Ook Oost-Java ligt open voor de communistische zegekar Vijftig jaar geleden Onder ons gezegd... Van dag tot dag Microfoons in pension te Bad Godesberg bij Bonn ontdekt Desillusies en onderlinge strijd verlammen de andere partijen Niet zo 3 Di Teves-Moorlag uit ziekenhuis Sovjet-leiders in augustus naar Oost-Duitsland Maand voor verkiezingen in West-Duitsland Bevestiging straffen voor het Hof gevraagd Twee verdachten uit „IJmond-gang" in hoger beroep Mijnen drijven bij Helgoland Geen triptiek of carnet meer nodig voor Oostenrijk Beroering in Parijs over de verkoop van de „Pasteur" Nord-Deutsche Lloyd zon nieuwe eigenaar worden Vrouwen Uit Haarlems Dagblad van 23 juli 1907 DINSDAG 2 3 JULI 1957 ADVERTENTIE Wij leven in het tijdperk van herleefde activiteit voor Europese eenmaking, in het jaar van de goedkeuring der verdragen voor een Europese Economische Gemeen schap en een Gemeenschap voor Kern energie, in de maand zelve waarin de Franse volksvertegenwoordiging haar toe stemming tot ratificatie van die verdragen heeft gegeven en de Westduitse Bondsraad ze zelfs met algemene stemmen heeft goed gekeurd. Niet zo maar een mijlpaal, doch een hoogtepunt in het werk voor het tot standkomen van het ene, verenigde Euro pa, zou men zeggen. Maar helaas leven we ook in een tijd, waarin Franse politici en zakenlieden om het hardst protesteren tegen de verkoop van het voormalige Franse troepentrans portschip „Pasteur" aan de Nord-Deutsohe Lloyd. Bij sommige van die protesten wor- uitsluitend of voornamelijk patriot tische overwegingen naar voren gebracht, overwegingen die betrekking hebben op de roem welke de „Pasteur" in de oorlogs jaren heeft geoogst door behendiglijk aan Duitse torpedo's te ontsnappen en waar voor het schip onderscheiden werd met het Legioen van Eer. De Franse regering maar dan eigenlijk het kabinet Mollet, onder welks bewind de verkooptransactie tot stand is gekomen heeft in verband daarmee beschuldigingen van niet meer of niet minder dan „verraad aan de nationale zaak" te horen gekregen. De andere verwijten, die haar worden gedaan, zijn van meer zakelijke aard, waarbij de zakelijkheid evenwel een echt ouderwets-nationalistische basis heeft. Waarom moet Frankrijk, door de verkoop van een groot Frans schip aan een Duitse rederij, de Duitsers in staat stellen op de Noord-Atlantische route te concurreren tegen de andere maatschappijen (waaron der Franse), die deze route bevaren? De Franse regeringsfunctionaris, die de ver koop heeft gesanctioneerd, had daar een mooi eveneens ouderwets-nationalistisch antwoord op: men wilde juist van de „Pas teur" af omdat deze onbruikbaar was ge bleken voor de Noord-Atlantische route (waarvoor de Nord-Deutsohe Lloyd het schip wilde gebruiken)! Nee, uit dit alles spreekt toch niet een zó brede, „Europese" opvatting als men in deze periode van nieuwe hoop voor de Europese eenwording misschien had ver wacht. Maar men mene niet, dat het alleen de Fransen zijn die er blijk van geven, zich het Europees-denken nog niet hele maal te hebben aangewend. Ook de andere naties van het toekomstige verenigde Euro pa hebben op dat gebied nog heel veel te leren, en wij Nederlanders vormen daarbij stellig geen uitzondering. Maar toch kan men zich afvragen, of een van onze Nederlandse ministers zich anno 1957 nog zó weinig Europees (om geen hardere uitdrukking te gebruiken) zou durven uitdrukken als de Westduitse mi nister van Verkeer, die de aanleg van een stuk autoweg, welke het verkeer tussen zijn land en het onze ten goede moet ko men, laat afhangen van „de teruggave van Elten aan de Bondsrepubliek"! Als een Nederlandse minister zich op een dergelijk voorhistorisch standpunt zou plaatsen, zou de critiek niet uit het buitenland behoe ven te komen; ook in Nederland zelf zou hij van een volstrekt onaanvaardbare, van volstrekt on-Eux-opese mentaliteit worden beschuldigd. Maar in hetzelfde Duitsland, waar rege- ring en parlement zich pas zo ovex'tuigend voor de Europese eenheidsgedachte heb ben uitgesproken, schijnt het nog mogelijk te zijn, dat een minister dreigt, het auto verkeer tussen twee naburige en thans bevriende landen, partners in de Euro pese gemeenschap van morgen, te bestraf fen voor het niet onmiddellijk op Duits verzoek ongedaan maken van een grens correctie, waarmee dat verkeer niets te maken heeft gehad- De Nederlandse zangeres en zangpeda- jge Di Teves-Moorlag heeft zatex-dag de '■oerhaavekliniek te Amsterdam verlaten, "aar zij voor de tweede keer was geope reerd na een ongelukkige val, die zij ver leden jaar augustus in Scheveningen maakte. Zij is thans naar haar huis te Zeist teruggekeerd voor verder herstel. BERLIJN (Reuter) Het Oostduitse persbureau ADN meldt, dat de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjev in augus tus een bezoek aan Oost-Duitsland zullen brengen op uitnodiging van partij en rege ring van dat land. Het bezoek is volgens westelijke politieke waarnemers een poging, invloed uit te oefenen op de verkiezingen die dit najaar in West-Duitsland gehouden worden. In het bijzonder zou ermee beoogd worden, die verkiezingen ten nadele van bondskanse lier Adenauer te beïnvloeden. De partij, die in West-Duitsland vex-boden is, doch kan toor houdt in Oost-Berlijn, heeft haar par tijgangers in de bondsrepubliek het advies gegeven, bij de komende verkiezingen op de socialisten te stemmen, omdat zij het voornaamste doel „vernietiging van de Adenauer-partij" acht. Men verwacht, dat de reis gebruikt zal worden voor een propaganda-campagne tegen Adenauers politiek, die gebrandmerkt zal worden als een beletsel voor de her eniging van Duitsland. Daarnaast zal het bezoek ertoe moeten dienen, de Oostduitse communistische par tij een hart onder de riem te steken. Sedert de Hongaarse opstand en de invoering van de nieuwe koers in Polen wordt de Oost duitse partij geteisterd door onenigheden. Daarbij is de positie van partijsecretaris Walter Ulbricht het grote strijdpunt. Men verwacht, dat Ulbricht's „stalinistische" gezindheid niet ter sprake zal komen en dat het Russische bezoek zal worden ge bruikt om Oost-Duitsland te prijzen we gens het trouw opvolgen van alle Russische aanwijzingen. Men neigt te meer tot deze mening, om dat er voor zover bekend geen figuur van het gehalte van Gomoelka is, om een vrijere Oostduitse koers te verdedigen. (Reuter) - Het partijblad „Neues Deutsch- land" heeft bekendgemaakt dat er aan de universiteit van Halle een groep hoog leraren en docenten is ontdekt, die tegen de partij en tegen de staat gezind zijn. Zij hadden ook de „tegen de partij gerichte theorieën" van prof. dx\ Harich gesteund, een jonge hoogleraar, die eerder in dit jaar tot tien jaar dwangarbeid werd veroor deeld. Vanmorgen heeft de procureur-generaal voor het Gerechtshof te Amsterdam be vestiging van de vonnissen geëist, die des tijds werden uitgesproken tegen de twee verdachten in een omvangrijke serie in braken, gepleegd in Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee. Uit de „gang" jongelui, die in samen werking tussen de Velsense en de Bever wij kse recherches werden gearresteerd, stonden vanmorgen de- -28-jarige- los-werk- man J. de R. en de 25-jax-ige stuurman van de kleine vaart J.1'O., respectievelijk af komstig uit Velsen en Beverwijk voor het Hof in de hoop, dat er van hun straffen, die voor De R. in totaal vier jaar en voor O. tweeëneenhalf jaar bedroegen, iets af zou gaan. De inbraken, die soms met ge stolen auto's werden „opgeluisterd", wer den speciaal ten huize van alleenstaanden gepleegd, waar men vermoedde dat enig geld zat, zoals bij een tuinder in Wijk aan Zee, die zich in een Beverwijks café had laten ontvallen, dat hij 31.000 in huis had. Diezelfde nacht zijn De R. en O. daar op bezoek geweest en zij vonden een por tefeuille, waarvan de inhoud volgens de opgave der beide knapen verschilde tussen enige tientallen en vierhonderd gulden. In de loop van 1956 werden er op deze wijze vele inbraken gepleegd, zoals aan de Ban- kenlaan te Beverwijk, waar een oude dame werd beroofd. Maar volgens de verklarin gen der verdachten kon men het lang niet altijd eens worden over de verdeling van de buit. Gezien het strafblad van beide jonge mannen vroeg de procureur-generaal be vestiging van de vonnissen. De raadslieden drongen op clementie aan met het oog op een laatste kans, die De R. zou moeten hebben om zich te reclasseren en op de studie voor zijn stuurmansdiploma, welke door een lange detentie voor O. zou moe ten verlopen. Het Hof zal dinsdag 30 juli arrest wijzen. HAMBURG (UP) De scheepvaart autoriteiten van Sleeswijk-Holstein heb ben gewaarschuwd tegen drijvende mijnen in de omgeving van Helgoland. In 1944 werden hier uitgestrekte mijnenvelden ge legd, die echter grotendeels zijn opgeruimd. Maandagmorgen is in Arnhem de „Tour der Verenigde Naties" van start gegaan, een twaalf dagen durende wielerronde voor jongens van 16 en 17 jaar, die is gegroeid uit de „Tour de Frats". Er neemt één buitenlandse ploeg aan de Tour deel en wel een Duitse. Organisator is „Oom Joop" Legerstee uit Arnhem, die men hier aan de kop van het peloton ziet gaan in de buurt van Dieren. De jongelui komen op hun tocht door Nederland ook in Haarlem, waar een tijdrit wordt gehouden. DJAKARTA (ANP. Per luchtpost). Indonesische politieke waarnemers in Dja karta .voorspellen, dat de ..communisten door de verkiezingen niet alleen in Mid den-, maar ook ;ni Oost-Jk^Va de provinciale en gemeenteraden zullen gaan beheersen. Pessimisten onder de politici in de Indone sische hoofdstad voorspellen zelfs, dat te gen 1960 de communistische partij op Java de absolute meerderheid zal behalen bij de dan te houden algemene verkiezingen. Een van de vooraanstaande leiders van de Masjumi, Isa Anshary, heeft onlangs ge- gewaarschuwd, dat de communistische partij de grootste in geheel Indonesië zal worden na de volgende algemene verkie zingen, indien de niet-communistische en anti-communistische partijen hun passieve houding zullen handhaven en zullen door gaan met hun onderlinge strijd inpiaais van één vastbesloten front tegen de com munisten te vormen. De opmerkelijke winsten van de com munistische partij van de afgelopen tijd worden beschouwd als een bewijs voor de betrouwbaax-heid van deze voorspellingen. In Djakarta is de communistische partij, die een indrukwekkende en ongetwijfeld zeer kostbare campagne heeft gevoerd, ge stegen van de vierde naar de tweede plaats van de ongeveer 40 pax-tijen, die aan de verkiezingen in de Indonesische hoofdstad hebben deelgenomen. De resultaten van de verkiezingen in Djakarta waren, dat de communisten de enige partij vormden, die meer stemmen en wel 43 percent kregen dan bij de algemene verkiezingen in september 1955. Ieder, die een x~eis door Midden- en Oost-Java maakt, komt onder de indx-uk van de intensiteit van de communistische propaganda in deze arme en overbevolkte streken. Het is niet overdreven te zeggen, dat biljetten met het hamer- en sikkel embleem om de honderd meter zijn aange plakt op bomen langs de gehele weg van 500 kilometer lang tussen Banjumas op de grens van West- en Midden-Java en Sura- baia in Oost-Java. Kantoren van de partij Buitenlandse toeristen, die per auto Oostenrijk bezoeken, zullen met ingang van 1 augustus geen triptiek of carnet de passage nodig hebben. Hetzelfde geldt voor hen, die per motorrijwiel reizen. Toeristen kunnen ten hoogste een jaar in Oostenrijk blijven zonder invoexTechten voor hun auto te betalen. worden zelfs aangetroffen in gehuchten met niet meer dan 700 inwoners. In deze twee provincies heeft de communistische partij ook haar groote successen geboekt in de vorige algemöfié verkiezingen. Van de 39 communistische zetels in de volks vertegenwoordiging zijn er 29 uit deze provincies afkomstig. Tot verbazing van politici in Djakarta, die hadden verwacht dat de P.K.I. slechts stemmen zou trekken in de industriële centra en in de grote ste den en geen grote invloed zou krijgen op het platteland, werden de communisten de vierde partij in Indonesië. Bestaansminimum Sindsdien weet men, dat de communisti sche slagzinnen, die voorspoed beloven aan iedereen, vele dorpsbewoners winnen, die gewend zijn te leven op één van de laagste gemiddelde jaarinkomens ter we reld. Bovendien zijn zij beroofd van vele bestaansbronnen van vóór de oorlog als gevolg van de politiek der verbrande aar de der Indonesische vrijheidsstrijders, waarbij alleen al bij Djokja zes suikerfa brieken in de as werden gelegd. Voorts zijn vele koffie-, thee- en rubberonderne- mingen gesloten na de overdracht van de soevereiniteit in 1949. Men weet dit dus, maar er is niet over eenkomstig gehandeld, aldus merken neu trale waarnemers in Djakarta op. Er is nog steeds tweedracht tussen de PNI, de Nahdatul Ulama en de Masjumi en er zijn nauwelijks aanwijzingen, dat een van deze partijen ernstig heeft getracht te concur reren met de P.K.I. bij de verkiezingspro paganda in het dicht bevolkte gebied in de streek tussen Semarang, Djokja, Malang en Sux-abaia. Islamitische leiders hebben de nationa listen ervan beschuldigd zelf de commu nisten de vrije hand te hebben gelaten door de steun van de P.K.I. te aanvaarden aan het eerste door mr. Ali Sastroamidjojo geleide kabinet, om de oppositie van de Masjumi het hoofd te bieden. De commu nisten hebben druk gebruik gemaakt van het verlenen van deze steun. Zij oogsten hiervan thans de vruchten. Het stelde hen in staat hun nationalistisch karakter op de voorgrond te plaatsen, het maakte hen tot een gerespecteerde partij, waarvan de congressen werden bijgewoond door leden van het kabinet. Maar ook op andere wijze hebben de (Van onze correspondent in Bonn) In een pension in Godesberg, onder de rook van Bonn, is een communistisch spionage-net ontdekt. In Bonn en in Godesberg wonen veel buitenlandse diplomaten en in dat pension logeerden leden van het gezantschap van Afghanistan en van de ambassade van Joegoslavië en van Pakistan. Met mede weten van de pensionhoudster, de 68-jarige weduwe Ch. Wallbruch waren in de ka mers microfoons aangebracht door een des kundige uit Oost-Berlijn. De microfoons stonden in verbinding met een ontvang- installatie op zolder, waar alle in de ka mers gevoerde gesprekken op geluidsban den werden opgenomen. Het blijkt, dat ook de ambassadex-aad Senin van de Russische ambassade in het pension heeft gelogeerd. De Oostduitse spionagedienst had de pensionhoxidster kort geleden zoveel geld aangeboden, dat zij het huis, waarin haar pension is gevestigd, zelf had kunnen ko- communisten de wind in de zeilen gehad. Het was president Sukarno zelf, die in februari van dit jaar aandrong op opne ming van communisten in een uit leden van alle partijen bestaand kabinet, dat hij bepleitte als de enige weg om een oplos sing te vinden voor de crises op velerlei gebied in Indonesië. De communisten wa ren met de nationalisten de krachtigste verdedigers van Sukarno's visie op de „ge leide'democratie" mét inbegrip van de vorming van een nationale raad. Een andere voor de communisten gunsti ge gebeurtenis was het bezoek van de Rus sische president Vorosjilov, die in gezel schap van president Sukarno twee maan den geleden een reis door Java maakte. De Indonesische tweekleur en de Russische vlag, die vrijwel gelijk is aan de partij- vlag, werden over het gehele eiland broe derlijk naast elkaar gehesen. Het was voor de communisten niet moeilijk deze uiting van Indonesisch-Russische vrxendschap uit te buiten. In Djakarta is de vrees geuit, dat een communistische overwinning in de twee grootste provincies van Java de kloof tus sen de centrale regering en de opstandige buitengewesten, in het bijzonder Midden- Sumatra, zal vergroten. Buiten Java heeft de P.K.I. slechts enkele steunpunten, zo als in de Sumatraanse oliecentra en het ondernemingsgebied bij Medan. Commu nistische partijleiders in midden- en Zuid- Sumatra zijn gevangen genomen na de op stand in deze gebieden. De krachtige anti communistische houding van de autoritei ten in deze provincies verklaart de voort durende aanvallen van de P.K.I. tegen „de separatisten" en de „verraders van de on afhankelijkheidsverklaring". Vijfenvijftig van de tachtig miljoen Indonesiërs leven echter in Java en het is het aantal stem men hier, dat het zwaarst weegt. De P.K.I. is blijkbaar vol vertrouwen, dat de verkie zingen in beide provincies gunstig voor haar zullen uitvallen. Het vertrouwen is zo groot, dat het communistische blad „Trom pet Masjarakat" in Surabaia onlangs zelfs de tactiek van de partij in een hoofdarti kel uit de doeken deed. „Een gematigde houding is gunstiger voor de partij onder de huidige omstandigheden", zei het blad. „De P.K.I. is nu slechts geïnteresseerd in het toebrengen van slagen aan de Masju mi. Om dit te bereiken heeft de P.K.I. er geen bezwaar tegen samen te werken met de nationalisten en de Nahdatul Ulama, zodat de verhouding in de strijd drie tegen één wordt. Indien de P.K.I. meer belang had gesteld in kabinetszetels, dan zou zij een gezamenlijk offensief van de P.N.I., de Masjumi en de N.U. te verduren hebben gehad". pen. Zij deed dit echter niet, want zij meende, dat dit te opvallend zou zijn. om dat het pension pas drie jaar geleden ge pacht whs. Ze was indertijd, toen zij in financiële moeilijkheden verkeerde, in Oost-Berlijn door tussenkomst van een ge heim agent in aam-aking met de commu nistische spionage-dienst gekomen. Ze gaf aanvankelijk alleen inlichtingen over haar pensiongasten. Ze moest meedelen, wie zijn intrek bij haar had genomen, wie er even tueel voor in aanmerking kon komen nauwkeurig te worden geobserveerd. Ze moest er ook zien achter te komen, welke andere pensions in Godesberg en in Bonn er financieel niet zo schitterend voorston den. Men had die dan door stromannen kunnen laten kopen. Af en toe reisde de weduwe naar Oost-Berlijn om verslag uit te brengen. Soms schreef zij haar nieuw tjes met onzichtbare inkt op brieven. De agent, die de gesprekken op de zolderka mer opnam en die voor de vex-binding met Oost-Duitsland zorgde, is spoorloos. Een ontmoeting Nienke is nu al een keer of wat bij me geweest om iets te vragen, dat haar brandt in hart en breintje. Ze begon steeds over iets anders - over vissen, of over de maan, of over een ander soort onderwerp waar je je, gesterkt door jarenlange ervaring, nog wel uit kunt redden of waar je zelfs een krachtig, afdoend, ja een juist ant woord op kunt geven. Maar dan kwam, overeenkomstig haar techniek, de vraag waar het eigenlijk om ging. En die vraag luidde in deze gevallen: „Hoe ziet Onze Lieve Heer eruit?" Ik heb eerlijk, te eerlijk vrees ik, geant woord dat ik het niet wist, want mijn ken nis van hemelse zaken is beknopt. En Nienke ging dan weg, nadenkend, rimpelig van neus en ook met iets van ontevreden heid in de schoudertjes. Ze heeft toen blijkbaar rijkere bronnen aangeboord, ik weet niet welke, maar het antwoord heeft ze gekregen en ze heeft het ook prompt aan mij doorgegeven: „Het is een heel oude meneer met een lange witte baard". „Goed", heb ik gezegd, „dat weten we dan". Ik was het zelfs al weer vergeten. En toen ze van de week op straat plotseling bleef staan en op die oude man met de grijze baard wees, dacht ik er daarom nog niet meteen iets kwaads bij. „Is datvroeg ze sidderend van spanning. Er brak een herinnering in mij door. Maar eer ik haar steviger bij de hand kon grijpen, was ze me al ontglipt en trad ze op die oude man toe. „Bent u Onze Lieve Heer?", vroeg ze met het ontzag van iemand die nog bereid is in alle wonderen te geloven. Even leek het alsof de grijsaard kwaad zou worden. Maar toen begon hij te mon kelen. „Nee", zei hij vriendelijk, „maar ik zal hem wel gauw ontmoeten, denk ik. Zal ik hem de groeten van je doen?" „Ja", zei Nienke ademloos. Ze is de laatste dagen heel braaf. Maar lang zal het niet duren, vrees ik, want kin deren vergeten haast net zo snel als grote mensen. Jac. van der Ster PARIJS (UP) De voorgestelde ver koop van het op twee na grootste passa giersschip van Frankrijk aan een West- Duitse rederij zal deze week door de ma ritieme commissie van de Franse Nationale Vergadering besproken worden. De transactie, waarbij oorspronkelijk besloten was om de „Pasteur" van 30.477 ton, in 1939 gebouwd, aan de Nord-Deut sche Lloyd te verkopen voor twee miljard francs" 'heeft protesten in Franse scheep vaartkringen uitgelokt. De Nord-Deutsche Loyd deelde mede, dat de verkoop tot stand was gekomen, maar op 19 juli verklaarde het Franse mi nisterie van Financiën, dat zich geplaatst zag tegenover een storm van verontwaar diging van Franse senatoren, afgevaardig den en dagbladen, dat de „vei-koops-acte nog niet was ondertekend". Diezelfde dag verzocht de maritieme commissie, dat zij op ministerieel niveau over de zaak inge licht zou worden, voordat de kamer einde van deze week op zomer-reces gaat. Het besluit om de „Pasteur" te verkopen, is, naar men zegt, op 10 april onder de re- gering-Mollet genomen. Op 21 mei annu leerde de regering-Mollet de fondsen, die ter beschikking waren gesteld voor het on derhoud van de „Pasteur", maar diezelfde dag viel de regering-Mollet. Volgens het ochtendblad „Franc-Tireur" vond Jacques Faggianelli, de nieuwe ondex'-staatssecre- taris voor de koopvaardijvloot, toen hij zijn post bezette, geen kredieten meer voor de „Pasteur" en kon hij niets anders doen dan het besluit van de vorige regering hand haven. Op 4 juli werd hem echter in de senaat gevraagd, of de voorgenomen verkoop, zo als door de wet wordt voorgeschreven, wel voor de hoge x-aad van de scheepvaart was geweest. „U brengt me een beetje in de war", zei Faggianelli tegen de senatoren. Roger Duveau, die onder-staatssecretaris van de koopvaardijvloot was in de rege ring Mollet, heeft in de „Monde" uiteen gezet, dat de opbrengst van de vex-koop bestemd zou zijn voor het gedeeltelijk financieren van het nieuwe passagiers schip „France" van 55.000 ton, dat bestemd is voor de trans-atlantische dienst. Duveau schreef, dat hij de kwestie van de verkoop van de „Pasteur" op 11 januari voor twee commissies had gebracht. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tiiden Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten. ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal. de grote pljnverdrliver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en ƒ8.88. NEW YORK. Volgens den grooten uit vinder Thomas Alva Edison zal de elec- triciteit, die nu nog aan het begin van hare ontwikkeling staat, de wex-eld in de eerstvolgende tien jaren aanzienlijk veranderen. Locomotieven kunnen voor oud ijzer worden verkocht, daar de trei nen door electrischen stroom voortbe wogen zullen wox-den. Steenkolentrans- porten zullen niet meer noodig zijn, want men plaatst bij de kolenmijnen stoom machines, die dynamo's aandrijven, welke voldoende electriciteit opwekken voor een geheel land. De huizen zullen dan electrisch verlicht en verwarmd kunnen worden. Het zal mogelijk zijn, in drie dagen den Atlantischen Oceaan met een electrisch voortbewogen schip over te steken, waarbij de passagiei-s geen hinder meer zullen hebben van smook en kolenstof.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5