Ada den Haan verbeterde twee maal wereldrecord 200 meter schoolslag Successen voor Doornbosch en Verra in Amsterdam Bij de aspiranten blonken Tineke Lagerberg en Astrid Sanderson uit Roeitrials op Bosbaan bij maanlicht gehouden Irene Jansen winnares van springconcours in Nijmegen Vanadis was op Duindigt de beste driejarige in de derby Twee zwemtitels voor Herman Willemse Ploeg van Njord trok zich voor tweede race terug HAARLEMSE ATLETEN ÏN VORM Matige prestaties bij strijd om provinciale titels 5 OM DE NATIONALE ZWEMTITELS Nog drie Nederlandse ploegen naar Duisburg Aegir tweede in de Donau-Regatta Roland zesde in de Gladiatorenrennen Harris won de Grote Prijs van Kopenhagen Ronde van Made voor Gerrit Voor ting Amerikaans tournee van zwemsters dubieus Vreemde handelwijze van Amerikaanse officials M A AN DAG 5 AUGUSTUS 195 7 Een minutenlang applaus klonk over het water; op de hoogste trede van het ere podium stond, verlegen lachend tegen de lenzen van foto- en filmcamera's, Ada den naan. De 15-jarige breedgeschouderde zwemster van Het Gooi verdiende de ovatie die haar werd gebracht, want zy had een prestatie geleverd, die in de internationale sportwereld met verbazing zal worden begroet. In het lang niet licht zwemmende bassin van het zwembad in Rhenen, dit keer het strijdtoneel van de nationale zwem- karapioenschappen, had zy voor de tweede maal in twee dagen het wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd door de titel in 2 min. 51,3 sec. op haar naam te brengen. Zaterdag bracht zij in de series het record al van 2.52.6 op 2.51.9. Met groot machtsvertoon en in grootse stijl zwom zij in de finale de vier banen zonder zich te bekommeren om haar tegenstandsters, die haar immers toch geen stryd zouden leveren. Ada had geen stryd nodig. Haar tempogevoel en haar felheid waren vol doende om het alleen met de horloges te kunnen uitvechten. Grote vreugde dus in Rhenen, maar insiders keken toch wel bedenkelijk naar de rest van het veld school slagzwemsters, want Rita Kroon, noch Lenie Sybrands slaagde er in haar normale prestaties te benaderen. En zo bleef de tijd van Ada het enige resultaat van klasse. Nummer twee, Nel Wiegers, had maar liefst 3.04.1 nodig voor deze afstand. Er was nog een nummer, waarvan het gemiddelde ver onder de maat bleef. Greetje Kraan had er ook al om De Robben aan de toch heus niet zo belang rijke Limburg-beker te helpen de voor keur aan gegeven alleen op de 100 meter vrije slag te starten. Jopie Troost zwom de rugslag bij de aspiranten en Jopie van Alphen was wegens een onlangs ondergane blindedarm-operatie niet van de partij, zo dat Lenie de Nijs de enige zwemster van formaat was, die bij de dames op de rug slag startte. Lenie is een zwemster, die wel rivaliteit behoeft om zich geheel te kunnen geven en het resultaat was dan ook, dat de Robbenzwemster de titel won in de tijd van 1.15.6, pas op drieënhalve seconde gevolgd door Corrie Wassink, die met Lenie de enige was, die onder de 1.20 bleef op het nummer, waarop Nederland jaren lang met tenminste drie zwemsters de hegemonie heeft gehad. Greetje Kraan heeft harder dan ooit ge vochten om de titelhoudster Cockie Gaste laars te verslaan. De pupil van Jan Sten der, die in maart het Nederlands en Euro pees record van Cockie (1.04.0) terugbracht tot 1.03.2, was er op gebrand te bewijzen, dat zij, die zeggen dat Greetje een 25 me- terbaan-zwemster is, ongelijk hebben. Het is haar niet gelukt, ofschoon de 1.05.5, waarmee zij nu 0.1 sec. (volgens velen was het verschil groter) achter de kampioene bleef, natuurlijk een tijd van de bovenste plank is. Tine Tenkink werd derde in 1.08.4, maar wanneer men bedenkt, dat de num mers 1 en 2 van het aspirantenkampioen schap, Tineke Lagerberg en Astrid Sander son respectievelijk, 1.07.3 en 1.07.5 lieten af drukken, dan behoeft men zich nog geen zorgen te maken over de vrije slagsprint bij de dames. Bijna was Atie Voorbij eenzelfde hulde ten deel gevallen als Ada den Haan, maar op het laatste ogenblik ontdekte men op bet juryplatform, dat de 1.10.5, waarmee Atie kampioen werd op de 100 meter vlin derslag, zeer waarschijnlijk geen wereld record betekent. Op 13 juli van dit jaar heeft de Amprikaanse Nancy Ramey in Honolulu op de 100 meterbaan de afstand in 1.10.1 gezwommen. Het is natuurlyk niet zeker of dit record zal worden erkend omdat het nieuwe FINA-reglement be paald, dat records alleen kunnen worden gemaakt op een 50 meter of 55 yardsbaan. Maar hoe het ook zij, de 1.10.5 van de Hilversumse zwemster, die hiermee haar Nederlands en Europees record evenaarde, was het fraaie resultaat van een prachtige race tegen de kleine Tineke Lagerberg. Heren Herman Willemse was veruit de beste bij de heren. Aan zijn titel op de 1500 me ter vrije slag voegde hij er die op de 100 meter en 400 meter aan toe. Wel kon hij de scherpe tijden, waarmee hij zijn series op beide nummers had gewonnen, niet bena deren, doch de nerveuse spanning van een finale in aanmerking genomen, waren de tijden, waarmee hij kampioen werd, zeer behoorlijk. Op de 100 meter maakte hij zich na 75 meter tezamen met Hoogveld los van de HPC-er Bouwman. Tot de laat ste slag was er onzekerheid omtrent de Ada den Haan met links Nel Wiegers en rechts Rita Kroon. koppositie en de gelijke tijd voor beide zwemmers (59.1) bewijst ook wel hoe ge ring het verschil aan de finish was, maar de hand van Willemse kwam duidelijk het eerst tegen de bassinwand aan. De Jong verdedigde zijn titel op de 400 meter met grote vechtlust maar Willemse beging niet opnieuw de fout, die hem ver leden jaar de eerste plaats kostte. Hij bleef meegaan en sprak zijn sprintcapaciteiten precies op tijd aan. De rugslag, vlinderslag en schoolslag waren bij de heren weer matige verto ningen met matige tyden. Twee vergeltf- kingen zyn typerend voor de eindstrijden op de schoolslag en de vlinderslag. Wan neer Tineke Lagerberg op de 200 meter vlinderslag heren was gestart, was zy eerste of tweede geworden en de tijd van Ada den Haan op de schoolslag betékent bij de heren een derde plaats. Ook de 400 meter vrije slag dames be woog zich weer op het niveau van de heren. Het was een duel tussen De Robben en Het Gooi dat een dubbele zege voor de Gooizwemsters Corrie Schimmel en Jans Koster opleverde. Mary Kok keerde het eerst op de 100 meter (1.10.1) daarna wer den de beide Robbenmeisjes Mary Kok en Judith de Nijs naar de achtergrond ge schoven door het enerverende duel, dat zich tussen Corrie Schimmel en Jans Kos ter begon te ontwikkelen. Corrie keerde als eerste op de 300 meter en behield die voorsprong tot het laatst. Het langdurige schoonsprlngen vormde een storend element in deze zwemtitelwed- stryden, maar eindelek hebben we by de dames weer eens een meisje aan het werk gezien, dat aanleg heeft voor deze in Ne derland zo misdeelde tak van de zwem- sport. Judith du Pon, een van de leerlingen van dr. Gerritsen, bracht het nog wel niet verder dan de tweede plaats achter Lenie Lanting-Keller, maar zy is ongetwijfeld een springster, die het internationale peil zal kunnen bereiken. Het officieuze zevental speelde tot slot een oefenwedstrijd tegen de „Rest van Nederland" als training voor het toernooi om de Trofeo Italia. Het was een zeer slechte wedstrijd van de ploeg, die het zonder Smol (ziek) moest stellen. De rest won met 5-4 na een ontmoeting, die slechts aantoonde, dat Van Feggelen nog doelpun ten kan maken en dat Wagenaar een doel man is, die zeker van hetzelfde formaat is als Kniest. Tineke Lagerberg, een van de jeugdige op de voorgrond tredende krachten op de vrije slag De zon was al lang onder en het maan tje stond hoog aan de hemel, toen zondag avond in het schemerduister de skiffeurs Redelé en Bakker op de Bosbaan het tweede onderdeel van hun toelatings examen tot de Europese kampioenschap pen aflegden. En het was maar goed, dat de acht van Njord zich op het laatste ogenblik voor dit tweede deel 1000 me ter sprint met de wind mee terug trok, want anders hadden zy en het Am sterdamse Nereus, dat eerder op de avond de 2000 meter tegen wind in met ruim ver schil had gewonnen, byna in het donker moeten roeien. De technische adviescommissie had aanvankelijk in verband met de sterke wind de baan in tegengestelde richting willen roeien, dus van de tribune naar de eigenlijke startplaats, maar had uiteinde lijk besloten toch maar normaal te laten starten en daarna nog een race met wind mee over 1000 meter te houden. De belangstelling voor dit examen was bijzonder groot, groter dan voor de na tionale kampioenschappen een week ge leden. Veel twijfel hebben de ploegen, die uiteindelijk werden aangewezen om in Duisburg ons land te vertegenwoordigen, niet laten bestaan. De 18-jarige Dordtse skiffeur Redelé had een snelle start, liep meteen een halve lepgtg, uit en hoewel Bakker van De Maas na 500 jnetér 'vrij wel'weer gelijk"was "ge komen, .bleek dit een uitstel van.executie te zijn. Want na 900 meter schoot Redelé, die met een tempo van 25 enkele slagen langzamer was dan Bakker, naar voren, vergrootte zijn voorsprong steeds meer tot die op de finish drie lengten bedroeg. Redelé had zijn tempo van 25 slagen per minuut vrijwel over de gehele baan vol gehouden en kwam ondanks de krachtige tegenwind toch tot de goede tijd van 8 min. 15,8 sec. Het bestuur van de Nederlandse Roeibond heeft op advies van de technische advies commissie alsnog besloten drie Nederlandse herenploegen af te vaardigen naar de Euro pese roeikampioenschappen, die op 29. 30, 31 augustus en 1 september in Duisburg worden gehouden. Na de zondagavond op de Bos baan geroeide trials werden aangewezen de 18-jarige Skiffeur A. C. Redelé van de Ko ninklijke Dordtsche Roeivereniging uit Dor drecht en de acht van de Amsterdamse Stu denten Roeivereniging Nereus. Deze acht is als volgt samengesteld: J. P. Reinders (Boeg), P. van Haaps, T. R. Traill, F. Meijer, J. Wienema, H. G. Bessem, H. van Haaps, H. J. M. van der Wijck (slag), de stuurman is nog niet bekend. Na rijp beraad en op grond van de tijden die deze ploeg een week geleden in Mainz heeft gemaakt, heeft het roeibondsbestuur besloten ook de vier met stuurman van de Amsterdamse Studenten Roeivereniging Nereus uit te zenden. Deze ploeg bestaat uit de volgende roeiers: R. J. Snepvangers Boeg, R. H. Bunge, R. van Ommeren, A. IJsselstein (slag) en D. Drenth (stuurman). Onder ideale weersomstandigheden is, in het bijzijn van ruim 6000 toeschouwers, in het Goffertstadion in Nijmegen een na tionaal concours hippique gehouden. Het belangrijkste nummer was ongetwijfeld het middelzware springconcours om de Grote Prijs van Nijmegen. Dit springnum- mer bestond uit twee manches, elke man che telde zestien hindernissen, waarvan de maximum hoogte 1.40 meter bedroeg. De lengte van het parkoers was 750 meter. Na een spannende stryd tussen de jeug dige Irene Jansen uit Ubbergen met haar paard „Adelboom" en de Vughtse ruiter W. Scheeren met „Audacieux" zegevierde de amazone op verdiende wyze, zij het met slechts 1/5 sec. verschil. Beide combi naties hadden namelyk over de twee man ches in totaal acht fouten gemaakt, zodat de tijd de doorslag moest geven. Irene Jansen had een totaaltijd van 190 2/5 sec., terwyl Scheeren er 190 3/5 voor nodig had gehad. M. M. Koster (Zandvoort) die met „Veracruzano" na de eerste manche, die hij zonder fouten had afgelegd in 89 sec., er zeer goed voor stond, had de pech in de tweede ronde niet minder dan dertien fouten te maken, waardoor hij zijn kans op de eerste prijs verloren zag gaan. Met zijn paard „Cobbey" bereikte hij evenwel de derde plaats en met „Harmonieuse" legde hij beslag op de vijfde prijs. De voornaamste uitslagen luidden: Ook voor de wind over 1000 meter was Redelé de snelste en daarmee maakte hij het de technische adviescommissie wel ge makkelijk. By de achten joeg Nereus in een hoog tempo over de baan, was na 750 meter al een lengte uitgelopen op concurrent Njord en lag uiteindelijk ook bijna drie lengten voor. Maar de 1000 meter voor de wind ging hier niet door omdat Njord na veel geargumenteer de eis om te roeien introk en met stille trom aftrok. Een der Nereus- roeiers was namelyk na de race over 2000 meter volkomen uitgeput, zodat de ploeg er weinig voor voelde om nog eens te starten, een standpunt, dat de Roeibond- bestuurders deelden. Njord was het daar aanvankelijk niet mee eens. Het Groningse Aegir is als tweede ge ëindigd op het nummer twee zonder stuurman, een van de belangrijkste on derdelen van de Donau-Regatta, welke dit weekeinde op het Kachletstaumeer bij Passau (Duitsland) wordt gehouden. De Groningers finishten in de tijd van 7 min. 2 sec. achter de „Donau" uit Linz (6.57). Ook de twee met stuurman van Aegir werd tweede achter een ploeg van „Do nau". De tijden op dit nummer waren resp. 6.59 en 7.03. De wedstrijden, waaraan wordt deel genomen door 300 roeiers(sters) met 170 boten uit Duitsland, Oostenrijk, België, Nederland, Joegoslavië en Zwitserland, zijn tot dusverre uitsluitend geëindigd met triomfen voor de Duitsers en Oosten rijkers. Van de 21 nummers wonnen de Duitse deelnemers er elf, de Oostenrijkers tien. De jaariykse derby, het kampioenschap der driejarige Nederlandse hengsten en merries, gehouden op de banen van Duin digt in Wassenaar, is gewonnen door „Va nadis" met pikeur Nottelman in 3 min. 38,1 sec. en een km-tyd van 1 min. 27,3 sec. Het was een dravery van meet over 2500 meter. Er verschenen elf paarden aan de start. Deze start had plaats achter een startauto. Deze startmethode is niet nieuw. In Amerika wordt reeds twintig jaar een startauto gebruikt. Koersen met handicap, zoals deze in Nederland ge bruikelijk zijn, kent men namelyk in Amerika niet. Er werd in het algemeen goed gedraafd. Vrijwel het gehele parkoers lag „Vita Kinley" met de Duitse pikeur Freundt aan kop. Maar na de laatste bocht kwam „Va nadis" sterk opzetten en nam de leiding over. „Vita Kinley" raakte vermoeid en werd op het laatste rechte stuk ook nog voorbijgestreefd door „Vitalis" met Bloemsaat, die in een felle sprint probeer de „Vanadis" nog te passeren. Met slechts 0,6 sec. verschil kwam „Vitalis" echter als tweede over de eindstreep (3.38.7). „Vita Kinley" moest genoegen nemen met de derde plaats (3.39.6). De uitslagen van de draverijen luidden: Derby V-prijs (2500 m): 1. Vanadis 1.27.3. 2. Vitalis 1.27.5. 3. Vita Kinley 1.27.8. W. f 2,20, PL f 1,50, f 2,30, f 2.7Q, G f 4,50, C f 5,50. Mac Kinleyprijs (2140 m): 1. Vulture S 1.29.7. 2. Veratonka 1.29.7. 3. Union 1.31.6. W f 1,40, PL f 1,10, f 1,30, f 1,10, G f 3,30, C f 4,50. Olga Plutoprijs (2520 m): 1. Umberto 1.27.6. 2. Unita Zora 1.27.6. 3. New Vla mingman 1.26.9. W f 2,20, PL f 1,60, f 1,90, f 3,10, G f 9,80, C f 8,80. Baron V. Heemstraprys (2600 m): 1. Quite Heny 1.21.3. 2. Rose Marie 1.21.9. 3. Sirona 1.22. W. f 2,90, PL f 1,50, f 2,80, f 1,70, G f 1,—, f 2,20, C f 11,10. Notekrake! S-prys (2100 m): 1. Seig neur Bascom 1.25.2. 2. Quilla Lee 1.24.8. 3. Rascal Hanover 1.25.6. W. f 5,40, PL Een groepje dravers in de bocht. Voor op gaat Vitalis, die tweede werd. f 2,50, f 7,70, f 7,60, G. f 13,70, C. f 19,10. Qui Hollandia G-prijs (2100 m): 1. Spen cer Hollandia 1.24.3. 2. Rentinus 1.25. 3. Quick Jimmy 1.25.2. W. f 1,50, PL. f 1,20, f 1,50, G. f 2,30, C. f 2,60. De uitslagen van de gehouden rennen luidden: Divinityprys (1200 m): 1. Ungersma 1.17.1. 2. Troubelle. 3. Yellow Rose. W. f 2,40, PL. f 1,30, f 2,60, f 1,60, G. f 11,40, C. f 12,10. Generaal G. J. A. A. baron van Heem stra-beker (2100 m): 1. Mangala 2.18.5. 2. Sans Valeur. 3. Comet. W. f 3,30, PL. f 1,20, f 1,10, f 1,50, G. f 6,30, C. f 4,10. Grote Prys der Amateurs (2150 m): 1. Nachtwache 2.18.2. 2. Makarit. 3. Remus. W. f 8,90, PL. f 2,30, f 1,40, f 1,50, G. f 6— C. f 4,60. Totale omzet f 179.078,50. De internationale draverij, de zoge naamde „Gladiatoren-rennen", op de ba nen van Hamburg Farmsen gehouden en waarvoor Nederland met twee paarden had ingeschreven, is op grootse wijze ge wonnen door „Horrido" met de Duitse pi keur „Frömming op de sulky. Reeds hon derd meter voor de eindstreep had „Hor rido" zich van de overige elf paarden los gemaakt. De hengst legde de 2620 meter af in de km-tijd van 1 min. 20,4 sec. Met 4Vi leng ten voorsprong ging de draver als eerste over de eindstreep voor het Franse paard „I-Iippogriffe" met Gougeon, die een km- tijd van 1 min. 20,8 sec. liet afdrukken. Het Deense paard „Snowflake" eindigde als derde (km-tijd 1.21.4). Voor „Roland" met de Nederlandse pikeur Strooper, die als zesde eindigde en in het laatste ge deelte de felle sprint niet meer kon bij houden, werd een km-tijd van 1 min. 22,1 sec. genoteerd. „Emden" met de Neder lander Vergay werd niet geklasseerd. De tot. uitkeringen waren: winnend 23, plaats 15, 19, 56 en 17. De draverij was begiftigd met in totaal 30.000 mark aan prijzen, waarvan 15.000 mark voor de winnaar. Springconcours MB om de grote prys van Nymegen: 1. Irene Jansen (Ubbergen) met „Adelboom" 8 fouten 190 2/5 sec. 2. W. Scheeren (Vught) met „Audacieux" 8 fouten 190 3/5 sec. 3. M. M. Koster (Zand voort) met „Cobbey" 8 fouten 211 4/5 sec. 4. A. Ebben (Tilburg) met „Fleur d'Oran- ger" 8 fouten 222 4/5 sec. 5. M. M. Koster (Zandvoort) met „Harmonieuse" 8 fouten 227 4/5 sec. 6. G. J. Jansen (Oosterhout) met „Wadon" 12 fouten 202 3/5 sec. Dressuurproef M om de Keizer Karel- prys: 1. „Hamlet" met mej. T. van Doorne (Deurne) 326 punten. 2. „Hassan" met J. P. van Leeuwen (Hoofddorp) 319 punten. 3. „Jeep" met A. Schram (Laren N.H.) 305 punten. Concours Nederlands kampioenschap rypaarden om de Prys van het Valkhof: 1. „Grand Seigneur" met S. M. Pruike maker (Wassenaar). 2. „Lorbas" met me vrouw F. Benediktus-Lieftinck (Putten). 3. „Maruska" met J. H. van Loon (Til burg). Concours van eenspannen hackneys (middelmaat) om de Prijs van Hatert: 1. „Amarilla Earley Attraction" van R. K. Velstra (Marssum) voorgereden door J. Westendorp. Concours van eenspannen hackneys (grote maat) om de Prijs van Neerbosch: 1. „Amarilla's Seacroft Radar" van R. K. Velstra (Marssum) voorgereden door J. Smit. De prestaties bij de Noordhollandse atle- tiekkampioenschappen op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam wa ren over het algemeen vry matig. Voor een deel was dit te wijten aan de starter, die de atleten niet resoluut genoeg uit de blokken joeg, waardoor een groot aantal valse starts ontstonden. De dames brachten het er nog het best af. Truus Haasdonk (ADA) zorgde met 12.395 meter by het kogelstoten voor een nieuw districtsrecord. Ook de sprong van 5.84 meter, waarmee Cor Zwierstra (ADA) het vèrspringen won, mocht gezien wor den, evenals de 40.67 meter van Ans Pan- horst-Niessink (Sagitta) bij het discus werpen en de 41.455 meter van Nel van der Zelm (ADA) bij het speerwerpen. De loonnummers leverden een dubbele overwinning op voor Ali Merison-De Jong (Amstel), die de 100 meter in 12.5 seconden en de 200 in 25.6 seconden won. Bij de heren was Piet IJska (AAC) de enige, die op de 400 meter beneden de 50 seconden kwam. Hij won het persoonlijk nummer in 49.5 seconden en liet in de es tafette, waarin zijn ploeg met 1/10 seconde verschil tweede werd achter RK estafette officieus 48.2 afdrukken. Hostede (AAC) won de hink-stap- sprong met 13.42 meter, Heida (AV'23) de 800 meter in 1.56.6, Oosterman (Suomi) de 1500 meter in 4.04.4, Doornbosch (HAV) het vèrspringen met 6.765 meter, Van Wees (AAC) het kogelstoten met 13.39 meter en Verra de 5000 meter in 15.01.6. Paul Verra is er dus voor de tweede maal in dit seizoen in geslaagd het clubrecord van de H.A.V. „Haarlem" op de 5000 m. scherper te stellen. In een moedige race, waarin hij na 3000 m. de leiding niet meer afstond, finishte Verra als eerste in de uit stekende tijd van 15 minuten 1.6 sec., waar mede hij dus zijn eigen record van 15.6.2 verbeterde met 4.6 sec. Na de cracks P. Bleeker, J. Keesom en W. van Zeeland ein digde A. Kortekaas van „Holland" uit Haarlem als goede 5de in 15 min. 48.0 sec. Eveneens goede prestaties werden gele verd door de „Haarlem"-atleten J. Doorn bosch, die 2 kampioenschappen behaalde, en D. Hoogland, die op de 200 m. horden het vierde kampioenschap voor Haarlem in de wacht sleepte in de goede tijd van 26.5 sec., waarbij hij juist H. van Boven (Zaanland) klopte, voor wie eveneens 26.5 werd afgedrukt. Door een te vroege start op de 110 m. horden wist Van Boven echter revanche te nemen. Na 5 valse starts vertrok n.l. Van Boven te vroeg en Hoogland, die verwachtte dat er weer teruggefloten zou worden, was intussen zo ver achter en uit zijn balans ge raakt, dat zijn goede kans op een tweede kampioenschap verloren ging. Slechts éénmaal in de gehele middag, waarin 24 maal gelopen moest worden, werd er meteen goed gestart. Meestal werd er 4 of 5 maal teruggeroepen, hetgeen natuurlijk voor de goede gang van zaken niet erg bevordelijk was. Zo moest bij voorbeeld Henk Visser (Europees record houder verspringen) in de finale 100 m na de vijfde start deze sprint hinkende vervolgen, omdat hij weer hinder kreeg van een nog niet geheel genezen blessure. Een dozijn atleten en atletes, waaronder mevrouw Wullems van Atmodes, werden aldus gediskwalificeerd, wegens meer dan één valse start, omdat de starter hen niet voldoende onder controle had. Hoewel aanwezig, faalde de N.T.C. hier jammer lijk om in te grijpen. De kampioenschappen van Jeltjo Doorn bosch werden behaald op speerwerpen met 50.07 m en op vèrspringen met een behoorlijke sprong van 6.76^ m, waar mede hij dus zijn persoonlijk record van 6.65 m verbeterde. Op vèrspringen wer den nog twee Haarlemse successen ge boekt, N. de Zwager van „Holland" werd met 6.42 m derde en de HAV'er II. Wil- lems vijfde met een sprong van 6.35 m. En passant wist Doornbosch nog twee tweede prijzen mede te nemen: op kogel stoten (12.50 m) en op discuswerpen (35.65 m). Op de 400 m horden wist C. Hoogewerf van „Holland" met 59.3 sec. beslag te leg gen op de derde plaats. Ook zo H. Willems bij het hoogspringen met 1.60 m. Op de 400 m wist C. Lagendijk zich met een serietijd van 54.0 sec. te plaatsen voor de finale, doch hierin moest hij met de zesde plaats genoegen nemen. A. Snijders ein digde in zijn serie in 52.4 sec. op de vier de plaats, dus juist niet in de finale. De 80 m horden dames bracht met 12.8 sec. een tweede plaats op voor II. Takken van „Atmodes". Voor het vierde achtereenvolgende jaar heeft de Engelse wielrenner Harris de Grote Prijs van Kopenhagen gewonnen wat hem de zilveren lauwei'krans en 1000 Deense kronen opleverde. Harris was sterk in de meerderheid en had slechts twee manches nodig om de veertigjarige Nederlander Arie van Vliet te verslaan. Harris legde de laat ste 200 meter van de eerste manche in 11,9 seconde af en in de tweede maakte hij de snelste tijd van de wedstrijden met 11.5 se- i conde. De ronde van Made, een wielerwedstrijd voor profs over 125 km, is gewonnen door Gerrit Voorting (Roosendaal) in 3 uur 7 min. 20 sec. Voor het begin van deze wedstrijd, welke door 8000 toeschouwers werd bijge woond, werd de gehele Tour de France-ploeg gehuldigd. De uitslag luidde: 1 Gerrit Voorting (Roo sendaal) 3 uur 7 min. 20 sec., 2 Bergmans (Aalst) z.t., 3 Mahn (Amsterdam) z.t., 4 Maas (Pindorp) z.t., 5 Van Wetten (Noordwijker- hout) z.t., 6 Hijzelendoorn (Amsterdam) z.t., 7 Van Oers (Langeweg) z.t., 8 Van der Sluys (Vlissingen) z.t., 9 Stolker (Zuilen) z.t., 10 Van Wychen (Goes) z.t. Het is nog lang niet zeker, dat de ploeg van vyf zwemsters deze week de reis naar de Verenigde Staten zal aanvaarden. Zoals men weet heeft de KNZB enkele dagen geleden de uitnodiging van de Ame rikaanse Amateur Atletiek Unie, de cen trale sportorganisatie in de Verenigde Staten, ontvangen om vijf zwemsters met een begeleidster naar Houston (Texas) te zenden om daar deel te nemen aan de Amerikaanse zwemkampioenschappen. De sportcommissie van de KNZB heeft daarop Cockie Gastelaar, Ada den Haan, Tineke Lagerberg, Jans Koster en Jopie Troost aangewezen om Nederland op deze wed strijden te vertegenwoordigen. Dan Ferris, de algemeen secretaris van de AAU, had in zijn telegram met de uit nodiging duidelijk gesteld, dat alle kosten voor rekening van de Amerikanen zou zijn. Nadat de KNZB aan Ferris had ge seind, dat de invitatie werd aanvaard, kwam tot verbazing, teleurstelling en ver ontwaardiging van de Nederlandse zwem- leiders het telegram uit New York, dat de Amerikaanse bond alleen de kosten in Houston wil betalen en dat de reiskosten heen en terug naar deze stad voor Neder landse rekening zijn. De tweede secretaris van de sportcom missie, de heer B. Planjer, gaf ons als zijn mening, dat een dergelijke wijze van on derhandelen tussen twee sportbonden een grote onbeschaamdheid is. „Wij hebben een telegram terug gezonden met het ver zoek om nadere inlichtingen en met de op merking, dat wij ons sterk hebben verwon derd en dat wij aannemen, dat er een ver gissing in het spel is" NEDERHAND. Tijdens internationale atletiekwedstrijden in Glasgow eindigde de Nederlander Nederhand op de 120 yards horden op de derde plaats in 16,8 sec. Winnaar werd Raziq (Pakistan) in 14,6 sec., terwijl de Ier Kinsella als twee de finishte in 14,8 sec.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7