Achter Franse handel en wandel: tien miljard flessen wijn Prins Philip zou critiek ter harte willen nemen In economie en politiek, van wieg tot graf fluistert de wijnrank zijn woordje mee Duizenden padvinders enthousiast naar hun land terug Vijftig jaar geleden NAAIMACHINES r Van dag tot dag J Franse sla; KLM wenst een luchtlijn naar Ghana raatótoel Renault Frégate Internationaal verbroederingsfeest is financieel geen succes geworden DliNSDAG 13 AUGUSTUS 1957 v. Bestedingsbeperking en verkeersveiligheid ANWB: Toestand onhoudbaar Binnenkort onderhandelingen Subsidievoorstel voor Haagse VW aangehouden VAN „VIN ORDINAIRE" TOT CHAMPAGNE Op de Dagelijkse metgezel Affaire nummer één GARAGE „DEN HOUT" Conferentie der Liga van Oud-Katholieke jeugd Golden Jamboreeten einde Uit Haarlems Dagblad van 14 augustus 1907 De steden in het nabije achterland der badplaatsen hebben de afgelopen dagen invasies van toeristen beleefd, die het aan zee te koud vonden en zich gingen bezig houden met echt stedelijke vermaken, zo- gis winkelen, tentoonstellinger bezoeken, films zien en hofjes bezichtigen. Amster dam, Haarlem, Den Haag, Velsen, Alkmaar en Hilversum - om de voornaamste te noemen - hebben de stoot van de naar het binnenland trekkende badgasten opgevan gen en de hotels en logeergelegenheden in deze plaatsen hebben een grote drukte beleefd, waarbij in sommige gevallen op stoppingen voorvielen. Op deze wijze werpt bet vreemdelingenverkeer de rijkste vruch ten af, al klinkt deze uitspraak enigszins wreed. Dankzij het slechte weer, betekent zij immers. Opvallend was, dat de categorie van Fransen dit jaar zo groot was. Vorige jaren voerden de Duitsers de boventoon, doch dit jaar was dat - naar ons van des kundige zijde wordt verzekerd - anders. De Fransen ontvluchten in groteren getale dan voorheen hun eigen mooie land en zoeken de rust van een voordelige vakantie in de „goedkope" landen, waarbij Neder land thans favoriet lijkt te zijn. Jammer genoeg heeft de Franse regering thans in een financiële dwangpositie het toerisme naar het buitenland een slag toe gebracht en monetaire maatregelen geno men, die het de Fransen zeer moeilijk zul len maken hun vakanties in het buitenland door te brengen. Het valt te verwachten dat ook Nederland daarvan de terugslag zal ondervinden en dus in de nabije toe komst de stroom van Franse toeristen zal zien afnemen. Een versterkte propaganda van onze kant in Franse contreien zal daarom geen overbodige luxe zijn - om althans de nadelige gevolgen van de Franse isolatiepolitiek op economisch-financieel terrein enigszins te ontgaan. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 DE ANWB heeft thans officieel de be klemmende resultaten van de door hem bij de gemeentebesturen en waterschappen ingestelde enquête naar de gevolgen van de bestedingsbeperking op verkeersgebied ter kennis gebracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. De ANWB heeft zich hiermede tot deze bewindsman gewend en niet tot de minis ter van Financiën, daar de bond van me ning is, dat bij de minister van Verkeer en Waterstaat de verantwoordelijk berust voor de veiligheid van het verkeer. Uit de bedoelde enquête, waarvoor de ANWB van ruim vijfhonderd aangeschre ven instanties opgaven heeft ontvangen, bljjkt dat ruim vierhonderd wegenobjecten voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld of naar volgende jaren zyn verschoven. Daaronder zijn tal van volstrekt noodzakelijk te ach ten wegverbeteringen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat vele gevaarlijke situaties, die vaak voor zeer geringe bedragen af doende te verbeteren zouden zijn geweest, nu voor onbepaalde tijd zullen blijven voortbestaan. In verband met de nog aangekondigde verdere maatregelen tot beperking van de bestedingen bij de lagere bestuursorganen, aarzelt de NWB dan ook niet, de thans ontstane toestand onhoudbaar te noemen. De Nederlandse regering heeft op ver zoek van de K.L.M. de regering van Gha na benaderd om tot de sluiting van een luchtvaartovereenkomst te komen. Ver moedelijk zullen de onderhandelingen op korte termijn kunnen aanvangen. Uiteraard, zo verklaart de K.L.M.zul len daarbij verscheidene aspecten van het toekomstig aanvliegen van Accra in Gha na door de K.L.M. ter sprake komen. Voorts wordt ook gedacht aan de wens van Ghana, om tot de oprichting van een nationale luchtvaartmaatschappij te ge- faken. (Ghana is het voormalige Goud kustgebied, dat enkele maanden geleden een onafhankelijke negerrepubliek werd). Tegen het advies van B. en W. in, heeft de Haagse gemeenteraad besloten het agendapunt betreffende het verlenen van een subsidie aan de Haagse VVV over '957 aan te houden. De reden waarom men de aanvraag voor een subsidie van f 90.000 (aanvankelijk was f 130.000 ge vraagd) wilde aanhouden, was eensdeels gelegen in het feit dat deze aanvraag zeer laat op de agenda is gekomen (driekwart iaar na het indienen ervan), andersdeels omdat alle fracties van mening waren, dat in het voorstel niet duidelijk genoeg tot uiting kwam, over welke inkomsten de VVV buiten de subsidie van de gemeente beschikt. Toegezegd werd dat bij de tweede behandeling van het voorstel over drie weken vollediger gegevens ter be schikking zullen zijn. Van onze reisredacteur) SAVENNIÈRES (ANJOU) In de koele ouderwetse kamer van het wat vervallen kasteeltje Chamboureau er stond nog een spinnewiel en een spinet en twee vrouwen zaten er stil te hand werken zette Michel Soidez voorzichtig de stoffige fles op de notenhouten tafel. In zijn wijn gaard, die langzaam naar de Loire glooide, de mooiste en meest nutteloze rivier van Europa, die met luie gratie langs zandbanken, kastelen, kleine steden en zonnige dorpjes naar de Atlantische Oceaan glijdt, had ik in hem mijn eerste Franse „vigneron" welk. een sierlijk woord voor wijn boer ontmoet. Een blonde, magere man, tegen de veertig, met seigneuraal gemak zijn stoffige werkkleren en zijn hoffelijkheid dragend, een droge zwijgzaamheid met een snelle glimlach bij onverwachte invallen. Maar ook de lichte spanning van een man, die iedere ochtend éérst naar het weer moet kijken: zon, regen, wind, hagel, mist, vorst? Voor de man en zijn wijn is ieder weer verkeerd, behalve het zonnige. Men kan er echter niets aan veranderen. Zo streken de han den van Soulez met berusting over zijn wijnranken, de norse, zwarte, die de vorst van 1956 had gedood, de groene, onder wier bladeren geen vruchten scholen, omdat de lentevorst er dit jaar in gebeten had. „Vorig jaar een ramp", zei Soulez, „dit jaar een kleine oogst". Hij haalde zijr. schou ders op: „In een goed jaar kunnen we er wel van leven. De Euromarkt is onze hoop". Hij zei het alsof het eigenlijk een laatste hoop gold. Maar toen hij later die fles ontkurkte, trok hij zijn vermoeide schouders weer recht. Want hier ging het immers om. Al het werk, alle benauwde zorgen, de vele tegenslagen, de weinige meevallers komen uit in één ding, voor de wijnboer een schepping: zijn wijn. Als bleek goud vloeide de droge witte Anjou in het glas en toen ik proefde, keek Soulez alsof mijn lekenoordeel een vonnis moest vellen. De wijn was verrukkelijk, maar was méér dan dat. Hij was het sprekendevenbeeld van de man, die hem mee-geschapen had. Even blond, even licht: nerveus. Uit de fles, net zo stoffig als de kleren van zijn vigneron, kwam hij te voorschijn zo recht als een degen, zijn geur vol van dezelfde onverwachte glimlach en spitse invallen, een boeiende enkeling, een karakter, een seigneur zonder overbodigheden als Soidez zelf. De verbazing over die herkenning is later op mijn reis by de honderden wijnen, die ik in de stilte van schemerige kelders of onder de geweldige zomerzon van Frankrijk proefde, weggevallen. Want al tijd lag in de wijn het karakter van de streek en zyn wijnboeren. De cognac is een goudzoeker, rijkdommen pottend gelijk de knoestige, zuinige Charentais, de Bordeaux heeft de kalme lichtheid van het land schap en het geduld van de perfectionisten die er wonen, in de oceanen „vin ordi naire" van de Midi breekt de enige over vloed van een zonnige armoe los, in de Beaujolais ligt het lachen, niet diep, maar zorgeloos, dat in die streek bij zonsopgang begint en pas Iaat na zonsondergang op houdt. In de breedgeschouderde Bour gogne, die wat naar de aarde mag smaken, komt de gulle potige Bourgondische boer naar voren, voor wie kleinheid en kinder achtigheid de grootste zonden zyn. Evenzeer vindt men in de flessen, waar van het etiket fraaier is dan de wijn, de minder aantrekkelijke eigenschappen van hun makers. Daar is de vakbekwaam, „mondgerecht" gemaakte standaard-kwal- liteit, confectiesmaak voor confectiemens, uit op confectie-geluk. Zijn bestseller-trek jes treden ook aan de dag in echtgenote, secretaresse, auto en kantoor-interieur van de rijke handelaar, die hem fabriceert. En soms is daar ook de zure minderwaardig heid van de geldjager, die ergens in z'n donkere kelder zit te knoeien met een produkt, dat toch altijd door de zon en de aarde en het zweet van veel werk is ge maakt. Achter dat fraai etiket schuilt een sujet, dat tegelijk vervalser, oplichter en dief is. Schenk mij uw wijn en ik zal zeggen wie gij zijt: maker, kenner, domoor, leider, slachtoffer, knoeier of eerlijk man. Men zou in de verleiding komen het Franse karakter te gaan lezen uit Frankrijks mil jarden flessen. Welk een dag voor de aspi rine-fabrikanten en levensspecialisten. Gargantua zou het kunnen. Nochtans heeft men hem niet nodig om vast te stellen, dat de wijn van mede-beslissende beteke nis is in het karakter van Fransman en Frankrijk en niet zomaar een aardigheidje of een dagelijkse kleine luxe is. Want van „coup de rouge" voor de dorst van de Franse arbeider tot champagne bij het grootst en feestelijkst moment, of gedegra deerd tot bedenkelijke animeuse, de wijn begeleidt de Fransman van wieg tot graf, bij geluk en verdriet, bij arbeid en oorlog. Overdreven? Dan voor u, nuchtere Ne derlander, de wijn in cijfers. Frankrijk pro duceert jaarlijks zestig miljoen hectoliter en Algerije schenkt daar nog eens achttien miljoen hectoliter bij. Dat zijn tien mil jard flessen of 3500 flinke zwembaden vol. In de stille kelder, ver van licht, vibratie, hitte en kou, rust de wijn uit van zijn onstuimige geboorte en vormt zich tot rijpe meerderjarigheid. Zestig miljoen hectoliter lopen er door de Franse keelgaten, de gemiddelde Frans man spendeert veertien percent van zijn budget aan wijn en gedistilleerd, en is daarmee onbetwistbaar wereldkampioen alcoholgebruiker. Per jaar drinkt iedere Fransman, man of vrouw, van nul tot honderd jaar oud, 150 liter wijn, zo liegen de statistieken waarheidsgetrouw. Er zijn, zo zeggen de statistieken waar heidsgetrouw, anderhalf miljoen wijnboe ren in Frankrijk, zij het dan dat tien per cent van hen negentig percent van de pro- duktie levert, de rest verbouwt voor eigen gebruik en komt slechts in overvloedige jaren de markt voor de anderen bederven. Maar er wordt in 63 Franse departementen wijn verbouwd, de Franse Politicus, die dat even vergeet, kan terstond datgene gaan doen, waar hij de meeste hekel aan heeft: praten voor een lege zaal. De wijn in de nationale economie? Hij is Frankrijks affaire nummer één. Een op iedere zeven Fransen betrekt zijn inkomen direct of indirect, geheel of gedeeltelijk, uit de wijn en haar neven-industrie. Op handelsniveau gaat er jaarlijks vijf mil jard gulden om, de staat vangt er één mil jard van, 3,5 percent van de Franse export LONDEN (AFP Waarnemers in Lon den vragen zich af, of prins Philip gebruik zal maken van het rumoer dat door de critiek van Lord Altrincham op het Britse hof is veroorzaakt om zijn „modernere" denkbeelden ingevoerd te krijgen. Men wijst er op, dat de prins de afgelopen week in Cowes gezeild heeft met zijn vroe gere particuliere secretaris Michael Par ker, die vorig jaar als gevolg van de „Vic toriaanse gestrengheid" van het hof moest aftreden toen zijn vrouw een eis tot echt scheiding indiende. De druk die toen op Parker uitgeoefend zou zijn, zou prins Phi lip ten zeerste geërgerd hebben. Voorts merkt men op, dat het het vooral aan prins Philip te danken is geweest, dat prins Charles vorig jaar op een particuliere school is geplaatst. Duel op de parapluie? ROME (Reuter) Renato Marmiroli, de Italiaanse monarchist die Lord Altrincham had uitgedaagd tot een duel heeft na een medededeling dat hij waarschijnlijk niet naar Londen zou gaan, laten weten, dat hij vastbesloten is het duel uit te vechten. Hij heeft twee vrienden, een Brit die hij in een krijgsgevangenkamp in Duitsland heeft ontmoet en een Franse edelman, ge vraagd als zijn secondanten op te treden. De secondanten zouden, naar hij zei, rege lingen kunnen treffen, om het duel op neutraal gebied uit te vechten. Op Lord Altrinchams voorstel om het duel met paraplu's uit te vechten zou hij alleen in gaan, als hem zou worden vergund „te strijden met de paraplu van hare majes teit koningin Elizabeth". Marmiroli, een oud-artillerie-officier, heeft per luchtpost aan de Britse koningin een rode roos, ge plukt op de Kapitoolheuvel in Rome, ge zonden „als een teken van eerbied en ge noegdoening". Nieuwe critiek LONDEN (UP) De Britse konink lijke familie is zaterdag becritiseerd door dagbladen, omdat zij de achtjarige prins Charles met zijn vader uit zeilen heeft laten gaan, terwijl er zoveel wind was, dat de boot bijna kapseisde en omdat zij toeliet, dat de vijftienjarige neef van Charles, Michael, op het eiland Wight, een auto bestuurde. Charles, die met zijn vader een dagje uit zeilen is geweest bij Cowes, viel bijna in het water, toen het zeiljacht van prins Philip gevaarlijk overhelde. De troon-opvolger kreeg het zo benauwd, dat hij op een andere boot werd overgezet. Prins Philip en de bouwer van het schip, Uffa Fox, slaagden er in de boot veilig langs de kade te brengen, na hevig te hebben gehoosd. Een van de dagbladen, de „News Chro nicle" vroeg zijn lezers: „Vaders, zou u uw zoontje mee uit zeilen nemen, als er een harde wind staat? En moeders, wat zou u daarvan zeggen?" bestaat uit wijn en gedistilleerd, van de 560 miljoen gulden aan deviezen komt tweederde uit de dollar- en sterling-zones. Wijn en gedistilleerd staan boven aan de ranglijst van Frankrijks exportprodukten. In een land, waar groepsbelangen zich gaarne in de landspolitiek mengen, schept de wijn ook politieke hoofdpijn. In 1907, De lach van de Beaujolais: zo de wijn is, zo zijn z'n boeren. toen er grote wijnoverschotten waren, stonden de boeren in de Midi, die geen voldoende minimumprijzen meer kregen op, en er vielen vele doden. Enkele jaren geleden, toen hetzelfde verschijnsel zich voordeed, bleef de Franse regering ver legen dralen voor de barricades van de razende boeren in het zuiden. Mendès- France werd mede beentje gelicht door de machtige kongsi's van de fabrikanten van apératief en gedistilleerd. Inmiddels zijn vorst en ziektes plus premies voor „arra- chages" het ontwortelen van slechte wijngaarden en de verbouw van andere produkten het overschotprobleem komen oplossen. Dit jaar zal slechts twee miljoen hectoliter de pijnlijke weg van zondoor- stoofde druif via wijn, alcohol en benzine tot uitlaatgas moeten afleggen. De wijn speelde mee in de Franse over wegingen om tot de Euromarkt toe te tre den, de klassewijngebieden wilden wel, die van de „ordinaire" vrezen de concur rentie van de goedkoope Italiaanse wij nen. En de boeren in de Midi hopen in stilte, dat Algerije teloor mag gaan. Die mededinger met zijn achttien miljoen hectoliter kunnen zij missen als kiespijn. A propos, de Euromarkt zou de wijnprijs in Nederland met een zeventig cent per fles kunnen verlagen. Reden voor u, waar de metgezel, om op onze „Tour Vinicole de France" met meer dan louter acade mische belangstelling rond te kijken. Koe Het lijkt me verschrikkelijk om een koe te zijn. Er is niemand die je 's ochtends vroeg een kopje thee op de wei komt brengen; alleen daagt er in het holst van de nacht een man op, die met zijn eeltige vingers aan je spenen gaat trekken. Je maaltijd bestaat uit gras, hooi en bieten, dag in dag uit. Je weet, als je koe bent, niet eens hoe lekker je eigen biefstuk smaakt of hoe prettig het is om je in een goed restaurant een forel te laten serveren. Je kunt nooit naar de bioscoop. Je zou er niet worden toegelaten (behalve mis schien in India) en al werd je er wel toe gelaten, dan zou je er niets van begrijpen. Het ijsje in de pauze lust je niet en de vuistgevechten in de hoofdfilm laten je koud. Niemand kan je leren lezen en nooit zul je weten hoe de stad er uit ziet, 's avonds als alle lichten branden, en hoe lekker ananas met slagroom smaakt. Maar daar staat tegenover, dat je ook nooit zult weten hoe duur het is om elke dag ananas met slagroom te eten, en hoe veel geld, dat je eigenlijk niet missen kunt, omdat je er nieuwe schoenen van moet kopen, je uitgeeft in de stad, 's avonds als alle lichten branden en de terrasjes vol zitten. En dat je van lezen weinig wijzer ivordt, omdat je net als de meeste mensen toch de verkeerde dingen leest, en dat je je tanden bederft door de ijsjes in de pauze van de bioscoop, daar zul je ook nooit last van hebben. En nooit zul je het gevoel van versla genheid kennen, dat mensen overvalt, die weer eens voor de zoveelste maal een vervelende film hebben gezien. En niemand zal je ooit in een restaurant een rekening presenteren, zodat ook die schrik je be spaard blijft, en nooit van je leven zul je de vochtige ellende kennen van een kopje thee, dat 's ochtends vroeg over je dekens valt. Het lijkt me heerlijk om. een koe te zijn. Remco Campert ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990. In Zeist is een conferentie van de Liga van de jeugd van de oud-katholieke ker ken en van de Anglicaanse kerkgemeen schap, die eens in de drie jaar bijeenkomt, geopend. Kernpunt van deze conferentie is het onderwerp: „Waarde en betekenis van het katholicisme vandaag", dat zal worden ingeleid door de Brit C. W. Moss en door prof. dr. P. J. Maan. Onder hét katholicisme verstaat men op de confe rentie „het geloof zoals het door de apos telen gepredikt is, zonder de vermeerde ring van Rome of de vermindering van de Reformatie". Sinds 1954 is de Anglicaanse kerkge meenschap in de Liga opgenomen. Op de conferentie zijn vertegenwoordi gers uit Engeland, de V.S., Canada, Australië, Zwitserland, Oostenrijk, Duits land, Frankrijk en Nederland aanwezig. (Van onze speciale verslaggever) SUTTON COLDFIELD, maandag avond. De „Golden Jamboree" is voorbij. Een ratelend vuurwerk beëin digt zojuist het internationale verbroe deringsfeest van 34.000 padvinders in het hartje van Engeland. Samen met 6000 bezoekende padvinders en 20.000 bezoekers zingen 60.000 tot enthousias me opgezweepte Engelsen, Duitsers, Fransen, Amerikanen en 79 andere na ties voor de laatste maal het „March, march, march on the road with me", terwijl de rookwolken van het vuurwerk nog boven de felverlichte arena hangen. De deelnemende contingenten zijn voor deze eindmanifestatie geheel dooreen gemengd. Tussen alle padvindersunifor men ter wereld, vonkt overal het rood van de 1800 Amerikaanse „scouters". Lady Olave Baden Powel heeft de jam boree besloten. „Dit einde is alleen maar het begin", citeert zij Mary Stewart. „Dui zenden nog vage contacten, gelegd tussen jongeren van alle naties, zullen uitgroeien tot hechte ketenen van broederschap, die de wereld omspannen. Een nieuw tydperk van de beweging begint! Hernieuwing belofte Voor deze plechtige eindceremonie kre gen padvinders van ieder land herinne ringsplaquettes aangeboden door Sir Ro bert Lockhart (hier gemoedelijk Sir Rob genoemd), de grote baas van deze jambo ree. Ons land werd vertegenwoordigd door Kees de Kloet uit Gouda, de stoere drager van de Nederlandse driekleur. Lady B.P. werd in de arena begeleid door Lord Rowallan, Engeland's hoofd verkenner, die vanmorgen een geschilderd portret kreeg aangeboden, waarvoor alle verkenners een penny hebben geofferd. Alle 40.000 verkenners en voortrekkers hernieuwden vanavond hun padvinders belofte. Ieder contingent in zijn eigen taal en allen tegelijkertijd. Lady B.P. herhaal de de belofte voor de microfoon in het Engels. Precies op tijd verscheen in gouden gloed de Engelse roos aan de overkant van de arena, opspuitend uit vele potten bengaals vuur. De Tudor-roos werd om zoomd door honderden Romeinse kaarsen, terwijl achter dit vurig symbool van deze jamboree tientallen vuurpijlen tegelijker tijd de lucht ingingen. De lichten in de arena waren al gedoofd, toen duizenden padvinders, Europeanen, Amerikanen, Afrikaners, Aziaten gearmd over de modderwegen van Sutton park liepen. Zingend gingen zij voor het laatst op weg naar hun kampementen. In het Nederlandse kamp is vanavond taart ge geten. Het was een deel van de reusachtige B.P.-taart, die in de B.P.-expositie 's mid dags door Lady Baden Powell was aange sneden, en waarvan Hein Timmermans uit Echt (Limburg) voor ons land een portie in ontvangst had genomen. Modder, modder, modder Na de „grote zondvloed" in de nacht van 5 op 6 augustus is het eigenlijk niet meer droog geweest in het reusachtige kamp. Aanvankelijk zakte na iedere bui het wa ter weer weg in de droge grond maar toen de regen bleef aanhouden, dag en nacht door, gingen zich plassen vormen op de grasvelden en de wegen werden tot mod dersloten. Het natte weer maakte nogal wat griepslachtoffers onder de 34.000 kam perende jongens. Het ziekenhuis was con stant tot de laatste plaats bezet. Gelukkig knapten de meesten vrij snel op. Gertjan Kramer uit Haarlem was een van de Nederlandse grieppatiënten. Hij vertelde vanmiddag: „Als er in een tent griep kwam, wist je al, dat alle jongens er vroeg of laat aan moesten geloven. Bij mij in de tent zijn ze allemaal een paar dagen de sigaar geweest. Ook Gertjan heeft drie dagen in het hospitaal gelegen. Hij vond het eigenlijk niet zo erg, want hij was door al het slapen op de grond moe geworden en dan wil je als je koort sig ben wel een goed bed! „Het gebeurde maar zelden, dat ze je langer dan drie dagen hielden. Met man en macht lapten zij je weer op". Vanavond gaat het Nederlandse con tingent weer op reis naar huis. Voor de jongens, die zich na al dat regenweer nog niet zo goed voelen, is een speciaal zie- kenrijtuig besteld, dat achteraan de twee de trein wordt gekoppeld en mee naar Harwich rijdt. De treinen vertrekken om twaalf uurhalf een in de nacht van dinsdag op woensdag. Woensdagochtend om zeven uur vertrekt de boot uit Har wich en woensdagmiddag om twee uur denkt men in Hoek van Holland aan te ADVERTENTIE komen. Honderden padvindex-s van overzee zullen Engeland nog niet verlaten. Zij zijn de gast van Engelse padvinders, bij wie zij nog een rustige vakantie in een echt huis zullen door-maken. Zoals men ook vreesde, is het aantal behalende bezoekers van de jamboree door de regen van de laatste week aanzienlijk tegengevallen. Totnutoe zijn er 410.0000 bezoekers geboekt. Zelfs het half miljoen is dus de vele hekken van het park niet gepasseerd en men verwachtte een miljoen bezoekers! De bewoners van Sutton Coldfield zul len twee jaar geduld moeten hebben voor hun park na de padvinders-invasie weer in orde is. De wegen zijn kapotgereden en gelopen en de grasvelden zullen opnieuw moeten worden ingezaaid. Dat alles moet door de Engelse jamboree-organisatie worden gefinancierd. Het staat nu wel vast, dat deze jamboree, die ondanks de regen voor de jongens een onvergetelijk feest is geworden, financieel geen succes kan worden genoemd. Want de kosten be lopen een bedrag van vijf miljoen gulden, slechts voor de helft gedekt door entree gelden, soevenirsverkoop enz. Gisteravond te ruim 10 uur had in den Anegang een oploop plaats, ver oorzaakt door zekeren H., die in be schonken toestand baldadigheden pleegde, waarom hij door den agent van politie Vennik werd aangepakt om naar het politiebureau te worden over gebracht. Hiertegen verzette zich een aantal personen, waaronder een, die het den agent zo lastig maakte, dat hij heeft moeten gebruik maken van zijn sabel. Spoedig waren eenige agenten gewaarschuwd, die met den sabel ruim baan hebben gemaakt, waardoor het is gelukt bedoelden H. naar het politie bureau mee te nemen. Tegen den ander wordt proces-verbaal opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5