OPHEFFINGS UITVERKOOP Kampimpressies tussen honderden Haarlemse kinderen in Bentveld JAN VAN DER PIGGE Uimmenaede Tentoonstellingen in de Vishal zijn een groot succes Negen invitaties voor Kees Verwey in het land te exposeren dINSDAG 13 AUGUSTUS 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 HET FLUITJE, DE POMP EN DAN SPELEN Grote behoefte aan assistenten Haarlemse politierechter Verzet tegen de politie SUNRISE TABAKSPIJPEN Burgerlijke Stand van Haarlem De Linnaenshof in zomertooi Val met autoped te Zandvoort VAKANTIESPELEN OP WOENSDAG 14 AUG. STOFFEN!! „DE BOOD E" UIT STAD EN STREEK Derde zomerconcert Herenconfectie In verband met de grote drukte verzoeke vooral in de ochtend te kopen van Pulpprijzen voor komende campagne vastgesteld Veertienjarig meisje haalt jongen uit het water Fabrieksbaas met mes gestoken Man bevrijdde drie mensen uit zinkende auto Onderwijsvoorstellen aan Bennebroekse raad SCHRIL KLINKT HET FLUITJE door de ochtendstilte. Tussen de bomen aan de Westerduinweg in Bentveld hangt een doorzichtig waas, waar de eerste stralen van de opkomende zon moeizaam doorheen trachten te dringen. Ergens in de verte zingt schuchter een vogel. De tenten van het Willem Klarenkamp van liet Haarlems Speeltuin verbond staan dicht opeengepakt stilletjes te dromen in de halve schemering. Nog is alles stil, maar het zal niet lang meer duren. Nowiaals klinkt het fluitje, scherper, doordringender. Voorzichtig wordt een tentzeil weggeslagen. Een slaperig gezicht wordt uit de tent gestoken. Er trekt een zweem van verbazing over. Dan, na het gezicht, een paar armen, de benen volgen weldra. Een jongetje staat moederziel alleen buiten de tent. „Ik dacht, dat ik in mijn eigen bed lag", is zijn eerste reactie. Het duurt hierna niet lang meer of in het hele kamp heerst een drukte van belang. De dag is weer begonnen. Ha de reveille gaan de jongens en meisjes in een grote groep bijeen staan voor de ochtendgymnastiek (om de spieren fit te houden)- Buigen, strekken, benen naar links, armen naar boven brengen. Vervol- eens 'trekken de kinderen onder gejoel naar de pomp, ergens in de bossen. De pomp- zwengel wordt - onder hevig gepiep - hef- tig op en neer bewogen. Het water gutst er in een grote stroom uit. Het teiltje of het emmertje van ieder kind er onder, in schier eindeloze opeenvolging. Proestend en pret- makend zijn de kinderen bij een proviso risch van planken en balken in elkaar ge timmerde „wastafel" in de weer met zeep, handdoeken en vooral een overvloed aan water. De waterdruppels en de zeepspet- (ers spatten in het rond. Intussen is de zon doorgebroken. De dag is nu pas goed begonnen. Na het vlaghijsen trekt een ieder naar een enorme tent, waar grote stapels vers- gesmeerde boterhammen liggen te wachten om in ongekende snelheid in de hongerige magen te verdwijnen. Als deze hele och tend-ceremonie achter de rug is, komen de leiders en leidsters bijeen, bespreken nog even snel de dagindeling, waarna zij er met de kinderen in groepen op uit trekken. De natuur in, spelletjes doen. Een onbezorgde dag van pretmaken tegemoet. Vierde week In dit kamp kamperen de jongens en meisjes van het Haarlemse Speeltuinver- bond. Het kamp staat er dit jaar al voor de vierde week. Ongeveer vijfhonderd kinde ren hebben er al een week achtereen een heerlijke tijd doorgebracht. Ze zijn op de „Chinese muur" geklommen, hebben in het zand van het naaldenveld geravot en heb ben een urenlange wandeling gemaakt door de waterleidingduinen, waarna nog een bezoek werd gebracht aan Kraantje Lek of werd gestoeid in het Burgemeester En- schedépark. Vanzelfsprekend werd er ook naar hartelust „boompie geklommen", krij gertje, vlagveroveren en „diefie'met ver los" gespeeld. Achter stencilrol hebben het eveneens naar hun zin in de kampen, want er heerst een opperbeste stemming. Dat het kamp steeds meer in trek komt, blijkt wel uit het feit, dat er in geen van de vier voorgaande jaren, waarin het kamp eveneens werd gehouden, ooit zo'n animo voor is geweest als dit jaar. „Ik hoop, dat het zo zal blijven", besluit de heer Post. „Alleen ben ik bang, dat het kamp, mis schien het volgende jaar al, niet meer op deze plaats zal kunnen worden gehouden. Er zal hier binnenkort namelijk worden gebouwd. En wat we dan zullen krijgen is nog maar de grote vraag". De politierechter mr. N. Smits heeft maandag twee zaken behandeld tegen ar beiders die zich verzet hebben tegen de politie. Een Haarlemmer werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf en een Hille- gommer tot een straf van vier dagen. De Haarlemmer was des morgens om streeks halfnegen van de Gedempte Oude Gracht naar de Gierstraat gefietst op een ogenblik, dat twee agenten van politie in burger controleerden of het rode licht ge negeerd werd. Zij waren van mening, dat de fietser doorreed toen het licht op rood stond en een van hen achtervolgde hem. De andere agent in burger bleef voorlopig op post om te kijken of er meer overtre ders waren. In de Gierstraat werd de fiet ser door de agent van politie ingehaald en deze deelde mee welke overtreding hij had waargenomen. De fietser was van mening, dat de agent zich vergist had en weigerde zijn naam op te geven. Hierop werd hij gelast mee te gaan naar het bureau van politie, maar hij weigerde. De agent greep hem beet, waarna verzet volgde en met de inmiddels ter plaatse verschenen tweede agent van politie werd de fietser naar het bureau aan de Smedestraat overgebracht. De agent, tegen wie de Haarlemmer ver zet had gepleegd, verscheen als getuige voor de politierechter. „Met een tweewielig voertuig.aldus begon de getuige zijn verklaring, waarna mr. Smits vroeg niet in ambtelijke termen te spreken, maar in duidelijke taal. „Een fiets is begrijpelijker dan een tweewielig voertuig". Nadat de agent zijn ervaringen had mee gedeeld verklaarde de verdachte niet be grepen te hebben, waarom de agent van politie hem heeft aangehouden. Hij was van mening het rode licht niet genegeerd te hebben. Daarom weigerde hij zijn naam op te geven. De agent heeft hem aange vallen, waarna hij zich heeft losgerukt. De politierechter merkte op, dat er toch geen bezwaren behoefden te bestaan de naam op te geven en vond, dat de fietser verkeerd was opgetreden. Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroor deelde de politierechter de Haarlemmer tot een gevangenisstraf van een week. Een overzicht van het Willem Klarenkamp in Bentveld. Honderden kinderen genieten hier van de vrije natuur. Enige dagen onbezorgd kamperen. hard, dan kan hij best een goed figuur slaan bij het koekhappen of het boegspriet lopen", vertelt de leider van het kamp, die in de wandeling „vader" wordt genoemd. „Dat vader moest in het begin nog wel even wennen. Het valt echt niet mee om plotseling tot vader van honderden kinde ren te worden gebombardeerd," verklaart de heer Post. „En zeker niet als je er zelf maar twee hebt", voegt hij er schertsend aan toe. Besprekingen Elke avond, als de kinderen de besloten heid van hun tenten hebben opgezocht, komen de leidsters en leiders bijeen om het programma voor de volgende dag te bespreken. En dat valt niet altijd mee. Het is soms een hele toer om weer eens iets nieuws te verzinnen. „Tot nu toe is het echter altijd nog gelukt", verzekert de karhpléider en slurpt behagelijk aan zijn De leider van het kamp, de heer W. Post,! W ^hee. „De k°ffie en thee make" Wij troffen wij aan achter een stencilrol, in hevig gepeins verzonken. Hij was namelijk op dat ogenblik juist bezig de kampkrant voor de volgende dag samen te stellen. „Hoe is de stemming in het kamp?", in formeerden wij belangstellend. ,,'t Is zó'n kamp", zegt de heer Post glunderend. „En de stemming, die is ge weldig". Hij onderstreept zijn woorden met een veelbetekenend gebaar. De duim om hoog. „Trouwens er zijn kinderen bij, die hier al voor de vierde week zijn. Die heb ben „bijgetekend". En dat doe je niet als je het niet naar je zin hebt". Gelijke kansen Dan vertelt hij hoe alles in het kamp in zijn werk gaat. Dat de kinderen in acht groepen zijn ingedeeld. Dat het hoogte punt de wekelijkse sportdag is, waarvan de oudste jongens de leioing in handen heb ben. Alle kinderen doen aan het sport festijn mee en hebben allemaal gelijke kansen. Immers er zijn zoveel onderdelen, waarbij er altijd wel een is, waarin men kan uitblinken. „Loopt een jongen niet zo ADVERTENTIE 10 DUIST ONTVANGEN de nieuwe collectie eigen import uit Frankrijk. Speciale prijs: ƒ8.50. Tabak-, Sigaren- en Pijpenhandel Grote Houtstraat 81 - Haarlem Donderdag 15 augustus a.s. is onze zaak gesloten. hier zelf", zegt hij en wijst naar een grote ketel, die in de leidersbarak pruttelend op een theelichtje staat. Het eten wordt ech ter uit Haarlem in grote ketels aangevoerd. Ook het water - in dit geval drinkwater - komt in een grote tankauto uit Haarlem, want het water uit de pomp is niet geschikt voor consumptie. Er zit namelijk te veel ijzer in. „Maar ze kunnen zich er uitste kend in wassen", verzekert de heer Post. Voor de verdeling van het eten is een speciale keukendienst ingesteld. „Niet weg te slaan" „En als het eens regent, hoe worden de kinderen dan zoet gehouden?", is de vol gende vraag. „Ook dat is gemakkelijk ge noeg. Dan gaan ze naar de grote tent om wat te knutselen. Papierplakken, hout zagen, wat je maar wilt. Als de zon dan weer schijnt, zijn ze er niet meer weg te slaan", luidt het commentaar. Het mate riaal voor de handenarbeid werd, evenals dat voor verscheidene spelen, door de diverse speeltuinverenigingen afgestaan. De heer Post blijkt, evenals zijn echtge note nog Jxeel wat zorgen aan zijn hoofd te hebben. De kampkrant bijvoorbeeld kost veel tijd. „En zweetdruppeltjes", zegt hij. Alle kinderen zijn in de gelegenheid om een stukje in deze krant te schrijven. „Of ze de krant leuk vinden?". „Ze zijn er gek op. Elke morgen krijgen ze hem op bed. Hun eigen ochtendblad!". De meeste kinderen hebben hun tent een eigen naam gegeven, zoals „Het mieren nest", „De spooktent" en „De keeters". Voorts zorgen zij er zelf voor, dat hun tent zo netjes mogelijk wordt gehouden. Hiervoor zijn namelijk prijzen uitgeloofd. Degenen, die hun tent het netst achterlaten krijgen zelfs een vaantje. „Daar zijn ze reuze tuk op. In het begin wilden ze er niet aan. Maar dat is nu allemaal anders. Het behalen van een vaantje wordt als een hele eer beschouwd". Afscheid Als de week bijna om is wordt op de laatste avond als afscheid een bonte avond gegeven, waar de kinderen zelf optreden. Bovendien wordt op die avond een kamp vuur ontstoken. De ouders mogen dan een kijkje komen nemen. De leidsters en leiders Dat de Linnaeushof bij Bennebroek dit voorjaar officieel was opengesteld, was voor de directie van het bloemenpark in het geheel geen bezwaar de hof nogmaals te doen openen. In het voorjaar waren trouwens bloembollen in de tuin opgeplant en nu zijn het dahlia's, die toch geen bol len maar knollen zijn. En daar Bennebroek en omgeving het centrum van de dahliateelt is, heeft de burgemeester van Bennebroek, de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, met een sympathieke toe spraak de zomertuin opengesteld. „De hof is een oase van rust en een plaats, waar het goed is te toeven", zei de burgemees ter vriendelijk. De komende weken zullen op de Lin- naeussof de dahlia's bloeien. In samen werking met negentien kwekers zijn niet minder dan 20.000 knollen in twee honderd soorten opgeolant. De directie van de Lin naeushof wil daarmee propaganda voor de dahlia's maken en jaarlijks een open luchttentoonstelling organiseren, zoals die voor dahlia's in ons land nog nimmer is gehouden. Dat de dahlia in betekenis toe neemt, wordt wel door de cijfers bewezen. Per jaar wordt voor vier miljoen gulden aan knollen geëxporteerd. Er wordt een wedstrijd georganiseerd voor bezoekers van de hof. Zij kunnen de mooiste dahlia kiezen uit de veelheid van bloemen. Overigens zijn er niet alleen dahlia's in de bloementuin te bewonderen. Men treft er voorts begonia's aan. Op de Rozenheu vel staat een ongekend aantal rozen in diverse kleuren te bloeien en voorts ziet men hier en daar enkele perken met fresia's en andere zomerplanten. Op 24 augustus zal 's avonds op de hof een groot tuinfeest worden georganiseerd. ONDERTROUWD, 12 aug.: J. The Tek Djoe en Kh. H. Oei; Th. J. Henskens en T M. L. Rozenhart. GEHUWD, 12 aug.: D. Tump en S. G. Breukel. BEVALLEN van een zoon: 9 aug.: A. M. E. Al-Bosdriesz; E. de Haan-Van Zan ten; 10 aug.: J. E. Hekket-De Ridder; G. H. J. van Eek-Wind; E. F. J. Sneek-Gouwe ieeuw; C. de Moor-'t Hoen; E. Harperink- Verduin; 11 aug.: J. Gruijters-Deen; M. Paber-Gent; Y. E. Verver-Abendanon; W. C. van Viersen-Wassenberg; R. J. Spieren- burg-Buijsingh; L. S. van der Veldt-Spaan; H. Akkerman-Brouwer; 12 aug.: A. M. F. Hoogeveen-Stek; W. R. M. van Empelen- De Greeff. BEVALLEN van een d o c h t e r 9 aug.: E; A. Dijkstra-Beringen; 10 aug.: J. E. M. Keizer-Van der Heide; A. M. Wit-Van Noppes; 11 aug.: W. L. van den Berg-Roos; J- A. C. Zwiersen-Ammerlaan; J. G. van Maas-Van Batenburg; W. H. Donker-Van Velthuijsen. OVELEDEN, 9 aug.: W. L. Heugens, 59 jr., Cheribonstraat; 10 aug.: W. B. Swets, 59 jr., Hazepaterslaan; 11 aug.: A. C. Maatje-Breedveld, 59 jr., Hazepaterslaan. Een vijfjarige jongen uit Amsterdam, logerend te Zandvoort, viel maandagmiddag om drie uur zó ongelukkig met zijn auto- oed tegen de trottoirrand in de Const.antijn Een arbeider uit Hillegom, die zich had verzet tegen de rijkspolitie aldaar, toen zij hem wilde arresteren, omdat hij onder in vloed van drank verkeerde, verklaarde aan de politierechter, dat kort tevoren een broer in een ziekenhuis was opgenomen, omdat de schedel gelicht moest worden. Hij had enkele café's bezocht en drank gebruikt. De politierechter: „De gedachtenis aan de schedellichting werd wel op een vreem de wijze gevierd". Uit het proces-verbaal van de politie bleek, dat de man een bokshouding had aangenomen en zich twee keer verzet heeft. De Hillegommer zei zich weinig te kun nen herinneren van het voorval, omdat hij onder invloed van drank verkeerde. De eis luidde een gevangenisstraf van een week en het vonnis een straf van vier dagen. Dienstplichtwet Een eenentwintigjarige prediker van de Jehova-getuigen uit Heemstede had zich voor de politierechter te Haarlem te ver antwoorden wegens overtreding van de dienstplichtwet. Op 7 februari 1957 moest hij in Ossendrecht in werkelijke dienst verschijnen, maar hij was niet opgekomen. Later heeft de marechaussee hem naar Ossendrecht overgebracht, maar hij wei gerde dienst. De Krijgsraad heeft hem hiervoor veroordeeld tot een gevangenis straf van acht weken, welke straf hij in middels heeft uitgezeten en ontslag uit de militaire dienst. De Heemstedenaar deelde mee, dat hij eerst een beroep had ingesteld op grond van gewetensbezwaren bij de minister van Oorlog en daarna bij de Koningin. De be zwaren werden afgewezen en bestonden ook nog op 7 februari toen de jongeman zich in Ossendrecht moest melden. De politierechter was van mening, dat de meervoudige kamer van de rechtbank in deze zaak een beslissing moest nemen en verwees haar naar deze kamer. Centrum (Wilsonplein) 10 uur: Fietstocht naar Amsterdamse waterleiding voor kinderen van 814 jaar. Oosterkwartier (Zomervaart) 10 uur: Hof- jestocht voor kinderen van 914 jaar. Zwemmen in de Houtvaart van 10 tot 11 uur voor kinderen van 614 jaar. Klarenhof (Brouwersplein) 9 uur: Excur sie en fietstocht naar Bloemenveiling Aalsmeer voor kinderen van 1014 jaar. Nieuw Leven (Spaarndam) 10 uur: Excur sie naar de sluizen van IJmuiden voor kinderen van 1014 jaar. Buitenrust (Van ZompelstraatSchalk- wijkei'weg) Om tien uur hofjestocht voor kinderen van 914 jaar. W.I.K. (Oude Weg) Voor de kinderen van 9 tot 14 jaar hofjestocht om 10 uur. Jeugdland (Theemsplein) Spel op de tuin. Om tien uur voor kinderen van 1014 jaar bezichtiging van het Frans Hals museum. Flora (Van Oosten de Bruynstraat) Spel op tuin. Om vier uur hofjestocht voor kinderen van 914 jaar. Glasblazers (Papentorenvest) 10 uur, zand bakwedstrijd voor kinderen van 6 tot 8 jaar. Zandbakwedstrijden voor de kin deren van 9 tot 10 jaar om twee uur. Frans Hals (Schotersingel) Om 0 uur ex cursie naar Aalsmeer voor kinderen van 10 tot 14 jaar. Spel op de tuin. Te Zaanen (Antony Fokkerlaan) Om tien uur -fietstocht naar de Amsterdamse waterleiding voor kinderen van 8 tot 14 jaar. Van 10 tot 11 uur zwemmen aan de Kleverlaan voor kinderen van 614 jaar. D.V.S. (Vondelweg) Om 10 uur excursie naar de sluizen van IJmuiden voor kin deren van 1014 jaar. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat) Om negen uur vertrek naar de bloemenveiling in Aals meer voor kinderen van 914 jaar. Weltevreden (Spaarndammerweg) Om 9 uur excursie naar Aalsmeer voor kin deren van 1014 jaar. Vondelkwartier (Vergierdcweg) Om 10 uur excursie naar de sluizen van IJmuiden voor kinderen van 1014 jaar. Spel op de tuin. Het programma voor de rooms-katho- lieke speeltuinen luidt: Elba (Gedemote ScRalkburPergracht) Be zoek a\n de basiliek St. Bavo. Zaanenoord (Zaanenstraat aan het Spaar- ne) Bezoek aan de basiliek St. Bavo. Hof van Eden (Geusevesperstraat) Bezoek aan de basiliek St. Bavo als voorberei ding op het Mariafeest. Noordervreugd (Ambachtstraat) Bezoek aan de basiliek St. Bavo. ADVERTENTIE Sinds kort is geopend een SPECIAALZAAK in DAMESSTOFFEN Deze zaak, die gevestigd is op een voor Haarlem-Noord héél gunstig gelegen punt, n.l. Rijksstraatweg 88, vlak bij het Spaarnhovenplein t./o. de v. Eg- mondstr., voert de attractieve slagzin: „WINKELVERKOOP TEGEN MARKT PRIJZEN!!" En inderdaad als u de etalage's bekijkt zult u het daar vol komen mee eens zijn. In de korte tijd van zijn bestaan heeft hij al bewezen in een grote behoefte te voorzien. Het is de moeite waard eens een kijkje te komen nemen bij RIJKSSTRAATWEG 88 ADVERTENTIE Nieuws in het kort Remmen weigerden Toen de bestuur der van een personenauto maandagmiddag om kwart voor vijf op de Heerenweg in Heemstede plotseling moest remmen, wei gerden zijn remmen, met als gevolg, dat zijn auto tegen een voor hem rijdende per sonenauto botste, die tegen een daarvoor rijdende auto gleed. De auto's werden ernstig beschadigd. De auto, waarvan de remmen weigerden, is voor een onderzoek in beslag genomen. Herbenoemd. Bij Koninklijk Besluit is weder benoemd tot lid en opnieuw aan gewezen als voorzitter van de commissie van advies voor het Staatsvissershaven- bedrijf, ir. Th. Heijblom, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat te Haar lem. Bejaardenhuis. De Haagse gemeente raad heeft besloten een lening van f 2.500.000, opgenomen door de „Stichting Dekkersduin" ten behoeve van de bouw van een vrijzinnig chx-istelijk tehuis voor bejaarden, te garanderen. Het tehuis zal in totaal ruim f 27.000.000 kosten. Het zal een hoofdgebouw met acht flats en een bijge bouw met dertig flats omvatten, alsmede pensionkamers voor 74 alleenstaanden. Schenking van Koningin Een schen king van Koningin Juliana aan het Mu seum voor het Onderwijs is door het Haag se gemeentebestuur dankbaar aanvaard. De schenking bestaat uit een groot aantal waardevolle etnografische voorwerpen, onder andere vlechtwerk, voorwerpen in hout en aardewerk, kalebassen en primi tief wapentuig. Bécaud. De Parijse chansonnier Gil bert Bécaud zal weer ons land bezoeken en op donderdag 22 augustus in de Kur- zaal in Scheveningen optreden. Hij wordt gesecundeerd door het Parijse orkest van Raymond Bernard. Aan zijn optreden gaat een Nederlands cabaretprogramma voor af. Tien jaar kerkbouw. Van 15 augustus tot 15 oktober zal de tentoonstelling „Ark- 10 jaar kerkbouw", in 1954 in het leven geroepen op initiatief van de Oecumeni sche Raad van Kerken, in het Bouwcen trum te Rotterdam, zijn opengesteld. De belangstelling voor de tentoonstelling van werken van Kees Verwey in de Vishal te Haarlem is bijzonder groot geweest en zij is aanleiding geweest voor inrichters van tentoonstellingen in den lande Kees Ver wey uit te nodigen wei'ken beschikbaar te stellen voor negen exposities die in de loop van dit jaar en in 1958 gehouden zullen worden, Bovendien is gebleken, dat de Vis hal een uitnemend centrum is geworden voor kunstmanifestaties en verwacht mag worden dat er voor de toekomst plannen gemaakt zullen worden de Vishal te behou den voor het inrichten van tentoonstellin gen Gedurende twee jaar hebben de heren Jules Chapon, prof. Otto B. de Kat en Hans dat geplaatst zal worden in een museum in Californië; het heet „het gele jakje". Onder de bezoekers waren Eduard van Beinum en verscheidene directeuren van musea uit ons land. Dat zal aanleiding zijn geweest, dat Kees Verwey negen invitaties ontvangen heeft elders te exposeren. Bin nenkort worden werken tentoongesteld in Bergen onder leiding van het aldaar geves tigde kunstenaarscentrum. Van 16 novem ber af zullen'wex-ken te zien zijn in een museum te Arnhem en van 1 februari af gedurende een maand in „De Lakenhal" te Leiden. Plannen zijn in voorbex~eiding ten toonstellingen in te richten in „Pictura" te Dordrecht, het Culturele Centrum De Bei aard te Breda, het museum Singer Memo- Wiesman de commissie van advies voor het rial Foundation te Laren (aquarellen), De gemeentebestuur gevoi'md en zij bereidden Huijgensstraat, dat hij een schedelbasis- vjjf tentoonstellingen voor; thans zijn zij fractuur opliep. Dokter IT. K. van Es ver leende eerste hulp. In exmstige toestand werd het knaapje naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Op donderdag 22 augustus geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest het derde zomerconcert onder leiding van Hen ri Arends. Solistische medewerking wordt verleend door het pianisteixduo Boukje en Debora Land. Het programma voor de pauze bestaat uit werken van Mozart, na melijk Mars, Serenata nott.urna in D en het Concert voor twee piano's. Na de pau ze zullen de solisten een uitvoering geven van Scottish Ballad van Britten, waarna het concert wox-dt besloten met de vierde Symfonie van Meldelssohn. bezig aan de zesde die op 24 augustus voor het publiek geopend zal zijn. Na afloop van de laatste tentoonstelling is hun taak ge ëindigd. Wat er daarna zal gebeuren met de Vishal is nog niet bekend, maar ver wacht mag worden dat de gemeenteraad, gelet op het succes, dat de exposities gehad hebben, een bestemming aan de Vishal zal geven in overeenstemming met de tentoon stellingen van de afgelopen pei'iode. De vijf tentoonstellingen (waarvan drie in het vorig jaar en twee in dit jaar) zijn door eenentwintigduizend bezoekers be zocht. De expositie van werken van Kees Verwey, die maandag gesloten is, trok tweeëndertighonderd bezoekers. Kees Ver wey toonde zich zeer tevreden over het slagen van de tentoonstelling en was de heren Chapon, De Kat en Wiesman dank baar voor hun steun. Een werk is verkocht, Waag te Nijmegen (eveneens aquarellen), het stedelijk museum te Groningen en het Van Abbe-museum te Eindhovexx. Tot de bezoekers van de Haarlemse ten toonstelling behoorde een echtpaar uit Lyon dat bezoeken brengt aan kunstmanifestaties in verscheidene landen. Het toonde grote belangstelling voor de werken van Kees Verwey en de mogelijkheid is niet uitge sloten dat de Haarlemse kunstschilder uit genodigd woi'dt in Lyon te exposeren. Jan Sluyters De derde en laatste tentoonstelling voor dit jaar in de Vishal te Haarlem heeft tot titel „Het portret rondom Jan Sluyters" en is bedoeld de nagedachtenis te eren van de in mei overleden portrettist. Wex-ken van Kees van Dongen, Leo Gestel, Charley Toorop, Jan Wiegers en Kees Verwey zullen tentoongesteld worden. De expositie duurt tot 23 september. Uitsluitend Spaamwouderstraat 80 bij de Amsterdamse Poort. Twee vertegenwoordigers van de Neder landse Suikerindustrie enerzijds en van de Hoofdafdeling Veehouderij van het Land bouwschap anderzijds zijn besprekingen gevoerd over de pulpafzet en -prijzen. Daarbij is allereerst de onbevredigende gang van zaken in het vorig najaar aan de orde gekomen. In verscheidene gevallen is toen vrij kort na de bekendmaking van de prijzen de voorverkoop van pulp ondex-- broken en enige tijd daarna tegen hogere prijzen weer hervat. De delegatie van de veehouderij achtte dit met name voor de natte pulp een zeer ongewenste situatie; daardoor wordt ook de basis aan het jaar lijkse overleg over de afzet en de prijzen van pulp ontnomen. Voor het handhaven van een zo continu mogelijke afzet van natte pulp, die zowel in het belang van de fabrieken als van de veehouders is, dient naar de mening van de veehouders-vertegenwoordigers slechts in xiitzonderlijke omstandigheden van de eenmaal bekend gemaakte prijzen voor natte pulp te wox-den afgeweken, waarbij dan nog een voorafgaand overleg gewenst is. Ten aanzien van gedroogde pulp ligt de situatie wel iets anders, aangezien dit pro- dukt niet alleen rechtstx-eeks door de vee houders wordt afgenomen, maar ook dient als grondstof voor de mengvoederindustrie. Bovendien wordt dit produkt over een veel langer tijdvak verhandeld, terwijl het ook veel meer een verhandelbaar produkt is en de concurrentie van overeenkomstige voe- d.ermiddelen ondervindt. Daarom hebben de bekendgemaakte prij zen voor gedroogde pulp, suikerpulp en melassepulp meer het karakter van aan- loopprijzen. Óver de prijzen voor natte en droge pulp van de campagne 1957 werd overeen stemming bereikt. Voor Halfweg is de prijs voor nutte pulp f 10 per ton per schip en spoor af fabriek (vorig jaar eveneens f10). Voor droge pulp is de aanloopprijs: tot tien ton f20.75 per 100 kg. af fabriek; per tien ton en meer f20.25 per 100 kg. Deze cijfers gelden tot en met 7 december 1957; na die datum worden deze bedragen respectievelijk tot f22.25 en f21.75 ver hoogd. Het veertienjarige meisje Rudi Brave uit de Johan de Breukstraat 14 te Haarlem heeft maandagmiddag om twaalf uur een jongen van tweeëneenhalf jaar uit het water van de Kloppersingel gehaald. Het jongetje woont in de omgeving en had zich met een vriendje naar -'e waterkant be geven. Rudi Brave moest een boodschap doen en zag de jongen in het water liggen, waarna zij hem op het droge heeft ge bracht. De jongen heeft geen nadelige ge volgen ondervonden. De ouders hebben het meisje een geschenk aangeboden. Het is de tweede keer, dat. Rudi Brave een kind uit het water heeft gehaald. De 18-jarige fabrieksarbeider D. D. van P. uit Rotterdam is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge heb bend, door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot een gevangenisstx-af van zes maanden met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en opheffing van het bevel tot gevangen houding. Hij had op 2 mei in een melkfabriek, waar hij werkte, zijn baas, die hem een terechtwijzing gaf, met een mes zes keer gestoken. De eis was acht maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaar delijk, met drie jaar proeftijd en voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. Toen de vertegenwoordiger A. J. de Geest van de Oostzeedijk maandagmiddag met zijn auto van de Molenlaan te Rotter dam komende links de Grindweg opdraai de, zag hij een auto in de Splintersevaart drijven. Hij ontdeed zich onmiddellijk van enige kledingstukken en dook het water in. Het gelukte hem een portier van de auto open te krijgen en de drie inzitten den, de 54-jarige leraar J. Huizer van de Larixlaan, diens echtgenote en hun negen jarig dochtertje, op het droge te brengen. De gemeentex-aad van Bennebroek komt vrijdagavond om half negen in openbare vei-gadering bijeen. Enkele agendapunten hebben betrekking op het hnderwijs. Ge werkt wordt aan de uitbreiding van de openbare lagere school. B. en W. vragen de raad een krediet van f 5265.40 om de nieuwe lokalen in te richten. Gevraagd wordt een krediet van f 4147.15 ten be hoeve van de Willinkschool voor het uit voeren van vex-beteringen. Als de raad hiermee akkoord gaat zal aan de R.K. Kleuterschool een krediet van f 7983. worden verleend voor vei'bouwingswerk- zaamheden. Er zal een derde lokaal wor den gebouwd. Een ander agendapunt heeft betrekking op de samenstelling van een commissie, die in verband met de behoefte aan sportter reinen een wijziging in het uitbreidings plan zal voorbereiden. Voorts zal een ad viescommissie voor de woningtoewijzing in het leven worden geroepen. Wat dit be treft wijzen B. en W. de raad erop, dat deze commissie slechts een adviserende stem zal hebben; de toewijzing van woon ruimte blijft voor de verantwoordelijk heid van B. en W.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7