HONIG KAAS Sport in het kort Haagse kantonrechter veroordeelde leiders van Benelux-voetbalpool Duitse oud-international Islacker voor f 75.000 naar „Eindhoven" HVGB na zege op HPC vrij van gevaar op degradatie Zondag strijden atleten om de districts-kampio enschappen Schone beloften werden niet ingelost Renault Frégate Ajaxied Bijker gaat naar Amsterdam GARAGE „DEN HOUT" Van Wissen tekende nog steeds geen contract PSV wilde f 60.000 betalenmeer niet Rahn in ongenade Donner won schaak toernooi in Whitby Joop de Mos uitgeschakeld in Scarborough Amsterdammer zeilde naar Amerika Robinson en Basilio tekenden contracten docPméér met Fantastische omzet op Italië's voetbalmarkt Roger Moens versloeg Courtney op de 800 m Hoad verloor wederom Drie Nederlandse ploegen naar zeilkampioenschap Grote Prijs van Pescara voor wereldkampioenschap Wielerploegen in strijd om wereldkampioenschap Om de Finn Gold Cup Nederlandse ploeg voor Motocross des Nations Het cricketprogramma voor zondag aanstaande Cricketprogramma HCB VRIJDAG 2 AUGUSTUS 195 7 De Haagse kantonrechter, mr. G. J. M. an den Dungen, heeft gisteren de zes leiders van de voetbalpool „Benelux" wegens overtreding van de loterywet ver oordeeld tot geldboetes variërend van f 50 tot f 200, terwijl de initiatiefnemer, de ex- pioitant van een Haags leesportefeuille-be drijf- tevens werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand, met een proeftijd van twee jaar. De zogenaamde „Voetbal-toto-vereniging Benelux" heeft voordat zij in april van dit jaar door de justitie in beslag genomen w'|| in totaal drie keer gedraaid. De totalisatorformulieren konden bij sigaren handelaren in Den Haag, Amsterdam, Arn hem, Roosendaal en in België tegen betaling van'één gulden „contributiegeld" worden verkregen. In de statuten stond, dat 10 percent van de baten ten goede zou komen aan noodlijdende voetbalverenigingen, ter wijl ook io percent zou worden besteed aan onderzoekingen op medisch gebied. Vijftig percent van de baten zou worden besteed aan de prijzen, tien percent ging in 5en reserve-fonds en de rest was na aftrek van de kosten voor de organisa toren. Naar de kantonrechter ter zitting opmerkte, is echter nooit een cent uitge keerd aan noodlijdende voetbalverenigin gen en evenmin werden onderzoekingen op medisch gebied verricht. Ook is het twee maal voorgekomen, dat prijswinnaars hun geld niet kregen. Snel rijk worden „Het ging er de heren alleen maar om, dat zij in de kortst mogelijke tijd rijk zou den worden", zei de officier van justitie gistermiddag. „Het charitatieve doel moest alleen een mooi tintje aan de onderneming geven. Men deed alsof er een besloten ver eniging bestond, maar voor één gulden kon men aan de club meedoen. De deelneming was dus in feite opengesteld voor iedereen. Het betreft hier een strafbare overtreding, die door de overheid niet kan worden ge duld", aldus de officier. Tegen de financier van de voetbalpool, een 30-jarige exploitant van een Haags automobielbedrijf, die meer dan tiendui zend gulden met de onderneming was kwijtgeraakt, eiste de officier f 200 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Tevens eiste de officier verbeurdverklaring van al het in beslag genomen materiaal, in totaal 49 collies, alsmede een flink kapitaal. Tegen de initiatiefnemer van de voetbal pool, iemand die reeds herhaaldelijk op het gebied van verboden loterijen werkzaam is geweest, eiste de officier een onvoorwaar delijke hechtenisstraf van één maand. De andere verdachten hoorden ook geldboetes fegen zich eisen. Mr. Klaassen vroeg vrijspraak Mr. dr. K. W. P. Klaassen, de verdedi ger, meende, dat de financier moest wor- ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990.— Naar aanleiding van de kwestie-Van Wissen (de international heeft gedreigd met voetballen te zullen ophouden, indien MVV geen toestemming geeft tot een transfer naar PSV) heeft het bestuur van MVV gemeend zijn visie te moeten geven op deze zaak, die in Maastricht veel op zien heeft veroorzaakt. Van Wissen heeft, aldus MVV, eind juli verzocht op de transferlyst te worden ge plaatst. Aan dit verzoek is gevolg gege ven. Twee verenigingen (Ajax en PSV) zochten daarop contact met de Maastricht se ere-divisieclub. Ajax evenwel trok zich sooedig terug, na vernomen te hebben dat Van Wissen zelf om een transfer had ver zocht. Tijdens een onderhoud met PSV vroeg MVV een transferbedrag van 100.000 lulden (in eerste instantie had de secre- 'aris van MVV mondeling medegedeeld, flat de koopsom „waarschijnlijk tussen 100.000 gulden en 150.000 gulden zou zijn"), maar de Eindhovense vereniging achtte dit 'e hoog. Zij was bereid 60.000 gulden te be talen niet meer. De onderhandelingen werden daarop afgebroken. MVV gaat van het standpunt uit, aldus werd gezegd, dat nu voor spelers met mid delmatige kwaliteiten reeds hoge bedragen worden betaald de gevraagde transfer som beslist niet onbillijk kan worden ge acht, in aanmerking genomen dat Van Wissen nog jong en bovendien internatio nal is. Indien PSV akkoord was gegaan met het gevraagde transferbedrag, dan zou MVV hem naar Eindhoven hebben laten Saan, zo werd daaraan toegevoegd. „Van Wissen schijnt niet te beseffen, dat hij ver plichtingen heeft tegenover onze vereni ging". Wat de overplaatsing van Van Wissen, declarant bij een firma te Maastricht, be treft: deze zou, volgens MVV, pas zijn aangevraagd na het eerste contact, dat hij in mei met PSV heeft gehad. Tot zover het standpunt van het bestuur van MVV. Nu de termijn van overschrij vingen is gesloten, is het niet meer moge lijk, dat Van Wissen nog vóór het komende seizoen van vereniging verandert. Hij heeft tot dusver geen contract getekend met MVV. Volgens de huidige bepalingen van het betaalde-voetbal kan een vereni ging een speler gedurende vijf jaar belet ten om voor een andere club uit te komen. Helmut Rahn, de befaamde rechtsbui ten van het Duitse voetbalelftal, zal niet meer in de nationale ploeg worden opge steld. De man, die in 1954 door het scoren van het beslissende doelpunt Duitsland in Bern de titel van wereldkampioen bracht, werd namelijk voor het gerecht gedaagd Wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank en verzet tegen fle politie. den vrijgesproken. Ten eerste heeft hy niet deelgenomen aan strafbare feiten, want door de (geld)middelen beschikbaar te stellen maakte hy zich ten hoogste schuldig aan uitlokking, hetgeen niet ten- laste is gelegd. Maar buitendien is mede plichtigheid aan een overtreding volgens art. 52 W.v.S. niet strafbaar. Tenslotte wees pleiter erop, dat het naar zijn mening niet onomstotelijk vaststaat, dat deze voetbalpool in strijd is met de loterijwet. Tijdens de oprichting heeft men voortdurend contact gehad met de Haagse politie, die van de strafbaarheid toen evenmin overtuigd was. De „Benelux-pool" liep op hetzelfde moment als de KNVB- pool en nog enige andere voetbalpools. Pas het einde van de kabinetscrisis bracht de zekerheid, dat de justitie in de toekomst voetbalpools zou blijven vervolgen. Ook voor de penningmeester en voor een an dere organisator van de pool vroeg mr. Klaassen vrijspraak. De drie andere ver dachten, waaronder de initiatiefnemer, wa ren niet verschenen. Strafbaar, zegt kantonrechter Na raadkamer wees de kantonrechter on middellijk vonnis. Hier is inderdaad sprake van een strafbare overtreding van de lo terijwet, zo zei hij. De kantonrechter wees daarbij op een van zijn eigen vonnissen van 1 maart 1951, waarbij hij in een soort gelijke zaak de voetbalpool „Een-Nul" veroordeelde. Welk vonnis later door de hoge raad is bekrachtigd. Tevens haalde mr. Van den Dungen an dere arresten van de hoge raad aan. Hij overwoog, dat in het onderhavige geval de deelnemers geen overwegende invloed kunnen uitoefenen op de winstkans, omdat bij de uitslagen van voetbalwedstrijden al lerlei niet-voorspelbare omstandigheden een rol spelen. Buitendien vult het gros der deelnemers de formulieren op goed ge luk in. De kantonrechter achtte alle ver dachten schuldig aan het mede-aanleggen van de loterij of aan het subsidair tenlaste gelegd, het openlijk bevorderen van de loterij. Tenslotte wees mr. Van den Dungen genoemde vonnissen. Jan Hein Donner heeft het internatio nale schaaktoernooi van Whitby (York shire) gewonnen, dat twaalf dagen heeft geduurd. Er namen 26 schakers aan deel. Donner won tien partijen achter elkaar, hetgeen een novum was in dit toernooi. Als tweede eindigde de Nieuwzeelander R. G. Wade en als derde de Argentijn J. A. Seitz. In de kwarteindstrijden van het inter nationaal tennistoernooi voor professio nals, dat in Scarborough wordt gehouden, heeft de Nederlander Joop de Mos in een partij die bijna drie uur duurde, het on derspit moeten delven tegen de Britse speler Bill Moss (64, 64, 57, 46, 36), zodat hij uitgeschakeld werd voor de halve eindstrijden. ADVERTENTIE een soep voor fijnproevers 48 cent per zakje HVGB heeft zich veilig gesteld in de eerste klasse van de zomerwaterpolocom- petitie. Donderdagavond werd in de zwem vijver „Groenendaal" in Heemstede de laat ste wedstrijd gespeeld tegen HPC. In deze afdeling zyn Ncreus en RZC uitgespeeld en HVGB moest met deze clubs de onder ste plaats op de ranglijst delen. Een gelyk spel zou voor HVGB reeds voldoende zijn geweest om zich het degradatiegevaar van het lijf te houden. HVGB won de strijd en vormt nu met IIPC de middenmoot van de ranglijst. Om het kampioenschap van deze afde ling hebben DZV en Neptunus reeds een beslissingswedstrijd gespeeld die ook na verlenging geen beslissing bracht. RZC en Nereus moeten nu in een wedstrijd uit maken welke club voor degradatie gaat spelen. Er hing dus voor HVGB veel van de De besturen van Ajax en „Amsterdam" hebben overeenstemming bereikt over de transfer van Bijker naar de laatstgenoem de club. Bijker was aanvankelijk lid van AFC, later speelde hij voor Scheveningen/ Holland Sport. Het transferbedrag is 11.500 gulden. BW heeft een contract gesloten met W. van der Gaag, een binnenspeler van Em ma uit Dordrecht. Over het transferbedrag werden door het bestuur van BW geen nadere mededelingen verstrekt. Dë'eré-divisiecïub V.V.V. uit Venlo heeft een contract gesloten-met de Duitse voor hoedespeler Spikofski. Deze speelde aan vankelijk voor Rot Weiss Essen, later voor Franse- en Italiaanse clubs (o.a. Torino en Catania). Nog een Duitser De voetbalclub „Eindhoven", die vorig seizoen naar de eerste divisie van het be taalde-voetbal degradeerde, heeft de 31- jarige middenvoor van Rot Weiss Essen, Franz Islacker, gecontracteerd. Islacker werd meerdere keren gekozen voor het Duitse elftal en andere vertegenwoordigen de teams, onder meer speelde hij onlangs nog mee in het duel Oost Nederland-West Duitsland. Hij scoorde toen twee doelpun ten. Het transferbedrag was 75.000 gulden. Islacker zal op 21 augustus in Eindho ven zijn eerste wedstrijd spelen voor zijn nieuwe club, tegen.... Rot Weiss Essen. Faas Wilkes fungeert in deze wedstrijd als „gastspeler" bij „Eindhoven". Zaterdag de buteert Islacker in het Nederlandse voet bal in de vriendschappelijke wedstrijd WVAjax, die op „De Kraal" wordt ge speeld. Hij is dan op zijn beurt „gast speler". Na Mokone, heeft het bestuur van Heracles nóg een Zuid-Afrikaanse speler gecontracteerd. Het is de 27-jarige inter national Godfry Moeketsy, een voorhoede speler. Bovendien sloot Heracles een con tact met Roel Greving, halfspeler van het Groningse Be Quick. Middenvoor Edel daarentegen werd voor 3000 gulden ver kocht naar Oldenzaal. Fortuna heeft enkele uren voor het slui ten van de transfertermijn, de middenvoor van M.V.V., Antoon Couwenbergh, gecon tracteerd. Het transferbedrag is f 10.000. De 57-jarige Amsterdammer Albert Kooystra is met zijn zeiljacht de haven van fort Walton Beach, in de staat Florida, binnengesleept, na een reis van 54 dagen. Hij gaat nu binnendoor naar Wilmington in North Carolina, waar zijn echtgenote op hem wacht. De heer Kooystra verkocht zijn hotel in Amsterdam om een wereldreis te maken. Via Engeland, Spanje, Italië en Afrika wilde hij naar Zuid-Amerika zeilen. Toen de Amsterdammer met zijn jachtje in Cristobal lag, ging mevrouw Kooystra vooruit naar Wilmington. Op 6 juni ver trok het scheepje uit Cristobal. Het was de bedoeling van de heer Kooystra naar Cuba over te steken, en dan langs Florida naar Wilmington te varen. Maar voor Nicaragua liep het jacht vast. Indianen plunderden daar het scheepje. De helft van de tuigage verdween en het grootste deel van de proviand. Een dag voordat het jachtje voor de Amerikaanse kust ankerde, was het laatste voedsel en de laatste drank op en was er voor de hulpmotor geen brandstof meer. uitslag van de wedstrijd tegen HPC af waardoor het er soms wat zenuwachtig toe ging. Pech had HVGB toen de HPC- invaller Tjebbes zich bij de scheidsrechter met een bloedneus meldde met de vraag: „of Prins voor hem de strijd mocht voort zetten". Vrijwel tegelijk met de komst van Tjebbes bij de scheidsrechter was aan HVGB een vrije worp toegekend en ter wijl de scheidsrechter met Tjebbes bezig was maakte HVGB een doelpunt dat niet werd toegekend. Met Prins in de plaats van Tjebbes lagen er weer voltallige ploegen in het veld. Voor korte tijd, daar Meulenberg (HVGB) voor een overtreding het water werd uit gezonden, waarna Geurtsen aan de onge lijke strijd een einde maakte door HPC de leiding te bezorgen. Uit een voorzet van Prins bracht Wiers de HPC-voorsprong op tweenul. Direct na het in het spel brengen van de bal trok HVGB op het HPC-doel af en scoorde door Meulenberg. Met de stand tweeeen werd de tweede helft begonnen. Nadat een HVGB-aanval tot staan was gebracht hield Dijkstra (HPC) de bal in bezit. Hier aan maakte de scheidsrechter een einde door Halsema een vrije worp te geven die door Rol in de gelijkmaker werd omgezet. Hierna verscheen HPC voor het HVGB- doel maar de scheidsrechter onderbrak de aanval wegens het begaan van een over treding. Toen maakte Wiers een opmer king over de scheidsrechter waardoor hij de kant op moest. Meulenberg buitte toen de HVGB-spelersmeerderheid uit en bracht de stand op 32 voor HVGB. Wederom kwamen er toen voltallige ploegen in de strijd. HPC schoot tegen de lat, waarna de bal op de doellijn bleef dryven. Ook toen Hogeland (HVGB) door een overtreding van speler toeschouwer was geworden en HVGB voor tijdrekken de bal moest afstaan aan HPC, kwam er geen verandering meer in de stand, zodat met de uitslag tweedrie HVGB en HPC ieder met zeven punten uit tien wedstrij den de zomercompetitie hebben beëindigd. Voor de aanvang van deze strijd zijn de reserves van beide ploegen in het strijd perk geweest voor de reserve eerste klas se A. Het werd een tientwee overwin ning voor HVGB 2. De wereldkampioen in het middenge wicht, Sugar Ray Robinson, en Carmen Basilio hebben woensdag in New York het contract getekend voor het titelgevecht, dat op 23 september in het „Yankee sta dium" in New York zal worden gehouden. De wedstrijd werd georganiseerd door de International Boxing Club. De president van deze organisatie, Jim Norris, verwacht een recette van een miljoen dollar, te we ten 750.000 dollar aan toegangsbewijzen en 25.000 dollar aan radio- en televisie rechten. Robinson zal 45 percent van de recette ontvangen, Basilio 20 percent. Indien Basilio het gevecht wint, zal bin nen 90 dagen een revanchewedstrijd wor den gehouden. Beide boksers ontvangen dan 30 percent van de recette. ADVF'^emtir Ook bij de warme maaltijd Vraag. receptenboek|e (25 ct) aan Uw leverancier oi «chrljf aan Het Nederlands Zulvelbureau. (25 ct postzegel bijslulter.l) Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk Z.H. Met nog maar negen dagen vóór de le gale transferperiode van „A"-liga-spelers, blijft de „transfer-koorts" in Italië tot egn recordhoogte stijgen, ondanks het open lijk toegegeven feit, dat het laatste seizoen verre van bevredigend was voor de Ita liaanse voetbalsupporters, die het meest verwende publiek ter wereld vormen. Het zijn vooral de buitenlandse voetballers, die tegen astronomische bedragen „ver handeld" worden. Uit een overzicht blijkt dat de omzet naar schatting reeds tot twee miljard lire is gestegen. „Juventus" uit Turijn overtreft alle an dere clubs met haar aanbiedingen. Zij „kocht" de Italiaans-Argentijnse ster En rique Sivori voor 188.000.000 lire, de Britse midvoor John Charles voor 115.000.000 lire en de nieuweling Alessio Nicole voor 70.000.000 lire. De kampioensclub Milaan kocht „alleen" de Italiaans-Argentijnse ster Ernesto Grillo voor ongeveer 90 miljoen lire en trachtte haar eigen ster, de voorhoede speler Juan Alberto Schiaffino van Uru guay aan Roma te verkopen voor 100 mil joen lire. Maar de Milanese supporters en clubleden dreigden in „opstand" te ko men, zodat van deze „verkoop" werd af gezien. Bologna nam H. Vukas, voorhoedespeler van Hajduk Club van Split, Joegoslavië, en Humberto Masschio, van Buenos Aires, over voor een totaal bedrag van 150 mil joen lire. De Internazionale uit Milaan noemde het een koopje, toen zij erin slaagde de voormalige juniorenster van Boca, An tonio Angelillo van Buenos Aires te „ko pen" voor vijf miljoen peso's. De Argen tijn krijgt tevens anderhalf miljoen peso's voor een driejarig contract, een maand salaris van 15.000 peso en speciale bonus voor elke door Internazionale gescoorde punt. Het hoogtepunt van de internationale at letiekwedstrijden in het Bislet-stadion in Oslo vormde het 800 meter duel tussen Ro ger Moens, wereldrecordhouder op de 800 meter en Tom Courtney, wereldrecordhou der op de 880 yards. Een fel gevecht werd er gevoerd tusen de beide recordhouders, vooral toen Moens twee- a driehonderd meter voor de finish zyn fantastische eind spurt inzette. De Amerikaan vocht tot het laatste mo ment terug, maar hij moest de zege toch la ten aan de Belg, die in 1 min. 46 sec. ein digde, drietiende seconde boven zijn we reldrecordtijd. Voor Courtney werd 1 min. 46,2 sec. afgedrukt. Gedurende de gehele race had de En gelsman Derek Johnson op de derde plaats gelegen. Hij eindigde ook als derde in 1 min. 46,9 sec., hetgeen een persoonlijk re cord voor hem betekende. Ook op de overige nummers werden uit stekende prestaties verricht. De Ameri kaan Jenkins won de 400 meter in 47,3 sec., zijn landgenoot Don Bragg kwam met het polsstokhoogspringen tot 4,40 meter. Een andere Amerikaan, Willie Stephens verbe terde het baanrecord op de 110 meter hor den door een tijd te noteren van 13,6 sec. Een Noorse overwinning werd geboekt op de 100 meter door Bjoern Nilsen die 10,4 sec. noteerde. Het gaat niet goed met Hoad in het ten- niscircus van Jack Kramer. De Wimble- don-kampioen heeft zich kennelijk nog niet kunnen aanpassen aan het harde le ven van de tennisprofessional, getuige de serie nederlagen, waarmee hij is gestart. In Los Angelos verloor hij van zijn 36- jarige landgenoot Dinny Pails met 6—3, 6—3, 64. Het was de derde achtereen volgende nederlaag van Hoad. Drie Nederlandse ploegen zullen afge vaardigd worden naar het wereldkam pioenschap Flying Dutchman klasse, dat van 17 tot en met 25 augustus in Rimini (Italië) zal worden gezeild. Het zijn: de gebroeders Kraan uit Oude Wetering, J. Helder uit Paterswolde en Schooneveldt uit Amsterdam. Welke ploeg zal deelnemen aan de wed strijden om het Europese kampioenschap tweemanszwaardboten die dit jaar in de Flying Dutchman klasse worden ge zeild die van 9 tot en met 13 september op de Chiemsee (West-Duitsland) worden gehouden, moet nog worden beslist. Voor dit kampioenschap mag slechts één ploeg worden ingeschreven. Het gaat hier tus sen de drie genoemde combinaties en Boe- schoten (bemanning Schipper) uit Loos- drecht. Hans Sleeswijk uit Hilversum is door de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersport Vereenigingen aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen bij de wedstrijden om het Europese kampioen schap eenmanszwaardboten. Evenals vorig jaar wordt gezeild in de finnjollen-klasse. De wedstrijden worden van 27 augustus tot en met 7 september in de Golf van Napels gehouden. In plaats van de race om de Grote Prijs van België, die dit jaar zoals eerder is gemeld niet doorgaat, zal de 25ste Grote Prijs van Pescara gelden voor het wereld kampioenschap coureurs 1957. Deze wed strijd voor formule 1-wagens, die op 18 augustus in Pescara (midden Italië) wordt gehouden, zal gaan over 16 ronden van 25,579 km (totaal 409,264 km). De sportcommissie van de Franse Wie lerbond heeft de renners, die deel zullen nemen aan de wereldkampioenschappen te Rocourt (11-15 augustus) en Waregem (17 en 18 augustusV nu definitief aangewe zen. De ploeg is als volgt geformeerd: Professionals: Weg: Huot, Anquetil, Louison Bobet, Darrigade, Dupont, Forestier, Gauthier en Rohrbach. Reserves: Stablinski, Privat, Mahé en Géminiani. Achtervolging: Rivière en Bouvet. Sprint: Gaignard, Bellenger en Gerard. Stayers: Godeau en Bouvard. Amateurs: Weg: Boudon, Geyre, Le Menn, Mastrot- to, Dourdin en Claud. Reserves: Viot, Le Baube, Pavard en André. Sprint: Rousseau en Gruchet. De derde renner zal alsnog worden aangewezen. Vidal, Fabre en Bicheron moeten daartoe vrijdag in het Pare des Princes tegen elkaar uitkomen. Achtervolging: Gaudrillet en Lahaye. Reserve: Bianchi. De Luxemburgse ploeg De Luxemburgse Wielerbond heeft de volgende renners aangewezen voor de wie lerkampioenschappen te Rocourt en in Waregem: Wegkampioenschap amateurs: Kramp, Dumont, Jeblick, Sine, Schreiber en Gri- sius. Reserves: Ney en Gindt. Wegkampioenschap profs: Gaul, Ernzer, Schmitz en Kemp. Achtervolging profs: Gillen. De Belg André Nelis winnaar van het Olympische zilver in Melbourne heeft op de eerste dag van de wedstrijden om de Finn Gold Cup aangetoond dat hij de Olympische kampioen Paul Elvstroem was afwezig tot de allersterkste Finnjollen- zeilers van Europa behoort. Na twee races op het Waenermeer, waar bij de lengte van de baan ongeveer 12 km was, voert de Belg het algemene klasse ment aan. Een eerste plaats in de eerste race en een derde in de tweede gaven hem een totaal van 3414 punten, waardoor hij een geringe voorsprong kon nemen op de Europese kampioen Juergen Vogler (Oost-Duitsland), die tweemaal tweede werd. Ook enkele Nederlanders nemen aan deze wedstrijden deel. De Hilversummer Hans Sleeswijk is vertegenwoordiger van Nederland bij de wedstrijden om het Europese kampioenschap in Italië het best geklasseerd. In de eerste race bracht hij het, dank zij een bijzonder sterke finish, tot de tiende plaats. Met een elfde plaats in de tweede race zorgde hij ervoor dat hij in de algemene rangschikking acht ste werd. In de tweede race kregen de volgers een bijzonder opwindend duel te zien tussen de Fin Kjaelstroem en de Europese kam pioen Juergen Vogler. Tot aan het grote kruisrak kon ook de Nederlander Warburg de leiders op de spiegel blijven volgen, doch toen was het gebeurd. Steeds verder liepen de Fin en de Oost-Duitser van hun concurrenten weg. Met ruime voorsprong gingen zij door de finish. André Nelis kreeg in het laatste deel van de wedstrijd de steun van enkele uit schietende windvlagen en kon zodoende nog beslag leggen op de derde plaats. Ook Sleeswijk kwam tegen het einde van de race naar voren en bracht het tot een elfde plaats. De derde race om de Finn Gold Cup is gewonnen door de Noor Erik Rudstroem. De Nederlanders Karei Warburg en Maar- sen leverden uitstekende prestaties door respectievelijk als tweede en derde te eindigen. Zij versloegen daarmede de Bel gische favoriet. André Nelis, die vierde werd. Later op de dag werd het volkomen windstil, zodat de vierde race moest wor den uitgesteld. Van de drie resterende races in de serie zullen er vandaag twee worden gezeild en zaterdag de laatste. Na drie races heeft André Nelis nog steeds de leiding in het klassement met 4758 punten. Maarse bezet de zevende plaats met 2967 punten en Hans Sleeswijk is negende met 2583 punten. De klassering van de Nederlandse deel nemers is verder: 13 Warburg 2211 punten, 19. Koopmans 1998 punten en 21 Gerhards 1973 punten. Zondag 4 augustus zullen in Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Arnhem de districtskampioenschappen van Zuid-Hol land, Noordholland, Utrecht en Oost wor den gehouden. In Den Haag, waar de Zuid hollandse kampioenschappen op de sintel- baan aan de Laan van "Poot plaats vinden, moet men in ver,band met het aantal in schrijvingen de wedstrijden op twee dagen verwerken, op zaterdag 3 en zondag 4 augustus. Op de sprintnummers zullen de V. en L.'ers Saat, Aret, Tempelaar en Van Hardeveld (als zijn blessure hem geen last meer bezorgt) aantreden tegen Van der Burg en Peters van de Trekvogels. De 400 meter zal ongetwijfeld een inte ressante strijd te zien geven tussen de in middels geheel herstelde Bart Verwey, Harry de Kroon en de Rotterdammer Coe- nen, terwijl op de 800 en 1500 meter Mein- dert Blankenstein, Flip Koudijs en de in de laatste tijd zeer sterk lopende Vergeer uit Boskoop uitkomen. Op de hordennummers gaan Jan Parle- vliet (V. en L.) en Peter Nederhand (ALO) hun zoveelste duel aan. De junior Bos, jeugdrecordhouder 110 meter horden, zal zich in dit gezelschap zeker niet onbetuigd laten. Bij de dames zien wij op de sprintnum mers Ria van Kuik (Olympia '48) en Joke Claus (Minerva), het meisje dat zondag tijdens de Rotterdamse kampioenschappen op de 100 meter 12.2 sec. en op de 200 meter 24.4 sec. liet afdrukken. De Nederlandse kampioene, Stien Scharleman, geven wij de meeste kans op de 800 meter. In Amsterdam organiseert AAC de Noordhollandse kampioenschappen. Henk Visser, die in Brussel weer last had van zijn oude blessures, heeft ingeschreven op drie nummers, vèrspringen, 100 meter en. 110 meter horden. Bij het vèrspringen zijn Weisscher en Hofstede zijn concurrenten, op de 100 meter zijn clubgenoten Griek, Hofstede en Otten en de junior Van Splunter. De Sportcommissie van de K.N.M.V. heeft de rijders aangewezen, die deel zul len uitmaken van de Nederlandse ploeg, welke Nederland zal vertegenwoordigen in de Motocross des Nations, die op zon dag 1 september in Engeland zal worden gehouden. In deze landen wedstrijd op een circuit bij Brands Hatch verschijnt Nederland met Albert en Broer Dirks uit Eindhoven, Jan Clynck uit Helmond, Frans Baudoin uit Eindhoven, Rob en Frits Selling. Als manager zal Bart Luybregts uit Valkens- waard optreden. In deze wedstrijd, die in twee series en een finale wordt gereden, worden de tij den van de drie snelsten van de landen ploeg in de eindstrijd bijeen geteld en dit totaal geldt voor de klassering. Het cricketprogramma voor aanstaande zon dag luidt: Eerste klasse A: HBSHaarlem; HCC 1— HCC 2; Hermes DVS—ACC; Rood en Wit—VRA. Eerste klasse B: Quick N—Quick Hg.; ACC 2— Sparta. Tweede klasse A: VCCSCHC; Quick Hg. 2 Rood en Wit 2; HCC 3—CRIC. Tweede klasse E: Haarlem 2CVHW; BMHC Rood en Wit 3. Derde klasse E: Rood en Wit 5—ACC 4. Het wedstrijdprogramma van de HCB voor zaterdag luidt: Haarlem 3CVHW 2; Rood en Wit DHaarlem 5; Rood en Wit CRood en Wit B. Op de 110 meter horden is de strijd open en kan Visser voor een verrassing zorgen. Groothuis, Dekker en Yska starten op de 400 meter, terwijl Heida aan de 800 meter de voorkeur geeft. De 5000 meter wordt door 19 atleten uitgevochten met Verra, Oosterman, Keesom, Van Zeeland en Blee- ker als kanshebbers. Het vèrspringen dames wordt een strijd tussen Mieke Schenk, Nel Zwier en Corrie Swierstra. De kometen organiseren de kampioen schappen van district oost. Benieuwd zijn wij naar de prestaties van een Viset (Cial- fo), de man die in Brussel tot aller ver rassing de 10.000 meter won, Rebel (Quick, N.) ap het discuswerpen en kogelstoten en Nummerdor (Olympic) hoogspringen. Bij de dames is Hannie Bloemhof ongetwijfeld favoriet voor de 100 en 200 meter. Hellas in Utrecht zorgt voor de organi satie van de kampioenschappen in district Utrecht. Voor GAC-Hilversum starten daal de bekende lange afstandsloper Van Ginkel en Els Witkamp op de sprintnummers. OM DE GALEA-BEKER. Spanje leidt in de wedstrijd tegen Joegoslavië in Vichy, voor de halve finales van het toernooi om de Galea-beker, met 30 en heeft zich daardoor voor de eindstrijd gekwalificeerd. SHS VERLOOR. Scheveningen/Holland Sport heeft een forse nederlaag geleden tegen Hamborn '07 (Duitsland). De uitslag was 80, na een 20 stand bij de rust. PSV. De Eindhovense voetbalclub PSV won in Augsburg een vriendschappelijke wedstrijd tegen Ein tracht met 52. Bij de rust hadden de PSV'ers de leiding met 30. De doelpunten van PSV werden ge maakt door Kruiver, Fransen, Van Tuyl en Trevor Ford. die tweemaal scoorde. RAPID De Nederlandse ere-divisieclub Rapid heeft in Miinchen in een wedstrijd, die bij kunstlicht werd gespeeld, een 32 overwinning behaald op München 1860. Bij de rust was de stand 11. NEDERHAND EN YSKA. De Nederland se atleten Peter Nederhand uit Rotterdam en Piet Yska (Amsterdam) zullen zaterdag 3 augustus in een internationale atletiek wedstrijd in Glasgow uitkomen. Nederhand start op de 110 meter horden en Yska op de 800 meter. VEENDAM TREKT SPELERS AAN. De tweede divisieclub Veendam heeft drie spelers uit amateursclubs aangetrokken. Het zijn Ten Cate van HSC (Hoogezand), Piersma van Astrea (Groningen) en Com mandeur van Amicitia (Groningen). Twee spelers van Veendam, t.w. middenvoor Van der Berg en rechtsbuiten De Jager, gaan naar Be Quick. HVC CONTRACTEERDE HVC heeft de spelers Brand (DFC) en Kuus (Elink- wijk) gecontracteerd. Op het laatste ogen blik is over de transfer van Bas Paauwe jr. naar Alkmaar geen overeenstemming bereikt. Nu is de zoon van de ex-internatio nal aan Be Quick (Groningen) verkocht voor een bedrag van 15.000. DOS VERLOOR De Nederlandse ere divisieclub DOS uit Utrecht, die momen teel op tournee is in Oostenrijk, heeft met 1-0, verloren van de Tyroolse kampioen S.V. Wattens. Deze stand was reeds met de rust bereikt. Szczawno-Zdroj. In Szczawno-Zdroj in Silezië (het vroegere Duitse stadje Bad Salzbrunn) wordt een internationaal schaaktoernooi gehouden waaraan, naast een aantal spelers uit Oost- en Midden- Europa, ook de Nederlander Orbaan deel neemt. Orbaan won zijn partij tegen de Pool Gromek en speelde gelijk tegen de Oostduitser Franz. Na drie ronden hadden Gelier (Rusland), Szabo (Hongarije) en Ciocoltea (Roemenië) de leiding met ieder drie punten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11