e Vraag naar'een prisma rr-,1 Huurders protesteren tegen huurverhoging Kleine coureurs leveren felle strijd in wankele zeepkisten WOL Huisvesting en financiering van jeugdwerk moeten verbeteren SI hM NAALDKUNST grieven aan de redactie Instelling bepleit van contactcommissie 't SILVER STOEPKE WOENSDAG 14 AUGUSTUS 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 VALLEN EN OPSTAAN UIT STAD EN STREEK VAKANTIESPELEN OP DONDERDAG 15 AUG. Meisje gered uit water van Nieuwe Gracht Woningbouwvereniging Onze Woning Haarlemse reisvereniging in Dauborn te gast Plannen voor Haarlemse Sportweek op nieuwe - organisatorische - basis Raadsleden vragen uitstel voor afbraak van „Royal" Onstuimige hond deed auto kantelen Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarverslag Raad voor de jeugd L. J. M. de Wit vertrekt naar Nieuw-Guinea Sjef van Balkom speelt donderdag op de beiaard Orgelbespeling Piet Kee Cassatieberoep verworpen van „de Zwarte Ruiter" Liberalisatie in China inderhaast afgelast Indonesisch leger heeft nieuw bewijs van complot DE RACEAUTO'S WORDEN naar de slartstreep geduwd. Mecaniciens hollen heen en weer. Snel wordt er nog wat aan (ie wagens gesleuteld. In het rennerskamp heerst een zenuwachtige opgewondenheid. Valhelmen en stofbrillen worden opgezet. Hog even worden de kansen met elkaar [esproken. De spanning van de komende strijd tekent zich duidelijk af op de ge- achten. De muziek uit de luidsprekers ver- 5 t0mt. Dan komt de oo g getuig ever slag ge- ;er voor de microfoon. Hij vertelt enige bijzonderheden over de wagens, iets over het circuit, waar over enige ogenblikken ie strijd zal losbarsten. .Geheel links aan de start ziet u een prachtige wagen met een uiterst vernuf- jjge stuurinrichting, een juweel van een wagen. Ligt vast op de weg en kan een ;rote snelheid behalen". Bij de pitch wordt het hoe langer hoe drukker. Het publiek begjnt zich ook danig te roeren. Nu zal het dan toch niet lang meer duren of de eerste wagens zullen over de startlijn stui ven een enerverende strijd leverend tot op de laatste meters. De starter in witte overall nadert de startplaats. Hij heft zijn rood-wit geblokte vlag op. Het publiek rekt de halzen, het geroezemoes verstom.1 endan-..- zwaait hij de vlag met een heftige beweging tegen de grond. De ren ners stormen op hun wagens af, springen erin om vervolgens. Nee, niet om met ra zend gegrom van de motoren weg te stui ven. Het betrof in dit geval namelijk niet een echte auto-race. Wel een zeepkisten race, die dinsdag op de rolschaatsenbaar nabij het gebouw van de speeltuinvereni ging ..Te Zaanen" in Haarlem-Noord werd gehouden. Een grote menigte kinderen van het Haarlems Speeltuinverbond was ter «elegenheid van de vakantiespelen 1957 naar de rolschaatsbaan getrokken. Sommi gen als renners, anderen als supporters en enigen zo-maar-als-toeschouwer. De ren ners onderscheiden zich van de overige kinderen niet alleen door de speciale kle ding, maar ook door een zekere blik in de ogen van kijk-eens-hoe-stoer-wij-zijn. De rennertjes hebben, al kon er dan maar één winnaar zijn. allen van de races genoten. Het ging er dan ook allemaal zo recht" mogelijk toe. Er was een jury, die 'ijverig de resultaten noteerde. Er waren starters, een ooggetuigeverslaggever, mu ziek, publiek, alsmede een trui en een bloemenkrans voor de winnaar. Voorts was er een legertje fotografen van de partij en waren enige journalisten aanwezig. Zelfs de re?en kon in het begin geen spelbreker zijn. Omstreeks do middaguren moesten de races echter worden afgelast. Sportiviteit Zoals bij echte autoraces gebruikelijk is. kwam het ook bij deze wedstriiden tot de nodige slip- en valpartijen. De renners hadden echter allen een valhelm op, zodat geen van hen gewond werd. Aan de wa gentjes, die de jongens zelf in elkaar heb ben gezet, mankeerde ook nog wel eens het een en ander. Soms werkte de stuur inrichting niet zoals het behoorde of liep een band van de velg af. Snel werden dan weer enige reparaties verricht, zodat de wagen in een volgende race weer zou -kun nen uitkomen. De jeugdige coureurs ble ken gaarne bereid hun rivalen te assisteren bij het verhelpen van de mankementen. Zo ging een van de wagentjes over de kop. de renner tuimelde er uit en keek zoals het een goede coureur betaamt - niet eerst naar eventuele buien of schrammen, maar of „zijn" wagen het ongeluk wel heelhuids had overleefd. De velg was echter verbo gen. Snel werd het wagentje naar de pitch geduwd, waar een ploegje rennertjes het karweitje even snel opknapte. In een van de daarop volgende races kwam het wa gentje weer uit en ging zelfs als eerste over de eindstreep. Het was een grappig gezicht de jongens in elkaar gedoken in hun wagentjes te zien zitten, terwijl de „levende motor" zich in het zweet liep om de zeepkist maar zo snel mogelijk voort te duwen. In de scherpe bochten werd de te grote snelheid, die werd voortgebracht door de ijverige „levende motoren", vele renners vaak noodlottig. Soms lukte het nog wel met veel moeite de bocht op twee wielen te „nemen", maar meestal kieperde het wagentje om tot hevig misnoegen van de schreeuwende suppor- tersschare en tot grote teleurstelling van de coureur zelf, die zijn kans op de over winning in rook zag vervlogen. Door de regen moesten de wedstrijden dinsdagmiddag worden afgelast. De voort zetting van de races is vastgesteld op van middag twee uur. Renners en duwers hollen naar hun „race-auto's", om enige ogenblikken later in „ongekende" snelheid over het circuit te stuiven. *Niettws in het kort Geen spreekuur. Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, zal vrijdag geen spreekuur houden. Hond in maaimachine. In een grasland in de Waarderpolder te Haarlem is een hond dinsdag in een maaimachine ge sprongen. Het dier werd ernstig gewond aan een van zijn achterpoten en werd naar het Haarlemse dierenasiel overgebracht, waar eerste hulp werd verleend. Oosterkwartier (Zomervaart) om 10.30, 13 en 14.30 uur volksdansfeest, volleybal en finale voetbal op het E.D.O.-terrein in Haarlem-Noord. Volksdansen voor kin deren van 8-14 jaar, volleybal voor kin deren van 12-14 jaar en voetbal voor jongens van 10-14 jaar. Jeugdland (Theemsplein) - Feest op het E.D.O.-terrein, tijden als bij Oosterkwar tier (dit geldt ook voor de volgende speeltuinverenigingen). Flora (Oosten de Bruynstraat) Feest op het E.D.O.-terrein en om 10 uur voor de kin deren van 6-14 jaar zwemmen in de Houtvaart. Glasblazers (Papentorenvest) Feest op het E.D.O.-terrein. Te Zaanen (Antony Fokkerlaan) .Feest op het E.D.O.-terrein. D.V.S. (Vondelweg) Feest op het E.D.O.- terrein. 7.Z.O.D. (Nieuwlandstraat) Feest op het E.D.O.-terrein. Veltevreden (Spaarndammerweg) Feest op het E.D.O.-terrein en om 10 uur voor de kinderen van 6-14 jaar zwemmen aan de Kleverlaan. /ondelkwartier (Vergierdeweg) Feest op het E.D.O.-terrein. Tlarenhof (Brouwersplein) Feest op het E.D.O.-terrein. Vieuw Leven (Spaarndam) Feest op het E.D.O.-terrein. Buitenrust (Van Zompelstraat-Schalkwij- kerweg) Feest op het E.D.O.-terrein. W.I.K. (Oude Weg) Feest op het E.D.O.- terrein. Centrum (Wilsonsplein) Feest op het E.D.O. terrein. Frans Hals (Schotersingel) Feest op het E.D.O.-terrein. De rooms-katholieke speeltuinen zijn op 15 augustus gesloten in verband met het feest van Maria ten Hemelopneming. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Chroom v.a. f 49.75 Doublé fv.a. f 59.-' v a. f120.- Goud Veel kinderen spelen in deze vakantie- tijd dicht bij de waterkant, waar zij stekeltjes en andere waterdieren vangen. Ouders doen er goed aan hun kinde ren op het gevaar hiervan te wijzen, om dat het vooral in de stad met haar grach ten met hoge wallekanten voor een in het water gevallen kind moeilijk is op eigen kracht weer op droge te komen. Vanmorgen omstreeks tien uur is een meisje, dat op een kolenschuit in de Nieuwe Gracht aan het spelen was, in het water gevallen. De heer E. Fraenkel, die als tandarts zijn praktijk uitoefent juist tegenover de plaats van het ongeluk, wist door snel in grijpen het kind te redden. Hij slaagde er in, plat op de schuit liggend, het meisje door handreiking op het droge te trekken. 8» Na Amsterdam en Rotterdam hebben nu ook Haarlemse inwoners een stem van protest laten horen tegen de hun met in gang van 1 augustus opgelegde huurver hoging. Leden van de woningbouwvereni ging „Onze Wening" hebben met dit doel dinsdagavond spoedvergadering ge houden in de ugdkapel van de Sions- kerk aan de Eksterstraat in Oud-Rchoten. Het betrof hier in hoofdzaak huurders van de in „Delftwijk" gelegen woningen van deze woningbouwvereniging. De directe aanleiding tot deze protestbijeen komst vormde een rondschrijven van het bestuur van „Onze Woning", waarin mede deling werd gedaan van een besluit van Burgemeester en Wethouders inhoudende, dat de huren zan de woningen gelegen aan de Generaal Snoorlaan, de art van der Leeuwstraat, de Van Moerkerken - straat en de P. C. Boutënsstraat dienden te worden opgetrokken tot het huurniveau van soortgelijke woningen, welke zijn gebouwd krachtens de Beschikking Bij dragen Woningwetbouw 1948. Voor de betrokken bewoners betekent dit een huurverhoging van tien tot vijftien percent of f 1,15 tot f 1.55 per week. Zoals de woordvoerder van het namens de be woners optredende comité van actie, de heer J. Noordhoff, het uitdrukte, kwam deze kennisgeving voor de bewoners als een „donderslag bij heldere hemel". „Wij moeten met klem tegen deze huurverho ging protesteren omdat wij van mening zijn dat deze ons onrechtmatig is opge legd. Met alle geoorloofde middelen, die ons ten dienste staan zullen wij dan ook trachten te bewerkstelligen dat deze huurverhoging ongedaan wordt gemaakt". Bovendien heeft het bestuur van „Onze Woning" ons, toen wij in het begin van dit jaar onze nieuwe w ning betrokken, uitdrukkelijk toegezegd, dat de huren niet zouden worden verhoogd. De heer Noordhoff zei verder dat in het bijzonder onder de bejaarden veel onrust was veroorzaakt door de mededeling in vorenbedoelde circulaire, dat het niet uit gesloten is, dat ook de bejaarc" nwoningern in huur zullen worden verhoogd. Ver scheidene sprekers achtten het gewenst een bewonerskern in het leven te roepen, welke de belangen van de bewoners kan behartigen. Hiertoe zou een nauwer contact moeten worden onderhouden tussen de bewoners en het bestuur van „Onze Woning". „Wij zijn er ons van bewust, dat het bestuur zich moeilijk achter onze actie inzake het Het eerste grote geselschap De Haarlemse reisvereniging „Vooruit" maakte dit jaar een reis naar het Duitse stadje Dauborn, van welke plaats uit ver scheidene dagtochten wei-den ondernomen. Bij aankomst in het dorp werd het gezel schap opgewacht door het bestuur van het. V.V.V. en de burgemeester. „U bent het eerste grote gezelschap, dat onze plaats d't jaar als vakantieoord uitkiest", zei de burgemeester, die hoopte, dat het gezel schap een prettige tijd in zijn stad zou mogen doorbrengen. Op de avond voor het vertrek woonden de leden van de Haar lemse reisvereniging een feest bij in café »Zur Post". Een avond, waar het gemoe delijk toeging. Alle ingezetenen van het plaatsje hadden hun best gedaan om het de Haarlemmers zo veel mogelijk naar de zin te maken. De plaatselijke muziek-, zang- en gymnastiekvereniging hadden veel tijd en moeite gegeven om een ver zorgd programma samen te stellen en tra den tijdens het feest op. De burgemeester sprak de Haarlemmers tot slot van het fees toe, dankte hen voor het bezoek en zei is hopen, dat zijn dorp nog eens tot een toeristencentrum zou mogen uitgroeien, waarop de heer Jansen namens het gezel schap dankte voor de prettige avond, de vriendelijke ontvangst en de voortreffe- 'ijke maaltijden. Overtuigd van het feit dat goede propa ganda dringend noodzakelijk is voor ac tieve sportbeoefening, heeft een nieuw uit voerend comité van de Stichting Sport week Haarlem zich in een brief tot de be sturen van de Haarlemse sportorganisaties gewend met het doel de mogelijkheden te onderzoeken om voor 'le toekomst het doorgaan van de traditionele sportweek in Haarlem te waarborgen. Dit comité, waarvan de heren G. Voogd (voorzitter), S. Heijers jr (secretaris-pen ningmeester), J. A. P. Boot, J. Duijff, W. Oosterhof en N. J. Twisterling (leden) deel uitmaken, schrijft dat teneinde een nauwer contact tussen de sportorganisaties en het uitvoerend comité te waarborgen men een technische raad wil vormen, waarin vertegenwoordigers van alle tak ken van sport zitting zullen hebben. In het algemeen zal aan de plaatselijke bon den of afdelingen worden gevraagd een afgevaardigde voor deze raad te willen aanwijzen. De sporten die geen plaatse lijke organisatie kennen, zullen worden uitgenodigd in gezamenlijk overleg een vertegenwoordiger te benoemen. De raad kiest uit zijn midden een dage lijks bestuur, bestaande uit een voorzitter en twee leden. Dit drietal heeft auto matisch zitting in het uitvoerend comité gedurende het lopende jaar. In een ver gadering in september zal een en ander nader worden bezien. annuleren van de opgelegde huurver hoging kan stellen, daarom zal een con tactcommissie uit de bewoners hierover het gesprek moeten openen met het ge meentebestuur en eventueel ook andere instanties". Het merendeel der aanwezi gen bleek voorstander van het instellen van een dergelijke commissie te zyn. Tenslotte lieten enkele sprekers zich critisch uit over het feit, dat zij nu reeds maandenlang een huurprijs betalen, waar in begrepen is een aandeel in de kosten voor het onderhoud van de voortuinen alsmede voor een centrale radio- en tele visie antenne, terwijl zij noch van een voortuin noch van een dergelijke antenne iets bespeuren. „Ik wil nu wel eens ein delijk waaK...voor.-,mijn geld zien", meende een van hen. Wij tekenen hierbij aan, dat het niet de eerste keer is dat „Onze Woning" met een huurconflict te kampen heeft. In 1953 ont stond er onder de bewoners van de flat woningen aan de Eksterstraat enige op winding nadat het bestuur de huren van deze woningen plotseling met enige gul dens per week verhoogde. Ook toen werd een commissie uit de bewoners benoemd, welke het inderdaad mocht gelukken een bevredigende oplossing voor beide par tijen te vinden. Met het oog op onderbrenging van chronische sieke bejaarden De Haarlemse gemeenteraadsleden D. A. J. Spek (A.R.) en m r. A. W e n s i n g (CHU) hebben B. en W. schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van het besluit van B. en W. over te gaan tot sloping van het voormalige hotel „Royal" op het Sta tionsplein. Zij vragen of het juist is, dat B. en W. in principe hebben besloten tot afbraak van het hotel over te gaan en of het juist is, dat de diaconie van de Neder lands Hervormde gemeente Haarlem-cen trum de bovenverdieping van het gebouw Royal voor ten hoogste anderhalf jaar zou willen huren, teneinde, tijdens de verbouw en uitbreiding van haar rusthuis aan de Jansstraat tot een tehuis voor onder meer chronische zieken met ruim honderddertig bedden, een aantal bejaarden een tijdelijk onderkomen te verschaffen. Voorts vragen zij, of het college niet van mening is, dat de nood van chronische zieken dermate groot is, dat alles moet worden gedaan en wel op zo kort mogelijke termijn om deze grote sociale nood te lenigen. Met het oog hierop vragen de raads leden of B. en W. bereid zijn de voorge nomen afbraak van hotel Royal uit te stel len voor de duur van anderhalf jaar. Dinsdagavond heeft een onstuimige hond zijn eigenaar enige angstige ogenblikken bezorgd. Een heer uit Santpoort maakte met zijn hond een uitstapje in zijn auto, waarbij hij de gelegenheid te baat nam het dier uit te laten. Toen dat gebeurd was en baas en hond genoegelijk via de Kennemerweg in Bloe- mendaal naar huis terugreden, begon het dier plotseling in de auto heen en weer te springen. Zijn baas probeerde hem te grijpen, maar raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. Het gevolg was, dat de wagen met het rechtervoorspatbord tegen een boom botste en vervolgens kantelde. Met de linkerzijde kwam de auto op de weg te liggen. Bereidwillige omstanders zetten de wagen weer op zijn vier wielen, waarna hij moest worden weggesleept. BABY WOL 8 krimpvnje soorten o.a. NEVEDA - PARLEY - v. WIJK GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR HAARLEM, 13 augustus 1957 ONDERTROUWD: 13 aug.: G. C. Koo nings en Th. Ie Febre; J. T. ter Haar en L. E. van Heest; J. Bakker en S. Deen; D. W. Terlouw en N. Iburg. GEHUWD: 13 aug.: Th. P. Schouten en J. A. van den Berg; G. P. Waasdorp en Chr. M. Corbée; J. Maagdelijn en A. Duister. BEVALLEN van een zoon: 10 aug.: A. W. H. Botter-Honnebier; 12 aug.: W. M. Dekker-Roeten; C. A. Wassenberg-Ba- rends; P. A. Happel-Winnubst; Th. M. Klinkhamer-Van Wijk; 13 aug.: P. Hurk- mans-Schreurs; M. E. Janssen-De Meij; J. J. Breuring-Verhoef, twee zoons. BEVALLEN van een dochter: 10 aug. A. A. G. Rooijers-Goossens; 11 aug.: J. Th. van Schaik-Ebbenhorst; 12 aug.: A. van den Nouwland-Groot. OVERLEDEN: 10 aug.: E. C. Duits, 67 j„ Gasthuisvest; 11 aug.: J. Beijen, 44 j„ A. C. Krusemanstraat; G. van der Valk, 65 j., Kamperlaan; L. Mulder-Havinga, 74 j., Gasthuisvest; 12 aug.: P. Dirks, 60 j., Steenbokstraat; J. Schouten-Kemper, 82 j., Romeinenstraat. (Verkort weergegeven) Muggenronde. Langs deze weg wil on dergetekende nog even zijn erkentelijk heid betuigen, ook namens zijn zoon, die ons vertelde dat hij een heerlijke week heeft gehad met de Muggenronde. Hij zei dat de stemming heel goed was want ze hebben heel wat af gelachen (en getrapt). En voor ons ouders was het zo prettig dat wij elke avond het verslag in Haar lems Dagblad konden lezen. Vanaf deze plaats willen we dan ook allen die heb ben medegewerkt om de Muggenronde te doen slagen hartelijk bedanken. J. D. OKKER Gasthuislaan 167 Haarlem Bouw noodschool. Onlangs werd in uw blad de juridische touwtrekkerij gesigna leerd over de schadelijke gevolgen van de bouw van de gemeentelijke noodschool aan de Dr. Schaepmanstraat in de Am sterdamse buurt. Afgezien van het feit, of de gemeente al dan niet aansprakelijk is, zal het voor iedereen duidelijk zijn, dat de gemeente moreel verplicht is haar ge meentenaren te vrijwaren van schade en overlast. Zijn hier door de gemeente zelf geen fouten gemaakt door bijvoorbeeld het versturen van een kennisgeving aan betrokkenen voor het indienen van hun bezwaren tegen de bouw van de school, nadat deze reeds voltooid was? Ik hoop, dat B. en W. niet verder in gebreke blij ven en antwoord zullen geven op de klach- teji, die vele gedupeerden reeds maanden geleden "schriftefijk hebben ingediend. Eén der gedupeerden. Jehovah's getuigen. Van 18 tot 20 oktober zal in het Concertgebouw te Haarlem een driedaags congres gehouden worden van de Jehovah's getuigen. De Haarlemse Raad voor de jeugd heeft voor het eerst verslag gedaan van zijn activiteiten sinds de installatie op 8 decem ber 1955. Reeds in het eerste bestaansjaar blijken die niet gering te zijn. Er werden zowel bestuurs- als sectievergaderingen gehouden, waarop aandacht werd besteed aan voor het jeugdwerk belangrijke vraag stukken. In mei 1953 heef: het district Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschap reeds bij B. en W. erop aangedrongen, tot de vorming van een jeugdraad over te gaan. In juni 1955 kwam dit weer aan de orde en op 20 juli van dat jaar besloot de gemeenteraad op voorstel van B. en W. tot instelling van de jeugdraad over te gaan. Nadat in juni 1956 een ambtenaar voor de jeugdzaken was aangesteld, kon worden begonnen met de vorming van secties, respectievelijk voor de vrije jeugdvorming, de sociale jeugdzorg en de speeltuinen. Een van de eerste activiteiten van de raad was het instellen van een onderzoek naar de omvang van het jeugdwerk in Haarlem. Alle in ons land aanwezige jeugd groepen bleken ook in Haarlem present. Op verzoek van B. en W. werd een onder zoek ingesteld naar enkele urgente pro blemen voor het jeugdwerk, zoals: de huis vesting, de kwestie van overheidssubsidie en de vergoeding van jeugdleiders. De huisvesting van de jeugdgroepen achtte de raad zeer slecht. Slechts een enkele jeugdorganisatie beschikt over een goed gebouw, vele speeltuinverenigingen heb ben geen eigen clubhuis en de jeugdzorg instellingen hebben dringend behoefte aan meer ruimte. De financiering van de èociale jeugd zorg-instelling biedt geen rooskleurig beeld. De clubhuizen verkeren constant in geldelijke moeilijkheden. Daarom wordt het betreurd, dat de grote ondernemingen in Haarlem in tegenstelling tot die in vele andere gemeenten slechts een ge ringe bijdrage voor dit vormingswerk ver strekken. Naar verbetering van de finan ciering van vrije jeugdvorming en van de speeltuinen wordt eveneens gezocht. Van de gemeente wordt echter reeds alle moge lijke steun ontvangen. ADVERTENTIE PRISMA-HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJ De kleine 7 aak met de grootste keu re Grote Houtstraat 49 Haarlem - Telefoon 70049 Speciale aandacht van de raad verkrijgt de kadervorming van de jeugdleiders. Er bestaat een ernstig tekort aan gevormde leiders. Dikwijls echter hebben de reeds werkzame leiders te weinig vrije tijd om zich te blijven vormen. De behoefte aan bezoldigde jeugdleiders wordt steeds gro ter. Wil men tot aanstelling van vrijge stelde krachten komen, dan zal de subsidie regeling wijzigingen moeten ondergaan Hierbij speelt echter niet alleen de finan ciële kwestie mee, doch ook de vraag naar personen, die bereid zijn gedurende een aantal jaren zich ten volle voor het jeugd werk in te zetten. In de sectievergadering werd niet alleen over deze punten doch ook over andere kwesties van gedachten gewisseld, zoals bijvoorbeeld over de plaats, die de vrije jeugdvorming In het geheel van het jeugd werk inneemt, of over de specifieke aard van het clubhuiswerk. Speeltuinen in an dere steden zullen worden bezocht, tenein de hiervan profijt te trekken bij de ver betering en vernieuwing van de Haarlemse tuinen. Een speciale commissie werd inge steld ter bespreking van de vraag, of in de vakantiemaanden een groot aantal kinde ren met zinvolle activiteiten kan worden beziggehouden. De raad adviseerde betreffende het ge meentelijke buitencentrum in Epe. Mede gewerkt werd aan de verkoop van kranten ten behoeve van Hongarije. Voor de diverse jeugdverenigingen staan een periodieken bibliotheek *en een filmstroken-projector beschikbaar. Als opvolger van dr H. Kroeskamp die in oktober vorig jaar aftrad als directeur van Culturele Zaken op Nieuw Guinea, is bij Koninklijk Besluit benoemd de heer L. J. M. de Wit, leraar bij het gemeentelijk mid delbaar onderwijs te Haarlem. De heer De Wit béfcehikt over een langjarige praktijk onder meer voor de oorlog in Indonesië. De huidige waarnemend directeur van Culturele Zaken, mr. Chr. Lyessen, zal na dat de heer De Wit over enige maanden in Nieuw Guinea zal zijn gearriveerd en zijn taak zal hebben aanvaard, bevorderd wor den tot adviseur in algemene dienst en be last worden met de coördinatie der plan ning, terwijl hij tevens benoemd zal wor den tot buitengewoon lid van de raad van diensthoofden. Expositie. In ,,'t Oude Wevershuys" te Amersfoort worden van zaterdag 17 au gustus tot 13 september door de kunst handel Ch. Mol, schilderijen tentoonge steld van Muggi Wille-Nielsen uit Dene marken. Het programma van de beiaardbespeling op de beiaard van de St. Bavo te Haarlem door Sjef van Balkom op donderdagavond van acht tot negen uur luidt: 1. Toccata jubilante, Jac Bonset; 2. a. In de hemel is eene dans b. De winter is ver gangen; 3. Preludio en Rondo, H. Purcell; 4. Engelse volksdansen; 5. a. Dansje, Jos. de Klerk, b. Passepied, Willem Pijper; 6. Adagio en Bagatelle, W. A. Mozart; 7. a. Menuett, b. Ich liebe dich, L. v. Beethoven; 8. Zeeuwse Reien, J. Morks; 9. Bewerking van „Het was een maghet suiver en net", Arie Peters; 10. Improvisatie. Tijdens het orgelconcert in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op donderdag middag van drie tot vier uur door Piet Kee zal het volgende programma ten gehore worden gebracht: 1 Ricercare, Andrea Gabrieli; 2. Frelu- dium in d kl. t., Johann Pachelbel; 3. Par tita (variaties) over „Was Gott tut, das ist wohlgetan", Johann Pachelbel: 4. Prelu dium en fuga in c kl. t. (Pet. ed. II nr. 6), Joh. Seb.. Bach; 5. a. Schmücke dich, o liebe Seele, Johannes Brahms, b. Meine Seel ist stille, Heinrich Kaminski, c. Er- schienen ist der herrlich' Tag, d. Nun ruhen alle Walder, Hans Friedrich Micheelsen; 6. Passacaglia, Hendrik Andriessen. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, heeft geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van H. G. uit Mierlo-Hout, bijgenaamd „De Zwarte Ruiter", die in hoger beroep door het ge rechtshof te 's Hertogenbosch wegens ver schillende misdrijven is veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf en ter-beschikking- stelling. Enige maanden geleden wist G. te ont vluchten uit het Huis van Bewaring te Scheveningen. In Rotterdam is de vluch teling toen weer gearresteerd. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 28 augustus. De verdediger had onder meer aange voerd, dat de rechtbank, waarvan het von nis is bevestigd, geen rekening hield met de herroeping door de verdachte van zijn aan vankelijk afgelegde verklaringen. De over weging, dat de verdachte voor zijn gewij zigde houding geen aannemelijke reden heeft kunnen opgeven, achtte de advocaat- generaal echter reeds voldoende om de gedane herroeping niet te aanvaarden. LONDEN (UP) Verontrust door de algemene reactie tegen het communistische regime heeft de regering van Peiping de recente „liberalisatie" weer afgeblazen, aldus verluidt in diplomatieke kringen in Londen. Het heet, dat de radicale elemen ten in de communistisch-chinese regering het van de „liberalisten" gewonnen heb ben, nadat de reacties als gevolg van de relatieve gedachten-vrijheid der laatste maanden in het gehele land voelbaar zijn geweest. In dit verband is het zeker opmerkelijk, dat Mao Tse Toeng besloten heeft, zijn bezoek aan Europa (Warschau en Moskou) tot volgend jaar uit te stellen. Dit bezoek zou eerst reeds in juli hebben plaats ge vonden, ter ere van de Poolse bevrijdings feesten. Eerst werd het uitgesteld tot ok tober, nu tot volgend jaar. Men schrijft dit echter niet uitsluitend toe aan de binnenlandse spanningen. Veel eer gelooft men dat Mao eerst wil afwach ten, hoe zich de betrekkingen met de Sov jet-Unie zullen ontwikkelen. De betrekkelijke gedachtenvrijheid in China begon met de redevoering van Mao op 27 februari. Reeds dadelijk, aldus viel uit berichten uit Peiping af te leiden, was een deel der hoogste partijleiding bezorgd, dat de door Mao bepleite vrijheid van ge- da chtenuiting gevaarlijk zou zijn. DJAKARTA (ANP). - De woordvoerder van het militaire hoofdkwartier in Dja karta heeft woensdag het bestaan onthuld van een illegale, gewapende beweging, welke zich ten doel stelde veranderingen te brengen in de structuur van de Indone sische staat en het stichten van verwar ring. De woordvoerder deelde mede, dat uit documenten, welke kortgeleden in beslag werden genomen is gebleken, dat de be weging van plan was een aantal hoge civiele en militaire autoriteiten te doden of te ontvoeren, en een aantal vitale ge bouwen en dergelijke met handgranaten op te blazen. Leden van deze beweging, aldus zei de woordvoerder verder, hebben wapens en springstoffen uit een legerdepot gestolen en de vorige maand tweemaal handgranaten geworpen in Djakarta. Voorts verspreidde de beweging illegale pamflet ten, teneinde de bevolking te intimideren en op te hitsen. Kolonel Pirngadie. de woordvoerder, voegde hier nog aan toe, dat de ordever storingen op Djakarta en West-Ja va zou den worden geconcentreerd, doch dat te vens pogingen waren gedaan om „andere illegale bewegingen" in verschillende bui tengewesten in de plannen te betrekken. De woordvoerder deed deze mededelin gen naar aanleiding van vragen over de arrestatie, enige tijd geleden, van een aan tal officieren van de luchtmacht en burgers in Djakarta en Bandung. Hij weigerde de namen van de gearresteerden bekend te maken, doch zeide dat de bedoelde subver sieve beweging een onderdeel was van een serie gebeurtenissen, welke zich na 31 augustus vorig jaar hebben voorgedaan. Op die dag trachtten oficieren de toen malige minister van buitenlandse zaken. Ruslan Abdulgani, te arresteren. Enkele weken daarna verklaarde de regering, dat er een complot bestond om de regering om ver te werpen. De vroegere waarnemend chef-staf van de landmacht, kolonel Zul- klfli Lubis, die bij dit complot betrokken zou zijn, verdween hierop en bevindt zich sindsdien nog steeds op vrije voeten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7