Wielerbaan in Rocour verre van best voor titelstrijd Arend van 't Hof de eerste winnaar op nieuw parcours in Haarlem-Noord RCH sloot pittige oefenmatch tegen „Amsterdam" met 1-0 score af Lord Scotch kan zaterdagavond revanche nemen op Quite Heny Prestatieprijs was voor Wim Bogers Hoog tempo in een voor voetbal nog weinig geschikte temperatuur KOERSEN IN HILVERSUM 5 Stayer Vreeswijk niet fit na aanrijding H. Buis snelste stayer in Olympisch Stadion legen Haarlemse renners terug uit Denemarken Worsteling om de Eiger Veel regen op eerste dag van Holland Week II KNKB stelt centrale training in Bijeenkomsten op CIOS NNBB wil plaatselijke bonden aan zich trekken Gaat u met vakantie? Nederland zal Zilveren Vaas verdedigen Voetbalploeg mocht het land niet uit Spanning in de cricket competitie van HCB Geldschieter liet Dan Ferris in de steek Het open schaakkampioen schap van Nederland De kampioenschappen'voor tennisleraren Tekst van het pact tussen Oman en Muscat is zoek Aanspraken van de imam hangen in de lucht Westduitse krant bepleit betaling van smartegeld Bezoek van Montgomery VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN op de baan worden op een asbord gereden. Dat is de beste aanduiding voor.de piste in Rocour, waarop van -aterdag tot volgende week donderdag het puikje van de internationale wieler- 'ereld om de regenboogtruien zal strijden. Vooral de stayers hebben veel last van je golfjes, die door slecht onderhoud op sommige plaatsen in de cementen baan zijn gekomen. De zware stayersmotoren springen wel enkele centimeters omhoog op jie plekken. Een beste beurt is dit beslist niet van de Belgische Wielerbond,, maar. je Belgen hebben nu eenmaal slechts één baan, die wat de lengte betreft voor het houden van een wereldkampioenschap in aanmerking komt: die in Rocour. Onze stayers Wierstra en Vreeswijk wa- en de enigen van de Nederlandse ploeg, die donderdag in de ochtenduren tot trai- nen kwamen. Vreeswijk bleef niet zo lang achter Van der Stuyft. Deze energieke jongeman uit Alphen aan de Rijn, die in 1952 als amateur voor eigen rekening naar parijs toog om mee te dingen in de achter volging en dat »°P eiSen rekening" be stond voor hem uit liften en eten uit de voorraad voedsel, die hij in een enorme zak had meegebracht is zaterdag door een auto aangereden. Vreeswijk was toen na de training in het Olympisch stadion op weg naar huis cn werd in de polder tussen Zevenhoven en Kotteraar pardoes door een achterop komende auto aangereden. Het leek aan hankelijk nogal goed afgelopen te zijn, maar 's avonds zwollen zijn knieën op. pr. p, van Dijk, de Unie-voorzitter, onder zocht hem maandag. Ook toen bleek het letsel geen bezwaar op te leveren om toch naar Luik te gaan. Maar tijdens de training kreeg Vreeswijk kramp in zijn benen en moest huilend van de fiets. Er is echter aoede hoop, dat hij dank zij de uitstekende verzorging toch het komende weekeinde in de series zal kunnen uitkomen. In elk «eval zullen de Nederlandse officials pro beren Vreeswijk in de tweede serie ge niaalst te krijgen, die zondag verreden wordt, opdat hij weer een dag meer heeft voor herstel. Weinig accommodatie De baan in Rocour biedt maar weinig accommodatie. De Nederlandse ploeg kwam donderdag iets te laat aan om op zen van de grote cabines beslag te kunnen Henk Buis itit Vijfhuizen is winnaar ge worden van een stayerswedstrijd achter grote motoren, welke in het programma van de „populaires" in het Olympisch Sta dion te Amsterdam werd gehouden. Voor deze stayerswedstrijd fungeerden de Haarlemse professional Cor Bijster en de Amsterdamse amateur Broekhof als sparring-partners van Henk Buis en de Sassenheimer Arie van Houwelingen, de twee renners die ons land zullen vertegen woordigen in het wereldkampioenschap voor amateur-stayers te Leipzig. Aanvankelijk werd Buis die als twee de achter Bijster was vertrokken in deze rit door Van Houwelingen en Broekhof gepasseerd. Maar toen hij eenmaal op dreef kwam, gaf hij zijn gangmaker bevel om de gaskraan open te draaien en heroverde hij zijn positie achter Bijster. Toen deed Buis een moedige poging om Bijster van de lei ding te verdringen, maar deze aanval mis lukte omdat hij eventjes losraakte van de „rol". Juist op het moment dat Buis zich gereed maakte om een nieuwe aanval op Bijster te ondernemen, kreeg deze pech, zodat de Vijfhuizenaar zonder strijd aan de leiding kwam. En met nog vier ronden te rijden was dit voor de toeschouwers bepaald jammer om dat zij daardoor een spannende tweestrijd tussen de geroutineerde Bijster en de jonge Buis moesten missen. Met tachtig meter voorsprong op Van Houwelingen en twee ronden op Broekhof besliste Buis de strijd in zijn voordeel. De uitslag luidde: 1 H. Buis achter De Graaf, de 15 kilometer in 12 minuten en 21.6 sec., 2 A. van Houwelingen achter Van Roey, 3 Broekhof achter Van der Bom. De negen Haarlemse wielrenners die een endaags bezoek aan Kopenhagen hebben rebracht zijn in Haarlem teruggekeerd, •nkele van hen hebben gisteravond al veer deelgenomen aan de wielerronde op Het nieuwe parcours. Vol lof waren zy xver de ontvangst en de goede zorgen van bun gastheren van de Hvidovre Cykle Dub, Kopenhagen. Zij hebben zelfs nog een bezoek aan Zweden gebracht. Wat het sportieve gedeelte van hun reis "aar Denemarken betreft zijn de Haarlem mers niet zo bijzonder succesvol geweest. Henk van Weeren heeft van hen nog de beste prestatie geleverd door ondanks moeilijkheden met zijn derailleur in een 207 kilometer lange wegwedstrijd in de omgeving van Glostrup beslag te leggen op de zevende plaats. Hij won de sprint van een groepje van vier renners, dat na de kopgroep binnenkwam. Wim Asma, die bij de B-rijders reed, werd negende. Aad Straver kreeg in deze koers na dertig kilometer, toen hij met vijf Denen aan een ontsnapping bezig was, een lekke band en Loek Vaars werd door een onwillige maag tot opgave gedwon gen. In de 200 kilometer lange wedstrijd om de „Grote Banani-prijs" klasseerden de Haarlemmers zich als volgt: 20. Van Wee- ren (die na 40 km was gevallen); 25. Koger en 26. Vaars. Vier - nog niet met name bekende - 'ergheidimmers worstelen op het ogenblik de „Nordwall" van de Eiger (Zwitser- 'md). een vrijwel loodrechte rotswand, waarlangs zij de 3.974 meter hoge berg 'villen beklimmen. Donderdag was reeds de vierde dag van bun verbeten strijd tegen onweer, ijs, meeuw en vallend gesteente, een strijd die door velen in Grindelwald en Schei deeg met verrekijkers wordt gadegeslagen. De berg werd voor het eerst in 1938 langs die ziide beklommen. Men meent te weten, dat het gezelschap uit twee Duitsers en 'wee Oostenrijkers bestaat. leggen en moet zich nu behelpen met een ruimte, waarin men zich nauwelijks kan roeren. De gangmakers riiëf 'alleen dié van de Nederlanders beschikken niet over boxen om hun motoren in op te bergen en moeten die „troetelkinderen" nu na elke training weer in de meegebrachte aanhangers hijsen. Schutte vervangt Schep Donderdag waren de amateursprinters Captein en Gerritsen en de achtervolgers Geldermans en Van Bruggen op de afge sproken tijd in Luik aanwezig. Tot trainen kwamen zij echter niet, want even na vier uur betrok de lucht, schoten enkele on- weersflitsen langs de hemel en begon een wolkbreukje zich te ontladen, dat pas tegen half acht ophield. De derde Nederlandse amateursprinter zal niet de oorspronkelijk uitgenodigde Amsterdammer Schep zijn, maar zijn stad- De wedstrijden voor de Holland Week II zijn donderdag op het IJselmeer begon nen. De windsnelheid was aanvankelijk 3 tot 4 m/sec., doch liep op tot 6 m/sec. Voor de kleine boten was een driehoeks- baan uitgezet, voor de draken en de regen bogen was een langere baan geprojec teerd. Het zicht was door de regen zeer slecht en daardoor moesten de zeilers veelal naar de boeien zoeken. Vooral by de regenbogen gaf dit tot vele plaatsver wisselingen aanleiding. Er stond een stevige deining, waardoor vooral de kleinere boten nogal last van overkomend buiswater kregen, in het bij zonder de finnjollen-zeilers kregen het moeilijk. Het werd op deze eerste dag een 'geheel Nederlandse aangelegenheid, de buitenlanders moesten met plaatsen in de achterhoede genoegen nemen. De uitslagen waren: Internationale Flying Dutchmanklasse: 1. Jonker Cabe- liau, strm. F. R. Kalff; 2. Brave Hendrik, strm. H. C. Blok; 3. More Speed, strm. F. A. Meeuwissen. Internationale 12-m2 klasse: 1. Rakker, strm. B. van Wijk; 2. Aeolus-3, strm. G. Visser; 3. Piasjager, strm. B. Verhagen. Internationale finnklasse: 1. Finnette, strm. H. Sleeswijk; 2. I-Iaukaropora, strm. G. J. Leverland; 3. Zeepvlokje, strm. R. H. Marseille. Pampusklasse: 1. Westeinder, strm. H. J. de Ruijter; 2. Stormvogel, strm. Chr. Saur; 3. Us Heit, strm. Tjebbeso. Internationale drakenklasse: 1. Trintel-2, strm. W. P. van Duyl; 2. Vangans Semper, genoot Schutte, die de laatste tijd betere prestaties leverde en nu voor eigen reke- strm. C. Groot; 3. Tijl Uilenspiegel, strm. ning naar Luik komt. Onze profsprinters J. R. Blickman. Van Vliet, Derksen en Schotman hebben Regenboogklasse: 1. Coppelstock, strm. hun intrek genomen in Maastricht en zul- J. H. C. Sieverts; 2. Kikker, strm. F. P. len vandaar uit opereren. Bos; 3. Rinalde, strm. R. W. Bosskink. L, v. s- Wmï 1ÉM De Sassenheimer Arend van 't Hof is winnaar geworden van de eerste wieler wedstrijd, die donderdagavond onder auspicieën van de „Stichting Haarlem- Noord" door „De Kampioen" op het nieu we wielerparcours in het sportpark „Noord Akendam" werd gehouden en waarvoor veel belangstelling bestond. Van 't Hof ze gevierde in de eindsprint van een compact peloton. Zo'n twintig man. De strijdlustige Wim Bogers uit Nieuw-Vennep en de Sant poorter Coen Visser waren in deze span nende sprint zyn felste belagers. Favoriet Adrie Voorting, die in een sprint lang niet kansloos is, werd van de beslissende strijd om de overwinning weerhouden doordat hij in de slotronde door het gedrang om in gunstige positie te komen van het parcours werd gedrukt. Onder de vijftig deelnemers renners van „De Kampioen" en „De Bataaf" uit Halfweg bevond zich ook de onlangs uit Australië teruggekeerde Jan Buis.. Aan vankelijk zou hij zijn heroptreden doen in de zondag te houden Ronde van Beverwijk, maar als „Bataaf-lid" werd Buis in laatste instantie nog toegevoegd aan de deelne merslijst van Haarlem-Noord. En hij heeft het er niet slecht afgebracht in zijn eerste wedstrijd. De afzetting van dit nieuwe parcours liet door een misverstand heel wat te wen sen en mede doordat er rond het circuit een teveel aan beplanting is aangebracht zodat er met de plaatsruimte gewoekerd moest worden kAvam het publiek gere geld gevaarlijk op de route voor de renners gedrongen. Maar hierin zal verbetering ge bracht worden. En dat is zeker geen over bodige luxe, want anders kunnen ongeluk ken niet achterwege blijven. Er deden zich nu wel twee valpartijen voor, doch deze werden veroorzaakt door het nog niet ingereden „split". Piet Pe ters, Straver, Asma, Harry en Gempie Cuvelier, Koek en enkele andere renners verspeelden bij deze incidenten hun kan sen en moesten de strijd staken. Een strijd, waarop het hoge tempo en de vele sprints om de uitgeloofde premies, elke ontsnap pingspoging bij voorbaat deden mislukken. En van deze pogingen zijn er genoeg ge weest. Vooral Wim Bogers, Adrie Voor ting, Ton Markus, Henk van Weeren, Dik Enthoven, Toon Rutte, Cees van der Aar, Tonny Peters, Jan Buis en Mik Snijder lie ten zich daarbij van hun actiefste zijde zien. Maar ook al deden deze demarranten nog zo hun best, een beslissende afschei ding konden zij niet forceren. Daarin sche nen aanvankelijk wel Wim Bogers, Loek Vaars en Tonny Markus te zullen slagen. Er waren toen nog veertien ronden te rij- den. Maar Adrie Voorting voelde er heel weinig voor om deze drie zo maar zonder strijd te laten gaan en hij ontketende een tegenaanval, waarvoor de drie koplopers zich gewonnen moesten geven. Naarmate het einde van de strijd nader de ging ook Van 't Hof zich meer en meer met de strijd op het voorste plan bemoeien. De Sassenheimer, die zich bij de premie sprints opmerkelijk rustig had gehouden, hield elk ontsnapping verder onder con trole. Vooral de „Bataven" lieten zich in deze slotrace niet onbetuigd om te trachten aan een eindsprint te ontkomen. Maar de demarrages van een Markus, Bogers, Ent- De Koninklijke Krachtsportbond heeft een centrale training ingesteld, waarop de beste worstelaars en gewichtheffers van ons land zullen worden voorbereid op internationale wedstrijden en de Olym pische Spelen 1960 in Rome. De KNKB werd daartoe in de gelegenheid gesteld door het NOC, die voor dit doel een sub sidie toekende. Indien de resultaten daar voor aanleiding geven zal het NOC mo gelijk ook voor de jaren 1958/'60 trainings- gelden beschikbaar stellen. In 1957 zullen de worstelaars en ge wichtheffers eenmaal per 14 dagen bij eenkomen op het CIOS in Overveen, al waar de heer H. G. P. Hooft de oefeningen voor de worstelaars en de heer C. G. Tack de oefeningen voor de gewichtheffers zul len leiden. De conditie-training voor beide groepen wordt verzorgd door de heer P. Peeman, algemeen leider is de heer F. J. A. Wansink. In december zal in Nederland een in ternationale wedstrijd worden gehouden. Daarover worden op het ogenblik nog onderhandelingen gevoerd. In 1958 worden de centrale oefenbijeen komsten voortgezet. Op het programma staan voorts een interlandwedstrijd en de wedstrijden om de wereldkampioenschap pen worstelen (Hongarije) en gewicht heffen (Zweden). De Nieuwe Nederlandse Biljartbond, die onlangs werd opgericht, doet op het ogen blik pogingen de plaatselijke biljartbon den samen te bundelen en in zijn orga nisatie op te nemen. Deze plaatselijke bonden zyn niet aangesloten bij de K.N.B.B., de bond die door het N.O.C. wordt erkend. Enkele dagen geleden zijn o.m. voor bereidende besprekingen begonnen tussen een delegatie van de N.N.B.B. (de heren Spanjaard en Henk Scholte) en een be stuurslid van de Amsterdamse Biljart- bond. De voorstellen van de N.N.B.B. zul len worden besproken op de algemene vergadering van de Amsterdamse Biljart bond, die op 27 augustus wordt gehouden. Een vijftal renners tijdens de felle strijd om de overwinning, die Arend van 't Hof uiteindelijk op zijn naam kreeg. hoven en Rijnborst reikten niet ver ge noeg. Een gesloten peloton van twintig man snelde en bloc de laatste ronde in. Van 't Hof bleef in deze slotronde voort durend aan kop en kwam als eerste door de laatste bocht. Op het rechte eind naar de finish werd Van 't Hof nog aangevallen door Bogers en Visser, maar de Sassenhei mer draaide in zo'n hoog tempo dat zijn aanvallers hem niet van de overwinning konden weerhouden. De uitslag luidt: 1. A. van 't Hof, Sassen- heim (K), de 44 ronden in 1 uur 15 min. en 27 sec.; 2. W. Bogers, Nieuw-Vennep (B): 3. C. Visser, Santpoort (K); 4. A. Rut- te, Haarlem (K), eerste nwl.: 5. J. Buis, Badhoevedorp (B); 6. H. Koger, Haarlem (K); 8. M. Snijder, Halfweg (B); 9. L. Vaars; 10. H. van Weeren; 11. C. v. d. Aar, allen Haarlem (K). Van der Aar was de tweede nieuweling. De prestatieprijs kwam in het bezit van Bogers, die in de wedstrijd de meeste ke- rèh als eerste over de stx-eep was gegaan. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE De moeilijkheden, die zich in het voor jaar in de motorsport voordeden, zouden tot gevolg hebben, dat ook deelneming van Nederland aan de internationale Motorzes- daagse van 15 tot en met 20 september in Tsjech oslowakije achterwege zou moeten blijven. Tal van besprekingen wer den gehouden om tot een oplossing te ko men, die aanvankelijk zoixder resultaat bleven. Overleg bleef echter bestaan om een weg te vinden, die het mogelijk zou maken om de Zilveren Vaas, die in 1956 werd veroverd, te verdedigen. Verheugend is daarom dat een bespre king tussen de K.N.M.V. en de vertegen- woordigers van de R.A.I. tot een oplossing heeft geleid ten aanzien van deelneming aan de zesdaagse. Besloten werd, dat Ne- derland zeker met één team in Tsjechoslo- wakije vertegenwoordigd, zal zijn. De rij ders, die voor de internationale wedstrijd over een machine beschikken, kunnen zich bij de K.N.M.V. melden, waarna dan de Centrale Sportcommissie een keuze zal doen voor de samenstelling van de ploeg die uit vier man zal bestaan. Zelfs bestaat de kans, dat ook nog individuele rijders toestemming verleend zal worden in de motorzesdaagse te starten. (Van onze sportredacteur) Een prettige temperatuur om te voetbal len is liet nog niet bepaald. En als wij dan ook iets willen opmerken over de oefen wedstrijd, die de voetbalploegen van RCH en Amsterdam gisteravond in het Heem- steedse Sportpark speelden, dan is dat in de eerste plaats een compliment voor de animo en de spirit waarmede beide elftal len ruim vierduizend kijkers een uiterst plezierige wedstrijd bezorgden een wed strijd op een peil, dat men eigenlijk in het geheel nog niet had mogen verwachten zo vroeg in het seizoen. RCH won de trainings match met een-nul en verdiende die score tenvolle. Belangrijker echter dan de over winning moet voor de Racing zijn geweest de wijze, waarop die zege behaald werd. Want die riep de stoutste verwachtingen wakker. Want het was nu niet bepaald zo dat de Amsterdammers de overwinning zonder meer gunden aan hun een divisie lager ge klasseerde tegenstanders. Verre van dat, ze speelden voor wat ze waard waren en toonden zeker niet minder animo dan de Haarlemmers. Dat ze verloren lag dan ook alleen in het feit dat de Racing zonder meer sterker was. Naarmate de wedstrijd vorder de raakten de RCH-ers steeds beter inge speeld en stonden zowel in de vooxdxoede als in de verdedigingslinie hun mannetje. De voorhoede, bestaande uit (v.l.n.r.) Henke, Nanai, Peters, Mul en Van der Klugt (invaller voor Brouwer) combineer de handig en speelde keer op keer de op zichzelf toen vrij hechte defensie van Am sterdam, waarin de weer herstelde Bos kamp de sterkste partij speelde, uit elkaar. Mul maakte tal van openingen, die even- zovele gevaarlijke situaties opleverde. Jam mer alleen dat men later te veel in de breedte combineerde en dat het zuivere schot vooralsnog zoek bleef. Maar perspec tief bood de aanvalslinie, waarin Kruyver nog ontbrak, zeker wel. Ook de Hongaar Nanai veel sneller vooral dan bij zijn debuut voor de Racing tegen Derby County toonde tekenen een kracht van betekenis te kunnen worden. Middenlinie en achtex-hoede voldeden zon der meer. Biesbrouck en De Jong deden "veel en goed werk, terwijl daarachter voor al Schoonenberg een moeilijk te passeren achterspeler bleek. Ook spil Krist een uiterst beheerst en geroutineerd voetballer weerde zich geducht tegen de linie Tol- meijer, Kick, Schenkel (later Klaas Smit), Vonhoff en Feijen. Het eerste begin is kattegëspin, maar als RCH voort gaat bouwen aan de vorm van dit ogenblik, dan kan het een rol van betekenis gaan spelen in de komende com petitie. Met voortbouwen bedoelen wij dan vooral: goals maken. Er waren gisteravond legio kansen. Peters maakte tien minu ten voor het einde van een van die kan sen gebruik, doch dat was wel bezien te weinig. Maar niettemin, de appreciatie voor het gebodene in hoog tempo uitge voerd behoeft er niet minder om te zijn. In Willemstad zou donderdag een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen de ploegen van Curasao en van Guatemala, in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. De wedstrijd kon geen doox-gang vinden omdat de ploeg van Guatemala geen ver gunning kreeg het land te verlaten in ver band met de staat van beleg, die in Gua temala is afgekondigd na de moord op de president van de republiek. Het drafsportseizoen draait thans op volle toeren. Zaterdagavond opent Hilver sum het drukke weekeinde met een goed programma, waarin de „Grote Prijs van Hilversum" de hoofdschotel vormt. De Zweedse hengst Lord Scotch kan hierin zijn revanche krijgen voor zijn recente nederlaag tegen i Quite - Heny; 'Bij' de"Zweed was de goede vorm er nog niet, doch zijn eerstè optreden zal hem goedhebben 'ge- daan. De afstand is nu ruim 250 meter korter, hetgeen eveneens in zijn voordeel is. Voor de derde plaats komt Oranje Nassau in aanmerking. In het ruim 2800 meter lange stayers nummer staat Ruby Spencer ondanks een handicap van 60 meter zo gunstig, dat hij de grote favoriet zal zijn. De be dreiging komt van Rob, die voldoende uithoudingsvermogen en snelheid heeft, maar op de kritieke momenten vaak springt. Een mogelijk outsider is Sofien B, die over lange afstanden steeds tot goede prestaties komt. In de rijkelijk gedoseerde serie-draverij staat de goede tussenklasse ingeschreven. Een keuze is uitermate moeilijk, temeer daar in de kopgroep te veel paarden op één afstand moeten starten. De uitgespro ken flyer Redloff WB kan een serie voor De uitgestelde cricketwedstrijd Rood en Wit C-Rood en Wit B, die dondei'dag werd gespeeld, is geëindigd in een overwinning op de eerste innings voor B. Rood en Wit B: le innings 109 (Kruyff 35, F. van Muis winkel 22, C. van Buchem 30, Beets 1-31, Th. Koot 1-17, C. van Schouwenburg 2-27, Pot 2-8, Van Baaren 1-10). 2e innings 124 (Kruyff 10, Van Muiswinkel 82, Van Bu chem 18, Beets 3-46, Pot 1-34, Van Schou wenburg 3-32). Rood en Wit C: le innings 51 (Van Schouwenburg 10, Pot 17, L. Steffelaar 2-7, Q. de Wijn 2-12, Van Muiswinkel 1-17, Van Buchem 1-10, W. Rijpma 1-0). 2e innings 59/0 (gesl.) (Van Schouwenbux-g 35 n.o., Koot 16 n.o.). Door deze uitslag heeft Rood en Wit C de tweede plaats moeten afstaan aan Haar- lem 5, dat de laatste tijd sterk naar voren is gekomen. De stand is nu: Rood en Wit A 7 10 1,43 Haarlem 5 7 9 1,29 Rood en Wit C 7 8 1,14 BMHC 2 9 10 1,11 Rood en Wit D 6 6 1, Haarlem 4 8 7 0,89 Haarlem 3 7 6 0.86 Rood en Wit B 7 6 0.86 CVHW 2 7 3 0,43 Het programma voor zaterdagmiddag luidt: Haarlem 5-Rood en Wit B; BMHC 2-Rood en Wit D; Rood en Wit C-Haar- lem 3. Nog steeds hoop op oplossing van de moeilijkheden Dan Ferris, de algemeen secretaris van de Amateur Athletic Union, heeft donder dag in New York verklaard, dat de voor waarden, waax'onder de vijf Nederlandse zwemsters zijn uitgenodigd deel te nemen aan de Amerikaanse zwemkampioenschap- pen in Houston (Texas), moesten worden gewijzigd aangezien de instantie, waarvan verwacht kon worden dat zij 6000 dollar voor deze tournee beschikbaar zou stellen, niets meer van zich heeft laten horen. Ferris zei nog steeds hoop te hebben op een gunstige oplossing voor de moeilijk heden, die rond deze invitatie zijn gerezen. zijn rekening nemen, maar voor de finale zullen de krachten hem te kort schieten. Rentinus, Ralph Erebus, Toornel D en Rosa Hollandia zullen dit onder elkaar uitmaken, waarbij eerstgenoemde een lichte voorkeur geniet. In de overige nummers domineren de 3-jaingen, 1 die- op 'dgzér avondmeeting' in. groten getale presgxat zijn. In het openings nummer ■'zijn' verscheidene debutanten en meerdere 3-jarigen, welke tot nu toe al leen op de Noordelijke grasbanen hebben geopereerd. Verrassingen zijn dus te ver wachten. Voorkeur geniet Vincent Hol landia voor de keuze De Jong en de debu tant Velvet Erebus. De eerste afdeling van de Tribune-prijs brengt ook een groepje snelle jonge paar den in het front, waarvan Vuurgoud- haantje S de beste wordt geacht, voor Valk S en Vancouver Scott. In de tweede afdeling beheersen Veratonka en Vaurien het beeld. Op grond van haar laatste ver richtingen gaat de aanbeveling naar Vex-a- tonka. I-Iet toei-nooi om het open schaakkam pioenschap van Nederland is donderdag in Bodegraven voortgezet met het spelen van de partijen uit de vijfde en zesde ronde en de afgebroken partijen uit de voorgaande ronden. De uitslagen waren: Vijfde ronde: Van Wezel (Amstelveen) Quakkelaar (Oldenzaal) remise, Van Perlo (Velp)Donk (Dordrecht) 01. Bredewout (Zwolle)Beye (Den 1-Iaag) afgebroken. Roessel (Amsterdam)Diemer (Did) 10. Hoogendoorn (Dordrecht)Kloostra (Roer mond) 1—0. Dries (Rotterdam)Plokker (Den Haag) 01. Zesde ronde: PlokkerVan Wezel af gebroken. DonkHoogendoorn afgebro ken. QuakkelaarBredewout 01. Van PerloRoessel 01. DiemerDries 10. BeyeKloostra 01 De resultaten van de afgebroken par tijen waren: Tweede ronde: BeyePlokker 01. Dei-de ronde: QuakkelaarBeye re mise. Vierde ronde: DiemerDonk remise, BeyeHoogendoorn remise. Na de zesde ronde luidt de stand: 1. Van Wezel 4V2 punt en 1 afgebroken partij, 2. Roessel 4 punten, 3. Bredewout 3Vs punt en 1 afgebroken partij, 4. Diemer 3V2 pnt, 5., 6. en 7. Donk, Hoogendoorn en Plokker, allen 3 punten en 1 afgebroken partij, 8. Quakkelaar 3 punten, 9. en 10. Van Perlo en Kloostra beiden 2 punten, 11. Beye IV2 punt en 1 afgebroken partij, 12. Dries 0 punten. In Noorchvijk is donderdag het toernooi om de internationale kampioenschappen van Ne derland voor tennislerai-en voortgezet. De resul taten waren: Enkelspel, eerste ronde: Lege (Did.) versl. Namani (Pakistan) 6—0 63; Corstjens (Ned.) versl. Van Beem (Ned.) 3—6 6-3 9—7. Tweede ronde: Lege (Did.) versl. Bürgel (Oostenr.) 62 6—2; Th. Dekkers (Ned.) versl. Contet (Fr.) 6—1 6—3; H. Hemmes (Ned.) versl. Corstjens (Ned.) 61 60; Pfifferling (Oostenr.) versl. Hazebroek (Ned.) 6—0 64. Derde ronde: Cawthorn (Austr.) versl. Lege (Did.) 6—3 6—1 6—3; Buytelaar (Ned.) versl. Bradley (G.B.) 6—2 7—5 6—1; Imetti (Fr.) versl. Sellier (Fr.) 6—4 62 6—8 6—2; Joop de Mos (Ned.) versl. Th. Dekkers (Ned.) 6—2 6-2 6—0; Stuhldreier (Did.) versl. Grange (Zwits.) 75 86 6—0; Noor Ah med Khan (Pakistan) versl. H. Hemmes (Ned.) 64 6—2 6—2; Molloy (Austr.) versl. Pfifferling (Oostenr.) 6—0 6—2 4-6 6—2. Dubbelspel, eerste ronde: Cawthorn en Joop de Mos (Austr./Ned.) versl. Van Beem en Na mani (Ned./Pakistan) 6—2 6—2; Imetti en Con tet (Fr.) versl. Hazebroek en A. Hemmes (Ned.) 6—0 6—2; Scholte en Bürgel (Ned./Oostenr.) versl. Van der Bijl en Noordhoek (Ned.) 61 63; Molloy en Bradley (Austr ./G.B.) versl. Warmenlioven en Corstjens (Ned.) 61 6—1; Stuhldreier en Pfifferling (Dld./Oostenr.) versl. W. Hemmes en Buytelaar (Ned.) 75 64. BEIROET (AFP) Deskundigen, die zich met de juridische kant van de kwes tie-Oman bezighouden, breken zich het hoofd over de vraag, waar de authentieke tekst is gebleven van het verdrag, dat de imam van Oman en de sultan van Muscat in 1920 hebben gesloten. Dit document is nimmer volledig gepubliceerd en niemand lijkt te weten waar men de tekst zou kunnen vinden, die van vitaal belang is in de kwestie-Oman. Volgens de Arabische liga en de aan hangers van imam Ghaleb Ben Ali bete kende dit verdrag de formele erkenning van de onafhankelijkheid van Oman door de sultan van Muscat. Bij een eventuele behandeling van de kwestie in de Veilig heidsraad of de UNO-Assemblée, waarop van Arabische zijde reeds is gezinspeeld, zou die tekst getoond moeten kunnen wor den. Maar geen der betrokken partijen lijkt daartoe in staat te zijn. De eerste wereldoorlog weerhield des tijds de regeringen in Europa en Amerika ex-van aandacht te schenken aan de vijan delijkheden die tussen 1913 en 1920 in Zuidoost-Arabië voorvielen. De politiek in het gebied van de Perzische Golf liet het Foreign Office over aan de regering van -Delhi-, die op eigen verantwoordelijkheid met emirs, sjeiks en sultans van de Ara bische kusten onderhandelde. Om een eind te maken aan het conflict in het sultanaat van Muscat verleende een politieke vertegenwoordiger van de onder koning van Brits-Indië, Wingate, zijn dien sten als bemiddelaar tussen sultan Tay- moer Ibn Faycal en imam Issa Ibn Salah. In ruil voor erkenning van de onafhanke lijkheid van de imam en zijn stam in het binnenland verkreeg de sultan de verze kering dat hij de heerser van Muscat en het kustgebied zou blijven, alsmede het recht op een heffing van vijf percent op de koopwaren van Oman, die via de ha vens van Muscat werden vex-handeld. De tekst van deze overeenkomst, die door de vertegenwoordigers van Oman en Muscat op de burcht van Al Sib getekend werd,is echter nooit verder bekend ge worden dan uit korte samenvattingen in officiële telegrammen van de Indische re gering. De Amerikaanse ambassade-functionaris Parker Hart te Caïro heeft de vei-tegen- woordiger van de imam aldaar om de vol ledige tekst van het verdrag verzocht. Men kan daaruit afleiden dat noch het State Department, noch het Foreign Office over die tekst beschikt. Het is mogelijk dat de tekst zich in de archieven te Delhi bevindt. (Van onze correspondent in Bonn) In de aangelegenheid van de vele bui tenlandse slachtoffers van het nazi-regime, onder wie ook Nederlanders, die van de Westduitse regering schadevei-goeding voor het hen indertijd aangedane onrecht eisen, is het laatste woord nog niet gespro ken. De Münchense Süddeutsche Zeitung, een van de best geredigeerde en fatsoen lijkste kranten van de bondsrepubliek (met een dagelijkse oplage van meer dan twee honderdduizend exemplaren) heeft de houding van de regering als ..spaarzaam heid op de verkeerde plaats" bestempeld. Met het denkbeeld het vraagstuk op lief dadige wijze op te lossen „hebben wij niet veel eer ingelegd", aldus dit blad. Dat blijkt duidelijk uit het antwoord van acht staten, waaronder Nederland, die west- Duitsland onder het oog brengen dat men deze aangelegenheid zo niet kan afdoen. Alle acht zijn leden van de NAVO, onze bondgenoten, zo zegt het blad. Hadden zij. zo vraagt de Süddeutsche Zeitung verder, daarom hun verontwaax-diging' verborgen moeten houden? De NAVO zet weliswaar een streep onder het politieke verleden, maar niet onder het onrecht, dat de men sen afzonderlijk is aangedaan. Hier zou juist, meer dan ex-gens anders, een edel moedig gebaar op zijn plaats zijn geweest. Buitenlanders mogen niet slechter worden behandeld dan Duitsers. De kosten „zou den ons zeker niet aan de rand van de fi nanciële afgrond hebben gebracht", zegt de Süddeutsche Zeitung", „maar ook zelfs buitengewone inspanningen zouden te rechtvaardigen zijn geweest, want het is een morele plicht onrecht overal goed te maken, waar dit mogelijk is". Veldmaarschalk Montgomery zal van za terdag 17 tot maandag 19 augustus een be zoek aan ons land brengen. In Den Haag zal hij besprekingen voeren met minister Staf.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9