SPAAR GRATIS AUTONUMMERPLAATJES MAGGI Sem Dresden overleden Rust en beheerste kracht kenmerkten de raadsman van ons muziekleven Omzet- en Vennootschapsbelasting worden tijdelijk verhoogd Wederzijdse stimulans bedrijfsleven - hoger onderwijs kan worden versterkt Santpoort zag zonnige ringrijderij Nestor der Nederlandse componisten Renault Frégate Heringa Wuthrich EERSTE KAMER Wellicht verhoging van het rentetype HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BIJ KIPPENBOUILLONSOEP GARAGE „DEN HOUT" Rijksweg Amsterdam- Rotterdam aanbesteed Tiende DG 7G voor de K.L.M. arriveert zaterdag Schoolgebouw te Epe ging in vlammen op Kerkelijk Nieuws IN MEMORIAM SEM DRESDEN BLIKSEMAFLEIDERS Dr. J. F. van Cauwelaert Grootkruis Ned. Leeuw Gaat u met vakantie? Promotor verdiende 20.000 dollar aan titelstrijd Hogere vergoeding voor woningverbeteringen Contactcommissies uit werkgeversorganisaties Van heinde en verre stroomden de gerijen toe MEDEDELING: Georgette Hagedoorn weer naar Indonesië WOENSDAG 31 JULI 1957 O ADVERTENTIE Te zünen huize te 's-Gravcnhage is in de nacht van maandag op dinsdag op 76- jarige leeftijd overleden de componist Sem Dresden, oud-directeur van het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage en van het Amsterdams Conservatorium. Sem Dresden werd op 20 april 1881 te Amsterdam geboren. Na de hbs en de Handelsschool te hebben gevolgd nam hij muzieklessen bij Hageman, Roeske, Togni en Zweers en in Berlijn bij Hans Pfitzner. Van 1905 tot 1914 was hij koorleider te Tiel, Laren en Amsterdam en gaf hij theo retische muzieklessen. In 1914 stichtte hij de madrigaal-vereniging en vormde een a capella-koor van negen beroepszangers. Hij dirigeerde ook het Haarlemse Motet en madrigaalkoor. In deze tijd hield hij ook lezingen in binnen- en buitenland. De Vereniging voor moderne Muziek werd in 1918 door hem opgericht. Een jaar later, in 1919, werd hij verbonden aan het Amster dams Conservatorium. In 1924 werd Sem Dresden benoemd tot directeur van dit conservatorium. Hij bleef dit tot 1937. Van 1923 tot 1927 werkte hij aan enige bladen als muziekcriticus. In 1931 werd hij voorzitter van de sectie Holland van de „International society for contemporary music". In 1937 werd hij tot directeur van het Koninklijk Conservato rium te 's-Gravenhage benoemd, uit welke functie hij tijdens de bezetting in de tweede wereldoorlog werd ontzet. Hij woonde toen teruggetrokken op de villa Pauwhof, die destijds door de Overvoorde- Gordon-stichting beschikbaar gesteld werd ten behoeve van kunstenaars en geleerden, die daar enige tijd rustig konden werken. Sem Dresden werd gedurende de bezet tingstijd toegestaan daar doorlopend te ver blijven. In 1945 componeerde hij de ope rette „Toto", waarvoor hijzelf het libretto schreef en in 1944 schreef hij „Chorus Symphonicus". Na de bevrijding hervatte hij zijn functie als directeur van het Koninklijk Conserva torium en hij bleef tot 1 mei 1949 als zo danig werkzaam. Tot zijn leerlingen behoorden onder anderen Marius Monnikendam, Hugo Go- dron, Leo Smit, Jan Felderhof en Willem van Otterloo. In 1945 werd Sem Dresden lid van de rijkscommissie voor orkest en opera, in 1946 lid van de commissie voor advies van de Dienst voor schone kunsten te 's-Gra- venhage. Hij hield in 1947 lezingen over Nederlandse componisten van deze tijd en in Noord-Amerika. In 1948 werd hij lid en vice-voorzitter van de sectie „Muziek en dans" van de voorlopige raad voor de kunst en tevens directeur van „Jeugd en Muziek", welke functie hij in 1953 neer legde. Dresden werd in 1950 lid van de Inter national Music Council en erelid van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstvereni ging. Drie jaar later, in 1953 zag hij zich de Professor van der Leeuw-prijs toege wezen, en was hij jurylid bij het concours voor compositie „Reine Elisabeth de Bel- gique". De „Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" benoemde Dresden in 1954 tot lid van verdienste en voorts was hij erelid van het conservatorium te Helsinki. Composities Tot zijn voornaamste werken behoren concerten voor fluit, hobo, klarinet, (sym- phonietta), piano, orgel, viool met orkest- ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf f 7.990.— De rijkswaterstaat in Den Haag heeft de werken aanbesteed ten behoeve van rijks weg 4a, de rijksweg Amsterdam-Burger- veen-Rijswijk-Rotterdam. Deze weg zal het doorgaande verkeer van Amsterdam naar Rotterdam buiten de tussengelegen grote steden omleiden. Laagste inschrijf- ster was de Amsterdamse Aannemings maatschappij n.v. te 's-Gravenhage voor f 1.148.000, de hoogste de c.v. aannemers bedrijf voorheen F. Looijen te Gorinchem voor f 1.595.000. De werken, die tiet gedeelte tussen de ringvaart en rijksweg nr. 4 betreffen, om vatten onder meer de aanleg van de aarde- baan met inbegrip van de opritten, het maken van dijken en het graven van een gedeelte van de bouwput voor de te ma ken tunnel in de ringvaart met bijkomende werken, het omleggen van de ringvaart, het maken van de omlegging van de noor delijke dijk van de ringvaart, het uitvoeren van bijkomende werken en het onderhoud van de gemaakte werken gedurende drie maanden na de eerste oplevering daarvan. De K.L.M. heeft geruime tijd geleden 'ien Douglas DC-7c toestellen besteld, waarvan de aflevering in april van dit jaar begon. Zaterdag wordt het tiende en laat ste toestel van deze bestelling, de PH-DSK (Zuiderzee), op Schiphol verwacht. De „Zuiderzee" vertrekt 1 augustus van Santa Monica, waar een deel van de Dou- glasfabrieken is gevestigd, naar Los Ange ls teneinde achttien leden van de Kamer van Koophandel van die stad met hun hornes op deze afleveringsvlucht mee te mmien naar Nederland, waar het toestel saterdag wordt verwacht. Het gezelschap zal vier dagen in Neder land verblijven, waarbij Amsterdam, Vo- 'mndam, Rotterdam, Delft en IJmuiden zul len worden bezocht. De K.L.M. heeft kortgeleden nog een toestel van het type Douglas DC-7c besteld voor aflevering in 1958 met een optie van een half jaar op nog vier DC-7c's. begeleiding, thema en variaties voor or kest, mannen- en gemengde koren a capella en met orkest, onder andere „Chorus tra gicus" (met koper- en slaginstrumenten), „Psalm 99" voor gemengd koor, orgel en 4 trombones, „St. Antoine" voor gemengd koor, soli, en orkest; „Psalm 84" voor ge mengd koor, soli en orkest; kamermuziek onder andere vocalises voor zang en ka merorkest sonates voor cello en piano, fluit en harp, voor viool solo, strijkkwar tetten en sextetten voor blaasinstrumenten en piano. Sem Dresden. Tot zijn publikaties behoren: „Het mu zikale leven in Nederland sinds 1880", „Stromingen en tegenstromingen in de mu ziek". Hij gaf een nieuwe bewerking uit van Van Worp's algemene muziekleer en schreef artikelen in verscheidene tijd schriften. Uitvaart De begrafenis van Sem Dresden is vast gesteld op vrijdag 2 augustus op het r.k. kerkhof „St. Barbara" te Wassenaar, na de uitvaartdiensten, welke worden gehou den in de r.k. kerk van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes te 's-Gravenhage. In Epe is in de afgelopen nacht het ge bouw van de nijverheidsschool voor meis jes door brand verwoest. De brandweer van Epe, Oene en Vaassen wisten te ver hinderen dat een bijna voltooide nieuwe vleugel van het gebouw eveneens door het vuur werd aangetast. De brand is ontstaan op de bovenver dieping van het middengedeelte van het schoolgebouw, dat de verbinding met de nieuwe vleugel vormt. Korte tijd nadat omwonenden de brand ontdekten, stond het gehele oude gebouw in lichtèrlaaie. Hoewel de oorzaak van de brand niet bekend is, heeft men een vermoeden dat deze gezocht moet worden in de werk zaamheden aan het gebouw, die na de week vakantie voor de bouwvakarbeiders, was hervat. De leerlingen van de school hebben reeds vakantie. De nieuwe vleugel heeft veel water schade opgelopen. De inventaris, die in het oude gebouw stond opgeslagen, is verloren gegaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heinenoord (toez.) D. Olie mans, vicaris te Heinenoord; te Den Bom mel G. Wursten, kand. te Zwartsluis. Be roepen te Kethel J. E. L. Brummelkamp te Westervoort. Bedankt voor Ridderkerk- Slikkerveer A. J. de Jong te Scheve- ningen. Geref. Kerken Beroepen te Baarn (vac. J. C. Seegers) D. Krijger te 's-Gravenhage-West. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zalk en Veecaten O. Mooi- weer, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Waardhuizen T. J. Keegstra, kand. te Gro ningen, die bedankte voor Schouwerzijl. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Steenwijk D. Coppoolse te Kornhorn. Vrtfe Evang. Gemeenten Aangenomen naar Nieuwvliet (Zld.) L. van der Molen, kand. te Lieve Vrouwen- Parochie. Het bericht dat Sem Dresden overleden is, zal in brede kringen van het Neder landse muziekleven een diepe indruk ma ken, te meer daar dit heengaan vrij plot seling moet zijn geschied. Amper een maand geledèn hete, ik hem nog de hand gedrukt en gesproken op een van de ma nifestaties van het Holland Festival en niets deed toen vermoeden, dat de last van zijn zesenzeventig jaren hem fysiek of geestelijk drukten. Bovendien vernam ik nog, dat hij onverpoosd werkte aan een operacompositie, waarvoor hij zich af zonderde in het Norbertijnenklooster te Heeswijk, waar hij ook zijn symfonisch oratorium „Saint Antoine" geschreven heeft. Een Norbertijn, die het jongste Haarlemse orgelconcours bezocht, vertelde mij: „Wij zien hem zelden, hij zoekt in ons huis de eenzaamheid om zich vol komen te kunnen concentreren op zijn werk. Bezoeken krijgt hij alleen van zijn vrouw". Willem Pijper heeft Sem Dresden eens raak getypeerd door hem te noemen een voorbeeld van rust en beheerste kracht". Zijn wijsgerige aanleg, zijn enorme be lezenheid, zijn scherp intellect, zijn op stevige basis gegronde muzikaliteit en niet het minst zijn onverstoorbare beheer sing en pedagogische kwaliteiten hebben hem gemaakt tot de leider en de raads man van het Nederlandse muziekleven in de laatste vijfendertig tot veertig jaar. Niet omdat hij het zocht, maar omdat hij het was door zijn geestelijk overwicht, zijn praktische zin en zijn sociale inslag. Als directeur van twee conservatoriums, het Amsterdamse en het Haagse, heeft hij degelijke componisten gekweekt en het muziekonderwijs in algemene zin een richting gegeven die perspectieven open de. Zijn leerboek van de Algemene Mu ziekleer zal daarvan blijven getuigen. Doch ook buiten de muren van de ho gere instituten voor muziekonderwijs ging Dresdens pedagogische invloed uit, zowel met het geven van lezingen (tot voor kort nog met critische commentaren voor de omroep) als door dagbladrecensies en vooral door zijn in boekvorm uitgegeven essays „Het Muziekleven in Nederland sinds 1880" en „Stromingen en tegen stromingen in de muziek". Bijzonder op voedend voor het Nederlandse publiek is zijn activiteit geweest als dirigent vai\ de door hem gestichte Madrigaalvereniging en (toen deze ontbonden was) van de Haarlemse Motet- en Madrigaalvereni ging. De ivoren toren van het kunstenaar zijn was hem totaal vreemd. Daarvan getuig de ook zijn belangstelling voor het man nenkoorwezen, waaraan dit zijn oubollig „Boerenfeest" te danken heeft. Bij dat alles was hij een knap organisator en een verenigingsman, wiens oordeel gewicht in de schaal legde. Als componist was hij gevormd door Bernard Zwiers te Amsterdam en door Hans Pfitzner te Berlijn, maar hij vond zijn eigen stijl, gekenmerkt door een zin voor constructie met ritmische accentver schuivingen en sobere klankvorming. In zijn laatste compositie (vooral in het ora torium „Saint Antoine") zijn klank en melodische expressie rijker en guller, meer op het gevoel afgestemd. Zijn vrij omvangrijk oeuvre kreeg een aanzienlijke uitbreiding tijdens de jaren der bezetting, toen hij verplicht werd als directeur van het Haagse Conservatorium af treden. In die tijd ontstonden onder meer zijn „Chorus Symphonicus" en de operette „Toto" op eigen tekst, beide werken als reflex het eerste tragisch, het andere satirisch van de Duitse bezetting. Na 1946, toen hij als directeur definitief af trad, ontplooide Dresden een verrassende i werkkracht als componist: Psalm 84, Saint Antoine, het Orgelconcert voor Haarlem, De wijnen van Bourgondië, Dansflitsen voor orkest, Saul en David, Concertante symphonie. Ook heeft hij in de laatste jaren de voldoening gekend, dat vele - van zijn werken tot. - uitvoering kwamen. En intussen bleef hij de vraagbaak van ons muziekleven, zitting nemend in tal van commissies, onder meer als voorzitter van de Kunstraad, als oprichter van de Vereniging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd, als leider van Jeugd en Muziek en bleef hij de manifestaties van het Nederlands Muziekleven met animo volgen, om, wanneer de muze hem riep, zich terug te trekken in de tot concen tratie nopende stilte van het gastenkwar- tier van een Brabants klooster. Men kan van Sem Dresden getuigen dat hij in het harnas gestorven is. Wij zullen hem missen, maar ons niette min blijven sterken aan hetgeen hij ons nagelaten heeft. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Haarlem (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer zich met de tijdelijke ver hoging van de vennootschapsbelasting, de tijdelijke wijziging van de omzetbelasting en met een wijziging van de personele be lasting verenigd. Op dezelfde wijze keurde zij eveneens de schorsing van de investe ringsaftrek goed, alsmede de machtiging tot het van staatswege garanderen van geld leningen aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Minister Hofstra kreeg dus voor deze, in het kader van de bestedings beperkingen, te treffen maatregelen zonder moeite de steun van de senaat. Wel had aanvankelijk de heer Van C a m p e n (K.V.P.) kenbaar gemaakt, dat zijn fractie haar instemming met de ven nootschapsbelasting liet afhangen van be vredigende mededelingen omtrent het ren- tebeleid en de leningspolitiek van de rege ring, maar iets werkelijk dreigends was hiermee niet aan de hand. Dat bleek ook wel, toen hij in zijn repliek verklaarde, dat hij op het ogenblik voldaan was, nadat de minister van Financiën had gezegd, dat inderdaad de door hem voorgestelde belas tingmaatregelen alleen zin hebben, wan neer de gemeenten kunnen terugkeren naar de kapitaalmarkt. De regering bestudeert nog hoe dit te bereiken is. Later zal dan wel blijken, dat zij die terugkeer zal be vorderen. Intussen moet zij dit vraagstuk natuurlijk zien tegen de achtergrond van de begroting 1958. Het was wel duidelijk: het zal de richting van een, zij het voor zichtige, verhoging van het rentetype uit gaan. Of, zoals mr. W i 11 e m s e (P.v.d.A.) had gevraagd, woningwetbouw met rijksvoor schotten in plaats van met gemeentelijke gelden zal kunnen geschieden, is eveneens een in studie zijnde kwestie. Ook daarbij speelt straks de begroting een belangrijke rol. Een reeks van afgevaardigden heeft des middags en nog een deel van de avond over de wetsontwerpen gesproken. Zijner zijds onderstreepte minister Hofstra weder om, dat bij de belastingverhogingsvoorstel- len stabilisatie van de munt voorop blijft staan. Naar aanleiding van sommiger op merking, dat het nog niet mogelijk is, veel positieve resultaten van de bestedingsbe perking te bespeuren, betoogde de minister, dat in de democratie de regering in zekere zin gebonden is aan de wü van het volk. Tegen dé psychologische inzichten van de massa ingaan is niét doenlijk. Daarom is het juist zo moeilijk te gaan afremmen in een periode,^vaarin de burgerij denkt, dat alles mogelijk is. Eerst zullen geleidelijk de juiste denkbeelden moeten doordringen, voordat men ten volle een politiek van bestedingsbeperking zal kunnen doorvoe ren. Daarmee zullen nog wel enige jaren gemoeid zijn. Bovendien heeft men ook te bedenken, dat als men thans nog niet ter stond de verschillende :esultaten ziet. zulks ook een gevolg is van het verleden. De regering is opzettelijk voorzichtig te werk gegaan met de bestedingsbeperkingen en daarbij wordt dan consequent het even wicht volgehouden wat verdeling der lasten over het particuliere en over het bedrijfs leven betreft. Door het ontwerp tot ver hoging van de vennootschapsbelasting wordt volgens de minister de feitelijke ver houding tussen natuurlijke personen en vennootschappen niet verstoord. De be windsman kondigde aan zo spoedig moge lijk en naar alle waarschijnlijkheid in het begin van het nieuwe zittingsjaar eea-wets- ontwerp inzake vervroegde afschrijvingen te zullen indienen. Tenslotte stip ik nog aan, dat ir. V o s (P.v.d.Ade bewering van mr. Pollema (C.H.) bestreed, dat het „een typisch socialistische levensbeschouwing was om consumptieverhoging te bevorde ren". Het zou zaak geweest zijn te waken tegen de bedenkelijke verpaupering, aldus ir.Vos, die vóór 1940 viel waar te nemen,toen op 1.8 miljoen gezinnen er 450.000 een ge zinsinkomen van 13 per week hadden of nog minder. Op de laatste dag, die aan het zomer- recès van de Eerste Kamer voorafging, heeft deze nog een slechte beurt gemaakt. Het kon namelijk niet eens komen tot het in stemming brengen van het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen van gewezen ministers, aangezien het door de Grondwet vereiste aantal van 51 leden, twee-derde van het totaal, dat hiertoe aanwezig moest zijn, ontbrak. De Belgische minister van staat en oud voorzitter van de Kamer van Volksver tegenwoordigers dr. J. F. van Cauwelaert, voorzitter van de Interparlementaire Bene- luxraad, is benoemd tot Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in Brussel de bij de onderscheiding behorende ver sierselen aan de heer Van Cauwelaert uit gereikt. Minister Luns onderstreepte in een toespraak de vele verdiensten van dr. Van Cauwelaert voor de Belgisch-Nederlandse toenadering en de Benelux-samenwerking. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt- Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE Volgens Emil Lence, de promotor van de wedstrijd Patterson-Jackson om het wereldkampioenschap zwaargewicht, heeft Patterson, toen hij de keus had tussen 40 percent van de recette of een waarborg som van 175.000 dollar, zich uitgesproken voor 40 percent. Dank zij deze keuze van Patterson de 40 percent bleef aanmerkelijk beneden de waarborgsom heeft Lence naar zijn zeggen een netto winst gemaakt van onge veer 20.000 dollar. Hij wil dit bedrag ge bruiken voor de heropening van verschei dene kleine boksclubs in de omgeving van New York. Bij het medisch onderzoek van Tommy, „Hurricane" Jackson, die na zijn wedstrijd tegen Patterson in het ziekenhuis van East Meadow is opgenomen, is een zware kneu zing in de nierstreek geconstateerd. Jack son zal voorlopig ter observatie in het zie kenhuis blijven. Naar het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mededeelt worden de vergoedingen, die aan huurders van wo ningen en bedrijfspanden in rekening mo gen worden gebracht na de totstand koming van verbouwingen en splitsingen en na vernieuwing van en centrale ver- warmings- of liftinstallatie, met ingang van 1 augustus iets verhoogd. Voor verbouwingen en splitsingen gold tot nu toe, dat boven de huurprijs een ver goeding mocht worden gevraagd van de voor rekening van de verhuurder komende verbouwings- of splitsingskosten. Deze vergoeding, welke gedurende dertien jaren mag worden gevraagd, was 10 percent van 3/5 deel der redelijke kosten. Voor na 1 augustus 1957 gereed komen de verbouwingen en splitsingen is deze vergoeding gesteld op 10 percent van 3/4 deel der voor rekening van de verhuurder komende verbouwings- of splitsingskosten. Voor vernieuwing van een centrale ver- warmings- of liftinstallatie kon de ver huurder tot nu toe van de huurder een vergoeding vragen van Ir percent over 3/5 deel van de door hem gemaakte kosten. Op 1 augustus 1957 wordt dit verhoogd en mag 8 percent van 2/3 deel der voor rekening van de verhuurder komende kosten in rekening worden gebracht. Dit geldt voor alle vernieuwingen, welke sinds 1 januari 1951 zijn aangebracht. --> HET BEDRIJFSLEVEN hecht grote betekenis aan een brede beoefening van de zuivere wetenschappen aan de universiteiten en hogescholen, vooral ook, omdat de zuivere wetenschappen de basis vormen voor toegepast onderzoek. Aldus luidt een van de conclusies van een rapport, dat is uitgebracht door de Contactcommissie Bedrijfsleven Hoger onderwijs, die tot stand is gekomen in samenwerking tussen de vier Nederlandse werkgevers-organisaties en de faculteiten der rechtsgeleerdheid en der wis- en natuurkunde van de Neder landse universiteiten. Het rapport acht het voorts van belang, dat het hoger onderwijs naast een adaequate bezetting van de wetenschappelijke en technische staf de beschikking krijgt over een doelmatige uitrusting. Bij de universitaire budgetten dient gestreefd te worden naar een efficiënt evenwicht tussen per soneelsbezetting en materiële uitrusting. OMSPEELD DOOR een vleugje droefenis over het naderend afscheid van de intimiteit der Santpoortse feesten volgend jaar heeft de nieuwe aftakking van het Delftplein het kermisweiland goeddeels opgeslokt en zal de ringrijderij op de Hoofdstraat ook wel afgelopen zijn is de week der festiviteiten gisteren ingezet met de ringrijderijen en de opening van het Lunaparkje. Santpoort had zich kennelijk voorge nomen in grote getale deze laatste keer voor de 'Weijman te komen kijken, want zowel in de ochtenduren tijdens de wed strijden op de fiets en met het onbespan- nen paard als des middags toen de kleine gerijen uit de verre omtrek aan bod kwa men, is het bijzonder druk geweest langs de kleine steentjes en onder de historische „schaats". Uit Jisp en Wijde Wormer, uil Spaarndam en Haarlem-Noord en overal waar nog een dogcart of een sjees in de schuur te vinden is, waren de paren op getrokken naar het feestende dorp, dat ter slotte vijfenveertig koppels aan de start zag verschijnen, die in twee groeper gingen kampen om de meeste ringen en d< vele prijzen. Het heeft een hele zonnig middag geduurd, voor via een aantal her kansingsritten de prijswinnaars beken< werden, maar men kon zich onder de be drijven door wat vertreden op de kermis waar inmiddels de scooters, de Turks< schommel en de spin in actie waren ge komen en waar de kramen het volle pond van de overwegend kinderlijke belangstel ling trokken. De prijswinnaars van de ringrijderij waren: De uitslagen van de ringrijderijen luid den: Losse paarden: 1 Kees van der Sluis, 2 André Lemmers, 3 Theo Lemmers en 4 Piet Bangma (troostprijs). Spannen (dames): 1 Mej. Ria Versteyn, 2 mej. Irene Handgraaf, 3 mevr. N. Rutte en 4 mej. I. Hagen (troostprijs). Spannen (heren): 1 D. Schipper, 2 W. Wente, 3 Chr. van Weélderen en 4 W. Kneppers (troostprijs). De commissie is van mening, dat het bedrijfsleven een goede gang van zaken bij het hoger anderwijs krachtig kan sti muleren door het op ruimer schaal be schikbaar stellen "ran al of niet gerichte subsidies voor het wetenschappelijk on derzoek. Voor deze subsidies zijr de uni- versiteits- en hogeschoolfondsen en de organisatie Z.W.O. de aangewezen instan ties. De commissie acht de aanwijzingen voor de stijgende behoefte aan academici, die het bedrijfsleven in de naaste toe komst voorziet, zo belangrijk, dat een on derzoek naar de kwantitatieve aspecten van de vraag naar academici en het cor responderende aanbod noodzakelijk is en wel op korte termijn. Wederzijds contact Naar het oordeel van de commissie is het optreden van hoogleraren als advi seurs of commissarissen van bedrijven be vorderlijk, voor het contact tussen be drijfsleven en hoger onderwijs. Van hun kant doen de afgestudeerden, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn er >ed aan het contact met de universiteiten te be houden. De Universiteiten kunnen door het instellen van korte leergangen deze con tacten bevorderen. Het bedrijfsleven dient zijn medewerkers gelegenheid te geven aan deze leergangen deel te nemen. Stages voor de wis- en natuurkundige en de juridische studenten in het bedrijfs leven acht de commissie niet geschikt om een gedeelte van de universitaire taak over te nemen. Wel kan van stages, mits aan een aantal voorwaarden wordt vol daan, een goede invloed uitgaan op de algemene ontwikkeling en vorming van de student. Voor de wis- en natuurlkunde dient te worden gestreeft naar een ver korting van de effectieve studieduur. Daarnaast kan het maatschappelijk nut van het hoger onderwijs in de wis- en na tuurkunde, door het invo~ en van gewij zigde opleidingen, worden gediend. Hier bij dient te worden overwogen tevens de verkorte opleiding met paedagogisch-di- dactische 'specialisatie aan de orde te stellen. In de faculteit van de rechtsgeleerd heid dient de opleiding het wetenschap pelijk juridische karakter te behouden. Deze opleiding kan naar het oordeel van de commissie in 5 jaren plaatsvinden. ADVERTENTIE De heer Schipper veroverde behalve en kele prijzen ook definitief de wisselprijs, een fraaie zweep, die hij ook het vorig jaar in de wacht sleepte. Des avonds heeft de voorzitter van de jury, de heer J. W. A. Westerhoven met een toepasselijk woord voor ieder en af en toe een vleugje kritiek als er wat te lang zaam onder de schaats door gereden was, de prijzen en premies uitgereikt in de Weijman en hebben de kermis en de feeste lijk verlichte dorpskom de belangstelling getrokken, die zij ten volle verdiénen: Santpoort was een gezellig trefpunt van uitgaand Velsen. De Directie van de K.I.M. Rijwiel- fabrieken NV. deelt mede, dat Grundig Radio- en Televisie-appa- ra'en, Wasmachines enz. verkocht zullen worden (zolang de voorraad strekt) zónder prijsverhoging èn met 20 °/o korting op de normale prijzen. Afdeling Radio en T.V. POELSTRAAT 7 - HAARLEM Dinsdag 6 augustus zal de voordracht kunstenares Georgette Hagedoorn van Schiphol naar Indonesië vertrekken voor een grote tournee voor de Bond van Ne derlandse Kunstkringen aldaar. Zij wordt als steeds begeleid door de pianist Pierre Verdonck. In januari 1958 wordt het op treden in Nederland hervat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7