BABY Sets Vijftig jaar geleden Hertog van Gloucester opende de Gouden Wereldjamboree Israel zal de olieraffinaderij van Haifa niet sluiten 0p de Van dag tot dag SUNFED' „Achter elk van de 34.000 verkenners hier staan er thuis nog eens 200" Moskoe lacht Concessie van de Shell zou aan een andere maatschappij gegund worden ^Praatótoel 3 a en suiBtam Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet*. Mijninstorting in België twee mannen vermist Steun voor slachtoffers van overstroming op Java V.S. en Engeland willen nog geen SUNFED Nederlandse afgevaardigde hield er een pleidooi voor GEBOORTE?? 'T SILVER STOEPKE SCHATKISTPROMESSEN Uit Haarlems Dagblad van 2 augustus 1907 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 ADVERTENTIE De afkorting van het voorgestelde spe- cjale UNO-fonds voor economische ont wikkeling (Special United Nations Funds for Economie Development), SUNFED, heeft in het Engels een bijbetekenis, die de verschrikkelijke werkelijkheid illustreert, waarover de Nederlandse vertegenwoordi ger op de vergadering van de Sociale en Economische Raad van de UNO te Ge- nève een bittere opmerking heeft gemaakt aan het adres van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada. Sunfed bete kent namelijk letterlijk: door de zon ge voed en deze kosteloze bestraling, die de maag niet vult, is het deel van tweeder den der mensheid, waaraan vijftien per cent van het wereldinkomen toevalt. Het derde deel der mensheid, dat 85 percent van het wereldinkomen verteert, heeft in meerderheid de gelegenheid zich in dezelf de zon te koesteren en de ultraviolette stralen zijn huid te laten kleuren met een .suntan", een zichbaar bewijs van weelde van vakantie en vrije tijd. Aan tweederden van het mensdom zijn die kleurverwek- kende stralen verspild, want deze mensen zijn in overwegende mate al gekleurd. Tegenover de welvaart waarvan de „suntan" getuigt, staat de armoede, waar van „sunfed" het symbool is. SUNFED is bedoeld om de oorzaken daarvan te be strijden door de basis te leggen voor eco nomische opleving in achtergebleven ge bieden. Dat kost kapitalen en de drie grote westelijke landen motiveren hun tegen stem met het argument dat het geld pas beschikbaar zal zijn als een ontwapenings akkoord het mogeliijk maakt te bezuinigen op de militaire uitgaven. Dat argument gaf mr. Schürmann de gelijkenis in de mond van de hongerlijder op de stoep van de rijke man, die niets heeft aan de belofte dat hij over een paar jaar een heerlijke maaltijd kan krijgen, aangezien hij nu dreigt te sterven, als hij niet een paar kor sten brood van de overvloedige dis krijgt. De ware reden van de drie welvarende landen is echter, dat zij al zoveel ver plichtingen hebben, waaraan hun visite kaartje van weldoener is gehecht, dat zij er niets voor voelen bijdragen te storten in de grote pot, waaruit bijstand wordt ge boden met geen andere afzender dan de grote familie der volken. Het is te hopen dat de komende UNO- Assemblée, waarin, niet zoals in de ECOSOC achttien, maar alle UNO-leden zijn vertegenwoordigd, haar plicht' zal verstaan en SUNFED in het leven zal roepen, ondanks het feit dat de nieuwe organisatie geen staat kan maken op de financiële bijdragen van de kapitaalkrach tigste landen. Het is beschamend dat het SUNFED- plan, van het ogenblik af dat het werd ge opperd, zoveel tegenstand heeft ontmoet van de welvarendste landen en dat de resolutie, die de ECOSOC met een verblij dende meerderheid heeft aangenomen, voorgesteld is door landen, die het zelf niet breed hebben. Een aantal van deze landen zal ongetwijfeld zelf profiteren van SUNFED, maar deze eigenbaat komt ten minste een behoeftig volksdeel ten goede, terwijl het verzet van de drie tegenstem mers wordt ingegeven door nationaal eigenbelang. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! (Vervolg van pag. 1) danig besluit. Het slechte voorbeeld van Engeland, dat ook meende zich alleen door het bezit van een eigen atoombom grote mogendheid te kunnen voelen, heeft zijn uitwerking op Frankrijk blijkbaar niet gemist. Een ander vreemd aspect van het weste lijke „akkoord", waarover vandaag in de vergadering van de Noord-Atlantische Raad wel het een en ander zal zijn ge zegd, is het feit dat de in het gisteren aangekondigde voorstel genoemde lucht- inspectie-zones wel het overgrote deel van Europa (inclusief geheel Europees Rus land) omvatten, maar geen vierkante meter Amerikaans gebied; in de Noordpool-zone schijnt zelfs Alaska niet te zijn inbe grepen. Tenzij de inlichtingen, die hier over door officiële instanties in Londen zijn verstrekt, onjuist of onvolledig zijn - en in dat geval zou de publieke opinie ernstige reden tot klagen hebben ligt Mer onvermijdelijk een bron van nieuwe moeilijkheden, niet alleen tussen de wes telijke mogendheden en de Sovjet-Unie, maar ook tussen de westelijken onderling. Weliswaar heeft de Amerikaanse regering luchtinspectie van het gehele gebied dei- Verenigde Staten aangeboden, maar alleen in ruil voor luchtinspectie van het gehele gebied der Sovjet-Unie. Dat zij tegenover inspectie van het reeds zo uitgestrekte Europese Rusland helemaal niets zou willen stellen, is niet alleen moeilijk ver dedigbaar, maar zelfs voor de Europese bondgenoten van de Verenigde Staten moeilijk aanvaardbaar. Zo kibbelen de westelijken onderling verder en verder en verder, zodat ze niet eens tot het indienen van concrete voor stellen komen. En Moskou lacht. Simon Koster (Van onze speciale verslaggever) SUTTON COLDFIELD, donderdag. Ruim 34.000 padvindershoeden vlogen de lucht in en uit tienduizenden kelen klonk een donderend „hoera", toen een kanon schot vanmiddag de opening van de gou den wereld jamboree onderstreepte. Er stonden 83 padvinders-contingenten in stram gelid opgesteld in de wjjde arena, die lag te stoven in de zon. „Jullie kunnen onze grote voorganger Baden Powell niet beter eren dan door de gedachte van in ternationale samenwerking zo veel moge lijk uit te dragen", zei de hertog van Glou cester in zyn openingswoord. „Jullie staan hier met 34.000 man, maar achter ieder van jullie staan in jullie land 200 verkenners, aan wie de gedachte weer wordt overge dragen. Broeders-padvinders, juist daarom ben ik zo blij, dat ik dit reusachtige kam- peerkamp mag openen", zei de hertog, die president van de Britse padvindersorga nisatie is. Hoewel de opening van de jamboree pas om drie. uur zou plaatsvinden, gingen de jongens vuit de vèrschillendë subkampen al om 12 uur aan het marcheren, om tijdig bij de arena te zijn, waar de landen zich alfabetisch moesten opstellen. Zó ver lig gen die subkampen hier van het centrum van Sutton Park verwijderd. In de arene voegden de jongens en meisjes van de zelfde nationaliteit uit de sub-kampen zich weer bij elkaar en steeds als zo'n groep uit een sub-kamp de arena binnenkwam mar cheren, ging er een daverend welkomstge- juich op en wierpen de duizenden padvin ders hun hoeden omhoog. Toen om vijf over drie de hertog van Gloucester al op het spreekgestoelte was geklommen, waren alle padvinders nog niet binnen. Buiten de arena kroop nog steeds een kronkelende slang van mar cherende jongelui naar de hoofdingang van de arena. Even klonk een fel fluitje en meteen zetten de honderden padvinders, die uit de verst gelegen kampen afkomstig waren, de looppas er in om nog op tijd in de arena aanwezig te zijn. Alle vlaggen van de deelnemende lan den wapperden in de arena. Die van ons land werd gedragen door Peter Wennekes uit Delft. Ook de emblemen van vorige jamboree's werden door padvinders rond gedragen en opgesteld. Dirk den Dekker, uit Aalst-Waalre, droeg die van Vogelen zang. Groot was de teleurstelling van de dui zenden verkenners, voortrekkers en lei ders toen de hertog eenmaal zijn openings woord was begonnen. Zij konden er na melijk geen woord van verstaan, omdat in de arena zelf geen enkele luidspreker- was opgesteld. Voor de padvinders zelf is de plechtigheid dan ook niet van veel be tekenis geweest. Zij wisten dat de jam boree was geopend, toen het kanonschot klonk. Tegelijkertijd gingen de 83 vlaggen van de deelnemende landen aan hun mas ten omhoog. Meer dan honderdduizend belangstel lenden, die al om twaalf uur op het ter rein waren toegelaten, stroomden de smal le, door touwen begrensde paden tussen de kampeerplaatsen op, om te zien hoe men sen uit Rhodesia nu kamperen of wat de jongens uit Vietnam voor eten klaar maken. De jamboree was begonnen. Het reuzen bedrijf 34.000 kamperende jongens in één park, draaide op volle toeren. De hertog moest zich inmiddels aan een nauw omschreven programma houden. Direct na zijn openingswoord werd er in een speciaal daarvoor gebouwde grote tent een teaparty gehouden, waarop vele diplo maten de Duke of Gloucester feliciteerden met de nu reeds zo vlot lopende jamboree. Ook de contingentsleiders werden aan hem voorgesteld, waaronder schipper M. J. J. M. Kavelaars, die het Nederlandse contingent leidt. In sneltreinvaart reed de hertog hierna het jamboreeterrein rond om de verschillende subkampen te zien. Dat moest allemaal in een uur gebeuren, zodat hij geen minuut te verliezen had. De Brits- West-Indiërs gaven een korte demonstra tie met hun steel-drums, de Maori's ge kleed in rieten rokjes dansten voor de hertog, zoals zij dat thuis op hun club middagen doen, de negers uit Noord-Rho- desia lieten een echte Nogoni-stamdans zien, een Paddling-song (lied van de roeiers) klonk uit het kleine kamp van de Nigerianen op, toen de hertog er langs kwam. De padvinders uit Jamaica waren een tropisch huis aan het bouwen. Het langst bleef de Engelse padvinders president bij de jongens uit Noord-Bor- neo, die prachtig handwerk toonden, waar onder enkele bijzonder goede aquarellen. Ze speelden op bamboe-fluiten, die prach tig met kralen waren versierd, de sumpu- tans-dans. Om zes uur precies steeg de helicopter, waarmede hij ook was gekomen, op om de hertog naar Londen terug te brengen. Bezoek Onder de bezoekers van de teaparty was van Nederlandse zijde aanwezig kolonel Hollaer, militair attaché bij de Nederland se ambassade te Londen. Na de ontvangst bracht hij met zijn echtgenote en zijn zoon een kort bezoek aan het stafkamp van de Nederlandse padvinders. Hij zei, dat hij de openingsplechtigheid bijzonder indruk wekkend had gevonden en dat hij het vooral van belang vond dat de jongens van de verschillende landen begrip voor elkaar krijgen. „Als wij de politiek buiten beschouwing laten", zei de kolonel, „be staan er geen problemen van rassentegen stellingen of geschillen tussen buurstaten. Dat blijkt wel uit deze jamboree. De jon gens uit Pakistan wandelen hier broeder lijk met de Indiërs". De zoon van de kolonel was speciaal met zijn vader meegekomen naar de jamboree, om in het Indaba-kamp de Akela op te zoeken, bij wie hij in Wassenaar als welp in de hórdë- was- geweest.' Ih"Engeland had Lawrence geen tijd meer voor de padvin derij, maar nu akela Maartje Siertsma hier het leiderskamp bezocht, wilde hij haar toch graag nog eens zien. CHARLEROI (Belga) Op de 371- meter verdieping van de kolenmijn Aul- niats te Farciennes heeft zich een instor ting voorgedaan, waardoor vier arbeiders bedolven werden. Twee gewonden kon den bevrijd worden. De andere twee mijn werkers konden nog niet worden bereikt en men heeft weinig hoop ze nog levend terug te vinden. Twee beelden van de officiële opening van de jubileum jamboree in Sutton Park bij Birmingham. Boven: de hertog van Gloucester, die de officiële opening verrichtte, rijdt in een open auto langs de opgestelde padvinders, die hem enthousiast groeten en fotograferen. Onder: een beeld tijdens de openings ceremonie. Midden voor de hertog van Gloucester; links voor de „Chief scout" Lord Rowallen. GENèVE (Reuter) Met het oog op een vandaag van het Indonesische Rode Kruis ontvangen telegram heeft de liga van Ro de-Kruisverenigingen een oproep doen uitgaan tot steunverlening aan de 160.000 slachtoffers van de overstromingen op Java. Het Indonesische Rode Kruis had ge meld, dat de onverwacht zware regenval in de droge moesson ernstige overstromin gen op Java heeft veroorzaakt, waardoor 160.000 mensen dakloos zijn geworden en 25.000 hectaren bouwgrond onder water kwamen te staan. GENèVE (Reuter) De afgevaardigden van de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië op de vergadering van de econo mische en sociale raad van de UNO te Genève hebben zich dinsdag uitgesproken tegen de stichting van een speciaal fonds van de UNO voor de economische ont wikkeling van onderontwikkelde gebieden (SUNFED). Zoals bekend is, hebben de af gevaardigden van Argentinië, Egypte, Griekenland, Indonesië, Mexico, Neder land en Joegoslavië een resolutie inge diend, waarin er bij de algemene vergade ring van de UNO op wordt aangedrongen om genoemd fonds op haar volgende zit ting in het leven te roepen. De Britse en Amerikaanse afgevaardig den waren het er over eens dat een der gelijk fonds niet zal kunnen werken voor dat er grote hulpbronnen ter beschikking komen door vermindering van de uit gaven voor militaire doeleinden als ge volg van de internationale ontwapening. De Russische gedelegeerde had maan dag zijn steun gegeven aan de resolutie. De Economische en Sociale Raad van de UNO nam woensdag niettemin met 15 tegen 3 stemmen een resolutie aan, waarin er bij de Algemene Vergadering van de UNO op wordt aangedrongen om op haar komende zitting dit speciale fonds voor de economische ontwikkeling van minder- onwikkelde gebieden op te richten. De Nederlandse afgevaardigde op de vergadering van de Sociale en Economische Raad van de UNO, mr. C. W. A. Schür mann betoogde, dat de tegenstanders van het fonds, geconfronteerd met een uitge hongerde mens op de stoep van hun huis, besluiten hem niets te geven omdat zij hem over een paar jaar misschien een heerlijk diner kunnen aanbieden. Mr. Schürmann vervolgde: „Wij willen hem nu liever vast een paar korsten geven, omdat hij anders over enkele jaren wel dood kan zijn". De Nederlandse afgevaardigde wide ech ter niet de indruk wekken, dat zijn re gering de bilaterale hulp waarvan de V.S., Groot-Brittannië en Canada voor standers zijn afkeurt. Volgens hem heeft de UNO echter belang bij een multilaterale hulp. Zondag verscheen in de Israëlische pers pas de mededeling, dat het Nederlandse aandeel in de Shell maatschappij zestig percent bedraagt Geen enkele critiek op Nederland lokte dit bericht uit. Terzelfder - tijd vernam het Israëlische publiek, dat de regering in een verzoek aan de Neder landse regering om bemiddeling ten gunste van Israel had verzocht. Maandag publi ceerde men het korte, voorzichtige corri- mentaar van de heer De Boer, de Neder landse directeur van de Shell te Israel bij zijn aankomst op het vliegveld te Lydda. Het bevatte niets hoopgevends, maar de Israëlische pers blijft hardnekkig zwijgen over de verantwoordelijkheid van de Ne derlandse regering in deze aangelegenheid, terwijl de Britse regering van het begin af over dit onderwerp heftig- werd aangeval len en veroordeeld. Het lijkt alsof Israel in deze voor hem teleurstellende gang van zaken het ver trouwen in zijn vrienden niet verliezen wil. Men herinnert zich dat de Nederlandse regering de eerste was, die in het parle ment officieel mededeelde, dat zij de Sinai- campagne als een daad van gerechtvaar digde zelfverdediging beschouwde. Deze Nederlandse verklaring en de houding van Nederland in de UNO worden steeds met grote dankbaarheid herdacht, evenals trouwens de vriendschappelijke redevoe ringen en vaak geestdriftige reacties der leden van de Nederlandse pai-lementaire missie en die der afgevaardigden van de Partij van de Arbeid en het N.V.V., die in april van dit jaar Israel bezochten. Bittere ervaring Israel ondervond reeds een reeks van teleurstellingen van deze aard, aangezien verscheidene buitenlandse ondernemingen, waaronder Philips, American Express, Bri- ~T 1 |Plijp tish American Tobacco en de olie-maat schappijen Esso en Soconol reeds eerder onder Arabische druk hun bedrijven in Israel sloten. Het was voor Israel een bit tere ervaring toen bleek, dat het mogelijk was dat Israel als lid van de UNO door andere leden van deze internationale in stelling met economische boycot bedreigd kon worden, en het gehele UNO-apparaat hiertegenover machteloos' stond. "Déomzet ten van Shell in Israel en haar aandeel in de totale oliel-verkoop ter waarde van 45%, weerleggen de bewering, dat men in Israel geen commerciële belangen zou kunnen hebben. De olie-belangen van de Shell in de Arabische landen zijn echter aanzienlijk groter en het besluit van de Shell kwam dan ook niet onverwacht. De Israëlische olie-maatschappij „Delek", die ruim zes jaar geleden werd opgericht, heeft in de afgelopen jaren een bijzonder snelle ontwikkeling doorgemaakt. Delek heeft dertig percent van de totale olie verkoop in Israel. In 1954 bedroeg de om zet van Delek slechts achttien miljoen Is raëlische ponden, in 1956 reeds 42,6 miljoen en in 1957 stegen de omzetcijfers tot ruim vijf miljoen per maand. De toekomst van deze olie-maatschappij en van Israel hangt voor een groot deel af van het besluit der huidige olie-leveran ciers aan Israel. Het zal nu moeten blijken, of, na het besluit van de Shell, ook deze landen moeten toegeven aan de niet on succesvolle economische blokkade der Arabische landen? Stopzetten der huidige olie-leveranties aan Israel zou niet minder dan een catastrofe voor Israel en een over winning van het Arabische blok betekenen. Dit is realiteit voor de Israëliërs, die na de Sinai-campagne begon te geloven, dat de Arabische staten langzamerhand de nut teloosheid van een blijvende politieke, mi litaire en economische oorlogvoering tegen Israel zouden gaan inzien. Sterke troeven De regering heeft enige sterke troeven tegenover de Shell in handen, waarover langdurig onderhandeld zal worden, name lijk de raffinaderijen en de overname van Shells verkoopsorganisatie in Israel. De Israëlische beraming van de waarde der raffinaderijen op negentig miljoen dollar wordt door waarnemers als zeer laag be schouwd. In de twee uiterst links-socialis tische partijen, die deel uitmaken van de regeringscoalitie gaan reeds stemmen ten gunste van een nationalisatie der Shell- bedrijven op. Er heerst in Israel een vol komen stilzwijgen over de regeringsvoor stellen in de onderhandelingen met de Shell. De meest voor de hand liggende oplossing is, dat één der hier naar olie borende buitenlandse olie-maatschappijen de installaties van de Shell in hun geheel of gedeeltelijk zal gaan exploiteren. (Volgens een UP-bericht uit Jeruzalem zijn er al besprekingen begonnen over de mogelijkheid, dat een andere maatschappij de concessie van de Shell overneemt. Vol gens het huidige contract is het niet moge lijk, dat de Shell, zonder toestemming van de Israëlische regering, olie levert voor raffinaderijen in het land. Men had in politieke kringen reeds lang de indruk, dat Groot-Brittannië zo spoedig mogelijk de nadelige gevolgen van zijn Suez-avontuur te boven wil komen en naar een normalisering der handelsbetrekkingen met Egypte en andere Arabische staten streeft. De pers wees herhaaldelijk in ver band hiermede op het feit, dat geen der Arabische landen in het verleden bereid is geweest de nadelige consequenties van hun boycot voor zichzelf te aanvaarden. Even voordat West-Duitsland het herstelbeta lingsverdrag met Israel tekende, kwamen de bekende Arabische dreigementen los. De regering van West-Duitsland heeft zich echter met grote stiptheid aan het met Israel gesloten verdrag gehouden. De Ara bische staten vergaten hun boycot tegen Israel spoedig toen bleek dat hun handels betrekkingen met West-Duitsland buiten gewone economische voordelen opleverden. Mirjam Gerzon Solo In „A Century of Punch", dat standaard werk van de Angelsaksische humor, staat een cartoon uit 1921, die ik u graag zou willen laten zien. Maar aangezien ik mijn lievelingsboeken niet gaarne uitleen, met name aan een leesgezelschap van zo grote omvang als de lezerskring van dit voor treffelijke dagblad, zal ik proberen het mopje in proza te brengen. Het is welis waar een hachelijke onderneming om de tekenstift te vervangen door de ballpoint, maar ik troost me met de gedachte, dat onze kunstcritici óók een halve kolom no dig hebben'om het coloriet van Otto B. de Kat te beschrijven. De tekenaar uit „Punch" vertelt in acht envijftig plaatjes een geschiedenis, die op het oog allerminst komisch of ongewoon kan worden genoemd. Verdeeld over vier volle pagina's, die voorzien zijn van aan moedigende voetnoten als: „more to come!" en „press on!", staat daar de getekende geschiedenis van een braaf mannetje, dat op de eerste plaatjes ontwaakt, zich eens lekker uitrekt en dan de gewone ochtend routine begint met wassen, scheren, aan kleden, eitje pellen, pijpje opsteken en krantje lezen. Op het tiende prentje zien we hem een onduidelijk blaasinstrument tevoorschijn halen, dat we gemakshalve een hoorn zullen noemen en waarop hij welgemoed begint te oefenen. We voelen dus al gauw: dit mannetje is een musicus. En gezien zijn gelaatsexpressies tijdens het repeteren, moet het een beoefenaar zijn van de klassieke muziek. Dan trekt hij zijn jasje aan, pakt het instrument in en verlaat opgewekt zijn woning. Met een onvervalste Londense autobus begeeft hij zich naar zijn werk en spoedig blijkt, dat hij deel uitmaakt van een immens groot orkest waarin hij, geheel achteraan, een bescheiden plaatsje bezet. Het concert begint. De dirigent heft zijn stokje en het mannetje wacht rustig op zijn beurt. Dat duurt lang, héél lang. Al die tijd zit hij daar maar en pas zeven plaatjes later grijpt hij naar zijn instru ment, wordt kennelijk nerveus, kijkt angst vallig in zijn muziek, verheft zich van zijn stoeltje dan zwijgen alle instrumenten. De dirigent wijst dreigend in zijn richting en eindelijk mag hij die langverwachte noot blazen. Uitgeput gaat hij daarna weer zitten, maar wij verwachten nu spoedig nog één of meer tonen of wellicht een lange solopartij. Maar dit was alles. Dit was d e noot. Er komt in de gehele partituur een voudig geen hoorn meer voor. Na afloop van het concert gaat ons man netje tevreden op weg naar huis. Hij stapt weer in de bus, opent zijn voordeur, hangt hoed en jasje aan de kapstok en doet zijn slofjes aan. Dan vinden wij hem aan tafel, waar hij met smaak de maaltijd nuttigt, een verse pijp opsteekt en voldaan een luie stoel opzoekt om nog wat na te genieten. Op het drieënvijftigste plaatje rekt hij zich slaperig uit; het wordt bedtijd en hij gaat naar boven, stapt in zijn pyjama, poetst zijn tanden en het laatste wat we van hem zien is een warrige haardos, die boven de deken uitkomt. Dan is het uit en we glimlachen omdat we dat kereltje 'de héle ddg bezig hebben gezien' om die ene noot te kunnen blazen en omdat hij het zélf "kennelijk een zeer belangrijke bezigheid vond. We glimlachen opnieuw als we terugbladeren naar de eerste pagina en de titel herlezen, die we nu pas goed begrijpen: „The one-note man". En dan zijn wij er weer eens lekker in gelopen, want humor is de kunst om ons te laten lachen om onze eigen onbenullig heid zonder dat wij het in de gaten hebben. Zodat we ons nauwelijks realiseren, dat we allemaal wel graag de eerste viool zou den willen spelen, maar dat het meestal blijft bij die ene noot. Die soms nog niet eens helemaal zuiver is Am. cle Vita ADVERTENTIE ZILVEREN RAMMELAARS en leuke heeft het voor u. De zaak met de grootste keuze Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op maandag 5 augustus 1957 ten kan tore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpro messen met een looptijd van drie maanden tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebruikelijk, groot 100.000 en worden uitgegeven onder dagtekening van 6 augus tus 1957. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk vóór 12.30 uur op 6 augustus. Wat in de toekomst voor ons in de lucht hangt, is niet veel goeds! Nu de bestuurbare luchtballons steeds meer ontwikkeld worden tot bruikbare ver voermiddelen, besteden militaire des kundigen veel aandacht aan de moge lijkheid, in een oorlog ontplofbare stoffen uit een bestuurbare ballon neder te werpen op het gebied van den vijand. Een gruwelijk vooruitzicht, im mers, men kan tevoren nooit weten wat en wie door het uit de lucht val lende verderf geraakt zal worden. En tegen een dergelijken aanval zal niets te doen zijn, behalve dan, dat een in ternationale overeenkomst wordt ge sloten waarbij de partijen zich ver plichten, nimmer van zulk een afschu welijk middel gebruik te maken. De Duitsche bladen oordelen echter heel anders! Een blad wil, dat de Rijks dag aanstond veel geld beschikbaar stelt om een eskader van luchtschepen te bouwen. Een vloot in de wolken, zoo schrijft dit blad, zou het tegen een tegenstander kunnen opnemen die te land veel sterker is. En de Kölnische Zeitung brengt, overigens zonder ver dere toespelingen, een geestdriftvolle beschrijving van het werk der Duitse luchtscheepsbouwers.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5