Jonge dokter ventte als student met ijsjes Weer gevangene in Haarlem aan bewakers ontsnapt Spannende achtervolging leverde echter geen succes op kROuu/e/s OM STUDIE TE BETALEN Bezield door het levenswerk van dr. Albert Schweitzer Luchtacrobaten komen naar Haarlem 7 Burgerlijke Stand van Haarlem Verbetering plein voor hotel „Zomerzorg" Programma orgelbespeling in de Grote Kerk Examens Oud-leerlingen vieren gouden schoolfeest Paarden Van Gend en Loos niet naar de slager Kwart eeuw „Bolwerk" Schoolplein weer in fraaie toestand Mr. dr. J. H. Ekering plotseling overleden Anti-slipschool in Zandvoort geopend De Ruyter niet populair in zijn geboortestad? Reeds 2000 bezoekers bij expositie Kees Verwey G. M. Steenken overleden Vragen van raadslid Hennevelt VAKANTIESPELEN OP DONDERDAG 1 AUG. WOENSDAG 31 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Even morgen voordat een gevangene dinsdag- om kwart voor tien vanuit het l,uis"van bewaring aan de Oostvest in Haarlem per gevangenauto zou worden overgebracht naar de strafgevangenis in Groningen, heeft de man de luttele kans 0'm aan zijn bewakers te ontsnappen aan- segrepen. En met succes. Toen de gevan gene, de 34-jarige Leidse kok Willem V., 3311 de beurt was om in de gevangenauto te slappen, stelde hij een van de drie be wakers buiten gevecht door de regenjas. ^0 hij over de arm droeg, over het hoofd van de bewaker te werpen, waardoor deze machteloos was. Onmiddellijk zette de ge vangene het met grote passen op een lopen. Naspeuringen van de politie hebben thans nog niets opgeleverd. \r, is een berucht inbreker. Hij is reeds negenmaal veroordeeld, eenmaal tot een Gevangenisstraf van acht jaar. Onlangs °vist hij eveneens te ontsnappen, toen hij onder bewaking een bezoek aan zijn zieke moeder in Leiden bracht. Hij zat toen een gevangenisstraf van drie jaar uit, hem door de Haagse rechtbank opgelegd. Na zijn' ontsnapping kon hij het inbreken niet laten en stapte hij weer op het pad van de „zwa- re jongens". Hij pleegde inbraken in Over een en Bentveld, maar weer liep hij in de armen van de politie. Op 16 juli heeft de Haarlemse rechtbank hem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Voorlopig werd hij in het huis van bewaring onder gebracht, om daarna naar een gevangenis tc worden gezonden. De justitie-autodienst verzorgde met drie bewakers het transport naar Groningen. Reeds enkele gevangenen hadden in de auto plaatsgenomen, toen V. die niet was geboeid aan de beurt was om in te stap pen. Hij zette het echter op een lopen, rende door enkele straten en botste tegen een lantaarnpaal op. Inmiddels was de achter volging ingezet. De ontsnapte belandde in een speeltuin, waar juist een grote groep kinderen gereed stond om naar een voor stelling van de poppenkast te gaan zien. Een van de kinderen, een dertienjarig meisje, begreep de situatie en schreeuwde tot een van de achtervolgers: „Schieten". De bewaker schoot, eerst in de lucht, later op de gevangene. Maar hij miste Daar de inbreker inmiddels tussen de kin deren liep, durfde de bewaker niet meer van zijn vuurwapen gebruik te maken. Op de ScheepmakerSdijk zag de ontsnapte een fiets staan, stal deze en ontsnapte. Ter stond heeft de politie een speurtocht on dernomen en van zijn ontvluchting aan de politie in het gehele land mededeling ge daan. V. is een lange, schrale man met een mw.r% «gMfejl ADVERTENTIE 1 ^3 4 PUBLIKATIE VU.STICHTING COLLECTIEVE RECLAME 8.B.M. HAARLEM, 30 juli 1957 ONDERTROUWD: 30 juli: R. Leen en •V. J. Berkhof; G. P. Waasdorp en Chr. M. Corbée. GEHUWD: 30 juli: W. A. de Zwart en W. Th. de Vries; C. J. van der Mark en L. N. Koren; C. Goet en H. Cruijff; W. Kluft A. Medenblik; J. Rethmeier en E. A. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 27 juli: J. Deijs-Van Maris; 28 juli: M. F. H. Tibbert- NlulderA. M. Gathier-Hanselaar; 29 juli: L M. Geerts-Vermeer; A. M. Poelhekke- Koch; 30 juli: P. W. Philippo-De Nijs. BEVALLEN van een dochter: 29 juli: W. J. Rinkel-List; A. II. van Galen-Van Leeuwen; 30 juli: J. E. Schlaghecke-Van Bijken. n OVERLEDEN: 28 juli: Sj. Wiersma, 50 j-, Gasthuisvest; M. M. Schemmekes- Bremer, 89 j., Donkere Begijnhof; 29 juli: L J- A. Hin, 58 j., Regentessenlaan; C. M. Steenken, 60 j., Santpoorterplein; J. Smit- Busbroek, 56 j., Hazepaterslaan; A. J. Bontei'jne-Van Bommel, 74 j., Westerhout- Park. bleek gezicht, blauwe ogen en donkerblond haar. Hij was gekleed in een grijs kos tuum. Bij telefonische informatie ver klaarde de adjunct-directeur van het huis van bewaring: „V/ij staan er buiten. De man was door ons afgeleverd aan de jus titie-autodienst". In de raadsvergadering van juni te Bloemendaal heeft het raadslid, mevrouw J. W. Poulus-Baum (V.V.D.) een vraag gesteld over de gevaarlijke oversteek plaats voor voetgangers bij het verkeers- circulatie pleintje bij hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal. Zij stelde toen voor daar een tegeltrottoir aan te brengen. Dit is echter niet te verwezenlijken. Aan de zui delijke kant van het circulatiepleintje zul len nu in de grasberm enkele strookjes verhard worden, die als oversteekplaats dienst kunnen doen. Er zullen echter geen zebra-strepen worden aangebracht. Dit hebben B. en W. van Bloemendaal mee gedeeld in antwoord op de vraag van me vrouw Poulus. Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk op donderdag 1 augustus door Albert de Klerk vermeld de volgende nverkefr: Allabreve,jCanzona, - -Pastorale, fragmenten uit „Das Orgelbüchlein", drie fuga's en het Concerto G dur, alle van J. S. Bach. Van de cursus Heemsteeds Handelson derwijs slaagden voor het examen midden standsdiploma de volgende kandidaten: Han Beelen, Jan Berbee, J. A. v. d. Bos, Jan Driessen, Hans de Jong, Tom Kaptein, Kees Kemp, Jan Kiebert, Martien Kok, mevr. v. Leuven, Jos de Mol, Ko de Mol, Jan van Neste, Chris Paardekoper, Henk Peters, Nico Rhee, Gerard Rutte, Frans Slot, mevr. v. Smaalen, Jan Smit, Leni Suidgeest, Pim Teeuwen, Joop Uitendaal, Piet Vader, Kees Vedder, Cock Voorham, Ben Vreeswijk, Th. Wassenaar, Ruud War merdam, Jos v. d. Weiden, Han Weyers en Karei Zwetsloot. 's-Gravenhage. Voor de middelbare akte tekenen M. A. is geslaagd W. Vellekoop te Haarlem. Het gouden jubileum van de Christelijke school te Vijfhuizen, dat-op 2 juli met een officiële receptie en een samenkomst in de Gereformeerde Kerk werd herdacht, werd dinsdagavond nog eens „nagevierd" door oud-leerlingen, die hiervoor uit alle delen van Nederland naar Vijfhuizen waren ge komen. Toen de voorzitter van het organiserend comité, de heer A. Middelkoop, het fees telijk versierde podium van het Gymnas- tiekgebouw betrad om zijn openingswoord uit te spreken, was de zaal tot en met de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich de leden van het schoolbe stuur, de onderwijzers van nu en van vroe ger, onder wie de heer O. van der Weij uit Heemstede, die vanaf de oprichting tot 1935 hoofd der school was. Van verscheidene oud-leerlingen in het buitenland werden felicitaties voorgelegd. Staande werden zij herdacht, die in de afgelopen halve eeuw waren heengegaan. Namens de oud-leei'lingen werd als ca deau een nieuw radiotoestel aangeboden door de heer A. Dolieslager. Het werd aan vaard door de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer G. Klomp, die het op zijn beurt overdroeg aan de heer D. E. Deeren- berg, hoofd der school. De heer Klomp deelde mede, dat de heer Deerenberg be noemd werd in (Amsterdam, doch deze heeft nog niet besloten of hij de benoeming zal aanvaarden. Het programma werd vrijwel geheel ge vuld door oud-leerlingen: er was een blok fluitorkestje, er werden volksdansen op- 'gevoerd, tezamen zongen de aanwezigen nog eens de schoolliedjes van jaren geleden. Prof. mr. dr. Rip uit Bennekom en de heer J. Zoeteman uit Vijfhuizen haalden oude herinneringen op en in de wedstrijd „Waar is je schoolgeld gebleven" toonden zij, die hun leerplichtige jaren reeds ver achter zich hadden, wat zij nog van het geleerde wisten. De voordrachtskunstenaar Jan Oosterwelder uit Amsterdam verzorgde enkele declamaties. De pauze, die in het programma al was aangeduid met „Praatpauze", was opzette lijk van lange duur gehouden, zodat men in de gelegenheid was oude kennissen te ontmoeten en kennismakingen te vernieu wen. De actie van de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en omgeving, om de paarden van Van Gend en Loos van de slacht te redden, heeft tot gevolg gehad, dat enkele hondex-den in woners van Haarlem en omliggende ge meenten, zich het lot van de dieren hebben aangetrokken. In totaal werd, dank zij deze actie, een bedrag van ongeveer drieduizend gulden bijeengebracht. Enige afgevaardigden van de dieren bescherming hebben onlangs met ver tegenwoordigers van de afdeling tractie van Van Gend en Loos in Utrecht bespre kingen gevoerd. De directie heeft naar aanleiding van deze besprekingen besloten, dat de paar den, die in Haarlem overbodig zullen wor den, niet zullen worden afgeschaft, maar overgebracht zullen worden naar Gelder land, waar de paardentractie voorlopig nog zal worden gehandhaafd. Hiermee is, dank zij dit in Utrecht genomen besluit, het doel van de actie bereikt. Men wordt daarom verzocht geen geld meer te storten in af wachting van de verdere ontwikkeling van deze kwestie. De penningmeester van de afdeling Haarlem zal het geld onder zijn berusting houden tot de paarden zijn over gebracht, waarna het weer ter beschikking zal komen aan de schenkers. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van café-restaurant „Bolwerk" aan het Kennemerplein in Haarlem hebben de eigenaar, de heer Ekman, en zijn echtge note dinsdagmiddag gerecipieerd. Vele za kelijke relaties, vaste bezoekers en vrien den hebben de heer en mevrouw Ekman hun gelukwensen aangeboden. Overvloedig was het aantal bloemstukken-, die aan het interieur van „Bolwerk" een fleurig aan zien gaven. Ook verscheidene andere ca deaus waren ontvangen. Het personeel had 's morgens reeds het jubileum gevierd. De personeelsleden hebben de heer en me vrouw Ekman een raam voor de beneden zaal aangeboden, ontworpen door Han Bij voet. Het raam symboliseert de aanwezig heid van het Zweedse restaurant in Haar lem. Onder het spelen van het Zweedse volkslied werd het raam onthuld. Toen in de afgelopen winter de werk zaamheden tot uitbreiding en verfraaiing van het dorp Vijfhuizen werden afgesloten, bleef het plein van de openbare lagere school aan de Spieringweg in een desolate toestand achter, hetgeen voornamelijk te wijten was aan het dempen van de schei- dingssloot naast het speelplein en het rooi en van de bomenrij. Ook het schoolplein zelf, zag er deerlijk gehavend uit. Deze toestand ging de burgerij nogal aan het hart. Vandaar dat er in het begin van dit jaar een krachtig (maar helaas ver geefs) protest uit de burgerij opging tegen het rooien van de hoge populieren, die het plein zo'n apart cachet gaven. Thans heeft de gemeente het plein weer in een meer bruikbare toestand gebracht die al ging volgens de Vijfhuizenaars het vroegere karakter grotendeels verloren deze plaats weer bruikbaar maakt. De gedemptesloot aan de noordoostelijke zijde van het plein - is geëgaliseerd en voorzien van een hek als grensafscheiding. Het voor terrein van het plein is betegeld, zodat in de toekomst niet alleen de schooljeugd een schone speelplaats heeft, maar ook de bur gerij voor officiële gelegenheden weer de beschikking heeft over een geschikt terrein. Gistermiddag is op zijn kantoor te Am sterdam overleden de in Haarlem woon achtige advocaat mr. dr. J. H. Ekering. Mr. dr. Ekering is op 7 oktober 1914 te Woubrugge geboren, zodat hy de leeftyd van 42 jaar bereikte. Hy was een zeer geziene figuur in Haarlem, die door tal van bestuursfuncties een zeer vooraanstaande plaats in de Spaarnestad innam. Zijn plot seling verscheiden heeft allerwegen grote verslagenheid teweeggebracht. De heer Ekering heeft rechten gestudeerd aan de Amsterdamse gemeentelijke univer siteit, alwaar hij in 1941 promoveerde op een proefschrift geti teld „Motorrijtuigen aansprakelijkheid naar het Nederlands burgerlijk recht". Tal van jaren heeft mr. dr. Ekering een advocatenpraktijk in Haarlem gehad, totdat hij zich twee jaar ge leden associeerde met het advocatenkan toor van mrs. C. baron de Vos van Steen- wijk, S. J. van Royen en D. Teixeira de Mattos te Amsterdam. Sinds 1949 was de overledene secretaris van het Scheidsgerecht voor de Bloembol- lenhandel, waarvoor hij zeer veel en be langrijk werk heeft verzet. Voorts was mr dr. Ekering voorzitter van de Haarlemse Raad van de Kinderbescherming, regent van het Burgerweeshuis, bestuurslid van het Haarlems Juristengezelschap. Tevens was hij voorzitter van 't landelijk scheids gerecht voor hoveniers. Ook in het kerkelijk leven nam mr. dr Ekering een vooraanstaande plaats in. Zo was hij onder meer diaken van de Neder lands Hervormde gemeente en bestuurslid van de vereniging Kinderzorg van de Ne derlands Hervormde gemeente. Ook be kleedde hij een bestuursfunctie bij de Christelijke lycea in Haarlem en was hij docent aan het Coornhertlyceum. Functies, die hij vroeger bekleedde waren onder meer die van bestuurslid van het Medische Opvoedkundig Bureau en voor zitter van de Christelijke Gezinszorg. Twee zoons van mr. dr. Ekering, die gisteren naar de padvindersj amboree in Sutton Coldfield zijn vertrokken, zijn in allerijl van deze reis teruggekeerd. Na ont vangst van het telegram heeft kapitein D C. Ouwehand van de „Mecklenburg", waar mee de jongens de overtocht maakten, be vel gegeven op volle snelheid te varen, zo dat het schip tijdig in Harwich kon zijn om de jongens gelegenheid te geven met de boot, die dezelfde avond naar Hoek van Holland overstak, terug te keren. Zaterdag 3 augustus zal in de Grote Kerk te Haarlem, 's morgens om elf uur, een rouwdienst worden gehouden. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot heeft plaats op de begraafplaats Westerveld, om 12.30 uur. ADVERTENTIE KONINGINNEWEG t Til. 14024 Maandagmiddag om half drie is op de Zandvoortse „slip-baan", de doodlopende weg, aansluiting gevend op het oostelijk deel van het circuit van Zandvoort, door de heer R. Slotemaker de anti-slip-school „Zandvoort" geopend. De heer Slotemaker treedt tezamen met de heer W. Schorr, eveneens autorenner, op als instructeur op deze school. Vak- en dagbladpers waren voor deze demonstratie uitgenodigd, evenals een aan tal bekende autosportfiguren, onder wie wij opmerkten de heren P. J. Nortier, Hans Tak, F. v. d. Vlugt en de directeur van het circuit van Zandvoort, de heer J.Th. B. Hugenholtz. In zijri inleidend woord zette de heer Slotemaker uiteen, dat het met de methode, op zijn school gedoceerd, mogelijk is, elke auto, ook op de meest gladde wegen uit een slippende beweging te halen. Dat hier door de veiligheid van het wegverkeer aan zienlijk zou worden verhoogd, behoefde zijns inziens geen nader betoog. Tevens wordt op de school onderwezen, hoe het op gladde wegen mogelijk is te remmen, zon der in een slip te geraken. Beide systemen zijn theoretisch te bewijzen daarom wordt de cursisten eerst theoretisch onderwezen aan de hand van modellen alvorens zij op de baan gaan oefenen. Het wonderlijke van deze cursus is, dat men om te slagen slechts één dag nodig heeft. Het automatische juist reageren is het grondbeginsel, dat de leer lingen wordt bijgebracht. Op de baan, die bedekt is met een spe ciaal mengsel van rubber en bitumen, welk oppervlak met water bespoten een gladheid verkrijgt, vrijwel gelijk aan een zwaar beijzelde weg, werd daarna een aan tal interessante demonstraties gegeven. De grote waarde van het volgen van deze cursus bleek daaruit wel overduidelijk, want talrijk waren de angstwekkende ca priolen, die door de ongeoefenden op het spiegelgladde wegdek werden gemaakt. De ingewijden echter wisten met het grootste gemak de wagen zelfs uit de meest gevaar lijke „slip" weer veilig en recht op de weg te brengen. Ongetwijfeld zal deze anti-slip-cursus in ons land bij talrijke automobilisten grote belangstelling gaan wekken Meer dan achtduizend bezoekers zijn ge durende de maand juli geweest op de aan De Ruyter gewijde herdenkingstentoon stelling, die van 3 juli tot 17 september in het nieuwe bejaardentehuis te Vlissingen wordt gehouden. Drie maanden tevoren werd deze tentoonstelling in Amsterdam gehouden. Zij trok daar in de drie tentoon stellingsmaanden bijna vijfentwintigdui zend bezoekers. Het aantal inwoners van Vlissingen de geboortestad van Michiel de Ruyter dat een bezoek aah deze tentoonstelling bracht, is eveneens iets vooruitgegaan, hoe wel het nog zeer gering is. Toen de vijf duizendste bezoeker genoteerd werd, had den slechts driehonderd Vlissingers voornamelijk schoolkinderen een bezoek aan deze expositie gebracht. NA EEN STUDIE VAN tien jaar aan de Leidse universiteit heeft A. Hillebrand te Leiden een jeugdideaal in vervulling zien gaan: met gunstig gevolg legde hij het artsexamen af, waardoor de artspraktijk thans voor hem openstaat. Hij leverde hiermede een opmerkelijke prestatie. Op 17 juni 1927 uit eenvoudige ouders geboren zijn in 1953 overleden vader was in die jaren grondwerker bij de Stedelijke Lichtfabrieken werd hij reeds op de schoolbanken gegrepen door het ideaal van Albert Schweitzer, die thans op hoge ouderdom in Lambarene werkt onder de in heemsen. Teneinde dit ideaal te kunnen verwezenlijken en mede om tijdens de ziekte en na het overlijden van zijn vader in de gezinsbehoeften te voorzien heeft hij zijn gehele studietijd met ijs gevent. Regelmatig kon men hem met zijn ijs- karretje vinden op het Stadhuisplein te Leiden, veelal verdiept in de studie. In de vierde klas van de Mulo-school werd de toen 15-jarige zo getroffen door het verhaal, dat de onderwijzer over het levenswerk van dr. Albert Schweitzer ver telde, dat hij besloot dokter te worden. Hoewel dit besluit bij zijn ouders in goede aarde viel, zag men om begrijpe lijke redenen tegen de hoge studiekosten op. Aanvankelijk heeft zijn vader, wiens gezondheidstoestand dit in later jaren niet meer toeliet, dag en nacht gewerkt om de aspiraties van zijn zoon te verwezenlijken. Na zijn Mulo-examen mocht hij het onder wijs volgen aan de Chr. H.B.S. In 1947 deed hij met gunstig gevolg examen H.B.S.-b. De oorlogsjaren waren niet gunstig voor zijn studie. Bovendien liep hij in de avond van 31 oktober 1943 bij een relletje met Duitse militairen, waaraan hij part nog deel had, een messteek op, waardoor hij ernstig gewond werd en maandenlang rust moest houden In de oorlogswinter van 1945 moest hij voor zijn ouders en zijn beide zusjes zorgen. Twee jaar na de bevrijding, in 1947, liet hij zich bij de Leidse universiteit inschrij ven als student in de medicijnen. Een renteloos voorschot stelde hem hiertoe in staat. Teneinde zich een microscoop te kunnen aanschaffen, ging hij in de zomer van 1948 voor een Leidse firma met ijs venten. Deze „zaken" gingen niet slecht... Een ongeneeslijke ziekte maakte het zijn vader in dat jaar niet mogelijk langer te werken. De jonge Hillebrand besloot zelf een ijsvergunning aan te vragen. Na heel veel moeite gelukte het zijn moeder een dergelijke vergunning los te krijgen. De gemeentelijke autoriteiten, die evenals zijn hoogleraren en de wetenschappelijke staf, bijzondere waardering hadden voor zijn doorzettingsvermogen, verleenden hem alle mogelijke medewerking en wezen hem zelfs een goede standplaats aan: het Stad huisplein. In 1953 werd hem, na zijn kandidaats examen, een studiebeurs toegekend. De dagelijkse zorg voor het gezin maakte het echter noodzakelijk, dat de ijsverkoop er niet aan kon worden gegeven. Een ver- koop, welke zich de laatste jaren evenwel beperkte tot de zaterdag. Tot voor enkele weken zijn studie op het artsexamen vergde de nodige voor bereiding kon men de jonge Hillebrand regelmatig op het Stadhuisplein vinden. Thans is zijn „bedrijf" overgenomen door zijn moeder en één van zijn zusters. Het levensideaal van Albert Schweitzer: de zorg voor de inheemse zieken, heeft dokter Hillebrand niet losgelaten. Het liefst, doch alle mogelijkheden moeten daartoe nog onder ogen worden gezien, zou hij emigreren naar Liberia of Nigeria om daar de inheemse bevolking bij te staan. Huurverhoging Het aantal bezoekers, dat de tentoonstel ling van werken van Kees Verwey in de Vishal in Haarlem bezocht, is de tweedui zend gepasseerd. Het ligt in de bedoelig de 2500ste.bezoe ker, die omstreeks het weekeinde wordt verwacht, een aquarel van Kees Verwey aan te bieden. Maandag is in Haarlem overleden op zestigjarige leeftijd de heer C. M. Steenken, in leven accountant te Haarlem. De heer Steenken was van 1919 af werkzaam als rijksaccountant. In 1945 vestigde hij zich als zelfstandig accountant. De crematie heeft donderdag plaats in Westerveld na aankomst van trein 11.02, halte Driehuis-Westerveld. Binnenkort zullen de Haarlemmers kun nen genieten van een programma van luchtacrobatie, dat zich zal afspelen op een hoogte van vijfenzestig meter. Van vrijdag 2 augustus tot en met don derdag 8 augustus zullen namelijk op het E.D.O.-terrein in Haarlem-Noord Willi Bügler's Luchtpiraten optreden, een troep van twintig mensen (waaronder zich ook enige vrouwen bevinden). Iedere avond en zondagmiddag geven zij een voorstelling van acrobatie-op-de-draad. De troep, die de voortzetting is van het vroegere Duitse circus Bügler, heeft reeds verscheidene toernee's gemaakt, onder meer door Duitsland, Frankrijk en België. Deze zomer bezoeken de Büglers Neder land, waar zij al voorstellingen hebben gegeven in Maastricht, Groningen, Leeu warden, Alkmaar en Zaandam. Het programma, dat deze artiesten zich voorstellen te geven zal niet alleen bestaan uit gewaagde en sensationele luchtnum- mers. Ook grondacrobatiè, gedresseerde beren en clowneske nummers staan op het programma. Franz Bügler zorgt voor de luchtsensa- tie: hij snelt met een motorfiets over een draad, die is gespannen tussen twee stalen masten van elk 65 meter hoogte. Ook maakt hij op die hoogte een kopstand. Hugo Büg ler waagt zich zelfs met klompen op het slappe koord en Alfonz Nok doet hetzelfde, gezeten in een stoel. Twee vrouwelijke leden van de troep gaan, hangend aan katrollen met een vaart imn bijna honderd kilometer per uur naar beneden en de man zonder zenuwen laat zich geblinddoekt aan de draden omhoog trekken. Het hoogtepunt van de show, letterlijk en figuurlijk, wordt bereikt, als Franz Bügler met zijn motor op de draad een driedubbele salto maakt. De Büglers hebben in het buitenland reeds veel succes verworven, onder meer, toen zij hun kunsten boven de Thames in Londen uithaalden en in de Luxemburgse hoofdstad, waar bijgaande foto een beeld van geeft. Het bijzondere en sensationele van der gelijke toeren doet de toeschouwers soms met afgrijzen rillen, maar de artiesten zijn er aan gewend. Hoewel zij ervan overtuigd zijn, dat zij vaak met hun leven spelen, klimmen zi> toch bij iedere voorstelling weer naar boven en verrichten hun kun sten, weer of geen weer. „Zolang de toeschouwers maar komen kijken", zegt één van hen. Eén van de belangrijkste functies hebben de mannen, die de kabels in positie moeten houden. „Als zij maar even loslaten, zwiept de ka bel gevaarlijk heen en weer. Het vereist van de artiest dan bijzonder veel concen tratie om zijn tocht te vervolgen en een onderdrukte snauw aan de man, die, mis schien door kramp gedwongen, even op hield met trekken, is dan vaak het gevolg. Maar iedere keer weer zijn de vrouwen en mannen van Willi Bügler na de voorstel ling veilig op de begane grond geko men en zij hopen, dat dit zo zal blijven. Het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer H. C. Hennevelt (comm.), heeft aan B. en W vragen gesteld ter schriftelijke beant woording over eventuele vrijstelling van huurverhoging voor woningen, die niet meer in staat van bewoonbaarheid zijn te brengen. De heer Hennevelt vraagt of B. en W. bereid zijn ae huurders van deze woningen er op attent te maken, dat zij vrijstelling van huurverhoging kunnen krijgen. Tevens vraagt de heer Hennevelt of het college bereid is dergelijke woningen, die in het bezit van de gemeente zijn, van de komende huurverhoging vrij te stellen. Tenslotte vraagt de heer Hennevelt of B. en W. een overzicht kunnen geven van het aantal der na 1950 in Haarlem gebouw de woningwetwoningen, waarvoor het col lege advies aan de minister moet uitbren gen ter zake van de huurverhoging en met welke percentages de huren van deze wo- ningen zullen worden verhoogd en tevens of het college daarbij rekening zal houden met de motie-Hellema, die in de Eerste Kamer der Staten-Generaal is aangenomen. Wij merken ten aanzien hiervan op, dat de motie-Hellema, die door alle fracties in de Eerste Kamer (met uitzondering van de communisten, die een meer radicale motie hadden ingediend, die werd verworpen) werd aangenomen het verzoek aan de re gering inhield nauwlettend erop toe te zien, dat een eventuele verhoging van de huur der woningwetwoningen waarvoor steun uit 's rijks kas is verleend in elk geval wordt beperkt tot wat strikt noodzakelijk is teneinde een evenwichtige verhouding tot de huren van oude woningen tot stand te brengen. Speeltuin Centrum (Wilsonsplein): Grote variété-voorstelling in het concertge bouw in Haarlem voor kinderen van 68 jaar; aanvang tien uur. Oosterkwartier (Zomervaart)Om tien uur grote variété-voorstelling in het Haar lemse concertgebouw voor kinderen van 68 jaar. Jeugdland (Theemsplein): Grote variété voorstelling in het concertgebouw voor kinderen van 68 jaar om tien uur. Flora (Van Oosten de Bruynstraat) Grote variétévoorstelling in het Haarlemse concertgebouw om tien uur voor kinde ren van 68 jaar. Glasblazers (Papentorenvest): Grote varié té-voorstelling in het Haarlemse concert gebouw om tien uur voor kinderen van 68 jaar. Frans Hals (Schotersingel): Zwemmen in de Houtvaart van 10 tot 11 uur voor kin deren van 614 jaar. Grote filmvoor stelling in het Haarlemse concertgebouw om 2.30 uur voor kinderen van 9—14 jaar. Te Zaanen (Antony Fokkerlaan): Voor de kinderen van 914 jaar grote filmvoor stelling in het Haarlemse concertge bouw; aanvang 2.30 uur. D.V.S. (Vondelweg): Filmvoorstelling in het concertgebouw om 2.30 uur voor kinderen van 914 jaar. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat). Om tien uur bezichtiging van het Frans Halsmuseum voor kinderen van 1014 jaar. Vervol gens grote filmvoorstelling in het con certgebouw voor kinderen van 9—14 jaar om 2.30 uur. Weltevreden (Spaarndamseweg): Na spel in de tuin, grote filmvoorstelling in het concertgebouw om 2.30 uur voor kinde ren van 914 jaar. Vondelkwartier (Vergierdeweg): Van 10 tot 11 uur zwemmen aan de Kleverlaan voor kinderen van 6—14 jaar. Vervolgens om 2.30 uur naar het concertgebouw om de filmvoorstelling bij te wonen. Voor kin deren van 914 jaar. Klarenhof (Brouwersplein): Variété-voor- stelling in het Haarlemse concertgebouw om tien uur voor kinderen van 68 jaar. Nieuwe Leven (Spaarndam): Om 2.30 uur filmvoorstelling in het concertgebouw voor kinderen van 914 jaar. Buitenrust (Van Zompelstraat-Schalkwij- kerweg): Variété-voorstelling in het con certgebouw om tien uur voor kinderen van 68 jaar. H'.i.k. (Oude Weg): Variété-voorstelling in het concertgebouw om tien uur voor kin deren van 68 jaar. De film- en variété-voorstelling in het •oncertgebouw zijn gratis toegankelijk.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9