Nieuwe Nederlandse stap in Washington PHILIPS Openbare leesbibliotheken steeds drukker bezocht Troepen van de sultan maken contact bij Birket El Mauz De kwestie-Nieuw-Guinea Opstandelingen bereiden zich in de bergen voor op een guerilla WfëËÈmiIffiSI '^Brieven aan cle recl&ctie Ledental steeg tot half miljoen pjrsjSDAG 13 AUGUSTUS 1957 Tijdelijk Junior-bus van f. 1,43 voor Lugubere vondst Politie vermoedt moord Syrië meldt ontdekking van een Amerikaans komplot Alle samenzweerdersop de leiders na, gepakt Haarlemse jongen in Bloemendaal verdronken Algerijnse rebellen heffen zware tol van bevolking Amerikaanse archeoloog in Egypte veroordeeld Assemblée van Raad van Europa in oktober bijeen Herdenking van de in 1942 gefusilleerde gijzelaars Vandaag weer handel in Franse francs? Moord op „Magere Jossie" in onderzoek Recherche verhoorde bezoekers van donker Amsterdam Radicale vernietiging van De vliegramp bij Merauke Namen der slachtoffers ADVERTENTIE M NESCAFÉ f.1.28 WASHINGTON (UP) De buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland bij de Amerikaanse rege ring. 'nr- s- baron van Voorst tot Voorst, heeft maandag een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken j„ Washington om de kwestie van Weste lijk Nieuw-Guinea (Irian) voor de UNO te bespreken. Hij besprak deze kwestie met Francis Wilcox, „assistent-secretary of State" voor internationale organisatorische aangelegenheden. Vernomen wordt, dat hij in het bijzonder heeft gesproken over de houding, die Ne derland aan zal nemen ten opzichte van de affaire Nieuw-Guinea. Er is nog geen ver zoek binnengekomen om deze aangelegen heid op de agenda der UNO-assemblee te plaatsen, maar men neemt aan, dat dit ge daan zal worden door de Indonesische oud- oremier Sastroamidjojo, die deze week in New York wordt verwacht. Dit verzoek kan niet later dan 16 augustus een maand voordat de vergadering bijeenkomt -bij de UNO worden ingediend. Standpunt onveranderd Wei-ingelichte Washingtonse kringen zeggen, dat baron van Voorst tot Voorst wederom het Nederlandse standpunt naar voren heeft gebracht, dat zijn regering enige motie van Indonesië inzake Nieuw- Guinea zal negeren, mede in verband met het feit, dat deze zaak door de Algemene Vergadering op haar laatste zitting in februari niet in behandeling werd ge nomen, omdat er geen twee-derde meer derheid voor kon worden verkregen. De motie, die toen werd aangenomen, drong er bij de Indonesiërs en de Neder landers op aan, samen een oplossing te vinden voor de kwestie van Nieuw-Guinea. Het Nederlandse standpunt is echter dat een motie, hoe gematigd ook, bestreden moet worden, daar zij stilzwijgend een er kenning zou zijn van enig recht van de Indonesiërs op Nieuw-Guinea. Dezelfde kringen zeggen, dat het Nederlandse stand punt voor de komende algemene vergade ring van de UNO is, dat de V.S. deze Ne derlandse opvatting zouden moeten steu nen, inplaats van zich in de Assemblee van stemming te onthouden, zoals totnutoe Men kon niet meedelen of baron van Voorst tot Voorst dit aan Wilcox had ge zegd, maar men acht het zeer wel mogelijk. Ook verluid in Washington, dat Nederland van oordeel is, dat Indonesië bij zijn eis inzake Nieuw-Guinea een zuiver koloniale houding aanneemt. „Vriendelijk onderhoud" De grondslag voor dat gezichtspunt is de bewering, dat de Indonesische regering de Papoease bewoners van dat gebied niet wenst te raadplegen over hun toekomst. Genoemde Washingtonse zegslieden waren niet in staat, te zeggen, hoe Wilcox op een en ander had gereageerd, maar zij konden wel mededelen, dat het een vriendelijk onderhoud was geweest. DAMASCUS, (AFP) Volgens radio- Damascus hebben de Syrische militaire autoriteiten een „Amerikaanse samenzwe ring" ontdekt, die ten doel had de huidige regering omver te werpen en te vervangen door een bewind, dat „bereid zou zijn af te wijken van de door Syrië gevolgde politiek tot bevrijding der Arabieren". CAIRO, (AFP) Volgens een officieel communiqué van de Syrische regering, dat door radio-Cairo werd uitgezonden, zijn „ex-dictator" Adib Sjisjakly en kolonel Ibrahim el Hoesseini, militair attaché van Syrië te Rome, de leiders van het complot. In het communiqué wordt gezegd, dat beide mannen op 11 augustus te Damascus geheime besprekingen hebben gevoerd. De Syrische autoriteiten hadden maatregelen getroffen om hen te arresteren, maar op het laatste ogenblik was de plaats van samenkomst gewijzigd. Kolonel Hoesseini is erin geslaagd naar Rome de wijk te ne men. Men vermoedt dat generaal Sjisjakly nog steeds in Syrië is. Volgens het com muniqué zou hij tegen zijn mede-samen- weerders gezegd hebben dat hij weet dat hij door in Syrië te blijven zijn leven waagt, maar dat hij het land niet zal ver laten voordat hij de regering omver heeft geworpen. In het communiqué wordt voorts ge- 'Vd, dat alle samenzweerders, behalve "snoemde twee leiders, gearresteerd zijn. izijn voor het merendeel legerofficieren Verder zou Washington een agent, Har- geheten, naar Damascus hebben ge- "rv'en om met de samenzweerders con- ict op te nemen. Functionarissen van de \merikaanse ambassade in Damascus zou ten de samenzweerders auto's en vertrek ken waar de geheime bijeenkomsten ge houden konden worden, ter beschikking hebben gesteld. Het complot kon ontdekt worden dank zij het patriotisme van be haalde officieren, die betrekkingen met de samenzweerders onderhielden. Vrede met Israel Cp de bijeenkomst van 11 augustus zou kolonel Hoesseini hebben gezegd, dat de Amerikaanse regering hem had beloofd Syrië economische hulp ter waarde van 300 tot 4C0 miljoen dollar te verstrekken ingeval de Syrische regering omver werd geworpen. Hij zou zich in ruil hiervoor hebben verbonden tot het sluiten van een afzonderlijke vrede met Israël, aldus het communiqué. Voorts zou de attaché ver klaard hebben, dat zijn „Amerikaanse vrienden" eisten dat bepaalde militaire lei ders van Syrië vermoord zouden worden. Volgens het communiqué was een Ame rikaanse agent, Charles geheten, op de be sprekingen van 11 augustus aanwezig. Ten slotte wordt in het communiqué verklaard dat er kortgeleden in Beiroet een bijeen komst is gehouden met het doel de moge lijkheden te onderzoeken om de huidige regering ten val te brengen. Op deze bij enkomst waren behalve generaal Sjisjakly •n kolonel Hoesseini aanwezig de oom van rening Hoessein van Jordanië, Sjerif Nas- ;'r, de Franse ambassadeur in Libanon en ie Franse en Amerikaanse militaire atta rs in Beiroet. PARIJS (AFP) In bevoegde Franse kringen te Parijs wordt de beschuldiging van Syrische zijde, als zouden de Franse Wibassadeur in Libanon en de Franse mi- 'itaire attaché in Beiroet aan de samen- wering tegen de Syrische regering héb- ren deelgenomen met nadruk tegenge- Proken. De Franse ambassadeur in Liba- wn, Louis Roche, verblijft sinds juli in 'rankrijk. Onder leiding van de officier van Justitie te Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft de Zandvoortse politie maandagmiddag het onderzoek naar de herkomst van het stoffelijk overschot, dat twee jongens zondagmiddag in de modder- kommen in de duinen hebben aangetroffen, op grote schaal voortgezet. Totnutoe tast men echter omtrent deze herkomst in het duister. Een voorlopig onderzoek is ingesteld op de plaats, waar de twee jongens hun lugu bere vondst hebben gedaan. De officier van Justitie was hierbij aanwezig. De po litie heeft enkele opgravingen gedaan en de modderkommen afgedregd. Overwogen wordt thans, op welke wijze het terrein in wijde omgeving kan worden onder zocht. Waarschijnlijk zullen de modder kommen geheel worden leeggepompt, om te kunnen vaststellen, of de ontbrekende lichaamsdelen hier aanwezig zijn. De politie-deskundige, dokter J. P. L. Hulst uit Leiden, heeft maandagmorgen op de gevonden menselijke overblijfselen sectie verricht. Hij heeft vastgesteld, dat de gevonden romp afkomstig is van een man, in de leeftijd tussen twintig en zestig jaar. Het ontbrekende hoofd, de armen en benen moeten met een scherp voorwerp, vermoedelijk een bijl, van de romp zijn gescheiden. Het stoffelijk overschot moet tenminste zes maanden en ten hoogste twee jaren onder het zand of in de modderkom men hebben gelegen. Het is mogelijk, dat het stoffelijk overschot als gevolg van in de nabijheid van de modderkommen ver richte graafwerkzaamheden, waaraan bull dozers te pas kwamen, eerst in de duinen begraven is geweest en tijdens de werk zaamheden in de modderkom is geschoven. Naar het oordeel van dokter Hulst moet worden aangenomen, dat misdrijf in het spel is. Vermoedelijk betreft het een ge val van moord. Het zal voor de politie echter zeer moeilijk zijn, enig aankno pingspunt te vinden. Op last van de offi cier van Justitie blijft de lugubere vondst voorlopig in de toestand, waarin het stoffe lijk overschot is aangetroffen. De korpschef van politie te Zandvoort, de heer H. P. Huysman, verzoekt dringend al diegenen, die menen inlichtingen te kun nen verstrekken, die in verband met het onderzoek van belang zouden kunnen zijn ook al twyfelt men misschien zelf aan de waarde van die inlichtingen zich on verwijld met hem telefonisch (K2507-3043) of schriftelijk in verbinding te stellen. Lichaam nog niet aangespoeld Het stoffelijk overschot van de tweeën- twintigjarige Hans Jaski uit Haarlem, die zaterdagmiddag in zee bij het Bloemen- daalse strand is verdronken is nog niet ge vonden. De politie vermoedt, dat het lichaam door de sterke stroming ver is afgedreven. De jongeman was omstreeks vier uur met twee vrienden in zee gegaan op een ogenblik, dat er hoge golven waren. Toen deze jongens op het strand teruggekeerd waren misten zij hun vriend. De Bloemen- daalse Reddingsbrigade die ook deze mid dag patrouilleerde, heeft een onderzoek ingesteld, maar dat werd zeer bemoeilijkt door de woelige zee. ALGIERS (UP) De Algerijnse rebellen heffen een zware tol van de bevolking in de vorm van „contributies". Boerenarbei ders moeten 300 tot 500 francs afstaan, havenarbeiders 1000 tot 2000 francs en van ambtenaren, winkeliers en grondbezitters wordt 3000 tot 5000 francs gevraagd. De afgezanten der opstandelingen zamelen zelfs zilveren en gouden sieraden in, dik wijls het enige, wat de mohammedaanse vrouwen bezitten. En waar de „contributies" niet gretig komen, dreigen de rebellen met moord. Op verschillende plaatsen hebben opstande lingen, toen de afdracht niet snel genoeg kwam, gedreigd het gehele dorp uit te moorden, zoals indertijd in Melouza is ge beurd. Arme boeren moeten inplaats van geld de opstandelingen een deel van hun oogst geven. En Algerijnse zakenlieden, die met Europeanen willen handelen moeten de plaatselijke bevelhebber van de opstande lingen eerst toestemming vragen, en daar na vaak ook nog 10 pet commissie geven van de omzet. ALGIERS (Reuter/AFP) De Franse militaire autoriteiten hebben bekendge maakt, dat 98 opstandelingen maandag bij de slag in het Boe-Zegzagebergte zijn ge sneuveld. De Franse verliezen waren zes doden en twaalf gewonden. De opstande lingen verloren sinds 5 augustus 800 man. Mohammed Yazid, vertegenwoordiger van het Algerijnse nationale bevrijdings front te New York, heeft maandag te New York secretaris-generaal Hammarskjoeld van de UNO telegrafisch verzocht, stappen te doen bij de Franse president om uitstel te verkrijgen van de uitvoering van het over twee meisjes in Algerije uitgesproken doodvonnis. In de gevangenis van Algiers zijn zater dag twee Algerijnse verzetslieden, die ter dood veroordeeld waren, terechtgesteld. De Franse autoriteiten hebben uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen, om dat het Algerijnse Nationale Bevrijdings front onlangs gedreigd heeft met represail les als verzetslieden geëxecuteerd zouden worden. Overal in de stad controleren militairen het verkeer en er wordt druk gepatrouilleerd. CAIRO (Reuter) De Amerikaanse archeoloog Charles Muses, die door de Egyptische autoriteiten beschuldigd werd van zwarte handel in dollars en diefstal van antiquiteiten is veroordeeld tot der tien maanden voorwaardelijk en een boete van ruim twee ton. Men verwacht dat Muses, die sinds 3 augustus in de ge vangenis vertoeft, vandaag op vrije voe ten zal worden gesteld. Muses verklaarde dat hij in beroep zal gaan tegen het vonnis. BAHREIN (Reuter) De troepen van de sultan van Oman, die met Britse steun Firq en Nizwa, de hoofdstad van de op standige imam, veroverd hebben, zijn maandag opgerukt tot Birket El Mauz. Daar ontmoetten zy een tweede colonne van de sultan, die van de kust van Muscat via Izki naar het zuiden was opgerukt. Het fort Birket El Mauz had zich reeds aan deze tweede colonne overgegeven. Meen neemt aan, dat Izki ook gevallen is. Boven het fort Bahla, waar vrydag nog op Britse vliegtuigen geschoten werd, waaide maandag de rode vlag van de sul tan. Er zijn in dit gebied nog twee forten die de witte vlag van de imam voeren: Jabrin ten westen van Nizwa en Tanuf. (AFP) Sultan Ben Soeleiman, zoon van sjeik Soeleiman Ben Himjar, wiens stam zich bij de opstandelingen had aan gesloten, heeft de sultan van Oman te Nizwa doen weten dat hij zich wil over geven en zijn vader verloochenen. CAIRO (Reuter) De vertegenwoor diger van de imam, El Harty, heeft ver klaard, dat de val van Nizwa niet betekent dat de strijd ten einde is. De opstande lingen zullen naar de bergen trekken en een querilla beginnen. Hij zei voorts, dat de eerste Egyptische vrijwilligers zich bij hem gemeld hebben voor strijd tegen de Britten in Oman. Amerikaanse wapeng WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerkiaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat er geen bevestiging is van be richten volgens welke de troepen van de iman wapens hebber! gebruikt die de Ver enigde Staten aan Saoedi-Arabië hebben geleverd. Hij voegde hier echter aan toe, dat in het verleden wel eens gebleken is dat Amerikaanse wapens in het gebied van Oman terechtgekomen waren. De am bassadeur van Saoedi-Arabië in Wash ington, sjeik Abdoellah Al-Kajial, heeft deze verklaring in antwoord op vragen van verslaggevers, bevestigd. Volgens UP, zei hij, dat zijn regering de onrust in het sultanaat als een binnenlandse aange legenheid beschouwt. Arabische stappen NEW YORK (Reuter) Op het kantoor van de Arabische Liga te New York is van het Liga-hoofdkwartier te Cairo de tekst ontvangen van een resolutie, waar in wordt aangedrongen op voorlègging van het geschil over Oman aan de Veilig heidsraad. Er zullen echter niet dadelijk stappen worden gedaan. De vertegenwoor- - -fr? .jj|Ü (Verkort weergegeven) Spoorwegramp. Als abonné van uw dag- die slechts voor rechts rijden gelden. Hij blad stel ik uw regelmatig verschijnende hoofdartikelen en beschouwingen steeds op hoge prijs, zo ook uw artikel van gisteren „Ramp" betrekking hebbend op het ernstig spoorwegongeluk bij Eindhoven. Toch moet mij nu van het hart dat het mij be vreemdt dat u in dat artikel niet nogmaals zeer ernstig aandringt op de instelling van een deskundige commissie, onafhankelijk staande van de Ned. Spoorwegen, die der gelijke (en óók minder ernstige) ongevallen onderzoekt, analoog aan de Raad van Scheepvaart en Luchtvaartcommissie. Nu stelt u zich tevreden met de mededeling: „Intussen wacht dat publiek met spanning op de uitslag van het onderzoek". Beschouwt men de verklaring van de Directie der N.S. al is dat mijns inziens een geslaagde poging om met zoveel moge lijk woorden zo weinig mogelijk te zeggen. Waarom niet ruiterlijk erkend: „de wissel lag verkeerd". Want als, zoals de verkla ring zegt, de machinisten van binnen komende èn vertrekkende treinen op ver keerd spoor moesten rijden, dan betekent dit dat beide links inplaats van rechts moesten rijden. Een machinist kan niets aan de stand van wissels of seinen doen; hij heeft slechts te letten op de seinen: veilig of onveilig, en zal dan bij verkeerd spoor berijden mijns inziens voor zijn trein geen seinen kunnen constateren, omdat zal dus de lastgeving (waarvan de verkla ring der N.S. spreekt) moeten ontvangen om voor een bepaald baanvak verkeerd spoor te berijden zonder acht te kunnen slaan op seinen en dat baanvak moet dan door zijn trein veilig bereden kunnen wor den. Dat geldt voor beide richtingen. Er zal dan niets kunnen gebeuren als de stand der wissels zodanig is dat beide sporen niet met elkaar in verbinding kun nen komen. Die verbinding heeft wel be staan, want de treinen zijn op elkaar ge lopen, dus was de wisselstand voor de ontstane situatie verkeerd. Hoe kan nu de machinist de lastgeving verkeerd begrepen hebben? Met zo'n offi ciële mededeling moeten wij het dan maar doen. T. F. Roos, Santpoort. Naschrift: Inderdaad zitten er onduidelijkheden in de bekendmakingen, die totnutoe over de oorzaak van de treinramp zijn verschenen, doch het komt ons voor dat de tijd tekort is om daarover thans reeds te oordelen. Het onderzoek is nog in volle gang en het aandeel van de politie in dit onderzoek is een waarborg voor de objectiviteit ervan, ofschoon wij daarmee de objectiviteit van de N.S.-deskundigen geenszins in twijfel willen brengen. (Red.). Schotse Hooglanders, Britse huzaren en „Trucial Scouts", een onderdeel van de troepen van de sultan van Muscat Oman worden snel verplaatst door het woestijngebied in het binnenland van Oman (boven). Op de onderste foto een groepje soldaten, die een machinege weer in stelling hebben gebracht. LONDEN (UP) De Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa zal op 16 oktober haar tweede zittingsperiode in Straatsburg beginnen, aldus een officiële mededeling. De vergadering die tot 30 oktober zal voortduren, zal betrekking hebben op de algemene politiek van de Raad van Euro pa en problemen van Europese integratie. Op de agenda staat voorts een twee daags debat over „rationalisatie van Euro pese instellingen", zoals voorgesteld door Engeland. Donderdag 15 augustus zal het 15 jaren geleden zijn, vdat de eerste vijf gijzelaars werden gefusilleerd op het landgoed „De Rovert" te Goirle. Op deze dag zullen om 12 uur 's middags deze vijf, benevens de drie gijzelaars die in een bos bij Wouden berg werden gefusilleerd, worden herdacht en zal namens de oud-gijzelaars een krans bij het ter plaatse opgerichte gedenkteken worden gelegd. digers der negen Liga-landen zullen van daag te New York een bespreking over deze aangelegenheden houden. In westerse UNO-kringen betwijfelt men of de Veiligheidsraad het geschil op zijn agenda zal plaatsen, nu Groot-Brit- tannië staande houdt dat het hier een binnenlandse aangelegenheid van het on afhankelijke sultanaat van Muscat en Oman betreft. Geheime asfpraken LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat er geen waarheid schuilt in de verklaringen van de vertegenwoordiger van de imam in Cairo, dat er tussen de Britse politieke resident in het gebied van de Perzische Golf, Sir Bernard Burrows, en de sultan van Muscat een geheim akkoord zou be staan. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde de woordvoerder, dat er onder het buitgemaakte oorlogstuig wapens zijn, die niet van Britse makelij zijn. Voorts zei hij, dat „het verdrag van Sib geen Brits staatsstuk is, dat het niet is gepubliceerd en dat de sultan het niet nodig acht zulks alsnog te doen". Het ver drag werd in 1920 door de vader van de tegenwoordige sultan en een aantal stam hoofden getekend. Overigens is het „Fo reign Office" het met de sultan eens, dat het verdrag niet langer van kracht is, „ge zien de daden van de voormalige imam en zijn broer sinds 1950". (Van een Haagse medewerker) Nadat de Nederlandsche Bank maandag naar aanleiding van de „verkapte devalua tie van de Franse franc de officiële note ring voor overboekingen en chèques in Franse francs had ingetrokken, (wat er dus op neerkwam, dat er geen handel in Franse francs plaats kon vinden) is men in beraad gegaan met de circulatiebanken van andere landen ten einde te komen tot een gemeen schappelijk standpunt. Naar wij in bankkringen vernemen, wordt vermoedelijk vanmiddag de handel weer opengesteld en de normale handel in chèques en overboekingen hersteld. Vol gens een voorzichtige taxatie zou de koers ongeveer op 90,5 cent voor 100 frs. neer komen. Bankpapier noteerde vandaag on geveer 82,5 cent bieden en 87,5 cent laten. Maandag heeft nog handel in bankpapier plaatsgevonden tegen een koers van 84 tot 88,5 cent per 100 frs. Voor toeristen betekent dit dus, dat on geveer 87,5 cent per 100 frs. zal moeten worden betaald bij aankoop van francs in ons land. In Nederlandse bankkringen meent men, dat de Franse stap, naar het zich laat aanzien, op den duur toch zal leiden tot een werkelijke devaluatie. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 124 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware 1,70 tot 1,76, lichte 1,78, 1,82 en 1,85. Zeugen 1,50 tot 1,54; handel redelijk. Geringe aanvoer zware varkens. Moeilijk te plaatsen. Van „Magere Jossie", de Amsterdamse prostituee, die gisteren vermoord in haar kamer aan de Oude Zijds Voorburgwal gevonden werd, zijn naar de recherche gebleken is, een armbandhorloge en drie ringen, waaronder haar trouwring, gesto len. Uit het onderzoek is vast komen te staan, dat zij met de hand gewurgd is. Een andere publieke vrouw, „Chinese Annie", werd onlangs op dezelfde wijze om het le ven gebracht. Op de hals van „Magere Jossie" waren schrammen, die er op we zen, dat er een hevige worsteling moet zijn geweest tussen de vrouw en haar aan valler. De recherche krijgt tal van tips binnen uit donker Amsterdam waar de vrouwen zich door deze moord onveilig voelen. Alle mannen uit Amsterdam en ook van buiten de stad, die in de nacht van de moord volgens de verschillende aanwijzingen in deze wijk gesignaleerd waren, zijn ver hoord, echter zonder enig resultaat. De recherche is er vrijwel zeker van, dat de dader een man moet zijn. Jaloezie bijvoorbeeld wraakneming door een vroegere vriend - wordt als mo tief voor de moord geenszins uitgescha keld. De vrouw was ongeveer anderhalf jaar met Van S. getrouwd en het echtpaar woonde op de tweede etage van het huis. De woning staat nu permanent onder poli tiebewaking. ADVERTENTIE Het modernste en voordeligste insecten bestrijdingsmiddel De groei van de openbare leeszalen en bibliotheken in Nederland, zet zich, na de inzinking in de jaren direct na de tweede wereldoorlog voort. Dit blijkt uit de cij fers in het „leeszaaljaarboekje" 1956-1957 dat zojuist is verschenen. Niet alleen stijgt het aantal door het rijk gesubsidieerde bi bliotheken nog steeds, ook de activiteiten van iedere bibliotheek afzonderlijk wor den intensiever. Eind 1956 waren er in Nederland 137 openbare leeszalen en openbare uitleenbibliotheken, verdeeld over 110 gemeenten. Daarvan zijn er 79 algemene, 51 rooms-katholieke en 7 chris telijke bibliotheken. Al deze bibliotheken zijn verenigd in een organisatie: de in 1908 opgerichte Centrale Vereniging voor openbare leeszalen en bibliotheken, geves tigd te 's-Gravenhage, die ook het jaar boekje uitgeeft. Bij de 137 bibliotheken waren bijna een half miljoen lezers ingeschreven als lid, waarvan een derde deel bestaat uit men sen beneden de achttien jaar. Deze leen den in 1956 rond 15 miljoen boeken, daar bij inbegrepen die boeken welke de open bare bibliotheken ten behoeve van haar lezers uit de grote wetenschappelijke boe kerijen betrokken. Er staan namelijk voor de leden van de openbare leesbiblio theken niet slechts vier miljoen boeken gereed voor uitlening (het totale bezit van alle O.L.B.'s in Nederland), maar nog vele miljoenen meer, te weten de gezamenlijke boekenschat van de wetenschappelijke en speciale bibliotheken, waarmee de lees zalen regelmatig leenverkeer onderhou den. Deze bemiddelende rol, die de O.L.B. speelt in de verspreiding van boeken van meer wetenschappelijke of speciale aard, is van grote betekenis. Ten plattelande Wat het platteland betreft, dit gaat zijn achterstand meer en' meer inlopen. Het aantal uitleningen van de centrale platte landsbibliotheken twaalf in totaal, van waaruit 639 kleine, plaatselijke biblio theken van boeken worden voorzien bedroeg in 1956 bijna tachtigduizend. Dit werk is nog in opbouw, zodat hier relatief de grootste stijging verwacht mag worden. Overijsel staat daarbij vooraan. Vooral door de financiële steun van de provin ciale overheid konden in deze provincie 195 collecties boeken door de centrale plattelandsbibliotheek Overijsel, gevestigd te Berkum, worden uitgezonden. Helaas laat de personeelsbezetting van de openbare leesbibliotheken nog wel wat te wensen over: 700 personen in het bezit van een der diploma's die de centrale ver eniging voor openbare leeszalen en biblio theken heeft uitgereikt, werden eind 1956 in de over geheel Nederland verspreide bibliotheken. Er is grote behoefte, ook op het platteland aan enthousiaste jonge krachten, die schakel willen zijn tussen boek en lezer. „Een grote sociale taak", zo wordt in het jaarverslag geconstateerd, „is hier weggelegd". De opleiding van leeszaalassistenten en hulpkrachten begint in september. Zij omvat theoretische en praktische scholing. De leerlingen komen dus aanstonds met het werk in de biblio theek en de leeszaal in aanraking. De marine-voorlichtingsdienst deelt mee, dat bij het ongeluk met de „Mariner"- vliegboot bij Merauke op Nieuw Guinea de volgende leden van de Marine zijn om gekomen: de luitenants-ter zee tweede klasse oudste categorie W. H. Asselbergs uit Leiden en G. Smelik uit Katwijk a/d Rijn; de majoor-instructeur H. C. van Wingerden uit Katwijk a/d Rijn; de ser geant-vlieger J. van Donkelaar uit De Bilt: de korporaal-vliegtuigmonteur A. A. de Bruin '-it Katwijk a/d Rijn en de vliegtuig- maker-konstabel 1 J. de Ruiter uit Nijver- dal. Levensgevaarlijk gewond werd sergeant- vliegtuigmaker A. Moens uit Katwijk aan Zee. HOLLANDIA (ANP) Nadat in de r.-k.-kerk in Merauke vlootaalmoezenier pater E. Andreoli een mis van requim heeft gecelebreerd zijn vanochtend de acht slachtoffers van het ongeluk met de Mari ner van het ziekenhuis uit begraven. Bij de mis waren onder andere aanwezig de gouverneur van Nederlands-Nieuw-Guinea dr. J. van Baal, en de commandant zee macht in dit gebiedsdeel, schout-bij-nacht A. M. Valkenburg, die kransen legden. De gouverneur ontving telegrammen van deelneming van minister Staf en leden van de parlementaire missie, die thans in Manokwari verblijven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9