Frankrijk heeft bezwaren tegen onderdeel van Dulles' plan Indonesische regering dreigt uiteen te zullen vallen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Vijf mannen ontsnapten uit Scheveningse gevangenis Zes doden in het verkeer jfee'MORRiS Pineau zegt dat er in de bewapening geen wanverhouding mag ontstaan Drie van hen werden spoedig gepakt; twee Duitsers zijn nog zoek 8t Cohen Delegatie geheel naar Sumual overgelopen? Eén luchtcommando voor V.S. en Canada Gordel van radarstations en bases in Canada Hongaarse geestelijken gearresteerd PONTIAC HORLOGES Zonnig Het woord is aan Waarbij twee Haarlemmers V erkeersongelukken DIT JAAR: 679 DODEN Zandvoort in trek Wittebrood wordt op 19 augustus goedkoper Moskou laelif 72e JAARGANG No 20 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 173 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op maandag 5 augustus zal prinses Irene haar 18de verjaardag vieren. Zij bereikt dan de leeftijd, waarop zij staatkundig meerderjarig ge worden is. Ter gelegenheid daarvan treft men hier de jongste door Foto Meijboom gemaakte portretfoto aan van de prinses. LONDEN (UP). Uit wel-ingelich- te bron wordt vernomen, dat Frank rijk zich op het ogenblik verzet tegen een vermindering van zijn troepen, die het zou moeten aanvaarden, als het plan voor een eerste ontwape- nings-stap, door de Amerikanen voorgestaan, aangenomen zou wor den. Er was over de bijzonderhe den van de, vermindering van de be wapening bij de tweede en derde etap pe, volgens de voorstellen van Harold Stassen, de Amerikaanse gedelegeer de ter ontwapenings-conferentie gisteren nog altijd geen overeenstem ming tussen de grote drie. Ameri kaanse functionarissen hebben echter gezegd, dat Stassen of mogelijk de minister van Buitenlandse Zaken Dulles, niettemin waarschijnlijk van plan zouden zijn de laatste Westerse voorstellen vandaag voor de volledige vijf-mogendheden ontwapenings-con ferentie te brengen. Aanvankelijk was het niet het plan van Dulles deel te nemen aan de driemaal uitgestelde conferentie-zitting. Een beslissing wordt verwacht na de besprekingen van vandaag met de Amerikaanse delegatie en een ..arbeids-lunch" van de vier Westelijke mogendheden. Dulles zal nu vanavond naar Was hington terugvliegen. OTTAWA (AFP) De V.S. en Canada hebben besloten te Colorado Springs, in de Amerikaanse staat Colorado, een gemeen schappelijk luchtcommando te vestigen, zo blijkt uit een communiqué dat donderdag te Ottawa is uitgegeven. Hét hoofdkwartier zal de plannen voor de luchtverdediging van Noord-Amerika coördineren, zodat deze ingeval van nood direct kunnen worden uitgevoerd. Het commando zal verantwoordelijk zijn aan de stafchefs van de twee landen. Het be sluit betekent een uitbreiding van de al zeer nauwe samenwerking tussen de V.S. en Canada in de luchtverdediging. Op alle andere gebieden van de defensie blij ven de twee landen onafhankelijk. De nauwe samenwerking tussen de V.S. en Canada bij de luchtverdediging heeft onder meer geleid tot de aanleg van een gordel van radarstations en luchtbases voor straaljagers van beide landen in het noorden van Canada. De Canadese minister van Defensie, George Pearkes, deelde voorts mee, dat de CF-105, die in Canada vervaardigde super sonische straaljager, in december zijn eerste proefvlucht zal maken. Dit toestel, dat het sterkste vliegtuig van het Westen zou zijn, zou een snelheid van 2324 km per uur kunnen bereiken. (UP) Bevelhebber van dit gezamen lijk commando wordt de Amerikaanse Earl E. Partridge. Deze voert het bevel over grond-, zee- en luchtstrijdkrachten en is verantwoording schuldig aan de chefs van staven van beide landen. Plaatsver vanger van generaal Partridge is de Cana dese luchtmaarschalk C. R. Slemon. Het nieuwe gezamenlijke commando krijgt de naam van A.D.C.A.N.U.S. Air Defense Ca nada-United States. WENEN (AFP) De Weense radio meldt, dat talrijke Hongaarse geestelijken zijn gearresteerd wegens „contra-revolu tionaire activiteit". ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM ryrxxXXXXXXXXXXX <X XXXXXXXXXXXXXXXA «COCCXXXJ<X VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en zonnig weer met iets hogere middagtemperaturen. Ma tige tot zwakke wind uit uiteen- jj lopende richtingen. jj Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Donderdagmiddag om tien minuten over drie hebben vijf gedetineerden kans gezien te ontsnappen uit de strafgevan genis aan de Pompstationweg te Sche- veningen. Eén van hen, die niet goed uit de dakgoot op een platje durfde springen en toen hij tenslotte toch sprong, viel en zijn schouder bezeerde, werd direkt gepakt. Twee andere vluch telingen werden door bewakers vlak bij de gevangenis gegrepen. De twee ove rige, jonge Duitsers, zijn echter voort vluchtig. De vijf vluchtelingen, de 27-jarige H. P. uit Velseroord, de 26-jarige W. K. uit Venlo, de 25-jarige H. K. uit Eindhoven, de 22-jarige Erwin Ludwig Frese en de 20-jarige Ludger Johannes Wilke, beiden uit Bocholz in Duitsland, waren met een groot aantal andere gevangenen werkzaam op een zolder van de gevangenis. Zij wa ren daar bezig met metaalbewerking, het maken van borstels en deden karweitjes op elektro-technisch gebied. Zij hadden daar dus de beschikking over allerlei ge reedschap. De zolder heeft een puntdak, dat voorzien is van ramen. Slechts twee van deze ramen kunnen worden geopend. Zij zijn gesloten met een aan de tralies voor de ramen vastgeklonken grendel, voorzien van een slot. De twee Duitsers hebben kans gezien twee schroeven te ver wijderen en daarna de grendel los te wrikken, waarna de weg naar het dak voor hen open lag. Het eerst zijn de twee Duitsers door het raam gekropen, direkt gevolgd door de drie anderen, die naar men aanneemt, van deze kans geprofiteerd heb ben, hoewel zij van tevoren niet op de hoogte waren van het feit, dat er een ont snappingspoging zou worden gewaagd. De ontvluchting werd vrijwel dadelijk door de bewakers op zolder gemerkt. Zij maakten onmiddellijk alarm, maar intussen waren de vijf vluchtelingen reeds op het dak aangeland. Zr lieten zich langs de pannen in de dakgoot glijden en sprongen op een enkele meter lager gelegen platje. De 27-jarige H. P., die niet goed durfde te springen, bleef aan zijn handen aan de goot hangen. Toen hij eindelijk losliet, viel hij, waarbij 'nj zijn schouder bezeerde. Hij kon toen zonder veel moeit door de toege snelde bewakers worden gepakt. De vier anderen waren inmiddels van het plat op de binnenplaats gesprongen. Via een berg steenkolen konden zij over een muur komen en in de tuintjes springen, die gelegen zijn bij de woningen van de bewakers aan de Pompstationweg. De vier mannen renden de Pompsta tionweg af, staken de Van Alkemadelaan over en verdwenen in het veld, waar Scheveningse vrouwen de netten van de vissers plegen te boeten. De bewakers zaten hen echter dicht op de hielen. Zij zagen echter alleen de twee Nederlandse kan worden, dat de Duitsers of een grote voorsprong hadden of een andere weg ge kozen hebben. Het gelukte de bewakers spoedig W. K. en H. K. te grijpen en hen terug te brengen naar de gevangenis. Duitsers zoek De Duitsers waren echter zoek en zijn dat nog. De politie, die intussen was ge waarschuwd, zocht met een groot aantal manschappen de omgeving af, waarbij ook gebruik gemaakt werd van vier speurhon den. Tot half acht in de avond bleef men zoeken, maar toen waren de twee nog niet gevonden. De twee Duitsers zaten in de gevangenis wegens diefstal met braak, gepleegd te Apeldoorn in 1956. Frese is 1.91 m lang, heeft blond haar, blauwe ogen en een gaaf gebit. Hij spreekt gebrekkig Nederlands. Wilke is 1.70 m lang, heeft blond haar en bruine ogen. Hij spreekt eveneens gebrekkig Nederlands. Beiden zijn gekleed in een khaki overall. De politie heeft goede redenen om aan te nemen, dat de twee voortvluchtige Duitsers in de afgelopen nacht in Katwijk en Noordwijk zijn geweest. Uit een werk- keet op het strand te Katwijk zijn namelijk een regenjas en een winterjas gestolen. Tevens werd in het dorp een personenauto met een Duits nummerbord ontvreemd. In Noordwijkerhout wilde de rijkspolitie deze auto aanhouden. De wagen stopte, maar daarna doofden de inzittenden de lichten en reden toen snel weg. De auto is later teruggevonden in de buurtschap De Zilk. Gisteren voerde hij besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Pineau, en de twee staatslieden be gaven zich daarop in een Grote-Drie-plus- Canada zitting. De verschillen van opvat ting over het niveau van dx ontwapening bleven echter bestaan, zeiden functiona rissen. Gedeeltelijke ontwapening, zei Pineau, voordat hij gisteravond naar Parijs terug vloog, moet er niet toe leiden dat de wan verhouding tussen de bewapening van de verschillende mogendheden toeneemt ten koste van een of verscheidene van hen." Hij zinspeelde blijkbaar op de nieuwe Franse bezwaren tegen het oude voorstel van Stassen om het militaire „plafond" van Frankrijk en Groot-Brittannië in het laatste stadium van de gedeeltelijke ont wapening op 650.000 man te bepalen. Rus land en de V.S. zouden op dat tijdstip ieder 1.7 miljoen man op de been houden, volgens het plan-Stassen. Die cijfers zijn al door de westelijke mogendheden aan vaard en het leek erop, dat de Russische gedelegeerde Zorin ze ook in beginsel had aangenomen. Blijkbaar heeft de nieuwe brengen aan de UNO-Assemblée. Franse regering van Bourgès-Maunoury, oud-minister van Defensie, zich bedacht. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat de troepen-cijfers „in studie" zou den worden gehouden en dat een uiteinde lijke beslissing over een aantal weken zou kunnen worden verwacht. Tegen die tijd hopen de westelijke mogendheden een uitgewerkt plan van hun ontwapenings voorstellen aan Rusland te kunnen voor leggen. Pineau zal vandaag rapport uitbrengen aan Bourgès-Maunoury. Tegelijkertijd zijn de ambassadeurs van de westelijke vier van plan verslag uit te brengen aan de voltallige raad van de NAVO, in Parijs, over de beslissingen, waartoe men in Lon den na de besprekingen met Dulles is ge komen. De Sovjet-Unie en de westelijke deel nemers aan de ontwapeningsconferentie zijn overeengekomen, de Londense bespre kingen ook na 1 augustus voort te zetten. Naar verluidt is dit het resultaat van de bespreking tussen minister Dulles en onderminister Zorin. Men zou hopen, dat alsnog een voorlopige ontwapeningsover eenkomst bereikt kan worden. Op 1 augus tus liep de termijn af, waarbinnen de sub commissie inzake ontwapening, zoals de Londense conferentie officieel heet, via de ontwapeningscommissie verslag moest uit- Philip Bailey: De slechtste mensen geven dikwijls de beste raad. Donderdagavond om zes uur is de 66- jarige B. de Groot uit de Velserstraat in Haarlem op de hoek van de Santpoorter straat en de Jan Steenstraat te Haarlem door een bus van de N.Z.H.V.M. aange reden. De heer De Groot werd met zeer ernstige verwondingen naar het zieken huis St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij een half uur na aankomst is overleden. Het slachtoffer heeft waar schijnlijk niet op het achteropkomende verkeer gelet toen hij op de fiets de Sant poorterstraat overstak. Getuigen van het ongeval worden verzocht zich te melden bij de politie. Vanmorgen omstreeks tien uur is de 67- jarige mevrouw A. Spykerman-Olivier uit de Timorstraat in Haarlem door een bestelauto van de P.T.T. op het Soenda plein te Haarlem aangereden. Zij werd in zeer ernstige toestand naar het Diacones- senhuis overgebracht, waar zy later op de ochtend is overleden. Mevr. Spijkerman fietste uit de Floresstraat het Soendaplein op, passeerde links de verkeersgeleider en reed plotseling naar rechts, waarbij zy waarschijnlijk niet voldoende op het ver keer lette. De 49-jarige chauffeur G. Dubbelt uit de Josephstraat te Rotterdam, die eergisteravond op de Nieuwe Binnenweg met zijn bromfiets tegen een personenauto was gebotst, is in het St. Franciscus Gast- Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 679 personen, van wie 131 kinderen. DJAKARTA .{ANP) De Indonesische minister van Scheepvaart kolonel Nazir, die een rondreis door Midden-Java heeft gemaakt, verklaarde vrydag in Padang, dat het kabinet zyn mandaat aan presi dent Sukarno moet teruggeven, indien het niet in staat is de moeilijkheden met de opstandige buitengewesten op te lossen. Hy zeide met nadruk, dat er in Midden- Sumatra geen sprake is van een subver sieve of separatistische oeweging. Twee andere leden van het kabinet leg den donderdag in Noord-Celebes verkla ringen van gelijke strekking af. De mi nister van Justitie, Maengkom, die op treedt als leider van de speciale regerings missie naar Noord-Celebes, zeide, dat men niet alleen maar kan spreken van de „Noord-Celebes-affaire", omdat feitelijk geheel Oost-Indonesië bij deze beweging betrokken is. De minister van Industrie, Ingkiriwang, die lid is van deze missie, verklaarde de bekende „2 maart-proclamatie" van Oost- Indonesië ten volle te steunen. De missie, welker leden allen van Noord- Celebes afkomstig zijn, werd donderdag in Djakarta terugverwacht, doch de autori teiten die haar zouden afhalen, maakten een vergeefse tocht naar het vliegveld. Volgens een bericht van radio-Menado zul len de leden van de missie zaterdagavond nog een afscheidsbijeenkomst in Menado bijwonen. Intussen heeft het communistische parle mentslid Sudjito bij de 'egering schrifte lijke vragen ingediend over de arrestatie van communistische leiders in Kupang op Timor. Zandvoort bezat donderdag weer een grote aantrekkingskracht. Deze K.L.M. Aerocarto-foto laat daar geen twijfel aan bestaan. Enkele dagen geleden hadden zowel de premier Djuanda als de minister voor Volksgezondheid Leimena verklaard, dat er geen sprake van zou zijn, dat het' kabi net zou aftreden indien er voor de buiten gewesten geen oplossing gevonden zou worden. huis aan zijn verwondingen overleden Tengevolge van een botsing met een personenauto uit Amsterdam is vanoch tend in het Gemeentelijk Ziekenhuis te Zaandam overleden de 85-jarige heer A. Haan bewoner van een bejaardentehuis in Koog aan de Zaan. Bij het in een uitrit te Amsterdam achteruitrijden van een geladen aanhang wagen, die door middel van een triangel werd bestuurd, is de 15-jarige Louis El- sas tussen de laadbak van de wagen en een muur doodgedrukt. De jongen schopte een stuk hout, dat achter het achterwiel lag, weg. Toen hij dat wilde opnemen, kreeg de wagen door een kuil in de uitrit iets meer snelheid. Het gevolg was, dat de man die de triangel hanteerde, even de macht over het stuur verloor. Doordat de aanhangwagen iets naar links uitweek werd de j mgen bekneld tussen de laadbak en de muur Hij was direct dood. De 78-jarige Hilversummer M. Zeilstra, die twee weken geleden, nadat hij plotse ling bij de Prins Bernhardtunnel te Hil versum de rijweg was overgestoken, door een personenauto werd aangereden en ernstig gewond in het ziekenhuis werd opgenomen, is in de afgelopen nacht aan zijn verwondingen overleden. ADVERTENTIE BARTËÜORISSTRLHAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM" TEL. 717162 Engelse Suède Dames-Herenjasjes Met ingang van maandag 19 augustus zal de prys van een wittebrood van 800 gram met 1 cent worden verlaagd. Dit is het resultaat van het overleg tus sen de minister van Economische Zaken en de Nederlandse Bakkerijstichting. De prijs verlaging is naar het oordeel van de minis ter gerechtvaardigd wegens de daling van de bloemprijs. Naar de mening van de Nederlandse Bakkerijstichting zou een der gelijke verlaging pas over twee maanden kunnen worden ingevoerd. Het overleg heeft er echter toe geleid, dat de Nederlandse Bakkerijstichting zich bereid heeft verklaard aan de bakkerijen te adviseren de prijs van het wittebrood met ingang van 19 augustus met 1 cent per 800 gram te verlagen. De datum van 1 augustus, vöör welke de subcommissie, die in Londen vergadert, aan de ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties verslag over het verloop van haar werkzaamheden had moeten uit brengen, is voorbijgegaan zonder dat er iets is gebeurd. Er is géén verslag uitge bracht en gelukkig maar, want het uitbrengen van een verslag zou in dit ge val hebben geïmpliceerd, dat de subcom missie haar werkzaamheden had beëin digd, maar niet dat ze die ook had vol tooid. Ongetwijfeld hebben de onderhande laars in Londen begrepen, dat het een catastrofale indruk op de wereldopinie zou hebben gemaakt, als de ontwape ningsdiscussie zou zijn afgebroken zij het dan ook op de tevoren vastgestelde datum zonder tot enig resultaat te heb ben geleid. Misschien moet het derhalve voornamelijk gezien worden als een ge ruststelling van die wereldopinie, dat juist op -deze tevoren vastgestelde datum in Londen bekend werd gemaakt, dat over eenstemming omtrent de luchtinspectie- zones was bereikttussen de weste lijke delegaties onderling! Het is wel een bijzonder pover resultaat van maanden lange onderhandelingen, dat men op de „streefdatum" van 1 augustus nog slechts dit onderlinge westelijke akkoord kon bekendmaken, terwijl het „streven" toch eigenlijk bij een dergelijk akkoord had dienen te beginnen en uiterlijk op die datum had moeten eindigen met een ak koord tussen het Westen en de Sovjet- Unie. Maar nog teleurstellender is het, dat nauwelijks enkele uren na de aankondi ging van het westelijke akkoord opnieuw roet in het eten werd gegooid door de mededeling van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, dat de westerse voor stellen voor het toezicht op de ontwape ning (door luchtinspectie en controle posten op de grond) op de voor vandaag uitgeschreven bijeenkomst van de sub commissie nog niet aan de Russen zouden worden voorgelegd. Vanzelfsprekend leest iedereen daaruit, dat de voorstellen van daag nog niet kunnen worden inge diend, en wel omdat het onderlinge weste lijke akkoord toch nog niet zó perfekt is als ons gisterochtend was voorgespiegeld. En Pineau heeft dat trouwens nog duidelijker gemaakt door een formele ver klaring voor te lezen, waarin werd gezegd dat de westelijken bereid zijn, over een gedeeltelijke ontwapenings-overeenkomst te onderhandelen, mits dit niet tot gevolg heeft dat „de dispariteit tussen strijd krachten en uitrusting der verschillende mogendheden ten nadele van een of ver scheidene harer zou toenemen". Frankrijk heeft dus klaarblijkelijk nog altijd de dwaze vrees niet laten varen, dat het „be nadeeld" zou worden door een vermin dering van zijn strijdkrachten tot 650.000 man en door afstand te doen van zijn stre ven om 's werelds vierde atoombom- mogendheid te worden. In de uiterst be narde financiële positie, waarin Frankrijk verkeert, zou het niet meer dan logisch zijn als de regering Bourgès-Maunoury een dergelijk effect van de ontwapenings besprekingen op de Franse defensie als een zegen en een uitkomst zou beschou wen, desnoods alleen al om economische redenen als zij geen oog mocht hebben voor de morele betekenis van een dus- (Voor vervolg zie pag. 3)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1