Henk Buis steeg snel naar de top in de stayersport Twee Surinamers voor „Haarlem" Mannetje Grommelebrom^) Chefarine „4" DE ONZICHTBAREN f8%.*l'HSèSV&Kèk) Agenda voor Haarlem Wereldkampioenschap bij amateurs binnen het bereik beroemde geneesmiddelen zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet Kort en bondig 4 Grote nederlaag van de Nederlandse tennissters Maas en Bouwman met Flamingo's naar Engeland Twee van Het Spaarne gaat definitief naar Duisburg Vijf Nederlandse zwemsters gaan naar Amerika -Van Dijk (Elinkwijk) naar EDO Het honkbalprogramma voor het komende weekeinde Weer nederlaag van Haarlem in de eerste klasse Koersen in Hilversum Theo Messidor snel in de amateur-prijs Zwitserse expeditie naar de Dhaulagiri: 7.952 m Rock 'n roll op het Rode Plein Egypte zet Birgitte Toft op de zwarte lijst Rode Kruis kan niet met ''■in contact komen Communistenleider vermist uit de Sovjet-Unie WOENSDAG 31 JULI 195 7 Henk Buis had er eerlijk gezegd niet meer op gerekend dat hij ooit nog eens in aanmerking zou komen voor uitzending naar het wereldkampioenschap wielrennen. De jonge amateur uit Vijfhuizen heeft als wegrenner wel enige succesjes geboekt, beschikt over een bijzonder strijdlustig karakter, maar juist de extra klasse om zich onder de „toprijders" te kun nen scharen bleek te ontbreken. Zodoende had Henk al zijn idealen om nog eens een groot wielrenner te worden al laten varen. Voor hem scheen in de wielersport geen hoofd rol weggelegd te zijn. Hij zou louter voor zijn genoegen blijven fietsen en zijn dagelijks brood als landbouwer moeten verdienen. Maar sinds hij nu zes weken terug zijn geluk achter de kleine motoren is gaan beproeven, is er een gunstige verandering gekomen in zijn sportloopbaan. Het fietsen achter de motoren gaat hem zo best af hij schijnt voo: deze tak van wielersport de juiste aanleg te hebben i i de sportcommissie van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie besloten heeft om hem samen met Arie van Houwelingen uit Sassenheim af te vaardigen naar het wereldkampioenschap voor amateur-stayers in Leipzig. En nu hoopt Henk Buis natuurlijk om straks een bijna onbereikbaar ge acht ideaal wereldkampioen wielrennen te kunnen verwezenlijken. De wedstrijden voor amateurs achter motoren, die 's wo.ensdagavonds in het programma van de zogenaamde „populai- res" in het Olympisch Stadion in Amster dam worden gehouden, zijn dit seizoen voor het eerst in het leven geroepen om jonge renners een kans te geven zich eventueel als stayer te gaan bekwamen. En uiteraard om met twee representatie ve vertegenwoordigers in september deel te kunnen nemen aan het wereldkam pioenschap voor amateurs-stayers in Leipzig. Buis en Van Houwelingen zijn als de besten uit deze stayerswedstrijden voort gekomen. Zij zullen nu verder getraind worden door bondscoach Van der Stuyft. Het wereldkampioenschap voor amateurs achter motoren werd voor hst laatst in 1914 te Kopenhagen verreden. De 63-jarige Nederlander Cor Blekemolen is zodoende nog steeds titelhouder. Wielerloopbaan Henk Buis begon zijn wielerloopbaan in 1952 bij „Excelsior". Het daaropvolgende seizoen ging hij met enkele makkers over naar „De Kampioen". Als clubrijder ver wierf hij zich door zijn strijdlustige karak ter een goede naam en verschillende suc cesjes. Na twee jaar besloot hij in 1954 om nieuweling te worden en ook buiten clubverband zijn krachten te gaan meten met anderen. Maar overwinningen bleven voorlopig achterwege. Hij reed wel sterk, doch was niet „uitgekookt" genoeg. De Vijfhuizer renner demarreerde op momenten dat hij beter in de beslotenheid van het peloton had kunnen blijven. Het beslissende moment van demarreren kon Buis nimmer afwachten. Dat heeft hem overwinningen gekost. Vooral omdat ook de sprint nu eenmaal niet zijn sterkste wapen is. Maar toch heeft hij met deze strijdwijze verschillende ereplaatsen be haald en zelfs nog een overwinning. Dat was in de jubileum wedstrijd van zijn club „De Kampioen" op het circuit van Zand- voort. Wielrenners als Arie Braat en Hein Koger konden hem toen niet stuiten in zijn zegerush. Buis kreeg in deze wed strijd ook de prestatieprijs. Amateur Zijn debuut bij de amateurs in 1956 was veelbelovend. In zijn eerste wedstrijd de beste, de Ronde van Duisburg, behoorde Buis weer tot de demarranten. Steeds kwam hij met de eersten op de 400 meter hoge Stumpelberg. Het was tijdens deze ronde echter bar koud en er viel zelfs natte sneeuw. Dat werd hem in de slot fase noodlottig. Henk kreeg last van kram pen en moest zijn positie in de voorste ge lederen prijsgeven. Hij werd nochtans twaalfde met enkele anderen. Meer succes had hij in het Criterium van Lisse. Halverwege deze race ontsnapte hij en liet zich niet meer achterhalen. Deze overwinning krijgt nog meer reliëf als men bedenkt dat in de hem achtervolgen de jagersgroep knappe renners als een Piet Steenvoorden, Cor Plasmeyer, Arie van Houwelingen en de Duitsers Josef Pawlik en Dieter Gerszke waren vertegen woordigd. Henk Buis kreeg ook de pres tatieprijs. Zijn zwakke eindsprint stond hem meer dere overwinningen in de weg en ook had hij veel met tegenslag af te rekenen. Stayer Ook reed Henk Buis in het vorige sei zoen op het circuit van Zandvoort achter de motor. Voor het eerst in zijn leven. En hij deed het best. Met nog acht kilometer te rijden ontdeed hij zich in deze stayers- koers van concurrent Frans Braat en scheen op een onbedreigde zege af te ste venen. Bij de voorlaatste beklimming van de Hunzerug kwam hij evenwel ten val en verspeelde daarmee zijn kansen op de zege. Voordat hij op een andere fiets was overgestapt waren Braat, Broekhof, Cuve- lier en Steenvoorden hem al gepasseerd. De tweedaagse tennisontmoeting Frank rijkNederland (dames) is in een Franse overwinning geëindigd. Na de eerste dag hadden de Franqaises met 61 de leiding. Op de tweede dag wonnen zy nog 6 wed strijden, zodat de ontmoeting met 121 in het voordeel van Frankryk eindigde. Enkelspel: mej. Coste (Fr. verslaat mevr. Thung (Ned.) 6—3, 60; mej. De la Cour- tie (Fr.) verslaat mej. Marinkelle (Ned.) 7—5, 7—5; mej. Kermina (Fr.) verslaat mevr. Peters (Ned.) 64, 6—3; mej. Nenot (Fr.) verslaat mej. Wiesene (Ned.) 62, 6—2. Dubbelspel: mej. Coste en mej. Dubois (Fr.) verslaan mej. J. en mej. F. Marin kelle (Ned.) 6—3, 6—3; mej. De la Courtie— mej. Bouchet verslaan de dames Peters Thung 63, 62. Het Flamingo-team dat van 12 tot 24 augustus enkele cricketwedstrijden in Engeland zal spelen, o.m. staan ontmoe tingen met MCC en de Free Foresters op het programma, is als volgt samen gesteld: H. W. Glerum (VRA) aanvoerder, D. L. Ingelse (Quick, N) wicketkeeper, Wally van Weelde (VOC), H. Stolk (Her mes DVS), A. Schuur, W. van der Vlugt, E. Vriens, C. Bakker, J. G. van Staay, J. van den Bosch (allen HCC), M. Maas (Haarlem) en P. Bouwman (Rood en Wit). Aangemoedigd door dit eerste optreden als stayer rijpte bij hem het plan om zich verder in stayerij te gaan bekwamen. En daartoe kreeg hij de kans toen de KNWU dit seizoen besloot om het stayeren voor jonge amateurs te animeren. Henk Buis heeft nu aan zes wedstrijden deelge nomen en na in de eerste weer eens door pecht uitgeschakeld te zijn, werd hij ver volgens derde en tweemaal tweede. Toen bleek hij het fietsen achter de motor onder de knie te hebben en de laatste twee rit ten heeft hij beide gewonnen. De routiné's Baartmans, Broekhof, Post etc. moesten toen in de Vijfhuizenaar hun meerdere erkennen. En na deze successen is hij met Van Houwelingen uitverkoren om ons land te vertegenwoordigen bij de wereldkam pioenschappen in Leipzig. Daarvoor moet hard getraind worden. Elke morgen moe ten zij naar Amsterdam en rijden dan een paar uur achter de motor van Van der Stuyft hun rondjes op de Stadionbaan om het vak tot in de perfectie te leren. Een en ander is voor Buis mogelijk geworden door de medewerking van zijn werkgever, die hem de*volle vrijheid geeft om 's morgens de trainingen in Amsterdam te volgen, 's Middags werkt Buis weer op het land. De twee zonder stuurman van 't Spaame (Haarlem) is door het bestuur van de Ne derlandse Roeibond, na overleg met de technische adviescommissie, uitgenodigd deel te nemen aan de Europese roelkam- pioenschappen voor heren, die van 29 augustus tot en met 1 september in Duis burg zullen worden gehouden. De skiffeurs Bakker (De Maas) en Re- delé (Kon. Dordbsche) zullen zondag op een nader te bepalen plaats en tijdstip een trial moeten roeien. Ook de achten van Njord en Nereus zullen op diezelfde dag nogmaals hun kunnen voor het bestuur van de Ne derlandse Roeibond moeten tonen. Daarna pas zal een beslissing genomen worden of meer Nederlandse herenploegen naar Duitsland worden afgevaardigd. Naar het ANP verneemt zullen vyf Ne derlandse zwemsters deelnemen aan de Amerikaanse zwemkampioenschappen, die van 12 t/'m 15 augustus in Houston in Texas worden gehouden. De Koninklijke Nederlandse Zwembond ontving dezer dagen de uitnodiging van de Amerikaanse Amateur Atletiek Unie, de centrale sportorganisatie in de Verenigde Staten, om een team van vier of vijf zwemsters naar Texas af te vaardigen voor deelneming aan de Amerikaanse titel- wedstrijden. Onder bepaalde voorwaarden omtrent reis en verblijf heeft de KNZB de invitatie aanvaard. De volgende meisjes zullen onder leiding van mevr. A. Vlot- huizen-Foursoff de reis per sleep-air van de K.L.M. meemaken: Ada den Haan (Gooi, Bussum), Tineke Lagerberg (Gooi, Bus- sum), Jans Koster (Gooi, Bussum), Cockie Gastelaars (SZC, Schiedam) en Jopie Troost (HDZ, Amsterdam). Oorspronkelijk was Greetje Kraan van De Robben aangewezen in de plaats van Jopie Troost. Door de tournee, die de Rob ben van 15 augustus tot 3 september door Spanje zullen maken, moest voor Greetje Kraan echter een vervangster worden ge zocht. De ploeg vertrekt op 6 of 7 augustus. De Elinkwijk-speler Van Dijk is gecon tracteerd door EDO. Van Dijk is 34 jaar. ONINK NAAR SHS. De rechtsback van de ere-divisieclub Elinkwijk, W. C. Onink, heeft gisteren het contract voor zijn overgang naar SHS getekend. „Haarlem" heeft twee Surinaamse voetballers voor het eerste elftal ge contracteerd. Dinsdagavond kwamen zij op Schiphol aan. Zij werden ver welkomd door de voorzitter van „Haar lem", de heer J. P. van Balen Blanken. Op de foto schudt hij de hand van André Kilien, in het midden Paul Degenaar. André Kïlian is 28 jaar en speelde in de vereniging Robin Hood, meestal in de achterhoede. Kilian, die van beroep lasser is, kwam ongeveer dertig maal in interlandwedstrijden uit voor het Surinaams elftal. Degenaar, die 21 jaar is en links- of rechtsbinnen speelde in Voorwaarts uit Paramaribo, speelde vijftien maal voor het Surinaams elftal in een periode van ongeveer drie jaar. Degenaar is automonteur. De oud speler van Haarlem, Kamperveen, heeft zijn bemiddeling verleend bij de overkomst van het tweetal. Het honkbalprogramma voor het komende weekeinde luidt: Zaterdag: Eerste klasse A: 16 uur AjaxVVGA; 16 uur TYBB-EDO. Eerste klasse B: 16 uur ABCDe Volewijckers; 16 uur Kennemerland—OVVO. Overgangsklasse A: 16 uur CatchersDWV; 16 u. RooswijkThor; 17 u. Sparta 2Schoten 2. Overgangsklasse B: 16 uur UW-HHC 2. Tweede klasge A: 16 uur APGSVVGA 2; 16 uur Shell—ABC 2. Tweede klasse B: 16 uur BloemendaalKenne merland 2; 15 uur RCH 2-DSS. Tweede klasse C: 16.30 uur DOS—SVV. Tweede klasse D: 16 uur AnimoTIW 2; 16 u. Allen Weerbaar—Holland: 16 uur Hilversum— De Spartaan 2. Derde klasse A: 15 uur SC Haarlem 3—Kenne merland 3; 15 uur EHS 2Terrasvogels. Derde klasse B: 16 uur HFC „Haarlem" 2Roos- wijk 2. Vierde klasse B: 15 uur Rood Wit 3—TYBB 3. Zondag: Eerste klasse A: 14.30 uur HHC—Blauw Wit; 14 uur TIW—EHS. Eerste klasse B: 10 uur SC Haarlem—HCK; 14.30 uur SchotenSparta. Overgangsklasse A: 10 uur HFC „Haarlem"— WV „HEDW". Overgangsklasse B: 11 uur DEC—RCH: 14 uur NeptunusRFC; 14 uur De SpartaanOVVO 2. Tweede klasse A: 10 uur EDO 2-TIW 3; 10 u. JOS-TOG. Tweede klasse B: 10 uur THBRood Wit. Tweede klasse C: 14.30 uur Schiedam—Paci- fico; 12 uur USCDe Hazenkamp 2. Tweede klasse D: 14.30 uur VVGA 3—De Ha zenkamp. Derde klasse A: 14 uur RCH 3—DIO. Derde klasse B: 12 uur HCK 3—Schoten 3; 10 uur Rood Wit 2—DSB. Vierde klasse A: 14.30 uur DSS 3—SC Haar lem 4; 10 uur Bloemendaal 2—DIO 2; 10 uur Schoten 5—THB 2. Vierde klasse B: 10 uur VI. Vogels—'Terras vogels 2. De water polocompetitie De strijd voor promotie naar de reserve eerste klasse dames is geheel een DWT- aangelegenheid geworden. In Stoop's bad in Overveen werd dinsdagavond de wed strijd DWT 3Haarlem 2 gespeeld, die re sulteerde in een twaalfdrie overwinning voor DWT 3. DWT 2 en DWT 3 moeten nu op neutraal terrein een wedstrijd spelen om een plaats in de reserve eerste klasse. Haarlem (heren) kreeg voor de eerste klasse C Zwemlust uit Utrecht op bezoek. In het begin van de strijd gebruikte Haar lem enige schietkansen niet goed; na vijf minuten spelen bezorgde Buijs Zwemlust de leiding en bracht kort daarna de rust stand op nultwee. Na de hervatting stopte de invaller Haarlem-keeper enige schoten keurig, waarna Buijs hem weder om passeerde. Toen volgden er nog twee treffers van De Wit, waarna Hölsken met het nemen van een strafworp de eindstand op één—vijf bracht. Het was de laatste wedstrijd voor Haarlem, dat zonder winst te boeken de zomercompetitie heeft afge sloten. Er rest nu nog een kans om door het spelen van degradatiewedstrijden een plaats in de eerste klasse te behouden. Waterpolo-uitslagen: Competitie Konink lijke Nederlandse Zwembond. Heren re serve tweede klasse A: AZ '70 2Haar lem 3 92. Reserve derde klasse B: Haar lem 4VZV 2 1—14. Competitie Kring Haarlem KNZB. Da mes eerste klasse: WatervriendenHPC 2 25. Heren eerste klasse: NVAVZV 3 5—2; HWV—NVA 3—4. leb- De uitslagen van de dinsdag in Hilversum gehouden draverijen luiden: NAC-prljs (1420 meter): 1. Wala 1.34.6; 2. Wal ter Hollandia 1.36.1; 3. Wento con Dios 1.45.6. W. f 6.10; p. 5.50, f 1.60, f 2.40: cov. f 4.50: k. f 4.20. Liefhebbersprijs (1900 meter): Eerste se rie: 1. Tensor Gregor 1.25.5: 2. Regina Spencer 1.24.9; 3. Terraise 1.26.3. W. f2.90 (stal); p. f3.40. 2.30. f 3.20; cov. f6; k. f 8.40. Tweede serie: 1. Sagne d'Or 1.25.1; 2. Peter Hanover 1.25.5; 3. Sir Kerrigan 1.26.7. W. f2.60; p. f2, f3.20; cov. f 7.50; k. f 19.80. Sportiviteitsprijs (2400 meter): 1. Veratonka 1.32.3; 2. Sandra 1.28.6; 3. Utopie 1.32.0. W. f2.50; p. f 1.70, f 2.70; k. f 8.10; cov. f 4.80. Amateurkampioenschappen van Nederland (2380 meter): 1. Oranie Nassau 1.24.-: 2. Parel Holland 1.24.7; 3. Q Bascom 1.24.7. W. f 11.90; p. f2.30, f 1.90, f 1.70; k. f36; cov. f4.50. Amateurprijs (2840 meter): 1. Theo Messidor 1,24.3: 2. Quick Jimmy 1.25.5; 3. Untrepid 1.28.7. W. f 1.50; p. f 1.20, f 1.50; k. f2.40; cov. f2.50. Finale Liefhebbersprijs: 1. Sagne d'Or 1.24.9; 2. Peter Hanover 1.25.7; 3. Terraise 1.25.7. Winn. f2.80; p. f 1.60, f3.80, f2 70; k. f 10.30; cov. f 10. Totallsator-omzet: f 85.690. Mannetje Grommelebrom had de woorden van de vreemdeling goed verstaan Rij was bang voor die oude heer, maar toch keek hij nog erg zuur. Toen stak zijn spiegelbeeld met 'n olijk lachje zijn vinger uit en kietelde Mannetje Grommelebrom tegen zijn neus. En toen.schoot Mannetje Grommelebrom einde lijk ook in de lach. „Zo is het goed", zei de vreemdeling. „Lachen moet je, en niet als 'n zuurpruim door het leven gaan. Mannetje Grommelebrom en zijn spiegelbeeld gaven elkaar 'n stevige hand. 55-56 Een 27-jarige fotograaf uit Zürich, Wer ner Staeuble heeft van de regering van Nepal toestemming gekregen de 7.952 me ter hoge, nog nimmer betreden top van de Dhaulagiri te beklimmen. Dit is de hoogste nog nimmer beklommen berg. Tot op heden hebben een Franse, twee Argentijnse, een Zwitserse en een Zwit sers-Duitse expeditie vergeefse pogingen ondernomen. Staeuble heeft als fotograaf deel genomen aan de Zwitsers-Duitse expeditie van 1955. Hij zal nu begin-lente volgend jaar een nieuwe poging ondernemen. De expeditie wordt gefinancierd door de Zwitserse industrie. Staeuble toonde zich zeer verwonderd dat de regering van Ne pal toestemming heeft gegeven, te meer daar in het verleden verscheidene andere expedities zijn geweigerd. Een gehoor van omstreeks duizend, voor namelijk jonge Moskovieten heeft dinsdag avond in extase geluisterd naar een Brits rok'n roll- en jazzconcert, dat in het kader van het zesde wereld-jeugdfestival voor vrede en vriendschap in het Moskouse „Huis van filmwerkers" werd gegeven. Naar schatting zeven miljoen televisie kijkers waren ook getuige van het concert, waarvan de Russen zeiden, dat het de wild ste muziek was, die zij, met uitzondering van de uitzendingen van „de stem van Amerika" ooit hadden gehoord. Daarna nam een compacte menigte dan senden bezit van het centrum van Moskou, waarvan buitenlandse bezoekers zich met de Russische bevolking mengden. Politieauto's verzochten de weg vrij te houden voor het verkeer. Vele gasten van de Sovjet-regeringsreceptie ter ere van de koning van Afghanistan waren gedwongen een omweg naar het Kremlin te maken pmdat de straten rondom het paleis over- vuld met. ménsen" wkr'éh. Franse, "Itaiiaahfeè" 'eh Engelse jongerén dansten in het -licht van schijnwerpers op het Rode Pleiri. Moskou werd geregeerd door het publiek en men nam van de politie geen notitie. ADVERTENTIE ASIEL. De Hongaarse schaakspeler Ben koe, die onlangs heeft deelgenomen aan een schaaktoernooi in Reykjavik in IJs land, wil niet terug naar zijn land. Hij heeft om asiel gevraagd in Denemarken. Bij pijnen griep ol ..landerig'' gevoel doet een enkel tablet werkelijk wonderen I 33. Het weer was intussen slechter geworden. Laag hangende donkergrijze sneeuwwolken trokken naar het westen. De wind was koud geworden. Zou het dan nóóit lente worden? Ik werd overvallen door de twijfel, of ik wel juist handelde, of het niet beter zou zijn geweest om samen met de zieke Komoroff verder te trekken naar het kamp van de nomaden. Maar hoe had ik hem kunnen trans porteren? Hij was te zwak om te rijden. We hadden één of twee tentdaken tussen twee paarden kunnen spannen en daarop Komoroff neer kunnen leggen. Maar dan hadden we stapvoets moeten rijden. Voor zulk een trans port was de dag echter te ver gevorderd. En wat hadden v/e moeten doen als Tui-Jaroen het bij het rechte einde had gehad, als de nomaden ons in verband met Komo- roffs ziekte niet in hun kamp hadden willen opnemen? Ik beet op mijn lippen. Ik kon de sombere gedachten maar niet kwijtraken. Het begon reeds donker te worden, toen ik terug kwam. Ik was nóg meer terneergeslagen, nóg moede lozer dan toen ik vertrok. De Mongolen hadden zich ontzet teruggetrokken, toen ik hun onze toestand geschilderd had. Niets kon hun er toe bewegen ons in hun kamp op te nemen. Ik had beloften gedaan, ik had gesmeekt, maar alles was tevergeefs geweest. „Verlaat uw vriend en trek alleen verder, als u ten minste het leven wilt behouden. Wie verblijft, waar de boze geesten zijn, moet sterven. Bij ons mag u niet meer komen, want anders trekken de boze geesten naar hier. We moeten nu rookkaarsen branden om ons voor het kwaad te behoeden". Hoe kan men optornen tegen een 1000-jarig bijgeloof? Alleen door een vastberaden houding en vertoqn van macht had ik op deze mensen indruk kunnen maken. Primitieve mensen kan men alleen door het inboezemen van angst beïnvloeden. Maar een zichtbaar teken van macht bezat ik niet. Al mijn overredingskunst was ge doemd om op niets uit te lopen. Het onheil, dat ons zou treffen, was hiermede echter nog niet uitgeput.... Moe, terneergeslagen en somber gestemd sprong ik uit het zadel. Ik ging eerst naar Komoroff kijken. Hij sliep. De beker thee, die ik naast hem had neergezet, had hij leeggedronken. Het vuur was uitgegaan. Ik liep weer naar buiten en riep Tui-Jaroen. Toen (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) hij niet kwam, liep ik naar de tent, die de vier Mongolen op grote afstand van onze jurtte hadden opgesteld. Ze zaten rond het vuur. Ieder van hen hield een gebeds molen tussen de knieën gekneld en draaide er ijverig aan. Verlegen keken zij mij aan, toen ik binnenkwam. Ik vroeg bars aan Tui-Jaroen wat er aan de hand was. Eerst probeerde hij zich met uitvluchten te redden. Maar toen gesterkt door de blikken van zijn kame raden vertelde hij dat ze besloten hadden niet langer bij ons te blijven. Alles zou hierdoor op losse schroeven komen te staan! Als het me niet zou lukken de mannen tot andere ge dachten te brengen, waren wij, bij wijze van spreken, verloren. Ik vertelde hen, dat de Rus een verkoudheid had opgelopen als gevolg van het bad, dat hij enige dagen geleden genomen had. Over enkele dagen zou hij weer beter zijn. „Hai mai! Uw vriend wordt niet meer gezond. Hij zal sterven", zei Tui-Jaroen. „De lama heeft trouwens ge zegd, dat hij spoedig in het Nirwana zou worden opge nomen als hij zijn tocht zou voortzetten". Ik kón mijn woede nauwelijks meer bedwingen. „Onzin!" riep ik nijdig, „die lama heeft maar wat gezegd!" „Hai mai! Die lama wist alles!", antwoordde Tui- Jaroen. „Wat bedoel je daarmee?", vroeg ik en kwam een stap naderbij. Tui-Jaroen week geschrokken terug. Hij wilde kennelijk wat zeggen, maar de woorden bleven in zijn keel steken". „Heb je soms, of heeft één van jullie met de lama gesproken voordat hij bij ons in de jurtte kwam?", vroeg ik, mij het gesprek met Komoroff herinnerend. Allen ontkenden dit echter en toen ik er verder op in wilde gaan, legde Tui-Jaroen de nagel van zijn rechter duim tegen de lippen wat zoveel als een eed betekende. Wan neer een Mongool bij deze formule een valse eed aflegt, dan kunnen de luizen, die de mens met de nagel van zijn duim dood, volgens de leer van de wedergeboorte in een nieuw leven op de meinedige wraak nemen. Ik liet dit thema dus schieten en probeerde opnieuw de mannen van hun voornemen af te brengen. Tenslotte gelukte mij dat ook. Zij beloofden te zullen blijven, in dien hun loon verviervoudigd zou worden. In de dwang positie, waarin ik mij bevond, zou ik zelfs bereid zijn geweest een nóg hogere eis in te willigen! Toen ik de tent verliet, was ik er echter toch nog niet helemaal van overtuigd, dat het gevaar nu bezworen was. Het was intussen volkomen donker geworden. Ik keek naar de donker-dreigende lucht en liep langzaam naar onze jurtte. Toen ik het vuur had aangemaakt, liet ik mij op de kussens vallen en staarde in de vlammen. Ik was zó moe en ik voelde mij nog zó gespannen, dat het nog lang duurde voordat ik in mijn slaapzak kroop. Toen ik wakker werd, golden mijn eerste blikken de zieke. En weer schrok ik. Ik maakte een nieuwe omslag en gaf hem kinine en thee, waarin ik wat stukjes beschuit had geweekt. Toen ik zijn pols voelde, kreeg ik de indruk, dat zij zwakker was geworden en onregel matiger. Ik liet Komoroff nog een dosis coramine slik ken, hoewel hij daar eigenlijk bitter weinig voor voelde. Het was nog vroeg in de ochtend, toen ik naar buiten liep om hout te halen. Boven mij koepelde zich hoog een wolkenloze en blauwe winterhemel. De grond was met pas gevallen sneeuw bedekt. Plotseling kromp ik ineen van angst: de plaats, waar gisteren nog de tent van onze mannen had gestaan, was verlaten Het was duidelijk, wat gebeurd was. Tui-Jaroen en zijn metgezellen hadden de mogelijkheid, die hen door de nachtelijke sneeuwval geboden was, met beide handen aangegrepen. Ze hadden, toen Komoroff en ik sliepen, hun tent afgebroken en waren er toen vandoor gegaan. Daar de sneeuw de voetsporen van hun paarden weer had uitgewist, kon ik hen niet achtervolgen. Ik wist mijn woede maar nauwelijks in te tomen. Ik moest echter koel en verstandig te werk gaan! Tandenknar send ging ik op zoek naar onze paarden. Van de negen dieren ontbraken er vijf: vier rijdieren en één last paard, dat kennelijk hun tent en schamele bezittingen torste. Pas op dat moment realiseerde ik mij duidelijk, in welk een afschuwelijke positie de zieke Komoroff en ik ons bevonden. Hoe kon ik alleen dagenlang, zo niet wekenlang, het vele werk verzetten? Hoe kon ik de zieke verplegen, het hout zoeken, dat ik nodig had voor het vuur in de jurtte, op jacht gaan en daarbij.niet zelf het loodje leggen? De verantwoording, die nu op mijn schouders drukte, was nauwelijks meer te torsen. (Wordt vervolgd). Draaien. Een te Apeldoorn gehouden nationaal draaiorgelconcours is door „Ju. piter" uit Amsterdam gewonnen. In de wedstrijd tussen vertegenwoordigers van de burgerij werd burgemeester mr. A. L, des Tombe eerste. Nederlanders in Mexico. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat blijkens telegrafische berichtgeving van de Nederlandse zaakgelastigde in Mexico, de Nederlandse kolonie aldaar on gedeerd is gebleven tijdens de recente aardbeving in dat land. Drooggelegd. De waterbronnen van het Brielse gemeentelijke waterleidingbe drijf zijn uitgedroogd, zodat de inwoners van Brielle reeds sedert enige dagen vrij wel van water verstoken zijn. Volgens de directeur van het bedrijf kan het wel drie maanden duren voordat de watervooziening >weer normaal is. Veroordeeld. In Suriname is de oud- notaris J. A. D. door de rechter te Para maribo tot twee jaar gevangenisstraf ver- oodeeld wegens veduistering. De bijna 71- jarige in Nederland geboren verdachte is in Suriname plaatsvervangend lid van het Hof van Justitie en gedurende enkele ja ren minister van Binnenlandse Zaken ge weest. In januari 1956 moest hij zijn kan toor sluiten omdat in de loop der jaren een tekort was ontstaan van 1.15 miljoen gul den. 2,3 miljoen Nederlandse guldens). CAïRO (Reuter). - De Egyptische douane heeft het Deense vrachtschip Birgitte Toft, dat op 22 juli op weg naar Israel door het Suezkanaal voer, op de zwarte lijst ge plaatst. De Birgitte Toft zal in Egyptische havens niet mogen lossen of laden. JERUZALEM (UP). - Het internationale Rode Kruis heeft Israel laten weten, dat het niet in staat is geweest in contact te komen met de Israëlische zeeman-journa- list, die aan boord van het Deense vracht schip „Birgitte Toft" op 22 juli in Suez door de Egyptenaren gevangen werd ge nomen. Men weet niet, waar Rafi Eylon zich bevindt en ook niet. wat zijn lot is of zal zijn, niettegenstaande de interventie van de Deense regering en van de UNO. KOPENHAGEN (UP) De Deense communistenleider Arne Munch-Petersen, oud-parlementslid, is tijdens een bezoek aan de Sovjet-Unie verdwenen. Van de zijde van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is meegedeeld, dat hij zich niet in de Sovjet-Unie bevindt. WOENSDAG 31 JULI Minerva: „Desirée", alle leeftijden, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi, de romance van een prinses", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftij den, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De familie moord- slee", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief van Damascus", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Gemeentekwekerij: voor het pu bliek geopend 10-12, 14-17 en 18.30 tot 20.30 uur. Grote Kerk: Dr. H. S. J. Kalf, organist Klaas Bolt, alt Henny Postma, Avondstilte, 8 uur. DONDERDAG 1 AUGUSTUS Minerva: „Dansmeesters", alle leef tijden, 2.30 uur; „Desirée", alle leeftijden, 815 uur. Rembrandt: Montagne's jeugd- variété, alle leeftijden, 10.30 uur: „Sissi, de romance van een prinses", alle leef tijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeftijden, 10.30 uur; „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Om 10 30 uur kinderprogramma. Lido: „Houten kop pen", alle leeftijden, 2 en 4.15. „Strijd tegen verdovende middelen". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vakantie kinder programma, 10.30 uur; „De familie moord- slee", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Roxy: „De dief van Damascus", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Gemeentekwekerij: voor het publiek geopend 10-12, 14-17 en 18.30 tot 20.30 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 3 uur. Elimkapel: Duitse en Engelse sprekers op opwekkings samenkomst. Onderwerp: „Jezus is nog de zelfde, nu en voor eeuwig".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6