Hongaren krijgen in Bloemendaal beschikking over een huis Korte gedachtenwisseling over randweg in Statenzitting Mr. M. A. Stufkens bij afscheid in Provinciale Staten geëerd Volstrekte P.K.I.-meerderheid in vijf steden in Oost-Java Onzekerheid over Dompvloedslaan „Vooruitziende blik van een onbekende in 1936" Surabaja, Madiun, Blitar, Kediri en Bodjonegoro; P.N.I. betaalt gelag van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 31 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Velsens raad in financieel debat Derde BLO-school goedgekeurd Explosie te Den Haag in patates friteskraam Meisje na aanrijding met bus ongedeerd Verkeerslichten defect geraakt Groot overschot dikke hyacinten wordt gevreesd UIT STAD EN STREEK Zandvoortse geslaagden Offensief van Algerijnse nationalisten op handen? DE BEURS Franse bankbedienden staken opnieuw Scheepvaart Na de benoemingen, die wij reeds in ons blad van dinsdag gemeld hebben en de verklaringen inzake de kwestie van de 'oeververbindingen over het Noordzeeka naal en het IJ werd de communistische fractie in de Provinciale Statenzitting van donderdag actief. Mevrouw E. Tee- boom-Van West (comm.) vroeg of Ge deputeerde Staten bereid waren er bij de gemeenten op aan te dringen soepelheid te betrachten inzake de huurverhoging voor nieuwe woningen. Met 65 tegen 7 stemmen besloot de vergadering echter zich niet met deze materie bezig te houden aange zien de huurverhoging geen onderwerp werd geacht, dat in deze besprekingen thuishoort. Later hield mr. M. D. P r o p e r een uitvoerige beschouwing over de reke ning van de provincie over het dienstjaar 1955 onder het motief, dat de communisti sche statenleden, aangezien zij uit de des betreffende commissies geweerd worden, zich op deze wijze wel op de hoogte moe ten stellen hetgeen de heer J. A. Schip per (KVP) de bittere opmerking ontlokte, dat de heer Proper, toen hij nog wèl deel uitmaakte van de commissie, bij lange na niet zoveel interesse voor de zaak toonde. De laatstgenoemde vatte intussen zijn taak zó consequent op, dat de voorzitter voorstelde de spreektijd over dit agenda punt tot vijf minuten te beperken. Er is in deze zitting ook van gedachten gewis seld over de westelijke randweg. Mr. A.' W e n s i n g (CH) vroeg zich af wat nu precies de betekenis van de Dompvloedslaan kon zijn nu zij noch naar de zijde van de Zeeweg, noch naar de Ver- spronckweg een aansluiting zou krijgen. Mr. Wensing voegde daar nog aan toe dat de functies van af- en aanvoerweg èn ver- deelweg, die men de randweg heeft toege dacht, niet erg meer tot hun recht komen. Hij betreurde het dat dit project door het touwtrekken over de kosten al weer verre ten achter was geraakt bij de voltooiing van de tunnel. De heer A. P. N. P i e 1 a g e (Arb.) was van gevoelen, dat deze randweg gevaarlijk gaat worden, daar zij in wezen door de bebouwde kom voert - zie de krui singen Kleverlaan, Zijlweg, Westergracht, en Pijlslaan. Hij achtte daarom bijzondere voorzieningen noodzakelijk. Hij vroeg zich voorts af of het, mede gezien een moge lijke snelheidsbeperking in de toekomst, nu wel nodig was twee gescheiden rijba nen aan te leggen in plaats van een vier- baansweg, hetgeen ook door het rijk tussen Zijlweg en Wagenweg wordt beoogd. Met een wethoudersbenoeming, die de zetel van de heer Ab. de Jong achter de collegetafel bevestigde, is de Velsense raad van gisteravond begonnen aan een agenda, die de vroedschap geruime tijd bezig hield. Vooral oin financiële redenen, waardoor de nieuwe wethouder de kans kreeg een zo briljante en duidelijke uiteenzetting te geven van de portemonnee" der overheid, dat hij met een spontaan applaus werd beloond voor deze maidenspeech. Overi gens een uiteenzetting, die de raad tussen de hope van Velsens financiële gezondheid en de vrees voor mogelijke toekomstige debacles deed zweven, en waaruit bij voorbeeld bleek, wat al bij menig finan cieel debat naar voren kwam, dat de re serves wellicht al te zeer in de nieuwbouw zijn „bevroren", zodat de gemeente in feite in een wat gevaarlijk-illiquide positie is komen te verkeren. De vlottende schuld loopt eensdeels onrustbarend op en zal te gen het einde van dit jaar rond 16 mil joen bedragen, maar aan de andere kant heeft men nog enige vaste leningen op het ook tot een totaal van 3 miljoen en de be groting voor 1958 zal dan ook onder de huidige financiële verhoudingen tussen rijk en gemeente nog wel sluitend te krij gen zijn. Of dit voor 1959 ook nog lukt, was voor de wethouder een open vraag en of er dan niet met gestrengheid op de kos ten der gemeentelijke huishouding moet worden toegezien, evenzeer. De raad hecht te zijn zegel deze avond voorts aan een nieuwe prot.-chr. BLO-school, waarmee het aantal bijzondere scholen in Velsen op drie zal komen. Dat de zuinigheid in deze bestedingsbe perkingstij d de wijsheid wel eens dreigt te bedriegen, maakte de heer Lips (A.R.) op uit het feit, dat G.S. de aankoop van een pand in de Bloemstraat niet fiatteer den en met hem stemden de heren A n- d r i e s m a (Kath.) en v. Os v. d. Abee- len in zij het in verschillende akkoor- defi dat men voorzichtig moet zijn, met zulke beperkingen. Inmiddels had laatst genoemde gehoord, dat de gemeenten vrij zullen worden gelaten tot f 15.000 bij hun financiering. De algemene spijt deelde de heer Ver beek als wethouder van Openbare Wer ken, vooral omdat hiermee de aankoop van een voor de gemeente onmisbaar pand moet worden afgesneden. De gemeente heeft G.S. duidelijk op de negativiteit van hun standpunt gewezen, overigens zonder effect en zelfs een bespreking leverde niets op, zodat men „uitgepraat" was op een be roep bij de Kroon na. Er zijn echter wel licht belangrijker beroepskwesties maar bovenal gaat de situatie zich wijzigen, deelde ook de heer Verbeek mee er is te verwachten, dat de gemeenten meer vrijheid wordt geboden mits het geld er voor is het bedrag van f 15.000 als door de heer Van Os genoemd, wist hij te be vestigen. Hedenmorgen omstreeks half elf werden de bewoners van het Ledeganckplein te Den Haag opgeschrikt door een hevige explosie in de op dit plein staande patates- friteskraam. Vrijwel onmiddellijk daarna stond de kraam in lichterlaaie en ontstond door de brandende olie een dichte rook. De explosie was zo hevig, dat verschillen de ruiten van nabij gelegen huizen spron gen. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat ontsnappend gas uit een lekke gasfles in brand is geraakt door het gasvlammetje van een koelkast. De brand was snel geblust. De schade bedraagt on geveer 7000 gulden. De heer J. A. Schippers verheugde zich er over dat er nu in ieder geval „iets concreets is, het moest hem van het hart, dat de grote rol die deze weg was toege dacht nu de rijksweg-Oost voorlopig van de kaart is, alweer geenszins vervuld kan worden, gezien de vele vertakkingen, die de stroom uit de tunnel niet anders dan vertragend beïnvloeden kunnen. Hij toon de zich uitermate huiverig voor de moge lijkheid van een snelheidsbeperking in de toekomst aangezien hij meende, dat de hoofdelijke verantwoordelijkheid voor de automobilisten veel heilzamer werkt voor de verkeersveiligheid. De gedeputeerde P. Blaauwboer herhaalde, wat reeds in het voorstel ver meld was, namelijk, dat de Dompvloeds laan als een ventweg langs de randweg zal lopen tot aan de Zijlweg. Ten aanzien van de opmerking van de heer Schippers ves tigde hij er de aandacht op, dat dit geen snelweg moest worden maar een weg voor het grote, doorgaande verkeer. Over het profiel van het door de provincie te leg gen gedeelte van de randweg deelde de ge deputeerde mede, dat het uit twee geschei den rijbanen zal bestaan. Toen een tweejarig meisje maandagmid dag plotseling de Jan van Goyenstraat in Heemstede overstak zonder op het verkeer te letten, werd zij overreden door een bus van de N.Z.H. De chauffeur van de bus trachtte het meisje door krachtig te remmen nog te ontwijken, hetgeen niet lukte. Het meisje kroop wonder boven wonder onge deerd van onder de bus te voorschijn. Twee buspassagiers liepen echter tengevolge van het krachtige remmen enkele builen op. De verkeerslichten op het Verwulft, zo wel aan de zijde van de Grote Houtstraat als aan de zijde van de Koningsstraat, raak ten vanmorgen defect. Daar de lichten niet onmiddelijk bleken te kunnen worden gere pareerd, werden op twee punten verkeers agenten geplaatst, zodat er zich geen stag naties voordeden Monteurs waren vanmor gen in de weer de lichten te herstellen Aan het eind van de dinsdag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noordholland is de griffierr mr. M. A. Stufkens, die de dienst der provincie gaat verlaten in het bijzijn van zijn gezin en zijn broer, het Tweede Kamerlid N. Stuf kens, gehuldigd. De voorzitter, dr. M. J. Prinsen, herinnerde eraan dat de gedepu teerde Bomans er in zijn welkomstrede aan het adres van de heer Stufkens in 1936 op gewezen had, dat men van een griffier slechts het eeuwig stilzwijgen ver wachtte. Daartegenover werd van de le den der vergadering verwacht, dat zij spreken, waarbij de heer Bomans op merkte, dat zij helaas zijns inziens te vaak aan die verwachting beantwoordden". „Uw benoeming door de Staten was op het nippertje", aldus de voorzitter. „Niet één stem had u kunnen missen. Maar ze ker een vooruitziende blik heeft die éne onbekende, doorslaggevende stem gehad door te voorkomen, dat aan deze provin cie zovele jaren een voortreffelijk griffier zou zijn onthouden. Ik beschouw u, mijn heer Stufkens en ik mag in het ambte lijk leven op enige ervaring bogen als behorende tot de hoogste categorie van de uitzonderlijk bekwame ambtenaar, het geen bij het uitstekende ambtenarenkorps, dat wij in het algemeen bezitten, wel iets betekent". Dr. Prinsen memoreerde onder meer de arbeid van mr. Stufkens als secretaris van de in de crisisjaren opgerichte Ontgin ningsmaatschappij Noordholland voor de werkverschaffing, in welke functie hij ook de instelling van het Econpmisch- Technologisch instituut van deze provin cie voorbereidde. „Uw bijzondere gaven zijn echter naar mijn oordeel pas goed tot hun recht ge komen, toen u als griffier optrad, en het is in deze hoedanigheid, dat ik u in de laatste jaren zeer heb leren waarderen. Ik heb zelden iemand ontmoet, die, ondanks dat hem een eindeloze reeks van stukken passeert, zonder ooit te falen daarvan vol ledig kennis draagt en daarover met scherp en deskundig inzicht weet te oor delen". Uit naam van de staten bood mr. Prin sen de scheidende griffier een zilveren blad aan. De hyacinten zyn zo hard gegroeid, dat een twaalftal exporteurs van bloembollen het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft verzocht de minimum- exportpryzen hiervan te wyzigen. Aldus bleek dinsdagavond uit de behandeling van een ingezonden stuk op de vergade ring van dit bestuur in Den Haag. De ex porteurs stelden voor de bollen een maat groter te leveren, dan er verkocht was, omdat ze een groot overschot van dikke bollen vrezen en een tekort aan kleine. Niemand wordt er door geschaad, maar de commissie van bijstand was van me ning, aldus de voorzitter dr. H. J. Ver- hage, dat het niet mogelijk is de mini mum-exportprijzen te wijzigen. Er zou den onaangename situaties op de buiten landse markt kunnen ontstaan, die men juist door het vaststellen van buitenland se minimumprijzen tracht te voorkomen. Vooral in Duitsland, dat verleden jaar aan het eind van het seizoen met lage aan biedingen werd overstroomd zou men zich zeer kanten tegen een dergelijk besluit. De commissie van bijstand heeft het bestuur geadviseerd het totale bloembollenareaal voorlopig op negentig percent van dat van het seizoen van 1956-1957 te stellen. Al vorens het bestuur hierin een definitief besluit neemt, zal eerst de mening van de organisaties worden gehoord. Zij moeten hun advies voor 1 september uitbrengen. In de vergadering van 10 september zal het bestuur een beslissing nemen. In vo rige vergaderingen heeft men getracht methoden van meting van de beplante op pervlakten te vinden, waarbij de voor delen van de mechanische wijze van plan ten ten opzichte van de traditionele zou den worden geëlimineerd. Dit is niet mo gelijk gebleken, zodat het bestuur besloot de reeds jarenlang bestaande instructies aan de meters te wijzigen. Dit besluit werd genomen na een protest van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. In de rondvraag stelde de heer Buis man aan de voorzitter de vraag, of de ver slagen in de dagbladen over het rechts geding tegen een directeur van een coöpe ratieve veiling te Lisse, die tevens be stuurslid van het Produktschap is, juist waren. Volgens deze verslagen zou het bestuurslid hebben verklaard dat hem door dr. Verhage was geadviseerd na zijn veroordeling wegens het overtreden van verordeningen van het Produktschap niet als hoofdbestuurslid te bedanken. Dr. Verhage verklaarde, dat het bestuurslid hem echter in december had gevraagd, Als oudste statenlid sprak vervolgens mr. A. B r u c k enige hartelijke af- schidswoorden. Deze prees de voortreffe lijke stijl van mr. Stufkens. „Het was bij na gevaarlijk", merkte hij op, „zó mee slepend waren vaak zijn uiteenzettingen en rangschikkingen van het materiaal...." De spreker prees in mr. Stufkens diens bekwaamheid, toewijding, maar vooral ook diens hulpvaardigheid waarvan de Staten-leden telkens weer konden profi teren. Mr. Stufkens gaf in zijn dankwoord zelf een overzicht van de ontwikkeling in de provincie gedurende zijn ambtsperiode. Voorts trok hij een vergelijking tussen de omvang van de werkzaamheden der griffie toen hij kwam en nu hij gaat: het aantal ter griffie binnengekomen post stukken steeg van 29.200 in 1936 tot 54.046 in 1956. Ter geruststelling zeide hij de sta ten te kunnen mededelen, dat het aantal ambtenaren niet in gelijke verhouding is gestegen. Tenslotte sprak mr. Stufkens de hoop uit, dat het de provincie na zijn vertrek goed moge gaan en dat niet teveel pro- DJAKARTA (ANP) Volgens de voor lopige uitslagen hebben de communisten bij de gemeenteraadsverkiezingen in Su rabaja een vooruitgang geboekt van twin tig percent, vergeleken met de algemene verkiezingen in 1955. In geheel Oost-Java hebben zij een aanzienlijk aantal stemmen meer gekregen. In Surabaja, de op een na grootste stad van Indonesië, behaalden zij de absolute meerderheid. Zij kregen 150.000 stemmen, tegen 125.000 bij de verkiezingen van twee jaar geleden. De nationalistische P.N.I. verloor 19.000 stemmen en zakte tot een totaal van 37.000. Ntettujs in het kort „Nieuw-Amsterdam" Wegens de sta king in de Franse havenstad Le Havre heeft het vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn „Nieuw Amsterdam", dat onderweg is van Rotterdam naar New York, Cherbourg aangedaan, in welke ha ven het schip vanochtend om zeven uur is aangekomen. Aanrijding. Op de kruising Heerenweg- Zandvoorterlaan-Lanckhortslaan in Heem stede is dinsdagavond omstreeks tien uur een scooterberijder door een auto aange reden. Niemand werd gewond; de scooter werd beschadigd. De bestuurder van de auto heeft de scooter waarschijnlijk niet zien naderen. Te Iaat opgemerkt. Toen een zeventien jarige wielrijdster dinsdagmiddag om half zes de Overtonstraat in Haarlem wilde in rijden, werd zij te laat opgemerkt door een vijftigjarige bromfietser. Er ontstond een botsing, waardoor beiden vielen. De brom fietser liep snij- en schaafwonden en een neusbloeding op en werd ter observatie in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opge nomen. De wielrijdster werd aan het hoofd gewond. Geen voorrang. Op het kruispunt Van der MeerstraatMolijnstraat in Haarlem verleende een achttienjarige bromfietser jecten door de bestedingsbeperking zullen dinsdagmiddag om even over half zes geen worden opgehouden. „Maar er zijn méér donkere tijden voor de provincie geweest", zo zei hij tenslotte. In de antichambre kre gen alle Staten-leden daarna, gelegenheid persoonlijk afscheid van mr. Stufkens te nemen. voorrang aan een autobus. De man botste tegen de bus en werd op het wegdek ge slingerd. Met een hersenschudding en een hoofdwond werd de bromfietser naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overge bracht. Rëeds maanden lang ver toe Vé A énige' Hongaarse gezinnen bij enkele families in de gemeente Bloemendaal. Ook zijn ver scheidene Hongaren in Bloemendaal in pension. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, die de belangen van deze Hongaren behartigt, wordt het echter te kostbaar deze vluchtelingen in pension te houden. De meesten van hen zijn al werkzaam en moeten zien hun brood te verdienen in Nederland Reeds op 4 november 1956, na de op stand in Hongarye, toonde ir. M Schoen zich bereid het pand Bloemendaalseweg 249 (hoek Julianalaan) te Overveen, als ontvangstcentrum voor de Hongaren af ie staan. Door allerlei omstandigheden is dat plan toen niet doorgegaan. Dit huis zal nu echter voor vier Hongaarse gezin nen (acht mensen) worden ingericht, al thans bewoonbaar worden gemaakt en .er heeft z;cli inmiddels in Bloemendaal op verzoek van de Federatie een contact commissie gevormd die de belangen van de Federatie, van de eigenaar van het huis en van de aanstaande Hongaarse be woners onderling zal behartigen. Deze contactcommissie is als volgt sa men gesteld: mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en Huis vesting te Bloemendaal voorzitter; me juffrouw S. A. Domen, maatschappelijk werkster te Haarlem namens de Federatie voor Vluchtelingenhulp, tevens secreta resse en penningmeesteresse, Koninginne weg 41, Haarlem; mevrouw Blankevoort- Schoen uit Santpoort; mevrouw E. van Schelven-Wilde uit Aerdenhout, die als tolk zal fungeren, ir S. Kramer, directeur van het P.W.N.; mevrouw C. Klatte-De Waal u<+ Overveen; mevrouw B. C. van Geluk-Van Dooren en de heer A. v. Geluk allen leden. De Hongaarse gezinnen zul len voorlopig gedurende de periode van 1 augustus tot 1 oktober in genoemd huis een onderdak vinden tegen betaling van de lasten, die op het huis rusten, onder houd van de tuin en dergelijke. In elk geval zullen zij er kunnen vertoeven, zo lang het huis niet voor particuliere be- De volgende leerlingen van de Interna tionale School te Zandvoort slaagden voor: Praktijk-examen Engels: de dames H. Looman, R. Molenaar, R. van der Ven en de heren R. Kalkoene, J. Ronteltap en S. Simis. Praktijk-examen Nederlands: mevrouw G. Willemstijn. Praktijk-examen Duits: mejuffrouw H. Heijnen en de heer H. Visser. Diploma A Nederlands: de dames T. v. d. Berg, M. Bruinsma en R. Vossen. Diploma machineschrijven: de dames G. Frietman en B. Ygosse. Aan de Amsterdamse Grafische School slaagde voor het examen leermeester-gezel boekbinder de heer H. Ellenkamp te Zand voort. \vori''bg fs Verkocht De woning moet ech- -was sterk van invloed op de scheepvaart wat te doen, daar deze zich onschuldig voelde. Dr. Verhage had hem geadviseerd de uitspraak af te wachten. Het bestuurslid heeft dit tydens de rechtszitting anders verklaard, maar heeft na de uitspraak aan dr. Verhage medegedeeld, dat hij door de spanning tydens de rechtszitting een onjuiste verklaring had afgelegd. Dit be stuurslid was niet op deze vergadering aanwezig. ter .eerst grondig worden schoongemaakt en als streefdatum heeft de commissie nu 15 augustus gesteld, de datum, waarop de vier gezinnen erin zullen kunnen trekken. Het huis is gestoffeerd, waarvan de eerste kesten dorr de Federatie worden gedekt. Voorts vïijgt elk gezin van de Federatie f 1600 gefourneerd voor de eerste inrich ting. Verzoek om hulp De contactcommissie verzoekt nu al die genen, die iets voor dit mooie initiatief voelen te willen nagaan of zij wat huis raad, serviesgoed, keukengerei en zo mo gelijk linnengoed voor deze vier Hon gaarse gezinnen willen afstaan. Zij, die nog wat ter beschikking kunnen stellen om de kamers wat gezellig aan te kleden, bijvoorbeeld met vaasjes of een schemer lampje, wordt ook vriendelijk verzocht deze aan de Hongaren, die van huis en haard verdreven zijn te willen schenken. Allen die iets te missen hebben kunnen zich schriftelijk aanmelden bij mevrouw B. C van Geluk-Van Dooren, Zeeweg 24, Overveen, waarna de goederen aan huis worden afgehaald. NEW YORK, (UP) Volgens het Ame rikaanse blad „Newsweek" hebben de Al gerijnse nationalisten de laatste voorberei dingen voor een groot offensief getroffen. De eerste aanvallen zullen worden gedaan door in Tunesië en Marokko getrainde troe pen. Het laatste grote wapentransport is momenteel van Libië naar Tunesië op weg. Het sein tot de aanval zou worden gege ven op een bijeenkomst van nationalistische leiders te Rome of Genève. ALGIERS (Reuter) Franse autori teiten hebben dinsdag te Algiers medege deeld, dat dertien parachutisten van het vreemdelingenlegioen in het afgelopen weekeinde zijn gesneuveld in een geveoht nabij Medea ten zuidwesten van'Algiers met een sterke bende opstandelingen. Ne gen legionairs werden gewond. De valschermsoldaten bevonden zich op een „nomaden-campagne", waarbij zij geen levensmiddelen meenemen, doch leven van hetgeen het land oplevert. Zij leggen dan tevens, als onderdeel der Franse pacifica tiecampagne in Algerije, contact met de bevolking. De verliezen der opstandelingen zijn on bekend, daar deze wederom kans hebben gezien hun doden en gewonden mee te voe ren. Grenstreffen „AFP" meldt, dat zich maandag jongst leden langs de Algerijns-Tunesische grens een treffen heeft voorgedaan tussen Fransen militairen en rebellen, waarbij drie Franse het leven verloren en zes werden gewond. De in de nabijheid van de grens patrouil lerende Fransen werden plotseling uit twee richtingen beschoten. Met zware machine geweren gewapende verzetslieden, die zich op Tunesisch gebied bevonden, schoten tegelijkertijd met Algerijnen aan de andere zijde van de grens. Een vliegtuig, dat te hulp kwam werd eveneens door de op standelingen beschoten, waardoor twee in zittenden werden gewond. Het toestel wist zijn basis te bereiken. Tenslotte trokken de verzetslieden voor het geconcentreerde vuur der Franse militairen terug. De communisten hebben het er in de gehele provincie goed afgebracht, doch hun grootste succes boekten zij in Probo- lingo, waar zij vijf maal zoveel stemmen kregen als in 1955, en van de vierde naar de eerste plaats klommen. De P.K.I. kreeg voorts de absolute meerderheid onder meer in Madiun, Blitar, Bodjonegoro en Kediri. De Nahdatul Ulama, de grootste partij in Oost-Java, heeft tot dusver slechts ge ringe verliezen geleden. De P.N.I. is, even als in Midden-Java, de grootste verliezer. In Surabaja hebben tienduizenden kie zers van hun stemrecht geen gebruik ge maakt. Plaatselijke ambtenaren menen, dat de toenemende apathie onder de be volking te wijten is aan de onbevredigen de binnenlandse toestand. In de commu nistische wijken echter brachten vrijwel alle kiesgerechtigden hun stem uit. AMSTERDAM De lagere koersen uit New York waren mede oorzaak van de flauwe stemming op het Damrak. De markt was de laatste da gen reeds zeer gevoelig en alleen gunstig nieuws zou hogere koersen kunnen be werkstelligen. Het tegendeel is echter ge schied. Kon. Olie gaf 3, oude basis 15 punten, op de koers van dinsdag prijs. President Eisenhower heeft een beroep ge daan op alle Amerikaanse oliemaatschap pijen om vrijwillig de invoer van ruwe olie met 10 percertt te beperken voor 1 jaar vanaf 1 juli jl. Dit bericht werd pas na beurs in New York bekend. Hierdoor wacht men in Europa de markt liever wat af. De zaken in aandelen Kon. Olie bleven dan ook zeer gering. Anders was het ge steld in de hoek van Unilever, waar een behoorlijke activiteit heerste. De aandelen leden wederom een gevoelig verlies van ongeveer 10 punten, door aanbod van het publiek. De markt sloot hier vrijwel op het laagste punt van de dag. In Philips was het stil maar ook hier moesten 4 punten worden prijsgegeven. AKU was eveneens rustig, zette 3 punten lager in waarna een lichte verbetering intrad. KLM, wederom gevoelig lager, incasseerde een verlies van 3 in een zeer rustige markt. Staatsfond sen prijshoudend. Cultures verwaarloosd, een tikje lager. Naast de belangrijke daling voor de ko lenvrachttarieven van Amerika naar het continent, zijn de graanvrachten van West- Australië naar Europa met 15 shilling tot 80 shilling per ton gedaald sinds begin juli. In december (Suez-crisis) deden deze vrachten 220 shilling per ton. Van Noord- Amerika naar Europa daalden de tarieven met 23 shilling tot 43 shilling sinds begin juli tegen 135 shilling in december. Van Amerika naar Japan zijn de tarieven 11.50 dollar per ton tegen 17 dollar begin juli en 26.25 dollar in december. Een en ander waarden waarvan Van Ommeren 'bfigetféëf 8 punten en Van Nievelt 4 punten verlo ren. De laatste emissies van de beide maat schappijen zijn ter beurze ook nog niet goed verteerd. De overige fondsen verloren 1 tot 3 punten. Aandelen Fridor trokken zich van de flauwe stemming niets aan en wer den 3 punten hoger geadviseerd. Prolonga tie 4 1/4 percent. (ANP). NEW YORK De beurs onderging een licht herstel van de daling van maandag. Er was enige vraag naar leidende fondsen zoals Bethlehem Steel, General Motors, Chrysler, Allied Chemical en Dupont De Nemours. Het ver lies van maandag werkte aanvankelijk nog door, toen op die dag verstrekte orders bij de beursopening van dinsdag werden uit gevoerd, maar terstond daarna ontwikkel de de markt zich vast en regelmatig. De op de verkopen van maandag gevolg de lagere koersen konden blijkbaar de geld beleggers niet voldoende interesseren om hen tot kopen te doen overgaan zonder enige verdere stimulans. Er was evenmin enige verkoopdruk. Het was dus weer een vrij lusteloze markt, waarin fondsen in bij zondere situaties op de voorgrond konden komen: zij boekten koersstijgingen lopend van een tot drie dollar. Van de hoofdfondsen was Bethlehem Steel het meest actieve met een fractionele koersstijging. De staalwaarden werden vaster in verband met de publikatie van het halfjaarverslag van U.S. Steel Corp., welke goede resultaten heeft geboekt. De omzet bedroeg 1.780.000 aandelen te gen 1.990 000 op maandag. Van de 1.136 verhandelde fondsen sloten er 471 hoger, 389 lager en 276 onveranderd. Het industriegemiddelde sloot 0,86 hoger op 508,93; dat voor spoorwegen 0,09 lager op 149,32 en openbare nutsbedrijven 0,18 lager op 69,73. Het gemiddelde voor de 65 Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3k Nederl. '47 84% 84 k 3 Nedl. 1962/64 89 88% A. K. U 179 178 k Calvé Delft 34014 340 Van Gelder Zonen 185 k- 184 k K. N. Hoogovens 293 k 294 Nederl. Ford 250 245 N. Kabelfabriek. 270 272 gevv. Philips Gloeil. 283 k 287 pref. Philips Gloeil. 152k 153 k* Unilever 431k ft 437 Wilton Fijenoord 224 223 Dordtsche Petrol. 1043 k 1050 Konkl. Petroleum f 218,80 220,80 A'dam Rubber 70 70 K. L. M 132,40 132,20 Holl. Amer. Lijn 170 169k N. Scheepv. Unie 158 158 Phs. v. Ommeren 247 k 248 H. V. A. 114 114 Verg. Deli Mijen 859/ia 85 Amsterd. Bank 198k 199 Ned. Handel Mij. 156% 155 k Rotterd. Bank 165 165k Twentsche Bank 166 166* Anaconda Copper 66k 67 k Bethlehem Steel 49% 50k U. S. Steel 68k 69k General Motors.. 44,s/ie 45 k Shell Union 88 k 88k 37k 37k Vorige koers PARIJS (Reuter) Personeel van ver- scheidene Parijse banken, dat maandag na een staking van drie weken het werk her vat had, is dinsdag weer in staking ge. gaan. Men eist betaling voor de dagen dat gestaakt is. Stakingsleiders hebben gezegd, dat de staking zeker tot woensdagavond zal du ren, anderen hebben gedreigd het werk niet te hervatten voordat de eis is ingewilligd," Het communistische algemene vakver bond heeft bekend gemaakt, dat de bij het vei'bond aangesloten douanebeambten wisselstakingen zullen houden voor hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden Woensdag zullen beambten aan de grens met Spanje en Italië staken. Aagtekerk, 31 te Rotterdam. Aardijk, 2/8 te Halifax verw Alphacea. 30 te Vitorla n. New York. Aldabi. 30 560 m. z. Las Palmas n. Las Palmas, Anker, 30 v. Norfolk n. Rotterdam. Arendsdijk, 30 300 m. n. Bermuda n. Antwerpen, Artemis, 31 te Curacao v. New York. Attis. 31 te New Orleans, v. Houston. Albireo, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Antonia, 30 v. Pladju n. Singapore. Aalsum, 31 te Kobe. Abbekerk, pass. 30 Kp. Guardafui n. Penang. Amstelbrug, 30 v. Wallaroo n. Japan. Amstelslot, 31 te Panamakanaal. Angolakust, 30 v. Freetown n. Le Havre. Both, 31 te Surabaja v. Tj. Priok. Bali, 31 te Belawan v. Padang. Boissevain, 1/8 te Singapore verw. v. Mauritius, Brltsum, 30 480 m. z.z.o. Chapos archipel naar Falmouth. Billiton, 30 te Amsterdam. Breda, 30 690 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Bronnoy, 31 te Hampton Roads v. Rotterdam. Balong, pass. 30 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Banda. 30 te Hartapoint. Bennekom, 30 v. Curacao n. La Guaira. Blitar, 31 te Surabaja. Borneo, pass. 30 Tunis n. Port Said. Bali. 31 te Belawan. Boskoop, 30 te Le Havre. Calamares, 31 te Balboa. Coryda, 31 v. Townsville n. Pladju. Caltex Leiden, 31 te Port Said. Caltex Utrecht, 31 te Palermo. Ceronia. 30 v. Singapore n. Balikpapan. Clavella, 31 te Abadan. Clyde. 123.37 N 177.07 W. Camerounkust, 31 te Amsterdam. Caltex Nederland, 31 v. Kopenhag. n. Fredericia Charis. 31 te Mobile v. Trinidad. Delft 31 v. Amsterdam n. Bremen. Fsso Nederland, 30 te Suez. Esso Den Haag, 30 v. Port Said n. Antwerpen. Eemland, 30 v. Hamburg n. Amsterdam. Esso Den Haag, 30 v. Port Said n. Antwerpen. Eemland, 31 te Amsterdam. Felipes, 31 v. Pladju n. Tjilatjap. Ghanakust, 30 v. Freetown n. Monrovia. Gabonkust, 30 v. Hamburg n. Amsterdam. Helena, 31 te Georgetown v. Paramaribo. Hermes. 31 op Orinocorivier n. Ciudad Bolivar. Hersilia. 1/8 te New York v. Esquivei. Helder, 30 600 m. n.o. Flores n. San Juan. P.R. Hera, pass. 29 Barbados n. Amsterdam. Hector, 30 v Rotterdam n. Hamburg. Iberia, 30 te Rotterdam. Jupiter, pass. 30 Kaap Bougaroni n. Tunis. Jason. 31 te New Orleans. Johannes Frans, pass. 30 Nantucket lichtschip naar Seven Islands. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 v. Noordzee te A dam. Kota Agoeng, 31 te Belawan. Kabylia, 1/8 te Curacao verw. Koningswaard, 31 te P. Cardon n. Thameshaven. Kosicia, 30 te Rotterdam. Keizerswaard, 30 205 m. n.o. Curacao n. P. Cardon. Kylix, 30 112 m. Rio de Janeiro n. Montevideo. Kellia. 31 v. Curacao n. Pta. Cardon. Krebsia ,31 280 m. z.z.o. Cape York n. Miri. Kryptos, 30 170 m. o.n.o. Salvador n. B. Aires. Kota Gede, verm. 1/8 v. Rotterdam n. Bremen. Kota Garoe, 31 te Surabaja v. Semarang. Kertosono, 31 v. Mombasa n. Djibouti. Laurenskerk, 30 v. Mombasa n. Aden. Laertes, 31 v. Port Said n. Amsterdam. Laagkerk, 31 te Calcutta. Laertes, 31 te Port Said n. Amsterdam. Lindekerk, 30 te Dubai. Langkoeas, 31 te Balikpapan. -Maaslloyd, 30, v. Antwerpen n. Londen. 1 -Meliskerk, 30. v. Bombay n. Aden. Modjokerto, 31 te Penang. Muiderkerk,, 30 te Mostaganem. Merwelloyd, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Musilloyd, 31 te Tj. Priok. Maasland, 30 520 m. z.w. Dakar n. Recife. Montferland, 30 v. Bremen n. Hamburg. Marisa, 30 1270 m. z.w. Azoren n. Stanlow. Maui-een, 30 375 m. o. Bermuda n. Antwerpen. Noordam, 30 600 m. n.o. Azoren n. New York. Nieuw Amsterdam, 30 v. Rotterdam n. N. York. Oostzee, van Southampton naar Ferrol. Oostkerk, 31 te Rotterdam. Osiris, 30 dw. Fayal n. La Guaira. Prins Johan Willem Friso, 30 te Antwerpen. Peperkust, 30 v. Safi n. Freetown. Prins Alexander, 29 v. Quebec n. Antwerpen. Prins Frederik Willem, 30 te Le Havre. Prins Willem IV, 30 te Rotterdam. Prins Willem II, 30 v. Hamburg n. Rotterdam. Poolzee, Van Santiago de Cuba. Purfina Hellas, 30 310 m. o.n.o. Cape Race naar Amuaybay. Pygmalion, 31 te Grenada v. Port of Spain. Riouw, 31 te Houston. Roggeveen, 31 te Tj. Priok v. Semarang. Schelpwijk, 1/8 te Rotterdam verw. Stad Vlaardingen, 31 te Emden verw. Steven, 30 dw. Civitta Vecchia n. Genua. Sumatra, 31 te Singapore v. Tj. Priok. Stentor, 31 te Maracaibo. Stad Maassluis, 30 110 m. w.n.w. Trondheim naar Amsterdam. Stad Rotterdam, 30 275 m. o. Cape Race naar Seven Islands. Straat Cook, 30 v. Adelaide n. Melbourne. Straat Torres, 30 v. Colombo n. Singapore. Salatiga, 31 te Khorelmufatta. Sibajak, 30 v. Balboa n. Tahiti. Sloterdijk, 30 v. New York n. Boston Mass. Statue of Liberty. 31 te Philadelphia. Steenwijk, 30 v. Hampton Roads n. Nederland Stad Delft, 31 v. Rotterdam n. Seven Islands. Scherpendrecht, pass. 31 Gibralt. n. Nynashamn. Soestdijk, 30 570 m. n. Azoren n. Antwerpen. Senegalkust, 31 te Dakar. Slamat, 31 v. Port Said n. Halifax. Straat Lombok, 31 v, Adelaide n. Fremantle. Themis, 30 960 m. z w. Flores n. Amsterdam. Titus, 30 570 m. n.o. Bermuda n. Rotterdam. Tomori, 30 v. Antwerpen n. Bremen. Tara, 30 Key West gep. n. Corpus Christi. Tomoeyclus, 30.v Mena A1 Ahmadi n. Gibraltar. Transporter, 31 300 m. w.n.w. Cape Finisterre naar Bremen. Themisto, 6/8 te Rotterdam verw. v. St. Johns. Tiberius, 31 te Antwerpen v. Hamburg. Vasum, 30 v. Punta Cardon n. Rotterdam. W. Alton Jones, pass. 30 Durban n. Philadelphia. Weltevreden, 31 te Rotterdam verw. Wonorato, 30 te Calcutta. Wieldrecht, 30 v. Suez n. Rastanura. Willem Ruys, pass. 30 Ouessant n. Southampton. Wonosari, 30 te Bahrein. Weltevreden, 31 te Rotterdam. Westerdam, 30 300 m. z.z.o. Cape Race n. R'aam. Waterman, 3 8 te Rotterdam verw. Zuiderkruis, 30 dw. Dakar n. Walvisbaai. Zaankerk, 30 te Marseille v Genua. Zaanland. 30 v. Rio de Janeiro n. Santos. Zonnekerk, 31 v. Suez n. Aden. KLEINE VAARÏ Ancora, 30 20 m. w. Dieppe n. Londen. Alcetas, 30 te Amsterdam n. Kopenhagen. Bab T, 23 le Hudiksvall v. Ostrana. Bounty. 30 dw. Holyhead n. Liverpool. F.lsa, 27 v. Kotka n Zaandam. Frans W 30 rede Duinkerken n. Liverpool. Flevo, 29 te Oporto n. Lissabon. Henny T, 30 Nab-Tower n. Delfzijl. Houtman 30 bij Middensteenbank n. Skieve. Joost, 27 te Soernaes v. Kotka. Kaap Falga, 26 te Zaandam v. Oernskoldsvik Kaap St. Vincent, 28 te Hangö v. Rotterdam. Lean S, 30 10 m. z. Penland n. Gothenburg- Liberte, 30 v. Mantyluoto n. Zaandam. Phidias, 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Plato, 29 v. Barcelona n. Tarragona. Pavo, 25 te Ala v. Ostrand. Ponza, 24 te Zaandam v, Stocka. De Ruyter, 30 St. 3 v. Antwerpen n. Lemvij Saba, 30 40 m. w.n.w. Texel n. Wisbech. Steenbergen, 30 dw. Oporto n. Genua. Surte, 29 bij Borkum n Portsmouth Tilly, pass. 28 Kiel n. Sundsvall. Twin, 30 op Elbe v. Sundsvall n. Hull. IJsel, 30 20 m. n.o. d'Antifer n. Antwerpen. Wega, 30 dw. Calais n. Duinkerken. sleepvaar; Clyde, 29 280 m. z. Midway eil. n. Hikari. Cycloop, 29 30 m. w. westp. Haiti n. Maracaib" Gele Zee, 29 te Maracaibo. Humber, 29 25 m. w.z.w. Key West. Loire, 29 v. Maracaibo. Oceaan, 29 710 m. z.o. Midway eil. n. Hikari. Oostzee, 28 v. Delfzijl n. Southampton. Titan, 30 te Lagos verw. Zeeland, 29 dw. Haiti n. Maracaibo.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10