Pravda noemt wereldfestival een succes zonder weerga DE ONZICHTJBAREN De betekenis der huurverhoging Agenda voor Haarlem KLINGDECOR N.V. DE HOÜTWERF Ouwe Job vertelt zijn avonturen Pouietsoep Enkele problemen nader beschouwd Westelijk aanbod op de vrije markt van denkbeelden was niet bijster groot r Korl en bondig DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 4 Hollebolle Gijs nam Joegoslaven beet Hatta ontraadt voortgaan met in- en uitvoerdecreet Prins Bernhard opent donderdag nieuwe Lek-duinwaterleiding Kerkelijk Nieuws EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD „Le Monde" in Algiers in beslag genomen ONS VERVOLGVERHAAL V DOOR ALFRED KOST NEK J Het is ons gebleken, dat vele lezers nog met problemen zitten aangaande de huur verhoging, welke op 1 augustus j.l. is in gegaan. Op gevaar af van in herhalingen te vervallen zullen wij trachten hun enige opheldering te geven. Er zijn huurders van oude woningen, die menen, dat zij de verhoogde huur niet behoeven te betalen, zolang zij geen aan zegging hebben ontvangen van de ver huurder. Wij wijzen er evenwel op, dat de huurder ook bij stilzwijgen van de ver huurder verplicht is de huurverhoging van 25 percent te betalen. Doet hij dat niet, dan maakt hij zich aan wanbetaling schuldig. De Huurwet schrijft de huurder eenvoudig voor, dat hij de huurverhoging moet betalen. Wel kan de verhuurder thans na 1 augustus j.l. de huurder toestaan een lagere huurprijs te betalen. Bedrijfspandlen Met bedrijfspanden is het precies omge keerd. De Huurwet stelt de huur van een bedrijfspand gelijk aan de huurprijs op 31 juli 1957, tenzij partijen anders over eenkomen. De wet beperkt de bevoegdheid om anders overeen te komen in zoverre, dat de nieuwe huurprijs niet hoger mag liggen dan 115 percent van de oude huur prijs. De wetgever heeft een eventuele huurverhoging van bedrijfspanden afhan kelijk gesteld van hetgeen partijen over een komen. Dit houdt in, dat deze huur verhoging slechts toegepast kan worden met de vrije wil van de huurder. Het merkwaardige is, dat het woord „bedrijfspand" nergens in de Huurwet voorkomt. De wet spreekt slechts van woningen en van niet-woningen, welke laats ten wij gemakshalve bedrijfspanden noemen. In vele gevallen is een gebouwd onroerend goed voor een deel bedrijfs pand en voor een ander deel woning. Enige lezers hebben gedacht, dat er nu bij de huurverhoging onderscheid moet wor den gemaakt tussen het bedrijfsgedeelte en het woongedeelte. Maar zo is het niet. Het gehele onroerend goed wordt of als bedrijfspand of als woning beschouwd. Dat hangt af van de grootte van het vloeroppervlak van de beide delen. Als het vloeroppervlak van het woongedeelte groter is dan 60 percent van het totale vloeroppervlak, wordt het gehele onroe rend goed aangemerkt als een woning. Anderzijds wordt het gehele gebouw als een bedrijfspand beschouwd, als het vloer oppervlak van het bedrijfsgedeelte ten minste 40 percent bedraagt van het totale vloeroppervlak. Op deze regeling maakt de wet weer een uitzondering voor winkelwoningen. Een winkelwoning wordt namelijk altijd als een bedrijfspand beschouwd, ongeacht de verhouding van het vloeroppervlak. Huurbestanddelen, waarop de ver hogingen niet van toepassing zijn De wetgever heeft ons nog een raad seltje voorgezet door te schrijven, dat het percentage, genoemd in het tweede lid van artikel 3, over bepaalde huurbestanddelen niet wordt berekend. Het tweede lid van artikel 3 noemt echter zowel het percen tage van 25 (woningen) als het percentage van 15 (bedrijfspanden). Volgens de Af deling Voorlichting van het ministerie van 'Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de wetgever hier de beide percen tages bedoeld. Volgens deze bedoeling worden de huur verhogingen van 25 en 15 percent niet be rekend over enige huurbestanddelen: on der andere huurverhogingen, welke toe gekend zijn wegens vernieuwing van cen trale voorzieningen, verbeteringen, ver bouwingen en technische voorzieningen ten behoeve van een gewijzigde bestem- ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 BELGRADO (Reuter) Een welbe spraakt Joegoslaviër, Franc Margin, die eens talrijke lichtgelovige landgenoten er van heeft weten te overtuigen dat hij per dag minstens 25 kg voedsel nodig had om in leven te blijven, zal binnen kort kunnen bewijzen, dat hij ook genoeg heeft aan het eenvoudige menu dat in de Joegoslavische gevangenissen wordt verstrekt. Margin had indertijd aan iedereen ver teld, dat hij tengevolge van een geheim zinnige ziekte enorme hoeveelheden levensmiddelen nodig had om niet van honger om te komen. Zijn verhaal kwam in de pers, met foto's van de „patiënt", een mager uitziende jongeman, etend voor zijn leven. Weldra verliet Margin zijn dorp in Kroatië om, gewapend met het kranten-artikel, waarin stond dat hij per maand 200.000 dinar (ongeveer 2.400 gulden) nodig had voor zijn levens onderhoud. Op grond van dit stuk kreeg hij zowel van plaatselijke autoriteiten als van particulieren aanzienlijke bedragen, alsmede een grote hoeveelheid levens middelen. Na een succesvolle rondreis door het land vestigde Margin zich in een hotel in de omgeving van zijn dorp. Taar viel hij zo op door de ruime wijze waarop hij geld uitgaf, dat de politie een onderzoek instelde. Het bleek, dat hij een hoge bankrekening had, waarvan hij maandelijks duizend tot vijftienhonderd gulden afhaalde voor zijn verblijfkosten. Margin zal zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden. Schenking. De heer M. Roland Holst in Sloterdijk heeft een verzameling grafisch werk door R. N. Roland Holst ten geschen ke aangeboden aan de Staat der Neder landen, ter plaatsing in het rijksmuseum KröllerMüller in Otterlo. De staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en de schenker daarvoor zijn bijzondere dank betuigd. ming of ten behoeve van woningsplitsing. Hetzelfde geldt voor vergoedingen, wel ke verschuldigd zijn voor het verbruik van water, gas en èlektriciteit, alsmede voor het gebruik van meubelen en stof fering. Ter verduidelijking laten wij hier enkele voorbeelden volgen. Voorbeelden I. De huurprijs van een woning bedroeg op 31 juli 1957 f 9,per week. Hierin is f 0,40 begrepen wegens waterlevering. Deze f 0,40 trekken wij van het bedrag van f 9,af. Blijft over f 8,60. Dit bedrag verhogen wij met 25 percent is f 2,15. Wij komen dan op f 10,75. Hierbij tellen wij weer f 0,40 (water) op. De nieuwe huur prijs wordt dus f 11,15. II. De huurprijs van een woning be droeg op 31 juli 1957 f 63 per maand. In dit bedrag is begrepen f 5 wegens aange brachte verbeteringen en f 8 voor het ge bruik van meubelen en stoffering. Wij trekken nu eerst de genoemde f 5 plus f 8 is f 13 af van de oude huurprijs van f 63. Er blijft dan f 50 over. Dit bedrag ver hogen wij met 25 percent Wij krijgen dan f 62,50, waarbij wij weer de f 13 optellen. De nieuwe huurprijs wordt dus f 62,50 plus f 13 is f 75,50. III. De huurprijs van een kantoor be droeg op 31 juli f 122 per maand, inclusief f 2 wegens vernieuwing van de centrale verwarmingsketel. Voor de bepaling van de huurprijs, welke verhuurder en huur der per 1 augustus 1957 ten hoogste mo gen overeenkomen, trekken wij eerst ge noemde f 2 van de oude huurprijs af. Er blijft dan f 120 over. Partijen mogen dit bedrag met 15 percent verhogen en dus op f 138 brengen. Hierbij tellen wij weer de f 2 op. De nieuwe maximum-huurprijs wordt dus f 140. Tqdelijke huurverhoging wegens verbeteringen Ingevolge het „Besluit bijzondere huur prijzen 1954" kon de verhuurder de kos ten van aangebrachte verbeteringen ge heel op de huurder verhalen. De huurprijs mocht gedurende dertien jaren worden verhoogd met 10 percent 's jaars van de kosten der verbeteringen. Hiermede ont ving de verhuurder niet alleen het bedrag van de gemaakte kosten, maar bovendien nog 30 percent' daarvan, welke te beschou wen zijn als een rentevergoeding. Reeds in de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid zich de vraag gesteld, of het wel redelijk en verant woord is om deze regeling te handhaven, indien de huren met 25 percent worden verhoogd. Thans heeft de minister dit pro bleem dooor een wijziging van het „Be sluit bijzondere huurprijzen 1954" als volgt opgelost. De dertienjarige huurverhoging wegens aangebrachte verbeteringen is gehand haafd met dien verstande, dat ten aanzien van verbeteringen, welke op of na 1 augustus 1957 zijn tot stand gekomen, de huurverhoging slechts mag worden be rekend over de verbeteringskosten na af trek van drie-vijfde gedeelte van het be drag, dat vóór 1 januari 1967 op het Grootboek Woningverbetering zal moeten zijn gestort. Hieraan ligt de volgende ge- dachtengang ten grondslag. Over het deel van de huuropbrengst, dat op het Grootboek Woningverbetering moet worden ingeschreven, behoeft de huiseigenaar niet dadelijk inkomstenbe lasting te betalen. Deze belasting is hij eerst na deblokkering verschuldigd. Ten aanzien van het gedeblokkeerde geld zal de huiseigenaar te zijner tijd toepassing van artikel 48 van het „Besluit op de In komstenbelasting 1941" kunnen verzoeken. Dit betekent, dat de huiseigenaar ten hoogste 40 percent of twee-vijfde gedeelte van het gedeblokkeerde bedrag aan de fiscus zal moeten afstaan. De eigenaar zal dus in elk geval drie-vijfde gedeelte van het bedrag, dat gedeblokkeerd zal worden, mogen behouden. Voor de berekening van de huurver hoging ter zake van woningverbetering moet dit drie-vijfde gedeelte worden af getrokken van de door de eigenaar ge maakte kosten. Stel, dat op 1 januari 1967 op het Grootboek Woningverbetering f 1.000 zal moeten zijn gestort. Indien nu de verbeteringskosten niet meer bedragen dan f 600 (drie-vijf de gedeelte van f 1.000), zal de huiseigenaar de huur niet mogen verhogen. Zijn daarentegen de kos ten der aangebrachte verbeteringen hoger dan f 600, bijvoorbeeld f 1.600, dan mag de huur gedurende dertien jaren verhoogd worden met 10 percent (f 1.600 min f 600) is f 100 per jaar. Mr. C. A. baron Bentinck DJAKARTA (ANP) Oud-vice-presi- dent dr. Mohammad Hatta heeft een be roep gedaan op de Indonesische regering om de nieuwe in- en uitvoerbepalingen, welke in juni werd ingevoerd, weer in te trekken. In een artikel van zijn hand, dat in een aantal dagbladen in Djakarta werd opgenomen, verklaarde Hatta die zelf doc tor in de economie is, te menen, dat het nieuwe systeem niet zal bijdragen tot op lossing van de huidige financiële moeilijk heden. Zoals eerder gemeld is, werd op dit sy steem door alle lagen van de Indonesische gemeenschap critiek geoefend, terwijl het in een aantal buitengewesten geheel wordt genegeerd. In de plaats daarvan werd daar het systeem van barter-handel ingevoerd met Singapore, Malakka en de Philippij- nen. Noord-Celebes en Molukken verhan delen copra voor vrachtwagens en in dustriële benodigdheden. Verschillende delen van Sumatra ruilen rubber voor ma chines en rijst De woordvoerder van het militair gezag in Zuid-Sumatra maakte maandag bekend, dat de mogelijkheid groot is dat Zuid-Su matra zal overgaan tot ruil van rubber en peper voor rijst daar er in die gebieden een groot rijsttekort bestaat. Luitenant-kolonel H. Worang, districts commandant van Luid-Lampong in Zuid- Sumatra, maakte bekend, dat in zijn ge bied geen herwaardering van de bestaan de goederenvoorraden mag plaats hebben. In juli had de centrale regering aan im porteurs en dergelijke toegestaan om de prijzen van hun voorraden te verhogen, gezien de algemene prijsstijgingen van im portgoederen. Op donderdag 12 september zullen de werken van de n.v. Watertransportmaat- schappij RijnKennemerland (W.R.K.) officieel in bedrijf gesteld worden. Prins Bernhard zal daartoe het pomp station en filtergebouw te Jutphaas in werking stellen. De „W.R.K."' werd opgericht in 1952 ten behoeve van de aanvoer van rivierwater uit het Lekkanaal naar de duinwaterwin- plaatsen van de gemeente Amsterdam en de provincie Noordholland. N ed. Herv. Kerk Beroepen te Silvolde (toez.) H. W. Ab- bink, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Heinenoord D. Olie mans, vic. aldaar naar Zunderdorp J. C. Neeleman te Pynacker. Benoemd tot ziekenhuispred. te Gronin gen (op voordracht van" de Ver. van Vrijz. Herv.) G. J. ten Broek te Hoogezand be noemd tot hulppred. te Acquoy W. J. Sijt- hoff, hulppred. te Sirjansland. Geref. kerken Bedankt voor Diever J. H. v. Halsema te Pernis. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Leerdam G. J. Buys te Papendrecht. Beroepen te Aalsmeer S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Bedankt voor Steenwijk D. Coppoolse te Kornhorn. Evang. Luth. Kerk Beroepen en aangenomen naar Amers foort mej. dq, M. E. Monsees te Dordrecht. Geref. gemeenten Bedankt voor Middelharnis K. de Gier te 's-Gravenhage. „Tja", zei Ouwe Job. „Als scheepsjongen ben je de jongste van de bemanning, dus moet je allerlei werkjes opknappen". Op een dag werd ik door de kok naar de kombuis geroepen; dat is de keuken van het schip, zie je. Hij had koffie gezet en nu moest ik de volle koffiepot weg brengen. Voorzichtig liep ik met 't ding over het dek. Maar opeens kwam er zo'n zware golf tegen het schip en daar lag ik languit over 't dek. De koffie stroomde over de plankenen de matrozen lachten me nog uit ook! 16-17 MOSKOU (UP) Zondagavond is het wereld-jeugdfestival, dat volgens Sovjet autoriteiten een succes zonder weerga is geworden, gesloten. Op basis van de in drukwekkende statistische gegevens werd het festival door Serge Romanovski, pre sident van het comité van Sovjet-jeugd organisaties, in de Pravda gekarakteri seerd als een „grote universele overwin ning voor de krachten van de vrede en een belangrijke bijdrage tot de strijd der jeugd voor vrede, vriendschap en recht in de toekomst". Volgens Romanovski hebben 34.000 buitenlandse afgevaardigden, die 131 landen vertegenwoordigden, gadege slagen door 750 buitenlandse correspon denten voor wie geen censuur gold, een historische gelegenheid gehad meningen uit de wisselen en de cultuur en politiek van andere landen te vergelijken. Westerse waarnemers zijn van mening ADVERTENTIE Een licht gebonden soep met een fijne pouletsmaak. Bevat tevens een weinig vermicelli. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn: KONINGINNESOEP OSSESTAARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP RIJST-JULIENNE GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP dat de organisatoren met recht op succes kunnen wijzen, speciaal met betrekking tot de Afrikaans-Aziatische jeugd, die meer dan de helft der gedelegeerden ver tegenwoordigde. Een groot deel van de niet-communistische of anti-communis tische gedelegeerden zal tol de overtuiging gekomen zijn dat de levensomstandigheden in de Sovjet-Unie niet zo slecht zijn als verwacht was, hoewel gelijk een waar nemer opmerkte niet zo goed als ze zouden moeten zijn. Het Russische volk is buitengewoon vriendschappelijk en gastvrij, ondanks de jaren van koude oorlog en anti-buiten landse propaganda. Het Sovjet-volk is zeer nieuwsgierig naar de buitenwereld en verlangend con tacten te hervatten met het westen, waar van het tientallen jaren kunstmatig ge ïsoleerd gehouden werd. Een Pool vertel de aan een Amerikaan dat het festival van Warschau dat twee jaar geleden ge houden is, een Pools raam op het westen heeft geopend, en dat het festival van Moskou dezelfde uitwerking zou hebben. Zelden in zijn geschiedenis van acht eeuwen heeft Moskou zulk een menging van rassen, nationaliteiten en talen ge zien, of zulk een ongehinderde uitdruk king van politieke, artistieke en religieuze standpunten meegemaakt. Gedurende het festival hebben de Moskouers neutrale, zo niet anti-Sovjet en anti-communistische opvattingen kunnen beluisteren. Onderschat Vele westerse tegenstanders van het festival hebbep .de .anti-communistische gezindheid en het conservatisme van de Anglo-Amerikaanse jpugó onder-schat. Deze jongemenseri hekben hun mannetje gestaan op de vrije markt van denkbeel den die door het festival geboden werd en wel zodanig dat aanvankelijke tegen standers van het festival nu betreuren dat de westerse wereld niet ruimer vertegen woordigd is geweest. ALGIERS (Reuter). Exemplaren van het Parijs onafhankelijke blad „Le Monde" zijn zaterdag te /«giers in beslag genomen. Het linksgeoriënteerde weekblad „l'Ex- press" was de dag tevoren in beslag geno men, hoewel in de naar Algerije gestuurde editie een artikel, waarin kritiek werd ge oefend op de methode van het Franse op perbevel, was weggelaten. In de bewuste editie van „Le Monde" werd naar aanleiding van de maatregel te gen „l'Express" verklaard, dat zelfs een vrijwillige censuur de autoriteiten in Al gerije niet kan vermurwen. Van Franse zijde werd gezegd, dat „Le Monde" een deel van het gewraakte artikel van het weekblad had overgenomen. Ook zou in de in beslag genomen exemplaren van ,,1'Express' dit artikel zijn voorgekomen. 44. Verveeld liet ik mijn blikken langs de wanden van de jurtte zwerven. Door de opening in het dak, waardoorheen de rook kon trekken als er een vuur brandde, viel een zonnestraal naar binnen, die de gele zijde, welke in zware plooien naar beneden hing, deed oplichten. De Chambé zette intussen zijn pogingen voort om mij te doen afzien van mijn plannen. Ik hoorde echter slechts de klank van zijn stem en lette niet op zijn woorden. Mijn besluit stond al lange tijd rotsvast en geen bedreiging, geen macht ter aarde zou mij nog kun nen dwingen mijn voornemen op het laatste ogenblik op te geven. Het vervulde mij met een onuitsprekelijke vreugde, dat deze gouden armband, die door een blind toeval in mijn bezit was gekomen, het door de Mongool se geestelijkheid zo behoedzaam bewaarde geheim zou openbaren. Mijn hart begon sneller te kloppen bij de ge dachte, dat ik misschien reeds de volgende uren zou zien, wat nog geen Europeaan gezien had. Tot laat in de middag zette de Chamba zijn pogingen om mij op andere gedachten te brengen voort. Steeds weer smeekte hij, dreigde hij. Zijn bedreigingen werden zelfs geleidelijk aan indrukwekkender, de vervloekin gen, die mij treffen zouden, werden steeds gruwelijker en angstaanjagender. Meerdere malen vroeg hij mij of hij de armband even mocht vasthouden, zodat hij de daarop ingekraste letter tekens zou kunnen bestuderen. Toen hij eindelijk inzag dat zijn woorden geen effect sorteerden, stond hij op. Zijn blik was leeg en vreemd. Zijn ogen keken als het ware dwars door mij heen naai de oneindigheid. Moeilijk kwamen de woorden over zijn lippen. „Volgt u mij dan maar". Snel sprong ik op. Mijn knieën knikten. De opwinding, die mij overvallen had, was zó groot, dat ik haar slechts met moeite kon verbergen. De zon stond al laag, toen ik samen met de Chambé naar buiten trad. In de oostelijke muur rond het kloos ter bevond zich een massieve, rood gelakte poort, waar door wij naar binnen gingen. Eerst toen kon ik een overzicht krijgen van het gehele klooster. Het bestond hoofdzakelijk uit zeven tempels, die ieder de zetel vormden voor een bepaalde Godheid. Zij stonden in een rechte rij en waren, uitgezonderd de vierde, volkomen identiek van bouw. Deze, de vierde, (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN was groter dan de anderen en verhief zich op een heu vel. De muren waren rijk versierd met vergulde dier figuren en het geheel vergulde dak, eveneens rijk ge sierd, stak ver boven de andere daken uit. Rond deze tempel lagen vele, eenvoudige gebouwtjes, waarin zich waarschijnlijk de cellen van de monniken bevonden. Eén van deze gebouwtjes was echter groter en weelde rig versierd en verrees, evenals de middelste tempel, op een heuvel. Het klooster was zó gebouwd, dat alle frontgevels van de tempels naar het zuid-westen gericht waren, dus naar Lhassa, de heilige stad voor de lama's. De boodschapper ging mij voor en liep op de grote tempel toe. Toen hij bovenop de heuvel stond, hield hij zijn schreden in en richtte zich nogmaals tot mij. „Ziet u daar de zon? Bloedrood gaat zij onder en spoedig zal de zwarte nacht over de aarde dalen. Gelijk de schaduwen van de avond steeds langer en langer worden en tenslotte de duisternis ieder lichtschijn zal opslokken, zult ook u omgeven worden door het nach telijk duister van de pijnigingen, die u wachten. Kijk nog éénmaal naar de zon! Lang zult u haar niet meer zien. Maar staat u weer in haar schijnsel en bekruipt u een gevoel van berouw, dan zal het te laat zijn. Nu heeft u echter nog de gelegenheid om uw denkbeelden af te zweren. Voor de laatste maal verzoek ik u: Geeft mij de armband, zodat geschieden kan, wat de Goden reeds vele eeuwen geleden hebben besloten". Zwijgend schudde ik het hoofd en duwde de hand terug, die de chamba al naar mij had uitgestoken. Hij boog het hoofd en zijn stem klonk wonderlijk geheimzinnig, toen hij zei: „De zon is ondergegaan. Door u sterft de vurige droom van mijn volk. De vervloeking zal echter gaan werken en zij zal u treffen, waar u ook mag zijn, waar u ook heen zult gaan. Zo het daglicht u steeds weer zal vinden, zo zal de vervloeking u ook weten te berei ken. Het is haar gebod, dat u steeds weer gedwongen zult worden naar hier te komen, steeds weer. U zult rust noch vrede vinden, voordat u er -in zult slagen de vervloeking ongedaan te maken. Een opaal, die geheim zinnige krachten in zich bergt en even oud is als deze armband, zult u misschien op een gegeven ogenblik in handen krijgen, doch dat moment is niet bij benadering vast te stellen. In het jaar, dat nu ten einde loopt, regeert de tijger. En hij verleidt de boze geesten, geeft alle heksen grote kracht. Misschien vindt u de weg naar u zelf wel nimmer terug. Zó groot is de schuld, die u op zich wilt nemen!" Ik zweeg. De Chambé trad op de ingang van de tempel toe. Met een vermoeid gebaar schoof hij het gordijn terzijde. Dicht achter hem lopend ging ik naar binnen. Het schamele licht, dat er heerste, dwong mij stil te blijven staan. De grote ruimte lag in een mysterieuze schemering. Zij werd slechts wazig verlicht door lotus-vormige luchtex-s. Voor het altaar en langs de wanden hingen ontelbare vlaggen en rijkbestikte doeken, wier bonte kleuren in het onrustige licht vreemd oplichten. Overal stonden fantastische afgodsbeelden en lamaïstische heiligenbeelden. Uit alle hoeken en nissen grijnsden de beeltenissen van onbekende afgoden, die geflankeerd wei-den door kaarsen en reukvaten, mij toe. In het midden van de ruimte bevond zich een beeld, dat zó groot was, zó geweldig van afmetingen, dat het meer dan een achtste van de ruimte innam. Licht- reflexen speelden op zijn geweldige buik. De Chamba liep om het beeld heein en legde de beide handen op de brede rug van het brok steen. Het volgende ogenblik vertoonde zich een opening, waardoor de bood schapper vex-dween. Mijn hart was even onrustig als een schuwe vogel in een kooi. Ik bukte mij en volgde de Chamba voorzichtig. Over een stenen trap daalde ik, door een ondoordring bare duisternis omgeven, steeds dieper af. Dat de Chambé nog steeds voor mij liep, hoorde ik aan het zachte ritselen van zijn kleding, doch zien kon ik hem niet. Eindelijk waren wij aan de voet van de trap. Wij liepen door een lange gang, waar geen einde aan scheen te komen. Nog steeds werden wij omhuld door een inkt zwarte duisternis. De lucht was echter fris, zodat de gang op een of andere manier met de buitenwereld in vex-binding moest staan. Hoe verder ik echter in de duisternis doordrong, hoe onbehaaglijker ik mij begon te voelen. Wat zou ik moeten doen als de Chambé eens een dubbel spel speelde? Snel greep ik naar mijn pistool, om op alles vooi-bereid te zijn. (Wordt vervolgd). B. C. Akkerman f. Op 64-jarige leef tijd is tijdens een vakantiereis in Limoges (Zuid-Frankrijk) overleden de heer B. C. Akkerman, oud-commodore van de K.P.M. De heer Akkerman kwam in juli 1911 als viei-de stuurman in dienst bij de K.P.M. In 1926 werd hij gezagvoerder. In januari 1939 ging hij met pensioen, doch na de oorlog keerde hij voor een jaar naar Indië terug als chef van de nautische dienst bij de K.P.M. De begrafenis zal op 17 augus tus te Bussum geschieden. Naar Groningen. Bij Koninklijk Be sluit is de hoofdontvanger titulair van 's rijks belastingen de heer F. Driesens, hoofd van het ontvangkantoor der invoer rechten en accijnzen te Haarlem, ver plaatst naar Gi-oningen en aangewezen als hoofd van het ontvangkantoor der invoer rechten en accijnzen aldaar. Minister Staf op „Het Atoom". De minister van Defensie, ir. C. Staf, heeft een onofficieel bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Het Atoom". Een van de ï-ondleidei'S ontdekte de minister, die in gezelschap van zijn echtgenote en dochter met haar man was, in de historische afde ling. „Mijn interesse ging speciaal uit naar de toepassing van de radioactieve isoto pen", aldus minister Staf President hof Leeuwarden. Mr. A. J. M. van Heijst, vice-president van het ge rechtshof te Leeuwarden, is als opvolger van mr. R. P. Cleveringa benoemd tot president van dit hof. Mr. Van Heijst is op 17 mei 1888 geboren, studeerde aan de Amslei-damse universiteit en was vervol gens kantonrechter-plaatsvervanger te Roermond, rijksadvocaat-plaatsvervanger a ld a ar, substituut-griffier bij de Zwolse rechtbank, waar hij op 20 september 1924 tot rechter werd benoemd. Op 1 november 1945 kwam mr. Van Heijst naar Leeuwar den als x-aadsheer, waar hij tien jaar later (tot vice-president werd benoemd. Noodlottige twist. Maandagavond om streeks 9 uur is te Utrecht de 71-jarige automobilist J. J. B. overleden kort na een woordenwisseling, die hij had met de 58- jarige automobilist C. C. J. van D., even eens uit Utrecht, over een vermeende ver- keersfout. Industriepredikant. Ds. J. Ris heeft bet beroep aanvaard dat door de Hervorm de Kerk voor de eerste maal is uitge bracht op een predikant voor de geeste lijke verzorging van industriearbeiders. Hij zal als los arbeider gaan werken in vijf Zwijndrechtse bedrijven. Deze vijf bedrij ven tellen samen ongeveer tweeduizend arbeiders. De Hervormde Synode beziet de werkzaamheden, die ds. Ris als industrie- predikant ter hand zal gaan nemen, voor alsnog als een experiment. Haagse gemeenteziekenhuizen. Na het aftreden van prof. dr. P. R. Michaël als hoofd van de heelkundige afdeling de- Haagse gemeenteziekenhuizen werd beslo ten, deze afdeling in tweeën te splitsen, Dr. J. D. Bom te Den Plaag en dr. P. J. Kuyjer, chef de clinique van de universi teitskliniek A van het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam zijn tot hoofden van deze afdeling benoemd. Nieuwe hoogleraar. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden is be noemd, om onderwijs te geven in de fysi sche biochemie, dr. IP. L. Booij, thans we tenschappelijk hoofdambtenaar a en pri vaat docent aan deze universiteit. „Zuiderzee" naar Miinchen. Zestig kinderen uit Marken, Volendam, Url<, en Bunschoten zijn maandag per K.L.M. naar Miinchen gevlogen om de vroede va deren van de stad München geschenken te brengen. De kinderen waren gekleed in de kleurige dracht van hun woonplaatsen en waren vergezeld door hun burgemeesters. De reis was georganiseerd door de K.L.M. ter gelegenheid van het feit dat een van haar nieuwste vliegtuigen de „Zuiderzee" is gedoopt. DINSDAG 13 AUGUSTUS Minerva: „Anna Kaï-enina", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar, 21.15 u. Cinema Palace: „Plet nichtje uit Texas", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tyfoon over Naga saki", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Heuvels in vlammen", 14 jaai-, 20 uur. Luxor: „Een huishouden van Jan Steen", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Roxy: „Niets dan pech", alle leeft, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee, 20 uur. WOENSDAG 14 AUGUSTUS Minerva: „Het Tom en Jerry-festival", alle leeft., 14.30 uur. „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Daar is de dokter", alle leeft, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Kinderprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: Vakantie jeugdprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „Het nichtje uit Texas", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Rembrandt: Montagne's Jeugd- variété, alle leeft.. 10.30 uur. „Tyfoon over Nagasaki", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Hals: „Heuvels in vlammen", 14 i, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy", alle leeftijden, 10.30 u. „Een huishouden van Jan Steen", alle leeft., 14, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Niets dan pech", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk Avondstilte, 20 uur. I

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6