jonge adm. kracht (mnl.) In 1956 is de woningvoorraad in Haarlem met 565 toegenomen mooie vrijstaande villa Vereniging voor Handenarbeid bestaat vijftig jaar Lijnbestuurde modelvliegtuigen cirkelden boven HFC-ter rein 0et uitzondering van 1954 grootste toename per jaar sinds de oorlog DE BEURS van gisteren Austin College Choir Amsterdamse Beurs Haarlemse luchtvaart club gaf demonstratie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT WONINGBOUWSTATISTIEK N.E.I. Amerikaanse studenten in het Openluchttheater „De Zwarte Ruiter" in cassatie Thans vier jaar geëist tegen vervaardiger van valse tientjes Haarlems echtpaar van winkeldiefstallen verdacht Huiszoeking bracht hele voorraden aan het licht Geref. Kerk van Indonesië bij de Wereldraad Protest tegen verkiezing van de Tsjech Hromadka Opmars tegen rebellen in Oman is begonnen Russische delegatie in Oost-Berlijn aangekomen Mevrouw Eisenhower onderging een operatie Londen geeft Jordanië een renteloze lening Scheepvaart M4NGELSTERS, PEPSSTERS en l&nu~«wraacrd. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 In 1956 is de woningvoorraad in Haarlem toegenomen met 565 woningen. Dit is de grootste toename per jaar sinds de oorlog, met uitzondering van 1954, toen er in Haarlem 690 woningen bijkwamen. Vergeleken met 1955 toen de woningvoorraad met 397 toenam, is van een aanzienlijke verbetering sprake. Deze gegevens ontlenen wij aan de Jaarstatistiek van de woningvoorraad en de woningbouw in Haarlem over het jaar 1956, gepubliceerd door het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam. Door deze toename van de woningvoor raad daalde het aantal bewoners per hon derd woningen in 1956 van 402 tot 398. Deze vermindering is echter mede veroorzaakt door de relatief geringe groei van de Haar lemse bevolking, die in 1956 slechts met 499 personen (0,3 percent) toenam. 1 Het grootste deel van de vermeerdering van de woningvoorraad moet worden toe geschreven aan nieuwbouw: in het afgelo pen jaar werden 589 huizen gebouwd en zeven huizen werden door verbouwing aan de woningvoorraad toegevoegd. Daar staat tegenover, dat zeven huizen moesten wor den afgebroken, 21 onbewoonbaar ver klaard er. drie door verbouwing verloren gingen. Sedert 1946 bedraagt de totale netto toename van het aantal huizen in Haarlem: 4048. Sinds hetzelfde jaar werden 4339 nieuwe huizen gebouwd. Van de in 1956 nieuw gebouwde wonin gen bestond 19,3 percent uit huizen met twee vertrekken, 26,7 percent had drie ver trekken en 48.6 percent vier vertrekken. Het aantal woningen met vijf of zes kamers was in de minderheid: respectievelijk met 2,5 en 2.9 percent. 'Het N.E.I. heeft ten aanzien van de wen selijkheid van de indeling van nieuw te bouwen woningen indertijd een differen- fiatie-schema opgesteld, waaruit bleek, dat de realiteit enigszins van de wenselijkheid, zoals het N.E.I. die heeft vastgesteld, af wijkt. De bouw van twee-, drie- en vier- kamerwoningen was in 1956 relatief groter en de bouw van vijf- en zes kamerwonin gen relatief kleiner dan in het wenselijke differentiatieschema was opgesteld. Huurwaarde Voorts heeft het N.E.I. nagegaan hoeveel de gemiddelde huurwaarde van de nieuw bouwwoningen in de naoorlogse jaren is gestegen. Voor Haarlem is deze stijging van 275 per jaar in 1947 gekomen op 610 per jaar in 1956. Vergeleken met 1955 AMSTERDAM Amsterdam volgde het voorbeeld van Wallstreet, waar de koersen lager afkwa men, doordat van vele maatschappijen de eerste halfjaarcijfers 1957 teleurstellend zijn. De vakantiestemming in Wallstreet waar maandag de laatste omzetten sedert maart werden vernomen, werd op het Damrak getrouw voortgezet. De stemming bleef ongeanimeerd niettegenstaande lichte aankopen in Kon. Olie voor Zwit serse en Parijse rekening. Kon. Olie bleef ongeveer 2 lager op f 218,60 hetgeen pa riteit Amerika is. De goudprijs in Parijs deed 510.000 francs per kilo en de effec tendollar had een waarde van 545 francs, beide nieuwe records. Philips liep op van 283% tot 285 en bleef zodoende vrijwel onveranderd. Het wach ten is op de eerste halfjaarscijfers. Uni lever opende op 238, trok aan tot 240 om ongeveer middenkoers 239 te eindigen met een verlies van goed 2 punten. K.L.M., zonder interesse, verloor een paar dubbel tjes. Tegen de stroom in roeide AKU het beste en kon door lichte vraag een punt op maandag aantrekken. Van de scheepvaarten liep Van Omme ren van 240 terug tot 237 na het reeds flinke verlies van maandag. Ook Scheep vaart Unie had een verlies van 2 pet. te incasseren, terwijl de '-verige waarden 1 pet. lager waren. Cultuurwaarden on regelmatig met kleine koersveranderingen. D» toewijzing op schatkistnromessen ad 53,6 miljoen was voor de beurs een tegenvaller. Op de komende weekstaat van de Nederlandse Bank werd reeds ge anticipeerd. De koersen van de staats papieren waren nauwelijks prijshoudend en de vooruitzichten te dien aanzien wor den niet bepaald optimistisch tegemoet gezien, aldus deskundigen. Aandelen Fri- dor 25 laten tegen maandag 30 laten, de 4 pet. obligaties 50 laten tegen maandag 55 laten. Aandelen Auto Service werden 2 punten lager laten vernomen wegens drastische dividendverlaging. Prolongatie 4K pet. (ANP). NEW YORK Verhoging der rentetarieven voor com merciële kredieten door een bank veroor zaakte tegen beurseinde een versnelling van een daarvóór weinig opvallende koersdaling. Sinds 11 februari heeft de beurs niet zo'n zware inzinking te ver duren gehad. De verhoging der renteta rieven is de eerste in deze sector sinds een jaar en werd reeds lang verwacht; zij bedraagt een half percent (het tarief is van vier dus op viereneenhalf gekomen) en werd bekendgemaakt door de Bankers Trust Co. Commentators beschouwen de renteverhoging meer als een aanleiding dan als de oorzaak voor de beslissende beursreactie. De verkopen deden de aandelenomzet flink stijgen. Om half drie was de omzet nog bij die van maandag achter, maar om drie uur was hij er al mee gelijk. De to tale dagomzet bedroeg 1.910.000 aandelen tegen 1.790.000 op maandag. Bethlehem Steel, Sunshine Mining, General Motors en General Tire waren de meest actieve fondsen; het laatste fonds door een voorstel tot een aandelen- splitsing van drie op een. Het industriegemiddelde daalde met 6,65 tot 494,13; spoorwegen met 2,09 tot 147,16 en openbare nutsbedrijven met 0,25 tot 69.63. Van de 1.156 verhandelde fondsen sloten er 701 lager. 209 hoger en 246 onver anderd. De verliezen bij de industriefondsen 'iepen op tot drie dollar. De metaalwaar den, getroffen door nieuwe prijsverlagin gen voor koper, daalden met bijna twee dollar. De staalaandelen registreerden in zinkingen van bijna een dollar. De auto waarden waren fractioneel lager. Er wa ren flinke verliezen bij de olies. Enkele spoorwegfondsen daalden twee dollar. (UP). 561 per jaar) is de gemiddelde huur waarde van de nieuwbouw gestegen met 892 percent, vergeleken met 1947 met bijna 122 percent. Als echter de algemene prijsstijging hier bij wordt geëlimineerd door de prijzen vast te stellen in guldens van 1939 komt het N.E.I. op een stijging van de huurwaarde van 134 in 1947 tot 203 in 1956. Hierdoor kan men vaststellen, of de huur van de na de oorlog gebouwde woningen vergeleken met voor de oorlog hoog ge noemd moet worden. De gemiddelde huur van alle woningen bedroeg in 1939 354 per jaar. De gemiddelde huur of huurwaar de van de in 1956 voltooide woningen be droeg uitgedrukt in guldens van 1939 203. Dit bedrag ligt ongeveer 43 percent bene den de gemiddelde huur van alle woningen in 1939. Van de 589 nieuwbouwwoningen, die in 1956 gereed zjjn gekomen, waren 367 of 62 percent woningwetwoningen. Van de res terende 222 huizen werden 214 woningen of 36 percent met rükssteun gebouwd. Acht (ongeveer 2 percent) kwamen zonder be drage van de overheid tot stand. Vergeleken met de andere grote gemeen ten in ons land neemt Haarlem wat de ver houding woningwetwoningenandere be treft, een middenpositie in. In de periode 19541956 waren van alle voltooide wonin gen in Amsterdam 72 percent woningwet woningen. Dit percentage bedroeg voor Rotterdam 55, voor Den Haag 62, voor Utrecht 67 en voor Haarlem 64. In Haarlem was het percentage woningwetwoningen alleen in 1954 hoger dan in 1956: respectie velijk 69 en 62. In 1955 en 1956 waren de percentages respectievelijk 58 en 62. De in opdracht van de gemeente ver richte woningbouw nam in de laatste jaren steeds af. In 1956 kwamen slechts 18 in opdracht van de gemeente gebouwde wo ningen gereed. Op 1 januari 1957 was geen enkele woning in opdracht van de gemeen te in uitvoering. W oningbojiwverenigitigen De woningbouw in opdracht van woning bouwverenigingen nam een overheersende positie in: 62 percent van het totaal aantal voltooide woningen in 1956 behoorde daar toe. Van de 1311 op 1 januari 1957 in aan bouw zijnde woningen waren 915 (bjjna 70 percent) in opdracht van woningbouwver enigingen in uitvoering. In 1956 werd be gonnen met de bouw van 1003 woningen, hiervan was 54 percent in opdracht van woningbouwverenigingen. In de particuliere'sector werd 35 percent van het-totaal voltooid." De schaarste aan bouwvakarbeiders is in 1956 sterk toegenomen. Van de in Haarlem getrouwde paartjes had 29 percent geen woonruimte. Ruim de helft vond ergens inwoning, dertien per cent had a] woonruimte en vier percent betrok een zelfstandige woning. Deze cijfers vertonen t n opzichte van 1955 geen achteruitgang. Alleen het per centage van de jonggehuwden dat een zelf standige woning betrok, daalde van vijf tot vier' percent. Het percentage jonggehuwden dat inwoning kreeg steeg van 53 tot 54. Van deze inwoningen had 38 percent slechts één woonvertrek en 34 percent één vertrek zonder eigen keuken of toilet. Een uit veertig personen bestaand Ame rikaans studentenkoor uit Texas, op reis door Europa naar Arezzo, Italië, waar het zal deelnemen .aan het internationale con cours voor polyfone mnziek. gaf gisteren in het Bloemendaalse Openluchttheater zijn eerste concert op het vasteland. Het Austin College Choir niet afkomstig uit de stad Austin zoals men misschien zou verwachten, maar uit Sherman tegen de grens van de staat Oklahoma wordt ge leid door ir. Robert Wayne Bedford, die volgens het programmaboekje een autori teit in Amerika is op het gebied van kerk muziek. Uit dit domein was dan ook een op zichzelf weer veelzijdige keus gemaakt voor de eerste programmahelft. Het koor zong onder meer motetten van Palestrina en Lassus (..Resonet in laudibus" waar mee het in Arezzo zal uitkomen) en een motet van Brahms, een tweetal bewerkin gen van oud-Engelse „carols" en twee koorwerken van Russische herkomst, waarvan het „Hospodi Pomilui" tot afslui ting van deze groep kerkelijke werken diende: een uiterst waardeloos effectnum mer. waarvan de uit slechts deze twee woorden (die als ik goed ben ingelicht „Heilige Geest" betekenen) bestaande tekst ongeveer vijfenzeventig keer in een razend snel parlando herhaald wordt, eerst gelei delijk bijna uitstervend dan langzaam weer aanzwellend. Ook het koorwerk van een zekere Archangelsky vond ik van dubieus gehalte met zijn slappe tertsen- en sexten- gangen en wijdingsvolle sentimentaliteit. Deze geringe kieskeurigheid was te op merkelijker, omdat wat er aan koorzang gepresteerd werd van bijzonder goed gehal te was. Homogene klank, goede uitspraak, muzikaal begrip droegen hier bij tot een resultaat dat bij ons slechts zelden door een studentenkoor bereikt wordt (waar mee men overigens het koor uit Texas eigenlijk niet zou mogen vergelijken, want de gemiddelde leeftijd van de col lege-leerlingen ligt ongeveer drie vier jaar lager). Animo en toewijding overi gens van deze twee toch méér de laatste, want de mentaliteit van het koor leek mij toen bijna iets te beschaafd lieten zich na de pauze evenzeer gelden bij de voordracht van enkele Britse volksliede ren en van een drietal potpourri's uit po pulaire ..musicals": Carousel, Oklahoma en South Pacific, In deze laatste selectie komt een komisch mannenkwartet voor met het refein „Whatso'ever be your name, their's hothing in the world like a dame". Wel een merkwaardig slot voor een avond die begonnen was met enkele staaltjes van de meest rigoreuze kerke lijke polyfonie! Bij ons gaan dit soort combinaties in één programma meestal hand in hand met het meest volslagen dilettantisme, hier echter met een grote mate van aandacht en liefde voor de mu ziek. Ik geloof daarom dat men verkeerd doet de Amerikanen gebrek aan goede smaak te verwijten en hen aan te blaffen met de woede van een Cerberus voor het Pantheon der muziek. De ook op deze avond blijkende oprechte muzikale be langstelling vormt nu eenmaal mèt een ze ker gebrek aan waardeverschillen de basis van het muzikaal amateurisme in Amerika. Sas Bunge "r '>io i 'ro j 98?.;: O an- De vakantiekamer van de Hoge Raad heeft het cassatieberoep behandeld van H. G. uit Mierlohout, alias „de Zwarte Ruiter", thans gedetineerd, die, door het gerechtshof in Den Bosch wegens verschillende misdrij ven veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf, enige maanden geleden wist te ont vluchten uit het huis van bewaring te Scheveningen. In Rotterdam werd de vluchteling weder gearresteerd. Mr. J. Th. Vermeulen heeft vier cassatie middelen toegelicht. De advocaat-generaal, mr. Loeff, zal op 14 augustus conclusie nemen. De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Handenarbeid bestaat binnenkort vijf tig jaar. Ter gelegenheid van dat feit, zal in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat op 1 en 2 september een tentoonstelling worden ingericht, waarop verschillende as pecten van de handenarbeid zullen worden belicht, ondermeer door enkele demonstra ties. Op deze tentoonstelling zal werk van scholen en jeugdverenigingen te zien zijn. Voorts zal op 31 augustus de algemene jaar vergadering van de landelijke vereniging in Haarlem worden gehouden. De Haarlemse afdeling heeft een halve eeuw lang gewerkt aan de bevordering van de handenarbeid. Vele jaren heeft zij haar aandacht praktisch alleen gericht op het onderwijs door ti-aining van toekomstige onderwijzers. Doch onmiddellijk na de oor log trad hier een kentering in. Vanaf die tijd werden ook cursussen georganiseerd 3% Nederl. '47 3 °/n Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 83% 89% 181 350 186% 295 250% 272 285% 150 441 226% 217,30 70% 131,70 166'/ï 155% 239 116% 84 202 157 165% 165% 64% 48% 69 45% 87% 35% Heden 13.45 uur 83% 89'/i6 179 345 186 294 250 270 279 150* 432 226 1000 211,70 70% f 130,10 164% 152% 237% 115 83% 202 157 165l/t 165%* 63 48 67% 44 86% 35 voor jeugdleiders. Dit zijn twee-jarige cur sussen, bestaande uit een praktisch en theoretisch gedeelte, waarop aandacht wordt geschonken aan de vakken: leerbe- werking, houtarbeid, boetseren, werken met pitriet, kartonnage, raffia en waardeloos materiaal. Er is voorts getracht zogenaamde lief hebberij-cursussen in de verschillende han- denarbeid-vakken te organiseren, doch de belangstelling hiervoor was meestal niet zo groot, dat alle kosten voldoende konden worden gedekt; daarom moesten cursus sen, die reeds waren vastgesteld, worden afgezegd. De vereniging blijft echter in deze actief, omdat men het van groot belang acht, dat mensen zich in hun vrije tijd met handenarbeid bezig houden, niet alleen om het plezier ervan, doch ook omdat de han denarbeid van grote vormende waarde is. Trouwens: de tijdens de cursussen opge dane vaardigheid zal men thuis kunnen benutten en dan ook allerlei gebruiksarti kelen zelf kunnen maken. De vereniging blijft er voorts naar stre ven, de handenarbeid op de scholen zoveel mogelijk ingevoerd te krijgen en om dat mogelijk te maken zullen de scholen over lokalen voor dit vak moeten beschikken. In de loop der jaren heeft de Vereniging voor Handenarbeid een grote ontwikkeling doorgemaakt. Het streven is er nu op ge richt de creativiteit te ontwikkelen, vooral ook ter bescherming van de persoonlijkheid in de gemechaniseerde wereld. De Haarlemse afdeling werd ondermeer opgericht door de heer P. H. van der Ley, toendertijd directeur van de Rijkskweek school, welke kweekschool als eerste de handenarbeid als vak invoerde. Veel steun heeft de afdeling bij haar streven van deze leraar ondervonden. Een bekende naam in de Vereniging voor Handenarbeid is ook die van wijlen de heer D. Been, leraar in han denarbeid aan de kweekschool, die ook veel op zijn terrein heeft gepubliceerd. De heer W. Swart maakte destijds zijn tweede Doopsgezinde school tot in het bui tenland beroemd door de invoering van handenarbeid als deel van opvoeding en on derwijs. Een bekende naam is ook die van de heer J. W. Sevenhuysen en vele van diens leerlingen zullen zich zijn liefde voor tekenen en handenarbeid herinneren. De heer J. G. Nijk propageerde de persoon lijke vormgeving naast een zekere tech nische vaardigheid.. Vele stukken zijn ver loren gegaan, zodat de afdeling over weinig gegevens uit vroegere jaren beschikt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren nauwkeurig een aantal valse bankbiljetten van tien gulden bekeken en vergeleken met ecEte biljetten. Men stak de bewondering voor de techniek van de 35-jarige laborant A. G. H., die wegens het namaken en uitgeven van deze bil jetten door de rechtbank was veroordeeld tot vier en een half jaar gevangenisstraf, niet onder stoelen of banken. De procu reur-generaal zei van mening te zijn, dat de verdachte zich met deze technische kennis een nuttiger plaats in de maat schappij kan veroveren. Hij wilde de man nog een kans geven en eiste vier jaar met aftrek van voorarrest. Maar de laborant wilde een nog lagere straf hebben, zoals zijn verdediger be toogde, omdat hij in verhouding tot de drie andere verdachten in deze verval singsaffaire, die elk tot twee jaar waren veroordeeld, meende te zwaar te zijn ge straft. De laborant had van oktober 1953 tot november 1955 ongeveer 10.000 bankbil jetten van tien gulden nagemaakt en er ongeveer 2000 uitgegeven. Een medeplich tige vrouw liep tegen de lamp bij het uitgeven van een biljet in Muiderberg. Deze vrouw en haar echtgenoot alsmede de vriendin van de laborant werden ge arresteerd en wegens het uitgeven van de biljetten veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. De laborant, die zich een paar dagen daarna bij de politie heeft aangegeven, werd tot vier en een half jaar veroordeeld, omdat hij de vervalsingen had gepleegd. De procureur-generaal merkte nog op, dat de Nederlandse Bank het intrekken van deze serie bankbiljetten had bespoe digd als gevolg van de falsificaties. Het hof zal op 20 augustus arrest wijzen. De Haarlemse politie heeft dezer dagen op verzoek van de Amsterdamse recher che huiszoeking gedaan in de woning van een Haarlems echtpaar, dat in een waren huis aan de Kalverstraat op winkeldiefstal werd betrapt. Daarbij werden grote hoe veelheden gestolen goederen aangetrof fen, die het vermoeden bevestigden, dat dit echtpaar, dat geen kinderen heeft, reeds lange tijd door winkeldiefstallen in zijn levensonderhoud voorzag. Bij de huiszoeking werd een grote hoe veelheid textielgoederen aangetroffen, alsmede schoenen, koffers, tassen, porte- monnaies en andere leren voorwerpen, paraplu's enzovoort, samen tot een waar de van ongeveer zevenhonderd gulden. De man is 55 en de vrouw 51 jaar. Zij wor den verdacht niet alleen in Amsterdam, maar ook in andere steden winkeldief stallen te hebben gepleegd. jooenrammt WEEKABONNEMENTEN I J. I <JC- II H lllnïlDVT O dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DK ADMINISTRATIE NEW HAVEN (UP) Het centrale co mité van de Wereldraad van Kerken, mo menteel in New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut bijeen, heeft de aanvra gen om toetreding van de Baptistenkerk uit Birma, de Gereformeerde Kerk van Indonesië, de Presbyteriaanse Kerk van Oost-Afrika, de Presbyteriaanse kerk van Jamaica en de Amerikaanse Evangelisch- Lutherse kerk goedgekeurd. De Evange- lischrLutherse Kerk-in-ballingschap van Litouwen werd het lidmaatschap opnieuw geweigerd omdat zij niet aan alle vereiste voorwaarden zou voldoen. In het centrale comité is een scherpe discussie ontstaan over de vraag of dr. Joseph Hromadka deel moet uitmaken van het dagelijks bestuur. Dr. P. O. Bersell, president-emeritus van de Augustana Evangelisch-Lutherse Kerk in de Verenig de Staten, zei dat dr. Hromadka twee ar tikelen in het blad van de Tsjechoslo- waakse protestantse kerken heeft geschre ven, volgens welke het optreden van de Russische troepen in Hongarije gerecht vaardigd is. Hij zou de Wereldraad hebben aangeval len vanwege de sympathie, die de Wereld raad voor de Hongaarse opstandelingen had uitgesproken en hebben verklaard dat fascistische elementen de opstand voor hun eigen doeleinden hadden willen ge bruiken. Dr. Bersell zei dat zijn „christe lijke levensovertuiging" hem „verbood" zijn stem uit te brengen over een voor dracht van twaalf man, waarop de naam van dr. Hromadka voorkwam. Talrijke afgevaardigden onthielden zich, evenals Bersell, van stemming en zeven stemden tegen, doch de voordracht met dr. Hro madka werd aangenomen. Dr. Bersell vroeg een nieuwe stemming, opdat de elf overige leden met algemene stemmen kun nen worden gekozen. Het is nog niet be kend of aan het verzoek van dr. Bersell gehoor zal worden gegeven. Verw or pen Een poging om de rooms-katholieke kerk te veroordelen als een „schendster van de godsdienstvrijheid" is afgeketst. Een daartoe strekkende resolutie, ingediend door de Methodistenbisschop van Argentinië, Uruguay en Bolivië, Santé Arbieri, werd verworpen. Char les Westphaln van de Frans hervorm de kerk en vice-president van de Franse federatie van protestanten, protesteerde tegen de resolutie. „Ik ben verbaasd, dat sommige leden bereid lijken de oorlog aan de rooms-ka tholieke kerk te verklaren. Het zou een onrecht zijn omdat er landen zijn waar het rooms-katholicisme in de meerderheid is en de godsdienstige minderheden niet wor den vervolgd. Dit is het geval in Frank rijk", zo verklaarde hij. Thameshaven. BAHREIN /TIP') Britse en inheemse- Koratia, 6 v. Rotterdam n. Curagao. DAttKJSRiV, 1, .-' r:l se mneerasc Kosicia_ 7 v Thameshaven n. Curasao. troepen zijn vanmorgen opgerukt haar het dorp Izz.op 22 kilometer van het rebellen- centrum Niwa in Oman. Er is nog geen contact gemeld met de rebellen-strijdkrach ten van de Imam van Oman. Van het HFC-terrein klonk dinsdagavond weer dat merkwaardige geluid op, dat aan vankelijk aan een stervende vlieg doet denken, maar hij het naderbijkomen altijd weer het motorlawijt van lijnbestuurde modelvliegtuigen blijkt te zijn. De Haar lemse Luchtvaartclub hielp Haarlems Bloei weer eens aan een aardig evenement, dat niet alleen van de tribune met spanning gevolgd werd, maar ook van de kant van MOSKOU (Reuter) De delegatie van regering en communistische partij der Sovjet-Unie, die een bezoek aan Oost- Duitsland komt brengen, is vanochtend onder leiding van partijsecretaris Kroesjtsjev uit Moskou in Oost.-Berlijn aangekomen. De Oostduitse leiders lieten duizenden arbeiders voor de Russische gasten defileren. Het applaus was echter mager. De stad was geheel bevlagd. Een aantal westelijke journalisten heeft geprotesteeerd tegen de volgens hen schaarse voorzieningen die voor hen zijn getroffen met het oog op het bezoek van de Russische delegatie. De westelijke jour nalisten kunnen slechts een beperkt aan tal gebeurtenissen die met het Russische bezoek samenhangen (zoals de aankomst, een kranslegging, een massabetoging en een vergadering van de Volkskamer) bij wonen, maar voor journalisten uit commu nistische landen zouden uitgebreidere voorzieningen getroffen zijn. Volgens onze correspondent vermoedt en vreest men in Bonn, dat een formeel vredesverdrag tussen de zogenaamde Duit se Democratische Republiek en de Sovjet- Unie zal worden gesloten, waardoor de kloof tussen West- en Oost-Duitsland nog dieper zou worden. Het zou een slag zijn voor Adenauers politiek, die gevaarlijk kan zijn met het oog op de verkiezingen in West-Duitsland. Oostduitse bladen schrij ven openlijk over een komend verdrag en functionarissen van de S.E.D. (Socialis tische Eenheidspartij Duitsland), hebben er op gewezen, dat een vredesverdrag met de Sovjet-Unie „een groot verlangen van het Duitse volk is". Een afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duitsland kan be langrijke en vérstrekkende gevolgen heb ben. De Russen hebben dan hun stelling bewaarheid, dat er twee afzonderlijke Duitse staten bestaan. Men heeft er naar gestreefd, dat de aan komst van Kroesjtsjev in Oost-Berlijn een zo diep mogelijke indruk op de bevolking maakt. Kroesjtsjev zal ook Leipzig, Maag denburg en Rostock met een bezoek ver eren. de Zuiderhoutlaan veel belangstelling on dervond. Onder het gemoedelijk commen taar van de voorzitter, de heer J. Smul ders, stegen verscheidene modellen van de grasmat op om aan de lijn van hun be stuurder hun ronden te maken. Na het voorvliegen van een demonstra- tiekist met een motorinhoud van tien cc en van een sierlijke Lambach-tweedekker, populair het „Appelzuurtje" genoemd, volgde een teamrace van drie toestellen, waarbij vooral de activiteit van de jongelui aan de pits, waar telkens bijgetankt werd. de aandacht trok. Daarop volgde een vlucht met een miniatuur van het Zweedse les- vliegtuig S.A.A.B.-Safir. Het publiek kreeg ook nog een vrije vlucht te zien van een zuigermotor-model, dat zich eerst op de motor omhoogtrok en waarvan vervolgens door een speciale voorziening de motor uitgeschakeld werd voor het vrije uitzwe ven. Het model „pompte" wel erg, zoals een te sterk op en neer gaande vlucht door kenners wordt genoemd, maar daarachter stak de opzet om het toestel zich niet al te ver van de startplaats te doen vérwij- deren. Het kwam tenslotte vlak achter de toeschouwers in de Zuiderhoutlaan neer. Met een gezamenlijk ontworpen kist leerde de secretaris, de heer A. L. Aarts, vervolgens een paar toeschouwers hoe men een model aan de lijn moet besturen. Het bleken vlotte leerlingen te zijn, ofschoon het voort durend naar het toestel gerichte rondlopen uiteraard moet wennen: een der leerlingen viel daardoor aan het einde van de vlucht duizelend ter aarde. De heer Aarts maakte vervolgens enige stunts met een daarvoor ontworpen kist, onder meer een looping en een wing-over. Er koos ook nog een schotelvormig model het luchtruim, dat men de kleuren van een stopbord voor het verkeer had gegeven en de demonstratie werd besloten met het spectaculaire „bal lonnen-rammen", waarbij op zeer geringe hoogte geplaatste ballonnen door neerdui- kende kisten kapot werden gevlogen. Niet alleen wat er aan vluchten werd gepres teerd, maar ook het jachtige werk van de „gronddienst" en vooral het werk van de bouwers van deze modellen, waar enorm veel vrije tijd aan op gaat, heeft ongetwij feld velen met een diep respect voor de Haarlemse Luchtvaartclub vervuld. WASHINGTON (UP) Mevrouw Eisen hower, de echtgenote van de Amerikaanse president, is in het Walter Reed-ziekenhuis van het Amerikaanse leger te Washington geopereerd door dr. Humbert L. Riva, een gynaecoloog. De operatie was reeds ge ruime tijd overwogen. Het betrof geen kwaadaardig gezwel en er was geen gevaar aan verbonden. Het nieuws over de opera tie was geheim gehouden totdat president Eisenhower was ingelicht over het verloop en het resultaat van de ingreep. Naar het Witte Huis meedeelt, is de toestand van mrs. Eisenhower „uitstekend". LONDEN (AFP) Groot-Brittannië heeft besloten Jordanië financiële hulp ten be drage van 1.130.000 pond sterling te ver lenen, in de vorm van een renteloze lening. Aagtekerk, pass. 6 Kp. Finistere n. Genua. Aagtedijk, 6 rede Calcutta tot 1/9. Abbekerk, 7 te Penang. Aldabi, 7 te-Antwerpen. Akkrumdiik, 6 v. Paranagua n. Santos. Alkaid. 7 te Aden verw. Almdiik. 7 te Rotterdam. Alpbard, 7 te Ilheos. Alpherat, 7 te Curagao. Amstelbrug, 6 250 m. n.o. Brisbane n. Japan. Amsteldiep, 12 te Rotterdam verw. Amstelmeer, 13 te New Orleans verw. Amstehval, 7 te Singapore verw. (wordt gesleept wegens machineschade). Andijk, 6 240 m. z.o. Nantucket n. Le Havre. Annènkerk, 6 530 m. z.o. Guardafui n. Aden. Argos, 7 te Cadiz. Ariadne, G dw. Bizerta n. Malta. Axeldijk, 6 te Mobile. Banda. 6 nog steeds te Harthapoint. Banggai, 6 rede Ummsaid. Bantam. 7 te Port Swettenham. Bengalen, 6 v. Manokwari n. Sorong. Bengkalis, 6 280 m. n.w. Minikoi n. Singapore. Beninkust, 7 v. Takoradi n. Monrovia Billiton, 6 dw. Kp. St. Vincent n. Port Said. Borneo, 8 te Aden verw. Bussum, 6 2G7 m. o.n.o. Aden n. Houston. Bintang. 6 740 m. w. Minikoy n. Colombo. Caltex Leiden, 6 140 m. w.z.w. Ras Fartak naar Rastanura. Calt. Nederland, 6 90 m. z.z.w. Finisterre n Sidon. Caltex Rotterdam, pass. 6 Ouessant n. R dam. Ceronia. 6 20 m. z. Pululaut n. Singapore. Cinulia, 6 v Calcutta n. Curagao. Cistula. 6 te Curagao. Clavella, 6 90 m. z. Ras Al Hadd n. Mombasa. Corvda, pass. 6 oostp. Flores n. Pladju. Cottica, 6 v. Port of Spain n. Paramaribo. Cradle of Liberty, 5 740 m. o.z.o. St. Paulsrock naar Philadelphia. Delft, 7 te Amsterdam. Dorestad, 5 220 m. z.w. Pto. Rico n. Rotterdam. Esso Den Haag. 9 te Rotterdam verw. Esso Nederland, 9 te Fawley verw. Erinna, 6 60 m. z.w. Chittagong n. Calcutta. Fairsea, 1 te Bremerhaven. Felipes, 7 te Singapore. Friesland KRL, 6 te Abadan. Friesland SSM, 6 dw. Beachyhead n. Rotterdam. Friesland, 7 te Rotterdam. Ghanakust. 6 v. Takoradi n. Lagos. Groote Kerk, 6 380 m. z.z.w. Cocos eilanden naar Fremantle. Gordias. 7 te Amsterdam. Guineekust, 6 v. Bordeaux n. Dakar. Ittersum. 6 240 m. n. Kp. Finisterre n. P.lSupheur.. Hathor. 7 te Lissabon. Hera, 5 780 m. z.w. Fayal n. Amsterdam. Hilversum, 7 te Suez. Hispanla, 6 te Rotterdam. Hoogkerk, G te Lissabon. Houtman, 7 te Singapore. Japara KRL, 7 te Marseille. Jason. 5 410 m. n.w. Bonaire n. La Guaira. Johannes Frans, 6 te Baltimore. Karimata, 5 te Surabaja n. Semarang. Karimun. 6 20 m. z.o. Startpoint n. Montreal. Kermia, 8 te Auckland verw. Khasiella. 6 v. Curagao n. Avonmouth. Kieldrecht. 7 te Colombo. Kennemerland, 6 te Amsterdam. Kloosterdilk, 6 te Bremen. Koningswaard. 6 480 m. w. Flores Azoren naar Kota Gede. 6 v. Hamburg n. Rotterdam. Kota Inten. pass 6 Diamondpoint n. Mahe. Krebsia. 7 te Miri. Larenherg, 6 te IJmuiden. Laertes, pass. G Kp. Finistere n. Amsterdam. Leuvekerk. 6 190 m. o.n.o. Ras Fartak n. Aden. Louis Lantz. 6 60 m. w.z.w. Cisneros n. R'dam. Maasdam, 7 te Southampton verw. Mania, 6 v. Panarukan n. Colombo. Meliskerk, 6 v. Aden n. Suez. Mentor. 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Merwellovd, pass. G Vlissineen n. Rotterdam. Muiderkerk. G 25 m. n.w. Elba n. Port Said. Musilloyd, 6 te Semarang. Mvladv, 9 te IJmuiden verw. Nias. 7 te Manilla. Notos. pass. 6 Kaap Finisterre n. Tunis. Orion, 7 te Cartagena. Oranie. 6 v. Colombo n. Aden. Parkhaven. 6 v. Bahia n. Buenos Aires. P. G. Thulin. G v. Seven Islands n. Baltimore. Peperkust. 6 33 m. z.o. Monrovia n. Lagos. Phrontis. 6 v. Aden n. Penang. Prins Casimir, 7 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Philips Willem, G 640 m. n.w. Malinhead. Prins Willem George Frederik, pass. 6 Belle Isle naar Le Havre. Purfina Hellas. 6 te Las Piedras. Raki, 8 te Abadan verw. Rondo. 6 370 m. z.o. Suez n. Suez. Scherpendrecht. 7 te Nynashamn verw. Senegalkust, 6 142 m. z.w. Finisterre n. Duinkerk. Seven Seas. 7 te Rotterdam. Themisto. 7 te Rotterdam. Sirrnh 6 430 m. w.n.w. Bombay n. Bombay. Stad Amsterdam. 6 750 m. o.n.o. Cp. Race naar Wabana U K. Stad Delft. 8 te Seven Islands verw. Stad Leiden. 6 Sciliys gepass. n. Wabana. Stad Schiedam. 6 v Vlaardingen n. Savona. Stad Utrecht. 6 v. Vlaardingen n. Narvik. Statendam. 6 v. Rotterdam n. New Vork. Stentor. 5 v. Curagao n. Mobile. Straat Soenda. 6 te Kaapstad. Tarakan. 6 te Boston. Tawali. G v. Aden n. Karachi. Theobaldius, 6 540 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Thelidomus. 7 te Pladju. Teucer. 6 v. Djibouti. 15 te Belawan verw. Texel. 6 v. Singapore n. Shanghai. Tiberius 5 v. Pernis n. Demarara. Tiisadane, 6 280 m. w. Kaapstad n. Durban. Trajanus. 6 v. Amsterdam n. Punta Cardon. Van Neck. 6 450 m. o Brisbane n. Auckland. Van Waerwijck. G 600 m. o.z.o. Kaap St. Mary (Madagascar) n. Durban. Waal. 6 v. Beyrouth n. Lattakia. Witmarsum,, 6 v Brownsville n. Bremen. Willemstad, 6 te Ponto Del Gada. Wonogiri, 6 v. Genua n. Port Said. Zaankerk. 6 180 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Zonnekerk. 6 5G0 m. n.w. Minikoi n. Rangoon. Zuiderkruis. 7 te Walvisbaai. Zuiderzee, 6 v. Durban n. Lourenco Marques. KLEINE VAART Alcetas, te Kopenhagen n. Amsterdam. Babt T.. 5 v. Stocka te Zaandam. Elsa. pass. 5 Kiel n. Valdemarsvik. Joost. 5 v. Soernaes te Amsterdam. Kaap Falga. 5 v Kristinehnmn te Otterbackfi Kaap St. Vincent, 2 v. Hangö n. Zaandam. Pavo, 2 v. Ala n Zaandam. Ponza. 4 v Antweroen te Trolhattan Tilly, v Zaandam te Sundsvall. Eddystone. 6 dw. Vlieland n Swansea. Fiducia II. 6 v Maassluis te Boston, verw. Geeststroom, 6 v Maassluis te Boston verw. Missouri. 6 dw. Terschelling n. Hamburg. Spurt, 6 v Maassluis te Ramsgate verw. SLEEPVAAK Clyde en Oceaan. 5 400 m. n.w. eil. Wake. Noordzee. 5 50 m. w.z.w. Lissabon. Tyne. 5 v. Maassluis n. Ferrol. Zeeland, 5 v. Maracaibo n. Curagao. Friesland, 7 v. Rotterdam n. IJmuiden. Gele Zee, 7 v. Nuevitas n. New Orleans. Zwarte Zee, 6 200 m. n.n.w. Kaap Finisterre naar Fayal. BLOEMENDAAL 15 okt. leeg te aanvaarden: met 1000 M2. tuin, gar., olie- stook en parket. Ind. par terre, 3 kamers, serre, gar derobe, le etage, 4 slaapk., badk., zolder met 2 kamers. Koopsom f 85.000. Inl. Mej. IJZERMAN, Mak. N. B. M. tel. 26223. Wasserij G. RH EE EN ZN.. Blekersvaartweg 57 Heemsted- F. FILIPPO'S BOUWMATERIALENHANDEL NV zoekt voor spoedige indiensttreding: Schrift, soil, onder opg. v. ref., opl.. leeftijd, verl. sal. enz te zenden aan het kantoor: Spaarndamseweg 212, Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3