PANDA EN HET DING Gedeeltelijke devaluatie van de franc door Fransen kalm opgenomen Onbestendig weer Scholtens plaatst een obligatie lening van f2 miljoen Radio geeft woensdag si Wereldnieuws^ ió het zo Fonetiek J DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 2 Parijse beurs reageert nauwelijks Goodyearfabriek te Bogor verlaagt de produktie Spaanplatenfabriek van Bruynzeel in Suriname Indonesische bedrijven van .Overzeese" worden genaast H. B13STER 3r. EN ZOON Schildersbedrijf VOOR DIEPTE-INVESTERINGEN De n.v. krijgt vaste voet in Engeland Iets betere resultaten in 1957 bij Jan de Poorter Bank van Palm Beach Casino in Cannes gesprongen Drie winnaars zouden de zaak willen overnemen Radjamandala verlaagt dividend tot 4 pet. (v.j. 5) WteklGumi ftio'iMQr 'cico/or Indonesische dekkings percentage gestegen Suezkanaal Maatschappij thans ook in de olie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland r~ (Van onze correspondent in Parijs) HET FRANSE PUBLIEK heeft de gedeeltelijke devaluatie van de franc nogal kalm opgenomen, hoewel men daarbij wel in het oog moet houden, dat de 15e augustus algemeen als een feestdag wordt gevierd en dat van oudsher de week, waarin deze datum valt, voor handel, beurs en bedrijf als de stilste van het jaar geldt. De effectenbeurs heeft maandag dan ook weinig verandering in de koersen te zien gegeven. Het is echter nog te vroeg om zich een duidelijk beeld te kunnen vormen van de invloed, welke de jongste monetaire maatregelen van minister Gaillard zullen hebben op de verschillende sectoren van het Franse economische leven. De goudbeurs heeft evenmin grote verschillen in noteringen te zien gegeven. Staven goud van 1 kilo noteerden 5000 francs hoger op 505 duizend francs. Daar stond tegenover dat de gouden Napoleon op 3850 francs 40 francs lager noteerde. Van de andere gouden munten waren de koersen verdeeld. De buitenlandse valuta's noteerden vrij wel gelijk met de vorige koersen. Bij de wisselkantoren en banken, die de noterin gen op grote zwarte borden plegen te pu bliceren, stond er achter iedere koers: plus 20 percent De dollar was op de parallel- markt 436 genoteerd tegen een vorige koers van 420 en bij een officiële notering 350 plus 20 percent. Dit is dus wel een bewijs, dat men nog niet ervan overtuigd is, dat de nieuwe noteringen de intrinsieke waar de van de franc recht doen wedervaren. Voor het publiek heeft de wijziging in de noteringen van de buitenlandse valuta wel enige moeilijkheden met zich gebracht om dat de banken nog geen officiële instructies bezaten en daarom slechts „mondjesmaat" wilden wisselen. Vele Fransen, die met vakantie naar het buitenland wilden, kon den derhalve geen deviezen kopen, terwijl de buitenlanders, die hun geld wilden wis selen in francs, ook slechts voor één dag geholpen konden worden. Het hogere disconto De Banque de France heeft het disconto verhoogd van 4 tot 5 percent, de hoogste koers sedert 1937 en de tweede verhoging met 1 percent binnen vier maanden. Men veronderstelt, dat het bovendien in het voornemen van de regering ligt, het kopen op krediet te beperken; niet voor zichzelf, maar voor de Franse staatsburgers. De eerste storting van aankopen op afbetaling zal waarschijnlijk van 30 percent op 40 percent of zelfs op de helft van de totale aankoopsom worden gebracht. Ook zou de afbetaling van het restant van de koopsom, welke thans voor auto's in achttien maan den, en voor huishoudelijke als regel in 24 maanden mag geschieden, worden terug gebracht tot maximum één jaar. Daar de verkopen op afbetaling juist voor auto's, radiotoestellen en huishoude lijke artikelen de laatste jaren sterk zijn opgelopen (van ongeveer 90 miljard frs. in 1954 tot tegen de 200 miljard frs. in 1956) zouden de nieuwe restricties de vraag in de sector gebruiksgoederen waarschijnlijk doen afnemen. Dat zou bovendien tot ge volg kunnen hebben, dat de fabrikanten zich meer op de buitenlandse markten zou den kunnen oriënteren en dat ziet de Franse regering maar al te gaarne. (Ven onze correspondent in Djakarta) De Goodyear bandenfabriek te Bogor heeft haar produktie tot vier dagen per week teruggebracht, teneinde het verlies, waarmede de fabriek thans werkt, te be perken, aldus meldt het Indonesische dag blad Keng Po. De produktiekosten zyn als gevolg van de nieuwe regeling voor de import van grondstoffen met tachtig per cent toegenomen; de prijs der goederen mag slechts met dertig percent worden verhoogd. Verder is de Indonesische naaimachine- fabriek „Fatmah" geheel stil komen te liggen, doordat dit nationale bedrijf dit jaar nog geen deviezen voor de import van grondstoffen ontving; vorig jaar werden slechts twee van de elf aanvragen gehono reerd. De fabriek startte in 1954 met 140 man personeel. Volgende maand zullen de Bruynzeel- fabrieken in Suriname een begin maken met de bouw van een nieuwe fabriek waarin, naar de directie hoopt, volgend jaar juni kan worden begonnen met de produktie van spaanplaten. De keuze is op Suriname gevallen omdat men in de eerste plaats goedkoop aan de grondstof fen kan komen. Het afval van de triplex- fabriek is namelijk bijzonder geschikt voor de fabrikatie van deze spaanplaten, terwijl er ook voldoende bruikbare hout soorten in Suriname voorkomen. De pro duktiekosten liggen niet hoger dan in Nederland, ondanks het feit dat de lijm moet worden geïmporteerd en het produkt naar Nederland moet worden verscheept. Het ministerie van Openbare Werken en Energie te Djakarta heeft de n.v. Over zeese Gas- en Elektriciteitsmaatschappij de naasting per 1 februari 1958 aangezegd van haar elektriciteitsbedrijven te Makas sar en te Medan en omgeving. De naasting zal geschieden volgens hetgeen bepaald is in de concessievoorwaarden. MUTATIES BIJ BPM Tot research-coordinator van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij is per 1 ja nuari 1958 benoemd ir. H. W. Slotboom als opvolger van ir. J. H. Vermeulen, die op genoemde datum de dienst van de maat schappij zal verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als directeur van het Koninklijke/Shell Laboratorium, Amsterdam, zal de heer Slotboom worden opgevolgd door dr. H. van Driel, terzijde gestaan door dr. ir. J. C. Vlugter als plaatsvervangend directeur en „co-director of research". ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Op de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van W. A. Schol tens Aardappelmeelfabrieken n.v. is be sloten tot het aangaan van een obligatie lening van f 2 miljoen, 51/4 percent 15- jarige obligaties, in stukken nominaal 1000 gulden aan toonder, tot een koers van 9872 percent. De president-directeur, de heer G. F. Dalenoord deelde mede, dat conver teerbare obligaties voor de vennootschap niet altijd aantrekkelijk zijn, temeer daar de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat binnen die tijd nieuw aandelenkapitaal moet worden aangetrokken. De obligatie lening wordt gebruikt voor diepte-inves teringen in de chemische sector, dus voor de dochtervennootschap. Verwacht wordt voor de groep als zo danig, dus n.v. plus dochters, dat ongeveer dezelfde resultaten als het vorige jaar be reikt zullen worden. Getracht wordt het dividend zo constant mogelijk te houden. Zeventig percent van de produktie wordt geëxporteerd. Medegedeeld werd bij de rondvraag, dat door bijzondere omstandigheden het de n.v. mogelijk is geworden een overeen komst aan te gaan met een van de grote HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa- terst.) 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Gram. 10.45 Gevar.progr. 11.30 V. d. jeugd. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Kamerork. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 16.55 Lichte muz. 17.15 Vakantie- tips. 17.50 Regeringsuitz. Rijksdelen Over zee: Dr. J. Hartog: Taalverschijnselen op de Bovenwindse Eilanden. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Mr. Dr. R. W. H. Pitlo: Een vergeten beschaving: Het rijk der Groot-Mogols in Voor-Indië in de 16e en 17e eeuw. 19.00 Gram. 19.10 Oog in oog met de meesters, klankb. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Tussen de re gels door. 20.15 Ork.conc. 21.10 De twee Magdalena's, hoorspel. 22.15 Rep. Trofeo D'Italia. 22.35 Gram. 22.45 Het Intern. Geofysisch Jaar, caus. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Concertork. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 12.00 Metropole ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lich te muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Zigeunerkwintet. 13.45 Les Pêcheurs de Ferles, opera (gr.). 15.30 Viool en piano. 16.00 V. d. jeugd. 17.15 Amus.muz. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. 17.55 Man nenkoor. 18.15 Leger des Heils-ork. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18,50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant, 20.20 Lichte muz. 20.40 Bariton en piano. 21.15 Muz. luisterwedstrijd. 21.35 Tuinbouw in Himachal Pradesh, India, caus. 21.50 Radio Filharm. ork. en soliste. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. TELEVISÏEPROGR. 17.00—17.30 V. d. kind. 20.30 Televizier. 21.00—22.30 De Witte Valk, TV-spel. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Imitatio Christi, oratorium. 15.50 Gram. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 21.11 Gram. 22.55— 23.00 Nws. De tot nu toe bereikte resultaten in 1957 zyn tevredenstellend, deelt het bestuur van de n.v. Internationale Handel- en Scheep vaart Maatschappij Jan de Poorter te Rot terdam mede. In de vergadering werd ge zegd dat de resultaten iets beter zyn ge weest dan in hetzelfde tijdvak van 1956. Er wordt weinig last ondervonden van de bestedingsbeperking, gezien het lage aantal afnemers in Nederland. De cliënten van De Poorter zijn verspreid over een groot aantal landen. De dochtermaatschappij, de n.v. „Geer- truidenberg", houdt zich voornamelijk bezig met de ertsveredeling. Deze dochter mij. werd in 1956 reeds meer geïncorpo reerd in het geheel van de moedermaat schappij. Gestreefd wordt naar een geleide lijke uitbreiding, die gefinancierd wordt uit de eigen middelen. relaties in Engeland. In deze overeen komst is bepaald, dat W. A. Scholtens Aardappelmeelfabrieken n.v. tegen beta ling in contanten per 1 september ongeveer 30 percent der uitstaande aandelen ver krijgt, evenals een optie op de overige aan delen. De optie kan gedurende een tiental jaren worden uitgeoefend. Verder is overeengekomen dat de presi dent-directeur van de n.v., de heer G. F. Dalenoord, tot „director" zal worden be noemd en dat een der stafleden in de lei ding zal worden opgenomen. Door deze overeenkomst zal het mogelijk worden eigen verkoopkantoren in Engeland te vestigen en voor zover dat nu of in de toekomst nodig zal blijken de produkten van de n.v. in Engeland te fabriceren. Vanuit de vergadering werd gewezen op het risico van het Engelse pond, maar de president-directeur merkte op, dat de markt voor Scholtens van grote betekenis is en zal blijven, wat er ook met het pond gaat gebeuren. De overeenkomst maakt nu eigen produktie aldaar mogelijk, het gaat vooral om de bevordering van dé afzetmogelijkheid, speciaal van de nieuwe produkten, waarvoor de Engelse markt nog wel eens weerstanden geeft. CANNES (UP) De Amerikaanse film magnaten Jack Warner en Darryl Zanuck, die met andere rijke gokkers de bank van het Palm Beach Casino in Cannes hebben laten springen, willen zelf de „geen limief'-bank gaan exploiteren. Zij zijn van plan het fonds te dekken dat is opge droogd door een verlies van 340 miljoen francs. Warner, Zanuck, de Londense juwelier Barnett, de Newyorkse textiel fabrikant Cole en de Braziliaanse koffie- magnaat Marvin hebben de bank van de „geen limiet"-tafel van het Casino laten springen, door winsten op te strijken die varieerden van twintig miljoen tot vijftig miljoen francs. Naar verluidt wil Cole met de twee filmmagnaten meedoen en zal het roulettewiel spoedig weer draaien. De banken die de „Va Tout" (zonder limiet)-tafel dekten, sloten toen het fonds verdwenen was door een serie grote wins ten tussen maandag en donderdag. Uit bij geloof blijft de tafel drie dagen gesloten. Maandagavond was de Va Tout-tafel echter nog gesloten, hoewel vier „rouw dagen" verstreken waren. De voronaamste vraag is, of de huidige concessiehouder van zijn concessie zal af zien of niet. George Denoul, die de ano nieme groep bankiers, welke de bank ex ploiteert vertegenwoordigt, heeft drie dagen om te besluiten of hij doorgaat of opgeeft. Er zijn liefhebbers in overvloed, want de exploitatie is doorgaands een goudmijn. Onfortuinlijk De speelbank is de gehele vorige week bijzonder onfortuinlijk geweest. Van maan dag af was er op grote schaal door het publiek gewonnen. Toen donderdagavond vijf rijke mannen samen 160 miljoen francs wonnen, was dit de genadeslag. Samen met rond 180 miljoen francs, die aan andere geluksvogels verloren waren, brachten zij de verliezen op rond 340 miljoen. De grote winnaars van donderdagavond en -nacht waren: Warner veertig rqiljoen, Zanuck twintig miloen, Marvin vijftig mil joen, Barnett dertig miljoen en A. Cole twintig miljoen. Het gerucht gaat, dat Warner zijn winst al weer verspeeld heeft in Monte Carlo. In de jaren voor de eerste wereldoorlog was het traditie, dat op de dag nadat een bankier de bank, die gesprongen was, had prijsgegeven, het personeel van het casino een rouwband om de arm droeg. Er was gisteren nog geen rouwband te bekennen. Volgens de exploitatierekening van de n.v. landbouw maatschappij „Radjaman dala" te Djakarta over 1956 heeft de op brengst van rubber, cacao, plantmateriaal- winning enzovoorts bedragen rp. 3.362.864 (v.j. rp. 4.152.090). De algemene uitgaven bedroegen rp. 1.114.292 (v.j. 1.019.563); on derhoudskosten rp. 108.858 (rp. 222.656). Het saldo winst bedroeg rp. 57.067 (rp. 155.998). Eèrt bedrag van rp. 476.151 werd bestemd voor extra afschrijving op de on- dernëmingsböekwaarde. Voorgesteld wordt een dividend van 4 percent (v.j. 5 pet). ADVERTENTIE zegt De kern van de depressie die ons zon dag stormachtige wind bracht, was van morgen al boven de Noordelijke IJszee aangekomen. Vandaar strekte zich een vore van lage luchtdruk naar onze omge ving uit welke gevuld was met onstabiele lucht. In de afgelopen 24 uur vielen voor namelijk in het westen en noorden van het land buien. Op het vliegveld Ypenburg werd zelfs 20 mm neerslag gemeten. Bij Ierland ligt een rug van hogedruk die echter alweer wordt aangetast door een actieve oceaan depressie die naar de Britse eilanden koerst. In ons land zal de in betekenis af nemende rug van hogedruk aanvankelijk opklaringen veroorzaken maar morgen la ter op de dag zal de invloed van de nieuwe oceaandepressie merkbaar worden. Het weer zal ook op wat langere termijn bezien een onbestendig karakter be houden. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. 60 SS Woensdag 14 augustus Zon op 5.24 uur, onder 20.09 uur. Maan op 21.06 uur, onder 9.39 uur. Maanstanden 18 aug. 17.16 uur laatste kwartier. 25 aug. 12.32 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 augustus Hoog water: 5.46 en 18.07 uur. Laag water: 1.40 en 13.51 uur. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regenbui licht bew. licht bew. regenbui regen zwaar bew. half bew. geheel bew. zwaar bew. regen regen regen onbewolkt zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt 22 20 20 13 zw nno zw w windst. 21 z 20 zw 20 zw 24 windst. 21 windst. 23 o 25 zzw 24 windst. 23 windst. 19 wnw 21 nnw 23 ozo 22 wnw 28 zo 21 z 38 windst. 32 windst. 30 60 - S S-5 0,1 11 0 0 11 regenbui z zwaar bew. zw half bew. zzw regenbui zzw geheel bew. zw zwaar bew. zzw licht bew. zzw onbewolkt z 45. Dank zij het snelle, maar vriendelijke optreden van de hoofdredacteur zat de vlieger-commandant nu dus weer in zijn zetel, terwijl al spoedig ook weer een smakelijk glaasje voor hem was ingeschon ken. Het gelaat van de hoofdredacteur ver. toonde een onschuldige glimlach, toen hij nu het woord nam: „Tja - dat is een inte ressant geval, met die Vliegende Schotels! Jammer dat er geheimen aan verhonden zijn, die u ons niet kunt vertellenmaar mag ik eens raden? Ik durf wedden, dat die Schotels hier een gezant van de planeet Mars heen hebben gebracht!" „Wel neen, maar!", kreet Commandant George Bonsang met guitige verrassing. „U kunt aardig raden! Heel goed! Ik hoop maar, dat u niet te veel raadt! Stel je voor, dat u ook eens zou raden dat Zijne Excellentie verblijf houdt in het Hotel Royal! Daar zouden onaangenaamheden uit voort kun nen vloeienals ddt bekend werd, zou den er stellig opdringerige journalisten verschenen, die zouden proberen om Zijne Excellentie Brrr Tchotl te interviewen „Nee - dat zou verschrikkelijk zijn! Dat van het Hotel Royal mag ik natuurlijk niet raden!", beaamde de hoofdredacteur van ganser harte, terwijl hij zich naar de deur begaf om enkele orders aan zijn onder geschikten te gaan gevenHet zal me nige lezer nauwelijks verbazen, dat Panda in het Hotel Royal korte tijd later ge stoord werd door de onstuimige binnen komst van een aantal verslaggevers. De ontvangst-chef van het hotel, die zijn uiterste best had gedaan om de ongewenste bezoekers tegen te houden, werd in de woelige stroom meegesleurd, doch slaagde er in om op beschaafde toon te zeggen: „Hier zyn enkele heren van de krant, die een onderhoud met Zijne Excellentie ver zoeken". Blijkens de jongste verkorte balans van de Bank Indonesië, zijn de Indonesische goud- en deviezenreserves in de afgelo pen week opnieuw in lichte mate gestegen. Het dekkingspercentage, dat vorige week 12,24°/o bedroeg, liep met 0,32% op tot 12.56%. Deze stijging was een gevolg van het toenemen der deviezenvoorraden met 85 miljoen rupiahs. Het totaal der deviezen reserves bedraagt thans 1.490 miljoen rupiah. De Suezkanaal Maatschappij heeft be kendgemaakt, dat zij haar werkzaamheden zal gaan uitstrekken tot de financiering van olie-exploratie en -produktie. Zij deelde in een communiqué mede, dat zij tezamen met de Banque de Paris et des Pays-Bas, welke grote oliebelangen heeft, de „Comparex" heeft opgericht (Compagnie de Participation de Recherche et d'Ex- ploitation Petrolières). Deze nieuwe olie- investeringsmaatschappij heeft een aan- vangskapitaal van 20 miljoen frank. Groente naar Oostenrijk De Oostenrijkse autoriteiten hebben de invoertermijn voor uien verlengd tot 15 augustus, terwijl voor de produkten sla, komkommers, sperciebonen, tomaten en sluitkool de invoertermijn is verlengd tot 20 augustus. Sluitkool en stoofsla mogen onbeperkt in Oostenrijk worden ingevoerd en de overige produkten in beperkte mate. Wel is bepaald dat het contingent tomaten uit de O.E.E.S.-landen voor genoemde ter mijn met 1000 ton verhoogd zal worden. Lening van de Wereldbank De Wereldbank heeft vrijdag een lening voor de tijd van 20 jaar, groot 7 miljoen dollar, aan Japan verstrekt, die gebruikt zal worden voor de uitvoering van het grote Aichi-bevloeiïngsproject op het eiland Iionsjoe. Industriefruit Wegens de geringe fruitoogst in ons land is de invoer va.i appelen voor verwer kingsdoeleinden uit daarvoor in aanmer king komende landen, tot nader order toe gestaan, aldus hebben de Nederlandse autoriteiten besloten. Verder zal West- Duitsland met onmiddellijke ingang de in voer van industriefruit uit ons land toe staan. Benelux-handelsakkoord De onderhandelingen, gevoerd tussen een Benelux-delegatie en een Marokkaanse delegatie, hebben geleid tot het afsluiten van een handelsakkoord, dat op 9 augustus te Rabat is geparafeerd. Discriminatie in luchtvaart De directeur van de afdeling „inter nationale samenwerking" in het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, John B. Hollister, heeft er geen be zwaar tegen, als bepaald zou worden dat tenminste de helft van door Amerika ge financierde luchtvrachten met Amerikaan se vliegtuigen vervoerd moet wohden. Voor door Amerika gefinancierde scheepsvrach- ten bestaat zulk een bepaling reeds. Dividenduitkering De n.v. Verzekering Maatschappij de Noord- en Zuid-Hollandsche Lloyd te Am sterdam heeft over 1956 een saldo winst behaald van f 65.165 (v.j. f 50.868). Na enkele voorzieningen wordt een onveran derd dividend van 8 percent uitgekeerd. Verlies „Ngredjo" De n.v. cultuurmaatschappij „Ngredjo" heeft over 1956 een verlies geboekt van 4.411, waardoor het totale verlies geste gen is tot 121.991. Het is niet mogelijk geweest de ondernemingen te bezoeken. Westduitse scheeepsbouw De werven te Hamburg hebben in het eerste halfjaar van 1957 een omzet gehad van 329 miljoen mark. Daarvan kwam 37 percent voor rekening van binnenlandse orders en 63 percent voor rekening van buitenlandse opdrachten. Onverzettelijk. Malisele Letsoala, het jarige hoofd van de in Noord-Transvaal wonende Mamatola-stam, is door de Zuidafrikaanse regering afgezet, omdat hij geweigerd heeft zijn stam naar een vijftig kilometer verder gelegen gebied te verplaatsen. De regering wil, naar wordt vernomen, de stam verplaatsen omdat zijn leden op uitgebreide schaai erosie hebben doen ontstaan in een ge. bied, dat belangrijk is voor de water- voorziening. Andere landen. Tweehonderd Russische geleerden hebben maandag aangedron- gen op een internationale conferentie over de uitbanning van kernwapens. Zij doen een beroep op de geleerden van andere landen, de kwestie van de drin. gendheid van doeltreffender gemeen schappelijke actie met hen openlijker aan de orde te stellen, teneinde de dreiging van een oorlog met kernwapens af te wenden, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Zorg minder. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag ver. klaard, dat het van de V. S. de formele verzekering heeft gekregen, dat er geen ontwapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie gesloten zal worden, die de Japanse eisen inzake de zuidelijke Koe- rillen in gevaar zou kunnen brengen, Men vreesde in Tokio dat het westelijke voorstel voor een luchtverkenningszone wel eens de erkenning van de Russische bezetting van de Koerillen zou kunnen inhouden. Bekentenis. <Een Zwitser, Friedrich Jager- laner genaamd, is in Tsjechoslowakije gearresteerd wegens spionnage voor de Verenigde Staten, zo heeft radio-Praag gemeld. Hij legde na zijn arrestatie voor de radio een verklaring af, waarin hij zeide in München te zijn overgehaald voor de Amerikanen te spioneren. Luchtbrug. Door het personeel van de Amerikaanse Natuurreservaten is in samenwerking met de kustwacht en andere regeringsinstellingen een lucht brug met hefschroefvliegtuigen georga niseerd om honderden verhongerende herten uit het deltagebied van de rivier de Mississippi over te brengen naar streken waar voldoende voedsel te vin den is. De dieren, die over het algemeen reeds zeer verzwakt waren, werden samengedreven en gevangen en vervol gens door de lucht naar gunstiger ge legen gebieden vervoerd. Republikeinen. In Noord-Ierland zijn in het afgelopen weekeinde weer een reeks aanslagen gepleegd door leden van het buiten de wet gestelde Ierse republi keinse leger. Twee politiebureaus wer den aangevallen en een ontploffing op de kantoren' van de onder toezicht van de regering van Ulster staande elektrici teitsmaatschappij te Newry veroorzaak te een schade van naar schatting veie duizenden ponden sterling. Einde. Het einde van de alluviale diamant- delverijen in het uiterste westen van Transvaal is in zicht. Het is meer en meer duidelijk geworden, dat de voor malige diamantstadjes Christiana, Bloemhof en Schweizer-Reneke naar andere middelen van. bestaan moeten zoeken. In London en Blesbok, waar de diamantdelvers vroeger uren in de rij stonden om hun diamanten te verkopen, zijn slechts enkele delvers overgebleven. Steun. De Jordaanse regering heeft haar vertegenwoordiger bij de UNO-Asscm- blée opdracht gegeven Indonesië ta steunen inzake de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea. Postunie. Ruim 350 gedelegeerden uit 91 landen zullen de volgende twee maan den in de Canadese hoofdstad het vijf jaarlijks congres van de Wereld Post Unie bijwonen. Het congres, opgericht in 1874 en de oudste internationale or ganisatie van haar soort, kwam het laatst in 1952 in Brussel bijeen. Ervaring. Captain Frederick Bainbridge, die tijdens de oorlog herhaalde malen buiklandingen maakte met stukgescho ten bommenwerpers, heeft van deze er varing veel plezier gehad, toen hij zon dagavond een Constellation van de B.E.A. met een defect landingsgestel in Londen aan de grond moest zetten. Van de 17 passagiers en 9 bemanningsleden liep niemand een schrammetje op. HEEFT de mens de beschikking over stembanden, tong, tanden, verhemelte en lippen om de luchtstroom die uit de lucht pijp komt de nodige modulaties te ver lenen, waardoor de luchtstoten tot klanken worden omgevormd, de constructie van het geluidsorgaan der mieren heeft even eens een zodanige variabiliteit, dat ook het hierdoor voortgebrachte geluid vele ver schillen vertoont. Zoals we de vorige maal hebben uiteengezet, wordt dit geluid opgewekt door een kam, die over een geribde chitine- plaat strijkt. Het aantal rib bels op deze plaat wisselt sterk, niet alleen bij de ver schillende soorten, maar ook bij mannetjes, wijfjes en ko- V. ninginnen. Uit de talrijke tast- haren en andere, nog niet bestudeerde zin tuigorganen en zenuwuiteinden die om de geribde plaat heen liggen, kan zonder veel voorbehoud worden opgemaakt, dat dit geluidsorgaan voor de mieren van grote biologische betekenis is. Nu is het de mens helaas niet gegeven met zijn stemorgaan een natuurgetrouwe imitatie te geven van de tjirpgeluiden die de, met een geluidsorgaan toegeruste, mie ren kunnen maken, zodat het ons om die reden ook niet mogelijk is deze geluiden in het gebruikelijke fonetische schrift weer te geven. Ondanks deze handicap kan de mierentaai toch in beeld worden gebracht. Dit geschiedt door middel van een micro foon met versterker, gecombineerd met een toestel dat de geluidstrillingen omzet in lichttrillingen en een registreerapparaat dat deze lichttrillingen op een snel lopende fotografische band vastlegt. Met behulp van dit toestel kon om te beginnen worden aangetoond, dat het mie rengeluid wel degelijk bestaat en dat het bovendien geen buitengewoon hoge tonen voortbrengt, die door het menselijke oor niet zouden kunnen worden waargenomen. De hoogst waargenomen frekwentie bij de door dr. A. Reigner onderzochte soorten ging de 2500 trillingen per seconde niet te boven en de laagste tonen kwamen nie beneden 120 trillingen per seconde. Mierer brengen dus - voor zover als het onderzoek tot nu toe heeft uitgewezen - geen ultra- geluiden voort, gelijk velen lange tijd heb ben verondersteld. Analyse van de mierengeluiden heejl voorts uitgewezen, dat deze dieren afwis selend hoge en lage tonen voortbrengen. Een tweede merkwaardigheid van de mie- renmuziek is, dat de hoge tonen met een zacht geluid, de lagere tonen met een sterk geluid overeenkomen. Niet alleen kan de toonhoogte en de geluidssterkte van soort tot soort verschillen, maar het geluid zelf blijkt ook meer of minder samengesteld te kunnen zijn. Naast het aan tal plofjes dat we nu eenmaal kunnen verwachten wanneer over een geribbelde plaat wordt gestreken, kan nog een tweede geluid worden onderkend, nu eens waargenomen als een aantal natril lingen, dan weer als een echte toon, die echter ook weer met het aantal plofjes kan versmelten. Het is waarschijnlijk dat in het mierenlichaam, onder invloed van de plofjes, iets meetrilt, dat een eigen en - volgens de mening van onderzoekers - soms zeer muzikaal geluid doet ontstaan. Of dit nu een soort klankkast, een mee- trillende membraan, of iets anders is, kon tot nu toe niet worden vastgesteld, maar wel schijnt het zeker te zijn dat de mier deze membraan - zoals we de geheimzin nige apparatuur gemakshalve maar zullen noemen - naar willekeur kan laten mee trillen, gelijk wij onze stembanden naar believen kunnen in- en uitschakelen (mis schien doen we het laatste wel eens te wei nig). Om een begrip te krijgen van alle com plicaties die zich kunnen voordoen bij mie ren die een groot aantal variaties van tril lingen en boventonen kunnen voortbren gen, zouden wij diep moeten in gaan op het onderwerp „mierenanatomie" en aangezien dit een nogal ingewikkeld hoofdstuk is, kunnen we dat beter overslaan en inplaats daarvan onze tijd wel besteden aan de mierentaai zelf, die dan nu eindelijk aan Ie beurt is gekomen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétilbn

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2