Uitgaan in Haarlem (^Mannetje Grommelebrom J DE GNZICHTBAREN te Kort en bondig Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Lezen en laten lezen Poolse studenten in Bloemendaal Kamerlid vraagt Werd nieuws over ramp met „Neutron" tegengehouden op Nieuw Guinea? met zang en dans „Guys and dolls" komt in vertoning Koop morgen 'n rolfilm I voor Zondag Hoge onderscheiding voor prof. dr. W M. v. d. Scheer Nederlander op waterski's over Het Kanaal Aziatische griep in Ambonezenkamp Vijftienjarig meisje beroofd VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER V DAG 2 AUGUSTUS 1957 TONEEL EN DANS Vrydag 2 augustus, Openluchttheater 20.30 uur: Het negerballet van Keita Fodeba met een programma van zang en dans uit Frans Equatoriaal Afrika. Zaterdag 3 augustus, Openluchttheater, 20.30 uur: Herhaling van het optreden door de negerdansgroep onder leiding van Keita Fodeba met zang en dans uit Frans Equatoriaal Afrika. Zaterdag 3 augustus, Prinsenhof 20 uur: Haarlems kleinkunstconcours voor amateurs onder regie van Wim de Ree. Een jury van deskundigen zal de pres taties op het gebied van cabaret en va riété beoordelen. Zondag 4 augustus, Openluchttheater 20 uur: Optreden door het uit tachtig leden bestaande ensemble van de Technische Hogeschool te Warschau met zang, dans en muziek uit Polen. Op het program ma staan enkele spectaculaire mazur ka's en andere nationale dansen. Dinsdag 6 augustus, Prinsenhof 20 uur: Tweede avond van het kleinkunstcon cours onder auspiciën van Haarlems Bloei in samenwerking met de stichting ,.De oprechte amateur". Vrijdag 9 augustus, Prinsenhof 20 uur: Finale van het op 3 en 6 augustus ge houden kleinkunstconcours voor ama teurs, welke gedeeltelijk door de AVRO zal worden uitgezonden. Dagelijks, EDO-terrein, 20.30 uur: Voor spellingen door Willi Bügler's Lucht- piraten van acrobatie en motorrijden op een tussen stalen masten gespannen draad. Ook op zondag 4 augustus 15 uur. MUZIEK Vrijdag 2 augustus, Concertgebouw 20 uur: Italiaans Operaconcert door Marisa Mo rel, Nancy Riccardi, Luigi di Stafanis, Adriano Ferrario, Gino Orlandini en Gastone Presset, met medewerking van de pianist Efrim Casagrande en zestig leden van „Polyhymnia". Maandag 5 augustus, Grote Markt 16 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Henk Herzog, stadsbeiaardier te 's-Gravenhage, die werken van Cou- perin. Gluck en volkswijsjes ten gehore brengt. Dinsd"T 6 augustus, Grote Kerk 20 uur: Piet Kee verzorgt de wekelijkse orgel bespeling. Op het programma staan werken van Sweelinck, Scheidt, Bach en Mendelssohn. Woensdag 7 augustus, Hervormde kerk te Zandvoort 20 uur: Concert op gram mofoonplaten. dat ditkeer geheel aan Mozart is gewijd. Onder meer wordt het Vioolconcert in E (K.V. 218) ten ge hore gebracht. Donderdag 8 augustus, Grote Kerk 15 uur: Charles J. de Wolff speelt op het orgel van Christiaan Müller werken van Jo- hann Sebastian Bach, Max Reger, Gas ton Litaize en Jehan Alain. Donderdag 8 augustus, Grote Markt 20 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt bespeeld door F. Timmermans, beiaardier te Rotterdam. Geen program ma ontvangen DIVERSEN Dagelijks, Rembrandt Theater 10.30 uur: Montagne's Jeugdvariété met een nieuw vakantieprogramma. Onder meer op treden van een wonderpaard, een goochelaar, clowns en een conférencier, benevens een poppentheater. Niet op zondag. Dagelijks, Luxor Theater 10.30 uur: Kin dervoorstelling. Vertoning van de film „City Lights" met Charlie Chaplin. Dagelijks, Studio Theater 10.30 uur: Amu sementsprogramma voor de jeugd met tekenfilms, Chaplin, Stan Laurel en Oliver Hardy. Dagelijks, Cinema Palace 10.30 uur: Ver toning van de Nederlandse jeugdfilm „Sjors van de Rebellenclub". Zaterdag 3 augustus, Prinsenhof 14.30 uur: Modeshow op het podium tegen het Stedelijk Gymnasium, waar zeven man nequins nouveauté's van Nederlands fa brikaat tonen. Zaterdag 3 augustus, Lido 23.30 uur: Her haling van „Zij die zich verkopen". Zon dagochtend 11 uur: „De drie muske tiers" met George Marshall, Yvonne Sanson en Gino Cervi. Zondag 4 augustus, Rembrandt Theater 11 uur: Herhaling van de Duitse ex peditiefilm „Naar het rijk der Inca's" van Hans Ertl met door Paul Steenber gen in het Nederlands gesproken tekst. TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend dagelijks van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdags van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Op zaterdagen tot en met 7 september extra avondopenstelling met kaarslicht, flood light en oude muziek. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtslr. 181, Tel. 14444 sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur. Huis Van Looy: Tot 9 september wordt moderne kunst uit het bezit van de ge meente Haarlem tentoongesteld. Ope ningstijden: dagelijks van 1012.30 en 13.30 tot 17 uur, des zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werkdag behalve maandag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met werk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Vishal. Tentoonstelling van werken van Kees Verwey tot 12 augustus. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur en op dinsdag- en vrijdag avonden ook van 19 tot 22 uur. Vleeshal: Expositie van cultuurhistorische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, tot 4 augustus dagelijks geopend van 10 tot 12, 14 tot 17 en van 19.30 tot 21.30 uur, Zondags van 14 tot 17 uur. Van 9 augus tus tot 8 september: expositie „Het sta tion". Lijst van nieuwe aanwinsten van de Stads bibliotheek en -leeszaal. Romans: Boudier-Bakker, Finale; van Eem- landt, De vijfde trede; Scheepens, Lof der vriendschap: Stackelberg, Dokter in Siberië; Thorwald, De stuwdam; Schaper, Attentat auf der Machtigen; Shohei Ooka, Fires on the plain; Troyat, Les semailles et les moissons, dl. 4. Populair wetenschappelijke boeken: Pseudo niemen uit Nederlandse en buitenlandse littera tuur (inlichtingen); Kwee Swan Liat, Bibliogra phy of humanism (inlichtingen): Fechner, Van het leven na de dood; United nations publica tions (inlichtingen); Larsen, Nachtmerrie der onschuldigen; Dat kun je worden met een di ploma gymnasium of H.B.S. (inlichtingen); Vijftig jaar natuurbescherming in Nederland; Schakne en d'Arcy Drake, Tot fossiel geworden zonlicht (petroleum); Het spel van den Heili- ghen sacremente vander Nyeuwervaert; Meyer, Martelgang of cirkelgang, Isaac da Costa als Joods romanticus; Picasso, Ballettzeichnungen; Breithaupt, Die natilrliche Klaviertechnik, bd. 2; Dijkman, Wenen; Gobée en Adriaanse, Ambte lijke adviezen van C. Snouck Hurgonje, 1889— 1936 dl. 1; Couperus, Verzamelde werken, dl. 12. Het Tweede Kamerlid mr. Vrolijk (P.v.d. A.) heeft aan de minister van Zaken Over zee de volgende vragen gesteld: „Is het juist, dat de bevolking van Nieuw Guinea op de dag van de ramp van het K.L.M.-toestel „Neutron" via Australische radiozenders en de wereldomroep eerder en tevens meer bijzonderheden omtrent deze gebeurtenis moest vernemen dan via de eigen publiciteitsmiddelen? Kan de minister meedelen of van gou- vernementswege te dezen beperkingen zijn gesteld aan de berichtgeving door Radio- Biak en, zo ja, op welke gronden dit is geschied? Is het juist, dat een perstelegram, in verband met de ramp door een correspon dent op Nieuw-Guinea ten behoeve van de Nederlandse pers ter verzending aange boden, door de autoriteiten een dag is vast gehouden? Is het juist, dat in het algemeen pers telegrammen uit Nieuwr.Guinea slechts verzonden mogen worden 'na goedkeuring door de procureur-generaal. Zo ja, wil de minister hieraan dan een eind maken?" De Poolse studenten gaven in het begin van deze week, toen zij door B. en W. van Amsterdam ontvangen werden, een demonstratie van enkele nationale dansen op de binnenplaats van het hoofdstedel ij k genre ent ehuis Een uit ongeveer tachtig leden bestaand gezelschap van mannelijke en vrouwelijke studenten van de Polytechnische Hoge school te Warschau geeft zondagavond een uitvoering van tot kunst verneven folklore in Bloemendaals Openluchttheater die alleszins de aandacht verdient. Enigs zins misleidend heeft de impresario in de reclame van Pools Nationaal Danstheater gesproken. Nu zijn er in Polen twee natio nale ensembles van zang en dans: „Mazowsze" en „Slask" geheten. Uit het repertoire van beide groepen hebben deze onder leiding van J. F. Tkaczyk werkende studenten enkele populaire nummers overgenomen, die zij met innemende bra- vour weergeven. Maar het zijn amateurs, zodat men geen uitzonderlijke virtuosi teit moet verwachten, al komt men wat het spectaculaire betreft niet tekort in dit programma, waarin de dans slechts een ondergeschikte plaats inneemt wat kwan titeit betreft. Het grootste gedeelte van de avond wordt gevuld met muziek door het leven dig musicerende orkest en met zang van welluidende volksliederen. Koor en orkest begeleiden ook de nationale (liever ge zegd: regionale) dansen in een feestelijke verbondenheid. Muzikaliteit is dan ook een eerste kenmerk van de dansen in ver trouwde ritmen, maar in doorgaans zeer hoog tempo, waarvan de namen en karak teristieke eigenaardigheden ons door toe doen van Chopin niet vreemd zijn. Boven dien :ijn deze dansen in tal van landen, ook in hel onze, onderwezen door oud leden van het ballet van Anna Pavlova, dat vrijwel geheel uit Polen bestond er, van wie velen zich later als leraren in de grote sleden hebben gevestigd (Olypa Alparova in Amsterdam bijvoorbeeld). Polen is het geboorteland van de polo naise (aanvankelijk een profane processie) en van de mazurka, een statige boerendans in cirkelgang, die beide tot de balzalen met bruiloften en partijen zijn doorge drongen. Men kan deze salondansen nu weer in hun (zij het enigszins gestylëerde) natuurlijke vorm zien, uitgevoerd met mee slepende, robuuste vitaliteit. In opwinden de snelheid worden uit speelse situaties steeds nieuwe variaties van paardansen ontwikkeld, waarbij de mannen met hun hoge laarzen allerlei wiekende sprongen bedrijven, de vrouwen in haar schilderach tige klederdrachten meetillend in hun vaart. Opvallend (vooral in vergelijking met. wat men van Russische groepen zag) is de grote bewegingsvrijheid, die het ple zier ook voor de toeschouwer danig ver hoogt. Verder komen de Oberek (waarin invloe den van Tartaren en Turken duidelijk zijn) en de door het romantische ballet geadop teerde Krakoviak tot vertoning, de laatste een door landedelen verfijnde streekdans. Deze dansen vergen een zodanige techni sche beheersing en zijn door de choreogra fen J. Adamski en M. Czupratowska (ik volg de spelling in het programma, dat bovendien een tiental inlegvellen met de teksten en melodieën van de volksliederen bevat) zodanig met behoud van het essen tiële uitgewerkt, dat men tenslotte toch gaat twijfelen of men deze studenten wel amateurs mag noemen. Zij zijn het in ieder geval in de beste zin van -het -woord. David Koning De film „Guys and dolls" zal toch in ons land vertoond worden. Na driemaal te zijn afgekeurd is deze Amerikaanse film met Marlon Brando en Jean Simmons in de hoofdrollen tenslotte bij de vierde beoor deling door de Centrale commissie voor de filmkeuring goedgekeurd. Eind van het vorige jaar bood het film verhuurkantoor in Nederland van Metro Goldwyn Mayer de film bij de commissie ter keuring aan maar er volgde een ver bod voor openbare vertoning. Omdat de keuringscommissie de film op religieuze gronden voor een deel van het Nederland se volk en speciaal voor het Leger des Heils kwetsend achtte. Ook bij twee door M.G.M. aangevraagde herkeuringen bleef de commissie in weer andere samenstellingen dit standpunt in nemen. Overeenkomstig de bepalingen wachtte het filmverhuurkantoor vervol gens een half jaar voor de omstreden film en ditmaal met succes eind juli voor de vierde maal ter keuring aan de com missie voorlegde. En dit is dan het einde van deze geschiedenis Hoe het verder ging? Wel.in dat dorp was van die tijd af geen vrolijker, vriende lijker en tevredener mens te vinden dan Mannetje Grommelebrom. De medeburgers die hem vroeger de rug toe draaiden, omdat hij zo'n allerakeligst ventje was, waren nu zijn beste vrienden. En de kinderen, die vroeger bang voor hem waren, zochten nu Mannetje Grommelebrom op. Want ze mochten in zijn tuin spelen en hij had altijd appels en peren te missen. En zo werd Mannetje Grommelebrom een tevreden en gelukkig mannetje. 5,9.60 ADVERTENTIE Prof. dr. W. M. van der Scheer, oud hoogleraar in de psychiatrie en neurologie aan de rijksuniversiteit te Groningen, heeft zijn functie als bijzonder adviseur van de Directeur-generaal van de Volksgezondheid neergelegd. De Koningin heeft hem be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De bij deze onderscheiding behorende versierselen zijn aan prof. Van der Scheer te zijnen huize te Haren (Gr.) uitgereikt door de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Munten dam. Prof. Van der Scheer kan terugzien op een 50-jarige arbeidsperiode in overheids dienst, waarvan ruim 41 jaren bij het rijk. Van 1907 tot 1909 was hij klinisch assistent aan het gemeentelijke Binnengasthuis te Amsterdam en daarna tot 1916 geneesheer bij het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort. Deze functie verwisselde hij voor die van inspecteur van het staatstoezicht op krankzinnigen. In 1919 werd dr. Van der Scheer eerste geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbos te Bakkum. In 1921 ging hij in dezelfde functie over naar het Provinciaal Zieken huis te Santpoort. In 1930 volgde zijn benoeming tot hoog leraar in de psychiatrie en neurologie aan de rijksuniversiteit te Groningen. Na zijn aftreden in 1949 als hoogleraar werd prof. Van der Scheer als bijzonder adviseur toegévoegd aan de Directeur-ge neraal van de Volksgezondheid. Prof. Van der Scheer kan worden be schouwd als de pionier op het terrein van de moderne gestichtsbehandeling. Als zo danig heeft hij zijn grootste successen ge boekt ten tijde van zijn bijzonder adviseur schap. In deze hoedanigheid heeft hij, be last met het tot ontwikkeling brengen van de actieve therapie in de psychiatrische inrichtingen, door zijn voortdurend en per soonlijk contact met de directeuren van de psychiatrische inrichtingen deze door de oorlogsomstandigheden in de verdrukking geraakte moderne behandelingswijze op een plan gebracht, dat toonaangevend is ook in andere landen. In de laatste periode van zijn ambtelijk leven heeft zijn reeds in Santpoort begonnen levenswerk zijn be kroning gevonden. Door de thans verleen de onderscheiding is hem daarvoor ko ninklijke waardering gebracht. Reeds eerder, in 1929, werd prof. Van der Scheer onderscheiden met het ridder kruis van de Nederlandse Leeuw. Ter gelegenheid van zijn 70ste verjaar dag werd prof. Van der Scheer geëerd met de onthulling van een door Titus Leeser vervaardigd borstbeeld. Het kreeg een plaats in de hal van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, de inrichting van waaruit prof. Van der Scheer zijn baan brekende denkbeelden op het terrein dei- actieve therapie uitdroeg. De 40-jarige Nederlandse motorrenner Gerard Kuiters is donderdag op waterski's het Kanaal overgestoken van Calais naar Dover. Hij deed 84 minuten over de afstand van circa 30 km, getrokken door een snelle motorboot. Kuiters verklaarde bij aankomst, dat hij de oversteek nog wel sneller had kunnen doen, maar dat hij verscheidene malen voor schepen moest uitwijken. In het woonoord Lunetten te Vught is sinds enkele dagen een vrij groot aantal Ambonezen aangetast door de Aziatische griep. Hoewel de ziekte een goedaardig karakter en een snel verloop heeft, heeft zij zich in enkele dagen snel verbreid. Naar men van medische zijde meedeelt, is deze snelle uitbreiding te wijten aan de beperkte ruimte waarin duizenden Ambo nezen in dit woonoord leven en ook wel aan een zekere zorgeloosheid waarmee zij de adviezen van de doktoren in de wind slaan. Verwacht wordt, dat binnen enkele weken de besmetting zich over het hele kamp zal hebben uitgebreid. In de omlig gende plaatsen is van een besmetting met Aziatische griep nog geen sprake, hoewel er vrij veel gevallen van influenza voor komen. 1 Misleiding In het Duitse weekblad „Der Stern" van 27 juli is een foto van een overvolle hos pitaalzaal opgenomen met een onderschrift, waaruit zou moeten blijken, hoe ernstig Nederland door de Aziatische griep wordt geteisterd. Deze publikatie kan het vreem delingenverkeer schade berokkenen en daarom heeft de Nederlandse Werkgevers vereniging Horecaf de redactie van „Der Stern" verzocht een rectificatie te publi ceren. De foto werd namelijk meer dan drie jaar geleden opgenomen in een tijde lijk tot hospitaal ingerichte turnzaal van de Deense marinebasis Holmoën. Zij werd reeds in maart 1954 in een Nederlands ge ïllustreerd weekblad opgenomen In de Wibautstraat in Amsterdam-Oost is een vijftienjarig meisje beroofd van een bedrag van f 12.50. Het meisje stond op het trottoir te wachten tot zij de rijweg kon oversteken. Een bromfiets, waarop twee naar schatting 19-jarige jongens wa ren gezeten, stopte vlak bij haar. Een van hen greep het meisje bij haar jas en griste uit de rechterzak het bedrag aan papier geld, waarop beiden er vandoor gingen. De jongemannen zijn voortvluchtig. 35. De ingevallen wangen van Komoroff vertoonden vuurrode koortsblosjes. Zijn verhitte fantasie tover de hem klaarblijkelijk beelden uit voorbije en gelukkige dagen voor. Later mompelde hij slechts of sprak zó snel, dat ik hem niet meer kon verstaan. Eén keer greep hij naar de gouden band om zijn linker pols en zei toen duidelijk verstaanbaar: „Kijk, Ivy, herken je deze armband? Weet je nog, hoe ik die armband van jou om mijn pols liet vast maken? Jouw slaaf ben ik steeds gebleven. Nee, nee, je moet nu niet droevig worden! Dat is nu voorbij. Nu zal het leven pas beginnen. Voor ons, Ivy, voor jou en mij. Geef me je hand, geef me je mond, die ik zo lang gemist heb. Kus me, Ivy!" Zijn woorden werden weer onverstaanbaar en gingen over in een gefluister. Enige tijd later viel hij in een onrustige sluimer. Ik hoorde slechts zijn moeizame ademhaling. Het was me zwaar te moede geworden. Door het eenzijdige eten en de ononderbroken arbeid had ik heel wat gewicht verloren. Mijn gezondheid werd langzamer hand ondergraven. In sombere gedachten verzonken zat ik op de kussens bij het vuur en lette er op, dat het niet uit zou gaan. Plotseling riep Komoroff met luide, goed verstaan bare stem: „De boodschapper!" Voordat ik mij naar de ingang van de jurtte kon omkeren, fluisterde hij al: „Weg, al weer weg De wand van de jurtte bewoog en het gordijn voor de ingang waaide heen en weer, alsof zo juist iemand de tent had verlaten. Snel sprong ik op en stormde naar buiten. Duizenden sterren fonkelden aan het firmament en verlichtten zwak de omtrek, zodat ik alles duidelijk kon zien. Maar hoe ik mijn ogen ook inspande, nergens viel een mens te ontwaren. Alleen de wind fluisterde zacht. Boos op mijzelf, omdat ik Komoroffs ijlen voor waar had aangenomen, ging ik de jurtte weer in en werd opnieuw voor een verrassing geplaatst, daar Komoroff mij met een vreemde vraag ontving: „Heb je de lama gezien?" „Er is hier niemand geweest, Komoroff. De koorts moet je parten hebben gespeeld". „Ik heb geen koorts meer", antwoordde de Rus en (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN toen ik naar zijn hand greep, voelde ik dat hij de waar had had gesproken. Heus, er is hier werkelijk niemand geweest! Je moet gedroomd hebben", zei ik geruststellend. „Maar ik heb hem duidelijk gezien!" hield Komoroff aan. „Daar, naast de ingang, stond hij, hoog opgericht! Hij keek mij met brandende ogen aan. Beide handen hield hij ter hoogte van zijn hoofd, de binnenkant naar mij toegekeerd, alsof hij een hoog geplaatste persoon wilde groeten". Een koude rilling trok door mijn lichaam en onwille keurig keek ik nogmaals naar de ingang van de jurtte, maar ik zag niets bijzonders. Een grenzeloos gevoel van angst overviel mij. Slechts met de grootste moeite ge lukte het mij rustig te zeggen: „Je hebt beslist gedroomd!" De Rus schudde echter het hoofd en vroeg mij iets dichterbij te komen. „Luister nu eens goed, Bühler. Als er met mij iets gebeurt, als ik zou komen te sterven, dan is die „Onzin, Komoroff. Je bent weer aan het dromen ge slagen", zei ik, hem in de rede vallend. De Rus begon hierop te lachen en hij keek mij zó strak in de ogen, dat ik tenslotte mijn blik moest afwenden. „Waarom zouden wij verstoppertje moeten spelen? Het is beter niet je ogen te sluiten voor het onafwend bareIk heb je al eerder gezegd, dat ik niet bang ben voor de dood. De dood vrezen wil zeggen, dat je het leven niet begrijpt. De dood is de bekroning van het leven en de man, die geschreven heeft: „Zolang ik ben, is de dood niet, is de dood er, dan ben ik niet meer" heeft deze woorden alleen maar geuit, omdat hij bang was te sterven. Zou er geen dood bestaan, dan had het leven geen zin, dan was het doelloos. Het grootste en reinste geluk in het leven is de wetenschap, eenmaal te moeten sterven. Dood zijn wil zeggen uitrusten, be tekent volkomen zonder wensen te zijn, en dat is nog nooit een levende geweest, maar altijd een dode. Waar om hebben de mensen geen angst voor de slaap, die toch de broeder van de dood is? Jouw Schoppenhauer zegt: „Ieder inslapen is een kleine dood, ieder ontwaken een kleine geboorte". Komoroff zweeg en staarde naar het vuur. Even later ging hij verder. „Werkelijk, wanneer men gestorven is, schijnt nog altijd de zon, maar ze kan ons dan niet meer verwar men, en dat is jammer". Wederom verviel hij in zwijgen. Slechts het lichte knetteren van het langzaam uitbrandende vuur was te horen. „Hoe 't ook mag zijn", vervolgde hij tenslotte, „als je weer in Kiakhta komt, moet je de koopman McKing opzoeken, je kent hem wel, en hem vertellen, dat ik er niet meer ben. Wil je me dat beloven? McKing heeft brieven van mij onder zijn berusting, die ik hem al jaren geleden heb gegeven om te bewaren. Men kan nóóit weten, wat er gaat gebeuren en je moet toch je maat regelen nemen! Wil je me beloven, Bühier, dat je het zult doen?" „Komoroff, je bent ziek, ongetwijfeld, maar toch niet zó ernstig, dat je nu aan sterven moet denken. Met jouw constitutie is dat werkelijk om te lachen!" „Zeg nu maar liever niets, waarde vriend. Ik begrijp maar al te goed, dat je 't uit mijn hoofd wilt praten. Je bent een beste kerel, jammer dat je geenHm, nu ja, doe verder maar geen moeite. Beloof me liever, dat je McKing zult opzoeken als 't zo ver is". „Goed, als je dat gerust kan stellen: ik zal het graag doen". Krachtig drukte Komoroff mij de hand. „Ik moet je nog bedanken voor al de moeite, die je voor mij hebt gedaan!" „Maar nü hou je met die onzin op!" riep ik uit. „Je doet alsof je wist, dat jeEn dat is toch onzin!" „Goed, geloof dan maar voor mijn part dat ik onzin uitkraam. Maar toen de lama hier een uur geleden kwam en z:jn meerdere groette, die hier was en nog steeds is en wacht Ditmaal werd ik écht nijdig en viel hem prompt in de rede. „Ik wil je iets zeggen, Komoroff! Als je niet ogen blikkelijk ophoudt met dat gezwam, ga ik er vandoor en dan moet je maar afwachten wie voor jou voortaan die voortreffelijke hoendersoep kookt". „Oh, hoendersoep! Heb je geluk gehad bij de jacht? Heerlijk! Ach nee, ik heb er eigenlijk toch geen trek in!" (Wordt vervolgd). Gemengd. De gemeenteraad van Pijn. acker heeft het verbod van gemengd zwemmen in het gemeentelijk zwembad en het verbod van zwemmen op zondag opge heven. In de zwemgelegenheden komt verscherpt toezicht. Opleidingsinstituut voor matrozen. De heer P. de Josselin de Jong, directeur van de n.v. Stoomvaart Maatschappij Ne derland, heeft een op de établissementen van deze maatschappij aan de Javakade te Amsterdam gelegen nieuw gebouw ge opend, waarin de vooropleiding van matro zen zal geschieden. Tot dusver was deze opleiding gehuisvest op een oude stoffige zolder in een der loodsen. Niet over de brug. Door een defect aan de spoorbrug over de Smildervaart tussen Steenwijk en Meppel is gisteren het treinverkeer op deze lijn lange tijd ge stremd. Tussen Steenwijk en Meppel liet de N.S. bussen rijden. Acht koeien gedood. Acht koeien zijn nabij Bodegraven door een trein aangere den en gedood. De trein werd ernstig be schadigd en kreeg 40 minuten vertraging. De „Ruys" terug. Gisteren is het vlaggeschip van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, de „Willem Ruys", voor de 57ste maal uit Indonesië, Malakka en Ceylon in Rotterdam teruggekeerd. Het schip was achter op het tijdschema, omdat^ het-Wëgens rrii'st'zes üur voör 'Söütbampton' had gelegen. De „Willem Ruys" is voor dei eerste keer na de Suèzkariaalcrisis zowel' op de uit- als op de thuisreis via Port Said gevaren. Fret doodde 150 kuikens. Toen de heer R. R. van de Prinsenkamp te Voort huizen zijn kuikens natelde kwam hij tot de ontdekking dat er 150 kuikens verdwe nen waren. De eigenaar dacht direkt aan diefstal en deed daarom aangifte bij de po litie. Bij nader onderzoek bleek echter, dat een roofdier, waarschijnlijk een fret, de oorzaak van de verdwijning was. Onder enkele kolenzakken vond men de resten van de vermiste kuikens. Benoeming burgemeesters. Tot burge meester van Nieuwleusen (O.) is met in gang van 16 augustus benoemd de heer E. H. Mulder, thans gemeente-secretaris van Zierikzee. De heer Mulder is 38 jaar. Hij behoort tot de Christelijk Historische Unie. Tot burgemeester van Uithuizermeeden (Gr.) is met ingang van 16 augustus be noemd de heer A. Drost, thans hoofdcom mies ter secretarie van Hoogeveen. De heer Drost, die tot de A.R. partij behoort, is 39 jaar. „Appèl" De in het begin van dit jaar ondernomen financiële radio-actie „Appèl" ten gunste van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en Nagela ten Betrekkingen heeft het streefbedrag van één miljoen gulden ver overschreden. De netto opbrengst bedraagt ruim f 1.140.000. VRIJDAG 2 AUGUSTUS Minerva: „Koning der manege", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Studio: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Koning Voetbal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zorro's zwarte zweep", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trouw nooit in Monte-Carlo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemen daal: Negerballet o.l.v. Kéita Fodéba, 8.30 uur. ZATERDAG 3 AUGUSTUS Minerva: „Koning der manege", li jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9 15 uur; „Zij, die zich verkopen", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: Kinderprogramma om 10.30 uur. „Marcelino, brood en wijn", alle leeit., 2.15 uur „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Sjors van de re bellenclub", alle leeft., 10.30 uur „Koning Voetbal", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Des morgens om 10.30 uur „Mon tagne's jeugdvariété", alle leeft. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zorro's zwarte zweep" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City- lights", alle leeft., 10.30 uur. „Trouw nooit in Monte-Carlo", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Ne gerballet o.l.v. Kéita Fodéba, 8.30 uur. Prinsenhof: zeven mannequins tonen de nouveauté's van Nederlands fabrikaat, 14.30 uur. Haarlems amateur kleinkunstcon cours, 20 uur. Frans Halsmuseum: avond openstelling met kaarslicht en oude mu ziek, 20.30-22.30 uur. EDO-terrein: Lucht acrobaten Bügler, 20.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6