voor Voorburg (Ned. Prot. Bond) A. van Santen te Drachten. Aangenomen naar Wemeldinge (toez.) K. W. Slik te Schipluiden, die bedankte voor Kethel. Geref. Kerken Bedankt voor Smilde H. R. Groenevelt te Urk. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Steenwijk D. Coppoolse te Kornhorn en J. M. Visser te Dokkum. Het oude vestingstadje Blokzijl is dit weekeinde op stelten gezet door drie broers, die op straat een gevecht leverden met de politie, waarbij enerzijds het mes werd getrokken en anderzijds gebruik van de karabijn werd gemaakt. De drie gebroeders, van wie er twee in St. Jansklooster (gemeente Vollenhove) wonen, en de andere, die gehuwd is, in Zwartsluis, kwamen des avonds een café in Blokzijl binnen. De caféhouder weigerde hun drank te verschaffen, omdat zij daar kennelijk el ders al genoeg van hadden genoten. De broers vernielden enkele glazen, maar ver lieten daarna het café. De enige politieman die in Blokzijl dienst doet en die door de caféhouder was ge waarschuwd. had inmiddels versterking gekregen van de rijkspolitie uit Vollenho ve en Emmeloord. Toen de politiemannen de gebroeders aanhielden, ontstond een handgemeen, waarbij de oudste broer overmand kon worden. Toen de politiemannen hem wil den meenemen, werden zij van achteren aangevallen door de beide andere broers. Eén van hen stak een wachtmeester met een mes in de nek, waarop een andere po litieman een schot uit zijn karabijn loste, dat de aanvaller in de voet trof. Deze sloeg desondanks op de vlucht en sprong in een kanaal. Hij wist zwemmende de overkant te bereiken, waar hij zich in de rietkragen verschool. Zijn broers, die in tussen met een bootje het kanaal waren overgestoken, voegden zich daar bij hem. De politie zette echter ook aan de over kant de achtervolging in, maar de drie ge broeders trokken zich steeds verder in het riet terug. Toen de duisternis inviel moest de politie de achtervolging opgeven. De door het karabijnschot getroffen man werd later in zijn woning aangetroffen. Zijn beide broers hebben zich tot dusver schuil gehouden. Nieuws in het kort Spreekuren wethouders. Het eerstvol gende spreekuur van de Haarlemse wethou der van Onderwijs, Lichamelijke Opvoe ding en Sport, Jeugdzaken, Kunstzaken en Vreemdelingenverkeer, de heer D. J. A. Ge luk, zal worden gehouden op donderdag 8 augustus om elf uur. De Haarlemse wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, Bouw- en Woningtoezicht, Industrialisatie, Midden standszaken en Volkskredietbank, de heer W. F. Happé, zal zijn eerstvolgend spreek uur op woensdag 28 augustus houden. Tot burgemeester van Tilburg is be noemd mr. C. J. G. Becht, thans burge meester van Kerkrade. De heer Becht is oud-Indisch bestuurs ambtenaar. Hij was na de bevrijding van Nederlands-Indië burgemeester van Soera- baja. Op 1 mei 1950 werd hij burgemeester van Vaals en drie maanden later burge meester van Kerkrade. De heer Becht werd op 20 januari 1910 in Bergen op Zoom geboren. Hij is katho liek. AMSTERDAM De politieke gebeurtenissen in Oman nabij Saoedi Arabië, waar de oliebelangen van Engeland en Amerika min of meer in het geding zijn gekomen, hebben op de beurs een enigszins afwachtende houding maar geen lagere koersen tot gevolg gehad. Integendeel, in de morgenuren werd op bescheiden schaal Koninklijke Olie voor Zwitserse rekening uit de markt genomen tegen een koers van f 223,10. Deze prijs was blijkbaar te laag en lokte meer vraag uit, waardoor de koers snel steeg tot f 224.90. In de middaguren schommelde de prijs rond de f 225,— waarmede de aan delen f 1 beven New Yorkse pariteit lagen en ongeveer f 3.— hoger dan vrijdag. K.L.M. kon zich in een rustige markt vier dubbeltjes verbeteren. Unilever trok in kleine mate belangstelling van Londen- se zijde en verbeterde op 460 ongeveer 4 punten. Ook Philips ontmoette lichte vraag van over het Kanaal en kon zich 2 pun ten verbeteren. AKU was kalm gestemd en goed prijshoudend. De affaire was gering omdat men de koersen van New York eerst wil afwachten. Scheepvaarten deden heel weinig; Holland-Amerika Lijn was 2 Dunten lager, terwijl de overige fondsen in deze sector geen koersveranderingen van betekenis te zien gaven. De overstromingen op Oost- en West- Java. waardoor reeds 12.000 ha aan gewas sen zijn weggespoeld, zijn voor de beurs nog te onoverzichtelijk om een reactie te veroorzaken. De communistische overwin ning-tijrterrs" de verkiezingen öp Java had niet veel-invloed op het koersverloop van de cultuurwaarden waarvan Amsterdam Rubber lager werd geadviseerd. Deli Mij 1 punt lager terwijl HVA onveranderd werd vernomen. Voor de staatsfondsen bestond bij de opening wat middenkoersvraag waardoor te hoog gegrepen werd. De staffellening opende een vol percent hoger op 86. De investeringscertificaten een half punt be ter. Deze hoogte kon niet gehandhaafd blijven en door wat aanbod in een kleine markt liepen de koersen snel terug. De investeringscertificaten kwamen zelfs on der het vorige slot te liggen terwijl de staffellening een half percent moest prijs geven. Het slot bracht voor deze sector verdeelde koersen. De rente voor daggeld leningen paste zich aan het verhoogde dis conto aan en werd vastgesteld op 3M per cent (3 oercent). Het dividendvoorstel van de n.v Emballagefabrieken en Houthandel van 8 percent (7 percent) veroorzaakte een hogere koers voor de aandelen 108 (IO6V2). Prolongatie 414 percent. (ANP). NEW YORK Gebrek aan enig stimulerend nieuws en de grote Newvorkse hitte hadden een vrij lusteloze markt M gevolg, waarin slechts enkele fondsen in speciale situatie de aan dacht trokken. De koersen van deze spe ciale fondsen ondergingen wijzigingen, die varieerden tussen de dollar winst van Richfield Oil en de 6% dollar verlies bij Schering Corp. De rest van de lijst fluctueerde licht. Het ind"o+—'^^wiHdeide sloot 0,41 lager 00 ^1.5.32: het snnnrw^TcTfsmjddelde sloot 0.29 lager on 1S1 en dat voor onenbare nuts bedrijven n 1-1 '""c on 70,53. Het gemid delde voor de 65 fondsen daalde met 0,23 tot 177.98 De omzet van 1.950.000 aandelen was 20.000 meer dan die van vrijdag. (UP). 3 >4 °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen FC. N Hoogovens Nederl Ford N Kabelfabriek gew PhilipsGloeil pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer, Lijn.. N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers M Gesplitst 1 4 Slotkoers gisteren 85 Y» 88% 18854 357 190 300 25354 280 29654 155 46154 244 1070 225,40 71 f 136,40 176 164 258 11854 89 54 197 156 165 164 69 50% 70 J4 46% 8954 38 X Heden 13.45 uur 84% 88/4 186 357 189 300 258 280 296 155* 459 242 1070 225,50 7154 f 137,50 175 «4 163 257% MVA 89 19654 156* 16454 164* 68% 50% 70 54 45 88 38%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3