Kroesjtsjev ontmoette Tito in het geheim in Roemenië Dertien doden in het verkeer Piloot ontdekte komeet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boelganin bleef thuis en gaat niet mee naar Berlijn HET WEER Hooglopende woordenwisseling tussen Syrië en Jordanië 'MORRIS Damascus blaast hoog van de toren na ontvangst van Jordaanse protestnota Zeven verdrinkingsgevallen Drie journalisten in Djakarta vrijgelaten Moskou laat zich niet met interne Libanese zaken in Sovjet-delegatie V er zekering Het woord is aan Echtpaar dood aangetroffen Geen wijzigingen V er keer songelukken Dit jaar: 697 doden j Nehroe poogt dreigende staking af te wenden erore Spoorwegongeluk bij Madrid eist zeventien levens en 68 gewonden 72e JAARGANG No 22 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 175 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BELGRADO (Reuter) Presi dent Tito van Joegoslavië is zondag avond uit Roemenië in Belgrado te ruggekeerd van een geheime ontmoe ting met de Russische partij-secreta- ris Kroesjtsjev. De plaats waar de conferentie werd gehouden, wordt geheim gehouden. Het is echter waarschijnlijk dat zij in het gebied van Boekarest plaats had. De Joego slavische regering heeft zaterdag avond bevestigd, dat afvaardigingen van regeringen en communistische partijen van Joegoslavië en der Sovjet-Unie donderdag en vrijdag in Roemenië hebben beraadslaagd. In Belgrado hadden Joegoslavische kringen zaterdag geweigerd te zeggen waar president Tito zich bevond. Zij zeiden van een geheime conferentie niets te weten. LONDEN (Reuter) In diplomatieke kringen te Londen is erop gewezen, dat de Sovjet-premier, maarschalk Boelganin, niet heeft deelgenomen aan de besprekingen in Roemenië en geen deel uitmaakt van de Russische afvaardiging, die woensdag naar Oost-Duitsland gaat. Men herinnert aan berichten die in juli het westen bereikten, volgens welke Boelganin als minister president misschien vervangen zal worden door maarschalk Zjoekof, thans minister van Defensie. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de Joego slavische delegatie en de Sovjet-afvaar diging het eens zijn geworden over con crete vormen van samenwerking tussen de twee partijen, door middel van het uit wisselen van partij delegaties, van inlich tingen en van publikaties. Ook is beslo ten, te werken aan een verdere algehele ontwikkeling van de onderlinge betrek kingen en de verwijdering van de hinder palen, die deze ontwikkeling in de weg staan. Bij het overleg werd opnieuw vast gesteld, dat men het over de voornaamste internationale vraagstukken eens is. Er is nadruk gelegd op het „bijzondere belang" van de samenwerking tussen de commu nistische landen. Voorts hebben de dele gaties de nadruk gelegd op het feit, dat de betrekkingen tussen Rusland en Joego slavië zich zullen blijven ontwikkelen op basis van gelijkheid, wederzijdse bijstand en samenwerking en eerbied voor eikaars soevereiniteit en onafhankelijkheid, aldus radio-Moskou. Eet grootste schip, dat ooit in Europa van een dwarshelling te water werd gelaten, koos zaterdag zijn element. Het was de voor Deense rekening gebouw de 4800 ton metende „Olivia Winther", dat werd afgeleverd door de n.v. Terneuzensche Scheepsbouw Mij. Het vijfjarige jongetje F. Krens uit de Brueghelstraat te 's-Gravenhage is bij het spelen in de Zoutkeetsingel gevallen. De politie heeft gedoken en gedregd maar heeft het kind nog niet gevonden. De lVï-jarige kleuter Martin Tieland is achter de zuiveringsinstallatie nabij de Loosdrechtseweg te Hilversum te water geraakt en verdronken. De moeder had het kind even uit het oog verloren. Het 16-jarige meisje Maria Aarts uit Gerwen is in het zwembad „De IJzeren Man" te Eindhoven na geruime tijd dreg gen levenloos uit het water gehaald. Zij werd omstreeks drie uur vermist door haar zusje en haar vriendinnetje, met wie zij in het middel-diepe bad had gezwommen. Het meisje kon slechts matig zwemmen. De 26-jarige W. Lutke uit Assen is tijdens het zwemmen in het Asser zwem bad verdronken. Hij kon uitstekend zwem men, zodat hij waarschijnlijk in het water onwel is geworden. Te 's Hertogenbosch is uit het water van de binnenhaven opgehaald het stoffe lijk overschot van de 23-jarige Van Geni com uit Nijmegen, die vrijdagavond door de duisternis misleid te water was geraakt. De 18-jarige P. J. Schrijver uit Krab- bendijke is verdronken, toen de kano waarin hij met zijn broer, de 19-jarige J. S. op de Oosterschelde voer, omsloeg. De broers hadden de kano van een proviso risch zeil voorzien. De 49-jarige kermisexploitant W. Moris uit Weert is, rijdende op zijn brom fiets van Someren naar Weert, ter hoogte van sluis 13 in de Zuid-Wilemsvaart gere den. Na lang dreggen werd het slachtoffer aan de wal gebracht. De drenkeling was echter reeds overleden. DJAKARTA (ANP) De journalisten Utomoprio en Lauw Pang Soei, beiden van het dagblad „Keng Po", en S Brata van de „Brata Nieuwsdienst" die enige weken ge leden werden gearresteerd op de beschuldi ging van publikatie van berichten over mi litaire aangelegenheden zonder voorafgaan de toestemming, zijn zaterdag door de mili taire autoriteiten vrijgelaten. In stede daar van werd hun stadsarrest opgelegd, in af wachting van de verdere behandeling van hun zaak. axcccorx rxxxxxxnoccccccrcrx Warm en zonnig VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Warm en vrij zonnig, behou dens een kans op onweer in het zuidwesten van het land. Zwak ke tot matige oostelijke tot zui delijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij een verkeersongeval te Gennep zijn drie personen om het leven gekomen. Op het kruispunt Brugstraat en Burge meester Woltersstraat werd een personen auto, bestuurd door de 67-jarige H. R. Arntz uit de Sint Annastraat te Nijmegen in de flank geramd door een autobus van de Zuid-Ooster, die uit de richting Oef feit kwam. De wagen werd ongeveer 15 meter door de bus meegesleurd. In de aut. bevonden zich behalve de bestuur der zijn echtgenote en twee meisjes studenten. Twee van de inzittenden van deze auto werden de straat opgeslingerd, de anderen moesten uit de wrakstukken van de geheel vernielde mto worden be vrijd. De bestuurder en de twee meisjes werden vrijwel op slag gedood. Mevrouw Arntz is in zorgwekkende toestand naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De chauffeur van de autobus kreeg een zware shock. Enkele van de passagiers van de bus liepen kleine ver wondingen op. De beide omgekomen meis jes waren zusters, mej. R. en mej. J. Hor- selet. In het Bronovo-ziekenhuis te 's-Gra venhage is de heer J. W. Hamers uit Voorburg aan de gevolgen van een ver keersongeval overleden. De bromfietser Hoefakkers uit Utrecht, die met zijn echtgenote van de huwelijks reis terugkwam, is op de grens tussen S i 11 a r d en Nieuwstad in aanraking ge komen met een fietser, waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte en op de grote weg viel, waar hij overreden werd door een passerende auto. De heer Hoefakkers werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht, waar hij is overleden. Zijr. vrouw kreeg een shock. De 50-jarige bromfietser P. Rense uit Delft is op het kruispunt Nassaulaan te Delft tegen een auto gebotst, die hem op de rijbaan wierp, waar hij werd aan gereden door de stadsbus. De heer Rense werd zwaar gewond naar het Oude- en Nieuwe gasthuis vervoerd, waar hij nog dezelfde avond is overleden. In het nabij Heerlen gelegen Bocholtz is een 22-jarige, uit Keulen afkomstige bromfietsberijder tegen een bus van de Limburgse Tramwegmaatschappij gebotst. De jongeman werd op slag gedood. Op de rijksstraatweg Nijmegen- Venlo is de dienstplichtige sergeant J. J. G. Janssen van het vierde technische dienst bataljon uit Millingen ter hoogte van Well met grote snelheid tegen een boom gereden. Hij werd op slag gedood. Te Amstrade zijn twee Hongaar se mijnwerkers met hun motor tegen een paal gereden. Beiden werden zwaarge wond naar een ziekenhuis te Heerlen over- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S LONDEN (Reuter) Volgens radio- Moskou heeft de Sovjet-Unie Libanon laten weten dat de Sovjet-regering zich „niet kan yxlaten met Libanese binnen landse aangelegenheden". De Russische mededeling is het antwoord op een Libanees beroep op de Sovjet-auto riteiten een matigende invloed uit te oefe nen op de aanhangers van uiterst-linkse Libanese partijen. De Sovjet-regering be treurt het dat dit beroep indirect de indruk vestigt, dat de Sovjet-Unie zich kan in laten met Libanese binnenlandse aange legenheden en dat zij invloed zou kunnen uitoefenen op Libanezen, die tegen hun regering gekant zijn", aldus deze mede deling. z Arrestaties (AFP) In Noord-Libanon zijn 24 per sonen gearresteerd naar aanleiding van de schietpartijen tussen twee families die een oude vete uitvochten. gebracht, waar de 21-jarige K. C. is over leden. Te Amersfoort is de 44-jarige brom fietser L. van Dusschoten uit Nijkerker- veen door een andere bromfietser, aan wie hij geen voorrang verleende, aangereden en dodelijk verongelukt. Eveneeens te Amersfoort is de 73- jarige fietser A. van Zijl door een auto aangereden. In het St. Elisabeths Gasthuis te Amersfoort is hij overleden. Op de Henegouwerweg te Waddinx- v e e n is de 63-jarige bromfietser C. D. Pöttger uit Den Haag om het leven ge komen. Hij kwam uit de richting Gouda en keek juist om, toen uit tegenovergestelde richting een andere bromfietser naderde, waarbij hij naar links uitweek. Een bot sing volgde, waarbij P. met het hoofd tegen de grond werd gesmakt. In het Van Itter- sonziekenhuis te Gouda is hij in de loop van de avond overleden. De 38-jarige bromfietser J. L. Rikhof, aannemer te Overdinkel, is in de Lange- straat te Enschedé ter hoogte van de Havenstraat tegen een lantaarnpaal gere den. Hij liep een schedelbasisfractuur en hoofdwonden op en werd naar het Rooms- Katholiek ziekenhuis gebracht, waar hij na aankomst bleek te zijn overleden. wacht men niet dat er zich na de bespre kingen in de betrekkingen tussen Joego slavië en de landen van het Sovjetblok opzienbarende wijzigingen zullen voor doen. Deze waarnemers maken uit het communiqué, dat na de besprekingen is uitgegeven, op, dat de ideologische ver schillen tussen Moskou en Belgrado niet verdwenen zijn, maar dat er pogingen ge daan zullen worden de goede betrekkin gen, die voor de opstand in Hongarije tussen de landen van het communistische blok bestonden, te herstellen. Kroesjtsjev zou de verzekering hebben gekregen dat Joegoslavië Oost-Europa niet Titoistisch zal pogen te beïnvloeden. Een dergelijke beïnvloeding zou de poli tiek van de Sovjet-Unie dwarsbomen. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou meldde zaterdag dat Kroesjtsjev woens dag aan het hoofd van een Sovjet-dele gatie naar Oost-Duitsland zal vertrekken. Hij zal onder meer worden vergezeld door vice-premier Mikojan en minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Inayat Khan: Het kind is een banneling uit de hemel. De Maastrichtse politie heeft zich zater dagmiddag toegang verschaft tot de wo ning van de heer L. Coriense, wonende aan de Parallelweg. Men vond de be woner met zijn 66-jarige echtgenote M. Janssen, samen zittend op een divan in de voorkamer. De echtelieden waren al enige tjjd dood. De bovenbewoners had den hun benedenburen reeds enige dagen gemist. Er is sectie verricht op de stoffelijke overschotten van de echtelieden. Het overlijden van de echtelieden is waar schijnlijk te wijten aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Misdrijf of hartverlamming worden uitgesloten geacht. Van de zijde van het parket wordt de mogelijkheid van gasvergiftiging niet uitgesloten, aangezien de kraantjes van het gastoestel niet helemaal dicht waren. Wel bleek de hoofdkraan van de gaslei ding dicht te zijn, maar het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat een der ech telieden zelf deze kraan heeft dichtge draaid toen zij reeds vrij ernstig ziek waren geworden. Nadat zij op de divan hadden plaats genomen moeten zij aan de gevolgen van de veronderstelde gasver giftiging zijn bezweken. Van de Sovjet-delegatie maakten deel uit Kroesjtsjev, vice-premier Anastas Mikojan, Kuusinen, Ponomarev, Firioen- bin en Andropov. Joegoslavië was ver tegenwoordigd door Tito, diens plaatsver vangers Edvard Kardelj en Alexander Rankovitsj, Valjko Vlanovitsj en de Joegoslavische ambassadeur te Moskou, Elcjko Micunovitsj. Volgens radio-Moskou heeft men „voor al gesproken over kwesties die een ver dere ontwikkeling der onderlinge betrek kingen in de weg staan". De indertijd na de besprekingen te Belgrado en Moskou uitgegeven verklaringen betreffende de ontwikkeling van vriendschappelijke be trekkingen op basis van het marxisme- leninisme werden bevestigd. BELGRADO (Reuter) Volgens bui tenlandse waarnemers in Belgrado ver- AMMAN, (Reuter) Jordanië heeft zon dag de Gyrische berichten tegengesproken dat de Jordaanse regering een ultimatum tot Syrië zou hebben gericht, waarin met gewapend optreden wordt gedreigd indien de Syrische pers voor zondag haar anti- Jordaanse campagne niet zou hebben ge staakt. Wel is er geprotesteerd tegen het vreemde gedrag van de Syrische pers, al dus een Jordaanse woordvoerder. Premier Soehrawardy van Pakistan, die een bezoek tan Jordanië heeft gebracht, en koning Hoessein van Jordanië hebben zich verbonden om alle agressie en onder mijnende activiteit in het Nabije-Oosten te Tengevolge van verkeersongeluk- ken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 697 personen, jj van wie 131 kinderen. (Van onze sterrekundige medewerker) Er is weer een heldere komeet gezien; de tweede dit jaar. Tafeltenniskampioen Ro land in België bracht de eerste op zijn naam, de jongste ontdekking van dit weekend is van een piloot. Captain J. E. Collins, Amerikaan in dienst van de K.L.M., kwam zaterdagmiddag bij aankomst op Schiphol vertellen dat hij 's morgens in de vroegte boven de Oceaan het was nog donker een hemellichaam had gezien dat hij voor een komeet hield. Berichten van de Deense astronoom Laustzen en diens Tsjechische collega Mrkos Castor/ V ■tweeu*<«ev A N.O. (de laatste is een befaamd kometenjager) bevestigden het nieuws; de nieuwe komeet is zo helder als een ster van de tweede grootte. Bijgaand schetsje stelt de noox-doostelijke ochtendhemel voor, waar zich voor zons opkomst laag boven de horizon het sterren beeld Tweelingen vei-toont, met Castor en Pollux als helderste sterren. Uit de mede deling van gezagvoerder Collins moet wor den opgemerkt dat de komeet zich bevondt ongeveer op de plaats waar in de tekening een kruisje staat. „Vijftien a twintig graden boven de noordoostelijke horizon" geeft de heer Col lins als plaatsbepaling op, een opgave bij benadering, want van een bewegend vlieg tuig uit dat zich bovendien op grote hoogte bevindt (ongeveer 6000 meter, zodat ook nog het verschijnsel van de kimduiking een rol speelt!) is een nauwkeurige positiebe paling van een hemellicht moeilijk te geven. Ook de sterrenwachten op de grond be schikken nog over te weinig gegevens, al zal men ongetwijfeld zijn best doen, de nieuwe komeet in de komende nachten op nieuw te betrappen, waarna de rekenaars aan de slag kunnen gaan om ons de toe komst te voorspellen De toekomstige baan van de komeet dan wel te verstaan, waarbij dus zal moeten blijken of deze komeet de aarde nadert en zo ja tot hoever, en wat ons in dat geval als (nachtelijk) schouwspel te wachten staat. Men heeft van een komeet minstens twee nauwkeurige plaatsbepalingen nodig om te kunnen komen tot een berekening van de baan die het hemellichaam aflegt (een baan die eliptisch van vorm is en om de zon loopt, evenals een planeetbaan, alleen veel langgerekter is.). Dan pas zal ook kunnen blijken of de komeet in kwestie „circumpolair" is, het geen wil zeggen dat zij de gehele nacht boven de noordelijke gezichtseinder waar neembaar is. In het het bevestigende geval moet zij dan ook 's avonds te zien zijn, on geveer boven de plaats waar de onder de kim staande zon zich moet bevinden. Gisteravond was, althans voor onderge tekende, die vraag nog niet te beantwoor den: er zaten wolkenbanken in die richting. Vanmorgen ontving Prinses Irene bij gelegenheid van haar 18e verjaardag in paleis Soestdijk een deputatie die haar een weekendtas kwam aanbieden. De deputatie vertegenwoordigde oud strijders van de „Prinses Irene-bri gade", officieren der „Prinses Irene- garde", de parate troepen en het depot. Prinses Marijke bekijkt de tas, die de jarige Prinses in de hand houdt. Links Koningin Juliana en Prinses Margriet. Rechts Prins Bernhard. NIEUW DELHI (AFP) De Indiase regering heeft in het parlement een wets ontwerp ingediend, waarbij de PTT, de spoorwegen, het vervoerswezen, de dien sten voor het laden en lossen van schepen, de diensten voor het onderhoud en gebruik van vliegvelden, de munt, de fabrieken die voor de defensie werken en de militaire opslagplaatsen tot „openbare diensten" worden verklaard tot eind 1958. Voor deze diensten geld dat staken in strijd met de wet is. De regering heeft het wetsvoorstel aan hangig gemaakt met het oog op de drei gende staking bij de PTT en bij de burger luchtvaart, om hogere lonen af te dwingen. Het voorstel heeft bij de oppositie felle kritiek ontmoet. Men is daar van mening, dat het ontwerp rechtstreeks in strijd is met de fundamentele rechten van de ar beider. Bovendien is de oppositie zeer ver bolgen over het feit, dat Nehroe de kwes tie in één dag wil afhandelen. Toen de pre mier dit in het parlement bekend maakte, verlieten alle leden van de oppositie so cialisten en communisten en enige onaf- hankelijken de zaal, nadat de communist S. A. Dange een woedende Nehroe er van beticht had, dat hij „de taal van een dic tator" gebruikte toen hij de opvatting ver kondigde, dat de regering het debat tot één dag kon beperken. bestrijden. In een communique dat na af loop van de besprekingen tussen beide staatslieden is uitgegeven wordt gezegd, dat er overeenstemming op alle besproken punten is bereikt. AFP Volgens radio Cairo heeft de Syrische premier Sabri Assali zaterdag avond te Damascus op een persconferentie verklaard dat Syrië het Jordaanse protest heeft verworpen. Premier Assali verklaar de onder meer: „Er hebben zich meer dan eens moeilijkheden tussen Syrië en Irak voorgedaan, zonder dat er echter ooit sprake is geweest van de mogelijkheid van het verbreken der diplomatieke be trekkingen, laat staan van het dreigen met geweld. Wij hebben Egypte en Saoedi- Arabië ingelicht over de nieuwe Jordaanse houding en wij hebben maatregelen ge troffen om aan elke ontwikkeling der situ atie het hoofd te kunnen bieden". De Sy rische premier besloot zijn verklaring met een verzoek aan de Syrische journalisten zich te onthouden van elke persoonlijke aanval op koning Hoessein of leden van de Jordaanse regering. Egypte ziet verband (AFP) De diplomatieke commentator van radio-Cairo heeft zondag beweerd, dat er een rechtstreeks verband bestaat tussen het bezoek van de Pakistaanse minister president, Soehrawardy, aan Jordanië, de reis van Dulles naar Londen en het Jor daanse ultimatum aan Syrië. Deze drie feiten hebben ten doel door het verhogen van de spanning in het Nabije-Oosten een toestand te doen ontstaan, waarin de wen sen van de imperialisten en Israëliërs kun nen worden verwezenlijkt, aldus de com mentator. Irak biedt hulp BAGDAD, (Reuter) De Iraakse rege ring heeft Jordanië voor een bedrag van ongeveer zestien miljoen gulden financiële hulp verleend. Voor het uitvoeren van werken op landbouwkundig- en nijver- heidsgebied. „In de naaste toekomst zal Jordanië nog meer steun ontvangen". De Iraakse regering heeft voorts besloten spoedig bijkantoren in Amman te openen van Iraakse staatsbanken, die nijverheids- en landbouwprojecten financieren. Radio-Bagdad heeft gezegd, dat Irak de Egyptische kritiek en aanvallen van de laatste tijd op de militaire houding van Irak tijdens de Palestijnse oorlog diep be treurt Irak zal steeds trouw blijven aan de Arabische nationalistische verlangens en zal bereid zijn tot samenwex-king met Arabische landen, maar het betreurt „de onnodige en onverstandige aanvallen" van een Arabisch broederland op het andere, aldus radio-Bagdad. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 PLASTIC REGENJASSEN f9.75 MADRID (Reuter). Een militaire trein met achthonderd soldaten is in de vroege ochtenduren van zondag in volle vaart ingereden op een stilstaande locomo tief op het station Villa Verde, zeven kilo meter van Madrid. Tot dusver zijn zeven tien doden en 68 gewonden uit de ravage geborgen. Acht gewonden zijn in levensge vaar. De militaire trein, die door twee lo comotieven werd getrokken, vervoerde soldaten, die hebben deelgenomen aan oefeningen in de Pyreneeën. Door de botsing ontspoorden de drie locomotieven en de meeste van de twaalf rijtuigen van de militaire trein. Drie rij tuigen met militairen schoven achter de locomotieven over elkaar. Daarover heen schoven nog twee platte rijtuigen met vrachtauto's.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1