man op Ei itie bracht een in veiligheid ZES DODEN BIJ TREINRAMP ONDER EINDHOVEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT §18® before t/oci^/jA Stoptrein botst in volle vaart tegen expres; vele gewonden HETWEER Zeven doden in het verkeer Ravage bemoeilijkt het reddingswerk Aan touw gebonden Italiaan zeer waarschijnlijk niet meer in leven Treinvertraging door niet goed reageren van wissel Troepen van sultan boeken succes Prinses Irene gaat in Lausanne studeren Nehroe wenst intrekking van anti-stakingswet Windkracht 8 V erkeer songelukken Dit jaar: 734 doden j Tengevolge van verkeersonge- j Nog slecht weer Dodelijke ongelukken Marine-vliegboot op Nieuw Guinea neergestort Acht inzittenden gedood WISSEL STOND VERKEERD Balans van bijna drie jaar oorlog in Algerije Menon waarschuwt Pakistan Het woord is aan Enkele buien 72e JAARGANG No 28 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 181 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vanmiddag om twaalf uur waren drie doden geborgen. Enkele ernstig gewonden verkeren in levensgevaar. Dit vernemen wij van de directie van het binnenzieken- huis te Eindhoven, waar het grootste aan tal van de ruim dertig gewonden is opge nomen. De reddingsploeg van de NS is thans bezig met snijbranders toegang te krijgen tot een compartiment, waarin met zeker heid twee slachtoffers liggen. De ravage is enorm. Geestelijken zijn op het terrein van de ramp aanwezig om geestelijke bijstand 'te verlenen. Het Rode Kruis van Eind hoven wacht thans op de laatste slacht offers om deze naar het ziekenhuis te brengen. De toedracht Het ongeluk zou zich volgens nog niet officiële mededelingen als volgt hebben toegedragen. Buiten het station Eindhoven, aan de kant van de lijn naar Den Bosch, stond de werktrein van de spoorwegen, die vorige week hulp heeft verleend bij het ongeluk in Helmond, te wachten voor een onveilig sein. In verband hiermee kon de expres- trein die om 7.19 uur uit Eindhoven naar Den Bosch vertrok, niet over zijn normale spoor rijden, maar het spoor nemen, dat anders door binnenkomende treinen wordt gebruikt. Voorbij Best zou deze trein weer naar het normale spoor terugkeren. Dit lukte echter niet door een verkeerde wisselstand. Het gevolg was, dat de trein uit Eindhoven, die 20 km per uur reed, even voorbij Woensel inreed op de nade rende stoptrein van 5.23 uit Amsterdam naar Maastricht, die 80 km per uur reed, met het bovenvermeld gevolg. Later meldden de Nederlandse Spoor wegen, dat de expresstrein van 7.15 uur uit Eindhoven als gevolg van een gecon stateerde staafbreuk in het uitgaande spoor, order kreeg te vertrekken over het binnenkomende spoor. De hierboven genoemde werktrein stond op een nog aanwezig derde spoor. De directeur van de Nederlandse Spoor wegen, drs. D. J. Wansink, was reeds kort na de botsing op de plaats van de ramp aanwezig. De president, dr. ir. F. Q. den Hollander, is met vakantie buitenslands. Aan de opruimingswerkzaamheden wordt deelgenomen door twee ongevallen kranen en een ongevallenploeg. De N.S.- ambulancewagen uit Utrecht is, bemand met drie eigen doktoren eveneens voor hulp aanwezig. De spoorwegen hebben voor de gestag neerde lijn busdiensten ingelegd. Honder den reizigers wachten op deze drukke maandagochtend op aansluiting. De slachtoffers De voorlopige lijst van slachtoffers ver meldt de volgende namen: gedood: de oostambtenaar De Ruiter uit Amsterdam, de heer Bruinsma uit Utrecht en de heer Crommenacker uit Helmond. Voorts nog drie personen die nog niet geborgen en geïndenhficeerd konden worden. Gewond: Th. Langermans uit Eindhoven, Van der Weydeven uit Eindhoven, H. Calis uit Bussum, Hoegani, militair uit Woerden, L. van der Hurk uit Son, J. Stahlecker uit Eindhoven, H. Lampier uit Eindhoven, de militair L. Verveer uit Rotterdam, me vrouw Van der Horst uit Soesterberg, de heer en mevrouw Knauf uit Amsterdam, H. Eugster uit Amsterdam, mej. H. Ver donk uit Oss, de militair J. Zimmerman uit DISCONTOVERHOGING VAN DE BANK VAN FRANKRIJK Het disconto van de Bank van Frank rijk is heden verhoogd van 4 op 5 percent. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Eindhoven, de militair Hengeveld, woon plaats onbekend, Van der Plaats, woon plaats onbekend inmiddels uit het zie kenhuis ontslagen Philippo, woonplaats onbekend ook naar huis mej. Van der Baan uit Utrecht, Roy uit Waalre, Venrooy uit Eindhoven, Van Oyen, woonplaats on bekend en 'dr. A. H. Wiebenga uit Eind hoven, de militair Langermans uit Vught, J. Hamstra uit Amsterdam. De politie beschouwt deze lijst als nage noeg volledig. Hieruit kan worden gecon cludeerd, dat er zes personen zijn omge komen en vierentwintig dusdanig gewond dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Vanochtend omstreeks 7 uur bemerkte een ploeg wegwerkers' van de spoorwegen dat tussen Bussum en Hilversum, even voorbij het viaduct in Bussum, een wissel niet goed functioneerde. De treinen moes ten over enkel spoor worden geleid. Een en ander veroorzaakte nogal veel vertraging; vooral voor de forensen van het Gooi naar Amsterdam. Omstreeks 8 uur reden de treinen weer normaal. Strijd in Oman BAHREIN (UP) Nadat zij de troepen van de imam die het Fort Firq bezetten verslagen hadden, hebben de Britse troe pen en de strijdkrachten van de sultan van Oman en Muscat zondag het rebellen- hoofdkwartier Nizwa veroverd zonder een schot te lossen. Drie kilometer buiten de stad kwam een delegatie van het stadsbe stuur afgezanten van de sultan vertellen dat men diens soevereiniteit over Oman erkent. Zaterdagavond hadden de troepen van de sultan en de Schotse Hooglanders een tangbeweging tegen Firq uitgevoerd, waardoor de drie dagen oude tegenstand der volgelingen van de imam gebroken werd. De operatie was in de nacht voor bereid, en verliep zondagochtend snel en gelijkmatig. Nog voordat de actie goed op dreef had kunnen komen werd ze afge last, omdat afgevaardigden van het stads bestuur onderwerping aan de sultan had den aangeboden. CAïRO (Reuter) De vertegenwoor diger van de imam van Oman in Caïro, El Harty, heeft verklaard dat Groot-Brit- tannië en de sultan even voor de huidige aanval tegen de bewoners van Oman een geheim akkoord hadden gesloten. De sul tan zou geen vestiging van een Amerikaans consulaat in Muscat toestaan, geen onder handelingen openen met de Indische con sul zonder voorafgaand overleg met de Britse consul en invoer van Britse goede ren toestaan zonder over de prijzen te debatteren. In het akkoord zouden vijftig clausules zijn opgenomen met betrekking tot de Britse oliemaatschappij in 't gebied. De opstandige leiders zijn gevlucht naar Birkat Al Mauz, een dorpje dat vijftien kilometer ten oosten van Nizwa ligt. Van het andere einde van het front, waar de rebellen ten oosten van Izki stand hielden op een weg, is nog geen nieuws binnenge komen. Prinses Irene zal eind september haar j intrek nemen bij een Zwitserse familie in de buurt van Lausanne voor de duur van j het komende cursusjaar. De prinses zal verschillende cursussen volgen aan de universiteit van Lausanne. Liet secretariaat van prinses Irene zal voorlopig worden waargenomen door me juffrouw mr. M. Meurs, particulier secre taresse van prinses Beatrix, Noordeinde 68, Den Haag. NIEUW DELHI (AFP) Premier Nehroe van India heeft vanochtend in het parle- ment bekendgemaakt, dat hij president 1 Prasad verzocht heeft, de vorige week af- j gekondigde wet, volgens welke de regering stakingen in bepaalde -overheidsdiensten onwettig kan verklaren, in te trekken. i De 65-j. bromfietsberijder W. Ree, schoen maker in het Groot Heiligland te Haarlem, raakte zondagmiddag bij het passeren van een hem tegemoetkomende bromfietser op het rijwielpad langs de provinciale weg onder Nieuwe-Niedorp, met zijn stuur dat van zijn tegenligger, waardoor beiden ten val kwamen De heer Ree viel zo ongelukkig, dat hy vrijwel op slag dood was. De heer Ree was met zün vrouw op weg naar Friesland voor een 14-daagse vakantie. Het echtpaar heeft geen kinde ren. Op de rijksweg 's-Hertogenbosch-Eind- hoven is onder L i e m p d e, bij de zoge naamde Halsche Barrière, een personen auto met vier uit Amersfoort afkomstige inzittenden tegen de achterzijde van een stilstaande vrachtauto gereden. Een van de inzittenden van de personenauto werd op slag gedood De drie anderen werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Boxtel overgebracht. Geen van hen ver keert in levensgevaar Even nadat het ongeluk was gebeurd is een tweede per sonenauto op de eerste ingereden. Ook deze werd totaal vernield, maar de inzit tenden liepen geen noemenswaardig letsel op. Het slachtoffer is de 49-jarige mevrouw R.-M., moeder van de bestuurder. Op de kruising Middenweg-Kruislaan te Amsterdam-Oost is de 44-jarige mo torrijder J. F. H. Kiene uit de hoofdstad die vermoedelijk geen voorrang ver leende in botsing gekomen met een per sonenauto. Met zware verwondingen aan zijn hoofd werd de motorrijder naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis overgebracht waar hij is overleden. De 34-jarige Th. J. S. Andringa uit Oss is ongeveer een kilometer voor het dorp Holten op de rijksweg Holten-Rijssen met zijn personenauto tegen een boom gereden. De bestuurder werd op slag ge dood. Zijn naast hem zittende echtgenote, mevrouw J. B. H. Andringa-Vogt werd zwaar gewond. Zij is naar het R.K. zieken huis te Deventer vervoerd. Ook het afgelopen weekeinde zijn dui zenden naar zee gestroomd. Ditmaal om te zien hoe de Nederlandse kust er bij windkracht 8 uitzag. Het was dan ook uitzonderlijk zomerweer: een flinke storm beukte alle vakantiegangers weg. De stormbal was gehesen, de loodsdien- sten gestaakt. De golven droegen witte schuimtoppen en sloegen hoog over de pier zoals men op bijgaande foto uit IJmuiden ziet. Dat men onder de storm bal een fraai uitzicht had toont de andere afbeelding. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING Op de Delftweg in Overschie te Rot terdam werd de 34-jarige kantoorbe diende P. van Balen op zijn bromfiets plotseling door een windvlaag gegrepen en met zijn bromfiets voor een autobus van de W.S.M. geworpen en overreden. Zwaar gewond werd het slachtoffei naar het Coolsingelziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat de dood reeds was ingetreden. Op het viaduct nabij het Stadion te Utrecht is een auto van de weg geraakt en over de kop geslagen. De auto werd bestuurd door de 28-jarige Amerikaan Joseph Brough. De echtgenote van de be stuurder, de 24-jarige Patricia Ann Brough-Lyons, werd uit de wagen geslin gerd en was op slag dood. De bestuurder liep enkele lichte verwondingen op even als zijn zwager de 21-jarige in München gelegerde Amerikaanse militair Ambrose Lyons. Het Amerikaanse echtpaar is woon achtig in De Bilt waar de man een functie heeft in de civiele dienst van de luchtbasis Soesterberg. Bij een scherpe bocht in H a 11 u m is een der portieren van een bestelauto uit Heerlen waarin vijf volwassenen en drie kinderen opengevlogen, waardoor het 17-jarige meisje J. D. naar buiten viel met een driejarig jongetje in de armen. Het meisje overleed ter plaatse. Het jongetje, dat op het meisje was gevallen, kreeg geen letsel. .c—g lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 734 personen, j van wie 141 kinderen. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■••■■•■••a Hellpart meent, dat hij hun stemmen gehoord heeft toen hij Gordi redde. Het ge luid kwam toen van een punt, lager gele gen dan het bivak, dat het viertal had op geslagen. Doch er gingen andere geruch ten, dat het tweetal Gordi en Longhj ver laten had om te pogen de top te berei ken. Hun bivak lag 200 meter onder de top. De hoop de Italiaanse alpinist Stefano Longhi levend te redden is vervlogen. Men heeft zijn lichaam met het hoofd naar beneden zien hangen in de touwen waarmee hy aan de noordelijke muur van de Eiger hangt. De leiding van de reddingsactie meent dat hy waarschijnlijk vannacht gestorven is. De storm moet te veel geweest zijn voor zijn uitgeputte lichaam. Longhi, 44 jaar en oudste van de vier mannen die gepoogd hebben de 3.974 me ter hoge Eiger-top te bereiken via de moeilijkste helling in de Zwitserse Alpen, werd vorige week bij een val gewond. Vanochtend vroeg heeft men opnieuw getracht de ingeslotenen te bereiken. Ook nu nog is er geen spoor van de Duitsers. Het weer is slecht. Er staat nog steeds een flinke storm, terwijl nevel en sneeuwstormen het zicht belemmeren. Zes groepen van in totaal vijftig ervaren Italiaanse, Duitse, Franse, Zwitserse en Poolse bergbeklimmers zijn bezig met de reddingsacties op de Eiger. Zij worden tel kens weer overvallen door sneeuwstormen en mist. De vier bergbeklimmers bevinden zich al negen dagen op de steile helling van de top van de Eiger. Zondagmorgen slaagde men er evenmin in de vier mannen te be reiken. Een berggids, die met een stalen kabel van de top was neergelaten, moest worden opgehaald, omdat hij in een ver ticale spleet van de rotswand was terecht gekomen en van de mannen gescheiden bleef door een bergkam. Later werd de Italiaan Gordi met de kabel naar boven gebracht. In het weekeinde zijn negen bergbeklim mers dodelyk verongelukt. In het Berner Oberland drie Zwitserse broers, by Gre noble in Frankryk een Brit, in de om geving van Zermatt een Duitser, op dc Nantillons gletscher in de Franse Alpen twee Fransen, bij Vicenza in de Italiaanse Dolomieten een Italiaan en op de Sel in Zwitserland de 17-jarige Nederlander Paul George Engels. BIRMINGHAM (Reuter) De 35.000 padvinders op de wereldjamboree bij Bir mingham zijn zondagavond weer door zware regenbuien overvallen. De hoofd wegen van Sutton Park, waar de jamboree wordt gehouden, waren veranderd in een modderstroom. HOLLANDIA (ANP) Hedenochtend is op Nieuw Guinea, kort na de start in dc omgeving van het vliegveld van Merauke, de Master Mariner"-vliegboot PB-312 van de Koninklijke Marine neergestort. Van de tien personen aan boord ze ven marinemensen en drie leden van de politiemacht zijn er acht om het leven gekomen. Een lid van de marine en een po litieman hebben het ongeluk overleefd. De marineman is evenwel levensgevaarlijk ge wond. Het vliegtuig was om 6.15 uur plaatse lijke tijd opgestegen van Merauke voor het uitvoeren van een dropping in de sibilval- lei, waai' voorbereidende werkzaamheden worden verricht voor de voorgenomen Ne derlandse wetenschappelijke expeditie naar het Sterrengebergte in 1958. De naam van de overlevende marineman is A Moens, sergeant-vliegtuigmaker. De geredde politieman heet Valerius Ikako. De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. J. van Baal, de commandam zeemacht, schout-bij-nacht A. M. Valken burg en de doktoren Neeb en Westers heb ben zich in een Dakota naar de plaats van de vliegtuigramp begeven. De politiemensen, die bij het vliegtuig ongeluk het leven hebben verloren zijn de hoofdagent tweede klasse M. van Houten en de veldwachter eerste klasse I. Jaas. BERN (Reuter). - De zeventienjarige Nederlandse student Paul George Engels, zoon van een Amsterdams advocaat, heeft zondag in Zwitserland een dodelijke val van honderd meter gemaakt tijdens de beklimming van de Esel, die deel uitmaakt van het Pilatusmassief bij het meer van Luzern. Een vïiend van Engels, die eveneens in nood verkeerde werd gered. De Duitse toerist Karl Fritz uit Heil- bronn is bij een ongeluk op de Fletsch- horn, 3996 meter hoge berg, om het leven gekomen. Samen met zijn dochter nad hij zonder gids een bergtocht op de Fletsch- horn ondernemen. Hij stortte voor haar ogen neer. Bij klimpartijen in verscheidene delen van de Oostenrijkse Alpen zijn tijdens het weekeinde drie Oostenrijkers om het leven gekomen. De Duitse verpleegster Anneliese Lebus is gisteren bij een ongeluk op de 3.912 me ter hoge Piz Palue om het leven gekomen en haar drie metgezellen werden licht gewond. De vier waren met touwen aan elkaar verbonden toen zij de berg afdaal den. Anneliese Lebus gleed uit, waardoor de gehele groep ten val kwam. Zij gleden ongeveer 100 meter een met sneeuw en ijs bedekte helling af en twee leden van het groepje, onder wie mej. Lebus, vielen in een spleet. i De geredde Gordi (tweede van links) achter zijn redder Hellpart. (Telefoto ANP). Met een slag die tot ver in de omtrek te horen was, zijn vanochtend om iets voor halfacht even buiten Eindhoven twee personentreinen tengevolge van een verkeerde wisselstand tegen elkaar gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk. De voorste treinstellen der beide treinen werden door het geweld van de botsing uit de rails geslingerd en dwars over de spoordijk gezwiept; de rest van de trein stellen drong onder het gekraak van brekend glas op elkaar in. Een enorme ravage ontstond; van de passagiers van wie er volgens de eerste berichten meer dan dertig verwond werden konden zich slechts enkelen zonder hulp van buitenaf bevrijden. De politie heeft alle artsen in de omgeving gealarmeerd en naar de plaats van de ramp gezonden. Ambulance-auto's uit Den Bosch, Geldrop, Valleens waard en Helmond werden eveneens opgecommandeerd om de gewonden naar ziekenhuizen te vervoeren. De eerste hulp werd verleend door militairen uit de Constant Rebecq-kazerne, die vlak bij de plaats van het ongeluk ligt. Ook personeel van een naburige psychiatrische inrichting assis teerde bij het bergen der slachtoffers, onder wie zich, naar de politie meedeelt, tenminste zes doden bevinden. De mogelijkheid bestaat, dat het aantal slacht offers nog groter zal zijn, daar de ravage op het ogenblik nog niet te overzien is. Order verkeerd begrepen? Vlak voor het ter perse gaan van deze editie vernamen wij van de zijde van de N.S. nog het volgende: Vanochtend om streeks zeven uur ontdekte men ter hoogte van het posthuis op de lijn Eindhoven- Best een onregelmatigheid. Men instrueer de het station Eindhoven om de gebruike lijke lastgeving aan de machinisten van binnenkomende en vertrekkende treinen uit te geven, waaruit deze moesten con cluderen, dat op verkeerd spoor moest worden gereden. Men vermoedt thans, dat de betrokken lastgeving verkeerd gespeld is geweest of verkeerd door de machinist van de uit Eindhoven vertrekkende trein is begrepen. ALGIERS (Reuter) Volgens door gaans betrouwbare kringen hebben de Fransen sinds het begin van de opstand in Algerije in november 1954 ongeveer 35.000 opstandelingen gedood en omstreeks twintigduizend gevangen genomen. Tot 1 augustus verloren de Fransen ongeveer 2.900 man aan doden, onder wie twee honderd officieren, 9.000 man aan gewon den en 700 man vermisten. Onder de mohammedaanse burgerbe volking bedroegen de verliezen 6.000 do den, 3.700 gewonden en 2.300 vermisten, en er zijn 945 Franse burgers gedood, 2.700 gewond en 140 vermist geraakt. Dat de strijd het afgelopen halve jaar zeer in felheid is toegenomen blijkt uit het feit, dat het aantal gesneuvelde op standelingen op 1 augustus bijna het dub bele was van het aantal, dat op 1 februari werd genoemd. De geschatte cijfers waren toen: 19.000 opstandelingen gedood en 7.200 gevangen genomen en 2.600 Franse militairen gedood en 5.650 gewond. SRINAGAR (Reuter) De Indische minister van Defensie, Menon, heeft Pa kistan gewaarschuwd, dat India „nieuwe daden van agressie tegen Indisch gebied, met inbegrip van Kasjmir", niet zal toe laten. - Jean de Boisson: Om goed te schijnen is de mens bereid tot alle kwaad. Niet de Italiaanse bergbeklimmer Stefano Longhi, die aan twee touwen vastge bonden boven een ijsrichel van de Eiger in Zwitserland hangt, is zondagmiddag in veiligheid gebracht. De reddingsexpeditie van ruim vijftig man moest zyn redding opgeven op het moment dat daarvoor alles in gereedheid was gebracht. Een ijzige sneeuwstorm maakte het onmogelyk. Wel is een andere Italiaan, Claudio Gordi, met bovenmenselijke inspanning naar de top van de berg gebracht. Hy bevond zich op een kleine inham aan de noordkant van de Eiger. Aan een kabel gebonden heeft de Duitse alpinist Alfred Hellpart zich langs de steile bergwand laten zakken. Hy liet zich daarna met de uitgeputte Italiaan op zyn rug omhooghalen, centimeter voor centimeter, met verscheidene rustpauzes. Het leek dat zy het nooit zouden halen. Gordi belemmerde de Duitser in al zyn bewegingen. Hy bereikte met ontzaglijke moeite de top. Direct werd Gordi een zuurstofbehandeling gegeven. Hy is daarna naar een ziekenhuis overgebracht. Een reddingsgroep van twintig man belastte zich met zijn transport. Voor men tot andere acties kon overgaan stak een hevige sneeuw storm op, die de redders tot de terugtocht dwong. Met Longhi zijn ook de Duitsers Nothdruft en Meier nog in levensgevaar. Van deze beide laatsten ontbreekt zelfs elk spoor. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op- opgemaakt om 11.15 uur: Vrij veel bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind uit weste- lijke richtingen. Dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets lagere j: Volledige weerrapporten op pagina twee. c

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1