Treinramp bij Eindhoven te wijten aan een verkeerde opdracht Stakers in Lodz met leger en geheime politie aangepakt Bestuurder kreeg bevel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Rijd verkeerd spoor eè'MORRIS heforet/onót/ff/ Tramarbeiders beantwoordden ministeriële rede met ge jouw Frankrijk en zijn wijn Enkele gewonden nog in levensgevaar Gomoelka neemt geen risico Masjumi blijft grootste partij op West-Java Recherche onderzoekt onafhankelijk van NS. Twee doden in het verkeer Verkeersongelukken Dit jaar: 736 doden I Namen van gewonden AVONDSTILTE 5&VMARK? Drie gevangenen uit Veenhuizen ontsnapt Roofmoord op 79-jarige weduwe te Reugen Het woord is aan Zelfde temperaturen 72e JAARGANG No 29 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 182 van vijftig percent - kracht bij te zetten. Het gemiddeld loon voor iemand bij de tram in Lorz is 800 zloty, nochtans juist voldoende om een paar schoenen te kopen. En niet 800 zloty per week, maar 800 zloty per maand. De minister voor het binnenlands bestuur Stanislaw Sroka ijlde maandag van War schau naar Lodz, met Loda Sowinski, voor zitter van de Poolse organisatie van vak bonden. De stakers zeggen, dat zij door de politie zijn aangevallen, maar Sroka ont kent dat. Tijdens zijn toespraak tot de sta kers - een toespraak, die meermalen door ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON POPELINE REGENJASSEN DJAKARTA (ANP) Volgens nog on volledige cijfers van de verkiezingen in West-Java heeft de communistische partij in dit gebied wel aanzienlijke winst ge boekt, maar is hij er niet in geslaagd de grootste partij in dit gebied te worden. De Masjumi, die sedert de algemene verkie zingen van 1955 de grootste partij in deze provincie is, heeft in vjjf van de negen residenties, waarvan de resultaten tot dus verre bekend zijn geworden, de leiding. Zij handhaafde haar positie als grootste partij in Bekasi, Tasikmalaya, Garut, Kuningan en Bogor. De communisten hebben de leiding in Bandung, Subang en Cheribon, waar zij stegen van de derde naar de eerste plaats en de nationalisten en de Nahdatul Ulama voorbijstreefden. De P.N.I. verloor veertig percent van haar stemmen in de residentie Cheribon en gemiddeld 25 percent in de gehele pro vincie. De nationalisten handhaafden hun positie als grootste partij in de residentie Tjandjur. Voor zover dit op het ogenblik valt op te maken uit de nogal spaarzame gegevens die de Nederlandse Spoor wegen en de politie verstrekken over de vermoedelijke oorzaak van de trein botsing bij Eindhoven, is het ongeluk te wijten aan een foutieve opdracht van de treindienstleider op het station Eind hoven aan de negenenveertigjarige be stuurder E. P. de Boer, die de sneltrein van Eindhoven naar Den Bosch moest rijden. Eerstgenoemde functionaris zou aan De Boer ten onrechte een schrifte lijke lastgeving hebben verstrekt om Eindhoven „op verkeerd spoor" te ver laten, waarover de stoptrein uit Amster dam moest binnenrijden. De botsing werd daardoor onvermijdelijk. Aanvankelijk meende men, dat be stuurder De Boer ook bij het ongeluk was omgekomen. Later bleek echter dat hij nog leefde, maar wel evenals de bestuurder van de trein uit Amster dam ernstig gewond was. Het aantal doden is daardoor tot vijf mensen be perkt gebleven: de drie reeds gisteren genoemde slachtoffers en twee vrouwen, LODZ (UP) Leden van de Poolse militie, gewapend met machinepistolen, machinegeweren en traangasbommen, staan op strategische punten in de Pool se stad Lodz, 100 km ten zuidwesten van Warschau, terwijl tweehonderd vrachtwagens werkwilligen naar hun werk brengen. De gehejme politie mengt zich onder cle mensen in de stra ten. Het is duidelijk: Wladislaw Go- moelka riskeert geen herhaling van de opstand in Poznan en heeft alle beschik bare reserves gealarmeerd om de sta king van vijfduizend man trampersoneel in Lodz te beteugelen. Op de eerste dag van de staking hebben zich onlusten voorgedaan, waarbij vijf vrouwen ge wond raakten. Rondom Lodz staan de soldaten klaar. Radio-auto's van de politie scharrelen rond in de omgeving van de remise, waar vijftig stakers de nacht hebben doorge bracht. Het trampersoneel ging maandag in sta king om de looneisen een loonsverhoging luid gejoel onderbroken werd - zwaaide een vrouw, wier ogen rood behuild waren, een traangaspatroon voor de neus van de minister, en schreeuwde: „Gebruiken jullie dit tegen vrouwen?" Geen delegatie De stakers hebben geweigerd in te gaan op het voorstel van de minister om een delegatie aan te wijzen. Ze zeiden, dat zij dit risico niet namen, omdat de leden van de delegatie dan in de nacht zouden wor den gearresteerd. Het Poolse regerings-standpunt, reeds meermalen uitgesproken, is dat Polen zich geen loonsverhogingen kan permitteren. Minister Sroka zei dat maandag, toen hij met de stakers in een remise sprak. Maai de stakers hechtten weinig waarde aan zijn argument en wezen er onder andere op dat de prijs van de wodka met 15 percent is verhoogd, en dat de regering het geld, dat hierdoor extra ontvangen wordt, gemakke lijk voor hun loonsverhoging zou kunnen gebruiken. (Reuter) Het stadsbestuur van Lodz heeft een beroep op het leger gedaan om de trams en autobussen van het gemeente lijk vervoersbedrijf met ingang van dins dagochtend door militairen te doen be sturen. Volgens Reuter zou het aantal van de stakende tramemployé's zich reeds tot 10.000 hebben uitgebreid. (U.P.) Een grote menigte stakers heeft vandaag het hoofddepot van de tram in Lodz bezet, hoewel daar met tommyguns gewapende militie geposteerd stond om hun staking te breken. De atmosfeer was uiterst gespannen. Ongeveer 200 trucks van het leger onder houden een nooddienst op de verlaten trolley-banen. Geen enkele trolley rijdt meer in deze stad van .600.000 inwoners. Er heerst grote verbittering onder de arbeiders, nadat de kranten van maandag hen als „gepeupel" bestempeld hadden en ervan beschuldigd hadden de politie met stokken aangevallen te hebben. (Reuter) De stakers is meegedeeld, dat een bedrag van vijftig miljoen zloty is uit getrokken om de salarissen van het tram- en autobuspersoneel te verhogen. Dit be tekent, dat elk lid van het personeel iets minder dan honderd zloty per maand er bij zou krijgen. De stakers vinden dit ech ter niet genoeg. Zij zeggen, dat zij nu hooguit 800 zloty per maand verdienen (ongeveer 120 gulden). Volgens officiële cijfers variëren de salarissen van 750 tot 1.100 zloty per maand, afhankelijk van het aantal dienstjaren. (U.P.) De plaatselijke kranten volgden vandaag dezelfde koers als de minister voor Binnenlandse Zaken, Stanislaw Sro ka, maandagavond gekozen heeft: dat de situatie slecht is, maar niet door stakingen verbeterd kan worden. Stakingen kunnen de situatie alleen maar verergeren. Waar nemers zijn het er over eens dat deze opvatting de juiste is, voor zover het de regering betreft. Als de regering belang rijke concessies zou doen aan de stakers in Lodz, zouden ongetwijfeld overal in het land stakingen uitbreken. Met snijbranders moesten de slacht offers uit de in elkaar gedrukte wagens bevrijd worden. lem flm<yprrlam_^ nHaag Rotterdam Arnhem sHertooenbosch RAMP BELGIE Spoorlijnj SCHEMA VAIN DE RAMP] 's-Hertogenbosch trein uit Amsterdam L fc/r. fout leve wis selstand Hier moest de trein uit Eindhoven terug naar hetan- dere spoor trein uit Eindhoven moet naar ander spoor, snelheid ca.20 km p.u Eindhoven ■"""Trein uit Eindhoven ••••Treinuit Amsterdam De 79-jarige weduwe A. van Vonderen- Jillesen is maandag in haar woning te Beugen nabij Boxmeer vermoord. Haar kleinzoon trof haar 's middags omstreeks zes uur dood in de keuken aan met zware wonden in voor- en achterhoofd. In de wo ning waren alle kasten en laden doorzocht. De politie neemt aan dat roof het motief is voor deze misdaad. Omtrent de identiteit van de dader of daders is de politie nog niets bekend. De officier van Justitie uit s-Hertogenbosch verscheen spoedig op de plaats van de moord om het onderzoek te leiden. Ook de politiedeskundige dr. Zel- denrust uit Den Haag was spoedig ter plaatse. De woning van de verslagene, aan de verkeersweg van Cuyk naai- Boxmeer, ib een vrij groot boerenhuis, dat zij bewoonde met haar zoon W. van Vonderen, die we duwnaar is. Diens 17-jarige zoon Tonny, die zijn vakantie in het ouderlijk huis doorbracht en de moord ontdekte, rende omdat zijn vader niet thuis was naar de woning van zijn tante, de dochter van de vermoorde vrouw, die zeer nabij woont. Zij alarmeerde direct de politie. Uit het onderzoek bleek dat twee porte monnees zijn verdwenen en een trommel tje met geld, dat de oude vrouw in een omslagdoek had gewikkeld. Het is niet be kend, hoeveel geld zich hierin bevond. Het is de buurtbewoners opgevallen, dat een vrouw van vermoedelijk middelbare leeftijd, gekleed in een rode mantel, 's mid dags de vrouw heeft bezocht en dat zij sa men gewandeld hebben. Ook hebben zij een oude damesfiets met een vreemdsoor tig stuur tegen de gevel zien staan. De opinie is, dat de dader of daders goed op de hoogte moeten zijn geweest van de toe stand omdat juist in de uren, dat de vrouw alleen placht te zijn, het misdrijf is ge pleegd. In de Majellastichting te Bussum is aan de gevolgen van zijn verwondingen, opge lopen bij een autobotsing, overleden de 64-iarige ir. C. D. Grijns. Zondagmiddag 28 juli had de chauffeur van een N.B.M.-bus op het kruispunt Ko- ningslaan-Gooilandse Weg geen voorrang verleend aan de auto van de heer Grijns. De 61-jarige mevrouw Grijns werd daar bij zo ernstig gewond, dat zij vijf dagen later overleed. Een 24-jarige logé werd minder ernstig gewond. Omstreeks kwart over tien gisteravond is op de 's Gravendijkwal te Rotterdam een vrouw bij het oversteken aangereden door een taxi. Zij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis Conlsingel overge bracht, waar zij later is overleden zonder bij bewustzijn te zijn geweest. Naar haar identiteit wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 736 personen, van wie 141 kinderen. Hieronder volgt een opgave van enkele der gewonden, wier namen gisteren on volledig of niet geheel juist werden opge geven: mevrouw J. van r HorstPery uit Rotterdam; W. van Venrooy, J. van Roy uit Waalre, de heer Hougardy (mili tair uit het kamp Oirschot), de heer W Knauf en mevrouw C. KnaufHijm uit Amsterdam, de heer J. J. Langermans uit Eindhoven (militair gelegerd in de kazerne van Vught), de heer Philippo, behandeld in de Rijkspsychiatrische inrichting, de heer J. P. C. Ooyen uit Eindhoven en mejuffrouw E. van de Baan uit Utrecht, de heren Hengeveld en Van t Plaats uit Utrecht zijn na behandeling in de Rijks- psychiatrische inrichting te Eindhoven naar huis teruggekeerd. ADVERTENTIE Voor stadgenoot en vreemdeling: Korte kerkdienst woensdag 14 aug. 8—8.45 uur Spreker: Ds. W. v. LIMBURGH, Bennebroek Organist: Hendrik Lasschuit Sopraan: Greta Krom Na de ontsnappingen uit de strafge vangenis te Scheveningen hebben vannacht drie gevangenen uit het strafgestic.ht en rijkswerk-inrichting te Esserheem te Veen- huizen het hazenpad gekozen. Een van hen had nog een straf van vier jaar uit te zitten. Omtrent het verloop van de ontsnap ping zyn tot op heden nog geen inlich tingen vrij gegeven. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 gj H i 1 I B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. /g lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 I 11 B Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen, prukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B ff «T T| g I fcT" I 1 JÊ 1[ 1 I 1| IT ff j ff. J 1 Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 VA VA JL JL V^ 1 A 1 kf VA VA JSA Jb VA VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Humor en tragiek zijn zusters, die bijna niet van elkander te onderscheiden zijn. TIEN PAGINA'S VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met bier en daar enkele buien en vannacht plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur.Aan- vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Meestentijds zijn het spannende politieke verwikkelingen, revoluties of gewapende conflicten in het buitenland, die de reportages van onze reis- redaeteur gelden. Vandaag snijdt hij (lees: ontkurkt hij) een goedmoediger onderwerp aan: Frankrijk en zijn wijn. Goedmoediger maar daarom ook minder belangwekkend? Wij geloven het niet. Als een rode (en soms een witte) draad loopt de wijn door de geschiedenis van de Europese beschaving, waarvan de kraamkamer immers in de zonnige gebieden om de Middellandse Zee te vinden was, toen en nu wijnstreken bij uitstek. Het is nu bovendien vakantietijd. En ook daarom nodigt onze reisredacteur u uit voor een tocht door Frankrijks wijngaarden: de vallei van de Loire, de door de zon ge schroeide Charente, het arme paradijs van de Midi, de verweerde monu menten van het verleden in het Rhónedal, de roijale Bourgogne, het land van de schuimende champagne. Hij vertelt u in een serie artikelen niet alleen over de wijn zelf, van de „ordinaire" uit het zuiden tot de „hoge fles" van de Médoc of de Cöte de Nuits, maar evenzeer over de kwestie van het alcoholisme en de politieke en economische problemen, die met de wijnbouw verbonden zijn. Het eerste artikel vindt u op pagina 3. DIT NUMMER BESTAAT UIT die dusdanig in een der vernielde com partimenten bekneld zaten, dat men uren bezig geweest is om haar stoffe lijke resten te bereiken. Het waren de negenendertigjarige juffrouw W. M. van Amsterdam uit Nieuweramstel en de vijf jaar jongere juffrouw C. Letsehert uit Amsterdam. Pas omstreeks halfvier maandagmiddag gelukte bet de oprui- mingsploegen baar zwaar-verminkte lichamen te bergen. Gisteravond en vannacht is het oprui- mings- en reparatiewerk op de plaats van de ramp in koortsachtig tempo voortgezet. Vanmorgen om 5.46 uur kon het spoor wegverkeer op de lyn Eindhoven—Best over enkel spoor, zij het met vertraging, weer worden hervat. Om 10.10 uur kwam ook het tweede spoor vrij, waarover thans met een snelheid van 30 km wordt ge reden Namens de Nederlandse Spoorwegen is meegedeeld, dat het „officiële" onderzoek naar de omstandigheden van de treinramp woensdagmorgen beginnen zal. Mannen van de spoorwegrecherche hebben maan dag allerlei bewijsstukken verzameld en ook de instrumenten in de cabines van de beide treinen gecontroleerd en doorge meten. Wat de gewonden betreft: dertig van hen werden in eerste instantie naar zie- „Het bericht van de spoorwegen, als zou de treindienstleider V. uit Endhoven de lastgeving „verkeerd spoor rijden", ten on rechte hebben gegeven, kwam voor de on derzoekende politie-instantie als een ver rassing", aldus meldde de Eindhovense correspondent van de Volkskrant vanmor gen aan zijn blad. De Volkskrant schrijft voorts dat het onderzoek van de Eindhovense recherche naar de schuldvraag bij de treinramp „vol komen onafhankelijk van de interne me ning over deze zaak bij de Nederlandse Spoorwegen gevoerd wordt". „Hoewel en kele punten op ernstige schuld of nalatig heid wijzen, is er nog geen proces-verbaal tegen iemand opgemaakt", zo vervolgt het blad, dat verder meldt, dat „in deze straf rechterlijke zaak nog verschillende getui- gen-deskundigen moeten worden gehoord." kenhuizen overgebracht. Acht hunner hebben deze inrichtingen inmiddels kun nen verlaten. Van de overige 22 verkeren enkelen nog in levensgevaar. Voorts zijn naar schatting twintig passagiers licht gewond geraakt. Zij hoefden niet te wor den opgenomen. Naar het aantal doden en gewonden ge rekend, is dit een der ergste spoorweg ongelukken, die ooit in ons land gebeurd zijn. Gelukkig hebben de stalen rijtuigen het geweld van de botsing, de snelheden van de beide treinen in aanmerking ge nomen, nog goed doorstaan. Bij een iëtwat minder solide constructie van de wagens zou het aantal slachtoffers ongetwijfeld vele malen groter geweest zijn. Vele pas sagiers in de achterste treinstellen bijvoor beeld zijn nu met de schrik, of met enkele onbetekenende builen en schrammen vrij gekomen. Gomoelka Hijskranen moesten er aan te pas ko men om enige orde te scheppen in de chaos van de zwaar beschadigde rijtuigen van de beide treinen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1