Milaan parkeert ondergronds Van dag tot dag Ben Goerion wil de zionisten buiten Israel onterven Argentinië keert terug tot de evenredige vertegenwoordiging '""Hoe is het ontstaan Dr. Goldman verdedigt het doel en de taken van het zionisme in de wereld Perón heeft de deur voor zijn eigen neus in het slot gegooid 3 L Studie en praktijk Persoonlijkheden en levensbeschouwingen Tiende jaarvergadering van de Wereldraad van Kerken Kernwapens vormen een dringend probleem 0p de <~PracitótGzl Argentijnse regeringspar tijen krijgen meeste zetels Euroverdragen goedgekeurd door de Italiaanse Kamer N enni-socialisten alleen afzijdig van Euromarkt Dit woord: TUIG VAN DE RICHEL J WOENSDAG 31 JULI 195 7 In de moderne maatschappij gaat de wetenschap een voortdurend grotere rol -oelen bij het bedrijfsleven. Niet alleen 'dat industrie en techniek, welhaast van zelfsprekend, hand in hand gaan, maar de wetenschappelijke fundering van die techniek wordt gestadig omvangrijker en belangrijker. En daarnaast is het bedrijfs leven ook in rechtskundig opzicht zo ge compliceerd geworden, dat een onder neming van enige betekenis het vrijwel njet meer kan stellen zonder een jurist onder haar hogere functionarissen te tel len, De behoefte aan academici wordt daardoor steeds groter, zelfs bij de land bouw, waar de boerenalmanak plaats heeft moeten maken voor handboeken over na tuur- en scheikunde, die voor de landman van de vorige eeuw nog abacadabra zou den zijn geweest. Deze ontwikkeling brengt mee, dat het hoger onderwijs zelf ook meer dan in het verleden rekening moet houden met de ejSen van het bedrijfsleven omtrent de hennis en het inzicht, welke aanwezig moeten zijn bij de jonge academici, die het wil aantrekken. Als het hoger onderwijs dit op bevredigende wijze wil doen, moet het zich volstrekt losmaken van zijn vroe gere, meestal geheel op de zuivere weten schap gebaseerde en daardoor nog al eens „weltfremde" houding. Het valt zeer toe te juichen, dat de twee jaar geleden gevormde Contactcommissie Bedrijfsleven Hoger Onderwijs zich, blijkens haar juist verschenen rapport, "an ganser harte op dit standpunt heeft geplaatst. Zij wijst dan ook op de grote betekenis van geregeld contact zowel tus sen studenten en bedrijfsleven als tussen hoogleraren en diegenen van hun afge studeerden, die in het bedrijfsleven zijn opgenomen. Het eerstgenoemde contact wordt van belang geacht omdat de stu dent daardoor al vroeg een open oog krijgt voor de betekenis en de inhoud van het bedrijfsleven; de tweede soort wordt voor beide partijen bijzonder belangrijk ge noemd, omdat zij die belangrijke posten in het bedrijfsleven bezetten daardoor be ter op de hoogte blijven van moderne we tenschappelijke methoden en denkbeelden, terwijl de beoefenaars van de wetenschap erdoor bekend blijven met de in de prak tijk van het bedrijfsleven voorkomende vraagstukken en de daar behandelde spe ciale methoden van onderzoek. Deze uitwisseling van kennis en ideeën is inderdaad van het grootste belang, zo wel voor het bedrijfsleven als voor het hoger onderwijs zelf, dat anders gauw ge vaar loopt, zich te vervreemden, van de maatschappij en zich onvoldoende reken schap te geven van de taken, die door mensen van de wetenschap in die maat schappij kunnen en moeten worden ver vuld. Daarom zijn de conclusies, die in het rapport worden getrokken (men vindt ze elders in dit blad), zo rijkelijk over denking en indien maar enigszins mo gelijk verwezenlijking waard. Het hoger onderwijs heeft het bedrijfs leven al heel lang onschatbare diensten bewezen en zal dat in de toekomst in nog veel grotere mate kunnen doen. Het be drijfsleven van zijn kant zou slechts een morele schuld inlossen, als het de advie zen van de Contactcommissie opvolgde en op ruimer schaal subsidies voor weten schappelijk onderzoek beschikbaar zou stellen, hoogleraren tot adviseurs of com missarissen zou benoemen, en de academi ci onder zijn medewerkers zou aanmoe digen, het contact met hun universiteiten te behouden. Voor een bloeiend bedrijfsleven en mo dern, levend hoger onderwijs is nauwe samenwerking tussen mensen van de stu die en van de praktijk onontbeerlijk. JERUZALEM Dezer dagen werd het feit herdacht dat dr. Theodoor Herzl zestig jaar geleden de zionistische wereldorgani satie oprichtte. Het opperste orgaan van deze organisatie, het Zionistische Congres kwam in 1897 voor het eerst bijeen en sedertdien is jaarlijks de algemene raad van de organisatie bijeengekomen teneinde de richtlijnen en het werkprogramma van het zionisme te bepalen. De praktische uitvoering van dit programma berustte vóór de oprichting van de staat Israel in 1948 bij de „Jewish Agency" en andere joods-nationale instellingen, die verant woordelijk waren voor geldinzamelingen buiten Palestina en de grondaankoop en de vestiging in Palestina. Zonder de vele toe gewijde, hardwerkende zionisten overal ter wereld en de grote financiële steun van honderdduizenden, zou de staat Israel nimmer werkelijkheid zijn geworden. Ben Goerion. Dit gedenkwaardige begin met zijn historische gevolgen werd herdacht in spe ciale plechtigheden door de 140 leden tel lende Algemene Raad, die in juli twee weken te Jeruzalem heeft vergaderd. Uit alle delen der wereld waren de zestig niet-Israelische afgevaardigden in dit or gaan overgekomen. Dr. Nahum Goldman, de voorzitter van de zionistische organi satie, voerde reeds weken tevoren bespre kingen in Israel. Toen de zionisten voor het eerst na de Sinaï-oorlog tezamen kwamen, meenden velen, dat op deze historische datum en plaats, de bindende kracht met het zionisme bevestigd zou worden. Ernstig conflict Het tegendeel is echter het geval ge weest! Want zestig jaar na het ontstaan van het zionisme en negen jaren na de uitroeping Van de staat Israël, is" er een ernstig conflict ontstaan tussen de Israë lische joden en de zionistische joden in het buitenland. Premier Ben Goerion legde voor dit forum zijn persoonlijke en vast omlijnde geloofsbelijdenis als jood af op zijn karakteristieke strijdvaardige wijze. Op het credo van deze zeventigjarige leider Israels, volgden de even nauwkeurig om schreven stellingen van de zestigjarige Goldman, waarin de verklaringen van Ben Goerion bestreden werden. Reeds lang voorspelde men een openlijke botsing tussen deze beide persoonlijkheden. De Israëlische pers heeft ieder menings verschil tussen hen met grote waakzaam heid gevolgd. Het verschil van opvatting tussen „Israels geharnaste profeet" Ben Goerion en dr. Goldmann, die de geestes gesteldheid en ambities van de Joden in het buitenland verdedigt, is in volle om vang aan het licht gekomen. (87 1/2% der joden leeft buiten Israel!). Ben Goerions formulering kwam voor velen hard aan: „De staat Israel werd gebouwd door de immigranten enkel en alleen door immi granten en in de toekomst zullen enkel immigranten voortgaan aan zijn toekomst le bouwen. De joden in het buitenland hebben de bouwers geholpen, maar zij zelf bouwden niet! Met geld, propaganda en onderhandelaars bouwt men geen staat. Slechts de man die hier komt heeft waar lijk deel aan de schepping van dit land". Ben Goerion ging verder: „De staat maakt geen onderscheid tussen de jood, die pas een jaar geleden kwam en diegene, die hier zijn gehele leven geweest is, want zij allen hebben dezelfde rechten en plichten". .Strenge scheiding Met deze strenge scheiding tussen „hel pers" en „bouwers", ontzegt Ben Goerion de zionist het recht zich als deelgenoot van Israel te beschouwen. Het is bekend, dat Ben Goerion zelfs het bestaansrecht van de zionistische organisatie in twijfel trekt. Hij voelt er voor alle helpenden in het buitenland in een „Liga van vrienden van Israel" te verenigen, want volgens hem is een zionist enkel diegene, die naar Israel komt. In deze terugkeer naar het land van zijn vaderen ziet Ben Goerion de verheven taak van de nieuwe joodse staat. De uitroeping van de staat Israel in 1948 heeft bij de buitenlandse jood bijzonder veel bijgedragen tot het gevoel van verant woordelijkheid en bewustzijn tegenover de joden in Israel. Dit komt op indrukwekken de wijze tot uitdrukking in de gelden die zionistische organisaties voor Israel bijeen brachten. In de negen jaren van zijn be staan ontving Israel ruim 1.100.000.000 dol lar via deze instellingen. Het aandeel der joodse bevolking in Amerika daarin be draagt 476.000.000 dollar. Men kan gerust zeggen dat de plannen van het leger en de bevloeiings- en ontwateringsprojecten in Israel door de buitenlandse „helpers" gefinancierd werden. Dr. Goldman en velen met hem, zijn van mening, dat de zionisti sche organisatie als deelgenoot van Israel beschouwd moet worden en dat haar ver tegenwoordiger medezeggenschap moet hebben in problemen van algemeen poli tieke aard. En op dit punt is Ben Goerion onvermurwbaar. De Westduitse herstelbe talingen heeft Israel aan dr. Goldman te danken. Hij zette zijn onderhandelingen met de Westduitse regering voort ondanks de aanvankelijke twijfel en tegenwerking die hij in Israëlische politieke kringen on dervond. Goldman is van mening, dat Is rael een actievere vredes-politiek moet nastreven. Gedurende zijn verblijf te Parijs heeft hij hierover met leidende politieke figuren, onder wie premier Nehroe van India, verhelderende gesprekken gevoerd. Het recht hiertoe, wordt hem door Ben Goerion ontzegd, zolang hij hiertoe niet als Israëliër uitgezonden wordt. Twee werelden De Israëlische pers ziet deze geschillen over het algemeen als een botsing tussen twee persoonlijkheden. Ten diepste gaat het hier om een botsing tussen twee wereld delen, tussen twee levensbeschouwingen en om de betrekkingen tussen de jood in Is rael met de jood in het buitenland. In het buitenland, vooral in de landen waar de jood een volledige politieke en economische vrijheid geniet, is de probleemstelling van de jood met een dubbele loyaliteit een ver ouderd begrip voor de jongere generatie. Het tragische is, dat de Israëliërs en de buitenlandse joden, die zitting hebben in de Algemene Raad van de Zionistische Wereldorganisatie, oude bekenden zijn van de zionistische congressen die voor de op richting van de staat Israel werden gehou den en partners bleven in de joodse natio nale instellingen, die heden in Israel de grootste vestigings-projecten uitwerken. De voorzitter van het Israëlisch parlement is tevens voorzitter van het presidium van dit instituut en de minister van Economi sche Zaken, Levi Eshkol is tevens hoofd van de afdeling vestiging van de „Jewish Agency". En voor talrijke projecten is de medewerking nodig van verscheidene mi nisteries hier te lande. Een interessant bijverschijnsel is tevens dat de Israëlische jeugd dezelfde lusteloos heid als de jonge joodse generatie in het buitenland vertoont. De jeugd volgt hier nauwelijks de parlementaire debatten en het ambt van politicus staat bij hen niet in hoog aanzien. De problematiek van de zionist in het buitenland begrijpen zij niet. Een sterke culturele binding met Israel is Péron. NEW HAVEN (Reuter) Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken is te New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut zijn tiende jaarlijkse vergade ring begonnen. Secretaris-generaal, dr. W. A. Visser 't Hooft, verklaarde, dat een der dringendste problemen van dit ogenblik de houding van de kerken ten aanzien van de kernwapens is. Dr. Visser 't Hooft zegt in zijn verslag aan het comité, dat de raad in het afgelopen jaar met de kritiekste situaties sedert zijn oprichting in 1948 geconfronteerd is ge weest. Het beleid van de raad is vooral in Oost-Duitsland en communistisch China verkeerd uitgelegd. Uit communistische landen zijn op deze vergadering alleen ds. Nurakozy uit Boedapest, dr. Pakodzy, pro fessor van het gereformeerde seminarie van Debrecen (Hongarije), en bisschop Gottfried North van de evangelische kerk in Saksen (Oost-Duitsland) aanwezig. (Van een bijzondere correspondent) Nadat Argentinië zich in 1955 had ont daan van dictator Perón zat men voor de moielijkheden het land terug te leiden op de weg naar de democratie. De militaire leiders, Lonardi eerst en later Aramburu, vermeden angstvallig alles wat op een dictatuur zou kunnen wijzen. Er werd een „Raad van Wijzen" benoemd, een college van ervaren politici van alle pluimage peronisten en communisten uitgezonderd die de regering zou adviseren, onder meer over het al of niet wijzigen van de door Perón nogal verfomfaaide Argentijn se grondwet. Perón had bijvoorbeeld bepaald, dat een president een tweede ambtstermijn zou mogen vervullen, wat door de vroegere grondwet was uitgesloten. Ook veranderde hij het kiesstelsel. Hij gaf de Argentijnse vrouw het kiesrecht, waardoor hij heel wat aanhangsters van Eva Perón aan zijn zijde kreeg en hij bepaalde, dat niet meer het stelsel van evenredige vertegenwoor diging zoals in Nederland zou wor den gevolgd, maar het Britse districten stelsel. Daarin komen alleen die kandi daten in het parlement die in hun district de absolute meerderheid hebben behaald. Geen gedoe met kiesdelers meer en als men weet dat de dictator de districten ook nog zo indeelde, dat hij er altijd voor zorgde dat zijn aanhang de sterkste was, dan kan men begrijpen waarom het Argentijnse parlement lange jaren bestond uit negentig percent voorstanders, hoewel de peronisti- sche aanhang onder de Argentijnse bevol king net zestig bedroeg. Het vreemde was nu, dat de Raad van Wijzen Aramburu niet kon adviseren over de grondwet. De meningen waren zo ver deeld, dat geen uitspraak t mogelijk, was. De kleine partijen, die door het Britse stel sel verpletterd zouden worden kozen de oude grondwet. De radicalen, eens de sterkste partij viel in tweeën uiteen. De volksradicalen ondre dr. Balbin wilden wel de oude grondwet, maar de linksradicalen onder Fronizi de man die de peronisti- sche kudde in zijn politieke hokje hoopte te vangen wilde de peronistische grond wet. President Aramburu heetf toen besloten, voorafgaand aan presidentsverkiezingen, eerst een grondwetsverkiezing te organise ren. Deze heeft nu zondag plaats gehad en is een volledige overwinning geworden voor de regeringsaanhang. Van de 205 par lementszetels hebben de partijen die een nieuwe grondwet willen er, naar schatting 120 bezet. De Frondizi-radicalen hebben zestig zetels en een paar vage splinter partijen samen 25. De verkiezingen zou men dus een soort motie van vertrouwen kunnen noemen onder de joodse bevolking in het buiten land nodig teneinde op hun financiële steun te kunnen rekenen. Want een ver vreemding met de doelstellingen van Israel zou een risico voor Israel beteke nen. Volgens Goldman is deze culturele taak een der belangrijkste en blijvende plichten van de zionistische wereldoi-ga- nisatie. „De Israëliër zal zich meer dienen te verdiepen in de bijzondere problemen der joden in het buitenland en de zionisti sche organisatie heeft nog een grote op voedkundige taak in het buitenland voor zich", zo luidt het commentaar van Gold- Alle goeie dingen. Misschien is het u nog niet zo opgeval len, maar alle goeie dingen bestaan uit tienen. Tenminste als u gelooft in de rijtjes met vooraan elke zin een al dan niet vet of cursief gedrukt cijfer en om het geheel een strakke, fantasie- of wibbellijn. Dat is, als u het nog niet mocht weten, voor het vangen van de blik. En mocht de aandacht om de een of andere reden niet dadelijk worden getrokken - er zijn men sen die de gehele dag al met strakke lijnen of met cijfers tverken - dan bereikt het opschrift toch nog het gewenste resultaat. Want wie wil niet op de hoogte zijn van de tien punten die van hem een ideale echtgenoot maken, of van de tien wenken voor een stralende make-up, of van de tien tips voor de juiste opvoeding van zijn of haar kinderen? Dat zijn dan, zij schoten mij zo te binnen, rijtjes die u het gehele jaar door in allerlei periodieken kunt aantreffen. Daarnaast wordt nog aan uw geweten, uw vergeetachtigheid en uw gemoedsrust geschaafd met seizoenpublikaties als: Tien voorschriften voor Nederlanders in het buitenland. Tien dingen welke u op reis niet mag vergeten, Tien kleinigheden die u in de schoonmaaktijd voor uw vrouw kunt doen, Tien aanwijzingen voor voorde lig stoken, Tien punten voor veilig zonne baden Allemaal van die heel goede en heel goed gemeende wenken. Het zijn er altijd tien, let maar op. Als u er meer of minder ziet, wees dan op uw hoede! De belangrijkste verhogingen van de be lastingen in verband met de bestedingsbe perking puntsgewijze afgedrukt op de voorpagina van de krant, zijn er bijvoor beeld doorgaans zeven of elf of dertien; de verlangens van het ene vredelievende land, ter kennis gebracht aan een ander eveneens vredelievend land, welke onont beerlijk zijn om oorlog te bezweren, zullen tot vier of acht komen; de eisen voor een hoger, lager, staats- of ander examen zijn doorgaans in zes tot negen punten samen gevat, al is de tekst achter deze cijfers in vele gevallen wel eens overdadig lang. Maar als u de cijfers van dit soort op sommingen ziet, boezemen zij ontzag in. U voelt direct, hier is niet geschipperd. Niet één meer, maar ook niet één minder, pre cies dat wat nodig is om 's lands uitgaven te dekken, precies dat wat nodig is om de vrede te bewaren en krek dat wq.t men moet weten om voor een examen „op te kunnen gaan". Het komt mij zelfs voor, dat men, als het om gewichtige zaken gaat, met opzet de ronde getallen tracht te vermijden. Mis schien om te bewijzen, dat er geen inspi rerende duimen en geen tellende vingers aan te pas zijn gekomen. Dat zijn er samen immers tieneven veel als waaruit alle goede dingen bestaan. Clemens Pincet man. Mirjam Gerzon voor de bekwame president Araburu, de man die hardnekkig heeft geweigerd voor dictator te spelen. Toch is het een motie met een bijsmaak je, want bij deze zetelverdeling komt niet tot uitdrukking het aantal van twee mil joen blanco-stemmen. Dat is van de Pe ronistische aanhang, die op hoog bevel, van Juan Perón uit Venezuela opdracht heeft gekregen uit protest blanco te stemmen. Weinig inzicht Op zichzelf is dat een merkwaardige ma noeuvre geweest, die getuigt van weinig inzicht van de voormalige dictator. Want zou hij hebben bevolen dat de peronisti sche Frondizi hadden gesteund Frondi- zi die eigenlijk geen haar beter is dan Perón dan hadden de Frondizi-radica len ongeveer 55 percent der stemmen in de i wacht gesleept en dan had Argentinië geen nieuwe grondwet gekregen. Daardoor zou BUENOS AIRES (AFP) Te Buenos Aires is van officieuze zijde vernomen dat de verdeling der zetels in de nieuw geko zen Argentijnse grondwetgevende verga dering als volgt is: regeringspartijen 120 en de oppositie 85 zetels. Drie der zetels van de oppositie worden door commu nisten ingenomen. De regeringspartijen hebben een volstrekte meerderheid. (UP) Uit de verkiezingen is gebleken dat. Perón, de verjaagde dictator, en diens buiten de wet gestelde partij op de wip zitten. Er zijn bijna twee miljoen stemmen blanco ingeleverd, en de radikale Volks unie, die de meeste stemmen kreeg, bleef er, met bijna twee miljoen nog net boven. (AFP) De regeringspartijen zijn zeker van een voldoende meerderheid in de „Conventie voor hervorming van de grond wet", doch als men bij de stemmen van de oppositie de blanco stemmen der pei'onis- ten telt komt men tot de slotsom, dat slechts de minderheid van de kiezers de regering steunt. (UP) De linkse radicalen van de „In- transigencia" zijn op de derde plaats ge ëindigd. Als de peronisten meewerken dan wordt Arturo Frondizi, de leider van deze peronistisch gezinde groepering, in fe bruari president van Argentinië. Frondizi heult met de peronisten, en een woord van Juan Perón zou genoeg zijn om hem in het zadel te zetten. In de verkiezingscampagne heeft Aram- buru, de tijdelijke president, als voornaam ste eis de herziening van de 104 jaar oude Argentijnse grondwet aan de orde gesteld. Deze herziening zal de bevoegdheden van de president moeten inperken om een dic tatoriaal regime te voorkomen. In een ra diotoespraak heeft Aramburu verklaard dat uit de verkiezingsuitslagen is geble ken „dat zes van de acht miljoen Argen tijnen vóór de democratie hebben geko zen". HllL Een snelle wagen van de verkeerspolitie brengt me laar het centrum van Milaan. De jonge inspecteur naast mij doet zijn best aan de in structies van zijn chef te vol doen en hij toont zich dan ook een consciëntieuze gids. Terwijl hij me uitlegt met welke verkeersmoeilijkheden deze dynamische industrie stad te doen heeft, verzuimt hij niet mij links en rechts attent te maken op bijzonder heden. Op de Piazza della Repu- blica glijden we langs de „grattacielo", de wolkenkrab ber, die de trots is van Mi laan. „Het modernste gebouw van de wereld", zegt mijn be geleider. „Tweeëndertig ver diepingen boven de begane grond, honderdzeventien me ter hoog. Er zijn tien liften en het systeem van air conditio ning is volmaakt". Rank steekt de toren boven de toch al vrij hoge huizen van de omgeving uit. Een kantoorgebouw van zestien etages vlak tegenover de wolkenkrabber lijkt er een dwerg bij. Voordat de reus uit het gezicht is, voegt de inspecteur nog uit één mond hoek aan zijn mededelingen toe: „Het hoogste bouwwerk van de wereld dat geheel in gewapend beton is uitge voerd". We omcirkelen het Dom plein, dat als altijd voor een belangrijk deel is ingenomen door transpirerende toeris- Elke moderne wereldstad heeft te kampen met dé kwaal van deze tijd - het parkeerprobleem. Milaan vormt op deze regel geen uitzondering. Op een ingenieuze wijze heeft men er echter een gedeeltelijke oplossing gevonden. ten, drukke duiven en druk kere fotografen. Dan voert een korte straat ons naar de Piazza Diaz, het doel van de tocht. Ik stap uit en kijk eens om me heen. Voor mijn neus staat weer zo'n hypermodern architectonisch monster van zestien etages. Het plein is één groot parkeerterrein „er kunnen zo'n driehonderd auto's staan", verklaart de jonge politieman. Een enorm bord trekt mijn aandacht. Het draagt het op schrift „Parcheggio Sottera- neo". Dat is de ondergrondse parkeerplaats, de Civico Autoasilo Diaz, waarover men mij op het bureau van de verkeerspolitie zulke en thousiaste verhalen heeft op gehangen. Ook in onze grote steden, zelfs in Haarlem, kennen we het bijna onoplosbare pro bleem van de parkeerge legenheid. Een stad als Mi laan, met tweemaal zoveel inwoners als Amsterdam, gaat er natuurlijk eveneens zwaar onder gebukt. Sterker nog: in dit industriële hart van Italië hebben de autori teiten lange tijd met de han den in het haar gezeten. De gemiddeld veel hogere bouw, vooral in het centrum, leidt ^Illlr in een betrekkelijk klein ge bied tot een concentratie van mensen, die voor ons onge kend is. „Wanneer de kan toren en magazijnen 's mid dags en 's avonds leegstro- men, ontstaat er een vraag naar vervoerscapaciteit, waaraan haast niet is te vol doen", had een hoofdinspec teur met zorgenrimpeltjes in het voorhoofd mij al eerder verteld. „Daarbij komt nog een ander element: in dat zelfde beperkte centrum ont staat gedurende de hele dag een opeenhoping van bezoek". Langzamerhand was een onhoudbare toestand ont staan. Automobilisten waren genoodzaakt hun wagens ki lometers van hun bestem ming, in een buitenwijk dus, te stallen. Zij moesten dan hun weg vervolgen met de tram een meestal tot bars tens gevulde tram. Enige jaren geleden heeft Milaan de verkeerschaos fors aangepakt. De werkelijk in drukwekkende ondergrondse garage van di'ie verdiepingen op het Piazza Diaz is het re sultaat geweest van dit prij zenswaardig initiatief. Men heeft er diep voor in de beurs moeten tasten: achthonderd miljoen lire, hoezeer ook ge devalueerd, vertegenwoor- lllllllll digen nog altijd de lieve som van vijf miljoen gulden. Maar het heeft geholpen, al zijn de moeilijkheden nog lang niet achter de rug. „We beschouwen het als een belangrijke eerste stap", zegt de inspecteur, terwijl we over een flauw hellende trap de aarde in duiken. „Van het begin af is de autosilo een groot succes geweest". Dat blijkt, wanneer een employé me even later cij fers verstrekt. „We zitten hier nooit om werk verlegen, want elk uur van de dag moeten we zo'n vierhonderd auto's onderdak verschaffen". En als ik enigs zins bevreemd in de tamelijk kleine ruimte van de boven ste etage rondkijk, voegt hij eraan toe: „Nee, hier ziet u ze niet. Daarvoor hebben we een ander systeem". Hij maakt mij aanschouwe lijk duidelijk, dat steeds iemand klaar staat om een binnenrijdende wagen op te vangen. Dan wordt hij on middellijk in een gigantische lift gepiaatst, die zich zowel horizontaal als vertikaal be weegt. In drie lagen bevinden zich, diep onder de verkeersdrukte van de grote stad, vijfhon derd boxen, waarin de auto's een veilig plaatsje kunnen vinden. Het wachtwoord is snelheid een stalling duurt aldus nog geen minuut en het kost ongeveer dezelfde tijd om het vehikel weer ter be schikking van de eigenaar te stellen. jj Het spreekt vanzelf, dat g een dergelijke inrichting een j= perfecte luchtverversingsin- m stallatie behoeft. Die is er g dan ook. Om de tien minuten g worden alle kwade en kwa- W lijke dampen weggezogen, g waarna er weer een atmosfeer g ontstaat, die niet minder zui- j§ ver is onzuiver, zo ge wilt g dan men gewoonlijk mid- g den in een wereldstad aan- n treft. H „Wordt er ook service ver- g leend?" wil ik graag weten. „Alle service, die men -- wenst". Ik krijg dan de tun- g nel te zien, waarin ijverige g mecaniciens bezig zijn kleine g reparaties te verrichten. „Per m uur kunnen zes auto's auto- jj matisch worden gewassen, g gesmeerd, gedroogd en opge- g poetst". g „En de kosten?" „Die zijn heel laag gehou- g den. Voor twee uur stallen g betaalt men honderd lire ij (zestig cent) en hierbij is gra- g tis wassen inbegrepen. Wil m men de wagen de hele dag g kwijt, dan rekenen we daar- g voor zeshonderd lire". De jonge inspecteur heeft g met de trots van de Mila- g nees, die weet, dat zijn stad g Rome een flinke stap voor is jj geweest, glimlachend de g rondgang gevolgd. Hij meent g tot slot nog zijn oordeel te g moeten geven: „En ik verzeker u, dat g automobilisten voor dat geld g van heel wat ellende af zijn". §g J. J. F. Remming mwmww ee neventuele terugkeer van Perón bijzon der zijn vergemakkelijkt. Dopr deze ma noeuvre nu, heeft Perón min of meer de deur voor zijn eigen neus dichtgeslagen en dat kan de regering van Aramburu alleen maar to vreugde stemmen. Want zelfs als bij de presidentsverkie zingen de peronististen Frondizi wel zullen steunen, dan maakt de nieuwe grondwet met een kiesstelsel van evenredige verte genwoordiging de oppositie zo sterk dat een nieuwe dictator of hij Perón heet of Frondizi welhaast onmogelijk wordt. ROME, (UP) De Italiaanse Tweede Kamer heeft dinsdagavond, met uitzon dering van de communisten, de wetsont werpen betreffende de Euromarkt en Euratoom goedgekeurd. De uitslag van de stemming was: 311 voor, 144 tegen en 54 onthoudingen. Voor de stemming hield de minister van Buitenlandse Zaken, Giuseppe Pella, de afgevaardigden voor, dat zij met de goedkeuring een „onher roepelijk" besluit zouden nemen. (AFP) Aan het einde van een ver gadering van vijf en een half uur werd eerst over de twee verdragen afzonder lijk bij handopsteken gestemd. De linkse socialisten van Nenni onthielden zich al leen van stemming bij de Euromarkt. Alle andere partijen stemden in beide gevallen voor In september zal de Italiaanse senaat zich over de verdragen uitspreken. In Italiaanse regeringskringen is men zeer voldaan, dat de kamer ondanks de ver traging tengevolge van de binnenlandse politieke moeilijkheden, de verdragen heeft goedgekeurd, kort nadat dezè in Frankrijk en West-Duitsland zijn be krachtigd. Justus van Maurik, de negentiende eeuwse auteur, spreker en toneel schrijver, vertelt dat in de engelenbak van de vroegere Amsterdamse schouw burg achter tegen de schuine wand van de kap een smal bankje was aange bracht. Men kon daar wel zitten, maar niets zien van wat op het toneel ge beurde. Daarom moesten zij die daar plaatsen hadden, gedurende de voor stelling staan of leunen op de ruggen der bezoekers voor hen. Naar dat pu bliek wordt thans nog, zegt Van Mau rik, het minste soort mensen het vee of het tuig van de richel genoemd. In het werk van Herman Heyermans komt men het, woord riggeltjestuig herhaal delijk tegen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5