Duizenden Haarlemmers deden de muggen-karavaan uitgeleide Vlees hooit erbij DE ONZICHTBAREN [SS? Ouwe Job vertelt zijn avonturen P.T.T. verwacht dat de aansluiting een vlot verloop zal hebben MHWimrLe Hav™ Agenda voor Haarlem BAK 'N HAMBURGER! Grote belangstelling in de binnenstad en bij de start in Haarlem-Noord VAKANTIESPELEN OP DINSDAG 6 AUGUSTUS Caféruzie liep uit op nachtelijke vechtpartij Koopman gewonddader ingesloten Nieuwe telefooncentrale in Haarlem-Noord Weinig tijd Scheepvaart VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KÖSTNER MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT UITHOORN. MAANDAG. Een harde knal, afkomstig uit een kolossaal startpistool dat gehanteerd werd door de locoburgemeester, de heer A. J. M. Angenent, zette vanmorgen even over half tien de grote kara vaan van de derde Haarlemse Muggenronde in beweging en daarmee was een begin gemaakt aan een tocht van ongeveer 350 kilometer voor zestig Haarlemse jongens, een tocht die langs de mooiste delen van de Veluwe zal leiden en waaraan bijzonder veel Haarlemmers hun medewerking hebben verleend. Vanmorgen tussen acht uur en half negen verschenen de eerste toeschouwers en supporters al aan de parkeerplaats voor het Haarlem terrein aan de Planetenlaan en na een half uurtje heerste er al een zenuwachtige bedrijvigheid die aan alle grote etappe-wedstrijden nu eenmaal voorafgaat. De jongens reden trots in hun fabriekstruien een oefenronde of zij bespraken met deskundige formuleringen de moeilijk heden die er aan de eerste étappe verbonden zouden zijn. Een enkele renner morrelde nog wat aan zijn fiets, omdat juist op het belangrijke moment de achterband net iets te zacht was, en voorts keken zowel de deelnemers als de belangstellenden nieuwsgierig in de fouragezakjes, die gevuld werden uitgereikt. Daarin zat mondvoorraad voor onderweg be staande uit enkele rolletjes drop, een reep en wat fruit, zodat de jongens tot de eerste rustplaats zeker geen honger behoefden te lijden. Even voor half tien kregen de jongens de mededeling dat zij zich moesten opstellen. Bij een tafeltje, waaraan de Tourleider Huug van Hulst was gezeten, moesten de jongens zich komen melden en vervolgens namen zij keurig in rijen plaats om te wachten op het startschot. Vooraan stond natuurlijk Tonny Joosten uit de Amsterdamse buurt die met zijn Muggentrui bijzonder veel bewondering oogstte. Achter hem was een plaats open gelaten voor de gehele Zuidploeg, het lei dende team in het ploegenklassement, waar van de leden keurige oranje petjes droegen. Overigens zagen ook alle andere jongens er uitstekend uit, want behalve de kleurige truien waren er ditkeer gekleurde renners petjes uitgereikt die het geheel nog fleuri ger maakten. Om half tien was het dus eindelijk zover. Er klonken nog enkele snerpende fluitjes, sommige ouders schreeuwden nog een paar goed bedoelde maar niet verstaanbare raadgevingen naar hun kinderen, de jon gens zetten de petjes nog iets steviger op het hoofd, de heer Van Hulst gaf zyn mede-leiders die de tocht per bromfiets meemaken een teken, hij stapte zelf in het zyspan van de motor en toen was het grote moment toch werkelijk aangebroken. De heer Angenent, die de plotseling naar het buitenland vertrokken burgemeester ver ving, wachtte nog even, richtte vervolgens zijn startpistool in de lucht, spande de wijsvinger en haalde de trekker over. Een harde knal weerklonk en dat was het sein voor de officiële start van de Derde Haarlemse Muggenronde. De route door de stad leidde na de Rijks straatweg en het Soendaplein, langs de Schoterweg, Frans Halsstraat, Kennemer- plein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Grote Markt, Koningstraat, Gier straat, Grote Houtstraat, Plein, Dreef, Fon teinlaan en Zuiderhoutlaan naar Heem stede. Vele tientallen motorrijders, brom fietsers en fietsers volgden de jongens op hun tocht door de stad en overal bleek dat de belangstelling na drie jaar nog steeds groeiende is. Overal - en vooral op de drukke punten in de binnenstad - stonden de toeschouwers rijen dik. Het verkeer werd door de Haarlemse politie stilgelegd, zodat de karavaan onbelemmerd kon pas seren. Voor het stadhuis Voor het stadhuis scheen alles op nor male maandagse wijze toe te gaan: er Speeltuin Centrum (Wilsonsplein): 10 uur hofjes-tocht, 9-14 jaar; speurtocht. Oosterkwartier (Zomervaart): eigen pro gramma. Jeugdland (Theemsplein): 10—11 uur zwemmen Houtvaart, 6—14 jaar; bad minton op de tuin. Flora (Van Oosten de Bruynstraat): 10 uur: zandbouwwedstrijd, 68 jaar: badmin ton en spel op de tuin. Glasblazers (Papentorenvest): 10 uur: hof jes-tocht, 914 jaar; spel op de tuin. Frans Hals (Schotersingel): 1011 uur zwemmen Kleverlaan, 614 jaar; 2 uur zandbakwedstrijd, 910 jaar. Te Zaanen (Antony Fokkerlaan): speur tocht; 2 uur zandbak wedstrijd, 9-10 jaar. D.V.S. (Vondelweg); 10 uur bezichtiging Kweektuinen, 814 jaar; 10.30 uur pop penkast bij Vondelkwartier, 6—8 jaar; 's middags volksdansen op tuin; 2.30 uur op bezoek Vondelkwartier en Nieuw- Leven, 914 jaar. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat)10 uur vertrek fietstocht naar Amsterdamse Waterlei dingduinen, 8-14 jaar. Weltevreden (Spaarndammerweg): 10 uur bezichtiging Frans Halsmuseum, 1014 jaar; spel op de tuin. Vondelkwartier (Vergierdeweg): 10 uur be zichtiging kweektuinen, 8—14 jaar; 10.30 uur poppenkast op tuin, 68 jaar; op be zoek D.V.S. en Nieuw-Leven; 2.30 uur Volksdansen bij D.V.S., 914 jaar. Klarenhof (Brouwersplein): 10 uur: hofjes- tocht, 914 jaar; speurtocht. Nieuw Leven (Spaarndam): 10 uur bezich tiging kweektuinen, 810 jaar; 10.30 uur poppenkast bij Vondelkwartier, 68 jaar; 2.30 uur volksdansen bij D.V.S. 914 jaar. Buitenrust (Van Zompelstraat-Schalkwij- kerweg): 10 uur vertrek fietstocht naar Amsterdamse Waterleidingduinen, 814 jaar. W.I.K. (Oude Weg): spel op tuin; 10 uur zandbakwedstrijd, 68 jaar; 2 uur zand bakwedstrijd, 910 jaar. Voor de kinderen van de r.-k. speeltui nen is er een stempelwandeltocht, 1014 jaar, vertrek van tuinen om 10 uur. Don Bosco (Phoenixstraat): kinderen t/m 9 jaar naar Lammetjesweide in Kenne- merduinen. Zaanenoord (Zaanenstraat): voor kleineren spel op tuin. Hof van Eden (Geusevesperstraat): voor kleintjes spel op tuin; 7 uur slagbal of volleybal. Hoofddorp zonder dat de reparateurs iets te doen kregen, hetgeen ongetwijfeld te danken was aan de nauwgezette keuring van fietsen, die woensdag heeft plaats ge had. Even voor Aalsmeer verdween de grote vrachtwagen met gevulde strozak ken. Men moest namelijk de tenten op halen in Apeldoorn, vanwaar de ploeg tentopzetters naar Doorn reed om het kamp in orde te maken. De jongens zelf pasten zich gedurende het eerste gedeelte van de eerste rit zeer snel aan het Tour rijden aan. Zij wuifden vriendelijk naar de voorbijgangers en bleven keurig met z'n tweeën naast elkaar rijden, zodat de gehele karavaan een uitermate ordelijke indruk maakte. Vlak voor Aalsmeer kwam bij de repa ratiewagen het bericht binnen, dat bij Hoofddorp een van de leiders, Henk Knol, was achtergebleven omdat zijn bromfiets er na ongeveer negen kilometer al de brui aan gaf. Cees van Geem en Arie Ko- blens keerden de wagen om onderwijzer Knol bij te staan en Tourleider Van Hulst dirigeerde de jongens naar het punt van de weg voor de rust, die gebruikt werd om de fouragezakjes geheel leeg te eten. Nadat ook de achtergebleven ploegleider weer aansluiting had gekregen, peddelde men door in de richting van Uithoorn, Mijdrecht en Ter Aar, waar de jongens de fouragewagen tijdens de broodmaaltijd zeven kilo's lichter maakten. werd getrouwd, op bussen gewacht en op gestalde fietsen gepast. Maar tussen de mensen, die zich op dat deel van de Grote Markt bevonden, waren er héél wat, die al een hele tijd de Barteljorisstraat in ston den te kijken, waar helaas een grote be- stëltruc het zicht voor een deel benam. Boven de broodjeswïnkél tegenover het bordes van het stadhuis stonden voor de open ramen drie fotografen met hun ca mera's vaardig. Beneden hen stapten pas gehuwden in een auto, maar zij schonken er geen aandacht aan en bleven strak voor zich uit in de richting van de Bartel jorisstraat kijken. Er werd al een keer verward geroepen toen er een jongen met een witte pet op langsfietste, maar dat bleek geen echte mug te zijn. Wel kwam er even later een in het rood en wit gestoken en met leuzen bedekte figuur op een bromfiets aantuf- fen, die door enige gemeenteambtenaren geheel ingesloten en op roerende wijze ge huldigd werd met een lange reep toilet papier dat was de heer F. K. Hellemink van Lichamelijke Opvoeding, die even later volkomen onaangedaan en zakelijk weer startte. Kort daarop volgde de kolon- ne en onder toejuichingen van verschei dene familieleden en belangstellenden flitsten de muggen langs in groepen rood, blauw, groen, geel, wit, blauw, rood en zwart. Enkelen, die hier verwanten wisten, keken op, maar de meesten zagen ernstig voor zich uit, zich volkomen bewust van de afstand van vandaag: negentig kilometer. DOORN, maandag. Ook in Heem stede was de belangstelling groot en over al werden de jongens van harte toege zwaaid. Precies op tijd bereikte men Tydrit Vanmiddag om vijf minuten over half vier (alles is precies volgens een nauwkeu rig tijdschema vastgesteld) _wprden de MCtggfên 'in Doorn vefwacTi*f,'*waar 'dan 'nog een individuele tijdrit over een kilometer in de Hoogstraat op hei programma staat. Daarbij zal dan moeten blijken of Tonny Joosten ook in de tweede etappe naar Velp (77 kilometer) op dinsdag de Muggentrui zal mogen dragen. We weten het niet. Meestal plegen de sterkere jongens zich de eerste dagen enigszins afzijdig te houden om dan later met des te meer felheid te kunnen toeslaan. De ervaring heeft ons echter geleerd dat men van de Haarlemse Muggen steeds iets anders kan verwachten. We wagen ons dus niet aan voorspellingen en we blijven de jongens rustig volgen te zamen met de reparateurs Van Geem en Koblens, met de „geluidsman" Keesman, met alle ploegleiders, fouragemeesters, tentopzetters en chauffeurs, die we in de komende dagen waarschijnlijk wel in onze verslagen zullen tegenkomen. In de nacht van zaterdag op zondag kre gen twee bezoekers van een café in de binnenstad van Haarlem onenigheid, die zó hoog liep, dat de caféhouder één van hen, een 33-jarige koopman, uit het café moest zetten. Dit gebeurde om half een 's nachts en een half uurtje later verliet de andere gast, een 35-jarige koopman, eveneens het café en begaf zich naar huis. Daarbij passeerde hij in het Rozenprieel de woning van de andere cafébezoeker, die hem voor de deur van zijn huis op wachtte. De twist laaide weer op, waar bij de 35-jarige koopman een stevige klap opliep. Hy meende later, dat de klap door een hamer was gegeven, maar de jongere collega beweerde slechts met de vuist te hebben geslagen. Nadat hij nog enige slagen had toege bracht liep de laatste zijn huis in, waarbij hij door zijn gewonde collega werd ge volgd, die in de gang van de woning ech ter in elkaar zakte. Hij was aan het rech teroog gewond en had een steeekwond in de rechterbovenarm. De dader is door de politie ingesloten. Ja, die Ouwe Job met zijn grijze kinbaardje kon je altijd op een bankje voor zyn huis vinden, waar hij lekker in het zonnetje zat en smakelijk zijn pijpje rookte... Die ouwe baas had in zijn tijd heel wat beleefd en daarover kon hij maar wat boeiend vertellen. Dat wisten Kees en Ankie, die met de zomervakantie op het dorp logeerden; en daarom gingen ze dikwijls Ouwe Job opzoeken. 2-3 Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Sociale Zaken en Huis vesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is ver hinderd dinsdagavond spreekuur te hou den. Zoals wij reeds eerder hebben bericht zal de nieuwe telefooncentrale aan de J. P. Coenlaan in Haarlem-Noord donderdag 8 augustus in dienst worden gesteld. Op die datum zal een kwart van alle telefoon- abonné's in Haarlem een nieuw nummer krijgen: vierduizend abonné's van de oude centrale in Bloemendaal, 1300 van de cen trale-Centrum en duizend nieuwe abonné's in Haarlem-Noord. Woensdagavond 7 augustus begint de P.T.T. om ongeveer vijf uur met de werk zaamheden, die verbonden zijn aan de aan sluiting van de nieuwe centrale en men hoopt, dat de gehele zaak voor elkaar is voordat de volgende dag het „drukke ver keer" over de lijnen begint. De nieuwe abonné's zullen geleidelijk worden aangesloten in de dagen volgend op 8 augustus en men verwacht, dat allen op 11 augustus van hun telefoontoestel ge bruik zullen kunnen maken. Deze kleine vertraging is nodig om de nieuwe centrale de eerste dag van haar in gebruikstelling niet te zeer te belasten. Ook de andere abonné's doen er goed aan niet onmiddellijk nadat hun nieuwe nummer van kracht is vele telefoongesprekken te gaan voeren, omdat geen enkele centrale berekend is op het tegelijkertijd verwerken van telefoongesprekken van alle aangeslo ten abonné's. Iedereen, die een nieuw nummer krijgt doet er goed aan dit nummer bekend te ma ken aan diegenen, die hen dikwijls opbellen, vooral als deze buiten de stad wonen. Dit vermijdt onnodige stagnatie. Overigens zullen de mensen, die de eer ste' <ïa:gën 'na 8 augustus nog „oude" num- Wiefs cFraaièn éèn vriendelijkejüftrouw aan de lijn krijgen, die bereidwillig het nieuwe nummer vermeldt. Later zal deze vriende lijke hulp worden vervangen door een araaibandje waardoor de verkeerd aange slotene geadviseerd wordt de nieuwe tele foongids te raadplegen. In de nieuwe gids, evenals in de inter lokale gids, zijn namelijk alle nieuwe num mers reeds vermeld. In de nacht van 7 en 8 augustus zal een groot gedeelte van de abonné's in Haarlem Noord, Bloemendaal en een deel van Haar lem-centrum tijdelijk van de telefoon zijn verstoken. Zij hebben hiervan een kennis geving ontvangen. Ten gerieve van diegenen, die op de be wuste avond en gedurende de nacht spoed- gesprekken moet voeren staan in negen telefooncellen in Haarlem-Noord telefoon- ADVERTENTIE Hoe 't ook zij: Publikatie v.d. verenigde Slagers in Haarlem e.o. toestellen via welke men gratis kan bellen. Daartoe is de muntautomaat tijdelijk ver vangen door een gewoon toestel, dat de vol gende dag weer zal worden weggehaald. Deze maatregel wordt genomen in de vol gende cellen: Muiderslotweg, Eksterstraat, Jan Gijzenvaart, Spaamhovenstraat, Pla netenlaan, Marnixplein, station Bloemen daal, postkantoor Bloemendaal en Heussen- straat. Voor het geval men in die nacht een dok ter nodig heeft, die eveneens van telefoon verstoken is, heeft zich de firma Mathot, telefoon 11990 bereid verklaard boodschap pen aan de betreffende arts door te geven. Het spreekt vanzelf dat dit alleen geldt voor uiterste noodgevallen. Als niet iedereen op donderdag 8 augus tus tegelijk gaat opbellen, verwacht men bij de P.T.T., dat de ingebruikneming van en aansluiting op de nieuwe centrale een vlot verloop zal hebben. Aagtedijk, 4 v. Rangoon n. Calcutta. Aagtekerk, 4 v. Rotterdam n. Genua. Aardijk, 4 te Boston M. Abbekerk, pass. 4 Ceylon n. Penang. Alamak, 4 v. Sint Vincent n. Rotterdam. Aldabi, pass. 4 Finisterre n. Antwerpen. Algenib, 5 te Montevideo verw. v. Paranagua. Alioth, 4 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Almkerk, 7 te Durban verw. Alphard, 4 te Vitoria. Alwaki, 5 te Kobe. Amsteldijk, 4 te Antwerpen. Amstelveen, 6 te Durban v. Karachi. Angolakust, pass. 4 Las Palmas n. Le Havre. Antonia, 4 v. Port Swettenham n. Pladju. Arkeldijk, 4 te Charleston. BanggaL.l v.. Karachi n. Ummsaad. Bali, 3 v. Belawan n. Aden. Balticborg, 3 te Amsterdam v. Roytta. Barentsz, 5 te Poso verw. v. Bitung. Batjan, 5 te Suez. Bengalen 5 te Manokwari. Bennekom, 3 v. Puerto Cabello n. Pta. Cardon. Billiton, 3 v. Amsterdam n. Port Said. Binotang, pass. 4 Guardafui n. Colombo. Borneo, 5 te Djeddah. Breda, 5 te Rotterdam verw. Britsum, 3 480 m. o.n.o. Seychelles n. Falmouth. Bussum, 3 dw. Muscat n. Houston. Callisto, 4 v. Bahia Blanca n. Bremen. Calamares, 3 v. Cristobal n. Santa Marta. Caltex Pernis, 3 dw. Muscat n. Rastanura. Caltex Rotterdam, 8 te Rotterdam verw. Camitia, pass. 4 Landsend n. Rotterdam. Charis,«4 te Houston verw. v. Mobile. Cistula, 6 te Curacao verw. Corilla, 4 te Abadan. Cottica, 4 te Barbados. Delft, 5 te Antwerpen. Dongedijk, 4 v. Hamburg te Rotterdam. Dorestad, 3 te Pta. Cardon v. Curacao. Drente, 3 v. Makassar n. Balikpapan. Eemland, pass. 4 Ouessant n. Bahia. Elizabeth B, 4 v. Tokio n. Honolulu. Erinna, 3 rede Chittagong Esso Den Haag, pass. 5 Gibraltar n. Antwerpen. Felines, 4 v. Tjilatjap, 7 te Pladju verw. Gaasterkerk, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Gaasterland, 3 v. Bahia n. Las Palmas. Gabonkust, 3 v. Amsterdam n. West-Afrika. Graveland 4 v. Puerto Alegre n. Itajai. Guineekust, 4 te Bordeaux. Haulerwijk, 3 v. Fayal te Rotterdam Heemskerk, 5 te Manilla. Heelsum, 4 v. Le Havre te Amsterdam. Hector, 4 v. Bremen te Amsterdam. Ittersum, 3 v. Amsterdam n. Port Sulphur. Ivoorkust, 4 te Port Harcourt. Japara KRL, 5 te Genua. Johannes Frans, 3 v. Seven Islands, 7 te Balti more verw. 37. De armband had ik naast mij neergelegd en de lek kende vlammen deden het goud keer op keer weer onwerkelijk glanzen. Ik dacht aan Maria en begon toen plotseling te hui veren. Ik voelde de zachte druk van een hand op mijn schouder en ik hoorde Maria's stem, verlokkend en vleiend, vlak bij mijn oor. Ik rook zelfs de geur van haar haar. Enkele ogenblikken lang was haar lichaam zelfs, gelijk een schaduw, aan mij vastgesmeed. Ik ging zitten en keek angstig om mij heen. Was ik soms toch ingeslapen en had ik gedroomd? Het vuur was bijna uit, het gloeide nog wat na. Ik stond zuchtend op en deed het vuur weer ontbranden. Nog steeds hoorde ik de verlokkende klank van de stem van mijn beminde. Hoe veel moeite ik mij ook getroostte om die droom uit te bannen, steeds weer verscheen Maria's beeltenis voor mijn geestesoog. Ik zag haar, zoals ik haar bemind had, schoon en lieflijk, met grote, vragende ogen. Maria, mijn beminde, van wie ik met de diepe hartstochtelijke liefde van mijn jeugd gehouden had! Ik trachtte mijn gedachten te ordenen en de grauwe werkelijkheid onder ogen te zien maar, het gelukte mij niet. Zij leek in dezelfde duisternis gehuld te zijn, die zwaar en drukkend over de steppe lag. Lange tijd kon ik zelfs maar nauwelijks vatten, wat er allemaal ge beurd was. Slechts één ding vervulde mij en stond mij duidelijk voor de geest: Maria! Het hout smeulde slechts, het wilde niet branden. Ik porde met een tak in de gloeiende hoop as. Even flakkerde het vuuur op, een kort ogenblik maar, en doofde toen weer bijna geheel uit. Het was echter lang genoeg geweest om de armband, die nog steeds naast mij lag, even op te laten glanzen. Zuchtend wierp ik mij op mijn slaapzak en staarde met wijd opengesperde ogen het duister in. I De stilte was volkomen, maar toch kreeg ik de in druk, alsof onzichtbare wezens zachtjes met elkaar spraken. Het vreemde gefluister kwam van overal en nergens. Plotseling vloog ik overeind. Liep daar buiten niet iemand? Duidelijk meende ik drie, vier voetstappen te horen, die de jurtte naderden. Maar dan was het weer stil. Enkele seconden later wéér enkele voetstappen en dan weer niets. Stond iemand voor de jurtte? Ik luisterde nog enkele ogenblikken, maar ik was te moe, (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) het kon me allemaal niet veel meer schelen. Ik ging weer liggen. Toen de slaap me bijna overvallen had, schrok ik wederom wakker. Het in elkaar gezakte vuur gloeide nog maar zwakjes na. De drukkende stilte werd weer onderbroken, het vreemde gefluister om mij heen begon opnieuw. Het was alsof geesten rondslopen en met elkaar spraken. De ge hele jurtte was vol geluiden, vol geheimzinnige wezens. Ik voelde, dat onzichtbare ogen op mij gericht waren en ik meende schaduwen te zien, die rondslopen. Eén en al gespannen aandacht was ik. Ik luisterde niet alleen met de oren. Mijn gehoor scheen in al mijn ledematen te zetelen. Maar ik kon niets bijzonders opvangen. Al leen het gevoel, dat een vreemd geheim mij omgaf, wilde maar niet wijken. Ik wilde opstaan, maar op hetzelfde ogenblik vlogen de schaduwen in alle richtingen heen. Ik bracht de kracht niet meer op om mij te verheffen en bleef dus liggen. Alles was nu weer teruggekeerd: de ondoor dringbare duisternis, de drukkende stilte, het geheim zinnige fluisteren. Eindelijk sluimerde ik in, maar niet voor lange tijd. De koude sloop de jurtte binnen en drong door tot in mijn slaapzak, waardoor ik ontwaakte. De nieuwe dag brak aan. De ochtend-schemering stak melk-witte vingers door het rookgat in het dak van de jurtte. Ik draaide mij om en probeerde weer de slaap te vatten, probeerde nog enkele uren mijn leed te ver geten. De vorst beroerde mij echter in merg en been. Moe en gebroken kroop ik tenslotte uit mijn slaapzak. Ik tuimelde bijna om, de grond scheen onder mijn voe len te zweven, mijn hoofd was wonderbaarlijk zwaar. Slechts met inspanning van al mijn krachten gelukte het mij om het vuur weer aan te maken. Pas een paar bekers hete thee brachten mij weer enigszins tot de werkelijkheid terug, maar toch niet in zulk een mate, dat ik de toestand, waarin ik was komen te verkeren, duidelijk kon overzien. Steeds meer werd ik herinnerd aan de pijnlijke, smartelijke gebeurtenissen van weleer. Mijn stemming was een en al neerslachtigheid, mijn gemoed geleek op een sombere, door regen bezwangerde novemberdag: eentonig, grauw, zonder een enkele zon nestraal. Ik zocht wederom mijn slaapzak op, doch bleef urenlang nog half wakker. Toe nik na een slaap, die 20 uur had gehuurd, ein delijk ontwaakte, stijf gevroren door de vorst, voelde ik mij weer. fris en waren mijn gedachten weer helder. Alle mogelijkheden en gevaren kon ik rustig overdenken. Ik haalde eerst de kaart te voorschijn, en zocht naar de kortste weg, die mij uit deze verlaten wildernis naar de bewoonde wereld kon terugvoeren. Het doel van mijn tocht was door Komoroffs dood onbereikbaar gewor den. De man met de zeis had voor altijd de mond geslo ten van hem, die de enige was, die mij de plek kon noe men, waar Dzjengis-Khan sliep, wachtend op zijn we dergeboorte. Ik wilde zo vlug mogelijk vertrekken. De eenzaam heid, die ik al zo vele jaren als iets kostbaars had onder vonden, drukte zó zwaar op mij, dat ik het liefst direct wilde opbreken. Dat kon ik echter moeilijk doen. Eerst moest ik de dode begraven. Maar daarvoor voelde ik mij op dat moment nog niet krachtig genoeg. Van de mogelijkheden, die mij geboden werden om uit deze wildernis te komen, was de weg over het Changai- gebergte naar Oeljasoetai de gunstigste, omdat zij de korste was. Was ik eenmaal daar, dan zou ik zonder enige twijfel spoedig met een karavaan naar Kiakhta terug kunnen keren. Maar mocht ik in mijn huidige toestand de tocht over het gebergte wagen? Op deze hoogten heerste ongetwijfeld de winter nog in al haar gestrengheid. Zou ik tegen de moeilijkheden opgewassen zijn? Om dezelfde weg, waarlangs ik gekomen was, in om gekeerde richting af te leggen, voelde ik bitter weinig. Het idee alleen al om drié tot vier weken door de een zaamheid te moeten trekken, maakte mij ziek van ellende. Eigenaardig eigenlijk! Alles, wat ik nu al vele jaren als iets natuurlijks had beschouwd, ja, zelfs als een welkome noodzakelijkheid, scheen mij plotseling onverdragelijk en afstotend toe. Ik wist natuurlijk maar al te goed, dat ik dit alles tot Oeljasoetai zou moeten weten te doorstaan, en misschien ook nog tot Kiakhta, maar het zou niet zo moeilijk te dragen zijn en niet zo zwaar, als ik eerst maar enkele weken in Oeljasoeti weer opkrachten zou kunnen komen. Nu wilde ik weg, weg van de ongeluks-jurtte en ik wilde weer onder de mensen zijn! Ik vreesde in deze verlatenheid, in deze stilte gek te zullen worden. (Wordt vervolgd). Karimun, 4 v. Hamburg n. Montreal. Karimata, 4 157 m. n.o. Surabaja n. Surabaja. Kennemerland pass. 4 Finisterre n. Amsterdam Kinderdijk, 5 te New York. Kloosterdijk, 4 v. Rotterdam te Hamburg. Kopionella 6 te Lalanques verw. Kota Inten, 4 te Port Swettenham. Kosocia, 5 v. Rotterdam n. Thameshaven. Kryptos, 5 te Buenos Aires. Laertes, pass. 5 Gibraltar n. Amsterdam. Laurenskerk, 4 v. Tanga n. Mombasa. Lawak, 3 v. Baltimore n. Cristobal. Lemsterkerk, 3 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lindekerk, 6 te Kuwait verw. Limburg, 3 v. New York n. Cuba. Lissekerk, 4 te Antwerpen. Lombok, 4 te Kaapstad. Loosdrecht, te Londen. Luna, 5 te Rotterdam. Maas, 4 te Tunis. Malvina, 4 v. Singapore n. Niigata. Mariekerk, 5 te Suez. Mataram, 5 te Singapore. Marnelloyd, 3 v Calcutta n. Surabaja. Maureen, 4 dw. Flores n. Antwerpen. Meerkerk, 4 te Antwerpen. Meliskerk, 5 te Aden. Modjokerto, 5 te Colombo. Montferland, 5 te Absterdam. Muiderkerk, 5 te Genua. Murena, 6 te Bunju verw. Mijdrecht, 12 te Port Said verw. Myonia, 6 te Surabaja verw. Naess Commander, 4 te Bandarmashur. Oldekerk, 4 te Port Elizabeth. Oostkerk, 4 te Bremen. Oranjestad, 3 v. La Guaira n. Grenada. Orestes 3 v. Lissabon n. Bridgetown. Orion, 4 te Tabarka. Overijsel, 3 v. Manilla n. Boulan. Peperkust, 5 te Freetown. P. G. Thulin, 3 te Seven Islands. Phrontis, 3 v. Djeddah n. Aden. Poelaulaut, 5 te Yokohama. Prins Casimir, 4 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso, 4 te Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, 5 te Detroit. Prins Willem II, 4 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem III, 6 te Toronto verw. Prins Willem George Frederik, 3 v. Montreal n. Le Havre. Purfina Nederland, 4 v. Port Said n. Fiumicino. Raki 3 v. Bombay n. Abadan. Ridderkerk, 4 v. Genua n. Port Said. Riouw, 4 te New Orleans. Rita, 5 te Djakarta verw. Rondo, 3 v. Djibouti n. Suez. Scherpendrecht, pass. 4 Dover, 7 te Nynashamn verwacht. Schie, 3 v. New York n. Baltimore. Slamat, pass. 5 Gibraltar n. Halifax. Soestdijk, 4 te Rotterdam. Sommelsdijk, pass. 5 Scillys n. New York. Stad Alkmaar, 5 te Narvik. Stad Dordrecht, 3 te Setubal. Stad Gouda, 4 te Vlaardingen. Stad Leiden, 4 v. IJmuiden n. Wabana. Stad Rotterdam, 4 v. Seven Islands n. Engeland. Stad Vlaardingen, 4 v. Emden n. Narvik. Stanv. Ogan, 5 te Semarang verw. v. Sung.gerong, Stentor, 4 v. Artiba n. Curagao. ■Straat Cook, 5 te Sydney. Straat Torres, 4 te Singapore. Tabian, 5 te Surabaja. Talisse, 5 te Amsterdam verw. Tamo, verm. 7 v. Buenos Aires n. Antwerpen Tarakan, 6 te Boston M. verw. Telamon, 3 v. Trinidad n. Rotterdam. Teucer, 4 v. Djeddah n. Djibouti. Tiba, 5 te Antwerpen verw. Tiberius, 5 te Rotterdam. Tjibentjet, 6 te Makassar verw. Utrecht, 5 te Singapore. Vivipara, pass. 4 Quessant n. Port Said. Waal, 5 te Beyrouth. Weltevreden, 4 te Hamburg. Westerdam, 5 te Rotterdam. Witmarsum, 5 te Brownsville verw. Wonogiri, 5 te Genua. Wonosari, 5 te Bandar Shapour. Wonosobo, 4 te Los Angeles. Zaankerk, 4 v. Casablanca n. Rotterdam. Zaanland, 3 te Montevideo. KLEINE VAART Appingedam, 4 te Dungeness n. Grangemouth. Babt T, 4 v. Stocka n. Zaandam. Badzo, 4 7 m. w. Goeree n. Amsterdam. Boreas, 4 5 m. o. Terschell.bank n. Amsterdam. Eljo, 3 130 m. n. Texel n. Vasteras. Flevo, 4 140 m. n.w. Villano n. Rotterdam. Insp. Mellema, 3 50 m. o. Blyth n. Kopenhagen. Joost, 4 bij Terschell.bank n. Zaandam. June, 4 in Washbay n. Boston. Notos 3 25 m. z.o. Wight n. Tunis. Pavo, 3 dW. Visby n. Zaandam. Westerdok, 4 te Southend n. Londen. SLEEPVAART Blankenburg, 5 te Piraeu. Cycloop, 2 70 m. n.n.w. Aruba n. Maracaibo. Clyde en Oceaan, 3 m. slagkruiser 25.20 n. 171 o. Gele Zee, 4 te Nuevitas aangekomen. Humber, 4 37.05 n. 69.25 w. Loire, 4 v. Nuevitas n. Philadelphia. Noordzee, 4 m bok en. twee bakk. 26.51 n. 8.40 w. Oostzee, 3 40.26 n. 9.33 w. Rode Zee, 4 met twee kraanbokken v. Charles ton naar Frankrijk. Titan, 30 te Lagos. Zeeland 2 30 m. n. Aruba n. Maracaibo. Zwarte Zee, 3 v. Rotterdam n. Fayal Azoren. MAANDAG 5 AUGUSTUS Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrik alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Charlies tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cirema Pa lace: „Koning Voetbal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trouw nooit in Monte-Carlo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De hel van Silverrock", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. EDO-terrein: Lucht acrobaten Bügler, 20.30 uur. Begijnhof kapel: Interkerkelijk Evangelisatiecomité. Spreker de heer G. Ernste, 8 uur. Zang- dienst van 7.30 uur af. DINSDAG 6 AUGUSTUS Minerva: „Abbot en Costello en de rock 'n roll", alle leeft., 2.30 uur. „De glorie van het leven", 18 jaar 8.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Kinderprogramma om 10.30 uur. „Marcellino brood en wijn", alle leeft., 2.15 uur. „Charlies tante", 1? jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Sjors van de rebellenclub", alle leeft., 10.30 uur. „Koning Voetbal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Montagne's jeugd- variété. alle leeft., 10.30 uur. „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Citylights", alle leeft., 10.30 uur. „Trouw nooit in Monte Carlo", 14 jaar- 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De hel van Silver rock". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. EDO- terrein: Luchtacrobaten Bügler. 8.30 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6