Moderne meisjes geven modeshow op eeuwenoud Prinsenhof Vakantie Bloemendaalse jeugd ontziet de parken en plantsoenen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 FESTIJN OP HISTORISCH PLEIN Zilveren iubileum bij het P FN Examens Burge**1;:ke Stand van Haarlem Hockeyclub „Alliance" viert het zesde lustrum o.p zaterdag 28 september worden de oud-leden verwacht!'Naar een groot aan tal oud-leden zijn reeds folders hierover verzonden, 's Middags is er een receptie in café restaurant Brinkmann, 's avonds gevolg door een gala-bal in de Vleeshal. De daaropvolgende zondag worden de fees telijkheden besloten met „Ruïne"-wed- strijden voor de oud-leden. VAKANTIESPELEN OP ZATERDAG 3 AUG. Vuurwerk in Zandvoort NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel .17768 „Klarenhof een der best geleide speeltuinen Geen vergunning voor verbetering woningen Nieuwe zinker in Spaarne Even rust met 9n Watertarief in Haarlem blijft gehandhaafd Looncompensatie voor gemeentepersoneel Ontslag van 200 arbeiders in N.O.-polder definitief Prijzen van Radiofonds toegekend Alice Heksch, bekend pianiste, overleden AmsterdamHaarlem op rolschaatsen Procuratiehouder bij Van Meeuwen gehuldigd Ronde Haarlem-Noord op nieuw wielerparcours Verhoging subsidie voor katholieke speeltuinen Versterking van vakbond nog steeds gewenst Onderwijsvoorstellen Groot vuurfeest in Haarlem-Noord Toch smartegeld voor de gevangenen uit Duitse concentratiekampen? Zeilwedstrijden op 8 september VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 ZEVEN MODERNE MEISJES, Janny, Zonny, José, Suuske, Thea, Peggy en Madeleine zullen zaterdagmiddag tussen de geschoren linden op het eeuwenoude p,jnsenhof in het hartje van Haarlem a Is mannequin optreden. Zij zullen het publiek, dfl> op stoeltjes tussen het hek van de gymnasiumtuin en de stadsbibliotheek zal zijn gezeten, een keur van mantelpakjes, pyama's, schortjes en allerlei andere kleding- "siukken, die een vrouwenhart maar in bekoring kunnen doen raken, tonen onder de ,Goed gekleed van vroeg tot laat met produkten van Nederlands fabrikaat". Èes avonds zal op een podium, dat voor het gymnasium zal worden opgericht, een cmteur-kleinkunstconcours worden gehouden. Waarschijnlijk zullen de oude bomen, j,-et pittoreske park van het gymnasium en de eeuwenoude stadsbibliotheek 's avonds aoor schijnwerpers worden verlicht, hetgeen de sfeer van dit oude stadsplein nog onzienlijk zal verhogen. Het is een goede gedachte geweest van de stichting „Haarlems Bloei" om dergelijke evenementen in deze oase van rust in het stadsgewoel te houden. De parkeerplaats Lenóver de stadsbibliotheek zal dan tijde- ük worden ontruimd. Wanneer dit is ge schied kan men zich, als men de kleding buiten beschouwing laat, weer in de mid deleeuwen wanen. pjej. prinsenhof is een restant van een middeleeuws klooster van de Dominicanen, evenals de stadsbibliotheek. Waar men nu -•apels boeken, lezende en studerende men sen kan aantreffen, liepen vroeger de Do minicanen - of Predikheren - te brevieren. In de zeventiende en de achttiende eeuw deed het Prinsenhof dienst als stadskruid- tuin Het stenen standbeeld van Lourens janszoon Coster, dat dateert uit de acht tiende eeuw en thans gedeeltelijk ver scholen gaat onder de oude treurbeuk in de tuin van het gymnasium, die een kroon heeft met een diameter van zestien meter, werd in 1856, dus ruim honderd jaar ge leden, van de Grote Markt naar het Prin senhof overgebracht. In dat jaar werd het bronzen standbeeld van L. J. Coster op de Grote Markt onthuld. Sinds hetzelfde jaar was jn het tegenwoordige Prinsenhof de Hortus Medicus" gevestigd. Het Prinsen hof heeft in die jaren in het middelpunt van de belangstelling gestaan. In 1861 werd het gebruikt als expositieruimte van de Algemene Nationale Tentoonstelling van Nijverheid, een groot evenement in die jaren. Waarschijnlijk zal men bij eventuele graafwerkzaamheden op het Prinsenhof ook nog overblijfselen van vroegere gene raties aantreffen, want op deze open plek, die door de jaren heen altijd prachtig beplant is geweest, is het kerkhof geweest van het predikherenklooster. In vervlogen tijden huisvestten de vroede vaderen van de Spaarnestad hun hoge gasten in het gebouw van de tegenwoordige stadsbiblio theek, dat na het beleg van 1572 door de Spanjaarden reeds geen klooster meer was. In 1618 heeft Prins Maurits er nog gelogeerd, toen hij in Haarlem de wet ver zette. Later zijn Willem III en andere Drinsen van Oranje er nog te gast geweest, welke bezoeken, zoals in die tijd gebruike lijk was, gepaard gingen met de nodige pracht en praal. Aan het feit, dat menig prins eens heeft genoten van het prachtige uitzicht op de ADVERTENTIE X- -t 3i6> Hedenmorgen is de heer A. Strooper te Heerhugowaard, controleur eerste klasse bij het P.E.N. te Bloemendaal, ter gelegen- hed van het feit, dat hij gedurende 25 jaar de elektriciteitsvoorziening van Noordhol land heeft gediend, door de directie van het P.E.N. ontvangen en gefeliciteerd door de directeur ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie over handigde. Van het provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. Hedenmiddag reci- pieert de jubilaris te zijnen huize in Heer hugowaard, waar namens het districtskan toor Alkmaar de waarnemend districtschef, de heer .Singels hem geluk zal wensen. Na mens het jubileumfonds van het P.E.N. zal drs. J. Ober hem toespreken. Heemstede. Aan de r.k. Modevakschool in St. Maria te Heemstede slaagden voor lingerie: Ankie v. d. Veld, Dina Visser, Ada Kres, Japie v. Bentum, Riet Mol, Hanny v. Duijn, Sasse Markus. Voor cos- tuum: Toos Kol, Annie Smits, Agaat Flapper, Cisca v. Bakel, Japie Zinneveld en Ria v. Diemen. Voor coupeuse: Annie v. d. Berg, Ella Wermter, Aukje v. d. Meer, Jopie Vinken, Ida Weyers en Coby Verbeek. Haarlem. Voor de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. J. M. D. Braakhuis te Haarlem, mej. M. E. Grommes te Haarlem, mej. A. Dil te Oost- 7ann; de heren W. Cla.y te Haarlem, G Dullemond te Hoogwoud, C. J. de Graaf te Krommenie. H. Jansen te Diemen, W. C. M. Settels te Amsterdam, C. H. v. Staveren te Hoofddorp, J. G. Teeuwen te Pleemstede. J. Zweeris te Uitgeest. Voor gedeelte A: de heer S. L. Kuipers te Santpoort. Voor gedeelte B: mej. E. A. M. Hoetjes te Hei- loo. De heren H. L. M. Zedel te Haarlem, F. W. C. M. Homan te Amsterdam, P. H. Kaskens te Diemen, B. Theewis te Oost huizen. Utrecht: Geslaagd voor het M.O. (A) Frans de heer J. A. Wolters te Haarlem. Amsterdam: Geslaagd voor het examen Engels M.O. (A): A. de Jonge, Haarlem. Haarlem, 1 augustus 1957. ONDERTROUWD: 1 aug. J. Schaper en E. C. C. van Kouteren. GEHUWD: 1 aug. A. H. Spierings en U. A. Visser; M. C. A. Raadsen en W. C. Schniedewind; J. Heyman en C. C. van Gessel: H. G. Scholten en M. J. Pot; R. A. Veenenbos en A. C. Teunissen; W. E. Ver zijl en A. R. Brauckmann. BEVALLEN van een ZOON: 31 juli J. C. van Overbeek-van den Broek; 31 juli M. M. Scholte-Schoen; 31 juli Chr. Th. Koo- men-Aalsma. BEVALLEN van een DOCHTER: 31 juli J- C. Galavazi-Schouten; 31 juli L. L. M. van Oort-van Leeuwen. OVERLEDEN: 30 juli J. J. Vermeulen, <9 j-, Nachtegaalstraat; 30 juli J. Goosen, 89 j., Jansstraat; 31 juli J. G. Th. Bosman, •>1 j-, Generaal Cronjestraat; 31 juli E. J. Einnekamp-van Ingenj 81 j., Vosmaer- straat; 31 juli N. Th. M. Hendriks, 18 m., Allard Piersonstraat. oude treurwilg, de fraaie kastanjeboom, het in Ionische stijl opgetrokken prieel en de geschoren sierbomen (Venijnbomen), zal wel de naam Prinsenhof zijn ontleend. Het gebouw van het Gymnasium is on geveer honderd jaar oud; het gebouw van de stadsbibliotheek stamt echter uit 1596. Het Prinsenhof heeft in de loop der tijden dus wel geschiedenis gemaakt en is thans nog een van de mooiste plekjes van de Bavostad. De Haarlemse r.k. hockeyclub „Allian ce", waarin leerlingen en oud-leerlingen van het Triniteitslyceum, het Mendelcol- lege en de middelbare meisjesschool „Sanc- ta Maria" spelen, bestaat op 27 september dertig jaar, welk zesde lustrum met een groots opgezet feestprogramma zal worden gevierd. De vereniging bestaat thans uit tien senioren elftallen, waarvan vijf voor dames en vijf voor heren, een bloeiende junioren- en aspirantenafdeling, en heeft een ledental van ongeveer driehonderd personen. Aanvankelijk had de club alleen heren in zijn gelederen, doch toen ook elftallen voor dames werden opgericht trad een be langrijke verbetering van het spelpeil in. Het eerste dameselftal speelt dit jaar voor het eerst in de eerste klasse en het eerste herenelftal speelt al enkele jaren in de overgangsklasse. Het feestprogramma begint op 15 sep tember met een toernooi voor eerste klas elftallen op de Heemsteedse sportparken, waar de vereniging een eigen clubhuis heeft. Aan dit toernooi zullen TOGO uit Den Haag, het Delfts Studentenelftal, „Vic toria" uit Rotterdam, HDM en Groen-Geel uit Den Haag en het dameselftal van Rood-Wit uit Heemstede deelnemen. Dit toernooi wordt besloten met een tango-tea op de parketboot „Holland", die de feest vierende hockeyers naar de Kager-plas- sen brengt. Op 21 en 22 september is er een jeugd- toernooi voor A- en B-elftallen. Op 27 september, de datum van oprichting, volgt 's avonds na een kerkdienst een diner met een cabaretprogramma tot besluit. Het cabaret wordt door eigen krachten in „De Leeuwerik" in Haarlem verzorgd. swusawatóvs NSÉB Speeltuin Elba (Gedempte Schalkburger- gracht): Wedstrijden op eigen tuin voor jongens en meisjes van 5-8 jaar. Zaanenoord (Zaanenstraat): Spel op de tuin. Voor de kinderen van 4-8 jaar om tien uur bezoek aan de kinderboerderij in Elaarlem-Noord. Het jaarlijkse vuurwerk, door stichting „Touring Zandvoort" aan badgasten en in woners aangeboden, zal dit jaar worden ontstoken op zaterdag 10 augustus om tien uur op het strand, iets ten zuiden van de Rotonde. Dan 'n RUDGE- of LOCOMOTIEF-rijwiel B. en W. antwoorden op vragen van de heer A. van der Veldt „De speeltuin „Klarenhof" aan het Brou wersplein in Haarlem van het Haarlemse Speeltuinverbond is één van de best ge leide speeltuinen in Haarlem en er is geen enkele reden tot sluiting ervan over te gaan." Dit delen B. en W. van Haarlem mede in antwoord op vragen van het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer A. van der V e 1 d t (K.V.P.) naar aanleiding van een anonieme aankondiging in het buurtblad Zakennieuws voor Haarlem-Zuid-West van 4 juli van dit jaar, waarin ouders werd ontraden hun kinderen naar „Klarenhof" te sturen, omdat daar onvoldoende toe zicht zou ztfn. Bovendien werd in deze publikatie op sluiting van de speeltuin aangedrongen. B. en W. schrijven verder, dat genoemde aankondiging geheel voor rekening komt van de uitgever-redacteur van het ge noemde blad. Met nadruk wordt vastge steld, dat na een ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat de publikatie volkomen ongegrond is en dat B. en W. het ten zeerste betreuren, dat zij is ge schied. Er wordt nog eens de nadruk op gelegd, dat tussen de besturen van de speeltuinen van het Haarlemse Speeltuinverbond en van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin enerzijds en de gemeente lijke dienst voor de lichamelijke opvoeding de sport en de jeugdzaken anderzijds een goede samenwerking bestaat. B. en W. van Haarlem hebben geant woord op schriftelijke vragen van het raadslid J. W i 11 e m s e (Arb.) over her stelwerkzaamheden aan de huizen van de Haarlemse Stichting voor Woningverbete ring. Het betreft hier verbeteringswerk zaamheden aan de complexen van 85, 107 en 184 huizen. Als gevolg van de financie ringsmoeilijkheden zullen deze over een aantal jaren worden verdeeld; hierbij zal voorrang worden gegeven aan het complex van 85 woningen. Bij dit complex was reeds een begin ge maakt met het herstel van buitendeuren en -ramen. Deze werkzaamheden waren reeds grotendeels gereed, toen zij op 13 juli moesten worden gestaakt, daar bleek, dat de van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gevraagde medewer king niet was te verwachten. B. en W. overwegen de al begonnen wer ken alsnog te doen voltooien en de kosten ten laste van het onderhoudsfonds te bren gen. Ook voor de noodzakelijke vernieu wing van buitendeuren en -ramen is voor lopig geen medewerking van het rijk te verwachten. Goedkeuring aan de minister is voorts verzocht voor vernieuwing van de schuren van het woningcomplex van 85 huizen. De machtiging tot gunning van deze werkzaamheden is echter nog niet ontvangen. Het college antwoordt de heer Willemse. overtuigd te zijn van de noodzaak der ver beteringen, doch meent, dat onder de hui dige omstandigheden aan een vertraagde uitvoering niet is te ontkomen. B. en W. zullen echter alles doen om een snelle uit voering te bevorderen. De waterleidingzinker, die ter hoogte van de n.v. Haarlemsche machinefabriek v.h. Gebr Figee in het Noorder Buiten Spaarne ligt, is onlangs wegens een breuk buiten gebruik gesteld. De zinker kan niet worden hersteld, doch in verband met de wateraanvoer naar het industrieterrein zal een nieuwe stalen waterleidingzinker moe ten worden aangebracht. Hiermee is een bedrag van f 42.970 gemoeid. B. en W. stel len de raad voor een krediet voor de ver nieuwing van de zinker beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE Neem 50 zeldzaam lekkere Everest sigaretten mee in het rode blikje met de witte berg. Dat is de ideale vakantie-verpakking 1 Niet uitdrogen, niet natworden, niet breken, altijd Vers. „Tot nu toe ondervinden wij dit jaar niet veel last van de baldadigheid en de ver nielzucht van de jeugd in de plantsoenen van de gemeente Bloemendaal was de mening van de heer P. van der Maas, hoofdopzichter van de Plantsoenendienst te Bloemendaal. toen wij dezer dagen een rit met hem maakten, ditmaal door het zuide lijk gedeelte der gemeente, namelijk door Vogelenzang en Aerdenhout. „De vakanties van de schooljeugd zijn echter pas begon nen, zodat wij nog niet helemaal een oor deel over de vernielingen aan heesters, bloemen en planten kunnen vellen. Het moet mij wel van het hart, dat wij wat dat betreft vaak nog meer last hebben van de volwassenen. Er zijn bijvoorbeeld auto mobilisten, die door onbesuisd draaien op de weg vaak vernielingen in de plantsoe nen aanrichten". Wie door de gemeente Bloemendaal wan delt of rijdt, wordt getroffen door het prachtige groen van bomen, planten en heesters; dank zij het fraaie voorjaar staat alles er oneindig veel mooier bij dan ver leden jaar. De natuur heeft thans een hoogtepunt in haar schoonheid bereikt en daarom is het des te meer gewenst parken en plantsoenen voor vernieling te vrijwa ren, omdat men ten volle van de natuur zal kunnen genieten. Op onze rondgang zagen wij in de speel vijver van de speeltuin „Duinweide" te Vogelenzang de jeugd zich vermaken en volop van zon en water genieten. „tiet wonderlijke is", vertelde de heer Van der Maas, „dat er hier aan de Deken Zondaglaan nog geen heester kapot is". De jeugd heeft nu gelukkig een betere plaats gekregen om zich tijdens de vakantie te vermaken en Vogelenzang prijst zich dan ook bijzonder gelukkig met deze nieuwe aanwinst. Ook het plantsoen aan het einde van de Vogelenzangseweg bij de Leidse- vaart zag er keurig verzorgd uit met fleu rige bloemetjes, waaraan de bewoners zelf veel plezier beleven en waardoor zij wor den aangespoord hun eigen tuinen ook goed te verzorgen. „Overal in de gemeente hebben wij ge tracht de natuur zoveel mogelijk ongerept te laten en de aanleg van de plantsoenen daarbij aan te passen", vertelde de heer Van der Maas enthousiast. Bijzonder mooi van aanleg is bijvoorbeeld het wethouder Laanplantsoen, gelegen aan de Burg. den Texlaan te Aerdenhout, met zijn talloze schakeringen groen en de fraaie doorkijk jes, waarvoor dit park enige jaren geleden werd „opengescheurd". Aan de Karei Doormanlaan hoopt men deze winter met de beplanting te beginnen. De tuintjes van de bewoners van de Overste Den Ouden laan zien er vriendelijk en goed onderhou den uit, met veel bloemen. Als wij het daar over hebben, dan roeren wij een teer punt aan, want de hoofdop zichter hoopt van ganser harte dat hij on danks de slechte financiële toestand van de gemeente toch nog gelegenheid zal heb ben bij de aanleg van plantsoenen veel vuldig van bloemen gebruik te maken. „Want waar bloemen staan en de hand aan het onderhoud daarvan wordt gehouden, daar wordt, dat is onze ervaring, vernie ling tot een minimum gereduceerd". Het Goudsbloemplein te Aerdenhout is tijdelijk als voetbalterrein gebruikt, maar er zijn nu weer nieuwe graszoden gelegd. Het plantsoen aan de Houtvaartkade zal ondanks de wegenplannen gespaard kun nen blijven. Aan de Spiegelenburghlaan en De Waal Malefijtlaan zijn wel enkele klachten over het afscheuren van tokken van de jonge bomen door de jeugd, maar daar blijft het ook bij. Tenslotte, in Overveen, bijvoorbeeld in de Willem de Zwijgerlaan en de Prins Hendriklaan zijn er wel klachten, dat het huisvuil in de plantsoenen wordt gewor pen. Uiteraard zijn de plantsoenen, waar aan de dienst van Publieke Werken veel aandacht en tijd besteedt, niet voor dit doel bestemd. In afwachting van resultaat besprekingen met Ec. Zaken In antwoord op de schriftelijke vragen, die het Haarlemse gemeenteraadslid mr. J. D. Proper ((Comm.) heeft gesteld naar aanleiding van de toepassing van het verhoogde watertarief na de afwijzende beschikking van de directeur-generaal van de Prijzen op het verzoek van B. en W. om verhoging van de tarieven, deelt het colle ge van B. en W. mee, dat het resultaat dient te worden afgewacht van de bespre kingen, die met het departement van Eco nomische Zaken worden gevoerd over deze aangelegenheid, voordat een definitief standpunt kan worden ingenomen. Indien dit nodig mocht blijken te zijn, zullen de waterverbruikers volledige restitutie ont vangen van het teveel betaalde. Invoering huurverhoging In verband met de per 1 augustus door te voeren huurverhoging, zal aan het ge meentepersoneel in Haarlem een loon compensatie worden toegekend. B. en W. hebben hiertoe een voorstel aan de ge meenteraad gedaan. Als de raad hiertoe besluit, zullen de salarissen en lonen worden verhoogd met twee percent, met als minimum 13.48 per maand of 3.11 per week, tot een maxi mum van 17,39 per maand en 4,01 per week. De kindertoelage voor het eerste, tweede en derde kind zal worden verhoogd met 0,52 per maand of 0.12 per week en de kindertoelage voor het vierde en elk volgende kind met 0.78 per maand of 0,18 per week. Niet onbewoonbaar meer. Aangezien de woning aan de Kerkstraat 24 in Haarlem geheel is gesloopt, stellen B. en W. voor de onbewoonbaarverklaring van dit pand op te heffen. De directeur van de Noordoostpolder- werken, ir. A. P. Minderhoud, heeft mede gedeeld, dat het ontslag van 200 arbeiders thans definitief is. Het tempo bij de ont ginning van Oostelijk Flevoland zal wegens de bestedingsbeperking tijdelijk worden vertraagd. Er zullen 4000 inplaats van 6000 hectare in cultuur worden gebracht. Het is niet de bedoeling dat de ontginningswerk zaamheden ook in de verdere toekomst zullen worden vertraagd, maar dit hangt uiteraard ten nauwste samen met de ont wikkeling van de financiële positie van het rijk. Ook inwoner van Aerdenhout kreeg een prijs Ook dit jaar heeft het bestuur van de Stichting Wetenschappelijk Radiofonds besloten, prijzen toe te kennen aan enige landgenoten, die, naar het oordeel van het bestuur der stichting, door hun werk zaamheden het meest hebben bijgedragen tot de bevordering van de ontwikkeling van de wetenschap en de techniek op het gebied van radiotelegrafie, radiotelefonie en radiotelevisie. Ir. E. Goldbohm uit Aerdenhout ontving evenals enige andere landgenoten een prijs wegens de bijdrage de hij leverde voor de totstandkomng van een radar- loods-dienst langs de Nieuwe Waterweg. In de leeftijd van 45 jaar is te Laren overleden de pianiste Alice Heksch, die met haar echtgenoot, de violist Nap de Klijn, vele concerten heeft gegeven in binnen- en buitenland. Alice Heksch studeerde aan het Amster damse conservatorium en later in Parijs. In 1936 behaalde zij te Amsterdam het solistendiploma en in 1937 in Parijs de Prix de Gabriel Fauré. Alice Heksch trad met talrijke bekende orkesten en als soliste op, ook in vele andere Europese landen. Het duo Nap de Klijn-Alice Heksch trad oop op in Mozart-recitals op een eigen Mozart- vleugel, een copie van de originele, die zich in het geboortehuis van Mozart in Salzburg bevindt. Maandagmorgen geschiedt de teraarde bestelling op de algemene begraafplaats te Laren. Aan de rolschaats wedstrijden, die woens dag 7 augustus in de Marnixstraat in Haarlem zullen worden gehouden, is een bijzondere attractie verbonden. De win nende ploeg van de onlangs in de Jordaan in Amsterdam gehouden rolschaatswed- strijden, zal naar Haarlem komen om uit te komen tegen de Haarlemse finalisten. Het betreft hier de ploeg van de Linden- gracht. Eveneens komt de ploeg, welke de rolschaatshockeywedstrijd -in Amsterdam' heeft gewonnen, naar de Spaarnestad, om de strijd aan te binden tegen een Haar lemse ploeg, die inmiddels is samengesteld. Donderdag werd bij de Koninklijke Kwekerijen G. C. van Meeuwen en Zonen in Heemstede op de vooravond van het exportseizoen het jubileum gevierd van de procuratiehouder, de heer A. J. Barthel, die vijfentwintig jaar het bedrijf heeft ge diend. De jubilaris en zijn echtgenote werden 's morgens per auto van hun wo ning naar het bedrijf aan de Heerenweg gebracht, waar zij door de directie en het voltallige personeel werden ontvangen. Achtereenvolgens werd de jubilaris toege sproken door de directie en enige verte genwoordigers van het personeel. De heer Barthel ontving van de directie een ge schenk onder couvert. Namens het perso neel werd hem een vulpenset aangeboden. Na een dankwoord van de jubilaris bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Donderdag 8 augustus zal het nieuwe wielerparkoers rondom het nieuwe sport veldencomplex „Noord-Akendam" in Haar lem officieel in gebruik worden gesteld met de ronde van Haarlem-Noord. Wet houder D. J. A. Geluk is verzocht het startschot te lossen. Het wordt een clubontmoeting tussen de Haarlemse wielervereniging „De Kam pioen" en de Halfwegse wielerclub „De Bataaf". Aan de ronde, die over zestig kilometer gaat (44 keer het parkoers), zal worden deelgenomen door vele bekende renners, zoals Adrie Voorting, Piet Steen- voorden, Piet en Tonny Peters, Hein Koger C. Visser en Cor Bijster van „Kampioen Van „De Bataaf" verschijnen onder meer aan de start: M. Snijder, P. van Enthoven K. Post en H. Cuvelier. Talloze prijzen zijn reeds toegezegd; om de twee ronden zullen premies worden uitgeloofd. De dienst van Openbare Werken en de aannemer van het project hebben ervoor zorg gedragen dat het parkoers in uitstekende staat ver keert. De Katholieke Vereniging voor het Ge zin in Haarlem, welke organisatie de zorg heeft voor tien speeltuinen, is overgegaan tot de aanstelling van een secretaris-admi nistrateur en heeft daarom aan de gemeen te een aanvullende subsidie van vijfdui zend gulden gevraagd. Met het Haarlems Speeltuinverbond ontvangt de vereniging voor dit jaar reeds een totale subsidie van 69.245,Het Haarlems Speeltuinver bond was reeds overgegaan tot het aan stellen van een bezoldigde administrateur. B. en W. achten de aanstelling van een bezoldigde administratieve kracht voor de katholieke speeltuinen eveneens noodzake lijk en stellen de raad voor de subsidie aan de Katholieke Vereniging voor het Gezin met vijfduizend gulden te vexTiogen. Tevens wordt voorgesteld aan de diaco nie van de Hervormde Gemeente in Spaarndam voor dit jaar een subsidie van 360, toe te kennen voor huur, verlich ting en verwarming van de bejaarden sociëteit. Jaarvergadering N.V.V. „Over het algemeen is 1956 voor de vak beweging een goed jaar geweest. Er is echter reden om de toekomst met enige bezorgdheid tegemoet te zien. Tengevolge van de overspannen arbeidsmarkt, con sumptiebeperking en huurverhoging zullen de moeilijkheden op het sociale en econo mische terrein toenemen. Daarom is het zaak in de vakbeweging tot een nog grotere samenbundeling van krachten te komen." Aldus de voorzitter van de Haarlemse Be- stuurdersbond van het N.V.V., de heer P. W. Voskuilen, in zijn openingswoord op de jaarvergadering van deze organisatie,welke donderdag in het Wijkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht is gehouden. Op het ogenblik telt de H.B.B. achten twintig afdelingen omvattende ruim elf duizend leden. Over het jaar 1956 werd een vooruitgang in het ledental van driehon derdvierentwintig geboekt. Leden van de bestuurdersbond hebben in tal van com missies, stichtingen, rijks- en gemeente lijke instellingen zitting, zodat de werk nemer in vele lagen van het maatschap pelijk leven goed is vertegenwoordigd. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd en vastgesteld. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren P. W. Voskuilen, J. Wildschut, J. Elskamp en H. Winters wer den bij acclamatie herkozen. Tot nieuwe leden van het bestuur werden gekozen de heren A. Faas, Th. Nijdam en G. Jansen. De voorzittex-, de heer P. W. Voskuilen, sprak hartelijke woorden ten afscheid tot het afgetreden bestuurslid de heer N. C. J. Lignian, die gedurende een lange reeks van jaren als werknemer-vertegenwoordiger zitting heeft gehad in de Raad van Arbeid te Haai'lem, in de adviescommissie en de ontslagcommissie van het Gewestelijk Ar beidsbureau en in het Regionaal Bureau voor Arbeidsrecht. De heer Voskuilen zei de overtuiging te hebben uit naam van de gehele Haarlemse vakbeweging te spreken wanneer hij de heer Lignian dankte voor de wijze, waarop hij de belangen van de werknemers heeft behartigd. Ook dankte spreker de heer Lignian voor de prettige en kameraad schappelijke samenwerking in de Haar lemse Bestuurdersbond. De heer Lignian zei erkentelijk te zijn voor het jarenlang in hem gestelde ver trouwen. Voor het werk in de commissies en organen, waarvan hij lid is geweest, is veel ervaring en verantwoordelijkheidszin vereist, maar de heer Lignian meende dat te dien aanzien het volste vei-trouwen kan worden gesteld in zijn opvolger, de heer A. Faas. Tenslotte werd als lid van de kascontrole commissie gekozen de heer C. Huig. Het bestuur van de Pi-otestants Christe lijke Nijverheidsschool te Haarlem heeft bij de gemeenteraad een verzoek inge diend om een verklaring van noodzake lijkheid voor het oprichten van een school in „Schalkwijk" af te geven. B. en W. hebben de raad voox-gesteld dit verzoek voor een pre-advies in handen van het college te stellen. Hetzelfde is het geval met een verzoek van de heer F. J. C. Ter wee om ontslag als onderwijzer van de Anslijnschool. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de Prinsenschool is de volgende voor dracht opgemaakt: 1. de heer A. G. de Brie te Haarlem; 2. de heer Th. Meyer te Haarlem; 3. de heer R. Reinalda te Wor- merveer. Voorgesteld wordt aan mejuf frouw C. G. Jagtenberg te Haarlem eervol ontslag te verlenen uit haar betrekking bij de avondverzorging van de Nazorg. Aan het bestuur van de vereniging „Re- hoboth" zal, als de raad hiermee akkoord gaat, f 3.330 beschikbaar worden gesteld voor het aanbrengen van verbeteringen, het aanschaffen van schoolbehoeften en meubilair in de kleuterschool aan de Am bachtstraat, de Zomervaart, de Patrimo- niumsti-aat en de Vondelweg. Zaterdag 17 augustus zal in het Noorder sportpark in Haai'lem-Noord door de Stichting Haarlem-Noord een groot vuur feest worden gehouden ter afsluiting van de door deze stichting georganiseerde zo- mer-evenementen. De kinderen tot zestien of zeventien jaar kunnen daadwerkelijk aan het feest deelnemen. Elke jongen of meisje, dat een zogenaamd vuurpotje bij zich heeft, heeft zaterdag gratis toegang tot het feest. Het vuurpotje bestaat uit een glazen potje met een waxinelichtje. De jongens en meisjes kunnen de potjes zelf maken of kopen bij de volgende adressen: Scboterweg 30. firma Bierman: Rijksstraat weg 69, firma Cloeck en Kleverpai'k 6, fir ma Kouwenberg. BONN (DPA) Het ministei'ie van Buitenlandse Zaken te Bonn heeft acht Europese landen, waaronder Nederland, medegedeeld, dat het probleem van de schadevergoeding aan politieke gevangenen die in concentratiekampen opgesloten zijn geweest, opnieuw zal woi-den bestudeerd. De acht landen - behalve Nederland ook België, Denemarken, Frankrijk, Gideken- land, Groot-Brittannië, Luxembui-g en Noorwegen, hebben het eerste Westduitse voorstel tot schadeloosstelling verworpen. Dit eerste voorstel behelsde vrijwillige ondersteuning aan slachtoffers van de ver volging door de nazi's. De regeringen van de acht landen zijn van oordeel, dat allen die in concentratie kampen zijn geweest, recht hebben op schadevergoeding, omdat het concentratie kampstelsel in strijd was met het volken recht. Ki-achtens de huidige Westduitse wet kx-ijgen thans alleen Duitse staatsbui-gers een vergoeding. De zeildemonstraties en -wedstrijden va: de „Flying Junior club" welke op zondag 23 juni moesten worden afgelast door een te ruwe zee, zijn thans vastgesteld op zon dag 8 september. De deelnemers zullen zich dan om elf uur bij hotel Bouwes verza melen, waarna om twee uur met de demon straties zal worden begonnen, indien al thans de gesteldheid van de zee dit dan mo- geiijk maakt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13