Dulles poogt de impasse in het Londense beraad te doorbreken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verschillende plannen van luchtinspectie overwogen HET WEER Pakistan's premier verdedigt Brits optreden in Oman MORRIS before t/ott fitst// Amerika beperkt vrijwillig zijn olie-invoer met tien percent Bankloper had een helper bij de gefingeerde overval Tijd van de oogst Stilzwijgen omgeeft ontwapeningsoverleg „Londen geeft de wereld onvoldoende inzicht in wat het doet Het geld, dat bij Vinkeveen was begraven, teruggevonden 49 JAREN DROGE SIGAREN SIGARENMAGAZIJN P. J. PRENEN Sovjetrussische hulp voor koninkrijk Afghanistan Nederlands gezin in Spanje verongelukt Zonnig en warmer Onbepaalde tijd Het woord is aan Vier doden in het verkeer V erkeersongekkken DIT JAAR: 669 DODEN Veerpont bijna gekapseisd In zee verdronken 72e JAARGANG No 18 WOENSDAG 31 JULI 1957 302e JAARGANG No 171 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (UP) De Sovjet-Unie zal Afghanistan, zonder enige politieke of an dere verplichtingen, technische en mate riële steun verlenen, aldus is in Moskou bekendgemaakt. In een communiqué, dat na afloop der besprekingen tussen koning Mohammed Zahir Khan, de Afghaanse minister van Buitenlandse Zaken Sardar Mohammed Nairn en zijn Russische ambt genoot Andrei Gromyko is uitgegeven, wordt voorts verklaard dat er „problemen van wederzijds belang" zijn besproken en dat de samenwerking „in het belang van beide landen zal*'worden uitgebreid". De technische en materiële hulp omvat het uitvoeren van olie-exploratiewerk zaamheden in noordelijk Afghanistan en de opleiding van Afghaanse technici en econo men, Voorts zal worden samengewerkt in bet gebruik van waterwegen in het Rus- sisch-Afghaanse grensgebied. (AFP) President Vorosjilov heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Afghani stan aanvaard. De besprekingen te Moskou, aldus de verklaring, zijn verlopen in een sfeer van vriendschap, oprechtheid en we derzijds begrip. De koning heeft een uit eenzetting gegeven van de politiek van neutraliteit van zijn land. De tijd van de oogst is aangebroken. Ook de tijd van het rooien der bloem bollen, waarvan de foto links het resultaat in beeld brengt. De kweker en zijn helpers, scholieren en studenten, brengen de volle manden van het veld. De foto werd gemaakt bij Santpoort. Het tafereeltje daar onder.v er plaatst ons naar oost-Nederland. De roggeoogst is in volle gang. 's Middags te vier uur wordt op het land een boterhammetje gegeten. „Vesperen" noemt men dat. Vader en twee zoons gedood, moeder in levensgevaar In de buurt van Medina el Campo (Valladolid) in Spanje is een Nederlandse auto door het springen van een band te gen een boom gereden. De bestuurder, de 38-jarige verzekeringsagent C. W. Hoge- steijn en zijn 12-jarig zoontje werden op slag gedood. Zijn echtgenote en het 10- jarig zoontje werden naar het ziekenhuis te Medina el Campo gebracht, waar de jongen is overleden. Mevrouw Hogesteijns toestand is kritiek. LONDEN (UP) De minister-president van Pakistan, Hoessein Soehrawardy, heeft in Londen tegenover journalisten gezegd, dat het geschil „buiten iedere ver houding tot zijn betekenis wordt opge blazen". Groot-Brittannië, zo zei hij, geeft de wereld onvoldoende inzicht in wat het doet. „Het is geen geschil tussen de grote Arabische landen over Arabisch gebied, en de Arabische wereld is er in geen enkel opzicht bij betrokken, behalve wat de tendentieuze propaganda aangaat, die ge richt is op het maken van nog meer moei lijkheden", aldus de Pakistaanse premier. (Reuter) Het socialistische lid van het Lagerhuis, Zilliacus, heeft gezegd, dat de Britse socialistische partij „interventie- oorlogen ten behoeve van despoten in het Nabije Oosten en Zuidoost-Azië tegen hun eigen volk niet zal steunen. Hij zei op een partijbijeenkomst verder, dat de socialis tische partij evenmin oorlogen zal steunen om olievelden in het Nabije Oosten in handen te houden van Britse en Ameri kaanse oliemaatschappijen. (UP) Het Russische communistische partijblad Pravda brengt hulde aan de rebellen in Oman en Muscat voor hun „moedige strijd" tegen de sultan. „Het Russische volk staat geheel aan de zijde van de Arabische stammen die vechten voor hun vrijheid en nationale onafhanke lijkheid", aldus het blad volgens radio- Moskou. Verder wordt gezegt, dat de „on afhankelijkheidsbeweging van de opstan delingen wordt ondersteund door de Ara bische wereld en door de meerderheid van de Afro-Aziatische landen. SJARJAH (Reuter en AFP) Straal jagers van de RAF hebben de aanvallen op sterkten van de opstandelingen in Oman vandaag voortgezet. Tien Britse „Venom"-straaljachtbomménwerpers heb ben dinsdag het zuidelijke fort van Firk, acht kilometer ten zuiden van Nizwa, aan gevallen om de opstandelingen onder lei ding van de imam van Oman de „vuur- J^^xxxxxxxxxxxxxiococcootxxxcoocrxxxxxxxxxwrx k 8 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zonnig weer en opnieuw iets hogere temperaturen. Aanvan kelijk zwakke wind, later zwak- l ke tot matige wind in hoofdzaak ij uit oostelijke richtingen. 5 Volledige weerrapporten op pagina twee 3ooocoo« OXXXXVXXX»DOOCCOOOCCXXXCOOOCOOOCCCCCCCOOOOCCCÓ DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S kracht te demonstreren", aldus is officieel te Bahrein bekendgemaakt. De toren van de sterkte is beschadigd. Naar verluidde, vielen de tien toestellen, die tezamen zes tien vluchten hebben gemaakt., het doel aan met raketten en boordkanonnen. De vliegtuigen opereerden van af het vlieg veld Sjarjah. De woordvoerder van de RAF, die wegens de militaire censuur niet veel mag loslaten, deed geen nadere mede delingen omtrent de doelen. LONDEN (UP) Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, heeft men de plan nen tot het isoleren van de opstandige troepen in Oman vrijwel voltooid. Oor logsschepen blokkeren de toevoerwegen over zee reeds, maar deskundigen menen, dat het nodig zal zijn, grondtroepen te ont plooien voor men de opstand werkelijk kan onderdrukken. Men rekent erop, dat de operaties van de troepen van de sul tan enige weken zullen duren. Naar ver luidt hebben enige stammen de opstandige imam de rug toegekeerd. Zij hebben afge zanten naar de sultan gezonden om hun aanhankelijkheid te betuigen. >PCOC<XXX;<XOCCCCXXXXCOCCCCCCCCCODOO=CCOOOCCCCOCCCCCCC<X... Wy moeten onze lezers onze veront- F schuldiging aanbieden wegens het feit dat tengevolge van technische omstan- 8 digheden verscheidene berichten onge- H corrigeerd in deze editie zyn opge- (Van onze correspondent in Londen) Het is merkwaardig stil rondom de besprekingen, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles in Londen voert. Er is nog geen communiqué uitgegeven en niets van enig wezenlijk belang is bekendgemaakt. Alleen is het bekend, dat Dulles gisteren op het Foreign Office uren heeft gesproken met de vier westelijke delegaties in de subcommissie voor ontwapa- ning. Vandaag heeft hij geluncht met de hoofden van alle delegaties, inclusief de leider der Russische delegatie, Zorin. Al is er dan geen officieel commentaar, waaraan men houvast heeft, toch kan men uit de uitlatingen van „bevoegde kringen" wel het een en ander opmaken. Dulles zou met de delegaties nog eens de mérites en de praktische uitvoerbaarheid der drie verschillende plannen voor luchtinspectie hebben besproken. Vooral het plan tot luchtfotografie boven een strook aan weerszijden van het ijzeren gordijn - ter onderscheiding van de beide andere plannen: dat tot luchtverkenning van het Noordpoolgebied en dat tot inspectie van het gehele Russische en het Amerikaanse grondgebied, het „Euro pese plan" genoemd - is van alle kanten hekeken. Het is geen geheim, dat de Europese mogendheden er niet veel voor voelen, omdat de twee voornaamste mogendheden, Rusland en Amerika, letterlijk en figuurlijk buiten schot blijven. Tot op heden heeft Dulles geen nieuw gezichtspunt aan de bestaande plannen toegevoegd en men begint zich af te vra gen, wat hem kar hebben bewogen zelf naar Londen te komen in plaats van de onderhandelingen over te laten aan Stas- sen, de leider der merikaanse delegatie. Dulles wil zich kennelijk persoonlijk over tuigen van de redenen, waarom zo weinig voortgang is gemaakt. De Amerikanen maken zich blijkbaar ongerust over de neiging, die vooral aan Britse zijde bestaat, de besprekingen voor onbepaalde tijd te schorsen. Zowel Groot-Brittannië als Frankrijk zou van oordeel zijn, dat het beter is eerst de resultaten der komende verkiezingen in West-Duitsland af te wach ten, zodat men meer weet over de politieke mening van het Duitse volk. Bovendien vreest Amerika, dat Groot-Brittannië er de voorkeur aan geeft zich tot een volwassen kernmogendheid te ontwikkelen, alvorens bepaalde internationale restricties op de vervaardiging en de beproeving van kern wapens te aanvaarden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR.,48 A' DAM TEL. 717162 STRAND-BADKLEDING Hoe het zij, Dulles brengt zijn tijd niet in ledigheid door en zal ongetwijfeld voldoen de indrukken hebben vergaard om aan president Eisenhower rapport over de stand van het ontwapeningsvraagstuk te kunnen uitbrengen.' Hedenavond zal hij op Downingstreet 10 dineren met premier MacMillan en zijn Britse collega Selwyn Lloyd Men behoeft geen waarzegger te zijn om te kunnen voorspellen, dat er dan een hartig woordje zal worden gewisseld over de coördinatie der Anglo-Amerikaanse politiek in het Na bije Oosten. Men verwacht, dat Dulles morgen naar Washington zal terugkeren. Stassen heeft een groot huis in de nabij heid van de Amerikaanse ambassade te Londen gehuurd. Hy gaat zich met zijn delegatie in dit huis installeren. Het huur contract is voor onbepaalde tijd. PARIJS (Reuter-AFP) in gewoonlijk betrouwbare kringen in Parijs is gezegd, dat Dulles waarschijnlijk luchtinspectie zal voorstellen van het gehele gebied der V.S. en van de Sovjet-Unie plus dat van andere In gezaghebbende Londense kringen is verd. Hoewel de contracten inzake deze men van mening, dat het Nabije Oosten het leveranties op lange termijn zijn opge- zwaarst getroffen zal worden door het steld en niet opgezegd kunnen worden, thans bekend gemaakte besluit van de kan verwacht worden dat de Amerikaan- Amerikaanse regering om te komen tot een se maatschappijen Jiaar^ verkoopdruk op vrijwillige beperking van de olie-invoer 1 met 10 percent. Op langere termijn bezien, zo wordt hieraan toegevoegd, zal de Ameri kaanse beperking van de olie-invoer, welk besluit voornamelijk beoogt het verdedigen van de belangen der kleine Amerikaanse olieproducenten, leiden tot een verminde ring van de oiieproduktie in het Nabije Oosten of minstens tot een vertraging van het tempo der uitbreiding. De Europese oliemaatschappijen, welke in het Nabije Oosten werkzaam zijn, zijn er vrijwel zeker 'an, dat zij haar totale produktie kunnen afzetten op de Euro pese mqrkten en elders, maar in dit ver band doen zich twee storende feiten voor. In de eerste plaats zijn de Europese voor raden van olieprodukten thans betrekke lijk groot, hoewel minder groot dan in de Verenigde Staten. In de tweede plaats wordt een deel van de produktie der Bri tish Petroleum Co. in het Nabije Oosten de traditionele Britse afzetgebieden ver groten, hetgeen een verlies van dollars voor Engeland zou kunnen betekenen. Afgewacht moet worden of deze gang van zaken al dan niet tot een prijzenstrijd tussen de grote oliemaatschappijen zal leiden. In dit verband wordt er in Lon den op gewezen, dat in het verleden de grote oliemaatschappijen op dit gebied solidair waren en in feite een soort van kartel handhaafden. Veel zal echter af hangen van de duur van de Amerikaanse invoerbeperking, welke voorlopig op een jaar werd vastgesteld. Liet is heel goed mogelijk dat de invoerbeperking wordt afgeschaft zodra de hudige te grote voorraden zullen zijn opgenomen. Op lange termijn bezien, aldus wordt te Lon den opgemerkt, hebben de Verenigde Sta ten er alle belang bij hun invoer van olie te vergroten, teneinde de eigen olie reserves te handhaven, welke immers in veel sneller tempo uitgeput raken aan Amerikaanse maatschappijen gele- dan overal elders ter wereld. Gezicht op het nieuwe gebouw van de Rijksbelastingen aan de Wibautstraat te Amsterdam, gebouwd door rijks bouwmeester Friedhoff. Het gebouw lelt tien verdiepingen en zal spoedig in gebruik worden genomen. landen van de NAVO en het verdrag van Warschau. Als dit voorstel voor de Sovjet- Unie onaanvaardbaar zou zijn. zou Dulles een inspectiezone in Europa, van de west kust van Ierland tot de Oeral, voorstellen. FRANKFORT Volgens de Washing- tonse correspondent van de „Frankfurter Allgemeine" kan het wel zeker geacht wor den, dat Dulles een ontmoeting met zijn Franse en Duitse collega's, Pineau en Von Brentano, zal hebben. Ook een ontmoeting met Adenauer wordt mogelijk geacht. Uitstel De vergadering van de subcommissie van vandaag is 24 uur uitgesteld met het oog op de besprekingen die Dulles voert. Vicky Baum: Medelijden is het dodelijkste geschenk dat men een vrouw kan aanbieden. Op de Ootmarsumse Straat in Alme lo is de 40-jarige mevrouw Stegeman uit Almelo, die op een bromfiets in de rich ting centrum reed, in de bocht in aan raking gekomen met enkele wielrijdsters en komen te vallen. Mevrouw Stegeman werd met een zware hoofdwond naar het algemeen ziekenhuis overgebracht, waar zij in de loop van de nacht aan haar ver wondingen is bezweken. Op het kruispunt Naarderstraat-Ko- ninginneweg-Lage Naarderweg te Hil versum botste de 18-jarige Baarnse bromfietser H. van Es gisteravond tegen een zeventons vrachtwagen van een Hil- versums expeditiebedrijf. De knaap werd daarbij zodanig gewond, dat hij in de af gelopen nacht in het Rooms-Katholieke ziekenhuis te Hilversum is overleden. Zonder vaart verminderen of voorrang verlenen wilde de knaap blijkbaar het kruispunt passeren. De chauffeur, die zeer ontdaan was, treft geen enkele schuld. Even na middernacht is woensdag op de Vlokhovenseweg te Eindhoven de bromfietser D. uit St. Oedenrode door nog niet verklaarde oorzaak ten val gekomen. De 33-jarige bromfietser werd met zijn echtgenote, die op de duo zat, naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij na aan komst bleek te zijn overleden. Mevrouw D. werd met een hersenschudding ter ver pleging opgenomen. De Goorse poeliersknecht J. Verdriet is aan de voet van de westelijke afrit van de Cottwicher brug te W i e n e met zijn rij wiel door een personenauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was 45 jaar en ongehuwd. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 669 personen, i van wie 128 kinderen. De Amsterdamse bankloper G. B. heeft na zijn bekentenis, dat de roof overval, waarbij bij een tas met f 55.000 kwijtraakte, gefingeerd is geweest, aan de politie medegedeeld, dat hij een hel per heeft gehad, de 33-jarige werkloze bankwerker W. S. Deze is er met de tas vandoor gegaan en heeft het geld op 300 gulden na, hegraven tussen Vinke veen en Waverveen. Op aanwijzing van W. S. heeft de politie de bankbiljetten, die in drie blikken busjes waren gestopt, daar opgegraven. W. S. werd in de nacht van maandag op dinsdag in zijn woning in Amsterdam-Oost van zijn bed gelicht. Ook hij legde, na met B. geconfronteerd te zijn, een bekentenis af. B. en S. hebben elkaar tijdens hun mili taire dienst in Indonesië leren kennen. Bij hun terugkomst in Nederland verloren zij elkaar uit het oog, Dtdal zij toevallig bij een interland-voetbalwedstrijd in het Olympisch Stadion dkaar weer ontmoetten B. was intussen sinds 1951 in dienst bij de Amsterdamsche Bank en speciaal belast met geldtransporten. Het plan om tijdens een van deze tran sporten zich van het geld meester te maken is van S. uitgegaan. Enkele keren per week ontmoetten de mannen Mkaar 's ochtends op het hoofdpostkantoor, als B., direct na dat zijn dienst was begonnen, de post moest halen. Tijdens deze ontmoetingen is bespro ken hoe het tweetal zou handelen. De af spraak was, dat S. de wisselloper iets scherps - bijvoorbeeld keukenzout - in de ogen zou gooien en er dan met diens tas vandoor zou gaan. Donderdagochtend hoorde B., dat hy een bedrag van 55.000, bestaande uit biljetten van 100, 10 en 2.50, waarvan de num mers niet genoteerd waren, moest gaan wisselen op het kantoor van de Nederland- sche Bank aan de Herengracht. In het postkantoor vertelde hy dit aan S. Afge sproken werd dat S. in de Paleisstraat zijn slag zou slaan. Omdat hij niets anders bij de hand had, gooide hij daar een plukje shagtabak in de ogen van de bankloper - vandaar dat er op diens kleding geen spo ren van een bytende stof werden aange troffen - en verdween met de tas met geld. Geen van de getuigen, die zich na de „overval" hebben gemeld, heeft S. zien weglopen, maar de politie is ervan over tuigd. dat de „overval" zich wel degelijk in de Paleisstraat vlak voor de zij-ingang van het paleis heeft afgespeeld. Zowel B. als S. waren voorheen onbe kenden voor de politie. Zij zijn getrouwd en hebben elk één kind. Waarschijnlijk heeft S. de ontbrekende 300 in de dagen dat hij op vrije voeten was en de bankloper al in verzekerde be waring werd gehoud- n, opgemaakt. De beloning van 5000, die door de directie van de Amsterdamsche Bank was toegezegd aan degene, die aanwijzingen kon geven welke tot het terugvinden van het geld zouden leiden, zal zeer waarschijn lijk wel worden uitgereikt. Maar het staat nog niet vast of er één of meer personen in aanmerking komen voor deze beloning. De toekenning zal geschieden in overleg met de politie, die het beste een oordeel kan vormen over de waarde van de inlichtin gen. die door diverse personen zijn gegeven. De gemeentelijke motorpont van het Lexkesveer bij Wageningen is bijna ge zonken doordat een met stenen geladen vrachtauto met aanhanger (dertig ton), na een hortend en stotend vertrek van de pont van de wal aan de Betuwse kant van de Rijn. opzij begon te schuiven, tegen een even zware auto met stenen. De ongelijk matige belasting deed de pont vrijwel kap seizen en het vaartuig zou zijn gezonken, als de rivier dicht bij de veerstoep. niet zo ondiep zou zijn geweest. Nu bleven pont en deklast halverwege onder water liggen. Een personenauto echter gleed het water in. Doordat men het ongeluk zag aanko men, zagen de opvarenden kans tijdig de wal te hereiken. Bij het zwemmen in zee voor het Sche- veningse strand is de 34-jarige Zwitser- R. N. Travelletti uit Sion vermist geraakt. Omstreeks drie uur was hij in het water gegaan, terwijl een broer van hem foto's maakte op het strand. De heer T. kwam niet terug uit het water en om kwart over zes waarschuwde zijn broer de politie, die aanneemt, dat de heer T. is verdronken. ADVERTENTIE Na 49 jaar gaat onze kachel met pensioen (en wij ook). Wij hebben ons altijd beijverd om onze artikelen in de juiste conditie af te leveren en ons is steeds weer gebleken, dat er een behoorlijk percentage rokers is, dat dit op prijs weet te stellen. Wij danken al onze klanten voor het genoten vertrouwen en delen mede, dat onze zaak ZATERDAG 10 AUGUSTUS om 19 uur wordt GESLOTEN. Gen. Cronjéstraat 164 Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1