HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kroesjtsjev hield daverende rede in Oostduitse parlement Als we de schepen niet vullen zullen de winkels leeg raken Ontspoord treinrijtuig reed op wegwerkers in Dr. Adenauer is niet onder de indruk Minister Gaillard wijst op het gevaar van werkloosheid in Frankrijk Vier van hen werden ernstig gewond Ravage bij station Helmond Stuurman Cohen Twee Poolse onderzeeboten bij de Schotse kust Speculaties in Londen over hun bestemming ee MORRIS before;f/ouéts/// tweka lastex badkleding Onbestendig Rapport over Hongarije de bestseller van de UNO Nederland zal de eerste nationale editie brengen Vier doden in het verkeer Het woord is aan V erkeersongelukken Dit jaar: 718 doden Onderzoek naar oorzaak van „Neutron"-ramp bijna voltooid Coventry mag Salk-vaccin niet gebruiken Japan wil de vulkaan Foedsji-Jama restaureren Wasserijen mogen prijzen met 6 resp. 9% verhogen Aanval op de vesting Nizwa wordt vandaag verwacht Omgeving door rebellen ondermijnd DIAMANTEN RINGEN j2e JAARGANG No 26 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster \dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 179 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag .verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN (Reuter) - De Russische partij secretaris Kroesjtsjev heeft gisteren in de Oostduitse Volkskamer te Oost-Berlijn een daverende rede van anderhalf uur gehou den waarin hij niets nieuws te berde heeft gebracht. Volgens westelijke waar nemers is het met veel ophef gepaard caande bezoek van de Russische delegatie voornamelijk bedoeld om de Oostduitse be volking ervan te doordringen dat het geen zia heeft zich te verzetten tegen het regime dat de gunst geniet van de machtige Rus sische bondgenoot. WASHINGTON (Reuter) Een Ameri kaanse woordvoerder heeft de uitlatingen van Kroesjtsjev in de Volkskamer over raketten en kernwapens „oude bluf" ge noemd. Het is hetzelfde soort „dreigende gepraat" als vorig jaar in de serie Sovjet nota's aan Westeuropese landen voorkwam, zo zei hij. BONN (Reuter) Bondskanselier Ade nauer verklaarde op een verkiezingsbijeen komst, dat Kroesjtsjev er een goede rede voor heeft nu „door de wereld te draven". Het is het bewijs voor de stelling dat zijn oositie niet helemaal is zoals ze zijn moet, aldus Adenauer. BERLIJN (Reuter) De Russische be zoekers hebben donderdagavond een be zoek gebracht aan het Oostberlijnse sport- oaieis aan de Stalinallee, waar een bouw- jentoonstelling gehouden wordt. Ongeveer vijfhonderd mensen hadden zich bij het gebouw verzameld om de gasten toe te juichen. Op een bepaald ogenblik schoten de mannen van de veiligheidspolitie toe om een Westberlijner te grijpen die door het politiecordon brak. De man ontglipte echter en vroeg Kroesjtsjev om diens handtekening. Hij werd daarna door de politie aan een verhoor onderworpen en later vrijgelaten. Donderdagmiddag bezochten de Russen de graven van de Duitse communisten Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, die jn 1919 vermoord zijn. Daarna reden zij naar de Russische begraafplaats te Trep- tow, waar zevenduizend Russische mili tairen die bij de slag om Berlijn sneuvel den, begraven zijn. Toen Kroesjtsjev naar zijn auto terugliep, voegden westelijke journalisten zich bij het gezelschap. De lijfwacht keek wel bedenkelijk, doch greep niet in. De Russische leiders hebben don derdagmiddag voorts nog in een open auto een rondrit door Oost-Berlijn gemaakt. LEIPZIG (Reuter) - Het Oostduitse pers- LONDEN (Reuter) Twee Poolse onder zeeboten zijn donderdagavond op ongeveer twintig kilometer ten zuidoosten van Aberdeen voor de oostkust van Schotland waargenomen. Zij varen in zuidelijke rich ting. Hun bestemming is onbekend. (UP) Een woordvoerder van de Britse admiraliteit weigerde veronderstellingen te maken over hun bestemming. Een woord voerder van de Royal Air Force zeide, dat de R.A.F. opdracht heeft gekregen geen mededelingen te doen. De woordvoerder van de admiraliteit zei: „Ik weet er alles van", maar weigerde meer te zeggen, zon der toestemming van zijn superieuren. Te voren had de woordvoerder gezegd: „Alles wat wij weten is, dat de bemanningen geen politiële asiel zoeken". Hij voegde eraan toe, dat hun koers in de richting van Dun dee wijst en dat de onderzeeboten „vol komen in hun recht zijn voor de Schotse kust te varen, waar zij zich in internatio nale wateren bevinden. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de koninklijke marine in Wiek (Schot land) verklaarde dat de Poolse onderzee boten in een Britse haven dezelfde facili teiten zouden krijgen, als andere buiten landse schepen. „Zover mij bekend is heb ben wij echter geen informaties ontvangen, dat Poolse oorlogsschepen een bezoek zou den brengen aan een haven van het ver enigd koninkrijk", aldus deze woordvoerder. In Londense kranten wordt het vermoe den uitgesproken, dat de onderzeeboten met de Britse autoriteiten contact hebben opgenomen en te horen kregen waarheen zij moesten varen. Hun bestemming zou echter geheim worden gehouden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige langs de kunst tijdelijk krach tige wind tussen zuid en zuid west. Iets koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. ^«XOMOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOOCOOOOCCOOOOOOOOOOOOO bureau „ADN" meldt dat Kroesjtsjev don derdagavond op een bijeenkomst te Leipzig heeft verklaard „zeer voldaan" te zijn over de onderhandelingen die hij tot dusverre met de Oostduitse leiders heeft gevoerd. Ook deed Kroesjtsjev weer een aanval op de Westduitse „monopolisten", doch hij voegde hieraan toe dat de Sovjet-Unie er „niettemin naar streeft goede betrekkingen met de Westduitse regering tot stand te brengen". (AFP) Donderdagavond is de Sovjet delegatie in tweeën gesplitst. Een gedeelte vertrok onder leiding van Kroesjtsjev naar Leipzig. De tweede groep maakt onder leiding van Mikojan een reis naar de Oost zeekust. Kroesjtsjev wordt vergezeld door partijsecretaris Ulbricht. Premier Grote- wohl reist met Mikojan mee. NEW YORK (UP) Het rapport over de Hongaarse opstand, samengesteld door een UNO-commissie is de meestverkochte „bestseller" van de UNO geworden. In totaal zijn 37.600 exemplaren verkocht aan het publiek, en zijn 38.900 exemplaren verzonden naar de UNO-delegaties, bi bliotheken en andere instellingen. Een aantal Europese landen heeft re gelingen getroffen om het rapport in hun taal te doen herdrukken. Nederland zal het eerst uitkomen met een Nederlandse editie, aldus hebben UNO-functionarissen meegedeeld. De Verenigde Staten hebben opnieuw aangedrongen op een speciale zitting van de UNO-Assemblee over Hongarije, en wel op 10 september voordat de gewone zitting begint op 17 september. Enkele landen hebben er op aangedrongen de kwestie Hongarije op de gewone agenda te plaatsen. Tegenspraak WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse regering heeft laten weten, dat zij de Hongaarse regering niet heeft meege deeld, dat er geen nieuwe Amerikaanse gezant in Boedapest zal worden benoemd. Dit heeft een woordvoerder van het Hon gaarse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. De taak van de gezant wordt op het ogenblik waargenomen door een zaak gelastigde. Er is nog geen beslissing ge nomen ten aanzien van de benoeming van een gezant, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Tegenoffensief PARIJS (AFP) De Hongaarse minis ter van Cultuur, Kallai, heeft in een hoofdartikel in het partijblad „Nepsza- badsag" verklaard, dat de nieuwe golf van arrestaties in kringen van schrijvers en artiesten „nodig was om een nieuw offensief van de contra-revolutionairen" te voorkomen. Kallai beschuldigde oud premier Nagy en de schrijvers Tibor Dery en Gyula Hay ervan, dat zij de „ideolo gische wapens voor de contra-revolutie" hebben gesmeed, „in volkomen overeen stemming met radio-Vrij-Europa". Hij herhaalde opnieuw, dat partij en staat het recht hebben leiding te geven aan het' culturele leven. WENEN (Reuter) Volgens Hongaarse vluchtelingen te Wenen zouden er in de afgelopen twee weken ruim vierduizend personen zijn aangehouden. Ook als de jongens van de Muggen- rondever van huis zijn denken zij vaak aan hun familieleden in Haarlem. Om deze te laten weten, hoe het hen vergaat, grijpen de „Muggenjongens' uitzoeken. naar het meest gebruikte middel daar toe: de prentbriefkaart. Hier zien wij enigen van hen voor een stalletje „er gens op de Veluwe", waar zij een mooie kaart voor ouders, broertjes en zusjes Te Amsterdam is de 10-jarige Roger Prohn, toen hij in de Burgemeester Vening Meineslaan dicht bij de kruising Burge meester Fockstraat per fiets plotseling de weg wilde oversteken, tegen een hem te gemoetkomende bestelauto opgereden. Ern stig gewond werd het kind naar het Wil- helminagasthuis overgebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. De 59-jarige mevr. A. M. J. C. Van Oos- ten-Schrijner uit 's G r a v e n h a g e is om het leven gekomen toen de door haar echtgenoot bestuurde auto op de Scheve- ningse Weg te Den Haag ter hoogte van de Helmstraat werd geramd door een tram van lijn acht. Vlak voor de ouderlijke woning in de Sint Willibrordusstraat te Amsterdam zijn twee knaapjes van 11 en 5 jaar, die sa men op een kinderfietsje door de straat reden, door een passerende vrachtwagen overreden. Beide jongetjes werden in een ziekenauto naar het O.L.V.-gasthuis ge bracht, waar de 5-jarige Jantje de Lange al spoedig overleed. Zijn 11-jarige broertje Nico verkeert in ernstige toestand. Woensdag is de heer D. Roosa uit Sas- senheim in Harlingen aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Sassenheim. De heer Roosa was per bromfiets op weg naar zijn dochtertje, dat in Friesland logeert. De toestand van de heer Roosa was zeer ernstig en in de loop van donderdag is hij aan zijn verwon dingen overleden. Goethe: Het geloof is niet het begin, doch het einde van alle weten. Tengevolge van verkeersonge- i lukken in ons land zijn in 1957 om 5 het leven gekomen 718 personen, i van wie 136 kinderen. HOLLANDIA (ANP). - Het plaatselijke onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de „Neutron" is thans grotendeels voltooid. De commissie heeft de overleven den en allen, die iets hebben gezien van het vliegtuig vlak voor of tijdens het on geluk, gehoord. Voorts is een aantal vlieg- proeven genomen om te trachten meer ze kerheid te krijgen over hetgeen zich in de fatale minuten heeft afgespeeld. Ook is er een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de gedeelten van het wrak, die konden worden geborgen. Een enkel onderdeel daarvan is naar Nederland gezonden voor nader onderzoek. Een grote hinderpaal bij het onderzoek is, dat het wrak diep onder de zeespiegel ligt. De plaats,. waar het ongeveer ligt, is wel bekend. Het is echter zeer de vraag of het kan worden gelicht. Het onderzoek daarnaar door de Koninklijke Marine is nog gaande. De commissie heeft bij haar onderzoek grote steun ondervonden van de door de K.L.M. ingestelde commissie van deskun digen. Zij zal thans het onderzoek in Ne derland voortzetten en rapport uitbrengen. De uit Nederland overgekomen leden zijn reeds uit Biak vertrokken. Ook de voor zitter van de commissie, kapitein-luitenant ter zee Den Hollander, wiens dienstverband in Nederlands Nieuw-Guinea is geëindigd, is vandaag naar Nederland vertrokken. De overige leden van de commissie blijven nog in Biak. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S PARIJS (Reuter/AFP) De Franse mi nister van Financiën, Gaillard, heeft via radio en televisie een beroep op het Franse volk gedaan de buikriem nauwer aan te halen, opdat Frankryk meer zal kunnen uitvoeren. .*y waarschuwde in zyn rede tegen nieuwe looneisen en ongerechtvaar digde prijsstygingen, die naar hij zei zijn soberheidscampagne, welke gericht is op een herstel van de financiën, zou kunnen doen mislukken. Wanneer wy onze sche pen niet kunnen vullen, zullen onze win kels leeg raken", zo verklaarde de minister, die wees op het gevaar van werkloosheid, wanneer de export niet zou toenemen. Verder deelde de minister nog mede, dat uit nieuwe maatregelen zou blijken, dat de regering vastbesloten is prijsstij gingen te bestrijden en de levensstandaard der arbeiders te verdedigen. De regering heeft besloten de minimum lonen van 135 francs per uur met 45 cen times '■e verhogen als gevolg van de stij ging van de kosten van levensonderhoud door een verhoging van de gasprijs. Symbolisch De regering heeft verder besloten het symbolische Franse detachement in Zuid- Korea tot zeven man te beperken. Dag bladen zullen zich moeten beperken tot hoogstens tien bladzijden per nummer daar er om buitenlandse deviezen te spa ren, minder krantenpapier ter beschikking wordt gesteld. ROME (UP) Volgens welingelichte bronnen zal Italië de plannen om een tunnel te graven onder de Mont Blanc doorzetten, ondanks het besluit van de Franse regering om hiervoor geen geld beschikbaar te stellen. In Rome hoopt men nog dat Franse particulieren nu nog het geld zullen verschaffen dat de regering eerst beloofde. Op 1 september zal in elk geval, aldus deze bronnen, in Aosta een consortium worden ingesteld ter voorbe reiding van de tunnelbouw, waarschijn lijk in aanwezigheid van de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Giuseppe Pella. COVENTRY (UP) Een zakenman in Coventry, de Engelse plaats waar zich 33 gevallen van kinderverlamming voordoen, heeft aangeboden kosteloos Amerikaans Salk-vaccin te verstrekken. Zijn aanbod werd echter niet aanvaard, omdat het Salk-vaccin in Groot-Brittannië niet ge bruikt mag worden. Een extra voorraad Brits vaccin werd door het ministerie van Gezondheid niet toegestaan. Gisteren werd de besmetting gemeld van een vijfjarige jongen, die in juni met Brits vaccin werd ingeënt. De stedelijke gezond heidsdienst heeft de mogelijkheden bespro ken nieuw vaccin te bemachtigen. TOKIO (AFP) De Japanse regering overweegt grootscheepse werken te laten uitvoeren ten einde de vulkaan Foedsji- Jama tegen verder verval te beschermen. Tengevolge van erosie is er aan de voet van de beroemdste berg van Japan een scheur ontstaan van twee en een halve kilometer lang, vijf meter diep en tien meter breed. Men wil deze spleet op vullen. Van een elektrische trein EindhovenVenlo is gistermiddag omstreeks kwart voor twee even voorbij het station Helmond het achterste rijtuig, een postwagen, ontspoord juist op een plaats waar 25 wegwerkers bezig waren met werkzaamheden aan de spoorbaan. De ontspoorde wagen botste tegen een mast van de bovenleiding, die afknapte, en schoof vervolgens dwars over de rails op de wegwerkers in. Met de kop in een langs de baan lopende sloot kwam de wagen tot stilstand. Vier wegwerkers werden gewond, van wie één zeer ernstig. Ook de twee post ambtenaren, die zich in het postrytuig bevonden, liepen kwetsuren op. Een dame, die op de weg naast de spoorbaan liep en de ontspoorde wagen op zich af zag komen, kreeg een zenuwschok. De vier gewonde wegwerkers zijn H. van der Meij uit Schijndel, M. Voets uit St. Oedenrode, M. van der Staak uit Boxtel en M. Maas uit Best. De toestand van d$ heer Van der Meij was vanmorgen zorgwekkend, die van de overigen redelijk. Van de gewonde postambtenaren P. Ewaldt en H. Smits uit Venlo kon de heer Ewaldt gisteren reeds uit het ziekenhuis worden ontslagen. De heer Smits blijft nog in observatie, evenals de dame die op de weg een shock kreeg, mejuffrouw Van der Mierde uit Helmond. De rest van de trein reed nog bijna 200 meter door. Van het laatste rijtuig voor passagiers was echter het achterste onder stel eveneens ontspoord. Daardoor werden de rails en de dwarsleggers over die af stand vernield en ontzet. Een van de pas sagiers, een Duitse dame, werd door de rondspringende glasscherven getroffen, doch haar wonden waren niet van dien aard, dat zij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De trein bleef tenslotte stilstaan op de brug over de Zuidwillems vaart, zodat ook de scheepvaart werd gestremd. De reizigers van de trein konden in een andere trein de reis naar Venlo voortzetten. Tussen die plaats en Helmond kwam een pendeldienst tot stand. Korte tijd na de ontsporing arriveerden de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, en de officier van Justitie te 's Hertogenbosch, mr. A. W. baron Van Imhoff, ter plaatse, voor het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van de ontsporing. Om halfvier begon men met het oprui- mingswerk. Met een hefkraan werd de ontspoorde personen wagen in de rails ge zet. Dit was echter niet mogelijk met de postwagen, waarvan een der onderstellen was afgebroken. Vele uren zijn arbeiders in de weer geweest om de wagen, die dwars over de baan stond, van de lijn te krijgen. Dit geschiedde ten slotte met behulp van een zware kraanwa gen uit Eindhoven. De gehele nacht heeft men daarna gewerkt aan het herstel van de lijn. De bovenleiding, die over een afstand van 250 meter was vernield, werd op nieuw gespannen, na dat een nieuwe mast op de plaats van de weggerukte was ge plaatst. Vanmorgen was het treinverkeer weer normaal. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de oorzaak van de ont sporing moet worden gezocht in de werk zaamheden aan de spoorbrug. Het ministerie van Economische Zaken heeft een verzoek van de organisatie van directies van wasseryen om de prijzen te mogen verhogen goedgekeurd. Wasserijen, die haar pryzen niet hebben verhoogd sedert 31 december 1955, mogen nu hogere pryzen in rekening brengen en wel zo, dat wasseryen die kolen als brandstof ge- bruiben zes percent meer mogen vragen en wasseryen die olie als brandstof ge bruiken negen percent. De organisatie heeft zich bereid ver klaard mogelijk in de toekomst optredende kostenverlagende factoren dan in de prij zen tot uitdrukking te brengen. BAHREIN (UP) Britse troepen en vliegtuigen staan in Bahrein gereed voor een definitieve actie tegen de rebellen in Oman. Men verwacht dat de Tommies, ge steund door ongeveer duizend barrevoets gaande stamleden, die loyaal zijn aan de pro-Britse sultan van Muscat en Oman, vanavond de rebellenhoofdstad Nizwa zullen binnenrukken. De Britse troepen en de door Britse officieren aangevoerde inheemse scouts en stamleden, die opge trommeld zijn door vijftien sjeiks die trouw zijn aan de sultan, stonden van morgen in het zicht van Nizwa, een plaats van zesduizend inwoners. Tussen hen en het fort liggen mijnenvelden, die de man nen van de imam in de nacht hebben ge legd, opdat ze niet bestookt konden wor den door Britse straalvliegtuigen. Volgens geruchten zijn de mijnen in Egypte ge maakt en Oman binnengebracht via Saoe- di-Arabië. Drie dorpen zijn de mannen van de sul tan en hun Britse vrienden zonder tegen stand in handen gevallen. Vier Britse manschappen zijn per vliegtuig uit de smoorhete woestijn naar Bahrein geëva cueerd. Drie van hen hebben Aziatische griep en de vierde heeft een negenoog. De bevolking begint de gevolgen van de opstand aan den lijve te voelen. De prijs van een zak rijst, bijvoorbeeld, is tot ruim het drievoudige gestegen en het stil leggen van de handel maakt het voor de rebellen onmogelijk hun belangrijkste ex- portprodukt, dadels, te verkopen. In Cairo heeft de officiële woordvoer der van de imam verklaard: „Wij zullen geen andere voorwaarde voor beëindiging van de strijd aanvaarden dan erkenning van onze volledige onafhankelijkheid door de agressors". Deze verklaring is ver- spi-eid door het semi-officiële persbureau voor het Nabije Oosten, dat zijn hoofd kwartier in Cairo heeft. Muiterij PARIJS (AFP) Radio-Cario meldt, dat soldaten van de sultan donderdag aan het muiten zijn geslagen en weigeren te vertrekken naar het strijdtoneel. De mui- terij is volgens de Egyptische radio be gonnen in Sjarika, Baid, Muscat en Rask- heima en zij zou zich snel over het gehele land verspreiden. Munitie CASABLANCA (Reuter) In Casa blanca zijn donderdag zeven ton wapens en 71 ton munitie gelost uit het Joego slavische vrachtschip Serbia. Haven autoriteiten deelden mee, dat de lading bestemd is voor Saoedi-Arabië er. dat zij door een nog onbekend schip verder naar de plaats van bestemming zal worden ver voerd. De Serbia vaart door nnar de Ver enigde Staten. NICOSIA (Reuter) Volgens op het in de Cyprische hoofdstad Nicosia gevestigde Britse hoofdkwartier voor het Nabije Oos ten ontvangen berichten, zijn de troepen van de sultan donderdagavond het vlieg veld van Firq tot op zeer korte afstand genaderd. Men verwacht, dat dit ongeveer acht kilometer ten zuiden van Nizwa ge legen bolwerk der opstandelingen van daag zal vallen. De troepen van de sultan hebben, bij hun opmars naar Firq, de krachtigste tegenstand der rebellen in de huidige veldtocht ondervonden. Zij wer den beschoten door sluipschutters, die zich bekwaam hadden verscholen. Vijf mili tairen zijn hierdoor gesneuveld. De Britse strijdkrachten leden geen verliezen. (UP) Volgens officiële rapporten die in Bahrein ontvangen zijn, hebben de troepen van de sultan de plaats Izki, on geveer vijftig kilometer ten oosten van Nizwa, zonder verzet ingenomen. Het bij Helmond ontspoorde postrijtuig vernielde een mast van de elektrische bovenleiding en kwam dwars over de spoorbaan tot stilstand. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1